header photo

مادورو: ما در حال یک جنگ تاریخی هستیم

دست‌ها از ونزوئلا کوتاه!

مادورو: ما در حال یک جنگ تاریخی هستیم

مصاحبهٔ جنیت اوزدمیر روزنامه‌نگار و گویندهٔ سی‌ان‌ان ترک، با نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا

سی‌ان ان: جناب مادورو! اول بفرمایید که حالتان چطور است؟ این روزها چه احساسی دارید و شرایط کنونی بر شما چگونه می‌گذرد؟

مادورو: خودم را بسیار باانگیزه و نیرومند می‌بینم. به کشورم می‌اندیشم و می‌خواهم حتماً به وطنم خدمت کنم. ما در حال یک جنگ تاریخی هستیم. برای دفاع از دموکراسی و استقلال ونزوئلا، تلاش می‌کنیم.

مشکلاتی که برای ما به وجود آمده و آنچه امروز در ونزوئلا روی می‌دهد، به خاطر سیاست‌های آمریکا است. آمریکا به ما حمله‌ور می‌شود و برای ما مشکل‌تراشی می‌کند تا ونزوئلا را به حیاط خلوت خود تبدیل کند. خیلی‌ها فکر می‌کنند که وطن ما حیاط خلوت آن‌هاست.

اما به آن‌ها اجازه نمی‌دهیم استقلال ما را زیر سؤال ببرند. من برای رهبران رهایی‌بخش بزرگمان همچون سیمون بولیوار و هوگو چاوس احترام عمیقی قائل هستم. حس می‌کنم روح آنها در کالبد من و توان و قدرت آن‌ها زیر پوستم نهان شده و من برای حل مشکلات کنونی ونزوئلا از آن‌ها نیرو می‌گیرم.

سی‌ان‌ان: آنچه این روزها شاهد آن هستیم و در کشور شما روی می‌دهد دقیقاً چیست؟ شما چه تعریفی از وضعیت کنونی دارید؟

مادورو: ونزوئلا در معرض حملات مداوم قرار گرفته است و به‌راستی در برابر این‌همه تهدید و حمله قربانی شده است. بیست سال اخیر برای ونزوئلا حکم انقلاب داشته است.

در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به‌راستی در کشور ما ونزوئلا انقلاب روی داده و تغییر و تحولات مهمی که در این کشور به وجود آمده، برای ما آزادی را به دنبال آورده است.

اگر دوران کلینتون را به شمار نیاوریم، باید بگوییم که در دوران بوش و همچنین در دوران اوباما و حالا در دوران ترامپ که تفکرات عجیب و غریبی دارد، همواره شاهد هجوم آمریکا و تهدیدات آمریکا علیه ونزوئلا بوده‌ایم. می‌خواهند در اوضاع سیاسی و اجتماعی به کشور ما آسیب برسانند. چاوس توانست به هجوم‌های آنها به شکل دقیق پاسخ دهد. در سال ۲۰۰۲ ما توانستیم خطر کودتا را پشت سر بگذاریم.

از روزی که چاوس وفات کرده ما باز هم در معرض تهدید و حمله بوده‌ایم و از آغاز دوران اقتدار دانلد ترامپ حملات بیشتر و جدی‌تری علیه ونزوئلا صورت گرفته است. از روزی که ترامپ با آن اندیشه‌های افراطی قدرت را در دست گرفته حمله به ونزوئلا خیلی جدی شده و حالا هم که نقشهٔ کودتای نظامی را در سر می‌پروراند.

آن‌ها تلاش می‌کنند از عوامل خودشان استفاده کنند و همچنان که واشنگتن‌پست و بسیاری دیگر از رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند، خود دولت ترامپ به‌طور مشخص به آقای گوایدو دستور کودتا داده است.

کاری که گوایدو کرده و خود را به عنوان رئیس‌جمهور معرفی کرده و در حضور مردم سوگند یاد کرده است، با قوانین ونزوئلا مطلقاً انطباق ندارد. این کار غلط است. او از دستورات آمریکا تبعیت کرده.

آمریکا به دنبال کودتا و نابود کردن میراث انقلابی بولیوار است. ما تا به حال مشکلات و بحران‌های بزرگ را پشت سر گذاشته‌ایم و می‌توانیم این بار نیز پیروزمندانه دشمنان خود را شکست دهیم و این بحران را پشت سر بگذاریم.

سی‌ان‌ان: چندین کشور مختلف تاکنون از شما و دولت شما حمایت کردند. یکی از حامیان شما هم جناب اردوغان بوده است. ایشان گفتند که در دوران کودتای نافرجام ترکیه در سال ۲۰۱۶ با او تماس تلفنی گرفته‌اید و از اردوغان حمایت کردید و از این حمایت شما متعجب شده است. تماس تلفنی اردوغان و اعلام حمایت از دولت قانونی ونزوئلا شما را متعجب کرد؟

مادورو: خیر. من غافلگیر نشدم. جناب اردوغان به ارزش‌ها اهمیت می‌دهند و مرد جسور و توانمندی هستند. من به حمایت‌های مردم ترکیه و شخص اردوغان اطمینان دارم و به آن‌ها اعتماد می‌کنم.

راستش را بخواهید در دوران کودتای نافرجام من از قضیه خبر نداشتم. اما همین که چند تصویر را مشاهده کردم و دیدم که مردم به خیابان‌ها آمده‌اند، متوجه شدم که مردم از اردوغان حمایت می‌کنند. با وزیر امور خارجه تماس گرفتم و به او دستور دادم کودتای ترکیه را محکوم کند.

رسانه‌های غربی وانمود می‌کردند که این کودتا به نفع مردم ترکیه است اما ما می‌دانستیم که چنین نیست. به همین خاطر با اردوغان تماس گرفتم و از آن روز تا حالا، دوست هستیم. من حقیقتاً عاشق ترک‌ها هستم. ترکیه تاریخ بسیار زیبایی دارد و ما از این‌که ترکیه از دموکراسی و استقلال ونزوئلا حمایت کرده بسیار خشنود هستند.

سی‌ان‌ان: این روزها ما شاهد آن هستیم که در ونزوئلا جناب گوایدو، خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید معرفی و سوگند یاد کرده است. شما برای گذار از این بحران چه برنامه‌ای دارید؟ آیا قصد دارید با او دیدار و گفتگو کنید؟ نقشه راه شما برای پشت سر گذاشتن مشکلات فعلی چیست؟

مادورو: حل بحران دشوار است. اما قطعاً راه‌هایی برای گذار از این بحران وجود دارد. ما در گذشته نیز با مشکلات و بحران‌های بزرگ روبرو شده‌ایم که بعضی از آن‌ها از شرایط فعلی هم پیچیده‌تر بوده است.

در سال ۲۰۰۲ میلادی ما مشکلات و بحران‌های بسیار بزرگ‌تری داشتیم. اما توانستیم غالب شویم و مشکلات را پشت سر بگذاریم. ما شاهد اتحاد نهادهای قانونی و نظامی‌مان هستیم و معتقدیم که راهکار گذار از بحران کنونی در ونزوئلا مراجعه به حقوق و نهاد قضایی است. دیوان عالی کشور می‌تواند این مشکل را برای ما حل کند. در ونزوئلا قانون و حقوق محوریت دارد و قدرت قانون از هر نهاد دیگری بالاتر است.

ما باید این مشکلات را از راه قانونی حل کنیم. تمام این مشکلات و تلاش برای ایجاد کودتا در ونزوئلا به خاطر سیاست‌های آمریکاست. شخصاً تمام دروازه‌های من برای گفتگو باز است. می‌توانم در حضور رسانه‌ها یا بدون حضور رسانه ها گفتگو کنم. لازم است که ما کشورمان را حفظ کنیم.

سی‌ان‌ان: جناب گوایداو در سخنرانی خود اعلام کرده که خود را رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا می‌داند و اگر او را دستگیر کنند چنین چیزی به معنی انجام کودتای نظامی است. شما در این مورد چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما امکان دستگیری وجود دارد؟

مادورو: من عضو دیوان عالی کشور و نهاد قضایی کشور نیستم. عضو هیئت منصفه هم نیستم. تمام این‌ها به قدرت و تصمیم نهاد قضایی و خواست مردم بازمی‌گردد. گوایدو قانون را زیر پا گذاشته است و تمام مقررات و مبانی حقوقی و قانونی کشور را لگدمال کرده است. دستگیری یا عدم دستگیری چیزی است که به تصمیمات مستقیم نهاد قضایی ارتباط دارد.

Go Back

Comment