header photo

خبرهای خارجی

فلسطین،همچنان نماد مبارزه آزادی بخش است.

فلسطین،همچنان نماد مبارزه آزادی بخش است.

 مسعود امیدی

اگر از غزه پرسیدند بگو آنجا شهیدی است که شهیدی را به دوش می کشد، شهیدی از او عکس می گیرد، شهیدی او را بدرقه می کند، و شهیدی بر او نماز می گذارد. "محمود درویش" دونالد ترامپ در دسامبر گذشته بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت که علاوه بر خشم مردم فلسطین، واکنش‌های گسترده جهانی را نیز به همراه داشت.چند روز پس از سخنرانی ترامپ در رابطه با انتقال سفارت به بیت‌المقدس، سازمان ملل متحد با اکثریت آرا، قطعنامه‌ای‌ در محکومیت این تصمیم آمریکا تصویب کرد.مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس این قطعنامه‌ را به رای گذاشت که در آن نمایندگان ۱۲۸ کشور به قطعنامه مجمع علیه تصمیم آمریکا رای موافق، ۹ کشور رای مخالف و ۳۵ کشور رای ممتنع دادند. ۲۱ کشور نیز در این رای‌گیری شرکت نکردند. فلسطینی‌ها نیز در مقابل این اقدام ایالات متحده دست به یک تظاهرات اعتراضی زدند که تاکنون ده‌ها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است. ایالات متحده آمریکا برابر برنامه ریزی و اعلام قبلی روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) سفارت خود را به طور رسمی در بیت‌المقدس (اورشلیم) افتتاح کرد. اسرائیل و آمریکا در این روز مراسم مشترکی را برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس در این شهر برگزار کردند که مصادف با هفتادمین سال تاسیس اسرائیل بود . روز تاسیس کشور اسرائیل که از سوی ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل اویو به بیت المقدس انتخاب شده بود ، روزی است که فلسطینیان آن را روز نکبت نامیدند. فلسطینیان نیز از هفته ها قبل تظاهراتی را در اعتراض به 70 سال تصرف غیر قانونی سرزمین شان در نوارغزه برگزار کردند که …

Read more

تأثیر امتناع اتحادیه اروپا از دلار

تقدیم به سپیده‌ صبحگاهان، طلایه‌داران روزهای روشن فروپاشی نظام مالی مبتنی بر دلار، ابزار سلطه امپریالیسم بمدیریت دولت در سایه (صهیونیسم بین‌الملل)

هشدار شرطی: تأثیر امتناع اتحادیه اروپا از دلار در معاملات نفتی با ایران بر ارز آمریکا چگونه خواهد بود؟

اتحادیه اروپا در نظر دارد در معاملات نفتی با ایران از دلار آمریکا امتناع نموده، بهای آن را به یورو پرداخت نماید. کارشناسان استدلال می‌کنند، که چنین پاسخ تند به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای می‌تواند تأثیرات تحریمهای آمریکا علیه ایران را به حداقل ممکن برساند و برای کشورهای اتحادیه اروپا هم سودمند باشد. علاوه بر این، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند، که چنین اقدامی قادر است به یک گام اساسی در راه حذف جهانی دلار تبدیل شود.

اقدام اتحادیه اروپا چگونه می‌تواند موقعیت ذخیره ارزی جهان را متزلزل سازد- در مقالات «راشا تودی» (روسیه امروز) بخوانید.

بگزارش «ریا نووستی»،کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم د…

Read more

اعلام رسمی پیروزی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات عراق

اعلام رسمی پیروزی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات عراق

به نوشته دویچه وله، ائتلاف «سائرون»، بلوک سیاسی تحت هدایت مقتدی صدر،‌ روحانی شیعه و از مخالفان مداخله ایران و ایالات متحده در امور عراق پیروز رسمی انتخابات پارلمانی این کشور اعلام شد. همزمان ایران به دنبال تلاش برای حفظ نفوذ در بغداد است. تنش در کردستان عراق نیز ادامه دارد و شش حزب کردی تهدید به خروج کامل از فرآیند سیاسی عراق کرده‌اند.

کمیسیون انتخابات عراق شنبه ۱۹ مه / ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد که فهرست سائرون با کسب ۵۴ کرسی از مجموع ۳۲۸ کرسی پارلمان عراق پیروز انتخابات سراسری است.

مقتدی صدر خود به عنوان نماینده در انتخابات شرکت نداشت و بنابر این نمی‌تواند مقام نخست‌وزیری را بر عهده گیرد، اما پیروزی ائتلاف مورد حمایت او، این روحانی شیعه را به چهره‌ای قدرتمند برای تشکیل دولت آینده عراق بدل کرده است. او به دنبال تشکیل یک دولت تکنوکرات با حضور اغلب جریان‌های سیاسی عراق، به جز جریان‌های تحت حمایت ایران است…

Read more

شگفتی های انتخابات عراق

شگفتی های انتخابات عراق

عراقی‌های ناامیدشده از فساد و حکومتمداری بد در عراق به صدر و متحدان او رای دادند. در این میان حزب کمونیست عراق نیز در ائتلاف بلوک صدر حضور داشته است. این حزب وعده بهداشت و آموزش بهتر برای شهروندان و کاهش تبعیض‌های طبقاتی را داده است. 16 نماینده حزب کمونیست به مجلس راه یافته اند. کمونیست ها گفته اند که می خواهند روابطی متوازن با همه کشورهای خارجی مبتنی بر عدم مداخله آنان در امور داخلی عراق داشته باشد.

گفتنی است که ائتلاف صدر در بغداد بیش از نیمی از آرا را به خود اختصاص داده است.

صدر هم مخالف حضور ایران در عراق و هم مخالف امریکاست. صدر دو بار علیه نیروهای امریکایی در عراق شورش‌هایی را سازماندهی کرد و از معدود رهبران شیعه عراقی است که راه خود را از ایران جدا کرده است. روحانی‌ای که شعارهای ملی‌گرایانه سر می دهد و از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو مخالف حضور امریکایی ها در عراق بوده است.

«هادی عامری» از فرماندهان ش…

Read more

بیانیه‌ی مشترک رسانه‌ای شورای سازمان‌های حقوق بشر

بیانیه‌ی مشترک رسانه‌ای شورای سازمان‌های حقوق بشر
در اعتراض به کشتار مردم فلسطین

بیانیه‌ی مشترک رسانه‌ای شورای سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی درباره‌ی رویدادها در هفتادمین سالگشت «نکبت» & انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

شورای سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی نشست اضطراری خبری درباره‌ی تداوم و تشدید اقدام‌های مرگبار اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه برگزار کرد. این اقدام‌های نیروهای اشغالگر اسرائیل در روز ۱۴ مه ۲۰۱۸ به قتل ۵۸ فلسطینی، ازجمله ۴۳ غیرنظامی و از آن میان شش کودک، انجامیده است. در این نشست خبری همچنین به موضوع انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به بیت‌المقدس با بی اعتنایی به جایگاه حقوقی این شهر که در حقوق بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، نیز توجه شد.

شورای سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی نامه‌ی زیر را به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ارسال کرده و از او خواسته است تا برای محافظت از مردم فلسطین در غزه و پایان دادن به محاصره‌ی غیرقانونی آن دست به اقدام‌های مشخص بزند.…

Read more

جامعه‌ی بین المللی باید فوری برای محافظت از معترضان غیرمسلح اقدام کند

جامعه‌ی بین المللی باید فوری برای محافظت از معترضان غیرمسلح اقدام کند


در ۷۰مین سالگشت نکبت ـ آوارگی اجباری فلسطینی‌ها در پی ایجاد کشور اسرائیل ـ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن در فلسطین ـ الحق، المیزان، المرصاد، مرکز حقوق بشر فلسطین و مرکز مطالعات حقوق بشر رام الله ـ کشتار دهها فلسطینی و زخمی کردن هزاران فلسطینی دیگر را که از حق خود برای تظاهرات صلح‌آمیز استفاده می‌کردند، به دست نیروهای اسرائیلی به شدت محکوم می‌کنند. سازمان‌های ما فراخوان خود در مورد توقف فوری استفاده از خشونت افراطی علیه معترضان صلح جو را تکرار می‌کنند. جامعه‌ی بین المللی باید اقدام‌های نیرومندی را علیه اسرائیل برای پایان دادن به تداوم نقض حقوق بین المللی حقوق بشر و حقوق بین‌المللی بشردوستانه که معادل جنایت جنگی است در پیش بگیرد و تحقیقات مستقل و شفافی را در مورد استفاده‌ی نیروهای اسرائیلی از مهمات واقعی و تک تیراندازان به اجرا بگذارد. ما از کلیه‌ی کشورها می‌خواهیم همکاری نظامی خود با اسرائیل را متوقف کنند. ما همچنین محکومیت انتقال غیرقانونی سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را در آستانه‌ی یاداوری نکبت تکرار می‌کنیم.…

Read more

جنایت صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین

جنایت صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین

 در سایه حمایت دولت آمریکا

آخرین آمار؛ 59 شهید و 2700 زخمی

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در جریان تظاهرات روز دوشنبه فلسطینی‌ها دست‌کم 59 فلسطینی شهید و بیش از 2700 تن نیز زخمی شدند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، روز دوشنبه در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس دستکم 59 فلسطینی شهید و بیش از 2700 تن زخمی شدند که از بین زخمی شدگان 225 تن کودک و 79 تن زن هستند.

هشت تن از شهدا نیز کودک هستند. از زمان آغاز راهپیمایی بازگشت این بیشترین تعدادی از معترضان فلسطینی است که شهید می‌شوند. 13 تن از زخمی شدگان نیز خبرنگار هستند. صد تن از زخمی شدگان این یورش وحشیانه نیز حالشان وخیم گزارش شده است.

جواد عواد، وزیر بهداشت فلسطین از جامعه جهانی و نهادهای بین المللی خواست برای توقف کشتار فلسطینی‌ها توسط اسرائیل اقدامی انجام دهند. وی از سازمان جهانی بهداشت و صلیب سرخ و سازمان ملل خواست مانع اقدامات اسرائیل شوند…

Read more

فیسبوک اطلاعات شما را جمع‌آوری می‌کند

فیسبوک اطلاعات شما را جمع‌آوری می‌کند

حتی اگر عضو فیسبوک نباشید

 کرت واگنر و مهران بوالحسنی (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) 

یکی از نکات قابل توجه جلسه هفته پیش کنگره آمریکا که با حضور مارک زاکربرگ برگزار شد، طرح این نکته بود: در آن جلسه دو روزه زاکربرگ تایید کرد که فیسبوک، اطلاعات آنلاین کاربران را، حتی در صورت نداشتن اکانت در این سایت، جمع‌آوری می‌کند. نکته‌ی جالب و تامل‌برانگیز اما اینجاست که تقریباً کاری از دست کاربران برای جلوگیری از این دزدی اطلاعات برنمی‌آید.

این خبر به‌قدری مهم بود که فیسبوک در یک پست وبلاگی آن را تایید کرد و چرایی این کار را برای کاربران توضیح داد. اما فیسبوک به چند نکته اشاره نکرد. مثلاً اینکه «پروفایل سایه» چیست؟ یا اینکه این اطلاعات چه مدت نگهداری می‌شود؟ همچنین فرآیند جمع‌آوری این اطلاعات، با استفاده از لیست مخاطبین یک کاربر عضو فیسبوک، توضیح داده نشد.

پروفایل سایه چیست؟

پروفایل سایه به مجموع اطل…

Read more

جنگ بعنوان راهی برای ادامه موجودیت ایالات متحده آمریکا

 جنگ بعنوان راهی برای ادامه موجودیت ایالات متحده آمریکا

در باره برخی ویژگی‌های تصمیم‌گیری در کاخ سفید

ژنرال بازنشسته ولسی کلارک در مصاحبه تلویزیونی در سال ۲٠٠۷ اظهار داشت، که ایالات متحده آمریکا پس از حمله به نیویورک در سال۲٠٠١ شروع هفت جنگ در مدت پنج سال در خاورمیانه را برنامه‌ریزی کرد. سوریه، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و ایران بعد از عراق هدف پنتاگون تعیین شده بودند.

در مدت پنج سال آمریکایی‌ها نتوانستند، اما از آن زمان تا کنون این کشورها، بجز ایران، با تهاجم و فشارهای آمریکا مواجه شدند. درگیری مسلحانه در سوریه آغاز گردید که هنوز هم ادامه دارد. از ماه دسامبر سال ۲٠٠١ آمریکا به عملیات مختلف در سومالی مشغول است. در نهایت، در سال ۲٠٠۶ جنگ باصطلاح سومالی آغاز گردید. هنگامی که لیبی بموجویت خود پس از عملیات ناتو در سال ۲٠١١ خاتمه داد، سودان در نتیجه یک همه‌پرسی سازمانیافته در زیر حمایت واشینگتن تجزیه شد. اسرائیل در ماه ژوئیه سال ۲٠٠۶ به لبنان حمله کرد (تا آن وقت، در سال ۲٠٠۵ نیروهای سوری از لبنان خارج شدند)، و بمباران شهرهای لبنان تنها پس از مداخله شورای امنیت سازمان ملل متحد پایان یافت. نیروی هوایی اسرائیل بمنظور ضربه زدن به تأسیسات سوریه، حریم هوایی لبنان را بی‌هیچ مانعی تا امروز نقض می‌کند.…

Read more

بیانیه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری

بیانیه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری

زنده باد حماسه نهم مه!

۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷

در ۹ مه ۱۹۴۵، در برلینِ به تصرف ارتش سرخ درآمده، نازی‌ها تسلیم خود را به جمهوری‌های سوسیالیستی اتحاد شوروی که به جنگ جهانی دوم یا جنگ کبير میهنی پایان دادند، امضاء کردند.

در ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱، نازی‌ها به مرزهای اتحاد شوروی حمله کردند و با بسیج حدود ۴٫۵ میلیون سرباز با پشتیبانی ۶۰۰‌ هزار خودرو، ۷۵۰ هزار اسب و حدود ۲۷۰۰ هواپیما (بیش از نیمی از نیروی هوایی آلمان) به دروازه‌های مسکو رسیدند. نازی‌ها که در نتیجه مقاومت مجبور به عقب‌نشینی شده بودند، هدف استراتژی جدید خود را تحت کنترل گرفتن استالنیگراد قرار دادند، جایی که در ژوئیه ۱۹۴۲ بی‌رحمانه‌ترین و خشونت‌بارترین نبرد سراسر جنگ، آغاز شد.

ارتش سرخ و خلق مسلح علیه تصرف هر بلوک، هر خیابان، هر خانه، هر اتاق مقاومت کرد. میلیشیای کارگری تشکیل شد. یکی از صحنه‌های این مبارزه تاریخی کارخانه تراکتورسازی بود که کارگران وارد مبارزه با سربازان متجاوز مسلح به سلاح‌های سنگین شدند. در ۲ فوریه ۱۹۴۳، استالینگراد آز…

Read more

نگاهی به آنچه در سوریه می گذرد

نگاهی به آنچه در سوریه می گذرد

در سوریه جنگ بی امان و خانمانسوز همچنان ادامه دارد و هر روز فجایع بیشتری را به مردم آن کشور تحمیل می نماید. و از سویی دیگر طرفهای در گیر در این جنگ، در فعالیت های میدانی خودسعی می کنند با به اجرا گذاشتن انواع مختلف ترفندها و تاکتیک های نظامی و سیاسی تعادل و موازنه قدرت را به نفع خود تغییر داده و به نتایج و اهداف مورد نظر خود دست یابند. از جمله این سیاست های تاکتیکی می توان  به اتحادهای موقت و مرحله ای اشاره کرد. طرف های درگیری که در یک مرحله دشمن و رقیب هم بوده اند، برای پیش بردن مرحله جدیدی به متحد و دوست همدیگر تبدیل می شوند. از آن جمله میتوان به اتحاد روسیه، ترکیه و ایران اشاره نمود که نمونه برجسته و مهمی از این نوع اتحادها است. البته مورد مهمی که این سه کشور رابا همدیگر متحد نموده است، رویارویی آنها با کشورهای غربی، بخصوص آمریکا می باشد. اما در عین حال، هدف های استراتژیک و دراز مدت این کشورها با همدیگر در بعضی جهات نه تنها مخالف بلکه در مواردی هم متضاد می باشد.…

Read more

بیانیه شورای جهانی صلح

بیانیه شورای جهانی صلح

روند گسترش نظامیگری و جنگ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

شورای جهانی صلح حمله تحریک آمیز اخیر به سوریه را محکوم می کند!

حملهٔ موشکی تأیید شده در روز یکشنبه ۲۹ آوریل به تعدادی از پایگاه‌های هوایی سوریه موجب افزایش شدید تنش در خاورمیانه شده است. به گزارش روزنامهٔ سوری "تشرین" و به نقل از منابع خبری، "حملهٔ اخیر به مقرّهای سوری در استان‌های حلب و حما از پایگاه‌های بریتانیا و آمریکا در شمال اردن آغاز شد که در آن 9 موشک بالیستیک شلیک شد."

اگرچه هیچ کشوری مسئولیت رسمی این اقدام تجاوزکارانه را نپذیرفته است، ولی همهٔ انگشت‌ها به سوی ارتش اسرائیل به عنوان مسبب این حمله متوجه است. درست چند ساعت پیش از حمله، مایک پومپئو، وزیر امور خارجهٔ جدید آمریکا، سرگرم دیدار از اسرائیل بود که از آنجا به عربستان سعودی- دیگر کشور جنگ‌طلب منطقه- رفت. وی از طرفداران "طرح خاورمیانهٔ جدید" و جنگ تجاوزکارانه علیه ایران به مثابه ابزاری برای تغییر توازن قدرت در منطقه است…

Read more

تعالیم مارکس- ضرورت امروز

تعالیم مارکس- ضرورت امروز

پنجم ماه مه سال جاری دویست سال از تولد کارل مارکس، اقتصاددان، جامعه‌شناس، فیلسوف، متفکر انقلابی، روزنامه‌نگار سیاسی و فعال اجتماعی سپری می‌شود. من گمان نمی‌کنم این تاریخ در روسیه چندان با شکوه آنطور، مانند نمونه، تأسیس مرکز یلتسین یا جشن روز قانون اساسی برگزار شود. اما براستی تعالیم این شخصیت تأثیر عظیمی بر تاریخ جهان و، بویژه، بر تاریخ کشور ما گذاشته است. مارکسیزم، نه فقط بمعنی ایدئولوژی یا نگرش خاص به جهان، بلکه یک نظریه علمی مستدل است، که قانونمندی توسعه جامعه و ضرورت گذار به شکل نوین مناسبات اجتماعی- کمونیسم را توضیح می‌دهد. این، یک نظام نگرشی جامع به فرایندهای اجتماعی می‌باشد.

سعی نمی‌کنم با کاربرد واژه‌های علمی موجبات خستگی خوانندگان را فراهم آورم، بلکه تلاش می‌کنم ضرورت مفاد اصلی نظریه مارکس را در انطباق با ساختار حاکمیت امروزی روسیه مورد تجزیه و تحلیل قرار دهم. اما چرا من در ابتدا تصریح نمودم که در این تاریخ نه فقط هیچ مراسمی برگزار نخواهد گردید، حتی هیچ یادی هم از آن نخواهد شد؟ آری، به این سبب که این تعالیم، با نظم اجتماعی- اقتصادی حاکم…

Read more

ارمنستان : " جنبشی توده ای که کشور پیش از این هرگز شاهد آن نبوده است "

ارمنستان : " جنبشی توده ای که کشور پیش از این هرگز شاهد آن نبوده است "

برگردان : هاتف رحمانی

در ارمنستان جنبشی توده ای نخست وزیر و رئیس جمهور سابق سرژ سرگیسیان را بر کنار کرد. حتی اگر جریان های لیبرال برای کانالیزه کردن جنبش و کسب حمایت انتخاباتی تلاش می کنند ، این جنبش می تواند حرکت مثبتی برای جوانان و طبقه کارگر سرکوب شده نیز باشد . ما با هوانس گورکیان ، دانشجوی حقوق ارمنی در برلین و عضو سازمان انقلابیون انترناسیونالیستی المان گفتگو کرده ایم . گفتگو توسط فیلیپ الکوی انجام گرفته است . 

ف آ: جنبش چگونه آغاز شد ؟ آیا اولین بار است که مردم علیه دولت اعتراض می کنند؟

هوانس : جنبش در 13 اوریل با شروع اولین اقدام های نافرمانی مدنی آغاز گشت . قبل از آن ، نیکول پاشینیان رهبر اپوزیسیون در سراسر ارمنستان یک راه پیمایی اعتراضی بر گزار کرد. با بازگشت به ایروان پایتخت ارمنستان اپوزیسیون اعتراض علیه انتخاب برنامه ریزی شده سرژ سرگیسیان رئیس جمهور سابق بعنوان نخست وزیر در رای گیری 17 آوریل مجلس را آغاز کردند. جوانان بودند که راه بندان خیابان ها را با ابزار های مسالمت آغاز کردند چون نمی خواستند انتخاب عملی شود. دانشجوها برای اشغال دانشگاه تل…

Read more

ویکتور خارا، آواز خوان انقلابی

 ویکتور خارا، آواز خوان انقلابی

ویکتور لیدیو خارا مارتینز (به اسپانیایی: Víctor Lidio Jara Martínez) شاعر، آوازخوان و انقلابی شیلیایی که در جریان کودتای نظامی آگوستو پینوشه علیه سالوادور آلنده در شیلی به قتل رسید.

ویکتور خارا در روستایی فقیر در شیلی به دنیا آمد. مادرش شعرهای بومی می‌سرود و بدین ترتیب خارا از کودکی با ترانه‌های روستایی آشنا شد. با نقل مکان خانوادهٔ خارا به شهر سانتیاگو، او با محیطی متفاوت از جامعهٔ روستایی آشنا شد. خارا پس از مرگ مادرش دچار خلاء عاطفی شد و به مدرسه دینی رفت. اما پس از دو سال آن‌جا را ترک کرد و عازم دورهٔ اجباری نظامی شد. پس از پایان دورهٔ سربازی خارا به دانشگاه رفت و در آن جا به مطالعهٔ موسیقی بومی شیلی پرداخت.

پس از دستگیری ویکتور خارا توسط ارتش آگوستو پینوشه دیکتاتور شیلی، او و پنج هزار تن از جوانان شیلی را به استادیوم سانتیاگو‌‌‌؛ یعنی همان‌جایی که کنسرت‌های حمایتی آلنده برگزار شده‌بود، منتقل کردند. در آن‌جا نظامیان به شکنجه و کشتار بسیاری از مبارزان پرداختند‌…

Read more

جنگ کره؛ پرواربندان هیولا

جنگ کره؛ پرواربندان هیولا

قریب 70سال پیش، جنگی در شبه‌جزیره کره رخ داد که آسیای مجروح را به آستانه ویرانگری‌ها و کشتارهای جبران‌ناپذیر اتمی کشانید و توقف آن نیز بنا به خواسته آمریکا و متحدانش، زهدانی برای پرورش استعداد جنگ‌افروزی‌های ویرانگرتر دوباره شد. این جنگ، نمونه‌ای عالی از فتنه‌گری‌های امپریالیسم و کاربرد موفق و حیرت‌انگیز ریاکاری‌ها و فریب‌کاری‌های آمریکا و متحدانش در مبارزه علیه استقلال‌طلبی ملت‌های آزاده بود. در این جنگ کثیف، گستاخی‌های ضدانسانی دولت آمریکا که تا پیش از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به‌طور عمده علیه مردم بی‌پناه آمریکای لاتین و فیلیپین به‌کار می‌رفت، پهنائی جهانی گرفت و به قتل‌عام‌های بی‌محابای مردمانی انجامید، که جز مخالفت با استعمار و پایداری در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا و متحدانش، گناه دیگری نداشتند. پس از جنگ کره، سیطره آمریکا بر سرمایه‌داری جهانی تثبیت شد و سایر قدرت‌های این نظام به اطاعت از آن ناگزیر شدند و دیکتاتوری‌های فاسد حاکم بر مناطق گوناگون جهان، برای مدتی از ترس و هراس کابوس‌هائی که هر دیکتاتور بی‌ریشه‌ای بدان مبتلاست، نجات یافتند. جنگ کره، تجزیه چین را دوام بخشید و تقسیم ویتنام را بنیاد نهاد؛ سرکوب قیام‌های ترقی‌خواهانه مالزی و تایلند را تسهیل نمود و کودتاهای جنایت‌کارانه علیه برخی دولت‌ها و دولت‌مردان مترقی جهان هم‌چون دکتر مصدق در ایران و سرهنگ آربنز در گواتمالا و پاتریس لومومبا در کنگو و ده‌ها حادثه خونین دیگر را به‌دنبال داشت…

Read more

دیدار رهبران کره شمالی و کره جنوبی، مرزها شکسته شد

دیدار رهبران کره شمالی و کره جنوبی، مرزها شکسته شد


دویچه وله: برای نخستین بار پس از ۶۵ سال پایان جنگ در شبه جزیره کره یک رهبر کره شمالی به خاک کره جنوبی قدم گذاشت. رهبر کره شمالی برای نخستین بار از مرز گذشت. ملاقات سران دو کره یک رویداد تاریخی است.
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پیاده از مرز دو کره در پان مونجوم عبور کرد و با مون جه ‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی ملاقات کرد.
آقای مون روی خط مرزی از آقای کیم استقبال کرد. سپس رهبران دو کشور دست در دست هم چند قدم وارد خاک کره شمالی شدند و سپس به سمت خاک کره جنوبی حرکت کردند.
این رویداد مستقیم از کانال‌های تلویزیونی پخش شد. تصاویر این حادثه تاریخی بلافاصله در دورترین نقاط جهان انتشار یافت.
رهبر کره شمالی را خواهرش و ۵ تن از مقام‌های بلندپایه کره شمالی همراهی کردند. علاوه برآن سران نظامی دو کشور نیز جزو ملاقات‌کنندگان هستند.
محل ملاقات "خانه صلح" است که در منطقه غیرنظامی میان دو کشور واقع شده. سران دو کشور درباره بهبود رو…

Read more

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه

یکسال پیش از موعد برگزار می‌شود

رجب طیب اردوغان اعلام کرد انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور یکسال پیش از موعد و در روز ۲۴ ژوئن (سوم تیر ماه) برگزار خواهد شد.
به گزارش یورونیوز، وی روز سه‌شنبه اعلام کرد این تصمیم از آن رو گرفته شده که این کشور نیازی فوری به ریاست‌جمهوری اجرایی دارد.
اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی گفت:«با اینکه دولت و مجلس با همبستگی کار می‌کنند،‌ در هر قدمی که بر می‌داریم با بیماریهای نظام پیشین روبرو می‌شویم
رئیس‌جمهور ترکیه، اعلام کرد‌ پس از گفتگو با «دولت باغچه‌لی»، رئیس حزب «حرکت ملی» این کشور و نیز مشورت با اعضای حزب عدالت و توسعه به این نتیجه رسیده است.
اردوغان درباره انگیزه این کار افزود: «این تصمیم با در نظر گرفتن شرایط خاص منطقه،‌ به‌ویژه جنگ و بحران سوریه و تحولات عراق گرفته شده است.»
حزب کوچک و راستگرای «حرکت ملی» تنها حزبی بود که در انتخابات پارلمانی اخیر ترکیه، با …

Read more

اضطرابی به نام ترامپ

آیا دونالد ترامپ در صنعت رسانه‌ی امروز، یک «اشتباه» است؟

اضطرابی به نام ترامپ

ایمان به پسند

دو روز پیش از حمله‌ی موشکی آمریکا و متحدانش به پایگاه‌های نظامی سوریه، در ساعت ۳:۵۷ دقیقه‌ی یازدهم آوریل به وقت آمریکا، ترامپ این جمله‌ها را توییت کرد: «روسیه وعده داده تا هر شلیکی را به سوی سوریه پاسخ بدهد. روسیه آماده باش، چون آن‌هایی (موشک‌هایی) که می‌آیند خوب و جدید و «باهوش» خواهند بود….» می‌توان حدس زد حدفاصل دقایقی بعد از این شوک توئیتری، تا ساعت‌ها بعد چه بلبشو و هیاهویی در دفترهای مجله‌ها و روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و به طور کلی همه تیم‌های تولید محتوا در سراسر جهان به وجود آمد. می‌توان خیال‌پردازی کرد که توییت دونالد ترامپ چگونه همچون دومینوی بزرگی، روی تمامی قطعات کوچک و کثیر رسانه‌ها تاثیر گذاشت و آن‌ها را «وادار» به حرکت کرد. اگر خیال‌پردازی کنیم -و تا اندازه‌ای اغراق، که لازمه‌ی تخیل است-، انگار که حدفاصل یک ساعت مشخص، همه‌ی آدم‌های روی کره‌ی زمین ناخواسته سرشان را به سوی کاخ سفید چرخاندند و در اضطرابی ناخواسته به دونالد ترامپ نگاه کردند. اگر تا اندازه‌ای هم اینطور بوده باشد، آیا نباید به دونالد ترامپ تبریک گفت؟…

Read more

میگوئل دیاز کانل رئیس جمهوری کوبا شد

میگوئل دیاز کانل رئیس جمهوری کوبا شد

مجمع ملی کوبا روز پنجشنبه میگوئل دیاز کانل را به ریاست جمهوری این کشور منصوب کرد. وی جانشین رائول کاسترو شد.

مجلس ملی قانونگذاری کوبا ۶۰۵ عضو دارد که ماه قبل میلادی انتخاب شده‌اند. رای‌گیری طبق قانون به صورت مخفی انجام شد.

برخی تحلیلگران معتقدند با روی کار آمدن معاون اول رائول کاسترو به عنوان رئیس جمهوری جدید تغییر چندان در ساختار کلی و سیاسی این کشور ایجاد نخواهد شد.

فیدل کاسترو همراه با ارنستو گوارنا دلا سرنا، معروف به «چه گوارا» و به همراه دهها انقلابی دیگر، معروف به گروه « گرانما» نخستین دولت سوسیالیستی را در قاره آمریکا و تنها در چند صد کیلومتری ایالات متحده آمریکا بنیان نهادند. چریک‌های تحت رهبری او در شب سال نو ۱۹۵۹ میلادی دیکتاتوری ژنرال باتیستا را سرنگون کردند و بدین ترتیب کوبای جدید متولد شد. کوبای انقلابی به مدت بیش از  پنجاه سال از طرف امپریالیسم آمریکا و متحدانش زیر فشار اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی قرار داشت. برای آمریکا پذیرش یک کشور سوسیالستی در کنارش غیر قابل تصور بود. به همین دلیل برای سرنگونی دولت انقلابی کوبا از هر گونه توطئه ایی فروگذاری نکرد. کار حتی به جایی رسید که کوبا به زمین زورآزمایی دو ابرقدرت دوران جنگ سرد در سال ۱۹۶۲ تبدیل شد و بحران موشکی این کشور جهان را در آستانه جنگ جهانی…

Read more

سیمای امپریالیسم در قرن بیست ویکم

سیمای امپریالیسم در قرن بیست ویکم

برای آن که یک شیوه ی تفکر به شیوه ای غالب تبدیل گردد ، باید ساختاری ادراکی در آن ایجاد شود که برای احساسات و غرایز ، ارزش ها و خواست های ما و نیز برای امکانات موجود در این جهان اجتماعی که در آن زندگی می کنیم ، گیرایی داشته باشد . اگرچنین باشد ، این ساختار ادراکی به قدری در شعور مشترک ما جای می شود که آن را امری مسلم و غیر قابل تردید می انگاریم . بنیان گذاران اندیشه ی نئولیبرالی آرمان های سیاسی همچون منزلت انسان و آزادی فردی را به عنوان اصولی بنیادین و* ارزش های محوری تمدن * برگزیدند . این گزینش بسیار عاقلانه بود ، زیرا این آرمان ها ، در واقع آرمان هایی پر جذبه و وسوسه انگیزند . نئولیبرالیسم ، نظریه ای که مبادله ی مبتنی بر بازار بی نظارت  و افسارگسیخته را یک نظام اخلاقی می داند که می تواند رهنمونی برای همه ی کنش های انسانی باشد ، از حدود دهه ی 1970 بر اندیشه و عمل بسیاری از رهبران و مردم کشورهای جهان حاکم شده است . این نظریه بر بازنگری قدرت های دولت وبه ویژه خصوصی سازی ، اداره ی امور مالی و فرایند های بازار تاکید می کند . بر اساس اصول نئولیبرالیسم ، ازیک  سو مداخله ی دولت در اقتصاد به حداقل می رسد . و از سوی دیگر تعهدات آن در مورد تامین رفاه شهروندانش کاهش می یابد . کشورهای امپریالیستی ، بحران مالی و اقتصادی بی سابقه ای را که با آن دست به گریبان هستند ، بخش عمده ای از آسیب ها و خسارت های ساختاری اقتصاد خود را به کشورهای جهان سوم و کشورهای سرمایه داری ضعیف تر منتقل می کنند . جهانی سازی تولید و انتقال آن به کشورهای دارای دستمزد پایین پر اهمیت ترین دگردیسی عصر نئولیبرال است . در پی فروپاشی اتحاد شوروی به عنوان س…

Read more

حمله های هوایی به سوریه

حمله های هوایی به سوریه

10میلیارد دلار به ارزش سهام سازندگان افزود

سی جی اتکینز- برگردان : هاتف رحمانی

اسوشیتدپرس: یک موشک تام هاوک ساخت ریتون . حداقل 118 موشک، که ارزش هریک از ان ها 1.4 میلیون دلار است ، در حمله هوایی اخر هفته امریکا علیه سوریه مورد استفاده قرار گرفت

جنگ ، برای چه کسی خوب است ؟ سازندگان موشک ، برای آن ها خوب است .

از زمانی که رئیس جمهور ترامپ اعلام کرد که قصد دارد سوریه را بمباران کند، ارزش سهام برخی از اسحه سازان  برجسته کشور، با افزایش جمعی 10 میلیارد دلار در ارزش بازار سرمایه  تنها درطی یک هفته افزایش یافت . با عمل ترامپ به وعده خود در آخر هفته جاری ، این افزایش در وال استریت ادامه دارد.    

رگباری از 118(یا بیشتر) موشک تام هاوک در جمعه شب بر سوریه باریدن گرفت – تنبیه ترامپ برای به اصطلاح حمله شیمیایی انجام شده از سوی دولت بشار اسد در دوما ( چیزی که دنیا هنوز منتظر شاهد استوار آن است ). توئیت ترامپ در 9 آوریل که اوممکن است علیه سوریه اقدام کند قیمت سهام برخی از تامین کنندگان عمده دفاعی امریکا را آسمان برد و(این قیمت ها) هنوز در حال صعود است .…

Read more

آمریکا ومتحدانش همچون تروریسم دولتی عمل می کنند

گنادی زیوگانف صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه

آمریکا ومتحدانش همچون تروریسم دولتی عمل می کنند

«متفقین جدید»یا تروریستهای دولتی با ترکیب ایالات متحده آمریکا , انگلستان وفرانسه صبح شنبه 14 آوریل  با موشگ باران به خاک دولت قانونی سوریه به بهانه بکار گیری از سلاحهای شیمیایی در ساعت 3.42 تا 5.40 دقیقه بوقت مسکو با پرتاب پی درپی 100 موشک, با نیروهای دفاع هوایی سوریه برخورد کردند درعین اینکه با نیرو های روسیه درگیرنشدند اما این حملات هوایی را روسیه تحت نظر داشت.صهیونیست های تازه وارد غرب در این عملیات نظامی به اهداف خود دست نیافتند . سربازان جمهوری عربی سوریه با متجاوزان مقابله کردند از 103 موشک کروز خارج شده از فرودگاه ها طبق اعلام  مراکز تحقیقاتی و تاسیسات صنعتی  71 موشک توسط یک سیستم دفاع هوایی نابود شد. دفاع هوایی که از موشکهای ساخته شده باقی مانده از اتحاد شوروی بود وجای تبلیغات "موشکهای هوشمند مدرن " ترامپ را گرفته است برای کارشناسان نظامی غرب شگفت انگیزبود.…

Read more

دستاوردهای اجتماعی و اقتصادی کرۀ شمالی

دستاوردهای اجتماعی و اقتصادی کرۀ شمالی

وقتی ۲۵ ماه می‌۲۰۱۷ از جمهوری دموکراتیک خلق کره (ج.د.خ.ک) برگشتم، از مغزهای دیکتاتورمنش پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل که قطعنامه ۲۳۵۶ را برای تشدید تحریم‌های ناعادلانه علیه مردم کره‌شمالی تصویب کرده بودند، به وحشت افتادم. ملت قهرمان، پیشرفته و قابل تحسینی که سخت می‌کوشند، تا در صورت تکرار کشتار وحشیانه‌ مردم‌شان در طول جنگ کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳، از خود دفاع کنند. حمایت همگی پانزده عضو شورای امنیت برای تحریم‌های جدید علیه این مردم شرم‌آور است. همه پانزده عضو شورای امنیت، شامل ایالات متحده، به طور قطع می‌دانند جمهوری دمکراتیک خلق کره، تا زمانی که مورد حمله یا زیر فشار تحریکات غیرقابل تحملی قرار نگیرد، به هیچ کشوری حمله نخواهد کرد.

سازمان ملل بار دیگر نشان داد که یک وابسته پنتاگون (وزارت دفاع [بخوان جنگ] ایالات متحده آمریکا) است.با وتوی روسی‌ــچینی‌ی بندِ هفتِ قطعنامه‌ علیه سوریه در سال‌های اخیر، به نظر می‌رسید، هنوز می‌توان ذره‌ای شرف برای سازمان ملل به عنوان یک سا…

Read more

تجاوز موشکی آمریکا و متحدینش به سوریه

تجاوز موشکی آمریکا و متحدینش به سوریه

آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه )، بامداد شنبه دمشق پایتخت و استان حمص سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد.  گفته شده است 100 تا 120 موشک در مدت 50 دقیقه به سمت دمشق و استان حمص شلیک شده است.

به گزارش ایرنا، سانا خبرگزاری رسمی سوریه بمباران شرق دمشق را تایید کرد.
گفته می شود امریکا برخی تاسیسات نظامی شرق دمشق و استان حمص را مورد حمله قرار داده است.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شد و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، تهدید به اقدام نظامی مشترک علیه سوریه کردند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه گذشته سفر خود به آمریکای لاتین را برای شرکت در یک اجلاس دوره‌ای لغو کرد تا بنا به اعلام کاخ سفید، موضوع سوریه را پیگیری کند.
«
جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا هم برنامه های سفر خود در هفته جاری را لغو کرد تا در واشنگتن بماند و موضوع سوریه را بررسی کند…

Read more

فیلم جعلی حمله شیمیایی به سوریه

فیلم جعلی حمله شیمیایی به سوریه

به دنبال جنجالی که آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی بر سر استفاده دولت سوریه از مواد شیمیایی در حمله به دوما بر پا کرده اند، وزارت دفاع روسیه محلی که در آن فیلم جعلی حمله شیمیایی به سوریه انجام شده بود را افشا کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سرلشگر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع، در مصاحبه ای در روز جمعه گفت: کسانی که در فیلم حمله شمیایی به سوریه شرکت داشتند به طور مستقیم اعلام کردند که این ویدیو صحنه سازی بوده است.

او در ادامه افزود: ما توانستیم اشخاصی که در آن ویدیو بودند را پیدا کنیم و از آنها بپرسیم. امروز ما یک مصاحبه زنده از این افراد ارائه می دهیم. ساکنان غوطه شرقی با جزییات کامل توضیح دادند که این صحنه سازی در کجا انجام شد و در چه قسمتهایی شرکت کردند و چه کاری انجام دادند.

ارتش روسیه می تواند اطمینان حاصل کند که این افراد همان هایی هستند که در ویدیوی دیده شدند. به گفته کوناشنکوف، این ها دو پزشکی هستند که در یک بیمارستان محلی در بخش اورژانس کار می کنند. آنها اعلام کردند که …

Read more

پشت پرده حمله شیمیایی به دوما چه حقیقتی نهفته است

پشت پرده حمله شیمیایی به دوما چه حقیقتی نهفته است

اردشیر زارعی قنواتی

بحران سوریه بعد از شکست “داعش” و پایان بهانه برای حضور نظامی کشورهای خارجی در خاک سوریه، همان گونه که انتظار می رفت و پیش بینی می شد به مرحله جدیدی وارد شده است که به نظر می رسد قدرت های منطقه یی و بین المللی در چارچوب جنگ نیابتی به احتمال زیاد وارد درگیری های مستقیم می شوند.

از آنجا که سوریه امروز کانون بحران و منازعات در سه سطح ملی، منطقه یی و بین المللی می باشد انتظار پایان این بحران و روند خشونت، ساده انگاری و به دور از منطق سیاسی است. اگر آنچه در سوریه می گذرد با رخدادهای کلان تر در حوزه “جنگ سرد جدید” و “جنگ تجاری” در بالاترین سطوح قدرت جهانی در یک چارچوب دیالکتیکی و پیوستگی وقایع جهانی جهت کسب منافع و اعمال هژمونی نگاه شود آنگاه بسیاری از زاویای پنهان بحران و سناریوهای در حال اجرا واقعیت عینی خود را به رخ می کشد. به نظر می رسد که سوریه همان برزخ وعده داده شده است که قرار است قبل از رسیدن به بهشت موعود یا جهنم گنهکاران به پرونده های عدیده در آن رسیدگی و مورد تسویه حساب قرار گیرد. آنچه داستان سوریه را بیش از پیش جالب می کند حضور تمامی بازیگران عرصه منطقه یی و بین المللی در تمامی سطوح این بحران می باشد که تاکنون حتی در بحبوحه جنگ جهانی دوم نیز هیچ جبهه یی این چنین فشردگی بازیگران جهانی را در خود نداشته است و آن ضرب المث…

Read more

صدای ناقوس جنگ به گوش می‌رسد

صدای ناقوس جنگ به گوش می‌رسد

رییس جمهوری آمریکا٬ دونالد ترامپ٬ در واکنش به تهدید روسیه علیه حمله آمریکا به خاک سوریه در یک توییت از قصد ایالات متحده برای حمله خبر داد.

دونالد ترامپ تهدید کرد که «روسیه آماده باش، چون [موشک‌ها] دارند می‌آیند، موشک‌های نو و خوشگل و هوشمند!» او در ادامه خطاب به پوتین٬ رییس جمهوری روسیه٬ نوشت: «نباید با حیوانی که مردم خودش را با گاز می‌کشد و از این کار لذت می‌برد شریک باشید!» و وزارت دفاع روسیه گفته است آمریکا دست از تهدید کردن بردارد ……

به گزارش زیتون،پیشتر سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکایی‌ها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.

سخنگوی دولت روسیه هم درباره هرگونه اقدامی در سوریه که منجر به بی‌ثباتی در منطقه شود به آمریکا هشدار داده و گفته بود که با ارزیابی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، از وضعیت منطقه موافق نیست…

Read more

«سلاح شیمیایی» بر اساس برنامه‌ریزی قبلی

«سلاح شیمیایی» بر اساس برنامه‌ریزی قبلی

سوتسکایا راسیا / پاول سوریدوف

ا. م. شیری

نه کشور خواستار تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند. سه عضو دائم شورای امنیت- بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده آمریکا مبتکر برگزاری این نشست بودند. لهستان، هلند، سوئد، پرو، کویت و ساحل عاج به آنها ملحق شدند.

پیشتر وزیر خارجه فرانسه ژان ایو لودریان اظهار داشت، که لازم است شورای امنیت سازمان ملل متحد اوضاع منطقه غوطه شرقی سوریه را مورد بررسی قرار دهد.

نیروهای دولتی تمامی منطقه غوطه شرقی را عملا به زیر نظارت خود در آورده‌اند. جنگ‌زدگان به شهرها و بخش‌هایی که سالهای زیادی تروریست‌ها در آنجا حکمرانی می‌کردند، باز می‌گردند، شرایط زندگی امن بازسازی می‌شود. خویشاوندان جدا افتاده در اثر جنگ همدیگر را می‌جویند و یا از سرنوشت نزدیکان از دست رفته خود اطلاع حاصل می‌کنند.

فقط شهر دوما و اطراف آن در کنترل تروریست‌ها قرار دارد. نیروهای دولتی این شهر را به…

Read more

زنان ، کوبا و راه به انقلاب

زنان ، کوبا و راه به انقلاب

ترزا گوتیرز- هاتف رحمانی

عصر بخیر رفقا . من تصمیم ندارم گفته های خود را به زنان کوبا محدود کنم ، بلکه سخنان من زنان اردوی سوسیالیسم را نیز شامل خواهد شد .

زندگی زنان با واژگونی اتحاد شوروی و سوسیالیسم در اروپای شرقی  به نحو مصیبت باری تغییر کرد . واقعیت ها نشان می دهند که زندگی زنان تحت حاکمیت سوسیالیسم نسبت به حاکمیت سرمایه داری غیر قابل مقایسه بود 

نیویورک تایمز به تحقیقی اشاره کرده است که بر اساس آن زنان در اروپای شرقی سوسیالیست حقوق و امتیاز های بسیار بیشتری نسبت به زنان تحت حاکمیت سرمایه داری داشتند، که زنان نه تنها از مرخصی زایمان، مرقبت رایگان از کودک، سرمایه گذاری دولت در آموزش و پرورش برخوردار بودند، بلکه درحاکمیت سوسیالیسم ازلذت جنسی بیشتری نیزبرخوردار بودند.

(12اوت2017)

اما این ایجاد احساس می کند آیا چنین نیست؟ زندگی زنان تحت حاکمیت سرمایه داری بسیار دشوار است که وقتی به خانه می رسند، نه تنها از کار خسته اند – اگر به اندازه کافی برای داشتن شغلی خوش شانس باشی…

Read more

وینی ماندلا چهره‌ شاخص مبارزه با تبعیض درگذشت

وینی ماندلا چهره‌ شاخص مبارزه با تبعیض درگذشت 

وینی مادیکیسلا-ماندلا یکی از چهره‌های شاخص دادخواهی و مبارزه با تبعیض در جهان و همسر سابق نلسون ماندلا بعد از ظهر دوشنبه ۲ آوریل/ ۱۳ فروردین در ژوهانسبورگ درگذشت. او هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.

به گزارش زمانه، سخنگوی خانواده ماندلا اعلام کرده که وینی مادیکیسلا-ماندلا بعد از یک دوره بیماری طولانی در بیمارستانی در ژوهانسبورگ در حلقه‌ای از بستگانش چشم بر جهان بست.

وینی مادیکیسلا-ماندلا در سال ۱۹۳۶ متولد شد. او در سال ۱۹۵۳ برای تحصیل در رشته جامعه‌شناسی به ژوهانسبورگ رفت و در همان ایام بود که با نلسون ماندلا آشنا شد. مبارزات او با آپارتاید زبانزد خاص و عام است. از گفته‌های اوست:
«من با دشمن درگیری فیزیکی هم داشتم. برای مثال در درگیری‌ها سنگ پرتاب می‌کردم. مدتی هم به مبارزه مخفی روی آورده بودم. من یکی از کسانی هستم که سبب شدند آپارتاید به زانو درآید.»

لقب «مادر ملت» که از آن اوست، به خوبی نما…

Read more

تحلیل علل اصطکاک تجاری بین چین و آمریکا

تحلیل علل اصطکاک تجاری بین چین و آمریکا

در روزهای اخیر، دولت آمریکا به بهانه کسری تجاری با چین، اقداماتی علیه واردات کالاهای چین در پیش گرفته است.

به گزارش چین نیوز مساله کسری تجاری بین آمریکا و چین که هر سال به بیش از 100 میلیارد دلار می رسد، همواره یکی از دردسرهای جدی آمریکا بوده است. با این حال، بسیاری کارشناسان اعلام کردند که داده‌های آمار تجاری آمریکا دقیق نبوده و میزان کسری تجاری با چین را بیشتر جلوه داده است. اما علل واقعی نامتوازنی تجاری بین دو کشور چیست؟

"تو شین چوان" استاد دانشگاه اقتصاد و تجارت خارجی چین در این مورد اعلام کرد: علت اصلی وجود کسری تجاری آمریکا با چین، ساختار نامطلوب اقتصادی آمریکا مبتنی بر مصرف بالا و پایین بودن سپرده بانکی است. آمریکا نه تنها در برابر چین با مساله کسری تجاری رو به روست، بلکه با بسیاری کشورهای دیگر نیز این مشکل را دارد.

"رون لون پینگ" معاون مرکز مطالعات توسعه شورای دولتی چین نیز اظهار داشت: رقابت تجاری در واقع همان رقا…

Read more

علت اقدامات جنون آميز آمریکا و متحدانش عليه روسيه چیست؟

علت اقدامات جنون آميز آمریکا و متحدانش

عليه روسيه چیست؟

کارشناس مديريت بحران وجنگ پيشگيرانه و استاد جامعه شناسي سياسي اعلام کرد مهم ترين علت اقدامات جنون آميز کشورهاي غربي عليه روسيه، بازداشت افسران آمريکايي، فرانسوي، اسرائيلي و عرب در سوريه است.
تحولات جديد جهاني در سايه تشديد اقدامات غرب و آمريکا عليه روسيه

دکتر اکرم الشلي در مصاحبه با خبرگزاري اسپوتنيک گفت: «تحولات جديد جهاني در سايه تشديد اقدامات غرب و آمريکا عليه روسيه چه بسا به سوي منفجر شدن اوضاع جهاني پيش برود. تغيير و تحولات کنوني در جهان در سايه اختلافات موجود بين روسيه و آمريکا بسيار سريع است. آمريکا از متحدان بين المللي به خصوص غربي خود براي محاصره روسيه و اعمال فشار رسانه اي، سياسي و ديپلماتيک بر آن به علت ناتواني اين متحدان از اتخاذ هرگونه تصميمي براي مقابله با روسيه باج خواهي مي کند. اعمال اين فشارها بر روسيه گستاخانه و وقيحانه است همانگونه که سرگئي لاوروف وزير امور خارجه اين کشور توصيف کرد و با همه اصول و قوانين حاکم بر روابط بين الملل در تضاد است…

Read more

توافق محرمانه پنج کشور در باره تجدید تقسیم خاور میانه

توافق محرمانه پنج کشور در باره تجدید تقسیم خاور میانه

اوزاولکر سفیر بازنشسته ترکیه در پاریس و طرابلس با اسپوتنیک در خصوص دیدار محرمانه 5 کشور در آمریکا مصاحبه کرد.

این دیدار در روز 11 ژانویه در واشنگتن برگزار شد و اطلاعاتی که توسط گروهی از روزنامه نگاران فرانسوی به نام Syrie Leaks منتشر شد، بر اساس نوشته‌های سفیر بریتانیا حاضر در آن جلسه انجام شد.

به گفته اولوچ اوزاولکر در طی این نشست نمایندگان ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی و اردن جزئیات دقیق ازطرح تجدید مرزهای منطقه خاورمیانه و تقسیم سوریه به حوزه های نفوذ در چارچوب استراتژی خاورمیانه جدید را مورد بحث قرار دادند.


اوزاولکر اظهار داشت:

جزئیات جلسه مخفی که در روز 11 ژانویه در واشنگتن برگزار شد، به برکت نوشته هایی که سفیر انگیس در جریان آن انجام داد در اختیار روزنامه نگاران قرار گرفت.

شرکت کنندگان آن آمریکا، انگلیس، فرانسه، عربستان و اردن، دستور روز و مقاصد خود را مشخص کرده و جلب نمایندگان مصر، آلمان و…

Read more

75مین سالگرد جنایت نازی ها در خاتین!

75مین سالگرد جنایت نازی ها در خاتین!

ما باید این را همیشه به یاد داشته باشیم

  فاجعه به آتش کشیدن دهکده ای بنام خاتین در 54 کیلومتری شهر مینسک یکی از خونبار ترین جنایات  نازی ها در حافظه فراموش نشدنی تاریخ همچنان باقی است .

خاتین روستایی که مردمانش  با صلح و آرامش سوسیالیستی در کنار هم به کار و زندگی مشغول بودند تا اینکه یک روز شوم  در تاریخ ۲۲ مارس ۱۹۴۳ یک گردان از ارتش نازی که متشکل از سربازان  داوطلب  به سرپرستی و فرماندهی اس اس آلمان  به این 186مین روستا رسیدند  

درسال 2009 آکادمی ملی بلاروس کتاب تراژدی « خاتین درحافظه تاریخ » را منتشر کرد اسنادی که تحت سر پرستی وزارت دادگستری بلاروس در آرشیو ملی تحت مدیریت سابق مرکز بایگانی " کا- گ – ب " که از حالت محرمانه خارج گردید غم انگیزترین روز تاریخ مردم بلاروس را به تصویر کشیده است 22 مارس 1943 نازی ها ی آلمانی برای تنبیه مردم وپاکسازی جنگل  از پار تیزانهاو به منظور مشکوک نشان دادن افراد  به مردم روستای « کزیری » آتش گشو دند در همان لحظه درگیری با سا کنین و قتل عام فاشیستهاآغاز گردید  به  روستا ی خاتین رفتند نبردی مقاوم بین پار تیزینها  صورت گرفت نازی ها خشمگین شده ,  بیماران , سالخوردگان , زنان , کودکان را از خانه ها  بیرون کشیدند وبا بنزین آغشته…

Read more

خصوصی سازی مشکل مشترک همه کارگران جهان است

مقام اتحادیه‌ کارگری ترینیداد و توباگو:

 خصوصی سازی مشکل مشترک همه کارگران جهان است

یک مقام اتحادیه کارگری ترنیداد و توباگو بر این باور است که در نتیجه بحران‌های ناشی از کاپیتالیسم، طبقه کارگری با مشکلات بسیاری مواجه است.

«اوزی وارویک» مقام اتحادیه کارگری ترینیداد و توباگو در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به شرایط دشوار حاکم بر فضای طبقه کارگری در جهان، گفت: «زمانی که شما تجاوزهای امپریالیسم به حقوق طبقات کارگری را می‌بینید و بحران‌های ناشی از کاپیتالیسم را مشاهده می‌کنید، درمی‌یابید که پرداخت اساسی به مسائل و مشکلات مربوط به طبقه کارگری امری حیاتی و مهم است.»

وی افزود: «زمانی که تجاوز به حقوق کشورهای مستقلی مانند کوبا، ونزوئلا و فلسطین را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که پرداختن به مساله کارگری در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد چرا که در نتیجه این مقاومت‌ها این طبقات کارگری هستند که متحمل فشارها و مشکلات بسیاری می‌شوند.»…

Read more

استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت

استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت

استیون هاوکینگ - اندیشه‌ای پیچیده و زبانی ساده

به گزارش بی بی سی  استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او با وجود بیماری نورون حرکتی که فعالیت عادی و روزمره او را به شدت مختل کرده و حتی سخن گفتن او را به استفاده از دستگاه ویژه صداساز تقلیل داده بود، به یکی از مشهورترین دانشمندان زمان خود تبدیل شد.

از او به عنوان "سفیر علم نزد افراد عادی" نام برده می شود زیرا یکی از مهمترین عوامل شهرت او تلاش موفقیت آمیز برای بازگویی مقولات علمی پیچیده به زبانی ساده و در نتیجه، قرار دادن آنها در دسترس همگان بود.

به این ترتیب، کتاب "تاریخچه زمان" در شماری از کشورهای جهان موقعیت یک کتاب پرفروش را یافت هر چند مشخص نیست که چه تعداد از خریداران کتاب واقعا تمامی آن را ازابتدا تا انتها خواندند.

هاوکینگ در تعداد زیادی برنامه تلویزیونی پرتماشاچی ظاهر شد و صدای خاص دستگاه صداساز او شهرت خاصی یافت.

استیون هاو…

Read more

هیستری درانتخابات روسیه را باید متوقف وبه حالت عادی برگرداند

هیستری درانتخابات روسیه را باید متوقف وبه حالت عادی برگرداند

بیانیه هیئت رئیسه کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری درروسیه شهروندان بیش از همه شاهد حرکات زشت رسانه های دولتی  نسبت به فرایند شرکت حزب کمونیست فدراسیون روسیه در انتخابات می باشند.

برنامه ریزان وتحلیل گران در هفته های گذشته سیل اتهامات ساختگی وغیرقابل قبول را به آدرس حزب روانه ساختند  این برنامه ریزان وتحلیل گران با دسترسی از امکانات تلویزیون های فدرال با استفاده از تبلیغ کنندگان دولتی به طور مستقیم و با نقض آشکار قانون تصویر منفی ای از بزرگترین حزب سیاسی مخالف و متحدان او را نشان میدهند. آنان با نا بهنجاریهای غیراخلاقی  برعلیه حزبی که 120 سال تاریخ مبارزاتی را همراه دارد قانون را نقض کرده اند و  با انتخاب نام پاول گرودینین نامزد رئیس جمهوری از طرف نیروهای چپ و میهن پرست ملی در راستای تضعیف چهره جهانی وشناخته شده ای همچون گنادی زیوگانف  صدر حزب کمونیست روسیه که در جهان ما ازاحترام خاصی برخورد دار می باشد در تلاشند.  حزب کمونیست فدراسیون روسیه نه تنها در این انتخاب خود را تغیری نداده , بلکه بعنوان یک حزب مخالف با در نظر گرفتن منافع اکثریت مطلق شهر وندان نسبت به حاکمیت محکمتر موضع خود را روشن نمود.…

Read more

بیست گام پاول گرودی نین.

بیست گام پاول گرودی نین.

نامزد ریاست جمهوری فدراسیون روسیه در مراجعه به عموم.

برگردان از: اردشیر قلندری

من یقین دارم، که برپایه تکیه به نمایندگی از سوی حزب کمونیست روسیه، نیروهای چپ و ملی – میهن پرست میتوانیم و باید در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسیم. با تکیه بر حمایت مردم و شورای عالی دولت به مسئولیت گنادی زیوگانف، دشواری ها را حل نموده، بار دیگر کشور را به دولتی مقتدر و نیرومند تبدیل میکنیم، فقر را از میان برداشته، زندگی شایسته ای برای مردم تامین نمایم.

در این راستا اقدام های عاجل ذیل باید اجرا گردد: 

  1. تغییر استراتژی اقتصادی.

تقدم بر رفاه عموم، نه برای مشتی الیگارش، تامین منافع مردم عادی، نه برای رشوه خواران "گربه های چاق و چله". جهت اجرای مساله فوق، باید تغییراتی اساسی از سرمایه داری الیگارشی به دولت اجتماعی محور ایجاد کرد. ما ثروت روسیه، منابع طبیعی، صنعتی و مالی انرا در خدمت مردم قرار می دهیم. رشته های استراتژیکی مهم و صنایع مادر، برق، راه، مخابرات، بانک های بزرگ را ملی خواهیم نمود. دولت فروش و انحصار الکل اتیلیک را بخود بر می گرداند. این انگیزه ای برای پیشرفت میشود و سالانه تریلیون ها روبل وارد خرانه میکند؛ موجب…

Read more

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش آخر

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش آخر

برگردان : هاتف رحمانی

در بخش اول به 5 مورد ازآن چه در غوطه شرقی می گذرد پرداخته شد و اینک ادامه گزارش :

6- آیا رزمنده های داخل غوطه شرقی را می توان نادیده گرفت؟

تنها موضوعی که رزمنده های داخل غوطه شرقی برسر آن اشتراک دارند حمله با موشک و خمپاره به سمت دمشق و هدف گرفتن خانه های غیر نظامی هاست . طبق ادعای سوریه ، تعداد غیر نظامی های کشته شده در اثر حمله رزمنده ها در پنج سال به ده هزار نفر می رسد .

تنها در سه روز گذشته 25 غیر نظامی در اثر حمله رزمنده ها کشته شدند و در راس محل های مورد حمله رزمنده ها مدارس و بیمارستان ها، همراه با سفارت روسیه و محل هایی قرار دارند که ارتش روسیه کمک های بشر دوستانه توزیع می کند. رزمنده ها پیشنهاد روسیه برای "گذرگاه امن به ادلیب Idlib یا درآ Daraa " را نیز رد کرده اند. تنها گروهی که تخلیه امن را پذیرفت هیئت تحریر شام بود. آن ها شرط کردند که رزمنده های به اسارت گرفته شده آن ها از سوی ارتش اسلام (جیش الاسلام) در طی ستیزه با این گروه باید آزاد شوند ،اما ه…

Read more

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش اول

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش اول

برگردان : هاتف رحمانی

با عملیات جدید ارتش سوریه که مورد حمایت روسیه است به سمت غوطه شرقی ، کارزار رسانه ای دیگری، مشابه با کارزاری که قبلا برای حلب به راه انداخته شد به راه انداخته شده است. تصویر ها و "اطلاعات" دریافتی از "فعالینی" که در کنسرت حدود 10 هزار نفری رزمنده های گروه های مختلف در غوطه شرقی حرکت می کنند در رسانه های بین المللی برای ایجاد این تصور که جنگ بین "مردم غوطه شرقی و رژیم اسد" است مورد استفاده قرار می گیرد. هدف این فشار بین المللی آن است تا دولت از نظر نظامی قدرتمند دمشق را به عقب نشینی وا دارد.

تلاش می شود عملیات جاری ارتش سوریه در غوطه شرقی در حومه دمشق که با حمایت کامل روسیه به اجرا در آمده است ، از طریق کارزار گسترده رسانه ای متوقف شود، چون اوضاع نظامی علیه نیروهای مسلحی است که از سوی کشورهای در گیر در جنگ نیابتی علیه سوریه در راستای تغییر رژیم در کشور حمایت می شوند. با ادعا های فعالین وابسته به القاعده یا اخوان المسلمین ، یک جا به عنوان حقیقت برخورد می شود وبا تصویرهای تهیه شده از سوی این محفل ها ،کارزار رسانه ای حکایت را بعنوان جنگ ارتش سوریه علیه غیر نظامی ها و نه حدود 10 هزار …

Read more

پوتین: اگر می توانستم مانع فروپاشی شوروی می شدم!

پوتین: اگر می توانستم مانع فروپاشی شوروی می شدم!

آژانس‌های خبری روسیه گزارش دادند، ولادیمیر پوتین گفته است که اگر می‌توانست تاریخ مدرن روسیه را تغییر می‌داد، مانع از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌شد.

آژانس‌های خبری روسیه گزارش دادند، ولادیمیر پوتین گفته است که اگر می‌توانست تاریخ مدرن روسیه را تغییر می‌داد، مانع از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌شد.

به گزارش اعتدال، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این سخنان را جمعه چند هفته پیش از انتخابات ۱۸ مارس که طبق نتایج نظرسنجی‌ها می‌تواند در آن به سادگی پیروز شود، مطرح کرد. او که به کالینینگراد رفته بود، به این سوال پاسخ داد که مایل است کدام حادثه تاریخی در روسیه را تغییر دهد. پوتین در واکنش به این سوال فورا پاسخ داد: فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی.

رئیس‌جمهوری روسیه که در آن دوران عضو کاگ‌ب‌ بود، در یک سخنرانی سال ۲۰۰۵ از فروپاشی شوروی در ۱۹۹۱ به عنوان "بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک" قرن بیستم یاد کرده بود و از شک…

Read more

توسعه تسلیحات جدید صلح را در جهان تضمین مینماید.

توسعه تسلیحات جدید صلح را در جهان تضمین مینماید.


" ولادیمیر پو تین در پیام مستقیم به ایالات متحده امریکا، ومتحدین آن بخش قابل ملاحظه سخنرانی دو ساعته خویش را صرف نشان دادن ظرفیت های دفاعی کشورش، آخرین فنا آوری های دفاعی، از جمله مو شک های بالستیکی قاره پیما ی کاملا جدیدی که توا نایی اتمی را داشته وقابلیت دفاعی کشور را بطور قابل ملاحظه بالا میبرد، صحبت نمود.

باوجود تسلیحات جدید ایجاد شده، پوتین اعتقاد دارد که " ملت روسیه مایل نیست که هیچ چیزی را از هیچ کسی غصب نماید"، واسرار نمود که بر عکس سلاح های جدید روسیه " تضمین برای صلح جهانی " میباشد."
"
ما استفاده از هر گونه سلاح هسته ای بر علیه روسیه ویا متحدین مارا، حمله هسته ای غلیه کشور مان تلقی نموده، وپاسخ فوری خواهیم داد."

پو تین گفت: "آیا اکنون به ما گوش میدهند؟ "

ولا دیمیر پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه میگوید که توسعه تسلیحات جدید روسیه، صلح را در جهان تضمین مینماید

Read more

صالح مسلم، سیاستمدار کرد سوری در پراگ بازداشت شد

صالح مسلم، سیاستمدار کرد سوری

در پراگ بازداشت شد

به گزارش دویجه وله، ترکیه پیش از این از پلیس بین‌الملل خواسته بود تا رئيس پیشین حزب کردی اتحاد دمکراتیک سوریه را دستگیر کند. حال گفته می‌شود که صالح مسلم به هنگام حضور در کنفرانسی در پراگ توسط اینترپل بازداشت شده است.

صالح مسلم‌، رئيس سابق حزب کردی سوری "اتحاد دمکراتیک"، به درخواست ترکیه در جمهوری چک بازداشت شده است.

یک سخنگوی پلیس در پراگ به خبرنگاران گفت که سیاستمدار ۶۷ ساله کرد در نخستین ساعات یکشنبه (۲۵ فوریه) در پراگ با حکم توقیف اینترپل بازداشت شده است. به گفته این سخنگو، مراجع قضایی بین‌المللی در هماهنگی با یکدیگر با فرد بازداشت‌شده رفتار خواهند کرد.

به گزارش آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه، پلیس بین‌الملل مسلم را بنا بر درخواست دولت ترکیه با "اعلان قرمز" تحت پیگرد قرار داده بود.

با "اعلان قرمز" یا اعلان برای افراد تحت پیگرد، اینترپل افرادی را که مرتکب جرم می‌شوند و به کشوری دیگر می‌گریزند تحت تعقیب قرار می…

Read more

پیام دبیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری

پیام دبیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری

امروز برابر با ۲۱ فوریه ۲۰۱۸، سازمان یونسکو، نوزدهمین سالگرد گرامیداشت «روز جهانی زبان مادری» را جشن می‌گیرد. این روز، فرصتی فراهم آورده برای یاد آوری اینکه این سازمان «به دفاع از زبان‌های متنوع و ترویج آنها» متعهد است.
زبان تنها یک وسیله ارتباطی نیست، بلکه فراتر از آن، خصیصه‌های انسان‌ها نهفته در آن است. ارزشهای ما، باورهای ما و هویت ما در داخل زبان ما نهفته است. از طریق زبان است که می‌توانیم تجربیات، سنت‌ها و دانش خود را انتقال دهیم.
تنوع زبانی یک سرمایه غیر قابل انکار است که تصورات و روشهای زندگی ما را منعکس می‌دهد. به منظور حفظ و احیای این بخش مهم و میراث ناملموس بشری، سازمان یونسکو بطور فعال برای سالهای متمادی، مدافع تنوع زبانی بوده و در بسط و گسترش سیستم تحصیلی چند زبانی مشارکت فعال دارد. این تعهد به خصوص توجه ویژه به زبان مادری را نیز در بر می‌گیرد که به میلیون‌ها ذهن جوان در حال رشد، شکل می‌دهد و یک حامل ضروری برای ادغام جامعه بشری در سطح محلی و سپس در سطح جهانی است…

Read more

کوبای انقلابی بیسوادی را در یک سال شکست داد!


بیش از نیمی از داوطلبان آموزش زنان جوان بودند. بین اول ژانویه و 22 دسامبر 1961 ، نه تنها 700.000 نفر با سواد شدند، بلکه یک نسل کامل توانایی خود برای ایجاد جامعه ای نو را در یافتند.

کوبای انقلابی بیسوادی را در یک سال شکست داد!

سارا کاتالینوتو- هاتف رحمانی

نیویورک – گریسلدا آگویلرا کابررا ، مربی کوبایی، که در 7 سالگی جوان ترین آموزگار در کارزار بیسوادی 1961 کشور بود، از امریکا دیدار کرده است . روز 10 فوریه دو محل شاهد حضور او در شهر نیویورک: نخست در مراسمی به میزبانی حزب ملی گرای پورتوریکو در برونکس و سپس، در مراسم دیگری با حمایت ائتلاف نیویورک - نیو جرسی کوبا در منهتن میانی بود.

در مراسم آخری که به ریاست گیل واکر مدیر IFCO/Pastors for Peace( سازمانی متشکل از دیدگاه های مختلف که برای صلح ، عدالت و خودمختاری مبارزه می کند)  برگزار شد بیش از 100نفر شرکت داشتند. آگویلرا سخنانش را با اشاره به دفاع فیدل کاسترو در دادگاه 1953 تحت عنوان "تاریخ مرا تبرئه خواهد کرد" آغاز کرد . او به اسپانیایی گفت :« فیدل برنامه ای را اعلام کرد که دولت جدید باید آن را اجرا می کرد – و یکی از مواد اولیه آن اموزش مردم بود» آ…

Read more

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا

نیکولای بابکین

ا. م. شیری

رندال شرایور معاون وزیر دفاع در مسئله امنیت منطقه آسیا و اقیانوس آرام طی سخنرانی ۶ فوریه خود در مقابل کمیسیون امور خارجی مجلس سنا اظهار داشت، که هزینه ایالات متحده آمریکا در جنگ افغانستان در سال ۲٠۱۸، ۴۵ میلیارد دلار خواهد بود. دستیار رئیس پنتاگون نتوانست جزئیات هزینه را توضیح دهد. تردید سناتورها به درخواست دولت ترامپ به این میزان بودجه برای پایان دادن به جنگ افغانستان که از۱۷ سال پیش شروع شده، اتفاقی نبود.

بعنوان مثال، سناتور راند پل تصریح نمود، که میلیاردها «به سادگی به چاله ریخته می‌شود»، اما افغانی‌ها تاکنون نمی‌توانند «از خود دفاع کنند». راند پل  اضافه کرد: «من فکر می‌کنم... امنیت ملی ما در واقعیت امر به تناسب اینکه که ما در آنجا چگونه هزینه می‌کنیم و به ماندن‌مان ادامه می‌دهیم، خطرناک‌تر می‌شود... ما [در افغانستان» در وضعیت غیرممکن قرار گرفته‌ایم».…

Read more

سیریل رامافوسا یار قدیمی ماندلا به ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی رسید

سیریل رامافوسا یار قدیمی ماندلا

 به ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی رسید

آفریقای جنوبی روز پنجشنبه رئیس‌جمهور جدید خود را شناخت. یک روز بعد از آنکه جاکوب زوما به علت اتهامات فساد اقتصادی استعفا داد، پارلمان آفریقای جنوبی ریاست‌جمهوری سیریل رامافوسا را تأیید کرد. رامافوسای ٦٥ساله که از ماه دسامبر رهبری حزب کنگره ملی آفریقا به‌عنوان حزب حاکم را در اختیار دارد، تنها فردی بود که در جلسه روز پنجشنبه نامش به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری مطرح شد و شاید به همین خاطر بود که بعد از انتخاب او، نمایندگان اپوزیسیون حزب مبارزان آزادی اقتصادی، صحن پارلمان را به نشانه اعتراض ترک کردند. البته رامافوسا برای رسیدن به صندلی ریاست‌جمهوری راه دراز و پرفرازونشیبی را پیموده است. او که روزگاری به‌عنوان معاون نلسون ماندلا سیاست را در بالاترین سطح تجربه کرده بود، در تصمیمی خودخواسته سیاست را برای ورود به فعالیت اقتصادی کنار گذاشت. جالب اینکه رامافوسا در اقتصاد نیز مانند عالم سیاست عملکرد موفقی داشت و ثروت ٤٥٠‌میلیون‌دلاری او به‌خوبی مؤید این امر است. او که زمانی نیز به‌عنوان مالک فست‌فود زنجیره‌ای مک‌دونالد در آفریقای جنوبی شناخته می‌شد، حالا ردای ریاست‌جمهوری این کشور را بر تن خود می‌بیند. رامافوسا بعد از مهر تأيید پارلمان بر حکم ریاست‌جمهوری‌اش، سوگند خورد به‌عنوان خدمت‌گزار مردم و با فروتنی، صداقت و شرافت عمل کند و علیه فساد بجنگد. البته این به نظر تازه شروع یک عملیات سخت برای رامافوساست. شکاف‌های عمیق طبقاتی، نرخ بالای بی‌کاری و فساد فراگیر ازجمله مواردی است که رامافوسا برای موفقیت باید از عهده آنها برآید. او همچنین میراث‌دار رئیس‌جمهوری ا…

Read more

در مکزیک هر ۱۸ دقیقه یک قتل روی داد.

رکورد تاریخی: در طی سال ۲۰۱۷

در مکزیک هر ۱۸ دقیقه یک قتل روی داد.

در سال گذشته، در مکزیک به‌طور متوسط هر ۱۸ دقیقه و یک ثانیه یک نفر به علت قتل عمد کشته شد. براساس داده‌های رسمی در مجموع ۲۹هزارو ۱۶۸ قربانی رکورد تاریخی جدیدی را به ثبت می‌رسانند.

این نتیجه‌ی گزارش «رصدخانه ملی شهروندان» درباره جرم‌های سطح بالاست که از سوی مدیر این سازمان مدنی، فرانسیسکو ریواس (Francisco Rivas) ارائه شد.

ریواس متذکر شد که از سال ۱۹۹۷ این بالاترین رقم قتل در مکزیک است و ۶۶،۶۹ درصد از قتل‌ها با سلاح‌های گرم صورت گرفته است.

وی اشاره کرد که (Tabasco)، (Colima)، (Baja California Sur) و (Guerrero) ایالت‌هایی بودند که نرخ بالای قتل در آن‌ها به ثبت رسیده است.

وی نتیجه گرفت که در ۱۸ ایالت نسبت به سال ۲۰۱۶ تعداد قتل‌ها افزایش یافته است.

 

منبع: (Cubadebate)

برگردان: ایرج زارع

Read more

دکترین هسته ای آمریکا ـ آغاز آخرالزمان است

دکترین هسته ای آمریکا ـ آغاز آخرالزمان است

دکترین جدید هسته ای آمریکا رونمایی شده توسط پنتاگون روز جمعه با موج انتقادات و محکومیت شدید از سوی مقامات و مسئولین سیاسی چند کشور مواجه شد.

بر اساس این سند «بررسی وضعیت هسته‌ای» که به اختصار NPR نامیده می‌شود، آمریکا کاربرد تسلیحات هسته ای را تنها در «شرایط فوق العاده» جایز می داند اما چارچوب معینی برای این شرایط به اصطلاح فوق ‌العاده مشخص نمی‌کند و همین به پیچیدگی ماجرا می‌ افزاید. علاوه بر این، راهبرد هسته ای مشخص کرده است که واشنگتن «به کارگیری سلاح‌های هسته‌ای را تنها در موارد حاد برای دفاع از منافع هسته‌ای آمریکا و همپیمانان و شرکایش» در نظر می‌گیرد اما موارد حاد می‌تواند شامل حملات راهبردی غیرهسته‌ای علیه آمریکا یا منافعش شوند. از دیدگاه ایالات متحده آمریکا، تعداد تهدیدات جهانی افزایش یافته است. آمریکا در دکترین جدید هسته ای خود اعلام کرده است که روسیه و چین انواع جدیدی از قابلیت های هسته ای را به زرادخانه های خود افزوده اند و رفتار تجاوزکارانه خود را افزایش داده اند، از جمله در فضا و محیط سایبری. کره شمالی نیز یک «تهدید واضح و شدید» برای آمریکا و همپیمانانش نامیده شد. در این سند …

Read more