header photo

رها سازی زباله های عفونی مراکز درمانی

رها سازی زباله های عفونی مراکز درمانی

 جان شهروندان تبریزی را با خطر جدی روبرو کرده است

میزان تولید زباله های عفونی کلانشهر روزانه ۱۷۰۰۰ کیلوگرم و میزان پسماندهای تیز وبرنده ۵/۸۷ و پسماند دارویی و شیمیایی ۳۴ کیلوگرم است.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از صدور اخطاریه زیست محیطی به شرکت آب و فاضلاب استان و تشکیل پرونده برای ۹ بیمارستان متخلف تبریز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری های محلی ،معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از صدور اخطاریه زیست محیطی به شرکت آب و فاضلاب استان و تشکیل پرونده برای ۹ بیمارستان متخلف تبریز خبر داد.

 حسن عباس نژاد از تشدید برخورد با تخلفات بیمارستان ها در بی خطرسازی پسماندهای پزشکی خبر داد و گفت: با هماهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، طرح تشدید برخورد با تخلفات بیمارستان ها در بی خطرسازی پسماندهای پزشکی اجرا می شود.
وی از پایش مداوم و شبانه روزی وضعیت بیمارستان های تبریز خبر داد و افزود: همکاران ما در اداره پایش و نظارت حفاظت محیط زیست استان به صورت شبانه روزی و مداوم از وضعیت بیمارستان ها در نحوه بی خطرسازی پسماندهای عفونی و شیمیایی پزشکی بازدید و نظارت می کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: یکی از انواع پسماندهای جامد تولیدی در شهرها، پسماندهای تولیدی در مراکز بهداشتی و درمانی اعم از بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، کلینک ها و مطب ها با جراحی محدود، طب سنتی، تزریقات و پانسمان، مراکز تصویر برداری پزشکی و ... است که این گونه پسماندها با توجه به ماهیت خود اثرات سوء بهداشتی و زیست محیطی در طبقه پسماندهای ویژه و بسیار خطرناک قرار می گیرند.بر اساس همین ماهیت خطرناک، پسماندهای پزشکی نیازمند مدیریت خاص بویژه در کلیه مراحل تولید، ذخیره سازی، جمع آوری و دفع نهایی هستند.

 وی افزود: در کلان شهر تبریز در حال حاضر بر اساس آمار غیر رسمی حدود ۷۰۰۰ واحد بهداشتی و درمانی مشغول فعالیت هستند که از این مقدار تنها حدود ۷۰۰ واحد پسماندهای عفونی خود را مدیریت می کنند، این یعنی در حدود ۱۰ % از کل آمار و سایر مراکز متاسفانه پسماندهای تولیدی خود را مستقیماً از طریق اختلاط با پسماندهای عادی شهری در باکس های خیابانی تخلیه می کنند که این موضوع با توجه به امکان انتشار انواع آلودگی ویروسی و باکتریایی و زیست محیطی سلامت جامعه و شهروندان تبریزی را با خطر جدی بالقوه روبه رو ساخته است.
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تاکید کرد: موظف نمودن واحدهای بهداشتی مانند بیمارستان ها، مطب ها، دندانپزشکی ها، کلینک ها و آزمایشگاه ها که تولید پسماند عفونی و بهداشتی دارند برای بی خطر سازی به استناد ماده ۱۰ از فصل پنجم ضوابط اجرای قانون مدیریت پسماندهای پزشکی توسط سازمان نظام پزشکی و معاونت بهداشت علوم پزشکی که جزو تکالیف قانونی آنها است که تا کنون متاسفانه برای حل و فصل این خلاء و مخاطره بهداشتی و زیست محیطی هیچگونه اقدام جدی عملی از سوی دستگاه های مزبور صورت نگرفته است.

 وی با بیان اینکه در بحث بیمارستان ها با دو چالش اساسی روبه رو هستیم، افزود: تعداد ۲۲ واحد بیمارستانی از ۴۴ واحد بیمارستانی در کل استان در کلاشنهر تبریز فعال هستند که بر اساس پایش های انجام گرفته میزان تولید زباله های عفونی روزانه ۱۷۰۰۰ کیلوگرم و میزان پسماندهای تیز وبرنده ۵/۸۷ و پسماند دارویی و شیمیایی ۳۴ کیلوگرم است.
این مقام مسئول تاکید کرد: بیمارستان ها به عنوان تولیدکننده پسماندهای عفونی موظفند نسبت به بی خطر سازی در همان محل با رعایت اصول و ضوابط تعریف شده در قانون اقدام کنند و اگر پسماندهای خود را در اختیار شرکت های مجوز دار امحاء پسماندهای پزشکی قرار می دهند بر اساس ماده ۵ و ماده ۷ همین اصول و ضوابط اجرایی در قانون بر حُسن انجام کار آن شرکت باید نظارت داشته باشند که تعدادی از این بیمارستان ها کار بی خطرسازی پسماندهای پزشکی را به صورت مطلوب انجام نمی دهند.
عباس نژاد گفت: با توجه به ماهیت بسیار خطرناک اینگونه پسماندها و وظیفه دستگاه های نطارتی و اجرایی در قانون مدیریت پسماند و اینکه الزام مدیریت اصولی بر هیچ یک از افراد جامعه پنهان نیست، باید اجرای مطلوب بی خطرسازی پسماندهای پزشکی در تمامی ابعاد بصورت کامل و مجزا در حد عالی انجام پذیرد و عدم التزام به این قانون بی توجهی به سلامت عمومی جامعه محسوب شده و ما به عنوان دستگاه ناظر با هر گونه تخلف از قانون برخورد خواهیم کرد.
وی افزود: در این راستا برای سه بیمارستان متخلف نیز اخطاریه زیست محیطی صادر شده و برای ۹ بیمارستان دیگر به دلیل عدم رعایت کامل ملاحظات زیست محیطی در مدیریت پسماند پزشکی، پرونده تشکیل شده که در صورت عدم انجام اقدامات اصلاحی، طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.
وی همچنین از صدور اخطاریه زیست محیطی به شرکت آبفای آذربایجان شرقی به دلیل عدم اجرای قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در کنترل پارامترهای خروجی فاضلاب بیمارستان ها خبر داد و افزود: شرکت آب و فاضلاب استان ملزم به کنترل و رعایت پارامترهای خروجی بیمارستان هاست که با احداث سیستم پیش تصفیه برای کنترل پارامترهای خروجی از ورود آلودگی عفونی و شیمیایی به شبکه فاضلاب تبریز پیشگیری شود.

 

Go Back

Comment