header photo

ارتش سودان پس از کشتار معترضین، دولت نظامی تشکیل می دهد اپوزیسیون پیشنهاد شورای نظامی را رد کرد

ارتش سودان پس از کشتار معترضین، دولت نظامی تشکیل می دهد

اپوزیسیون پیشنهاد شورای نظامی را رد کرد 

اتحادیه اروپا خواهان پایان دادن به خشونت شد

ژنرال عبدالفتاح برهان، رئیس شورای انتقالی نظامی سودان سه‌شنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد یک روز بعد از کشتار معترضان در مقابل وزارت دفاع در خارطوم، معترضان را مسئول کشتار جلوه داد. برهان گفت نمایندگان معترضان در تلاش بودند گفت‌وگوها با شورای نظامی بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی را به تأخیر بیندازند با این هدف که بخش‌هایی از جامعه از مشارکت در قدرت بی‌نصیب بمانند.

عبدالفتاح برهان همچنین اعلام کرد که شورای انتقالی نظامی توافق‌هایی را در گفت وگو با ائتلاف مشاغل سودان (بزرگ‌ترین ائتلاف معترضان در این کشور) حاصل شده، باطل می‌کند.

دوشنبه ۳ ژوئن/ ۱۳ خرداد نیروهای نظامی خیابان‌های پیرامون محل تحصن در اطراف وزارت دفاع خارطوم را مسدود کردند و معترضان را به گلوله بستند و چادرها در محل تحصن را نیز به آتش کشیدند. کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرده که در کشتار روز گذشته در خارطوم دست‌کم ۳۵ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند. از تعداد دقیق کشته‌شدگان و مجروحان اما اطلاع دقیقی در دست نیست. نیروهای نظامی بیمارستان‌های خارطوم را محاصره کرده‌اند. پرسنل بیمارستان‌ها اجازه خروج از محل کارشان را ندارند. صدها نفر از معترضان و متحصنان نیز در خارطوم بازداشت شده‌اند.

اعتراضات سودان دسامبر سال گذشته در واکنش به افزایش نرخ کالاها و بحران‌های معیشتی مردم آغاز شد و به زودی دامنه آن وسیع‌تر شد و به خواست برکناری عمر البشیر و پایان حکومت ۳۰ ساله او در سودان در ۱۱ آوریل سال جاری انجامید. محمد یوسف المصطفی، سخنگوی انجمن مشاغل سودان سه‌شنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:

«انقلاب به مرحله بحران رسیده است. شورای نظامی درگیری و خشونت را برگزید. این اشخاص جنایتکارانی‌اند که می‌بایست مانند البشیر با آن‌ها رفتار کرد. اکنون وضع به این شکل درآمده: یا آنها، یا ما. راه سومی باقی نمانده

ژنرال عبدالفتاح برهان، رئیس شورای انتقالی نظامی سودان در بیانیه سه‌شنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد خود اعلام کرد که شورای نظامیان دولت انتقالی را بدون مشارکت معترضان و جامعه مدنی تشکیل می‌دهد با این هدف که زمینه‌ها و شرایط برگزاری انتخابات آزاد (و بنا به ادعای او) تحت نظارت نهادهای بین‌المللی را فراهم کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل کشتار خارطوم را محکوم کرد و خواهان بررسی و تخقیق نهادهای بین‌المللی بی‌طرف درباره تیراندازی سربازان به معترضان یک روز پیش از عید فطر شد. میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به استفاده از گلوله جنگی در مقابله با معترضان سودانی هشدار داد. اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا نیز با صدور بیانیه‌هایی کشتار خارطوم را محکوم کرده‌اند.

عفو بین‌اللمل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نظامیان سودان با کشتار خارطوم، یک روز قبل از عید فطر اعتماد مردم سودان و امید به آغاز دورانی تازه که احترام به حقوق بشر یکی از شاخص‌های آن باشد را از بین بردند

اپوزیسیون سودان پیشنهاد شورای نظامی را رد کرد 
مدنی عباس مدنی از رهبران ائتلاف «آزادی و تغییر» متشکل از گروه‌های اپوزیسیون سودان سه‌شنبه ۴ ژوئن اعلام کرد که این ائتلاف، فراخوان شورای نظامی انتقالی برای برگزاری انتخابات طی ۹ ماه آینده را نمی‌پذیرد. این در حالی است که شمار کشته شدگان خشونت‌های دوشنبه در میدان تحصن معترضان در خارطوم پایتخت سودان، به ٣۵ تن رسیده است.

به گزارش رسانه‌ها، مدنی عباس مدنی عضو ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر گفت: «اپوزیسیون با طرح شورای نظامی برای برگزاری انتخابات طی ۹ ماه آینده مخالفت کرد». او ادامه داد: «تمام موارد درج شده در بیانیه عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی را رد می‌کنیم». او تاکید کرد: «نافرمانی مدنی با هدف سرنگونی شورای نظامی پس از تعهداتش ادامه دارد».

کمیته مرکزی پزشکان سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد شمار کشته شدگان در محوطه مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح به ٣۵ تن رسیده است. خبرنگار العربیه در خارطون هم گزارش داد نیروهای ارتش شماری از خیابان‌های پایتخت را بسته اند. روز دوشنبه ارتش به روی تحصن کنندگان آتش گشود که موجب کشته و زخمی شدن ده‌ها تن شد.

اتحادیه اروپا: نظامیان سودان به خشونت ها پایان دهند 

«مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه شنبه حوادث خونین سودان را محکوم کرد و از نظامیان این کشور خواست که به خشونت ها پایان دهند. 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، کوتسیانچیچ بر اهمیت انتقال قدرت به غیر نظامیان در سودان تاکید کرد و افزود: همچنان نگران ملت سودان هستیم و بارها این خواسته خود برای انتقال قدرت به یک شورای غیر نظامی را اعلام کردیم. 
سخنگوی اتحادیه اروپا افزود: به صورت مکرر اعلام شده است که هیچ گونه توجیهی ندارد که علیه غیر نظامیان از خشونت استفاده کرد در حالی که آنان آزادانه از حق برپایی تظاهرات برخودار هستند.
موضع گیری اتحادیه اروپا درحالی مطرح می شود که شورای امنیت امروز (سه شنبه) برای بررسی بحران سودان جلسه غیر علنی تشکیل می دهد و "آنتونیو گوتریش" دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی از گزارش های رسیده از سودان، خواستار انجام تحقیقات مستقل در این باره شده است.

Go Back

Comment