header photo

Blog posts : "اعلامیه"

فرارسیدن نوروز باستانی برهمگان مبارک باد!

فرارسیدن نوروز باستانی برهمگان مبارک باد!

فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال 1403 را به همه هموطنان و آذربایجانی های سراسر جهان تبریک و تهنیت می گوید. ما امیدواریم سال جدید سالی موفقیت؛ پیروزی و شادکامی برای همه عزیزان باشد.

سالی که گذشت با تمام ناملایمت هایش، سالی سرشار از امید به آینده ایی بهتر و  نوید بخش رهایی از ظلم و جور و استبداد حاکم بود. در سال گذشته مبارزات پیگیر و هدفمند خلق های ایران، بویژه زحمتکشان کشورمان در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پایه های رژیم ولایت فقیه را بیش از پیش به لرزه در آورد. تحریم گسترده انتخابات 11 اسفند ماه یکی از نمونه های بارز این مبارزات به شمار می آید.

فرقه دمکرات آذربایجان امیدواراست که با همدلی و اتحاد عمل همه هموطنان عزیز، سال پیش رو سال پیروزی بر دیو استبداد باشد.

ما آرزومندیم در سال جدید شاهد پیشرفت و توسعه کشورمان در تمام عرصه‌های  سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی باشیم.…

Read more

به مناسبت در گذشت رفیق عزیز زارعی، یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت در گذشت رفیق  عزیز زارعی،

یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در گذشت رفیق عزیز زارعی، عضو هیئت سیاسی کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان را به همه اعضا و هواداران، نیروهای مترقی و بازماندگان وی تسلیت می گوید!

  رفیق عزیز زارعی درسال 1319 در شهر آستارا در یک حانواده سیاسی و انقلابی  بدنیا آمد. پدرش مسیب زارعی از اعضای برجسته فرقه دمکرات آذربایجان بود. وی پس از سرکوب خونین دولت ملی آذربایجان در آذر 1325، که توسط دولت مرکزی، خوانین، عوامل ارتجاع و امپریالیسم آمریکا و انگلیس صورت گرفت، به همراه خانواده اش به جمهوری سوسیالیستی آذربایجان پناه آوردند. و با تعداد دیگری از خانواده های مهاجر در شهر زیبای آق دام  اسکان داده شدند.

رفیق زارعی پیگیرانه به تحصیلات خود ادامه داد. دوره دبیرستان و مدرسه عالی کشاورزی را در شهر آق‌دام به پایان رساند و سپس، از دانشکدۀ کشاورزی شهر گنجه فارغ‌التحصیل گردید.…

Read more

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت گرامیداشت 8 مارس روز جهانی زن !

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 به مناسبت گرامیداشت 8 مارس روز جهانی زن !

هموطنان گرامی !

هشتم مارس (هفده اسفند) مصادف است با روز جهانی همبستگی و گرامیداشت مبارزات زنان جهان در کشورهای گوناگون علیه هر نوع تبعیض و نابرابری حقوقی که به علت زن بودن بر آنان روا داشته می شود.

 شکل گیری روز جهانی همبستگی مبارزات زنان جهان نتیجه  پیدایش و رشد جنبش کارگری زنان است که به موازات جنبش عمومی کارگران زن و مرد با اهداف صنفی مخصوصِ زنان، نظیر کسب مزد برابر با مردان و تسهیلاتی برای مادرانِ کارگر، از اواسط قرن نوزدهم در آمریکا و آلمان و دیگر کشورهای صنعتی اروپا آغاز گردید و سپس تا اوائل قرن بیستم به جنبش اجتماعی و سیاسی بسیار فراگیری علیه هر گونه تبعیض و ظلم و ستم به زنان و نابرابری حقوقی و اجتماعی در کشورهای گوناگون جهان فرا روئید.

 در دهه اول قرن بیستم در آلمان، اطریش، آمریکا و بعضی کشورهای اروپائی بر اثر رشد و گسترش اتحادیه های صنفی زنان و انجمن های زنان ، رشد آگاهی در میان زنان، …

Read more

اطلاعیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در رابطه با انتخابات 11اسفند ماه 1402

اطلاعیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

در رابطه با انتخابات 11اسفند ماه 1402

هموطنان گرامی!

انتخابات یکی از موئلفه های مهم دمکراسی و مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی و اجتماعی هر جامعه ای است که باید در شرایط مساوی برای همگان در جامعه به شکل آزاد و با شناخت کامل انجام پذیرد. تا مردم بتوانند نمایندگان منتخب خود را برای یک بازه زمانی مشخص به مجلس بفرستند، و نمایندگان  قوانین لازم و ضروری را که همه حق و حقوق آنان را برآورده سازد به تصویب برسانند و برای اجرا به نهاد اجرایی بسپارند.

 بنابرین اصالت رای در شناخت، انتخاب آزاد و در مدت زمان آن، مستتر است. هرچقدر جوامع از نظر اقتصادی و اجتماعی پیشرفته تر، ساماندهی آن منظم تر و احزاب سیاسی و نهاد های مدنی آن گسترده تر باشد، صحت انتخابات و نظارت بر آن بیشتر بوده، بد اخلاقی، بد رفتاری و تقلب در آن کمتر خواهد بود.

مردم ایران از جنبش مشروطیت به این سو در آرزوی گسترش دمکراسی و انتخابات آزاد فداکاری ها و از خود گذشتگی ها نشان داده اند. ولی حکم…

Read more

سال نو میلادی مبارک!

 

سال نو میلادی مبارک!

امید که سال نو، سالی بهتر از سالهای قبل، سال صلح و آرامش، سال پایان جنگ ها و خونریزی ها و سالی همراه با آزادی و عدالت اجتماعی برای هموطنان گرامی بویژه برای زحمتکشان و خلق های محروم کشورمان باشد.

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 78 مین سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 78 مین سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان

هم میهنان گرامی، دوستان و رفقای عزیز!

21 آذر یادآور جنبش و خیزش بزرگ مردم آذربایجان برای رسیدن به آزادی و گذر از ارتجاع و استبداد حاکم بر میهن به رهبری فرقه دمکرات آذربایجان بود، در این روز اراده مردم آذربایجان بر ظلم و ستم ملی، استبداد و ارتجاع سیاه و عمال امپریالیسم در میهن پیروز شد و حکومت ملی آذربایجان با پایگاه گسترده مردمی بدنبال کنگره ملی مردم آذربایجان تشکیل شد. حکومت ملی با پشتیبانی مردمی در مدت کوتاهی به دستآورد های بزرگی در حوزه اقتصاد و سازندگی، فرهنگ و هنر، کار و کارگری و تامین امنیت اجتماعی نائل آمد تا جائیکه دشمنان و غرض ورزان زبان به تحسین گشودند و نتوانستند آن را انکار کنند.

جنبش 21 آذر و تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری شخصیت برجسته و خوشنام آذربایجان زنده یاد «سید جعفر پیشه وری» با انتشار بیانیه 12 شهریور (شهریورین 12 سی) پا به عرصه هستی گذاشت و در مدت کوتاهی مورد استقبال توده های مردم بویژه دهقانان، زحمت…

Read more

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

  اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

هموطنان گرامی!

پلنوم نوبتی کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان درتاریخ چهاردهم آبان ماه 1402با موفقیت برگزارشد.

پیش از آغاز رسمی کار پلنوم، رفیق "عادله چرنیک بلند" صدرکمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان ضمن ادای احترام به شهدای جنبش آزادی خواهانه کشورمان ایران و گرامی داشت یاد شهدای آزاد سازی قره باغ در جمهوری آذربایجان، یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

سپس رفیق عادله، طی سخنانی به مسائل جاری بین دو پلنوم پرداخت و از جمله گفت :

«بیش ازچهارسال از تاریخ برگزاری آخرین پلنوم ما می گذرد. طولانی شدن فاصله برگزاری دو پلنوم به مسائل و مشکلات گوناگونی بر می گردد که ما دراین فاصله با آنها دست به گریبان بوده ایم.  ازآن جمله می توان به نا هماهنگی درکارتشکیلات، عدم انجام وظایف تشکیلاتی محول شده به برخی رفقا و از همه مهم ترشیوع ویروس کرونا و اپیدمی این بیماری بود که جان های بسیاری ازانسان ها را گرفت و باعث اختلال در روند حتی زندگی عادی مردم شد.  …

Read more

بیانیه صدر کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

بیانیه صدر کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

هم میهنان گرامی!

دوستان ورفقای عزیز!

با تاسف فراوان باید گفت که طی روزهای اخیر، اطلاعیه ای جعلی ومشکوک، با نام «اطلاعیه هیئت سیاسی کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان» انتشار یافته و در برخی سایت های اینترنتی خارج از کشور نیز منتشر شده است.

دراین «اطلاعیه» که هدف اصلی آن متلاشی کردن تشکیلات فرقه دموکرات آذربایجان ازدرون است، چند فرد جاه طلب، کوشیده اند با عنوان «عضو هیت سیاسی ...» مطالب دروغین و کذبی را طرح کنند که مغایربا اصول تشکیلاتی، اخلاقی و سیاسی فرقه است.

اتهام زنی بی پایه و اساس این مفتریان ومدعیان دروغین، علیه عادله چرنیک بلند، صدر فرقه دمکرات آذربایجان که درچند سال گذشته و با وجود دشواری های فراوان، رهبری فرقه دموکرات را به دوش کشیده، فقط می تواند کارعناصری باشد که آرزوی تلاشی نهائی فرقه ما را در دل می پروانند.

بهانه انتشاراین اطلاعیه سرا پا دروغ و جعلی، به تعویق افتادن تاریخ برگزاری پ…

Read more

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌ صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

باز انتشار:

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌

صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

در مراسم بزرگداشت ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی اجازه دهید ابتدا از اینکه مرا دعوت کرده اید تا در مراسم گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب تودۀ ایران شرکت کنم، تشکر و برای شما آرزوی سلامتی، موفقیت و پیروزی داشته باشم.

جا دارد در همین جا ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران را به همه کارگران و زحمتکشان، نیروهای ملی و مترقی، آزادیخواهان و بخصوص اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران صمیمانه تبریک بگویم. شک ندارم که آرمان ها و اهداف مترقی و انسانی حزب تودۀ ایران در آینده ای نه چندان دور جامۀ عمل می پوشد و مردم کشورمان از بند استبداد و عقب ماندگی آزاد خواهند شد.

رفقای گرامی!

افتخار دارم بگویم که عمر سیاسی من با تاسیس حزب تودۀ ایران شروع می شود.  ده ساله بودم که با مادرم که از اعضای حزب بود، در حوزه های حزبی شهر اردبیل شرکت می کردم. حس کنجکاو من در شهر بدنبال حقیقتِ سخنانی می گشت که در این جلسات گفته می شد. وقتی در شهر اردبیل بیکاری، فقر، فساد و زورگوییِ عوامل حکومتی ر…

Read more

پیام دکتر عادله چرنیگ بلند، صدر کمیتۀ مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانۀ زنانِ همۀ جهان

پیام دکتر عادله چرنیگ بلند، صدر کمیتۀ مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانۀ زنانِ همۀ جهان

ابتدا هشتم مارس، روز همبستگیِ رزمجویانه زنانِ سراسر جهان را به همه زنان جهان، بویژه زنان مبارز کشورمان تبریک می گویم.

مبارزات مردم تحت ستم ایران برای رهایی از سیاست های استبدادی، ضد ملی و زن ستیزانۀ رژیم ولایت فقیه، شاهد  شرکت روز افزون زنان در این مبارزات است. امروز نام بسیاری از زنان پیکارجو که پا به پای مردان برای رهائی از ستم بپاخاسته اند در لوحۀ افتخار این مبارزات می درخشد و همین مشارکت میلیونی فعال زن ایرانی است که پیروزی مردم ایران را در آینده نه چندان دور تضمین خواهد کرد.

تجربه تمام جنبش های آزادیبخش و مترقی جهان نشان می دهد که پیروزی هر انقلابی  و پایداری آن بستگی به میزان مشارکت زنان  در آن دارد. در کشور ما نیز از صدر مشروطیت تا جنبش اعتراضی چند ماه اخیر، زنان و دخترانمان همواره نقش تعیین کننده و پر اهمیتی در تحولات اجتماعی داشته و دارند. زنان ایران علیرغم تمام محدودیت هایی که ارتجاع حاکم بر آنان روا داشته است، دوشادوش مردان مترقی و آزادیخواه برای پیشرفت …

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد جنبش 21 آذر

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد جنبش 21 آذر

هموطنان گرامی!

77 سال قبل در روز 21 آذر سال 1324، اولین حکومت خودمختار در آذربایجانِ ایران با تاکید بر تمامیت ارضی ایران به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان و صدارت سید جعفر پیشه وری به نام "حکومت ملی آذربایجان" تشکیل شد و "جنبش 21 آذر" آغاز گردید.

حکومت ملی آذربایجان در شرایطی فعالیت خود را آغاز کرد که دهقانان و زحمتکشان در تیره روزی و فقر به سر می بردند. فئودالها و خان ها و مالکین بزرگ به شکل بیرحمانه ای دسترنج آنها غارت می کردند. مردم از زورگوئیِ خان ها و فئودالها و ظلم و جور ادارات و مامورین دولتیِ دستگاه دیکتاتوری رضاه شاه و فرزند او محمدرضا شاه به جان آمده بودند.

روند تدارک و تشکیل حکومت ملی آذربایجان با تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان توسط سید جعفر پیشه وری و یارانش در شهریور همان سال و با انتشار "بیانیۀ 12 شهریور" شروع شد. این بیانیه به دو زبان آذربایجانی و فارسی منتشر شده بود و در سراسر ایران بازتاب وسیعی داشت و مورد استقبال روشنفکران و فعالینِ دیگر خلق ها نظیر فارسها و کردها …

Read more

فرقه دمکرات آذربایجان سرکوب گسترده و خونین ساکنین سنندج را محکوم می کند

فرقه دمکرات آذربایجان

سرکوب گسترده و خونین ساکنین سنندج را محکوم می کند

مردم شهر کرد نشین سنندج، پس از سقز ساکنین دومین شهری بودند که در اعتراض به قتل هولناک مهسا (ژینا) امینی به پا خاستند. خیزش اعتراضی بی وقفه مردم  در سنندج  بیش از سه هفته است که هماهنگ با جنبش اعتراضی سراسری هم میهنانمان علیه رژیم دیکتاتوری خونریز جمهوری اسلامی ادامه دارد. طی این مدت محلات و خیابان های سنندج همچون اکثر شهرهای کشورمان صحنه درگیری نیروهای سرکوبگر و مردم بوده است. ولی طی سه-چهار روز اخیر یورش وحشیانه و جنایتکارانه نیروهای رژیم به اعتراضات خیابانی مردم سنندج به شدت افزایش یافته است.

اخبار گوناگون حاکی از آن است که نیروهای سرکوبگر رژیم حتی از سلاح های جنگی برای سرکوب اعتراضات مردم بی دفاع سنندج استفاده می کنند. فقط طی چهار روز اخیرحداقل تعداد چهار نفر از هموطنان کرد ما کشته و بیش از صدها نفر زخمی و مجروح شده اند. تعداد کثیری از مردم هم دستگیر شده اند. جنایتکاران رژیم برای مقابله با سنگ پرانی جوانان جسور و معترض سنندجی هر روز کلکسیونی از پوکه های انواع تیرهای جنگی خود را در سطح شهر به جا می‌گذارند.…

Read more

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران رفقای ارجمند!

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران

 

 رفقای ارجمند!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و همه اعضا، هواداران و نیروهای مترقی و آزادیخواه تبریک می گوید. حزب توده ایران  در شرایطی پا به عرصه فعالیت گذاشت که جنگ دوم جهانی سخت در جریان بود و فاشیسم  با تمام قدرت تلاش می کرد تا اتحاد جماهیر شوروی و جنبش های آزادیبخش را نا بود کند و  به برتری جهانی دست یابد.  قدرت اهریمنی سرمایه در سیمای فاشیسم آلمان هدفش نا امید کردن  زحمتکشان، بویژه طبقه کاگر جهانی از رسیدن به حاکمیت و استقرار نظام سوسیالیستی بود.

حزب توده ایران  از‌‌ همان آغاز در جبهۀ پیکار با فاشیسم هیتلری جای گرفت و بر ضد بهره کشی امپریالیستی و برای برقراری حاکمیت ملی برذخایر و منابع زیرزمینی کشورمان به مبارزه برخاست، و همچنین نقش برجسته‌ای در تکامل جنبش کارگری ایران و برپایی سندیکا‌ها و نیز گسترش ادبیات و دانش مارکسیستی و سایر دانش‌های پیشرو ایفا کرد. حزب توده ایران در جهت تحقق حقوق زنان، حقوق خلق های ایران و همچنین برای پایان دادن به  رژیم شا…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 به مناسبت اعتراض های وسیع مردم ایران

علیه سیاست های زن ستیزانه حکومت جمهوری اسلامی

 

هم میهنان گرامی!

خواهران و برادران آذربایجانی!

با قتل هولناک مهسا امینی توسط «گشت ارشاد» نیروهای انتظامی رژیم حاکم بر کشورمان، برگ سیاه دیگری به کارنامه زن ستیزانه حاکمیت جمهوری اسلامی افزوده شد. در پی افشای این قتل و به خاک سپاری پیکر این دختر بیگناه ٢٢ ساله در شهر سقز، موجی از خشم و نفرت علیه حکومت ظالم  ولایت فقیه بر انگیخته شد. جوانان و دانشجویان و در پیشاپیش آنان زنان و دختران، در گرد همایی های اعتراضی خود با شعار مشترک «زن، زندگی، آزادی»، خواهان معرفی و مجازات آمران و عاملان این جنایت شدند. دختران شجاع میهنمان با حرکات و ابتکارات جدید همچون برداشتن روسری در مقابل ماموران، آتش زدن روسری ها و بریدن گیسوان خود در انظار عمومی، دستگاه های عقیدتی رژیم حاکم را به چالش گرفته اند.

تاکنون گز…

Read more

بیانیه 12 شهریور 1324

بیانیه 12 شهریور 1324

مقدمه : روز دوشنبه 12 شهريور 1324، فرقه دموکرات آذربايجان با انتشار بيانيه اي(مراجعت نامه ) که به دو زبان  آذربايجاني و فارسي نوشته شده و حاوي يک مقدمه و12ماده بود رسما تشکيل خود را اعلام نمود.

اهم اهداف اين بيانيه عبارت بودند از: تقاضاي آزادي داخلي و مختاريت مدني براي مردم آذربايجان با حفظ استقلال و تماميت ارضی ايران، تشکيل انجمنهاي ايالتي و ولايتي، تدريس زبان ترکی در مدارس آذربايجان، مصرف نيمي از مالياتهاي وصولي از آذربايجان در خود آذربايجان، افزايش کرسيهاي نمايندگان آذربايجان در مجلس به نسبت جمعيت آن، اصلاح روابط و حدود بين مالک و دهقان با در نظر گرفتن مصالح هر دو، مبارزه با بيکاري تلاش در جهت توسعه و ايجاد صنايع، تجارت و کشاورزي، مبارزه با رشوه و فساد در ادارات و….

جالب توجه است که با گذشت نزدیک به هفتاد و هفت سال از انتشار بیانیه دوازده ماده ای دوازده شهریور، هنوز بسیاری از خواسته های بنیانگذاران فرقه دمکرات آذربایجان محقق نشده است.…

Read more

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی دربارۀ برگزاری هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری)

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی دربارۀ برگزاری

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری)

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری) با شرکت رفقای نماینده، منتخب از واحدهای حزبی، تشکیل گردید. کنگره پس از انتخاب رئیس سنی، به‌یاد همهٔ جان‌باختگان راه آزادی و جان‌باختگان توده‌ای یک دقیقه سکوت اعلام کرد. در پی پخش سرود حزب، نمایندگان کنگره هیئت‌رئیسهٔ هفتمین کنگره را انتخاب کردند و کار رسمی‌ آغاز شد. رفقای نماینده به‌بررسی سندهایی که در دستورکار کنگره بود پرداختند.

سندهای دستورکار کنگره عبارت بودند از:

۱. مشخصه‌های عمدهٔ اوضاع جهان و ایران از دیدگاه حزب تودهٔ ایران؛

۲. جهان‌بینیِ حزب تودهٔ ایران، و طرح برنامهٔ پیشنهادی حزب تودهٔ ایران پیرامون حکومت ملّی و دموکراتیک؛

۳. منشوری برای اتحادِعمل و آزادی ایران از چنگال دیکتاتوری؛

۴. حزب تودۀ ایران، انقلاب ملّی-دموکراتیک:‌ نقشهٔ راه حزب تودهٔ ایران برای دگرگونی‌های بنیادین و دموکراتیک در سطح ملّ…

Read more

تبریک به مناسبت سال نو میلادی

تبریک به مناسبت سال نو میلادی

آغاز سال نو میلادی را به همه پیروان آئین مسحیت بویژه به هموطنان مسیحی تبریک می گوییم. جهان در سالی که گذشت روزهای سخت و دشواری را پشت سر گذاشت. امید داریم سال ۲۰۲۲ میلادی، سالی سرشار از موفقیت، صلح، آرامش، شادی، تندرستی و عدالت اجتماعی برای همه ساکنین زمین به ویژه برای زحمتکشان باشد.

در سال گذشته هموطنان ما نیز روزهای سخت و ناگواری را پشت سر گذاشتند. امپریالیسم آمریکا و ایادی آن با تحریم های ظالمانه و در کنار آن سیاست های نا کارآمد و ضد مردمی حاکمیت عرصه را به زحمتکشان و طبقات فرودست تنگ تر کرد. بیکاری، بی خانمانی، فقر، اعتیاد، فحشا و دهها معضل اجتماعی دیگر و از آن جمله کم آبی، ویرانی محیط زیست و بیماری کرونا، زندگی را برای زحمتکشان و ساکنان مناطق محروم کشورمان بشدت سخت و ناگوار نمود.

در سالی که گذشت مبارزات شکوهمند کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، دهقانان و ... حکومت ارتجاعی و الیگارشی غارتگر حاکم را به چالش کشید. این مبارزات به حدی گسترده و توده ای بود که ماشی…

Read more

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

 به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد تشکیل حکومت ملی خودمختار آذربایجان

  هم میهنان گرامی!

  روز 21 آذر سال 1324 ، هفتاد و شش سال قبل، جنبش خودمختاری آذربایجان به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان به پیروزی رسید و حکومت خودمختار آذربایجان تشکیل گردید.

  جنبش برای کسب خودمختاری آذربایجان با انتشار بیانیۀ 12 شهریور 1324 توسط عده ای از مبارزان خوشنام آذربایجان و سید جعفر پیشه وری و تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان آغاز شد. بیانیۀ 12 شهریور بر اساس مواد قانون اساسی انقلاب مشروطه ایران مبنی بر تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی و ادارۀ امور محلی توسط نمایندگان برگزیدۀ ساکنین همان ایالت ها، مردم عدالتخواه و زحمتکشان آذربایجان را که از زورگوئیِ خان ها و فئودالها و ظلم و جور ادارات و مامورین دولتیِ دستگاه دیکتاتوری رضاه شاه و فرزند او  به جان آمده بودند، با هدف تعیین سرنوشت خود، برای تأسیس دستگاه اداری خودمختار دعوت نمود. این بیانیه چنین آغاز می شود: «…

Read more

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌ صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌

صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

در مراسم بزرگداشت ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی اجازه دهید ابتدا از اینکه مرا دعوت کرده اید تا در مراسم گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب تودۀ ایران شرکت کنم، تشکر و برای شما آرزوی سلامتی، موفقیت و پیروزی داشته باشم.

جا دارد در همین جا ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران را به همه کارگران و زحمتکشان، نیروهای ملی و مترقی، آزادیخواهان و بخصوص اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران صمیمانه تبریک بگویم. شک ندارم که آرمان ها و اهداف مترقی و انسانی حزب تودۀ ایران در آینده ای نه چندان دور جامۀ عمل می پوشد و مردم کشورمان از بند استبداد و عقب ماندگی آزاد خواهند شد.

رفقای گرامی!

افتخار دارم بگویم که عمر سیاسی من با تاسیس حزب تودۀ ایران شروع می شود.  ده ساله بودم که با مادرم که از اعضای حزب بود، در حوزه های حزبی شهر اردبیل شرکت می کردم. حس کنجکاو من در شهر بدنبال حقیقتِ سخنانی می گشت که در این جلسات گفته می شد. وقتی در شهر اردبیل بیکاری، فقر، فساد و زورگوییِ عوامل حکومتی را میدیم، آن …

Read more

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیان گذاری حزب تودۀ ایران

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیان گذاری حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی !

  کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان هشتادمین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و از طریق شما به همه اعضاء و هواداران حزب  تبریک می گوید. 

  10  مهر ماه مصادف است با هشتادمین سالگرد بنیانگذاری حزب توده ایران. هشتاد سال قبل،  پس از سقوط دیکتاتوری رضاشاه، گروهی از یاران دکتر ارانی و بازماندگان حزب کمونیست ایران،  پس از رهائی از زندانها و بازگشت از تبعیدگاه ها، حزب تودۀ ایران را به مثابه ادامه دهندۀ راه حزب کمونیست ایران در شرایط نوین بنیاد نهادند.

  به گواهی دوست و دشمن، حزب تودۀ ایران چهره سیاسی کشور را دگرگون و مبارزات مردم و بویژه زحمتکشان را از نظر سازماندهی و تشکل به سطح بالاتری ارتقاء داد. تشکیل اتحادیه های کارگری و دهقانی، تشکل های زنان، دانشجویی و دانش آموزی، کانون های ادبی و فرهنگی، جمعیت صلح و مبارزه با فاشیسم، سازماندهی  علیه دیکتاتوری ، مبارزه برای دمکراتیزه کردن کشور، مبارزه در راه احقاق حقوق زحمتکشان و خلق های ساکن ایران از جمله اهدافی بود که از همان ابتدا در دستور کار این حزب قرار گرفت.…

Read more

20 blog posts