header photo

Blog posts : "احزاب"

جنبش آب؛ جنبش تمام عیار اجتماعی

جنبش آب؛ جنبش تمام عیار اجتماعی

این کنش جمعی چیزی نیست جز یک جنبش تمام عیار اجتماعی یعنی جنبش آب! جنبش‌ها زاده بحران هستند و مطالبه‌گر وضعیت بهتر. بنابراین در نظام حکمرانیِ بحران‌زده و در متن جامعه جنبشی ایران باید هر روز انتظار جنبشی از پی جنبش داشت.

برای خروج از گرداب بحران ها باید متضمن به رسمیت شناختن معترضان و آغاز گذار دمکراتیک برای اصلاحات عمیق ساختاری باشد. این دستور کار نانوشته همه جنبش های اجتماعی در شرایط کنونی است.

اکنون آنچه ماهها است در اصفهان و در اعتراضات علیه مدیریت آب رخ می دهد را نمی توان انکار کرد، نمی توان آن را به خشونت متهم کرد، نمی توان آن را حاصل توطئه خارجی دانست، نمی توان آن را نتیجه تحریک مخالفان یا معارضان دانست و به سخن دیگر نمی توان اصالت آن را نفی کرد. پدیده ای که امروز در بستر خشک زاینده رود برآمده تبار و گذشته ای دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. این کنش جمعی چیزی نیست جز یک جنبش تمام عیار اجتماعی یعنی جنبش آب. از لحاظ ماهوی کمترین تفاوتی بین آنچه چند ماه پیش در خوزستان رخ داد با آنچه امروز در اصفهان در حال وقوع است، وجود ندارد. شاید باید وعده داد تفاوتی ماهوی بین آنچه امروز در اصفهان جاری است با آنچه فردا در هر گوشه و کنار ایران بحران زده برمی اید، نیز نخواهد بود…

Read more

تحلیل "بلومبرگ" از تنش میان باکو و تهران

تحلیل "بلومبرگ" از تنش میان باکو و تهران

بسیاری از کشور‌ها در حال رقابت با یکدیگر برای گسترش نفوذ در منطقه قفقاز هستند؛ چرا که این منطقه از نظر ژئواستراتژیک و دارا بودن منابع طبیعی حائز اهمیت است.

"ذوالفقار آقایف" و "گلناز متولی" در گزارشی در شبکه خبری "بلومبرگ" اشاره کرده‌اند که تشدید تنش میان تهران و باکو می‌تواند برای خطوط نفتی و انتقال انرژی از جمله گاز طبیعی به غرب مخاطره‌آفرین باشد.

"بلومبرگ" می‌نویسد: "ایران مدعی است که جمهوری آذربایجان به اسرائیل اجازه داده تا نفوذ خود را در قفقاز افزایش دهد و به مرز ایران نزدیک شود؛ ادعایی که "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان آن را تکذیب کرده است. نزدیکی باکو به اسرائیل در حوزه‌های نظامی و تجاری موجبات نگرانی ایران را فراهم کرده است. این نگرانی با اقدامات خرابکارانه اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران تشدید شده است".

"بلومبرگ" در این گزارش می‌افزاید: "ادامه تنش میان تهران و باکو می‌تواند پروژه‌های انرژی باکو را …

Read more

مرگ رهبر و طرح محرمانۀ آمریکا علیه اتحاد شوروی

مرگ رهبر و طرح محرمانۀ آمریکا علیه اتحاد شوروی

مصاحبۀ والنتین چیکین، سردبیر «ساوتسکایا راسیا» (روسیۀ شوروی، ارگان حزب کمونیست فدراسیون روسیه- م.) با رئیس فرهنگستان مسائل ژئوپلیتک، دکتر علوم تاریخ، سپهبد لئونید ایواشوف

چیکین: لئونید گریگوریویچ، از حضور شما در تحریریۀ «ساوتسکایا راسیا» خوشحالم. شما برای توضیح پیرامون اطلاعات از طبقه‌بندی خارج شده دایر بر اینکه دولت و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بعد از درگذشت یوسف استالین در ۵ مارس سال ١٩۵٣ تدابیری اندیشیدند تا از مرگ رهبر شوروی فورا برای تضعیف و سپس، تجزیۀ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی استفاد کنند، دعوت شده‌اید. ضمناً، حتی رهبران بی‌دین اتحاد شوروی نیز بسیاری از سنن مذهبی را رعایت می‌کردند. مثلا، در عرض ٩ روز و ۴٠ روز بعد از فوت فرد، خودداری از انجام آن کارهایی که جایز نیستند... اما در آنجا، در یک کشور «مسیحی»، آنها بلافاصله دستورالعمل جامعی به مناسبت مرگ استالین تنظیم می‌کنند، و روز بعد لازم الاجرا می‌شود. دلیل این عجله چه بود؟…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

شهرداری تبریز خواستار نصب تندیس «شهریار» در برج میلاد شد

شهرداری تبریز گفت ما آماده ایم تا یک بار دیگر تندیس و مجسمه‌ای شایسته از استاد شهریار در برج میلاد تهران نصب کنیم. قبلا تندیس نامانوس استاد شهریار در برج میلاد تهران نصب شده بود که متاسفانه با درخواست و همراهی کمیسیون فرهنگی اجتماعی کلانشهرها، از محل برج میلاد تهران برچیده شد.

شهر دار تبریز افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه استاد شهریار در بین مردم کشور، اظهار داشت: موضوع نصب تندیس نامانوس در مجموعه برج میلاد بلافاصله در مجمع کلانشهرهای کشور و کمسیون فرهنگی اجتماعی کلانشهرها مطرح شد و با همراهی معاونت فرهنگی شهرداری تهران و مدیریت مجموعه برج میلاد این تندیس از محل برداشته شد.

نصب این تندیس نامانوس در برج میلاد و انعکاس آن در فضا مجازی، موجب دل آزردگی و ناراحتی هنردوستان و علاقه مندان شهریار شده بود.

استاد شهریار سال ١٢٨٥ هجری خورشیدی در تبریز متولد ش…

Read more

بیانیه مرکز رنسانس کمونیسم در فرانسه

بیانیه مرکز رنسانس کمونیسم  در فرانسه

 دخالت ماکرون درامور داخلی بلاروس را محکوم کرد!

پیر پرانشه ، رئیس کمیسیون بین المللی مرکز رنسانس کمونیسم در فرانسه (PRCF)  دررابطه با دخالت فرانسه در امور داخلی  بلاروس بیانیه ای انتشار داد . او که بعنوان  نماینده سابق فرانسه  به منشور سازمان ملل احترام می گذارد ،احترام به حاکمیت سایراعضای سازمان ملل متحد را ضروری می داند .

پیر پرانشه، شخصیتی ایست که از استقلال فرانسه در زمان اشغال آلمان نازی دفاع نمود . دوست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ( سابق ) و جمهوری بلاروس کشوری که هزینه بالایی برای شکست هیتلر و آزادی اروپا پرداخت .

 پیر پرانشه  رئیس کمیسیون بین المللی مرکز رنسانس کمونیسم  فرانسه  می گوید :  اظهار نظر غیر مسئولانه وخدمتکارانه  ماکرون  به واشنگتن  که  با دخالت درامور انتخابات بلاروس همراه است  قاطعانه محکوم می کنم .

دراین بیانیه آمده است :

آقای ماکرون پیش از این تمایز خود را به ونزوئلا ن…

Read more

حال و روز مداحان؛ از هفت‌تیرکشی تا جاسوسی برای اسرائیل

حال و روز مداحان؛ از هفت‌تیرکشی تا جاسوسی برای اسرائیل

مهمان

در روزهای اخیر باردیگر مداحان حکومتی مساله‌ساز شدند

درحالی‌که رئیس بسیج مداحان از دستگیری دو مداح به اتهام جاسوسی برای اسرائیل سخن گفته‌، دستگیری حسن رعیت نیز نقش مداحان در فسادهای مالی را برجسته کرده است.دو اتفاق مهم در چند روز گذشته سبب شد تا دوباره موضوع «مداحان» به شکل گسترده در رسانه‌ها مطرح شود.

در نخستین رویداد، یوسف ارجونی، رئیس سازمان بسیج مداحان در ایران، از دستگیری مداحانی خبر داد که «در اسرائیل تربیت شده بودند» تا «عاشورا را تخریب کنند». ارجونی توضیح نداده است که این مداحان چند نفر بوده‌اند و چه زمانی دستگیر شده‌اند.

موضوع دستگیری مداحان مشهور به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» بیش از دو سال است که در رسانه‌های ایران مطرح شده؛ نخستین بار در سال 1396 برخی وبسایت‌ها و کانال‌های تلگرامی از دستگیری سه مداح مشهور به اتهام «روابط نامشروع با کارمند یکی از سفارتخانه‌های اروپایی» و «انتقال اطلاعات و جاسوسی» خبر دادند. در آن زمان گفته شد که سه مداح دستگیر شده رضا هلالی، روح‌الله بهمنی و محمدحسین حدادیان (پسر سعید حداد…

Read more

مانورهای سیاسی و امکان مذاکره؛ شاهد هیچ تحولی در روابط تهران – واشنگتن نخواهیم بود؟!

مانورهای سیاسی و امکان مذاکره؛

شاهد هیچ تحولی در روابط تهران – واشنگتن نخواهیم بود؟!

موضوع مذاکره میان ایران و امریکا از زاویه های مختلف بررسی شده است؛ اما آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته نسبت میان نارضایتی‌های اجتماعی و نگرانی سران نظام از حضور مردم در تحول های سیاسی کشور است.

ابعاد پیدا و پنهان سفر ناگهانی ظریف به فرانسه

ستاره صبح – علی بیگدلی؛سفر ناگهانی و غیرمنتظره محمدجواد ظریف به فرانسه و دیدارش با مقام‌های فرانسوی و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور بازتاب گسترده‌ای داشته که نویسنده به ذکر نکاتی در ارتباط با آن می‌پردازد. هنوز جزئیاتی از محتویات این سفر منتشر نشده، اما همین‌که وزیر خارجه پس از بازگشت از پاریس به تهران بلافاصله توسطرئیس‌جمهور فرانسه به محل اجلاس جی ۷ دعوت شد، حائز اهمیت است. این موضوع نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا تلاش می‌کند هم برجام را حفظ کند و هم گشایشی در وضعیت اقتصادی ایران ایجاد شود. این اتحادیه به این نتیجه رسیده که ایران تا اندازه زیادی معترض است که این اعتراض به دلیل فشار بی‌امان آمریکاست…

Read more

سيد جعفر پيشه وري نظر ما درباره مسئله آذربايجان و ايران

سيد جعفر پيشه وري

 نظر ما درباره مسئله آذربايجان و ايران

همزمانی جنبش ملی - دموكراتيك ما با خاتمه جنگ بزرگ جهانی موجب گفتگوها و هياهوهای شديدی در بازار سياست جهانی گشته است.نهادهای ديپلوماتيك و مطبوعاتی دول كوچك و بزرگ ، اينبار نيز می‌كوشند  جهت تامين منافع خود و برای گل آلود كردن آب و ماهی گرفتن از آن، شايعات حيرت آور و خبرهای شگفت انگيزی درباره نهضت دموكراتيك ما بپزند و به خورد بشريت دهند.  نهضت آذربايجان كه واقعا امری مربوط به تكامل و تعالی داخلی ايران است، توسط سياستمداران سودجو  از پشه‌ای به فيلی تبديل گردانيده شده و در چشم جهانيان به صورت يك ماجرای عظيم بين المللی در آورده شده است.

   سازمانهای مستقيم و يا غير مستقيم  مقاماتی كه برای در اسارت نگاهداشتن ملتهای ضعيف، مكيدن خون ملتهای عقب مانده و مستعمره كردن كشورهای آنان تلاش می‌كنند- حتی نمی خواهند از  ايجاد يك ماجرای بزرگ جنگی از اين موضوع صرفنظر كنند. ما نمی توانيم نطقهای حسين علاء _ كه خود را سفير ايران می‌داند _ و نطقهای دايه‌های مهربانتر از مادر _ يعنی نمايندگان انگليس و امريكا در شورای امنيت _ را ساده تلقی كنيم. اينجا، نقض خشن…

Read more

نه به جنگ و نه به جنگ افروزان

نه به جنگ و نه به جنگ افروزان

فغان ز جغد جنگ و مرغوای او       که تا ابد بریده باد نای او

     شراب او ز خون   مرد رنجبر           وز استخوان کارگر، غذای او

    همه فریب و حیلت است و رهزنی      مخور فریب جاه و اعتلای او

     کجاست روزگار صلح    و ایمنی؟        شکفته مرز و باغ دلگشای او!

«ملک‌الشعرا بهار» 

بدون شک، زشت‌ترین و غیر انسانی‌ترین و مصیبت بارترین چهره‌ای که آدمی در طول حیات اجتماعی‌اش از خود نشان داده است، جنگ‌افروزی و خون‌ریزی‌های دیوانه ‌وار او بوده است. شوربختانه، دیرزمانی‌ ست که سایه‌ ی شوم این جغد، باز بر سر کشورمان افتاده است و مردم زجرکشیده‌ی ایران را در عرصه‌های داخلی و خارجی دستخوش آسیب‌های جدی و مخاطره‌آمیز کرده است.

چیزی که امروز در روابط ایران و آمریکا و منطقه‌ی خاورمیانه قابل تأمل است، جابه‌جا شدن کنش‌های دیپلماتیک است با تقابل‌های نظامی مشکوک  می باشد. صرف‌نظر از داوری در مورد منشأ و مبدأ این تحرکات، آن‌چه برای مردم ما اهمیت دارد، تحمیل هزینه‌های انسانی و مادی جنگ بر اقشار زحمتکش جامعه و بهره‌ برداری سیاسی و اقتصادی…

Read more

محور تولید ملی است و حمایت از کالای ایرانی

بیانیه دانشجویان دانشگاه صنعتی تبریز:

محور تولید ملی است و حمایت از کالای ایرانی

با عاملان خصوصی سازی های افسار گسیخته برخورد شود

مطلع شدیم که افراد معلوم الحالی در تلاش‌اند تا برای آزادی قربانعلی فرخزاد از زندان که بزرگترین اخلالگران نظام مالی کشور در سال ۹۷ است، به زور و تهدید طوماری را به امضای کارگران ماشین‌سازی تبریز برسانند.

کارخانه ماشین سازی تبریز یکی از کارخانجات در صنایع مادر محسوب می شود که چندی پیش   از سوی سازمان خصوصی سازی  در اختیار فردی به نام قربانعلی فرخزاد با قیمت ۶۸۷ میلیارد قرار گرفت،  فرد مذکور بعد از قرار گرفتن در راس مدیریت ماشین سازی تبریز در سخنانی از حمایت از کارگران و تولید تاکید کرد، در جریانات افزایش نرخ ارز و  مبارزه با مفاسد اقتصادی معلوم شد که قربانعلی فرخزاد  یکی از متهمان ارزی است که در حال حاضر در بازداشت به سر می برد، موضوع اتهامی وی  دریافت ۳۰۰میلیون  ارز دولتی به نرخ  ۴۲۰۰تومانی  و فروش در بازار آزاد می باشد،  در همین حال چندی پیش احمدعلیرضا بیگی، در گفتگو با تبریزبیدار،  از عدم اهلیت صاحب کارخانه و آگاهی سازمان خصوصی سازی  از این موضوع، سخن گفت،  در همین حال، اخیرا نامه ای در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد برخی افراد با جمع آوری طوماری سعی دارند چهره ای موجه  از قربانعلی فرخزاد معرفی کنند…

Read more

تا صبح شب یلدا

 تا صبح شب یلدا

بابک صدر نوری

شب یلدا یا شب چله با سابقه چندین هزار ساله در تاریخ ایران نخستین شب زمستان یا شب زایش خورشید است.

از آیین های شب یلدا که سابقه ای چندین هزار ساله در تاریخ ایران زمین دارد متنی به رشته تحریر در آورده است.

نوشته دکتر بابک صدرنوری درباره شب یلدا به شرح ذیل است:

تاصبح شب یلدا

گرد آمدیم

شب چره ای بود و آتشی

گفت و شنید و قصه و نقلی ز سیر و گشت

وقتی که بر شکفت گل هنداونه، سرخ

در اوج سرگذشت

یلدا، شب بلند، شب بی ستارگی

لختی به تن تپید و به هم رفت و در شکست ...

«سیاوش کسرایی»

شب یلدا یا شب چله با سابقه چندین هزار ساله در تاریخ ایران نخستین شب زمستان یا شب زایش خورشید است. مردم ایران باستان که زندگی شان بر پایه کشاورزی و چوپانی قرار داشت، با گذشت زمان به گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی شب و روز و حرکت ستارگان آشنایی پیداکرده و فعالیت خود را براساس آن تنظیم کردند.

 روشنی روز و تابش خورشید د…

Read more

۳۰ درصد مردم ارومیه حاشیه‌نشین‌اند!

۳۰ درصد مردم ارومیه حاشیه‌نشین‌اند!  

مناطقی در آذربایجان هستند که با یک تکان فرو می ریزند!  

معضل بافت فرسوده یکی از مواردیست که برای آن باید برنامه ریزی انجام شود. در حال حاضر برابر آخرین آمارها قریب به 80 هزار هکتار بافت فرسوده در سراسر کشور داریم که 2.5 میلیون واحد مسکونی در آن قرار گرفته است. اگر متوسط تعداد خانوارها را چهار نفر بدانیم به عبارتی می‌توان گفت که دستکم 10 میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می‌کنند.

یک عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه می‌گوید ۳۰ درصد مردم ارومیه حاشیه‌نشین‌اند و مسکن برخی از آنها «با کوچک‌ترین تلنگری به ویرانه تبدیل می‌شود». علی معین‌فر از جمله به کوی شهریار ارومیه اشاره کرده و گفته وضعیت مسکن در این منطقه «امنیت روانی و جانی شهروندان را تهدید می‌کند. کوی شهریار دارای کوچه‌های تنگ و باریک به هم متصل است و منازل شهروندان در این منطقه در قطعات خرد و ریز و بعضاً ۴۰ پنجاه متری ساخته شده است». به گفته این جامعه‌شناس «در سال‌های اخیر توجه چندانی به نوسازی و بازسازی خانه‌های این منطقه از شهر ارومیه نشده و کماکان بسیاری از خانه‌های فرسوده در این منطقه در خطر فروریزی قرار دارند…

Read more

مجارستان- پائیز خونین سال ١۹۵۶

مجارستان- پائیز خونین سال ١۹۵۶

شورش مجارستان سوسیالیستی را آمریکایی‌ها در سال ١۹۴۸ طراحی کردند.

حوادث مجارستان از ۲٣ اکتبر تا ۹ نوامبر سال ١۹۵۶ بواسطه مبلغان غربی «قیام مجارستان» نامیده شد، و القاب و عناوین «ضدکمونیستی» افزوده به آن می‌بایست وحشیگری‌های شورشیان را در انظار توده‌های غربی پیشاپیش توجیه نماید.

شورشی که بواسطه نخست وزیر، ایمره ناد راه افتاد و رهبر وقت کشور ماتیاش راکوشی را برکنار نمود، به بهای جان بیش از ۷٠٠ سرباز اتحاد شوروی و چندین ده نفر از مأموران سازمان امنیتی و نظامی مجارستان تمام شد.

این واقعیت که برای سرکوبی شورش بیش از ٣٠ هزار نفر نظامی اتحاد شوروی، بیش از ١٠٠٠ دستگاه تانک و ۸٠٠ توپ و خمپاره اعزام گردید، از شدت درگیریها گواهی می‌دهد. ۲۶ تن از سربازان اتحاد شوروی بمناسبت شرکت در کازار مجارستان به دریافت مدال قهرمان اتحاد شوروی مفتخر شدند. ١۴ تن از آنها پس  از مرگ.

همه از ۲٣ اکتبر شروع شد: در پی…

Read more

سیاهه تجاوزگری آمریکا در جهان

۲۲۲ جنگ در ۲۳۹ سال عمر آمریکا

سیاهه تجاوزگری آمریکا در جهان

برای کشوری که تنها 239 سال از حیاتش می‌گذرد، 93 درصد از این عمر را در جنگ و تجاوز به کشورهای  مختلف در سرتاسر جهان سپری کرده است.

 ایالات متحده آمریکا کشوری است که حدود 250 سال از تاریخ حیاتش می‌گذرد و نکته جالب اینکه حدود ۹۳ درصد از این عمر خود را در جنگ، تجاوز و درگیری در کشور‌های مختلف سپری کرده، جنگ‌هایی که از سال ۱۹۰۱ آغاز و تا همین امروز ادامه داشته است.

تاریخ جنگ‌های ایالات متحده در جهان شامل لیست بلند بالایی است که در برگیرنده جنگ مستقیم یا دخالت مخفی نظامی می‌شود، نبرد‌هایی که تاریخ نشان می‌دهد همواره آمریکا آغازگر آنها بوده که البته در هیچ کدام به اهداف خود نرسیده است.

مداخله آشکار از طریق پیاده کردن نظامیان، تهدید و یا توسل به کودتای نظامی و اقدام به براندازی به منظور سرنگون کردن دولت‌های ملی و مردمی که حاضر نیستند به برنامه‌ها و خواسته‌های یکجانبه آمریکا تن بدهند و جایگزین کردن آنها توسط دولت‌های مجری منافع سرمایه‌داری، از جمله روش‌هایی است که ایالات متحده آمریکا، در یک قرن اخیر و …

Read more

شعر حافظ : شب یلدا

شعر حافظ : شب یلدا

بر سر آنم که گر ز دست برآید

دست به کاری زنم که غصه سر آید

خلوت دل نیست جای صحبت اضداد

دیو چو بیرون رود فرشته درآید

صحبت حکام ظلمت شب یلداست

نور ز خورشید جوی گو که برآید

بر در ارباب بی مروت دنیا

چند نشینی که خواجه کی به درآید

ترک گدایی مکن که گنج بیابی

از نظر ره روی که در گذر آید

صالح و طالح متاع خویش نمودند

تا که قبول افتد و که در نظر آید

بلبل عاشق تو عمر خواه که آخر

باغ شود سبز و شاخ گل به بر آید

غفلت حافظ در این سراچه عجب نیست

هر که به میخانه رفت بی خبر آید

 

 

 

 

 

 

Read more

ادامه مشاجرات اعضاء

ادامه مشاجرات اعضاء

 در شورای شهر تبریز

پس از چهار هفته چلسات غیر علنی شورای شهر تبریزصبح روز، یکشنبه، بیست و دوم اسفند به خبرنگاران و رسانه های گروهی اجازه دادند تا  در یک صد و دهمین جلسه شورای شهر تبریز حضور یابند.

در حالی که گمان می رفت طی چهار هفته گذشته، اعضای شورای شهر تبریز توانسته باشند اختلافات بین خود را حل و فصل کرده باشند و به همین دلیل جلسه را علنی برگزار می کنند اما باز هم خبرنگاران شاهد حواشی و بحث‌های متفرقه اعضای این شورا شدند و از جمله حواشی جلسه، تذکرات دبیری خطاب به اعتراض اسوتچی بود که مکرر می‌گفت؛ اعتراض تان را در صحن علنی مطرح نکنید خودمان بعدا حل می کنیم، سی‌دی جلسه های غیرمستمع را در اختیار اعضا قرار نمی دهیم.

و دیگر، اعتراض‌های کنایه‌ای، علی شیاری از دیگر اعضای این شورا بود که در خطاب به دبیری می‌گفت؛ دوتخلف درجلسه هفته پیش شورای حل اختلاف مطرح شده است که یکی برهم زدن جلسات بنده و آقای اسوتچی بوده، و دیگری و تخلف شما در پروژه هشت بهشت چهار راه لاله بوده است، اینجا هم عدم تحویل سی‌دی‌های خواسته شده چندان قانونی به نظر نمی‌رسد…

Read more

نسخه صندوق بین‌المللی پول برای اقتصاد ایران

نسخه صندوق بین‌المللی پول

برای اقتصاد ایران

صندوق بین المللی پول در ارزیابی سالیانه خود از اقتصاد ایران خواستار اصلاحات فوری در بخش مالی به منظور ثبات و توسعه بخش مالی شده است.

به گزارش مهر، صندوق بین المللی پول در ارزیابی سالانه خود از شرایط اقتصادی ایران معروف به بازبینی (آرتیکل-۴)، پیشنهاد کرده نظارت بر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در زمینه کفایت سرمایه مورد بازبینی قرار بگیرد.

این صندوق مقامات ایرانی را تشویق کرده تا از طرح‌هایی برای ارزیابی دارایی ها بانک های دولتی حمایت کنند.

در این گزارش سالیانه به لایحه اصلاح نظام بانکی اشاره شده و آمده است که مقامات ایرانی چشم به تصویب این لایحه دارند که به بانک مرکزی ایران قدرت نظارت بر روند اجرای اصلاحات در نظام بانکی ایران را می دهد.

مدیران صندوق بین المللی پول همچنین تصویب هرچه سریعتر لایحه بانک مرکزی را تشویق کرده اند که منجر به مدرن سازی چارچوب سیاست های پولی در ایران شده و استقلال عمل بیشتری را به بانک مرکزی ایران در زمینه کنترل و ثبات تورم می دهد.…

Read more

اطلاعیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

اطلاعیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

بدرود رفیق مسعود ملکی 

رفیق مسعود ملکی، عضو کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، انسان مبارز و پاکی که بیش از شش دهه از عمر پربارش را در راه تحقق آرمان‌های والای طبقهٔ کارگر و زحمتکشان به‌مبارزه سپری کرد، روز سه‌شنبه، ۷ دی‌ماه ۱۳۹۵، مسیر عمر دردمند و پرافتخارش را به‌پایان رساند. رفیق مسعود ملکی در دوم آذرماه ۱۳۰۸ در شهر اردبیل، به دنیا آمد و از همان عنفوان جوانی، در دانشگاه افسری به صفوف حزب تودهٔ ایران پیوست. رفیق ملکی ورزشکاری متبحر در رشته‌های گوناگون ورزشی بود.

رفیق مسعود در پی کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و به‌دنبال لو رفتن سازمان افسری، در ۶ شهریورماه ۱۳۳۳، درحالی‌که دانشجوی دانشکده افسری بود به‌همراه دو برادر خود- حسین ملکی و صمد ملکی- و پسرعموهایش، مهندس طه ملکی و نادعلی ملکی و کمال مقبل (از مسئولان حزب در خرمشهر)، دستگیر شد. رفیق ملکی در بیدادگاه های رژیم ستم‌شاهی به حبس ابد محکوم شد.…

Read more

رشد فزاینده پرونده های پزشک قانونی

رشد فزاینده پرونده های پزشک قانونی

در ۶ ماهه اول سال ۹۵ در تهران پرونده ۲۲۴ مورد کودک آزاری و پرونده ۹ هزار و ۴۹۹ مورد همسرآزاری به پزشکی قانونی ارجاع داده شده‌است.

مسعود قادی‌پاشا؛ مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفتگو با خبرنگار ایلنا به بخش کوچکی از مراجعات مردم به پزشک قانونی اشاره کرده است. همین آمار و ارقام نمای کلی از مشکلات روحی ـ روانی جامعه را به تصویر می کشد.

وی میگوید:

ــ بیشتر پرونده‌ها در پزشکی قانونی این استان مربوط به نزاع، تصادفات و تعیین نقص عضو است.

ــ در ۶ ماهه اول سال ۹۵ پرونده ۲۲۴ مورد کودک آزاری و پرونده ۹ هزار و ۴۹۹ مورد همسرآزاری به پزشکی قانونی ارجاع داده شده‌است. ــ متاسفانه تعداد نیرو بسیار کم است، این درحالی است که با رشد فزاینده پرونده‌ها در کمیسیون‌ها روبرو هستیم. پزشکی قانونی است.

ــ مشکل دیگرِ ما نبودِ مجوز جذب است! متاسفانه علیرغم کمبود نیرو، مجوزِ جذب و ردیف استخدامی نیز کم است؛ در حال حاضر ۴۹۶ نفر در پزشکی قانونی استان تهران مشغول به کار هستند. ا…

Read more

بار دیگر درباره شناخت مارکسیستی تاریخ

باردیگردرباره شناخت مارکسیستی تاریخ

نویسنده:اسلاوین بوریس فئودرویج

دکتر فلسفه،پروفسور دانشگاه پداگوژی مسکو

فروپاشی "سوسیالیسم واقعا موجود" در اتحاد شوروی و دیگر کشورهای اروپای خاوری ، تبیین نخستین چالش جهانی در تاریخ و پیامدهای منفی "طولانی شده" ان، زنجیره انقلاب‌ها در کشورهای عربی و سرانجام بروز اعتراضات ادامه‌دار توده‌ای علیه چیرگی مالی الیگارشی در امریکا، اروپا و روسیه، مجموعه‌ای از "پرسش‌های نگران‌کننده " برای اندیشه‌های مارکسیستی فراهم کرده است. پیش از هر چیز، چرا این رخدادها برای بسیاری از تئوریسین‌های مارکسیسم غیر مترقبه گشت؟ عدم تبیین دانشوارانه و پاسخ بر اینکه جهان امروزین به کجا می‌رود. اینهمه آیا دلیلی بر چالش در خود مارکسیسم نیست؟ یا آیا علت در فعالیت برخی نمایندگان اموزه های مارکسیسم است، که بقول مارکس: "اگر انها خود را مارکسیست می‌دانند، بدیهی است، که خودم مارکسیست نیستم"؟. (1).

کوشش خواهیم کرد …

Read more

20 blog posts