header photo

تقابل پوتین و ترامپ جنگ میان ایالات متحده، روسیه و چین هرگز نباید اتفاق بیفتد

تقابل پوتین و ترامپ

جنگ میان ایالات متحده، روسیه و چین هرگز نباید اتفاق بیفتد

اریک مارگولیس

اریک مارگولیس روزنامه نگار آمریکایی با تمرکز بر مسائل خاورمیانه و سیاست خارجی ایالات متحده است. هرچند دیدگاه او بیشتر به لیبرتارین ها نزدیک است، در سال 2010 عضویت خود در حزب محافظه کار را در اعتراض به نفوذ تی پارتی لغو کرد و در محافل سیاسی بعنوان یک تحلیلگر دموکرات شناخته میشود

در دسامبر ۲۰۰۲ ایالات متحده از پیمان موشکی سال ۱۹۷۲ برای جلوگیری از توسعه موشک های هسته ای و سیستم های ضد موشک به طور یک جانبه کنار می رود. در آن زمان بوش معتقد بود که ایالات متحده در تکنولوژی فضایی آن قدر پیشرفت کرده است که به سادگی از پس پیشرفت تکنولوژیک روسیه و موشک های این کشور برخواهد آمد. قدرت واقعی پشت این تصمیم بوش، معاون رئیس جمهور، دیک چنی بود. نئوکانی که در موقعیت رهبری قرار داشت و از روسیه متنفر بود و به تسلط جهانی عینی ایالات متحده اعتقاد داشت.

از دیدگاه چنی، این پیمان آمریکا را از رسیدن به اهدافش باز می داشت. مسکو ورشکسته بود و به نظر نمی توانست روی پا بایستد و در برابر آمریکا قرار بگیرد. مسکو هشدار داده بود که از بین رفتن این پیمان به برافروخته شدن آتش مسابقه تسلیحاتی منجر خواهد شد. در آن زمان سیاستمداری که به اندازه امروز شناخته شده نبود وعده داد که روسیه هرگز در برابر غول هسته ای به نام ایالات متحده سرخم نخواهد کرد. هفته جاری پوتین در سخنرانی مجمع روسیه محکم ایستاد و زرادخانه جدید سلاح های هسته اش را رونمایی کرد. رقص تسلیحات جدید این کشور که رئیس جمهور ترامپ را یک احمق جلوه می داد.

اسلحه موشکی جدید روسیه از سوی ناتو «شیطان ۲» نامیده می شود. این اسلحه موشکی جدید قابلیت حمل کلاهک هسته ای را تا شعاع ۱۰ هزار کیلومتری دارد. آنچه این سلاح را متفاوت می کند قابلیت حمل با موشک های مافوق صوت و مدارگزیز است که می تواند تا شمال آمریکا را هدف قرار دهد و از سیستم های ضدموشکی فرار کند.

در ادامه سخنرانی پوتین فیلمی کوتاه از موشک های بالستیک جدیدی که روسیه در حال ساخت آن است به نمایش درآمد و رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که این موشک های جدید موسوم به سامانه «سرمت» قادر هستند به هر نقطه ای از دنیا که روسیه اراده کند رسیده و هیچ سامانه پدافندی قادر به مقابله با آن نیست. ایالات متحده قصد داشت چنین موشک هایی را از سال ۱۹۵۰ توسعه دهد اما هیچ موفقیتی در آنها به دست نیاورد. او همچنین به زیردریایی های بدون سرنشین جدید روسیه اشاره کرد که قادرند بدون ایجاد هیچ صدایی در اعماق بسیار زیاد دریا حرکت کرده و هیچ سلاحی قادر به هدف قرار دادن آنها نیست و حتی در برابر سلاح های هسته ای نیز مقاوم هستند. در ادامه فیلمی کوتاه از نحوه عملکرد این زیردریایی های جدید به نمایش گذاشته شد.

ممکن است پوتین درباره قدرت اسلحه های جدیدش اغراق کرده باشد هرچند او معمولا در این موارد برخلاف سایر سیاستمداران حقیقت را می گوید. همان طور که او در سخنرانی اش گفت: «هیچ کس نمی خواهد به ما گوش دهد» او سعی داشت به تلاش های شکست خورده مسکو درباره استراتژی کنترل اسلحه اشاره کند، استراتژی ای که به عقیده او می توانست تنش با غرب را کنترل کند. پوتین در ادامه سخنرانی اش گفت: «حالا شما به ما گوش می دهید.»

اما آیا واشنگتن گوش خواهد کرد؟ ترامپ به تازگی اعلام کرده که بودجه ای هنگفت را برای پیشرفت نیروی هسته ای آمریکا خرج خواهد کرد و بودجه نظامی این کشور از ۶۳۴ میلیارد دلار به ۷۱۶ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد و ۶۹ میلیارد به صورت جداگانه برای جنگ های خارجی در نظر گرفته خواهد شد. این اعداد مجموعه بودجه نظامی ایالات متحده را بیش از ۱تریلیون دلار خواهد کرد که جدا از خرج هایی است که این کشور در زمینه اطلاعاتی انجام می دهد. بودجه اطلاعاتی آمریکا به تنهایی برابر با کل بودجه نظامی روسیه و در حدود ۴۲,۳ میلیارد دلار است.

جنگ میان ایالات متحده، روسیه و چین هرگز و هرگز نباید اتفاق بیفتد. اما آیا با قبول این تنش ها ریسک چنین اتفاقی را می پذیریم. آیا جنگ میان این کشورها قرار است در اوکراین یا روسیه اتفاق بیفتد و اوضاع این مناطق را بدتر کند؟

Go Back

Comment