header photo

خبرهای خارجی

عزم جهانی برای نجات زمین

21-11-2017

کنفرانس بین‌المللی تغییرات اقلیمی، حرف یا عمل؟

عزم جهانی برای نجات زمین

معاهده اقلیمی پاریس، صرفا گردهمایی از رهبران سیاسی دنیا و بر مبنای سود و زیان اقتصادی نبود. سوخت‌های فسیلی ممکن است ارزان و در دسترس باشند اما زمانی که بفهمیم با ادامه استخراج و مصرف سوخت‌های فسیلی، دیگر نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاک‌نشان، چاره‌ای جز اعتماد به علم و محاسبات علمی باقی نمی‌ماند.

بیست‌‌وسومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP ٢٣) در روزهای ششم تا ۱۷ نوامبر (۱۵ تا ۲۶ آبان) امسال در شهر بن آلمان برگزار شد. آن هم درست در شرایطی که سازمان ملل متحد اخیرا هشدار داده که برنامه‌های کنونی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و آنچه تاکنون محقق شده برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده به هیچ عنوان کافی نیست. نمایندگانی از ۱۹۶ کشور جهان در جریان این کنفرانس درباره روند نگران‌کننده افزایش دمای کره زمین و تولید گا‌زهای گلخانه‌ای به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. در عین حال صرف‌نظر از موضوعات و سرفصل‌های اصلی، این کنفرانس حاشیه‌های بسیاری هم داشته است…

Read more

اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان به بالاترین میزان در تاریخ مدرن رسیده است:

18-11-2017

اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان

 به بالاترین میزان در تاریخ مدرن رسیده است:

به اعتبار گزارش بانک کردیت سوییس یک درصد از ثروتمندان جهان بیشتر از نیمی از دارایی های جهان را در اختیار دارند. به معنایی دیگر مجموع سرمایه بیش از سه میلیارد نفر در جهان کمتر از تنها یک درصد ثروت میلیونرهای جهان است. هیچگاه در تاریخ کره خاکی تفاوت بین فقرا و ثروتمندان جهان تا به این اندازه نرسیده است.

اکسفام، سازمان بین المللی امدادرسانی در سال گذشته میلادی هشدار داده بود که اگر اقدامات لازم برای دسترسی حداقلی عدالت اجتماعی در جهان انجام نپذیرد نیمی از مردم جهان در سالهای آینده فقیرتر از یک درصد از ثروتمندان میلیونر خواهند بود. پیش بینی که حالا نه در سالهای آینده و تنها یکسال پس از پیش بینی گزارش آکسفام به واقعیت تبدیل شده است. بیش از نیمی از ۱۶.۷ تریلیون دلار ثروت ایجاد شده جدید در آمریکا اتفاق افتاده است و ثروتمندان آن ۸.۵ تریلیون دلار ثروتمندتر شده‌اند. ۱ درصد همین ثروتمندان در سال ۲۰۰۱ تنها ۴۵.۵ درصد از ثروت جهان را در اختیار داشتند و حالا بعد از پنج سال کمتر از پنج درصد رشد مالی داشته اند که این هم در نوع خود رکوردی بی‌سابقه محسوب می شود…

Read more

میراث داران انقلاب سوسیالیستی به مناسبت100سالگی اکتبرکبیردر بلاروس

15-11-2017

میراث داران انقلاب سوسیالیستی

به مناسبت100سالگی اکتبرکبیردر بلاروس

مینسک پایتخت جمهوری بلاروس در 7 نوامبر2017شاهد برگزاری مراسم باشکوه انقلاب کبیر اکتبر بود. بلاروس یکی ازجمهوریهای سابق اتحاد شوروی علی رغم تخریب وعقب نشینی این روز بزرگ تاریخی را گرامی داشته وبا تعطیل رسمی آنرا به جشن ملی ودولنی تبدیل نموده است .

در شهرهای مختلف بلاروس مردمانیکه  دل درگروی آرمانهای کمونیستی داشته اند در کنار بنای یاد بود لنین با نثارتاج گل صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی را گرامی داشته اند.

میدان استقلال منیسک نیز شاهد مراسم با شکوهی بود که بنظر دوستان ودشمنان سوگند خورده یاد آور دوران  اتحاد شوروی سوسیالیستی است . افراد گروه ها وسازمان های حزبی از محله های مختلف سازمان یافته با فراخوان حزب کمونیست بلاروس همراه با خبرنگاران عکاسان و فیلم برداران در میدان استقلال مینسک گرد هم آمدند تا با شرکت  در مراسم بزرگداشت انقلاب کبیر اکتبرکه در  ساعت 10 صبح به وقت مینسک برگزار می گردید حضور داشته باشند…

Read more

بیانیه مشترک ولادمیر پوتین و دونالد ترامپ

12-11-2017

بیانیه مشترک ولادمیر پوتین و دونالد ترامپ

پوتین و ترامپ در بیانیه ای مشترک، خواهان حمایت از گفتگوهای ژنو درباره سوریه شدند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در بیانیه‌ مشترکی، خواستار شرکت فعال همه طرف‌ها در گفتگوهای ژنو درباره سوریه شده‌اند. آنان در این بیانیه بر ادامه مبارزه علیه گروه دولت اسلامی یا داعش تأکید کرده‌اند.

کاخ کرملین روز شنبه ۱۱ نوامبر خبر داد که رهبران روسیه و آمریکا در حاشیه نشست "سازمان همکاری‌های آسیا-پاسفیک" در ویتنام روی بیانیه مشترک در باره سوریه به توافق رسیدند.
به گزارش دفتر کاخ کرملین، این بیانیه توسط سرگئی لاوروف و رکس تیلرسن، وزرای خارجه هر دو کشور آماده شده و در آن رهبران روسیه و آمریکا توافق کرده‌اند که «هیچگونه راه حل نظامی برای حل بحران سوریه وجود ندارد.»

ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در این بیانیه از «حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه» حمایت کرده‌اند.…

Read more

"ما در مسیر سوسیالیسم هستیم"

10-11-2017

( سند مصوب کنگره دوازدهم حزب کمونیست ترکیه)

در  بزرگداشت صد سالگی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر

"ما در مسیر سوسیالیسم هستیم"

در باره انقلاب اکتبر

برگردان : هاتف رحمانی

انقلاب ثابت کرد که هدف جامعه بی طبقه فارغ از بهره کشی واقع گرایانه است

در هفتم اکتبر 1917( 25 اکتبر طبق تقویم پیشین روسیه)، طبقه کارگر و متحد آن، دهقانان فقیر قدرت را تصرف کردند. به عبارت دیگر، توده های زحمتکش طی جنگ اول جهانی که کشورهای امپریالیستی خلق های جهان را به سوی فاجعه هدایت می کردند، مهر خود را بر سرنوشت کشور بزرگی در گیر مبارزه با فقر فراگیر،اقتصادی درهم شکسته،وبیسوادی گسترده،کوبیدند. آن چه طبقه کارگر پس از انقلاب بدست آورد کشتی ای درهم شکسته بود .آخرین ،اما نه کوچکترین قدرت های امپریالیستی و نیرو های ارتجاعی روسیه بلافاصله روسیه شوروی را تا خفه کردن دولت کارگری غارت کردند. پس از مبارزه سهمگین سال های نخست، در دهه 1930، اتحاد جمهوری های شوروی برای تبدیل شدن به کشوری تلاش می کرد که گام های عظیمی به سوی صنعتی شدن، به سوی انقلابی کردن آموزش وپرورش، بهداشت، فرهنگ و مهم تر از همه کشوری که همه این ها را بر بنیان برابرگرایانه در عین لغو بهره کشی تحقق می بخشید بر داشت. با تمام کمبود ها ،تجربه 1917-1991 شوروی پیشرفت قابل توجهی به نام انسانیت ایجاد کرد، که حتی کشورهای پیشرفته سرمایه داری، از نظر حل بسیاری از بی عدالتی هایی که از سوی انسان امروز تحمل می شود نمی توانند به گرد پای آن برسند. انقلاب اکتبر و شکل ا…

Read more

میشل عون، بار دیگر خواستار بازگشت سعد حریری به لبنان شد

10-11-2017

میشل عون، بار دیگر خواستار

بازگشت سعد حریری به لبنان شد

رویترز گزارش می دهد که دو مسئول عالی رتبه دولتی لبنان دیروزتأیید کردند که سعد حریری در ریاض زندانی است. مسئول دیگر لبنانی تأیید کرده است که سعد حریری با فشار و دستور ریاض استعفا داده و هم اکنون در عربستان در بازداشت خانگی به سر می برد

رادیو فرانسه در یک گزارش خبری به قلم شاهرخ بهزادی می نویسد: میشل عون رئیس جمهوری لبنان روز جمعه ١۰نوامبر /١۹آبان در دیدار با ولید بخاری، کاردارعربستان سعودی در بیروت خواستار بازگشت سعد حریری به لبنان شد. او گفت: نحوه استعفای سعد حریری غیرقابل قبول است. در همین حال، ژان-ایو لودوریان، وزیرامورخارجه فرانسه امروز در گفتگو با رادیوی "اروپ ١" گفت که فکر می کند سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان آزاد است و هیچ گونه محدودیتی در رفت و آمد وی در این کشوراعمال نمی‌شود.

ژان-ایو لودوریان همچنین اعلام کرد موضوعی که در حال حاضر بیش از همه ما را به خود مشغول کرده است، ثبات لبنان و ج…

Read more

جشن با شکوه صد سالگی انقلاب اکتبر در روسیه

09-11-2017

جشن با شکوه صد سالگی انقلاب اکتبر در روسیه

یکصدمین سالگرد انقلاب اکتبر در شهر های مختلف روسیه بویژه در مسکو و لنینگراد با برگزاری سخنرانی، رژه و نور افشانی با حضور گسترده مردم سه شنبه 7 نوامبربرگزار شد. در این روز چندین هزار نفر از طرفداران حزب کمونیست روسیه که  بزرگترین حزب مخالف دولت در پارلمان محسوب می شود با حمل پرچم های سرخ و تصویر چهره ولادمیر لنین  رهبر انقلاب اکتبر و بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر سوسیالیستی راهپیمایی کردند.

یکصدمین سالگرد انقلاب کبیر اکتبر باز تاب جهانی داشت. زحمتکشان جهان و از آن جمله ساکنان کشور های اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سابق با حسرت به گذشته و امید به آینده بهتر این روز را گرامی داشتند.

Read more

سازمان سیا چگونه دانشمندان اتمی ایران را استخدام می کند؟

09-11-2017

سازمان سیا چگونه دانشمندان اتمی ایران را استخدام می کند؟

به گزارش اسپوتنیک با استناد به روزنامه "گاردین" چاپ انگلستان، سرویس های ویژه آمریکا برای استخدام دانشمندان اتمی ایران ماموران خود را به همایش های علمی فرستاده و حتی یک سری کنفرانس های جعلی خود را ترتیب می دهد.

گاردین یک قطعه از کتاب "دانیئل گولدن" با عنوان "جاسوسی در آموزشگاه های عالی: سیا، اف بی آی و سرویس های ویژه خارجی چطور از دانشگاه های آمریکایی استفاده می کنند" منتشر کرد. در آن در این باره نوشته شده که این سازمان ها برای جلب دانشمندان اتمی از ایران، کره شمالی، لیبی، روسیه و چین از هیچ وسیله ابایی ندارند.

معمولا آنها دانشمندان مورد نظر خود را در کنفرانس های بین المللی علمی مورد پیگرد قرار داده و گیر می آورند. سیا برای شکار دانشمندان ایرانی مجبور شد با صرف پول های گزاف به دنیای علمی رخنه کند و با برپایی کنفرانسها در کشورهای ثالث کاری کند تا برای ملاقات با دانشمندان محیط مساعد ایجاد شود. برای اینکه جاسوسان بتوانند با آنها بطور محرمانه کار کرده و برای فرار به آمریکا قانع سازند. سیا تلاش کرد با استفاده از عوامل بین المللی پیرامون فعالیت دانشمندان اتمی ایران پیشر…

Read more

ارزیابی محرمانه آلمان: احتمال فروپاشی "غرب" در دهه‌های آینده

05-11-2017

ارزیابی محرمانه آلمان:

 احتمال فروپاشی "غرب" در دهه‌های آینده

«توسعه اتحادیه اروپا دیگر رها شده است و  کشورهای دیگری خواستار ترک اتحادیه اروپا هستند. اروپا قابلیت رقابت جهانی خود را از دست داده است. بی‌نظمی فزاینده جهانی و بخشا درهم‌ریختگی و تنش‌آلود بودن جهان، محیط امنیتی آلمان و اروپا را به‌طرز چشم‌گیری تغییر داده است

طراحان راهبردهای نظامی در وزارت دفاع آلمان، فروپاشی "غرب" در شکل کنونی آن را در دهه‌های آینده محتمل می‌دانند. این سند تحلیلی با عنوان "چشم‌انداز راهبردی۲۰۴۰" روندهای محتمل اروپا و جهان را بررسی کرده است.

وزارت دفاع آلمان برای نخستین‌بار در سندی تحلیلی روندهای محتمل سیاسی و اجتماعی در اروپا و جهان را تا سال ۲۰۴۰ بررسی کرده ‌است. براساس اطلاعاتی که هفته‌نامه "اشپیگل" به‌دست آورده، طراحان راهبردهای نظامی آلمان در این سند گفته‌اند احتمال از بین رفتن جبهه "غرب" در شکل کنونی آن در دهه‌های آینده وجود دارد…

Read more

جوانان کمونیست راه اکتبر سرخ را ادامه می دهند

05-11-2017

جوانان کمونیست راه اکتبر سرخ را ادامه می دهند

برگردان : هاتف رحمانی

جشنی بین المللی ،به مناسبت صدمین سال انقلاب سوسیالیستی کبیر اکتبر ، 36 سازمان جوانان کمونیست را در سوچی گرد هم آورد .

هفته گذشته یک جشن جهانی در میان سازمان های جوانان کمونیست در طی 19 مین فستیوال جوانان و دانشجویان در سوچی برگزار شد . 36 سازمان از 32 کشور در همایش شادی به مناسبت سده انقلاب اکتبر شرکت کردند.  همایش به دعوت سازمان های جوانان کمونیست اروپا ، که از قبل تجربه برگزاری همایش های سالانه سازمان های جوانان کمونیست اروپایی را دارند برگزارشد. هر سازمانی سخنرانی هایی در باره انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر و همکاری بین سازمان های جوانان کمونیست در همایش شادی ایراد کرد.   

سازمان های جوانان کمونیست به انقلاب اکتبر درود فرستادند

سازمان های جوانان کمونیست شرکت کننده در همایش اظهار داشتند که مبارزه برای سوسیالیسم در قرن انقلاب اکتبر را به پیش خواهند برد .بخشی از سخنان شرکت کنندگان به شرح زیر است . …

Read more

کناره گیری مسعودبارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق

29-10-2017

کناره گیری مسعودبارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که با پایان دوره ریاستش، از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. نامه کناره‌گیری او امروز در جلسه غیرعلنی و متشنج پارلمان کردستان عراق بررسی شد. دوره ریاست مسعود بارزانی روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به پایان می‌رسد، اما انتخابات ریاست اقلیم به دلیل بحرانی که بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان از عراق پیش آمد به تعویق افتاد.
شیوه تقسیم قدرت ریاست اقلیم کردستان بعد از کناره‌گیری آقای بارزانی، رئیس اقلیم، مهم‌ترین موضوع دستور جلسه امروز پارلمان کردستان عراق در روز یکشنبه ۲۹ اکتبر بود.
به گزارش خبرگزاری رووداو در این جلسه نمایندگان جنبش تغییر (گوران) به طرحی که برای تقسیم قدرت پیشنهاد شده بود اعتراض داشتند.
آقای بارزانی دیروز شنبه ۲۸ اکتبر در نامه‌ای به پارلمان تصمیم خود را برای کناه‌گیری از قدرت اعلام کرد. او بعد از همه‌پرسی و تنش‌هایی که با دولت مرکزی عراق پیش آمد، برای کناره‌گیری تحت فشار بین‌المل…

Read more

زنده باد همبستگی ضد امپریالیستی و صلح!

28-10-2017

 زنده باد همبستگی ضد امپریالیستی و صلح!

در100مین سالگرد انقلاب اکتبر, فستیوال جهانی جوانان درسوچی پرچمدارآزادی وعدالت اجتماعی

مراسم گشایش 19 مین فستیوال جهانی جوانان ودانشجویان عصر یکشنبه 16.10.2017در قصر یخ شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه برگزار شد روسیه برای سومین بار میزبان فستیوال جهانی جوانان بود اما بر خلاف فستیوال سال های 1957 و 1985، نه شهر مسکو، بلکه شهر بندری سوچی از حق برگزاری این فستیوال برخوردارگردید. فستیوال رکورد کشورهای شرکت کننده و تعداد شرکت کنندگان را شکست 30 هزار نفر از 180 کشور جهان بین 18 تا 35 سال درآن شرکت داشته اند.

پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه، خیابان های منتهی به قصر یخ، پر از جوانان از سراسر جهان بود شرکت کنندگان فستیوال جلیقه زرد با نوار سبز برتن داشتتند وبا پوشش های رنگین جلوه خاصی به فضای جشنواره می دادند  به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین،ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه که این فستیوال را افتتاح نمود  خطاب به جوانان شرکت کننده در جشنواره  گفت : نسل جوان همواره ایده های جدید به جهان ارائه می دهد و انجام آزمایش ها و بحث های علمی ویژگی آنها است.  وافزود که "آینده را با تلاش می توان بنا کرد و تغیر داد و بهتر کرد".…

Read more

رای مناطق لمباردی و ونتوی ایتالیا به خود مختاری بیشتر

26-10-2017

رای مناطق لمباردی و ونتوی ایتالیا به خود مختاری بیشتر

ساکنان این دو منطقه ازثروتمندترین مردم ایتالیا هستند، سهم این دو منطقه در تولید ناخالص ملی ایتالیا، 30 درصد است.

مناطق ثروتمند لمباردی و ونتوی ایتالیا در رای گیری روز یکشنبه با اکثریت قاطع آرا خواستار خودمختاری بیشتر از دولت مرکزی ایتالیا شده اند.

نتایج اولیه رای گیری نشان می دهد که بیش از 90 درصد شرکت کنندگان به خودمختاری بیشتر این دو منطقه و کاهش کنترل و اداره دولت مرکزی در امور آنها رای داده اند.

بر خلاف همه پرسی اخیر استقلال کاتالونیا که موجب بحران سیاسی در اسپانیا شده، رای گیری ایتالیا قانونی بوده ولی برای دولت الزام آور نخواهد بود.

نخست وزیر ایتالیا تصریح کرد: ما برای مذاکره درباره اینکه ایتالیا چگونه بهتر فعالیت و کارایی داشته باشد، آماده هستیم. ما نمی خواهیم ایتالیا و وحدت آن را زیر سئوال ببریم. البته این یک مذاکره پیچیده خواهد بود و نمی توان آن را در 5 دقیقه انجام داد.…

Read more

پایان نوزدهمین کنگره ملی نمایند گان حزب کمونیست چین

25-10-2017

پایان نوزدهمین کنگره ملی نمایند گان حزب کمونیست چین

در نشست عمومی نوزدهمین کنگره ملی نمایندگان حزب کمونیست چین عنوان شد: شکوفایی و رستاخیز بزرگ ملت چین حتما در روند اصلاحات و درهای باز تحقق خواهد یافت.

به گزارش رادیو چین نخستین نشست عمومی نوزدهمین دور کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست چین پیش از ظهر روز چهارشنبه 25 اکتبر در پکن پایان یافت. در این نشست شی جین پینگ به عنوان دبیرکل کمیته مرکزی انتخاب شد. همچنین اعضای نوزدهمین دور دفتر سیاسی کمیته مرکزی، اعضای کمیتۀ دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی در این نشست انتخاب شدند.

شی جین پینگ، لی که چیانگ، لی جان شو، وانگ یانگ، وانگ هو نینگ، جائو له جی و هان جنگ به عنوان اعضاء دائمی دور جدید دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین انتخاب شدند. شی جین پینگ که به عنوان دبیرکل کمیته مرکزی انتخاب شده بود، در دیدار با رسانه‌های چینی و خارجی ضمن تشکر از اعتماد اعضای حزب به اعضای دور جدید کمیته مرکزی حزب گفت…

Read more

دولت اقلیم کردستان نتیجه همه پرسی استقلال را معلق کرد

25-10-2017

دولت اقلیم کردستان نتیجه همه پرسی استقلال را معلق کرد

بنا به گزارش خبر گزاری های نزدیک به دولت اقلیم کردستان، نتیجه همه پرسی برای استقلال به حالت تعلیق در آمد.

دولت اقلیم کردستان در بیانیه ای اعلام کرده است: "متعهد به رفتار مسئولانه به منظور جلوگیری از بروز خشونت و درگیری های بیشتر است و در این رابطه نتیجه همه پرسی برای استقلال را معلق کرده و پیشنهاد آتش بس و گفتگو با بغداد را می دهد."

در این بیانیه آمده است  پیشنهاد می کند که "کلیه عملیات نظامی" در منطقه پایان یابد.

بیانیه دولت اقلیم کردستان می افزاید: "ادامه نبردها به پیروزی هیچ طرفی منجر نخواهد شد، بلکه کشور را به سوی آشوب و هرج ومرج سوق خواهد داد."

براساس بیانیه دولت اقلیم "حملات و رویارویی ها میان نیروهای عراقی و پیشمرگه که روز ۱۶ اکتبر شروع شد... می تواند به خونریزی های مستمر منجر شود."

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) برگزار شد و به پیروزی هواداران جدایی اقلیم انجامید، هرچند دولت مرکزی عراق از ابتدا با برگ…

Read more

رویداد منجر به بهبودی سیمای جهان

20-10-2017

رویداد منجر به بهبودی سیمای جهان

بیانیه کمیته برگزاری جشن‌های ۱٠٠ سالگی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر

هموطنان محترم!

همراهان، رفقا و دوستان!

۷ نوامبر سال ۲٠۱۷ انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر صد ساله می‌شود. بیش از یک قرن در جهان رویدادی از حیث مقیاس و اهمیت مشابه آن روی نداده و اتفاق نیافتاده است. و در قرن حاضر رویدادی نظیر آن که بتواند موجب تحول بنیادی نوع زندگی در جهان بشود، نادر است. ایجاد و تصدیق اولین کشور آزاد سوسیالیستی در جهان، دستاورد اساسی انقلابی بود که ما همچنان متعلق بخود می‌دانیم. در نتیجه الغای طبقات و اقشار استثمارگر، اتحاد و یگانگی بر اساس عدالت و برابری، این کشور به خانه عمومی کارگران و دهقانان بیش از خلق و ملت ساکن اراضی یک ششم کره زمین تبدیل گردید. در کشوری که طبق معیارهای تاریخی دولت شوروی موفق شد به اشغالگری ۱۴ کشور سرمایه‌داری خارجی نقطه پایان گذارده، ریشه بی‌سوادی را بخشکاند، انقلاب موفقیت‌آمیز فرهنگی، صنعتی و اجتماعی کردن را به سرانجام برساند. اتحاد شوروی، ارتش سرخ درجه یک واقعا مردمی کارگران و دهقانان را تشکیل داد که فاشیسم هیتلری و میلیتاریسم ژاپن را تارومار نمود. این پیروزی بسیاری از خلق‌ها و کشورها را از اسارت استعمار آزاد ساخت و موجب تشکیل نظام جهانی سوسیالیسم گردید.…

Read more

بیائید مثل چگوارا باشیم

18-10-2017

بیائید مثل چگوارا باشیم

به مناسبت 50 مین سال مرگ دهشتناک مبارزآزادی واستقلال

9 اکتبر 2017 ازطرف اتحادیه روزنامه نگاران مسکو انجمن "مرکزعکس" نمایشگاهی مربوط به رفیق فرمانده « ارنستوچه گوارا» انقلابی افسانه ای و از رهبران و دولتمردانی که زندگی خویش را در راه آزادی واستقلال آمریکا ی لاتین از دست داد برپا گردید.

این نمایشگاه به مناسبت 50 مین سال مرگ چگوارا صورت گرفت دراین نمایشگاه گنادی زیوگانف صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه شرکت فعال داشت.

این نمایشگاه از عکسهای 120 هنرمند عکاس  درباره زندگی وسرنوشت رفیق چگوارا تشکیل شد و توسط هنرمند روس « آ.ن.بواوف» که با کار پر زحمت وخلاقانه ای همراه با آلبوم عکس و نوشته ها ومقالات درطول یکسال تنظیم گردیده بود ؛جمع آوری مقالات ونوشته ها با همکاری گنادی زیوگانف صدر و« ای.ای.ملنیکوف »معاون اول کمیته مرکزی فدراسیون روسیه می باشد.

درگشایش نمایشگاه نمایندگان دولتی , سازمانهای اجتماعی, جانبازان, سازمان وطن پرستان,نمایندگان و دیپلمات…

Read more

در گیری نظامی برای کنترل کرکوک، بین نیروهای نظامی دولت مرکزی عراق و پیشمرگه های اقلیم کردستان

16-10-2017

در گیری نظامی برای کنترل کرکوک، بین نیروهای نظامی دولت مرکزی عراق و پیشمرگه های اقلیم کردستان

به گزارش بی بی سی نیروهای دولت مرکزی عراق می‌گویند که در عملیات کرکوک، فرودگاه، مهم‌ترین پایگاه نظامی و میادین نفتی در غرب و شمال غرب این شهر را به کنترل خود درآورده‌اند.

منابع خبری اقلیم کردستان می‌گویند که نیروهای دولتی در تلاشند راه‌های کرکوک به شهرهای اربیل و سلیمانیه را قطع کنند. هزاران نفر از ساکنان شهر در حال خروج از آن هستند.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی به نقل از هادی عامری، از فرماندهان شبه نظامیان شیعه حشد شعبی که همراه نیروهای دولتی عراق هستند، گزارش می‌دهد که حیدر عبادی، نخست وزیر عراق نیروهای دولتی و همپیمانان آنها را از ورود به خود شهر منع کرده است.

خبرنگار ما می‌گوید که بعضی ایست‌های بازرسی در جنوب غربی شهر در اختیار پلیس فدرال عراق است. "مغازه‌ها تعطیل است و شهر خالی به نظر می‌رسد".

منابع…

Read more

نگاهی به فقرزدایی در یک روستای اقلیت ‌نشین چین

14-10-2017

نگاهی به فقرزدایی در یک روستای اقلیت ‌نشین چین

کافی است به خبر زیر با دقت نگاه کنیم تا تفاوت نظام حاکم بر ایران و نظام حاکم بر چین را بوضوح ببینیم. در ایران دولت سالانه بیش از ده میلیارد دلار بین مردم یارانه توضیح می کند. نتیجه این کار گرانی سرسام آور، خوابیدن بسیاری از کارخانجات و کارگاه های تولیدی، بیکاری و دهها معضل اجتماعی دیگر است که نیاز به بیان آن نیست. اما در چین برای فقرزدایی راه حل های دیگری را پیش می برند. این خبر نشان میدهد که اهالی روستای دور افتاده کوهستانی "شی بادونگ" با کمک ناچیز دولت، در مدت کوتاهی با اتکا به نیروی دستجمعی هم کار ایجاد کردند و هم درآمد سرانه اشان به چندین برابر رسیده است.

روستای شی‌با‌دونگ یک روستای دورافتاده کوهستانی در استان هو نان در مرکز چین است. دورافتادگی، راه سخت و فقر از ویژگی‌های گذشته این روستا بود. در مدت طولانی در گذشته، تمامی روستاییان با کشاورزی امرار معاش می‌کردند و در سال 2013، میانگین درآمد سرانه آن کمی بیش از 1600 یوان بود. مردم محلی همواره به فکر دریافت یارانه از دولت بودند…

Read more

رؤیای چینی و سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی

11-10-2017

رؤیای چینی و سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی

در آستانه نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین

ویکتور پیروژنکو

مترجم: ا. م. شیری

هجدهم اکتبر سال جاری نوزدهمین کنگره حزب کمونیست، حزب رهبر و حاکم جمهوری خلق چین، بزرگترین حزب جهان بلحاط کمی (با۹٠ میلیون نفر عضو) کارخود را آغاز می‌کند. حزب کمونیست در نظام سیاسی ابرقدرت چین نقش استثنایی ایفا می‌کند. حاکمیت دولتی انحصاری آن در قوانین موجود مورد تصریح قرار گرفته، و این مفهوم اساسی را حوادت آتی ماه اکتبر مشخص می‌کند.

شرکت کنندگان کنگره همه تنوع منافع عمومی را نشان می‌دهند. بر اساس گزارش کمیسیون برگزاری کمیته مرکزی حزب کمونیست جمهوری خلق چین، ۲ هزار و ۲۸۷ نماینده برای شرکت در کنگره انتخاب شده است. قرار است کنگره سمت‌وسوی سیاستهای حزب و اولویت‌های نوسعه کشور در سالهای آینده را مشخص نماید، برنامه اجتماعی- اقتصادی توسعه جمهوری خلق چین را تصویب نموده، ترکیب جدید اعضای کمیته مرکزی را انتخاب کند. کمیته مرکزی نیز به نوبه خود، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست، اعضای دفتر سیاسی، کمیته دائمی آن و کمیسیون مرکزی ارتش را انتخاب می‌کند و شکل‌گیری رهبری حزب و دولت را به اتمام می‌رساند.…

Read more

سرمایه‌داری، قاتل روسیه

08-10-2017

سرمایه‌داری، قاتل روسیه

حوادث ۲۴ سال قبل در اوایل اکتبر سال ۱۹۹٣ فاجعه‌بارترین و دهشتناک‌ترین صفحه تاریخ روسیه بعد از تخریب خائنانه اتحاد شوروی و نظام شورایی می‌باشد. این صفحه، در عین حال، بعنوان رذیلانه‌ترین و  شرم‌آورترین صفحه در تاریخ حاکمیت جنایی- الیگارشی نیز  ثبت شده است. شلیک به شورای‌عالی که طبق قانون انتخاب شده بود، در واقعیت امر، شلیک به قانون اساسی بمثابه مانع «اربابان» جدید، شلیک به مردم به پا خاسته برای دفاع حق قانونی خود بود. همه این جنایات کراهت چهره نحس فاشیسم لیبزالی را که در سال‌های «نوسازی» با وعده دموکراسی، علنیت و شکوفایی، بسوی قدرت خیز برداشت، در معرض نمایش قرار داد.

و پس از رسیدن به قدرت، چنگال خونین خود را نشان داد و اعلام آمادگی نمود که بخاطر تأمین منافع نوکیسه‌گان و حاکمان خادم این منافع از هیچ خشونتی، از هیچ جنایتی فروگذاری نکند.

جنایات ارتکابی در روسیه در پائیز سال ۹٣ گواه آشکار ماهیت جنایی سرمایه‌داری الیگارشی بود. خص…

Read more

کشوری که حاضر به "وداع با اسلحه" نیست

08-10-2017

کشوری که حاضر به "وداع با اسلحه" نیست 
اردشیر زارعی قنواتی 


یکشنبه شب اول اکتبر جامعه آمریکایی بار دیگر با تصویر ناکارآمدی قانون اساسی ایالات متحده و قدرت تولید کنندگان سلاح در این کشور با رقم خوردن فاجعه قتل عام شهر توریستی "لاس وگاس" روبه رو شد. این تصویر به خلاف آنجه معمولا سعی می شود از جامعه آمریکایی به عنوان سرزمین فرصت ها و آرمانشهر تحقق شعار "من رویایی دارم" از مبارز حقوق مدنی آمریکا "مارتین لوتر کینگ" ترسیم شود، بار دیگر مشکلات ساختاری در حوزه حقوقی و سیستم سیاسی کشور را به نمایش گذاشت. این بار پای تروریسم بنیادگرای اسلامی در کار نبود تا با فریاد الله اکبر چند نفری را بکشد و موج اسلام هراسی و مهاجر ستیزی جامعه آمریکایی را در بر بگیرد و رهبران این کشور بر طبل به خطر افتادن دمکراسی کشور از سوی دشمنانی سخن پراکنی کنند که گویا آمریکایی ناب نبوده اند. ماجرای کشتار لاس وگاس که بر اساس گزارش و آمارهای پلیس تاکنون 59 کشته و 520 زخمی بر جای گذاشته است حتی به نظر می رسد که ارتباط چندانی هم با اختلافات نژادی و گروه های شبه نظامی راستگرای افراطی هم ندارد. آنچه تاکنون در گزارشات پلیس از جمله اظهارات رسمی "جوزف لومباردو" کلانتر شهر لاس وگاس به کرات بر آن تاکید شده است "اقدام فردی" مهاجم 64 ساله "استیون پداک" سالکن شهر کوچک "مسکیت" در همسایگی پایتخت قمار و ستاره درخشان کلانشهر کویر نوادا بود که ظاهرا در سابقه خود هیچ جرم کیفری مهمی هم نداشته است. در اظهارات پلیس، برادر قاتل و همسایگان وی بر این نکته تاکید می شود که او یک میلیونر قمارباز و عاشق اسحله بوده است و به همین دلیل حتی به لحاظ روانشناختی نمی توان این اقدام جنایتکارانه را …

Read more

زنگها با 100 سالگی انقلاب سوسیالیستی اکتبر به صدا درآمد

07-10-2017

 

 زنگها با ۱۰۰ سالگی انقلاب سوسیالیستی اکتبر به صدا درآمد

سومین اجلاس کمونیستهای اتحاد شوروی درمینسک 

آغاز جشن ۱۰۰ سالگی انقلاب کبیراکتبررا در سن پطرزبورگ ومسکو درشهر نیوا از تاریخ ۲-۳ نوامبر اعلام  نمودند ملاقاتهای بین المللی احزاب کمونیست و کارگری در ۴ نوامبر صورت می گیرد ۵ نوامبر مرکزجشن به مسکو منتقل خواهد شد وی اضافه نمود سپس رویدادهای جشنواره از میدان سرخ مسکوآغاز می گردد

۲۳سپتامبر۲۰۱۷  پایتخت بلاروس شاهد سومین پلنوم احزاب برادراتحاد شوروی سابق  با پرچم افتخارآمیز سوسیالیستی با نمایندگان ۱۷ حزب کمونیست درمحل موزه تاریخی جنگ میهنی چون گذشته با عظمت درشهر مینسک برگزارگردید.

مراسم افتتاحیه پس از اجرای  آهنگ هنرمندان گروه جوانان  بلاروس آغازشد.

در افتتاحیه پلنوم با نمایش پرچم های احزاب برادرو پرچم سرخ اتحاد شوروی با آرم داس و چکش درقله ساختمان موزه مدرن تاریخ جنگ میهنی، واقع درخیابان وسیع وپررفت آمد “پابیدتیلی” (پیروزی)، عظمت اتحاد جماهیرشوروی سوسیالیستی را نشان داد…

Read more

جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کوردستان و رئیس جمهور پیشین عراق در گذشت

03-10-2017

جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کوردستان

و رئیس جمهور پیشین عراق در گذشت

سایت های کردی خبر دادند امروز سه‌شنبه جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کوردستان و رئیس جمهور پیشین عراق در سن 84 سالگی در یکی از بیمارستانهای آلمان درگذشت. دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کوردستان با صدور بیانیه‌ای خبردرگذشت جلال طالبانی را به صورت رسمی اعلام نمود. رادیو کوردانه درگذشت مام جلال را به خانواده محترم وی و تمامی اعضای اتحادیه میهنی کوردستان و ملت کرد در چهارپارچه کردستان تسلیت می کوئیم

در این رابطه ملا بختیار مسئول دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کوردستان در کنفرانس خبری در شهر سلیمانیه در بیانیه‌ای خبر درگذشت جلال طالبانی را به صورت رسمی اعلام کرد. ملا بختیار با کمال تاسف و تاثر خبر در گذشت جلال طالبانی را به شما اعلام می‌نمایم وی در ادامه سخنان خود بر تداوم راه جلال طالبانی برای برقراری دمکراسی و برادری تاکید کردند.

وی در پی یک سکته مغز…

Read more

کاتالونیا شاهد تظاهرات اعتراضی و اعتصاب سراسری است

03-10-2017

کاتالونیا شاهد تظاهرات اعتراضی و اعتصاب سراسری است

در اعتراض به برخورد دولت مرکزی اسپانیا با همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، در این سرزمین اعتصاب عمومی صورت گرفته و شهرهای منطقه به خصوص بارسلون شاهد تظاهرات گسترده بوده است.

اتحادیه‌های کارگری کاتالونیا در حمایت از همه‌پرسی استقلال و در اعتراض به دخالت دولت مرکزی در جلوگیری از برگزاری آرام و کامل این همه‌پرسی از اهالی کاتالونیا خواسته بودند در یک اعتصاب سراسری شرکت کنند و این دعوت با استقبال گسترده روبرو شده است. به گفته منابع محلی، اعتصاب در کاتالونیا بر فعالیت‌های عادی اقتصادی تاثیر گذاشته و خدمات عمومی را مختل کرده است.

در از ساعات اولیه صبح سه‌شنبه، جمعیتی حدود پانزده هزار نفر که بسیاری از آنان لباس‌هایی به رنگ‌های آبی، زرد و قرمز - رنگ‌های پرچم کاتالونیا - بر تن داشتند در خیابان‌های بارسلون، مرکز کاتالونیا به حرکت درآمدند و با شعار "خیابان‌های کاتالونیا همیشه از آن ما خواهد بود" رفت و آمد را متوقف کردند. در طول روز، راهپیمایی و تظاهرات خیابانی باعث بند آمدن شماری از راه‌های اصلی و ایجاد ترافیک شدید شده است…

Read more

نسل کشی روهینگیا

02-10-2017

نسل کشی روهینگیا : نفت بزرگ ،

دموکراسی شکست خورده و پیامبران دروغین

رمزی بارود- هاتف رحمانی

یقینا ، انگ سان سوکی پیامبری دروغین است . او که سال های بسیاری مورد تجلیل غرب بود، یک " نماد دموکراسی "ساخته بود چون با همان نیروهایی در کشورش برمه مخالفت می کرد، که هم زمان یک ائتلاف غربی تحت هدایت امریکا رانگون (پایتخت برمه- مترجم) را به خاطر اتحاد با چین منزوی می کرد . 

انگ سان سوکی نقش مورد انتظار را با کسب تایید راست و تحسین چپ ایفا کرد. و به همین خاطر درسال 1991 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد ، و به گروه بلند مرتبه "بزرگترها" پیوست ، واز سوی رسانه های بسیار و دولت های مختلف بعنوان شخصیت قهرمانی ، که باید مورد تقلید قرار گیرد بالا برده شد .

هیلاری کلینتون ، زمانی او را "این زن فوق العاده" توصیف کرد . سفر " بانوی" برمه از سیاست مداری منفور بودن در کشور خود ، جایی که 15 سال در حبس خانگی بود ،سرانجام زمانی که  متعاقب انتخابات چند حزبی در سال 2015 رهبر برمه شد خاتمه یافت . …

Read more

احزاب سیاسی کوردستان عراق

01-10-2017

احزاب سیاسی کوردستان عراق

در پایان نشست خود بیانیه‌ای صادر نمودند

رهبران احزاب سیاسی کوردستان امروز به ریاست مسعود بارزانی نشستی برگزار نمودند و با انتشار بیانیه‌ای تاکید کردند که به هیچ وجه و تحت هیچ گونه فشاری از تصمیم اتخاذ شده در 25 سپتامبر دست بر نخواهند داشت.

در بیانیه منتشر شده آمده است:

یکم: نشست از تمامی اقلیتهای دینی و قومی در کوردستان که با اتحاد و همبستگی و به صورت دمکراتیکی همه‌پرسی را برگزار نمودند تشکر و تقدیر کرده و این موفقیت تاریخی را به ملت کوردستان تبریک گفته است.

دوم: نشست از زحمات و تلاش  شورای عالی همه‌پرسی استقلال کوردستان تشکر و تقدیر کرد.

سوم: نشست بر تداوم گفتگو و مذاکره با بغداد و موضع صلح‌طلبانه ملت کوردستان برای عراق و کشورهای همجوار تاکید کرده است و از فراخوان آیت الله سیستانی برای گفتگو و مذاکره استقبال کرده است.

چهارم: نشست بر حفظ و برقرار امنیت در اقلیم کوردستان تاکید کرده و وضع هر گونه تحریم و مجازاتی را رد می‌کند.…

Read more

آزادي اقوام در روسیه

28-09-2017
آزادی اقوام در روسیه

چند سال پيش ولاديمير پوتين در گفت‌وگويي به ويژگي و خصوصيات مردم روسيه اشاره كرد و معتقد بود كه اين كشور را كسي نمي‌تواند با عقل درك و با معيارهاي معمولي اندازه‌گيري كند، چرا كه فرهنگ روس‌ها از لايه‌هاي مختلف و متنوع برخوردار است و اگر كسي مي‌خواهد اين كشور را لمس كند، بايد باله‌هاي كلاسيك تماشا كند، چايكوفسكي گوش دهد و تولستوي، چخوف ، گوگول و... بخواند

در كنار اينها اما مهم‌ترين راه، صحبت كردن با مردم روسيه است و آن هنگام خواهيد فهميد كه روس‌ها اصلا پيچيده نيستند. در گپ‌و‌گفت با افراد از قوميت‌هاي مختلف و به خصوص در شهرهاي گوناگون روسيه به خوبي نوع نگرش اقوام مختلف به يكديگر را در خواهيد يافت و اگر كمي دقيق‌تر شويد حتما متوجه تفاوت سليقه‌ها و بعضا نگاه‌هاي از بالا به پايين برخي نسبت به قومي ديگر خواهيد شد. اين موضوع در همه جوامع كم يا زياد وجود دارد، اما هنگامي كه با كثرت اقوام روبه‌رو مي‌شويم، اگر سياستگذاري صحيحي تدوين و اعمال نشود، مي‌تواند خطرات زيربنايي عميقي داشته باشد كه آثار آن براي هميشه در تاريخ و فرهنگ يك ملت حك شود…

Read more

نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام شد

27-09-2017

نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام شد

کمیسیون عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان چهارشنبه ۲۷ سپتامبر، یک روز پیش از موعد مقرر اعلام کرد که ۹۲.۷۳ درصد کسانی که در همه‌پرسی اقلیم کردستان شرکت کرده‌اند به جدایی اقلیم از عراق رأی داده‌اند.

نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان: ۹۲.۷۳ درصد جدایی از عراق

از ۳ میلیون و ۸۵ هزار و ۹۳۵ تعرفه‌ای که شمرده شده، ۲ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۴۷۱ تعرفه حاوی رأی «آری» به استقلال اقلیم کردستان است.

کمیسیون عالی همه‌پرسی استقلال اعلام کرده که از میان این آرا، ۷۹ هزار و ۳۷۹ تعرفه باطل شدند و ۱۷۰ هزار و ۶۱۱ تعرفه هم به دلیل شکایات واصله بازخوانی شده است.

همه‌پرسی استقلال کردستان، دوشنبه ۲۵ سپتامبر در میان تهدیدات دولت مرکزی عراق، ایران و ترکیه آغاز شد و در آرامش به پایان رسید. میزان مشارکت ۷۸ درصد گزارش شده است.

برگه‌های همه‌پرسی استقلال کردستان به زبان‌های کردى، ترکی، ترکمانی، عربی و سریانى بود. شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به این پرسش پاسخ می‌دادند: آیا مایل‌اید…

Read more

انتخابات المان: زلزله سیاسی دیگر

27-09-2017

انتخابات المان: زلزله سیاسی دیگر

هانس گرد اوفینگر- هاتف رحمانی 

یک زلزله سیاسی به بهترین نحو می تواند انتخابات فدرال برگزار شده در روز یکشنبه 24 سپتامبر در المان را توصیف کند. برای اولین باردر تاریخ پسا جنگ یک حزب راست افراطی برای بوندشتاگ (پارلمان المان) انتخاب شده است . هم زمان حزب هایی که "ائتلاف بزرگ" تحت رهبری انجلا مرکل صدر اعظم المان را از سال 2003 تشکیل می دادند شکستی تاریخی را تحمل کرده اند .  

انجلا مرکل رهبر حزب دموکرات مسیحی وصدر اعظم المان ، که 12 سال در قدرت بوده است و احتمالا برای یک دوره 4 ساله در قدرت خواهد بود ، امیدوار بود که با فرض قدرت نسبی سرمایه داری المان، آمارهای رسمی بیکاری پایین و به اصطلاح "احساس عامل خوب" او و اتحاد حزبی او دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بتوانند به اسانی پیروزی دیگری را با هدف 40 درصد آرا کسب نمایند.

دموکرات مسیحی / سوسیال مسیحی وحزب سوسیال دموکرات به عقب نشینی بزرگی تن دادند

اما ، ا…

Read more

کوردستان وارد مرحله نوینی شده است

26-09-2017

کوردستان وارد مرحله نوینی شده است

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان عراق پیامی به مناسبت برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان صادر نمود و در آن از تمامی ملت کوردستان تشکر و تقدیر کرد و برگزاری موفقت آمیز همه‌پرسی را به ملت تبریک گفت.  

بارزانی  در بخشی از پیام خود اعلام  کرد که تصمیم اتخاذ شده از سوی ملت کوردستان در 25 سپتامبر "آری" بود به استقلال کوردستان و این جرم نیست و با قانون اساسی عراق منافاتی ندارد.

مسعود بارزانی در ادامه اظهار داشت که از 25 سپتامبر به بعد کوردستان در مرحله نوینی قرار گرفته است و حق مسلم ماست برای تعیین سرنوشت خود تصمیم بگیریم.

رئیس اقلیم کوردستان همچنین از حید‌ر العبادی نخست وزیر عراق درخواست نمود از طریق گفتگو و مذاکره مشکلات هولیر و بغداد را حل نمایند.

در بخش دیگری از سخنان، مسعود بارزانی تاکید کردند که هر گونه تحریمی که در مورد اقلیم کوردستان وضع شود از انفال، بمباران شیمیایی و قطع بودجه بدتر نخواهد بود و ادامه داد که کوردها اثبات کرد‌ه‌اند که ملتی با اراده هستند.…

Read more

پایان همه‌پرسی اقلیم کردستان؛

25-09-2017

پایان همه‌پرسی اقلیم کردستان؛

استقرار نیروهای امنیتی عراق در کرکوک

سایت کوردانه به نقل از بی بی سی : با پایان زمان رأی‌گیری و بسته شدن صندوق‌ها، همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق به پایان رسید و شمارش آرا آغاز شده است. مقام‌های اقلیم می‌گویند که بیش از ۷۵ درصد واجدان شرایط در این همه‌پرسی شرکت کرده‌اند. گزارش‌ها از جشن و پایکوبی در شهرهای مختلف اقلیم حکایت دارد.

در این حال نیروهای امنیتی عراق به دستور حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور در خیابان‌های کرکوک مستقر شده‌اند و مقام‌های امنیتی کرد اعلام کرده‌اند که پس از پایان رأی‌گیری رفت‌وآمد خودروها تا اطلاع بعدی در این شهر ممنوع خواهد بود. شهر نفت‌خیز کرکوک رسما جزو اقلیم کردستان نیست، اما کردها، این شهر را بخشی جدانشدنی از کردستان می‌دانند و همه‌پرسی را در این شهر هم برگزار کردند.

آقای عبادی به نیروهای امنیتی تحت فرمان دولت مرکزی دستور داده که برای اقدام نظامی برای "حفاظت از شهروندان" در مناطق مورد مناقش…

Read more

کارخانه تولید خبرهای جعلی

25-09-2017

کارخانه تولید خبرهای جعلی

به گزارش اسپوتنیک، شهر ولِس  جمهوری مقدونیه به مرکز سیاست جهانی بدل شده است.

در این شهر "کارخانه" جهانی تولید خبر های جعلی کار می کند. محصلین کلاس های ارشد و فارق التحصیلان دبیرستان های این شهر اراجیفی تهیه می کنند که مورد پسند آمریکاییان متوسط الحال می شوند. منبع اکثر خبر های جعلی در باره انتخابات در آمریکا و دونالد ترامپ هیمن شهر است. موفقیت این خبر ها به قدری بالا بود که رسانه های غربی اعلام کردند که اهالی مقدونیه ترامپ را "انتخاب کردند".

"اسلاوچو چادییف" شهردار ولس با لبخند اظهار داشت: "می گویند که ما توانستیم سیر حوادث تاریخ آمریکا را تغییر دهیم. نمی دانم حقیقت همین است یا خیر ولی ما در دنیای پویایی زندگی می کنیم و مردم به مطرح شدن علاقمندند. ما به این خاطر شهرت پیدا کردیم که حالا رسانه های عمده جهانی به مقدونیه و شهر ما نگاه می کنند".

پایگاه محرمانه هکر های روسی

همه چیز در 2016 هنگام انتخابات ریاست جمهوری…

Read more

گفتگو با امیلی لَکِر، سخنگوی بسیج اعتراضات علیه جی‌20

24-09-2017

گفتگو با امیلی لَکِر،

سخنگوی بسیج اعتراضات علیه جی‌20

جنگ حمایتگرایی با سرمایه فراملی

کشورهای پولدار، سرنوشت فقرا را پشت درهای بسته معین می‌کنند. اعضای گروه 20، دارای 85 درصد تولید ناخالص داخلی جهان هستند، بنابراین بیشتر کشورها را در جهانِ جنوب کنار می‌گذارند. سوالی که اکنون فراگیر شده درباره مشروعیت این رهبران است و اینکه آنها در خدمت منافع چه کسانیند.

از پنجم تا هشتم ژوئیه، ‌‌هامبورگ آلمان میزبان دوازدهمین نشست سالیانه گروه ۲۰ بود و همراه با آن دوازدهمین اعتراض سالیانه هم برپا شد. دوران اوج اعتراضات سپری شده، اما چنین تجمعاتی جنبش‌های مقاومت را به حرکت وامی‌دارند و حق هم دارند. نشست گروه ۲۰، دورهمی رهبران ۱۹ کشوری است که بدون هیچ مبنایی انتخاب شده و همراه با اتحادیه اروپا، بدون اینکه از نظر سیاسی حقی داشته ‌باشند، وظیفه خود می‌دانند که آینده اقتصاد جهانی را پشت درهای بسته برنامه‌ریزی کنند. جولیا دمف‌هاوس، فعال کانادایی و دانشجوی ساکن برلین، با امیلی لکر از جنبش «نه به گروه ۲۰…

Read more

دژ کُره باب دندان ایالات متحده آمریکا نیست

23-09-2017

دژ کُره باب دندان ایالات متحده آمریکا نیست

سرگئی کاژمیاکین

ا. م. شیری

شرق آسیا در آستانه جنگ قرار گرفته است. در اثر سیاست هرج‌ومرج طلبانه آمریکا، منطقه با خطر تلفات بی‌شمار مواجه شده است. دولت ترامپ با ایجاد کانون مناقشه جدید، نه تنها برای از بین بردن رژیم مستقل کره شمالی، حتی برای ایجاد مشکل جدی برای چین سعی می‌کند.

اشتباه فوکویا

کتاب فرانسیس فوکویا زیر عنوان «پایان تاریخ و آخرین انسان»، که درست ربع قرن پیش انتشار یافت، حاوی ادعاهای پر طمطراق زیادی بود. بنا به ادعای مؤلف در این بیانیه ایدئولوژیک نئولیبرالیسم، با «شکست کمونیسم و بازگشت ناپذیری آن»، جنگ‌ها و مناقشات موجودیت بشری را تحت‌الشعاع قرار نخواهند داد، و «پیروزی کامل و نهایی دموکراسی لیبرالی» راه ایجاد تمدن واحد جهانی را خواهد گشود.

امروز ایده‌های مذکور در کتاب بشدت خیره‌سرانه بنظر می‌رسد. نابودی اتحاد شوروی و دور تازه گسترش سرمایه‌داری مناطق وسیعی از جهان را در هرج‌ومرج فروبرد. محاسبه وقیحانه و لجام‌گسیخته سرمایه به آن منجر گردید، که …

Read more

۴۰ میلیون نفر در جهان سال گذشته 'قربانی برده‌داری مدرن شدند'

19-09-2017

۴۰ میلیون نفر در جهان سال گذشته 'قربانی برده‌داری مدرن شدند'

چندین سازمان مدافع حقوق کارگران و ضد برده‌داری در گزارشی تخمین زده‌اند که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) تعداد قربانیان "برده‌داری مدرن" در جهان به بیش از ۴۰ میلیون نفر رسید. این برآورد البته "محافظه‌کارانه" توصیف شده است.

بر اساس این گزارش، ۳ نفر از هر ۴ "برده" زنان و دختران هستند و حدود ۲۵ درصد آنها زیر ۱۸ سال سن دارند.

برده‌داری مدرن در سراسر جهان دیده می‌شود ولی در کشورهای آفریقایی، آسیایی و حوزه پاسیفیک رواج بیشتری دارد.

تعداد این برده‌های مدرن در هر ۱۰۰۰ نفر در آفریقا نزدیک به ۸ نفر، آسیا و پاسیفیک ۶ نفر و در اروپا و آسیای میانه نزدیک به ۴ نفر است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۶ میلادی تقریبا ۲۵ میلیون نفر از این قربانیان در کارخانه‌ها، مزارع، معادن، و بخش ساختمان به کار مشغول بوده یا کارگر جنسی بوده‌اند.

این در حالی است که در این مدت حدود ۱۵ میلیون نفر به ازدواج اجباری واداشته شده‌اند…

Read more

پیامدهای رفراندوم اقلیم کردستان بر مناطق کردنشین کشورهای همسایه

18-09-2017

پیامدهای رفراندوم اقلیم کردستان

بر مناطق کردنشین کشورهای همسایه

امین سرخابی تحلیلگر سیاسی

تا لحظه انتشار این نوشتار مقامات و سیاستگذاران اقلیم کردستان کماکان بر برگزاری رفراندوم در ۲۵ سپتامبر پافشاری می کنند. فارغ از ابعاد داخلی و حقوقی رفراندوم، یکی از مباحثی که ذهن فعالان سیاسی ایرانی را به خود مشغول کرده، تأثیرات رفراندوم و اعلام احتمالی استقلال متعاقب آن، بر کردهای کشورهای همسایه است.

تأثیرات رفراندوم بر کردهای منطقه را می‌توان به تأثیرات کوتاه مدت، بلند مدت، یکسان و متفاوت در سطوح سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تقسیم بندی کرد.

تأثیرات کوتاه مدت

با تحقیق و مداقه در تاریخ اجتماعی و سیاسی کردها در هر چهار بخش آن، به راحتی میتوان به تأثیر و تأثر این بخشها بر همدیگر پی برد. کمتر رویداد سیاسی و اجتماعی در یک بخش وجود داشته که در بخشهای دیگر بازتاب نداشته باشد.

بر شمردن اتفاقات سیاسی، فرهنگیِ تاریخ معاصر بر کردهای منطقه میتواند ادعای فوق را اثبات کند.…

Read more

افزایش گرسنگان جهان برای اولین بار در قرن۲۱

18-09-2017

افزایش گرسنگان جهان برای اولین بار در قرن۲۱

نظام اقتصادی جهان که باعث تمرکز ثروت در برخی مناطق جهان شده است یکی از اصلی‌ترین دلایل گرسنگی تعداد زیادی از مردم جهان است. در حاضر ثروت هشت ثروتمند جهان از ثروت نیمه فقیر دنیا بیشتر است.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود اعلام کرده در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن ۳۸ میلیون نفر به تعداد گرسنگان جهان اضافه شده است. این اولین بار از آغاز قرن بیست و یکم است که تعداد گرسنگان جهان افزایش یافته است.

بر اساس گزارشی که پنج آژانس وابسته به سازمان ملل تهیه کرده‌اند اکنون از هر ۱۰۰ نفر در جهان ۱۱ نفر به غذای کافی دسترسی ندارند. سال گذشته حدود ۸۱۵ میلیون نفر به اندازه کافی غذا نداشتند. این تعداد شامل حدود ۱۵۵ میلیون کودک زیر پنج سال است. در این میان ۴۸۹ میلیون نفر از این گروه در سرزمین‌های درگیر جنگ و خشونت زندگی می‌کنند.

در سراسر دو دهه گذشته آمار گرسنگی در جهان رو به کاهش بوده و حالا براساس گزارش سازمان ملل متحد با شیب تندی در…

Read more

تاکید بارزانی بر همه پرسی در اقلیم کردستان

12-09-2017

تاکید بارزانی بر همه پرسی در اقلیم کردستان

رئیس اقلیم کردستان عراق تأکید کرد که برگزاری همه‌پرسی استقلال این اقلیم به معنای خصومت با هیچ گروه مذهبی یا قومی از مردم عراق نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری عراقی (واع)، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به مردم گفت: اقلیم کردستان با یک تجربه سرشار از فجایع و مشکلات با دولت‌های عراق برای مدت ۱۰۰ سال زندگی کرده و در این ۱۰۰ سال ما ندیدیم که اصل شراکت اجرا شود و مردم کردستان در معرض عملیات الانفال و حملات شیمیایی قرار گرفتند.

وی افزود: به دلیل تحقق صلح کامل و دور شدن از جنگ‌ها و مشکلات، مردم کردستان تصمیم گرفتند تا همه‌پرسی را برگزار کرده تا از این طریق سرنوشت خود را درباره استقلال مشخص کنند. برگزاری همه پرسی به معنای خصومت با هیچ گروه مذهبی یا قومی از ملت عراق نیست.

بارزانی گفت: هرگونه اظهارات یا برخوردی که از آن دشمنی برداشت شود هیچ ارتباطی با ارزش‌های والای مردم ما و سیاست کلی اقلیم کردستان ندارد و کاملا از فرهنگ همزی…

Read more

در نهمین ملاقات رهبران کشورهای بریکس

04-09-2017

در نهمین ملاقات رهبران کشورهای بریکس

بر دومین دهه طلایی بریکس تاکید شد

به گزارش خبرگزاری چین روز دوشنبه 4 سپتامبر (13 شهریور)، نهمین دوره ملاقات رهبران کشورهای بریکس به ریاست شی جین پین رییس جمهوری چین در مرکز نشست های بین المللی شیا من برگزار شد. جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی، میشل تمر رییس جمهوری برزیل، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، نارندرا مودی نخست وزیر هند در این نشست حضور یافتند. رهبران پنج کشور پیرامون تعمیق روابط مشارکتی و همکاری بریکس و مسایل داغ بین المللی و منطقه ای بحث و تبادل نظر می کنند. آنها همچنین با گفتگو دربارۀ 10 سال آیندۀ گروه بریکس و تأکید بر روحیه باز، فراگیری، همکاری و منافع مشترک این گروه به تفاهماتی خواهند رسید و برنامه هایی برای آیندۀ همکاری این گروه ارائه خواهند کرد.

شی جین پین رییس جمهوری چین در این نشست سخنرانی تحت عنوان "تعمیق روابط مشارکتی و ایجاد آینده درخشان تر بریکس" ایراد کرد و ضمن مثبت ارزیابی کردن دستآوردهای همکاری بریکس در 10 سال گذشته، بر گسترش همکاری بریک…

Read more

تفنگداران دریایی بر علیه انسان‌ سبز

01-09-2017

تفنگداران دریایی بر علیه انسان‌ سبز

تمرینات «جنگ جهانی سوم» در آمریکا با تمام قدرت انجام می‌شود

«دیلی بست» در بازدید از پایگاه آموزشی لیجن، چگونگی ارتقاء مهارت‌های جنگی در شهرهای اروپای شرقی در نزدیکی مرز روسیه توسط آمریکایی‌ها را روشن کرد. برای تقویت آموزش تفنگداران دریایی آمریکا پایگاهی شبیه به میدان فیلم‌برداری ساخته‌اند که در آن سناریوها، آرایش صحنه‌ها، لباس‌ها و بازیگران بطور مرتب تغییر می‌یابند و همچنین، بوی باروت و پهن بصورت تصنعی متصاعد می‌شود.

در پایگاه آموزشی لیجن نرفتن به روی بمب‌ها و ندادن شماره تلفن به روسپیان را به افرادی آموزش می‌دهند، که قرار است به مرزهای روسیه اعزام شوند. «دیلی بست» به مشاهده یکی از تمرین‌ها پرداخت و مشخص نمود که آمریکایی‌ها را چگونه برای جنگ با «انسان‌ سبز» روسیه آماده‌ می‌کنند.

تفنگداران جوان غرق در عرق در گرمای چهل درجه از قسمت‌های خطرناک شهر عبور می‌کنند. آنها از راه‌های کثیف روستاهای اروپای شرقی می‌گذرند. هوا را بوی پهن…

Read more

تحریم های جدید آمریکا ؛

04-08-2017

تحریم های جدید آمریکا ؛

ضرورت تغیراستراتژی روسیه برای توسعه

گنادی زیوگانف :

کنکره آمریکا درنشست اخیربا مدارک جدید به تحریم علیه روسیه رای داد.این بارتحریم ها به بهانه مجد د بازگشت کریمه وهمچنین دخالت روسیه درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا درماه نوامبر, بحران اقتصادی ,انرژی و مالی روسیه حساس گردید.

برای امپریالیسم آمریکا جهت اقدام غیردوستانه هیچ بهانه ای نیاز نیست.تمام تاریخ ایالات متحده آمریکا ازاواخرقرن 19 و20 با حقایقی از وحشی گری وخشن ترین مداخله همراه است

باید بیاد آورد که روسیه شوروی درسالهای 1918- 1920 با مداخله نظامی آمریکا ودرنیمه دوم قرن بیست بویژه درتخریب اتحادشوروی درسال1991 وهمچنین با تحریم های اقتصادی به عنوان راه " بدون خون ریزی" باعث سرنگونی یک دولت شد.

درعین حال گروه حاکم درروسیه امیدواراست که با چرب زبانی برای غرب وتمایل یک جانبه درخدمت اومی تواند جمهوریهای سابق اتحادشوروی به استقلال منافع مشترک برسند…

Read more

بحران جهانی و روسیه

01-08-2017

بحران جهانی و روسیه

مصاحبه با گنادی زیوگانوف

صدر حزب کمونیست روسیه

پرسش: همین چندی پیش کشور ما از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری امریکا خوشحال شد. شما روابط امروزی مسکو و واشنگتن را چگونه ارزیابی می نمایید؟.

همه شاهدند که "ترامپ پرستی " در کشور از سوی ژرینووسکی (صدر حزب لیبرال روسیه) اغازشد، حتی پیکی هم بابت پیروزی وی صرف گردید. لازم است بخاطر داشته باشیم: امریکا کشور بزرگ و درنده خویی است. این کشور توسط مهاجرینی که پوست سر دو میلیون بومی را کندند و هزاران برده که از هر دو نفر یک نفر در راه هلاک شد، ساخته شده است. در این کشور همه چیز بر پایه تروتمند اندوزی در جنگ بنا شده است. پس از جنگ جهانی اول تقریبن 50 درصد ذخایر طلا-ارز جهان در این کشور جمع آوری گردید، در جنگ دوم جهانی این رقم به 60 درصد رسید. از هر کشته ما، آنها 200 دلار "سود" کردند.

 امریکا کشوری است که با خشونت از منافع اش دفاع می کند. در امریکا دو خط در برابر هم قرار دارند. گلوبالیست ها، به نمایندگی خانواده کلینتونها، و سرمایه ملی (ناسیونال…

Read more

775دیپلمات آمریکایی

30-07-2017

775دیپلمات آمریکایی

باید خاک روسیه را ترک کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام نمود،775 دیپلمات های ایالات متحده آمریکا از روسیه اخراج می شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مصاحبه ولادیمیر پوتین با ولادیمیر سالاویوف مجری کانال تلوزیونی دولتی روسیه: "در خصوص دیگر اقدامات اتخاذ شده می توان گفت: شرایط کار در بخش دیپلماتیک بسیار حساس است. از آنجا که بیش از یک هزار نفر از کارکنان — دیپلمات ها و متخصصان (آمریکایی) —  در روسیه کار کرده اند و هم اکنون نیز مشغول به کار هستند، 775 نفر از کارکنان اضافی آمریکا در روسیه باید خاک فدراسیون روسیه را ترک کنند".

از سوی دیگر رئیس جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرد: از نقطه نظر دیپلماتیک، این کار "بسیار حساس و مهم" است.

شایان ذکر است در تاریخ 27 ژوئن، مجلس سنای آمریکا، لایحه ای  تشدید تحریم علیه روسیه، ایران و کره شمالی را تصویب کرد.

 

Read more

ولادمیر پوتین پس از دیدار با ترامپ

09-07-2017

ولادمیر پوتین پس از دیدار با ترامپ

پیشرفت در حل مسئله سوریه ممکن است

موضوع سوریه موضوع مورد بحث با تمام روسای شرکت کننده در اجلاس «گروه بیست» بود.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهور روسیه در اجلاس «گروه بیست» با تمام همصحبتان خود از جمله با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا،موضوع سوریه را به بحث گذاشت.

ولادیمیر پوتین گفت:«موضع آمریکا عملگراتر شده است. بطور کلی چیزی تغییر نکرده است، اما این درک وجود دارد که با تلاش مشترک می توان به چیزهای زیادی دست یافت. کاهش تنش در منطقه جنوب یکی از پیشرفت هایی است که در جریان کار با آقای ترامپ به آن دست یافتیم.این نتیجه عینی کارهای مشترک است.

در رابطه با سوریه،با تکیه بر حسن نیت ایران، ترکیه و دولت سوریه و بشار اسد می توانیم گام های بعدی را برداریم.مهمترین نکته آن است که این مهم در اسناد مربوط به منطقه جنوب مورد تأیید قرار گرفته است و نهایتا تمامیت ارضی سوریه را تأمین خواهد کرد و این نقاط کاهش تشنج- سرزمینها-می توانند به همکاری با یکدیگر و دمشق رسمی بپردازند.…

Read more

راه پیمایی بزرگ

09-07-2017


راه پیمایی بزرگ

برای عدالت در ترکیه ادامه دارد

دکتر محمد حسین یحیایی

راهپیمایی های گسترده، تحصن، اعتصاب غذا، نافرمانی مدنی و ابراز همبستگی با گروه ها و افرادی که مورد ظلم و ستم قرار می گیرند از جمله ابزار مسالمت آمیز و صلح جویانه ای است که از سوی افراد، گروه های صنفی و سیاسی و گاهی اجتماعی انتخاب می شود، تا مخالفت خود را از وضع موجود به اقتدار، جامعه و نیرو های حاکم نشان دهند. تا همزمان توده های مردم را با شرایط موجود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و عملکرد نیرو های حاکم آگاه سازند، در نتیجه مردم، گروه ها و احزاب سیاسی حق دارند که اعتراض خود را به وضع موجود به شیوه های گوناگون به زبان آورند، برای آگاهی مردم منتشر کنند و به نمایش بگذارند.
راه پیمایی سیاسی در مخالفت با برخی از قوانین تحمیلی، عملکرد سیاسی و اقتصادی نیرو های حاکم، تاریخ دیرینه ای دارد. یکی از این راه پیمایی ها که در تاریخ سیاسی جایگاه ویژه ای پیدا کرده و مسیر مبارزه با امپریالیسم را ترسیم کرده، راه پیمایی مهاتما گاندی علیه استعمار بریتانیا و قانون انحصاری نمک بود که در 12 مارس 1930 برگزار شد.گاندی که مبارز…

Read more

به جهنم خوش آمدید

07-07-2017

به جهنم خوش آمدید

اعتراضات گسترده آلمانی ها

 به نشست رهبران گروه بیست

هزاران معترض آلمانی با شعار "به جهنم خوش آمدیدی" خیابان های شهر هامبورگ آلمان را به صحنه تظاهرات و درگیری با پلیس این کشور تبدیل کردند.

 همزمان با برگزاری نشست رهبران گروه بیست در شهر هامبورگ آلمان که روز های جمعه و شنبه برگزار می شود هزاران معترض آلمانی با برپایی تجمعات اعتراضی نسبت به برگزاری این نشست و اهداف آن اعتراض کردند.
اعتراضات به برگزاری نشست رهبران گروه بیست از چند روز پیش ادامه داشت اما همزمان با ورود هیات های سیاسی خارجی برای حضور در نشست رهبران گروه بیست، بر شدت و دامنه اعتراض ها به نحو چشمگیری افزوده شد.
شدت درگیری در شهر هامبورک به حدی بود که پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به بستن برخی خیابان ها و استقرار ماشین آب پاش و استفاده از گاز فلفل و اشک آور کرد.
درگیری ها و تعقیب و گریزها در محلاتی در شهر هامبورگ تا ساعاتی از بامداد ادامه داشت. معترضان با آتش زدن سطل های ز…

Read more

اسرار جنگ سوریه: عامل اسرائیل

05-07-2017

اسرار جنگ سوریه: عامل اسرائیل

دمیتری مینین

ا. م. شیری

در روزهای اخیر مواضع ارتش دولتی سوریه در منطقه مرزی قنیطره از سوی اسرائیل بطور مکرر بمباران می‌شود. این واقعیت بفکر در این باره وامی‌دارد، که اسرائیل، احتمالا، تصمیم گرفته به «آخرین قطار» تأثیرگذار بر نتیجه جنگ داخلی سوریه «سوار شود». با احتساب به حالت آماده‌باش درآمدن همه نیروهای آمریکایی در منطقه و تلاش‌های فعال آنها برای بهانه‌تراشی برای ضربه زدن به ارتش بشار اسد، نمیتوان منتفی دانست، که آمریکا و اسرائیل با هدف تشدید درگیری‌ها در سوریه همآهنگ با هم گام برمی‌دارند.

انفجار ناشی از بمباران‌ هوایی اسرائیل

تا کنون در تمام مدت جنگ در سوریه، مقامات رسمی اسرائیل بی‌طرفی و عدم مداخله خود را در مسئله سوریه اعلام نموده‌اند با این حال، ضمن ارائه کمک‌های خاص به مخالفان غربگرا، علاقه‌مندی خود را به آنها پنهان نکرده‌اند. اسرائیل شبه‌نظامیان مجروح را در بیمارستان‌های خود معالجه می‌کند، به آنها کمکهای مالی ارائه می‌دهد و همانطور که ثابت شده، در حد محدودی نیز آنها را تسلیح می‌کند. متخصصان اسرائیلی همراه با آمریکایی‌ها مزدوران اهل سوریه را در اردن آموزش نظام…

Read more

بیش از ۶۵ میلیون بی‌خانمان در جهان

19-06-2017

بیش از ۶۵ میلیون بی‌خانمان در جهان

براساس اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ۶۵ میلیون و ششصد هزار نفر در جهان پناهنده و یا پناهجو (متقاضی پناهندگی) هستند و یا در کشورهایشان بیجا شده‌اند.

براساس گزارش سالیانه این سازمان، تعداد این افراد در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ماقبل ۳۰۰ هزار نفر بیشتر شده است.

این سازمان گفته است که این آمار بالاترین نرخ اینگونه افراد در جهات است که تاکنون ثبت شده است.

درگیریهای سوریه باعث بیجا شدن جمعیت بسیاری از مردم این کشور شده است. براساس گزارشها دو سوم جمعیت کل سوریه بی‌خانمان شده‌اند.

همچنین براساس گزارشها بیش از ۴ میلیون عراقی و بیش از ۳ میلیون شهروند سودان جنوبی نیز از خانه‌های خود فرار کرده‌اند.

به گفته مقام‌های این سازمان بین‌المللی این آمارها نشانگر عدم موفقیت جامعه جهانی در حل بحران‌ها است.

فیلیپو گرندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در همین رابطه گفته است: "به نظر می‌رسد…

Read more

قطع روابط دیپلماتیک

05-06-2017

قطع روابط دیپلماتیک

عربستان و چند کشور عربی با قطر

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کرده‌اند  و روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده اند.

العربیه در این باره نوشته است: فرماندهی ائتلاف عربی در حمایت از مشروعیت در یمن به مشارکت قطر در این ائتلاف پایان داد. در بیانیه ائتلاف عربی که روز دوشنبه منتشر شد، این ائتلاف رفتارهای قطر در ترویج تروریسم و حمایت از گروه‌های القاعده و داعش در یمن و رابطه با شبه نظامیان کودتاچی را دلیل قطع همکاری‌های خود با قطر اعلام کرده است. ائتلاف عربی در یمن مبارزه با تروریسم را در راس اهداف خود قرار داده است.

کشورهای پادشاهی سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر روز دوشنبه روابط خود را با قطر قطع کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پادشاهی سعودی، یک مقام رسمی گفت: «دولت پادشاهی سعودی براساس حق حاکمیت خود که از سوی جامعه بین المللی تضمین شده است، و حفاظت امنیت ملی از خطرهای ناشی از تروریسم و افراط‌گرایی تصمیم گرفته است تا روابط دیپلماتیک و کن…

Read more