header photo

روی خط مذاکرات ایران و آمریکا؛

روی خط مذاکرات ایران و آمریکا؛

پومپئو: بدون هیچ پیش‌شرطی با ایران وارد گفت‌وگو می‌شویم

روحانی: تسلیم نمی‌شویم اما آماده مذاکره محترمانه هستیم

مایک پمپئو٬ وزیر خارجه ایالات متحده٬ اعلام کرده که آمریکا آماده است با ایران «بدون هیچ پیش‌شرط» وارد مذاکره شود.

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر مذاکره با ایران را به ۱۲ پیش شرط مشروط کرده بود.

از جمله شروط آمریکا برای مذاکره با ایران ارائه گزارش کامل ابعاد نظامی برنامه هسته ای سابق به آژانس بین المللی انرژی اتمی٬ توقف غنی سازی اورانیوم٬ خاتمه برنامه موشک های بالستیک٬ آزادی تمامی شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای متحد و شریک ایالات متحده از زندان و دست برداشتن از حمایت از گروه های “تروریستی” از جمله حزب الله، حماس و جهاد اسلامی بود.

با این حال امروز (یکشنبه) وزیر امور خارجه آمریکا که در سفری به چهار کشور اروپایی با هدف مذاکرات در خصوص امور ایران به سوئیس رسیده‌است، با ذکر این‌که کشورش «آماده است [با جمهوری اسلامی] بدون پیش‌شرط وارد گفت‌وگو شود» گفت که «آماده‌ایم برای گفت‌وگو با رهبران ایران سر میز بنشینیم.».

مایک پومپئو در عین حال تأکید کرد که ایران باید به گفت او «مانند کشوری عادی رفتار کند» و افزود که «تلاش‌های آمریکا برای معکوس کردن اساسی روند فعالیت‌های شرورانه جمهوری اسلامی به عنوان یک نیروی انقلابی ادامه خواهد یافت.»

او همچنین افزود که ایالات متحده به کارزار «فشار حداکثری» بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

ایران همواره شروط مورد نظر آمریکا برای مذاکره را رد کرده بود.

همچنین آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در آخرین گفته‌هایش درباره مذاکره بر سر نکات مورد نظر آمریکا گفت مذاکره‌ای بر سر «مسائل ناموسی انقلاب» در کار نخواهد بود؛ ازجمله درباره مسائل نظامی جمهوری اسلامی.

دونالد ترامپ٬ رییس جمهوری آمریکا٬ که از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده تاکنون بارها خواستار مذاکره بر سر یک توافق جدید با تهران شده است اما رهبر و مقامات جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرده‌اند.

روحانی: تسلیم نمی‌شویم اما آماده مذاکره محترمانه هستیم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با تاکید بر این که در برابر قدرت‌های زورگو و زیاده‌خواه، تسلیم نمی‌شویم، اعلام کرد: «ما اهل منطق و مذاکره‌ایم. اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی به کنار میز مذاکره بنشیند و نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند. در آن صورت ما تابع نخواهیم بود».

آقای روحانی که شنبه شب و در دیدار با ورزشکاران و قهرمانان ملی سخن می‌گفت، افزود:« دشمنی که تا سال گذشته اعلام می‌کرد هدفم از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران است، امروز به صراحت اعلام می‌کند کاری با نظام ندارد. دشمنی که تا چند ماه قبل ادعا می‌کرد بزرگ‌ترین قدرت نظامی جهان است و اگر اراده کند نیروهای مسلح ایران را می‌تواند در هم بشکند، امروز اعلام می‌کند که قصد جنگ ندارد. چند ماه پیش خلیج فارس، جولانگاه ناوهای آنها بود اما امروز از ناوگان آنها خبری نیست و تا ۳۰۰ – ۴۰۰ مایلی دورتر در آب‌های بین‌المللی لنگر انداخته‌اند.

رئیس جمهوری ایران ضمن اشاره به تحریم‌های اقتصادی علیه کشورش که به گفته او برای «وارد کردن بالاترین فشار در طول تاریخ بر مردم ایران» وضع شده‌اند، تصریح کرد:» دشمنان آرزوی واهی داشتند که ملت ایران را وادار به تسلیم کنند اما تا امروز علیرغم سختی و مشکلات، مردم در برابر فریادهای دشمن با غرش قهرمانانه مقاومت کرده‌اند».

آقای روحانی از مردم ایران بابت «ایستادگی در برابر دشمنان» و «عقب راندن دشمن» قدردانی کرد.

 

 

 

 

Go Back

Comment