header photo

Blog posts : "احزاب"

نگاهی به تاریخ3zc قوم اویغور اویغورها که بودند و چه شدند

نگاهی به تاریخ قوم اویغور

 اویغورها که بودند و چه شدند

علی پورصفر

درآمد

 قرنها از آن زمان که نام قوم اویغور در ایران از رواج و تداول افتاده می گذرد و این نام در کشور ما دست کم از قرون 8 و 9 ه ق تا یک دهه اخیر جز برای برخی مورخان و جغرافیا نویسان و پژوهشگران ایرانی شناخته شده نبوده است. نا آشنائی با اسامی اقوام گوناگون ترک چنان دامنه ای داشته که در خاطره عمومی ایرانیان از تنوع آن اقوام، جز اسامی ازبک و ترکمان صاین خانی یا ترکمان یخه نام دیگری نقش نبسته است .  در طول 30 سال گذشته، به ویژه در یک دهه اخیر به لطف ستیزه جوئی های امپریالیسم با جمهوری خلق چین و حادثه آفرینی های پلید سرویس های امنیتی غرب و ارتجاع عرب، به تدریج برخی لایه های افکار عمومی ایرانیانی که فقط با فضای مجازی سروکار دارند با نامی آشنا شدند که خود کمترین آگاهی ها را از آن نداشته و هنوز ندارند و اخباری از آنان و یا درباره آنان می شنوند و نقل می کنند که همه چیز در خود دارد الا حقیقت. یادمان بیاید که برخی از هموطنان ما در ماه های اخیر(...) در حمایت از دروغ هائی که امپریالیسم و ارتجاع عرب از عملیات دولت چین در سین کیانگ منتشر کرده، چنان اویغورشناس شده بودند که گوئی قرنها با آنان زیسته اند و این در حالی بود که حتی طرز نوشتن نام اویغور را به خوبی نم…

Read more

زنان ترکیه 121 کرسی مجلس را به خود اختصاص دادند

زنان ترکیه 121 کرسی مجلس را به خود اختصاص دادند

بالاترين ميزان حضور زنان در تاريخ مجلس ترکیه با حضور 121 نماینده زن رقم خورد.

شمار نمایندگان زن مجلس ترکیه در بیست و هشتمین دوره به بالاترین میزان در تاریخ کشور دست یافت.

نتایج غیررسمی بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی ترکیه حاکی از آن است که از مجموع 600 نماینده مجلس 121 نفر از نمایندگان زن موفق به ورود به مجلس شده‌اند.

آمار نمایندگی زنان که در دوره بیست و هفتم مجلس ترکیه 17.1 درصد بود، در این دوره به 20.1 درصد ارتقا یافته است.

بیشترین تعداد نمایندگان زن از حزب «چپ سبز» وارد پارلمان ترکیه شده‌اند. این آمار را به ترتیب احزاب «عدالت و توسعه»، «جمهوری خلق»، «نیک» و «حرکت ملی» دنبال می‌کنند.

در این راستا، 50 نفر از حزب عدالت و توسعه، 30 نفر از احزاب جمهوری خلق و حزب چپ سبز، 6 نفر از حزب نیک، 4 نفر از حزب حرکت ملی و 1 نفر از حزب کارگری ترکیه کرسی پارلمان را از آن خود کردند.

در این دوره …

Read more

خحصوصی سازی اسم رمز غارت و چپاول ثروت مردم

خحصوصی سازی اسم رمز غارت و چپاول ثروت مردم

آمدند یک سری کلیشه های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی را در این مملکت پیاده و خاک بر سر کشور کردند

«گزارش های موج اول و موج دوم سنجش ارزش ها و نگرش های ایرانیان می گوید 87.5 درصد مردم ایران خصوصی سازی را اسم رمز غارت و چپاول دارایی های بین نسلی دانسته اند.»

 به گزارش جماران؛ فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در نشست موسسه دین و اقتصاد با موضوع «اقتصاد سیاسی بحران یادگیری از تجربه خصوصی‌سازی در ایران» با اشاره به مفهوم خصوصی سازی، گفت: ما باید از شرایط اولیه آگاهی پیدا کنیم. در تجربه خصوصی سازی در ایران ما می توانیم بگوییم که پدیده خصوصی سازی در بهترین حالت با 5 توهم و حداقل 7 فریب همراه بوده که باز کردن هر کدام از اینها نیازمند کارهای بسیار جدی و  مهمی است. مثلا یک کسانی آمدند گفتند ما می خواهیم خصوصی سازی کنیم چون بخش دولتی ناکارآمد و بخش خصوصی کارآمد است. در نیمه دوم دهه 1370 یعنی 10 سال بعد از اینکه تجربه خصوصی سازی در ایران انجام شده، با انبوه مطالعه ها در حکومت و در دستگاه های تخصصی حکومتی روبرو هستیم که عموما تصریح می کنند که کارایی و بهره وری بخش دولتی از بخش خصوصی بیشتر بوده است. در آن بررسی که اینها انجام دادند، در اکثریت موارد ما با سقوط کارایی و بهره وری بعد از خصوصی سازی روبرو شده ایم…

Read more

نه به خود سری فاشیستی در اوکراین

آزادی برادران کونوویچ ! بیانیه کمیته مرکزی وشورای حزب کمونیست بلاروس

نه به خود سری فاشیستی در اوکراین

همانطورکه برای ما مشخص شد دو برادار، میخائیل و الکساندر کونوویچ توسط سرویس های امنیتی اوکراین با ضرب وشتم درکیف دستگیر شدند.

میخائیل دبیر اول اتحادیه جوانان لنینی- کمونیست های اوکراینی است و برادرش الکساندر در سازمان کومسومول اوکراین شرکت فعال داشت.

دلیل  دستگیری، دیدگاه سیاسی چپ آنان بود. میخائیل والکساندر بارها عدم مداخله خارجی در امور داخلی  کشورهای استقلال یافته و جمهوری بلاروس را اعلام کرده اند و در حمایت از رئیس جمهورالکساندر لوکاشنکوشرکت فعال داشته اند. بنابراین اطلاعات رسیده امکان  این را به ما می دهد  تا با اطمینان بگوییم که در اوکراین "متمدن" چه می گذرد و مردم  به خاطر اعتقادات ترقیخواهانه خود چگونه دستگیر شده اند وزیر شکنجه قرار گرفته اند.

لازم به یاد آوری است که  برادران  کونوویچ به مدت هشت سال، در حاکمیت ناسیونالیست های افراطی مورد تهدی…

Read more

بیانیه کشورهای اروپایی در شورای حکام درباره توافق برجام

بیانیه کشورهای اروپایی در شورای حکام درباره توافق برجام

کشورهای اروپایی بر لغو تحریم ها به عنوان بخش مهمی از توافق تاکید کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در بیانیه اتحادیه اروپایی که روز سه شنبه از سوی اعضای این اتحادیه و همچنین کشورهای جمهوری مقدونیه شمالی، مونته نگرو، صربستان، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، اوکراین، جمهوری مولداوی، گرجستان و سن مارینو نیز حمایت شد، آمده است: اتحادیه اروپا بر تعهد قاطع خود و حمایت مستمر از اجرای کامل و موثر برجام تاکید می کند و مصمم است به همکاری با جامعه بین المللی برای حفظ این توافقنامه که دارای اهمیت استراتژیک است، ادامه دهد.

در این بیانیه آمده‌ است: اتحادیه اروپا از همه کشورها می خواهد که از اجرای آن در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.

قطعنامهٔ ۲۲۳۱ شورای امنیت پس از ۱۲ سال گفتگو در مورد فعالیت‌ های هسته‌ ای ایران با اعضای گروه …

Read more

افشای فریبکاری آمریکا و ناتو

افشای فریبکاری آمریکا و ناتو

به نقل از مجله اشپیگل: به شوروی وعده داده شده بود که ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت

مجله آلمانی اشپیگل از کشف یک سند آرشیوی در حمایت از نسخه مقامات روسی خبر داده است که وقتی آلمان دوباره متحد شد، به اتحاد جماهیر شوروی وعده داده شده بود که ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت. آنها قول دادند که ائتلاف آتلانتیک شمالی "یک اینچ به سمت شرق گسترش پیدا نکند". "ما نمی توانیم به لهستان و سایرین، عضویت در ناتو را پیشنهاد دهیم". یافته جدید پرونده های سال ۱۹۹۱ از ادعای دولت روسیه پشتیبانی می کند. این سند توسط جاشوا شیفرینسون، دانشمند علوم سیاسی آمریکایی و استاد دانشگاه بوستون، در آرشیو ملی بریتانیا پیدا شد. این سند به عنوان "محرمانه" طبقه بندی شد اما بعدا اجازه انتشار یافت.

مجله آلمانی اشپیگل از کشف یک سند آرشیوی در حمایت از نسخه مقامات روسی خبر داده است که وقتی آلمان دوباره متحد شد، به اتحاد جماهیر شوروی وعده داده شده بود که ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بارها گفته ا…

Read more

خدمات و اصلاحات اقتصادی حکومت ملی

خدمات و اصلاحات اقتصادی حکومت ملی

بعد از استقرار و تشکیل حکومت ملی، برای اجرای برنامه هایی که وعده آنها را داده بود دست به کار شد و برای اجرای این برنامه ها علاوه بر اصلاحات فرهنگی دست به اصلاحات اقتصادی و رفاهی هم زد تا هر چه بیشتر رفاه و آسایش ملت آذربایجان را بر آورده سازد.

عمده ترین این اصلاحات، اصلاحات ارضی بود که کشاورزان را از  یوغ و بندگی مالکان آزاد می کرد. کشاورزان و روستائیان آذربایجان قبل از حکومت ملی، اگرچه شبانه روز تلاش می کردند ولی چیزی عایدشان نمی شد؛ خود و خانواده شان دسترنج خویش را به مالک یا نماینده و مباشر او تقدیم می کردند و در صورت اعتراض هم در زندان خان به همراه دیگر حیوانات به آخور بسته می شدند.  قبل از برقراری حکومت ملی آذربایجان، بدترین و زشت ترین روابط انسانی را ارباب، خان و مباشرانش با دهقانان داشتند، و اربابان و مباشران به هتک حرمت روستائیان می پرداختند، به ناموس آنها تجاوز می کردند و حتی اردشیر آوانسیان در خاطرات خود می گوید…

Read more

جنبش آب؛ جنبش تمام عیار اجتماعی

جنبش آب؛ جنبش تمام عیار اجتماعی

این کنش جمعی چیزی نیست جز یک جنبش تمام عیار اجتماعی یعنی جنبش آب! جنبش‌ها زاده بحران هستند و مطالبه‌گر وضعیت بهتر. بنابراین در نظام حکمرانیِ بحران‌زده و در متن جامعه جنبشی ایران باید هر روز انتظار جنبشی از پی جنبش داشت.

برای خروج از گرداب بحران ها باید متضمن به رسمیت شناختن معترضان و آغاز گذار دمکراتیک برای اصلاحات عمیق ساختاری باشد. این دستور کار نانوشته همه جنبش های اجتماعی در شرایط کنونی است.

اکنون آنچه ماهها است در اصفهان و در اعتراضات علیه مدیریت آب رخ می دهد را نمی توان انکار کرد، نمی توان آن را به خشونت متهم کرد، نمی توان آن را حاصل توطئه خارجی دانست، نمی توان آن را نتیجه تحریک مخالفان یا معارضان دانست و به سخن دیگر نمی توان اصالت آن را نفی کرد. پدیده ای که امروز در بستر خشک زاینده رود برآمده تبار و گذشته ای دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. این کنش جمعی چیزی نیست جز یک جنبش تمام عیار اجتماعی یعنی جنبش آب. از لحاظ ماهوی کمترین تفاوتی بین آنچه چند ماه پیش در خوزستان رخ داد با آنچه امروز در اصفهان در حال وقوع است، وجود ندارد. شاید باید وعده داد تفاوتی ماهوی بین آنچه امروز در اصفهان جاری است با آنچه فردا در هر گوشه و کنار ایران بحران زده برمی اید، نیز نخواهد بود…

Read more

تحلیل "بلومبرگ" از تنش میان باکو و تهران

تحلیل "بلومبرگ" از تنش میان باکو و تهران

بسیاری از کشور‌ها در حال رقابت با یکدیگر برای گسترش نفوذ در منطقه قفقاز هستند؛ چرا که این منطقه از نظر ژئواستراتژیک و دارا بودن منابع طبیعی حائز اهمیت است.

"ذوالفقار آقایف" و "گلناز متولی" در گزارشی در شبکه خبری "بلومبرگ" اشاره کرده‌اند که تشدید تنش میان تهران و باکو می‌تواند برای خطوط نفتی و انتقال انرژی از جمله گاز طبیعی به غرب مخاطره‌آفرین باشد.

"بلومبرگ" می‌نویسد: "ایران مدعی است که جمهوری آذربایجان به اسرائیل اجازه داده تا نفوذ خود را در قفقاز افزایش دهد و به مرز ایران نزدیک شود؛ ادعایی که "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان آن را تکذیب کرده است. نزدیکی باکو به اسرائیل در حوزه‌های نظامی و تجاری موجبات نگرانی ایران را فراهم کرده است. این نگرانی با اقدامات خرابکارانه اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران تشدید شده است".

"بلومبرگ" در این گزارش می‌افزاید: "ادامه تنش میان تهران و باکو می‌تواند پروژه‌های انرژی باکو را …

Read more

مرگ رهبر و طرح محرمانۀ آمریکا علیه اتحاد شوروی

مرگ رهبر و طرح محرمانۀ آمریکا علیه اتحاد شوروی

مصاحبۀ والنتین چیکین، سردبیر «ساوتسکایا راسیا» (روسیۀ شوروی، ارگان حزب کمونیست فدراسیون روسیه- م.) با رئیس فرهنگستان مسائل ژئوپلیتک، دکتر علوم تاریخ، سپهبد لئونید ایواشوف

چیکین: لئونید گریگوریویچ، از حضور شما در تحریریۀ «ساوتسکایا راسیا» خوشحالم. شما برای توضیح پیرامون اطلاعات از طبقه‌بندی خارج شده دایر بر اینکه دولت و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بعد از درگذشت یوسف استالین در ۵ مارس سال ١٩۵٣ تدابیری اندیشیدند تا از مرگ رهبر شوروی فورا برای تضعیف و سپس، تجزیۀ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی استفاد کنند، دعوت شده‌اید. ضمناً، حتی رهبران بی‌دین اتحاد شوروی نیز بسیاری از سنن مذهبی را رعایت می‌کردند. مثلا، در عرض ٩ روز و ۴٠ روز بعد از فوت فرد، خودداری از انجام آن کارهایی که جایز نیستند... اما در آنجا، در یک کشور «مسیحی»، آنها بلافاصله دستورالعمل جامعی به مناسبت مرگ استالین تنظیم می‌کنند، و روز بعد لازم الاجرا می‌شود. دلیل این عجله چه بود؟…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

شهرداری تبریز خواستار نصب تندیس «شهریار» در برج میلاد شد

شهرداری تبریز گفت ما آماده ایم تا یک بار دیگر تندیس و مجسمه‌ای شایسته از استاد شهریار در برج میلاد تهران نصب کنیم. قبلا تندیس نامانوس استاد شهریار در برج میلاد تهران نصب شده بود که متاسفانه با درخواست و همراهی کمیسیون فرهنگی اجتماعی کلانشهرها، از محل برج میلاد تهران برچیده شد.

شهر دار تبریز افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه استاد شهریار در بین مردم کشور، اظهار داشت: موضوع نصب تندیس نامانوس در مجموعه برج میلاد بلافاصله در مجمع کلانشهرهای کشور و کمسیون فرهنگی اجتماعی کلانشهرها مطرح شد و با همراهی معاونت فرهنگی شهرداری تهران و مدیریت مجموعه برج میلاد این تندیس از محل برداشته شد.

نصب این تندیس نامانوس در برج میلاد و انعکاس آن در فضا مجازی، موجب دل آزردگی و ناراحتی هنردوستان و علاقه مندان شهریار شده بود.

استاد شهریار سال ١٢٨٥ هجری خورشیدی در تبریز متولد ش…

Read more

بیانیه مرکز رنسانس کمونیسم در فرانسه

بیانیه مرکز رنسانس کمونیسم  در فرانسه

 دخالت ماکرون درامور داخلی بلاروس را محکوم کرد!

پیر پرانشه ، رئیس کمیسیون بین المللی مرکز رنسانس کمونیسم در فرانسه (PRCF)  دررابطه با دخالت فرانسه در امور داخلی  بلاروس بیانیه ای انتشار داد . او که بعنوان  نماینده سابق فرانسه  به منشور سازمان ملل احترام می گذارد ،احترام به حاکمیت سایراعضای سازمان ملل متحد را ضروری می داند .

پیر پرانشه، شخصیتی ایست که از استقلال فرانسه در زمان اشغال آلمان نازی دفاع نمود . دوست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ( سابق ) و جمهوری بلاروس کشوری که هزینه بالایی برای شکست هیتلر و آزادی اروپا پرداخت .

 پیر پرانشه  رئیس کمیسیون بین المللی مرکز رنسانس کمونیسم  فرانسه  می گوید :  اظهار نظر غیر مسئولانه وخدمتکارانه  ماکرون  به واشنگتن  که  با دخالت درامور انتخابات بلاروس همراه است  قاطعانه محکوم می کنم .

دراین بیانیه آمده است :

آقای ماکرون پیش از این تمایز خود را به ونزوئلا ن…

Read more

حال و روز مداحان؛ از هفت‌تیرکشی تا جاسوسی برای اسرائیل

حال و روز مداحان؛ از هفت‌تیرکشی تا جاسوسی برای اسرائیل

مهمان

در روزهای اخیر باردیگر مداحان حکومتی مساله‌ساز شدند

درحالی‌که رئیس بسیج مداحان از دستگیری دو مداح به اتهام جاسوسی برای اسرائیل سخن گفته‌، دستگیری حسن رعیت نیز نقش مداحان در فسادهای مالی را برجسته کرده است.دو اتفاق مهم در چند روز گذشته سبب شد تا دوباره موضوع «مداحان» به شکل گسترده در رسانه‌ها مطرح شود.

در نخستین رویداد، یوسف ارجونی، رئیس سازمان بسیج مداحان در ایران، از دستگیری مداحانی خبر داد که «در اسرائیل تربیت شده بودند» تا «عاشورا را تخریب کنند». ارجونی توضیح نداده است که این مداحان چند نفر بوده‌اند و چه زمانی دستگیر شده‌اند.

موضوع دستگیری مداحان مشهور به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» بیش از دو سال است که در رسانه‌های ایران مطرح شده؛ نخستین بار در سال 1396 برخی وبسایت‌ها و کانال‌های تلگرامی از دستگیری سه مداح مشهور به اتهام «روابط نامشروع با کارمند یکی از سفارتخانه‌های اروپایی» و «انتقال اطلاعات و جاسوسی» خبر دادند. در آن زمان گفته شد که سه مداح دستگیر شده رضا هلالی، روح‌الله بهمنی و محمدحسین حدادیان (پسر سعید حداد…

Read more

مانورهای سیاسی و امکان مذاکره؛ شاهد هیچ تحولی در روابط تهران – واشنگتن نخواهیم بود؟!

مانورهای سیاسی و امکان مذاکره؛

شاهد هیچ تحولی در روابط تهران – واشنگتن نخواهیم بود؟!

موضوع مذاکره میان ایران و امریکا از زاویه های مختلف بررسی شده است؛ اما آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته نسبت میان نارضایتی‌های اجتماعی و نگرانی سران نظام از حضور مردم در تحول های سیاسی کشور است.

ابعاد پیدا و پنهان سفر ناگهانی ظریف به فرانسه

ستاره صبح – علی بیگدلی؛سفر ناگهانی و غیرمنتظره محمدجواد ظریف به فرانسه و دیدارش با مقام‌های فرانسوی و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور بازتاب گسترده‌ای داشته که نویسنده به ذکر نکاتی در ارتباط با آن می‌پردازد. هنوز جزئیاتی از محتویات این سفر منتشر نشده، اما همین‌که وزیر خارجه پس از بازگشت از پاریس به تهران بلافاصله توسطرئیس‌جمهور فرانسه به محل اجلاس جی ۷ دعوت شد، حائز اهمیت است. این موضوع نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا تلاش می‌کند هم برجام را حفظ کند و هم گشایشی در وضعیت اقتصادی ایران ایجاد شود. این اتحادیه به این نتیجه رسیده که ایران تا اندازه زیادی معترض است که این اعتراض به دلیل فشار بی‌امان آمریکاست…

Read more

سيد جعفر پيشه وري نظر ما درباره مسئله آذربايجان و ايران

سيد جعفر پيشه وري

 نظر ما درباره مسئله آذربايجان و ايران

همزمانی جنبش ملی - دموكراتيك ما با خاتمه جنگ بزرگ جهانی موجب گفتگوها و هياهوهای شديدی در بازار سياست جهانی گشته است.نهادهای ديپلوماتيك و مطبوعاتی دول كوچك و بزرگ ، اينبار نيز می‌كوشند  جهت تامين منافع خود و برای گل آلود كردن آب و ماهی گرفتن از آن، شايعات حيرت آور و خبرهای شگفت انگيزی درباره نهضت دموكراتيك ما بپزند و به خورد بشريت دهند.  نهضت آذربايجان كه واقعا امری مربوط به تكامل و تعالی داخلی ايران است، توسط سياستمداران سودجو  از پشه‌ای به فيلی تبديل گردانيده شده و در چشم جهانيان به صورت يك ماجرای عظيم بين المللی در آورده شده است.

   سازمانهای مستقيم و يا غير مستقيم  مقاماتی كه برای در اسارت نگاهداشتن ملتهای ضعيف، مكيدن خون ملتهای عقب مانده و مستعمره كردن كشورهای آنان تلاش می‌كنند- حتی نمی خواهند از  ايجاد يك ماجرای بزرگ جنگی از اين موضوع صرفنظر كنند. ما نمی توانيم نطقهای حسين علاء _ كه خود را سفير ايران می‌داند _ و نطقهای دايه‌های مهربانتر از مادر _ يعنی نمايندگان انگليس و امريكا در شورای امنيت _ را ساده تلقی كنيم. اينجا، نقض خشن…

Read more

نه به جنگ و نه به جنگ افروزان

نه به جنگ و نه به جنگ افروزان

فغان ز جغد جنگ و مرغوای او       که تا ابد بریده باد نای او

     شراب او ز خون   مرد رنجبر           وز استخوان کارگر، غذای او

    همه فریب و حیلت است و رهزنی      مخور فریب جاه و اعتلای او

     کجاست روزگار صلح    و ایمنی؟        شکفته مرز و باغ دلگشای او!

«ملک‌الشعرا بهار» 

بدون شک، زشت‌ترین و غیر انسانی‌ترین و مصیبت بارترین چهره‌ای که آدمی در طول حیات اجتماعی‌اش از خود نشان داده است، جنگ‌افروزی و خون‌ریزی‌های دیوانه ‌وار او بوده است. شوربختانه، دیرزمانی‌ ست که سایه‌ ی شوم این جغد، باز بر سر کشورمان افتاده است و مردم زجرکشیده‌ی ایران را در عرصه‌های داخلی و خارجی دستخوش آسیب‌های جدی و مخاطره‌آمیز کرده است.

چیزی که امروز در روابط ایران و آمریکا و منطقه‌ی خاورمیانه قابل تأمل است، جابه‌جا شدن کنش‌های دیپلماتیک است با تقابل‌های نظامی مشکوک  می باشد. صرف‌نظر از داوری در مورد منشأ و مبدأ این تحرکات، آن‌چه برای مردم ما اهمیت دارد، تحمیل هزینه‌های انسانی و مادی جنگ بر اقشار زحمتکش جامعه و بهره‌ برداری سیاسی و اقتصادی…

Read more

محور تولید ملی است و حمایت از کالای ایرانی

بیانیه دانشجویان دانشگاه صنعتی تبریز:

محور تولید ملی است و حمایت از کالای ایرانی

با عاملان خصوصی سازی های افسار گسیخته برخورد شود

مطلع شدیم که افراد معلوم الحالی در تلاش‌اند تا برای آزادی قربانعلی فرخزاد از زندان که بزرگترین اخلالگران نظام مالی کشور در سال ۹۷ است، به زور و تهدید طوماری را به امضای کارگران ماشین‌سازی تبریز برسانند.

کارخانه ماشین سازی تبریز یکی از کارخانجات در صنایع مادر محسوب می شود که چندی پیش   از سوی سازمان خصوصی سازی  در اختیار فردی به نام قربانعلی فرخزاد با قیمت ۶۸۷ میلیارد قرار گرفت،  فرد مذکور بعد از قرار گرفتن در راس مدیریت ماشین سازی تبریز در سخنانی از حمایت از کارگران و تولید تاکید کرد، در جریانات افزایش نرخ ارز و  مبارزه با مفاسد اقتصادی معلوم شد که قربانعلی فرخزاد  یکی از متهمان ارزی است که در حال حاضر در بازداشت به سر می برد، موضوع اتهامی وی  دریافت ۳۰۰میلیون  ارز دولتی به نرخ  ۴۲۰۰تومانی  و فروش در بازار آزاد می باشد،  در همین حال چندی پیش احمدعلیرضا بیگی، در گفتگو با تبریزبیدار،  از عدم اهلیت صاحب کارخانه و آگاهی سازمان خصوصی سازی  از این موضوع، سخن گفت،  در همین حال، اخیرا نامه ای در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد برخی افراد با جمع آوری طوماری سعی دارند چهره ای موجه  از قربانعلی فرخزاد معرفی کنند…

Read more

تا صبح شب یلدا

 تا صبح شب یلدا

بابک صدر نوری

شب یلدا یا شب چله با سابقه چندین هزار ساله در تاریخ ایران نخستین شب زمستان یا شب زایش خورشید است.

از آیین های شب یلدا که سابقه ای چندین هزار ساله در تاریخ ایران زمین دارد متنی به رشته تحریر در آورده است.

نوشته دکتر بابک صدرنوری درباره شب یلدا به شرح ذیل است:

تاصبح شب یلدا

گرد آمدیم

شب چره ای بود و آتشی

گفت و شنید و قصه و نقلی ز سیر و گشت

وقتی که بر شکفت گل هنداونه، سرخ

در اوج سرگذشت

یلدا، شب بلند، شب بی ستارگی

لختی به تن تپید و به هم رفت و در شکست ...

«سیاوش کسرایی»

شب یلدا یا شب چله با سابقه چندین هزار ساله در تاریخ ایران نخستین شب زمستان یا شب زایش خورشید است. مردم ایران باستان که زندگی شان بر پایه کشاورزی و چوپانی قرار داشت، با گذشت زمان به گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی شب و روز و حرکت ستارگان آشنایی پیداکرده و فعالیت خود را براساس آن تنظیم کردند.

 روشنی روز و تابش خورشید د…

Read more

۳۰ درصد مردم ارومیه حاشیه‌نشین‌اند!

۳۰ درصد مردم ارومیه حاشیه‌نشین‌اند!  

مناطقی در آذربایجان هستند که با یک تکان فرو می ریزند!  

معضل بافت فرسوده یکی از مواردیست که برای آن باید برنامه ریزی انجام شود. در حال حاضر برابر آخرین آمارها قریب به 80 هزار هکتار بافت فرسوده در سراسر کشور داریم که 2.5 میلیون واحد مسکونی در آن قرار گرفته است. اگر متوسط تعداد خانوارها را چهار نفر بدانیم به عبارتی می‌توان گفت که دستکم 10 میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می‌کنند.

یک عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه می‌گوید ۳۰ درصد مردم ارومیه حاشیه‌نشین‌اند و مسکن برخی از آنها «با کوچک‌ترین تلنگری به ویرانه تبدیل می‌شود». علی معین‌فر از جمله به کوی شهریار ارومیه اشاره کرده و گفته وضعیت مسکن در این منطقه «امنیت روانی و جانی شهروندان را تهدید می‌کند. کوی شهریار دارای کوچه‌های تنگ و باریک به هم متصل است و منازل شهروندان در این منطقه در قطعات خرد و ریز و بعضاً ۴۰ پنجاه متری ساخته شده است». به گفته این جامعه‌شناس «در سال‌های اخیر توجه چندانی به نوسازی و بازسازی خانه‌های این منطقه از شهر ارومیه نشده و کماکان بسیاری از خانه‌های فرسوده در این منطقه در خطر فروریزی قرار دارند…

Read more

مجارستان- پائیز خونین سال ١۹۵۶

مجارستان- پائیز خونین سال ١۹۵۶

شورش مجارستان سوسیالیستی را آمریکایی‌ها در سال ١۹۴۸ طراحی کردند.

حوادث مجارستان از ۲٣ اکتبر تا ۹ نوامبر سال ١۹۵۶ بواسطه مبلغان غربی «قیام مجارستان» نامیده شد، و القاب و عناوین «ضدکمونیستی» افزوده به آن می‌بایست وحشیگری‌های شورشیان را در انظار توده‌های غربی پیشاپیش توجیه نماید.

شورشی که بواسطه نخست وزیر، ایمره ناد راه افتاد و رهبر وقت کشور ماتیاش راکوشی را برکنار نمود، به بهای جان بیش از ۷٠٠ سرباز اتحاد شوروی و چندین ده نفر از مأموران سازمان امنیتی و نظامی مجارستان تمام شد.

این واقعیت که برای سرکوبی شورش بیش از ٣٠ هزار نفر نظامی اتحاد شوروی، بیش از ١٠٠٠ دستگاه تانک و ۸٠٠ توپ و خمپاره اعزام گردید، از شدت درگیریها گواهی می‌دهد. ۲۶ تن از سربازان اتحاد شوروی بمناسبت شرکت در کازار مجارستان به دریافت مدال قهرمان اتحاد شوروی مفتخر شدند. ١۴ تن از آنها پس  از مرگ.

همه از ۲٣ اکتبر شروع شد: در پی…

Read more

20 blog posts