header photo

خبرهای خارجی

خزر وضعیت حقوقی کامل کسبت می‌کند

خزر وضعیت حقوقی کامل کسب می‌کند

آندری آرشیف

مترجم: ا. م. شیری

حضور نظامی خارجی در منطقه منتفی ‌شد

١۲ اوت، در روز نمادین «روز خزر»، در جریان دیدار رؤسای جمهور پنج کشور حوزه دریای خزر- آذربایجان، ایران، ترکمنستان، روسیه و قزاقستان در شهر آکتائو |(سفید رود. م.) قزاقستان تفاهم‌نامۀ وضعیت حقوقی دریای خزر امضاء شد.

کار بر روی سند تعیین‌کننده وضعیت حقوقی بزرگترین پهنه آبی بسته جهان که هیچ پیوندی با آبهای آزاد ندارد، از سال ١۹۹۶ آغاز شد. روند هماهنگ‌سازی تفاهم‌نامه که امضای آن بارها به تعویق افتاد، به سختی طی شد. زیرا، اکتشافات معادن نفت و گاز در حوزه دریای خزر بعد از سال ١۹۹١ موجب بروز تناقضات زیادی، حتی تا حل مسئله از راه توسل به زور گردید (از جمله، بین آذربایجان و ترکمنستان، ایران و آذربایجان).

روسیه از همان ابتدا از این موضع حرکت کرد، که خزر حوزه آبی منحصر بفردی است که نه مشمول کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل متحد می‌شود و نه موازین عملا پذیرفته شده بین‌المللی، که آن را بعنوان دریاچه تعریف می‌کند. در ابتدا تقسیم‌بندی به…

Read more

ده‌ها هزار نفر در تل‌آویو علیه قانون "کشور یهود" تظاهرات کردند

گروهی از معترضان در اقدامی کم‌سابقه پرچم فلسطین را در جریان تظاهرات در تل‌آویو به اهتزاز درآوردند

ده‌ها هزار نفر در تل‌آویو علیه قانون "کشور یهود" تظاهرات کردند

ده‌ها هزار شهروند یهودی و عرب برای دومین بار در عرض یک هفته به خیابان‌های تل‌آویو آمدند تا مخالفت‌شان را با قانون "کشور یهود" ابراز کنند. آنها این قانون را "تبعیض‌آمیز" می‌دانند. برخی پرچم فلسطین را به اهتزاز در آوردند.

به گزارش دویچه وله، ده‌‌ها هزار معترض شامگاه شنبه در خیابان‌های تل‌آویو فریاد "بی‌بی [مخفف بنیامین نتانیاهو] به خانه برو" سر دادند تا به این ترتیب بار دیگر مخالفت خود را با قانون "کشور یهود" که اخیرا در پارلمان اسرائیل به تصویب رسید، اعلام کنند.

معترضان با تبعیض‌آمیز دانستن این قانون، دولت اسرائیل را "رژیم آپارتاید" توصیف کرده و خواستار برابری شدند. آنها در شعارهایی به زبان‌های عبری و عربی فریاد می‌زدند "برابری، برابری" و "آپارتاید پیروز نمی‌شود…

Read more

پیامدهای تصویب بودجه نظامی 717 میلیاردی آمریکا

پیامدهای تصویب بودجه نظامی 717 میلیاردی آمریکا

آمریکا در بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ خود، احیاء برتری فضایی واشنگتن را در دستور کار قرار داده که رسماً تقابل با چین و روسیه را مطرح می‌کند.

«فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح ابعاد تصویب بودجه نظامی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: تصویب بودجه نظامی سال ۲۰۱۹ ایالات متحده که رقمی بالغ بر ۷۱۷ میلیارد دلار است، موضوع جدیدی به شمار نمی‌رود و طی سال‌های اخیر رقمی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار برای این امر در نظر گرفته می‌شد اما نکته این است که در وضعیت فعلی، دولت آمریکا بسیاری از هزینه‌های نظامی و دفاعی خود را به گردن کشورهای ذی نفع انداخته است. به عبارتی دیگر ترامپ بر این عقیده است که از راه موضوعات نظامی و برجسته کردن مسائل امنیتی، می‌تواند متحدان خود را افزایش دهد. حتی می‌توان سخنان ترامپ در مورد احیاء و تزریق ادوات و تسلیحات نظامی جدید به بدنه ارتش کشورش را نوعی آگاه‌سازی کشورهای هدف و خصوصا ایران دانست…

Read more

در گذشت سمیر امین متفکر برجسته عدالتخواه

در گذشت سمیر امین متفکر برجسته عدالتخواه

سمیر امین یکی از متفکران برجسته‌ی چپ روز گذشته (دوازدهم اوت ۲۰۱۸) در پاریس درگذشت. وی سوم سپتامبر ۱۹۳۱ از پدری مصری و مادری فرانسوی در قاهره زاده شد. کودکی و نوجوانی‌اش در شهر پورت‌سعید گذشت و در یک مدرسه‌ی فرانسه‌زبان درس خواند. از ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۷ در پاریس دانشجو بود و دیپلم علوم سیاسی را در ۱۹۵۲ گرفت و بعد آمار و اقتصاد خواند. پس از ورود به پاریس امین به حزب کمونیست فرانسه پیوست ولی طولی نکشید که از مارکسیسم شوروی فاصله گرفت. در ۱۹۵۷ پایان‌نامه‌ی دکترایش را باراهنمایی فرانسوا پرو تحت عنوان اولیه‌ی «سرچشمه‌های عقب‌ماندگی: انباشت سرمایه در مقیاس جهانی» به پایان رساند. عنوان پایان‌نامه‌ی وی سپس به «پی‌آمدهای ساختاری ادغام بین‌المللی اقتصادی‌های پیشاسرمایه‌داری…» تغییر کرد.

پس از اتمام تحصیلات درپاریس به قاهره بازگشت و تا ۱۹۶۰ در «مؤسسه‌ی مدیریت اقتصادی» فعالیت می‌کرد. در ۱۹۶۰ به‌عنوان مشاور وزیر به مالی رفت و تا ۱۹۶۳ در این مقام باقی ماند. د…

Read more

نبردهای ارتش سرخ کارگران و دهقانان

نبردهای ارتش سرخ کارگران و دهقانان

در سال‌های ١۹۲۹- ١۹٣٠ و افغانستان معاصر

ولادیسلاو گول‌اویچ

ا. م. شیری

سیاست افغانستان واشینگتن- تهدید مستقیم ثبات و آرامش کشورهای منطقه

پس از آن که اسلامگرایان ۹۸ درصد از اراضی تحت اشغال خود در عراق و سوریه را از دست دادند، انتقال آنها به افغانستان شروع شد. تشدید فعالیت ««طالبان» و «داعش» (دولت اسلامی، ممنوعه در روسیه) از چند وقت پیش در شمال افغانستان، در ولایات همجوار با جمهوری‌های آسیای میانه اتحاد شوروی سابق مشاهده می‌شود.

رادیو آزادی («رادیو آزادی» با حمایت مالی کنگره آمریکا برنامه‌هایش را پخش می‌کند) در روزهای اخیر گزارشی در خصوص افزایش شمار طرفداران داعش در ولایت بدخشان افغانستان که طولانی‌ترین مرز را با تاجیکستان دارد، پخش نمود. در ولایات کندوز، تخار، فاریاب، بلخ، سرپل، جوزجان و سمنگان تعداد شبه‌نظامیان داعش ١٣- ١۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

داده‌های رادیو «آزادی» پس از …

Read more

هیروشیما: دُرناها و آدم‌ها

هیروشیما: دُرناها و آدم‌ها

الکساندر خرولیف

مترجم، ا. م. شیری

هیروشیما همیشه گرم است: هم بهار و تابستان، هم پائیز و زمستان، هنگامی که ستون دماسنج حتی تا منهای ده درجه پائین می‌آید. اینجا، همه فصول سال انبوه گردشگران در گشت و گذار است، و با شور و اشتیاقی که آنها به غبار هسته‌ای «نه» می گویند، فضا تا حد غیرقابل باوری گرم می‌شود.

همه اینجا هستند! ایتالیایی‌ها، تایلندی‌ها، لهستانی‌ها، آلمانی‌ها، برزیلی‌ها، هندوهای آمیخته با پاکستانی‌ها، فرانسوی‌ها، چینی‌ها، بولیویایی‌ها، مکزیکی‌ها و باز هم انسانهای بسیاری از ملیت‌های دیگر برای سوگواری به خاطر قربانیان بمباران اتمی [در اینجا] گرد آمده‌اند.

ــ ببخشبد، شما اهل اینجا هستید؟

ــ بله.

ــ لطفا، بگوئید مرکز انفجار کجاست؟

ــ همین جا!

ــ نه. این ساختمان آسیب دیده از موج انفجار نمایشگاه محصولات تولیدی است. اما مرکز انفجار مثل اینکه جای دیگر است- در کتابچه راهنمای گردشگری اینطور نوشته شده است...…

Read more

یادآوری جنگ کره

یادآوری جنگ کره

ولادیسلاو گول‌اویچ

ا. م. شیری

در آن جنگ نظامیان آمریکایی و اتحاد شوروی در نبرد رو در روی همدیگر  قرار گرفتند

درست شصت و پنج سال قبل، ۲۷ ژوئیه ١۹۵٣، جنگ سه ساله کره- یکی از خونین‌ترین مناقشات نیمه دوم قرن بیستم پایان یافت. فقط پنج سال پس از تارومار شدن آلمان نازی و میلیتاریسم ژاپن، ایالات متحده آمریکا با دشمنان پیشین برای مقابله با متحد قبلی- اتحاد شوروی- اتحاد نمود. رینهارد گلن، گرهارد وسل، هینتز گودریان، اریش فون مانشتاین، ارتور هایزینگر و دیگران که در جبهه شرقی نازی‌ها جنگیده بودند، توسط آمریکا دلسوزانه از محاکمه خلاصی یافتند و به پست‌های بالا در ناتو و ساختارهای دفاعی جمهوری فدرال آلمان گمارده شدند.

در سال ١۹۴۹ برنامه آمریکا برای جنگ برعلیه اتحاد شوروی (عملیات دراپشوت)، یعنی نسخه تکامل یافته طرح محرمانه تدوین شده در سال ١۹۴۵ تحت عنوان «طرح جامع» (Plan Totality)آماده بود.

در پایان جنگ جهانی دوم کره از مدار ٣۸ د…

Read more

گم شو سرمایه، تروریست ضد خلق (١)

گم شو سرمایه، تروریست ضد خلق (١)

از زمانی که مارگارت تاچر، نخست وزیر امپریالیسم انگلیس در سال ۱۹۸۵ شیوه نئولیبرالی- تروریستی سرمایه‌داری را به اجرا گذاشت، اغلب دولت‌های جهان تروریسم سیاسی، اقتصادی- مالی و مسلحانه را به سطح سیاست دولتی ارتقاء داده و تحت عناوین مزورانه خصوصی‌سازی، اصلاحات، چابک کردن دولت و غیره به بقایای ثروتهای خلق‌های جهان حمله بردند. کشورهای بسیار مورد هجوم مسلحانه تروریستی قرار داده، ویران کرده و خاک آنها را به خون شهروندانشان آغشتند... با این حال، یکی از قبیح‌ترین نماد این «اصلاحات» ضد انسانی، بالا بردن سن بازنشستگی، یا در واقعیت امر، تصاحب اندوخته‌های انسانهای کار و زحمت بود که طی سالیان سال برای دوران پیری خود ذخیره کرده بودند...

شوربختانه، بسیاری از جریانهای مخالف دولت‌ها در کشورهای مختلف، از جمله، مخالفان ایرانی، به تعبیر درست و دقیق یکی از رفقا- «اپوزیسیون پنتاگونی» نیز به حمایت فکری- نظری و برنامه‌ای از این روش بشدت ضد بشری سرمایه‌داری برخاستند و هرگز اندیشه نکردند که چرا این روش تروریستی سرمایه‌داری، غارت اند…

Read more

پنج روزی که نظم موجود جهان سرمایه‌داری را به‌هم ریخت!

پنج روزی که نظم موجود جهان سرمایه‌داری را به‌هم ریخت!

دونالد ترامپ در تلاش برای تحمیل هژمونی‌اش بر اتحادیه اروپا، با نشان دادن رفتاری غیرمتعارف در نشست سالانهٔ پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و در بازدید رسمی‌اش از انگلستان، و نیز در نشست دوجانبه‌اش با ولادیمیر پوتین، بحران سیاسی تازه‌ای را در بالاترین رده‌های رهبری سیاسی کشورهای پیشرفتهٔ سرمایه‌داری به وجود آورد.

گرچه پس از دو سال و اندی که از حضور بی‌وقفهٔ دونالد ترامپ در فضای رسانه‌یی می‌گذرد، اکنون تحلیلگران جهان با برخوردهای نامتعارف او آشنایند و شیوهٔ عمل و رفتار چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهور آمریکا را خوب می‌شناسند، آنچه در مدّت ۵ روز- از چهارشنبه ۲۰ تا دوشنبه ۲۵ تیر- در بروکسل، لندن، و هلسینکی رخ داد، بار دیگر سر و صدای زیادی در جهان سرمایه‌داری به پا کرد. دونالد ترامپ با چشم بستن عامدانه بر همهٔ پروتکل‌های مرسوم در جریان نشست سالانهٔ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل، در نخستین دیدار رسمی‌اش از انگلستان، و در نشست سران روسیه و آمریکا در هلسینکی (فنلاند)‌ آشکارا نشان داد که صرفاً منافع مستقیم لایه‌یی مشخص از سرمایه‌داری انحصاری آمریکا را نمایندگی می‌کند. او در مسافرت به اروپا پرچم "آمریکا اول" را لحظه‌یی پایین نیاورد و در مقام دلال انحصارهای آمریکایی، در همهٔ گفتگوهایش بدون توجه به مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی، تواف…

Read more

خطر جنگ های امپریالیستی و موضع کمونیستها

خطر جنگ های امپریالیستی و موضع کمونیستها

تزهای حزب کمونیست یونان

برگردان، ا .م. شیری

تزهای حزب کمونیست یونان در دوازدهیمن کنفرانس بین‌المللی علمی- عملی «و. ای. لنین در دوران معاصر» 

تضادهای بین‌امپریالیستی منجر به دهها جنگ محدود، منطقه‌ای و دو جنگ جهانی در گذشته، در راستای مناقشات شدید اقتصادی، سیاسی و نظامی، مستقل از ترکیب یا بازتشکیل، یعنی مستقل از تغییر ساختار و اهداف اتحادهای امپریالیستی فراملی، جدای از به اصطلاح «معماری» جدید آنها ادامه دارد. باضافه این، «جنگ یعنی ادامه سیاست با ابزار دیگر»، بویژه در شرایط بحران عمیق انباشت بیش از حد سرمایه و تغییر قابل ملاحظه تعادل قوا در نظام امپریالیستی بین‌المللی که تقسیم مجدد بازار به ندرت بدون خون‌ریزی اتفاق می‌افتد. 
امروز تضادهای حاد امپریالیستی و تناقضات عمده کشورهای قدرتمند سرمایه‌داری و منافع، در سمت تشکیل دائمی اتحاد‌یه‌ها، ایجاد دائمی ائتلاف‌ها و ضد ائتلاف‌‌ها در جهان تکامل می‌یابد. …

Read more

در عراق چه می گذرد؟

در عراق چه می گذرد؟

بیش از روز از  آغاز اعتراض‌های عراق در شهر نفت‌خیز بصره می‌گذرد. هزاران‌ تن علیه فساد و سوء مدیریت در استان‌های جنوبی عراق به خیابان ریخته‌اند و حکومت نیز نیروهای ویژه‌اش را به مقابله با آنها فرستاده. ده‌ها تن تاکنون در این راهپیمایی‌های اعتراضی کشته یا زخمی شده‌اند.

به گزارش زمانه: یان کوبیس،‌ نماینده ویژه و رئیس هیأت مساعدت ملل متحد برای عراق (یونامی) در بیانیه‌ای نسبت به افزایش خشونت‌ها در اعتراض‌های عراق هشدار داده است:

«نماینده ویژه عمیقاً نگران خشونت و نیز اقدامات خرابکارانه‌ در برخی اعتراض‌های عمومی است که به جز این موارد معدود، عموماً صلح‌آمیز بوده‌اند

کوبیس نسبت به آسیب‌های جانی وارده به معترضان و نیروهای امنیتی اظهار تأسف کرده است و در ادامه می‌نویسد: «اگر چنین حوادثی ادامه یابد، تأثیر زیان‌باری بر امنیت و موقعیت اقتصادی سرتاسر کشور به جا خواهد گذاشت

نماینده ویژه سازمان م…

Read more

دو چهره کرملین

دو چهره کرملین

رستم وحیداوف/ نامزد دکترای علوم فلسفه، فارغ‌التحصیل دانشکده فیزیک دانشگاه اوفا (باشقیرستان)

ا. م. شیری

            ١

در اساطیر رومی، ژانوس یا یانوس، خدای دروازه‌ها، درب‌ها، گذرگاه‌ها و مسیرهای ورودی، و همینطور خدای آغازها و پایان‌ها بود (ضمنا. ماه ژانویه، ماه نخست سال به افتخار او نامگذاری شده است). او را با دوچهره به تصویر کشیده‌اند: یکی، انسان جوان، بدون ریش، رو به آینده، دیگری، با ریش، پیرمردی با چهره چروکیده، رو به گذشته. به همین معنی نیز یک سر  عقاب دو سر منقوش در نشان میهن ما رو به شرق و سر دیگری آن رو به غرب ترسیم شده است.

حاکمیت کنونی روسیه، همانگونه که ارتباط مستقیم اخیر رئیس جمهور با شهروندان نیز نشان داد، دارای یک چهره نیست. یک چهره آن بسوی الیگارشی روسیه و نخبگان غرب و دیگری، بطرف خلق روسیه. خودتان قضاوت کنید!

               ۲

گفتن این که مردم روسیه از افزایش قیمت بنزبن نگرانند- یعنی چیزی نگفتن. شبکه‌های اجتماعی پر است از لعن…

Read more

به مناسبت سالمرگ عَزیز نَسین

به مناسبت سالمرگ عَزیز نَسین

عزیز نسین بزرگمرد طنز نویس جهان در ۲۰ دسامبر ۱۹۱۵ در جزیرهٔ هَیبَلی‌آدا استانبول متولد شد و در ۶ ژوئیه ۱۹۹۵ در آلاچاتی، شهرستان چشمه، استان ازمیردیده از جهان فرو بست

عزیز نسین نویسنده توانای ترکی که سالهای زیاد با قلم فرسایی هایش سلاح  مبارزه علیه ظلم و استبداد را به سوی ظالمان و مستبدین نشان گرفت او با آثار جاودانی اش مرزها را درهم دریده و به نویسنده فرا ملتی تبدیل شده است . اعتقاد وی بر این بود که انسان برای انسان آفریده شده و انسانها باید در هر جای سیاره ما چون اعضایی یک اندام به درد و رنج یکدیگر برسند . او می گفت : برای من هیچ حد و مرزی متصور نیست و با قلم خود در هر جای دنیا مشکل و یا ناله ای از انسان ها را .بشنوم آنها را به قلم خواهم کشید و به گوش جهانیان خواهم رساند. پس از خدمت افسری حرفه‌ای، نسین سردبیری شماری گاهنامه طنز را عهده‌دار شد. دیدگاه‌های سیاسی او منجر به چند بار به زندان رفتن شد بسیاری از آثار نسین به هجو دیوان‌سالاری و نابرابری‌های اقتصادی در جامعهٔ وقت ترکیه اختصاص دارند. آثار او به افزون از ۳۰ زبان گوناگون  ترجمه …

Read more

پیشگفتارِ کتابِ آثار معماری ترکمنستان

پیشگفتارِ کتابِ آثار معماری ترکمنستان

ترجمه از: رحیم کاکایی

نویسندگان:اِ.آتاغارریف،اُ.بردیف،آ.غوبایف،د.دوردیف،اُ.اورازوف،و.پیلیاوسکی،ت.خوجه نیازوف،خ.یوسوپوف؛ انجمن حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی ترکمنستان شوروی. لنینگراد: نشرعلمی و فنی مربوط به معماری شعبه لنینگراد.1974. 
این کتاب به پنجاه سالگی ایجاد ترکمنستان شوروی تقدیم شد. در تهیه و روشن کردن همه مسائل اشاره شده در این کتاب مقامات، دانشمندان و محافل وسیع اجتماعی ترکمنستان شوروی شرکت فعال کردند.

++++
هزاران سال مردمانی که ساکن قلمرو ترکمنستان شوروی(سابق.مترجم) شدند شهرهایی ساختند که پر از بناهای متنوع بود. رویدادهای تاریخی منجر به نابودی نه تنها شهرها، بلکه تمام تمدن ها شدند. یاد آوری آنها در حال حاضر شامل آثار با ا رزش فرهنگ مادی و در وهله نخست آثار معماری است. اهمیت این آثار ارزشمند برای شناخت تاریخ مردم ترکمن اجتناب ناپذیر است. آثار معماری که در ترکمنستان شوروی حفظ شده اند، بازتاب تمامی دوره های تاریخی اجتماعی تکامل بشریت هستند. دوران آنتیک(باستان) با دژها و قصرهای شهر نسا ارائه شد و فرهنگ ساختمانی بیش از هزار سال دوره فئودالیسم در دژها، خرابه های شهرهای قدیمی، کاروانسراها، آرامگاه ها، مدارس و مساجدی که در دهستان،سرخس،مرو، کهنه اورگنج و دیگر مرا…

Read more

انتخابات ترکیه و دوران جدید اردوغان

انتخابات ترکیه و دوران جدید اردوغان

دکتر محمد حسین یحیایی

از مدت ها پیش تب انتخابات زودرس که از سوی رجب طیب اردوغان با توجه به مداخله نظامی در آنسوی مرز ها ( آفرین سوریه، چند کیلومتر در عمق خاک عراق ) و بحران رو به گسترش اقتصادی با کاهش شدید ارزش لیر ترک ( ۲۰ درصد در چهار ماه ) مطرح شده و جامعه ترکیه را فرا گرفته و به تحرک آورده بود در ۲۴ ژوئن برگزار شد. در این انتخابات بر خلاف پیش بینی ها و نظر سنجی های منتشره از سوی نهاد ها و موسسات نظرسنجی که یک صدا می گفتند و منتشر می کردند که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده خواهد شد و در دور دوم شانس پیروزی اردوغان کاهش پیدا کرد، در همان دور نخست اردوغان با کسب نزدیک به ۵۳ درصد آراء برای دور دوم به ریاست جمهوری ترکیه انتخاب شد، هرچند سعدی گوون رئیس شورای عالی انتخابات نتایج قطعی انتخابات را در ۵ جولای اعلام خواهد کرد ولی نتایج کنونی نشان می دهد اردوغان پیروز انتخابات است.
انتخابات ترکی…

Read more

اردوغان پیروز انتخابات ترکیه اعلام شد

اردوغان پیروز انتخابات ترکیه اعلام شد

شورای عالی انتخابات ترکیه پیروزی رجب طیب اردوغان را در انتخابات ریاست‌جمهوری تأیید کرد. رای‌دهندگان ترکیه در انتخابات یکشنبه پیروزی قاطعی را نصیب رجب طیب اردوغان کردند.

 به گزارش ایسنا، نیویورک تایمز در گزارشی در خصوص انتخابات ترکیه نوشت: این نخستین انتخاباتی بود که از زمان همه‌پرسی سال گذشته بر سر افزایش قدرت اجرایی رییس جمهور در ترکیه – که زمانی عمدتا یک مقام تشریفاتی بود- صورت گرفت. همچنین با حضور حزب محافظه‌کار اردوغان و متحدانش که حدود ۵۳ درصد از آرای را در انتخابات پارلمانی رو یکشنبه به دست آوردند، رییس جمهور ترکیه پارلمانی منعطف را در اختیار خواهد داشت.

پس از کودتای نافرجام دو سال پیش، اردوغان با اعلام وضعیت اضطراری بر سرکوب وکلا، قضات، کارمندان دولتی و روزنامه‌نگاران نظارت کرده است. منتقدان او انتخابات یکشنبه را آخرین شانس برای جلوگیری از تبدیل شدن ترکیه به یک کشور استبدادی می‌دانستند.…

Read more

انتخابات اضطراری و ترکیه ای در حال تغییر

انتخابات اضطراری و ترکیه ای در حال تغییر

عطا محامد تبریز

زمزمه‌های انتخابات زودهنگام در ترکیه از 6 ماه پیش به گوش می‌رسید اما مقام‌های مختلف دولتی در اظهارات خود این امر را نامحتمل دانستند. در این میانه به ناگاه دِولت باغچلی عنوان کرد که عده‌ای از اکنون برای ایجاد بحران در انتخابات سال آینده برنامه ریخته‌اند و ما باید این ریسک را از میان برداریم… ما باید انتخابات را به سبب التزام ملی و دلایل مشروعی که در مقابل خود می‌بینیم هرچه سریع‌تر برگزار نماییم. ترکیه باید به‌سرعت به‌سوی سیستم سیاسی جدید خود حرکت کند و به نظر ما چاره دیگری نمانده است. زمان پیشنهادی وی برای انتخابات 26 آگوست بود. روز بعد اردوغان به خاطر حوادث منطقه‌ای و ناسازگاری‌های سیاسی در سیستم موجود زمان انتخابات را 24 ژوئن دانست. بعد از این اظهارات مخالفان دولت این انتخابات را مخصوصاً در شرایط فوق‌العاده‌ای که این کشور در آن قرار دارد یک انتخابات تهاجمی دانستند…

Read more

دلار آتشین ایرانی

دلار آتشین ایرانی 

فریبرز رئیس دانا

دلار فقط پول برتر جهان نیست بلکه همچنین پول سلطه‌گر جهانی است. دلار بدون استیلا بر فضای پولی جهان – شامل میلیاردها دلار تجارت روزانه کالا، مبادلات ارزی و نقل و انتقال اوراق بهادار - دیگر بدین سان وجودی ندارد و می‌شود یک پول معمولی بی رمق. از ماه اوت ۱۹۷۱ به بعد، دولت آمریکا به رهبری ریچارد نیکسون مصمم شد که رابطه دلار با پشتوانه طلا، یعنی ضرورت رعایت موازین پولی را نادیده بگیرد. سلطه جهانی امریکا از آن تاریخ به بعد وارد مرحله تازه‌تری شد. قرارداد معروف به اسمیتسونین در اوت ۱۹۷۱ نقطه عطفی در استیلای امریکا بود، نقطه عطف قبلی را می‌توان قرارداد تسلیم آلمان نازی به متفقین دانست که موجب انتقال قدرت جهانی از انگلستان به امریکا شد.
باری از ۱۹۷۱ به بعد این فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالت متحده امریکا) است که به اختیار خود و با تصمیم‌های مقطعی دلار منتشر و به بازار جهانی سرازیر می‌کند و این دلارهای بی‌حساب و کتاب وسیله تجارت جهانی و وسیله ذخیره‌سازی بانک‌های مرکزی، بانک‌های تجاری و تخصصی، موسسات و شرکت‌های تول…

Read more

ناوهای ناتو در پی چه چیز در دریای سیاه هستند؟

ناوهای ناتو در پی چه چیز در دریای سیاه هستند؟

به گزارش اسپوتنیک با استناد به خبرگزاری چینی Jinri toutiao ، پوتین به پیمان ناتو اولتیماتوم داد: اگر ناوهای ناتو ظرف سه روز حوزه دریای سیاه را ترک نکنند، در کف دریا قرار خواند گرفت!

از نظر اول چنین بر می‌آید که جنگ 7 ساله در سوریه بین یگانهای دولتی و مخالفان است، ولی در‌واقع این یک درگیری مرگبار بین روسیه و ناتو می باشد.

در حال حاضر موقعیت روز بروز بیشتر داغ می شود. سوریه به دلیل موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و نظامی و استراتژیک اش، "قلب خاورمیانه" نامیده می شود. این کشور در تقاطع پنج دریا (خلیج فارس، دریای مدیترانه، دریای خزر، دریای سرخ و سیاه) واقع شده است.

به همین دلیل است که روسیه برای حفظ سوریه در حیطه نفوذ خود، پایگاه نظامی را در این منطقه جغرافیایی مهم دایر کرده است. در غیر این صورت، سرزمین سوریه در یک به سرعت توسط نیروهای مسلح کشورهای دیگر یا شورشیان ضد دولتی اشغال می‌شد و گروه های افراطی گوناگونی به جنوب روسیه رخنه کرده و برای امنیت ملی آن خطر جدی ایجاد می کردند. این جریان تهدیدی جدی برای امنیت ملی کشور می باشند.…

Read more

باشگاه بیلدربرگ: دولت جهانی یا ناهنجاری تاریخی

باشگاه بیلدربرگ: دولت جهانی یا ناهنجاری تاریخی

تصمیمات در واقع مهم برای تعیین سرنوشت‌ جهان در کجا گرفته می‌شود

والنتین کاتاسانوف/ پروفسور، دکتر علوم اقتصاد، مدیر مرکز پژوهش‌های اقتصادی «شاراپوف» روسیه، کارشناس مسائل پشت صحنه

ا. م. شیری

رسانه‌های جمعی هر سال یک بار از باشگاه بیلدربرگ یاد می‌کنند.، این، طبق معمول در اوایل ماه ژوئن روی می‌دهد. ۶۶- مین نشست نوبتی آن از ۷ تا ١٠ ماه ژوئن در تورین ایتالیا برگزار گردید.

این باشگاه که توجه روزنامه‌نگاران را از مدتها پیش بخود جلب کرده، یک تشکیلات رسمی نیست. این کنفرانس غیررسمی سالانه با شرکت تقریبا  ١٣٠نفر از افراد متنفذ در عرصه‌های سیاسی، بازرگانی، امور بانکی و رسانه‌های جمعی تشکیل می‌گردد. ترکیب شرکت‌کنندگان همه ساله عوض می‌شود (البته دایره کوچکی از افراد وجود دارد که همه ساله بطور منظم شرکت می‌کنند). کمیته برگزاری هر سال لیست شرکت‌کنندگان را با دقت تنظیم می‌کند. شرکت در جلسات فقط با دعوت کمیته برگزاری ممکن است.…

Read more

بیانیه مشترک رهبران آمریکا و کره شمالی در نشست سنگاپور.

بیانیه مشترک رهبران آمریکا و کره شمالی در نشست سنگاپور.

به گزارش خبرگزاری رویترز، متن این بیانیه به شرح زیر است:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اولین دیدار رو در روی خود را ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور برگزار کردند.

ترامپ و کیم تبادل نظری جامع و عمیق در باره مسائل مربوط به روابط آمریکا - کره شمالی و برقراری صلح پایدار و دائم در شبه جزیره کره داشتند. ترامپ به ارائه تضمین‌های امنیتی به کره شمالی متعهد شد و اون نیر بر تعهد قاطع و کامل خود بر خلع سلاح کامل هسته‌ای شبه جزیره کره تاکید کرد.

ترامپ و اون با تاکید بر این نکته که برقراری روابط جدید میان آمریکا و کره شمالی به صلح و رفاه در شبه جزیره کره و جهان مرتبط است و با درک این نکته که اعتمادسازی میان دو طرف می‌تواند روند خلع سلاح هسته‌ای را گسترش دهد اعلام می‌دارند:

۱- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد به ایجاد روابط جدیدی میان آمریکا – جمهوری دموکراتیک خلق کره مطابق با میل مردم دو کشور برای صلح …

Read more

نتقاد شدید صدراعظم آلمان از رفتار ترامپ در نشست جی ۷

انتقاد شدید صدراعظم آلمان از رفتار ترامپ در نشست جی ۷

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه در برنامه تلویزیونی از رفتار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست جی۷ به شدت انتقاد کرد. او گفت که رفتار رئیس جمهور آمریکا وضعیت را ساده‌تر نخواهد کرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه (۱۰ ژوئن/ ۲۰ خرداد) در شبکه اول تلویزیون آلمان ضمن انتقاد شدید از رفتار دونالد ترامپ گفت که توئیت رئیس جمهوری آمریکا "مأیوس‌کننده" است.

مرکل گفت که اما دولت آلمان به بیانیه نشست گروه هفت پایبند است و این بیانیه تصویب شده و دارای اعتبار قانونی است.

ترامپ پس از پایان نشست کشورهای صنعتی گروه ۷ با ارسال یک توئیت رسما امضای خود را از زیر بیانیه پایانی این اجلاس پس گرفت

مرکل که با خونسردی نسبت به ترامپ واکنش نشان می‌داد، در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون آلمان درباره رفتار خونسردانه‌اش گفت که به‌کارگیری زبانی تند چیزی را بهتر نمی‌کند. او افزود که اما گامی که رئیس جمهور آمریکا برداشته موجب سهولت اوضاع نمی‌شود…

Read more

یک عکس و چند تفسیر

یک عکس و چند تفسیر

ترامپ حتی دیروز با حضور دیرهنگام در نشست کاری صبحانه رهبران هفت کشور صنعتی جهان، ناراحتی خود را از جو موجود در نشست جی هفت نشان داد.

انتشار عکسی از نشست دو روزه سران هفت کشور صنعتی جهان – موسوم به جی هفت-  در کبک کانادا در رسانه‌های جهان و شبکه‌های اجتماعی بسیار بازتاب یافته است.

این عکس که از معدود عکس‌های خبری "به لحظه گرفته شده" است صحنه‌ای از نشست سران گروه هفت کشور صنعتی را نشان می‌دهد که در آن ترامپ روی صندلی و دست به سینه نشسته و دیگر رهبران اروپایی دوروبر او را گرفته و ظاهرا قصد دارند تا او را مجاب کنند، اما از ژست ترامپ در عکس مشخص است که ترامپ سرسختی کرده و زیر بار حرف‌های دیگر رهبران جهان صنعتی نرفته است.

عکس پر حرف و حدیث از نشست سران جی هفت/ عکس: جسکو دنزل /EPA

بسیاری در 24 ساعت گذشته درباره این عکس تعبیرها و تفسیرهای مختلفی ارایه کرده اند؛ از جمله اینکه عده‌ای این عکس را نشانگر قدرت فائقه و جایگاه بی بدیل ایالات متحده آمریکا در سیاست و اقتصاد جهانی دانسته‌اند و عده‌ای دیگر بر عکس روی مو…

Read more

کیست آن- مافیای پشت صحنه

کیست آن- مافیای پشت صحنه

والنتین کاتاسانوف/ پروفسور، دکتر علوم اقتصاد، مدیر مرکز پژوهش‌های اقتصادی «شاراپوف» روسیه، کارشناس مسائل پشت صحنه

مترجم: ا. م. شیری

روند جهانی‌سازی در پایان قرن گذشته ناگهان شدت گرفت. در نگاه اول، جهانی‌سازی بمثابه مولود توسعه علوم، فن‌آوری، نیروهای مولده، پدیده عینی بنظر می‌رسید.

اما بررسی دقیق‌تر نشان داد، که جهانی‌سازی در امواج منافع ذهنی سرمایه فراملی پرورش می‌یابد.

آن، بمنظور برقراری سلطه جهانی خود به تقسیم و تقسیم مجدد جهان علاقه‌مند است. اما دولت‌های ملی مانع اصلی در راه آن هستند. روی دیگر سکه «جهانی‌سازی» عبارت است از «لیبرالی کردن». تلاش برای از میان برداشتن دولت‌های ملی که هنوز بنوعی بیانگر منافع جامعه هستند، در پشت نقاب لیبرالی کردن پنهان می‌شود. سرمایه فراملی و فراتر از فراملی که پایان یافتن لیبرالی کردن و نشستن آن بجای رژیم‌های تمامیت‌خواه یا دیکتاتوری را اعلام می‌کند، باید جایگزین دولت‌های ملی بشود. و سرمایه‌داری جای خود را به نظام برده‌داری جدید بدهد.…

Read more

گزارش شاخص صلح جهانی

گزارش شاخص صلح جهانی: جهان در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است

کشورهای غربی بیش از همه از ناآرامی‌ها در خاورمیانه و آفریقا سود برده‌اند

بنا بر گزارش سالانۀ شاخص صلح جهانی که روز چهارشنبه از سوی موسسه صلح و اقتصاد (IEP) استرالیا منتشر شد، جهان امروز در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است.

به نوشته يورونيوز، بر اساس این گزارش که به گفتۀ استیو کلیلیا، رئیس این موسسه پس از تحلیل داده‌های به دست آمده از اتاق‌های فکر، موسسات پژوهشی، دولت‌ها و دانشگاه‌ها تهیه شده، مهمترین دلیل کم شدن شرایط صلح‌آمیز در سراسر جهان، درگیری‌ها در خاورمیانه و آفریقا بوده است که هزاران میلیارد دلار برای اقتصاد جهانی هزینه به همراه داشته است.

به گفتۀ آقای کلیلیا این تحقیقات نشان داد که «صلح و ثروتِ اقتصادی کاملا با یکدیگر پیوند دارند». بر اساس یافته‌های این موسسه تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی، خشونت‌های روی داده در سراسر جهان مبلغی حدود ۱۴.۸ تریلیون دلار آمریکا (معادل ۲ هزار دلار برای هر نفر) برای اقتصاد جهانی هزینه به همراه داشته است…

Read more

واشنگتن کارت‌های خود را در قفقاز جنوبی رو می‌کند

واشنگتن کارت‌های خود را در قفقاز جنوبی رو می‌کند

مرتضی جعفرپور مقدم

آمریکا در نظر دارد با کمک‌‌های همه جانبه خود به ارمنستان، این کشور را از مدار نظامی-سیاسی روسیه خارج کرده و همچنین ارتباط زمینی روسیه با ایران و ترکیه را تحت تاثیر قرار دهد.

 با روی کار آمدن دولت جدید ارمنستان از پی اعتراضات خیابانی ماه گذشته به نظر می‌‌رسد تمایل و رغبت دولت‌‌های غربی به این دولت جدید افزایش یافته است. این میل و رغبت به آسانی در بیانات سران دولت‌‌های غربی در ارتباط با ارمنستان طی یک ماه گذشته مشهود بوده است. رفتار آمریکا به عنوان رهبر جهان غرب نیز در این خصوص کاملا بارز بوده است.

آمریکا که تحریم‌‌های شدیدی را طی چند ماه گذشته علیه روسیه اعمال کرده است در برخورد با ارمنستان دست و دل بازتر عمل می‌‌کند. به راستی در پس پرده دیدارهای مستمر سفیر آمریکا در ایروان با سران دولت جدید ارمنستان چه راضی نهفته است؟

به گفته ریچارد میلز، سفیر ایالات متح…

Read more

خیمه شب بازی قتل خبرنگار روس در اوکراین

خیمه شب بازی قتل خبرنگار روس در اوکراین

"ترور" پر سر وصدای آرکادی بابچنکو، روزنامه نگار روسی در پایتخت اوکراین صحنه سازی سازمان امنیت این کشور از آب در آمد. دویچه وله آلمان دولت اوکراین رابه فریبکاری جامعه جهانی متهم می کند و می نویسد:

سرویس‌‌های امنیتی اوکراین با صحنه‌سازی قتل یک خبرنگار روس جامعه جهانی را فریب دادند. نه تنها منتقدان اوکراین بلکه همکاران این خبرنگار هم حال خواستار ارائه مدارکی هستند که ثابت کند این قتل نمایشی ضروری بوده است.

دیدار آرکادی بابچنکو با نخست‌وزیر اوکراین، پترو پروشنکو

بیست ساعت پس از آنکه خبر قتل آرکادی بابچنکو، خبرنگار منتقد روس در پایتخت اوکراین منتشر شد، بابچنکو صحیح و سالم همراه مقامات دولت اوکراین در یک نشست خبری شرکت کرد و از همسرش عذرخواهی کرد.

یک روز پیشتر گزارش شده بود که آرکادی بابچنکو ترور شده و در مسیر رسیدن به بیمارستان در آمبولانس جان خود را از دست داده است. سرگئی کنیازوف، رئیس پلیس اوکراین گفته بود که همسر بابچنکو جسد "غرقه به خون" این خبرنگار را در برابر در …

Read more

بیانیه کار گروه

بیانیه کار گروه برگزارکننده نشست های حزب های کمونیست و کارگری جهان  در باره پیامدهای خطرناک خروج آمریکا از برجام برای صلح جهانی

پنجاه و یک حزب کارگری و کمونیستی جهان قطعنامۀ پیشنهادی حزب تودۀ ایران به نشست کارگروه برگزاری نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری را امضاء کردند

ما حزب‌های امضاکنندهٔ این بیانیه، که در نشست کارگروه برگزاری نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در روز ۲۰ مه ۲۰۱۸ [۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶] در آتن شرکت داشتیم، تصمیم دولت آمریکا به بیرون رفتن از توافق‌نامهٔ ۲۰۱۵ با ایران موسوم به «برجام» را که بی‌توجهی کامل به افکار عمومی جهان است، محکوم می‌کنیم. این اقدام آمریکا پیامدهای خطرناکی خواهد داشت.

برجام را پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان (۵+۱) با ایران امضا کرده بودند. خروج آمریکا از برجام در روز ۸ مه ۲۰۱۸ [۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶] تنش در منطقه را به طور چشمگیری شدّت بخشیده و خطر وقوع جنگ ویرانگر تازه‌ای را در خاورمیانه افزایش داده است…

Read more

رقیب دلار

رقیب دلار

آیا یوآن چین می‌تواند ارز ملی آمریکا را در پرداخت‌های نفتی در تنگنا قرار دهد؟

چین مصمم است تجارت نفت را بجای محاسبات سنتی با دلار با پول ملی انجام دهد. نخستین عملیات در بورس بین‌المللی انرژی شانگهای طبق برنامه در تاریخ ۲۶ مارس انجام شد. همین روز نیز قیمت پایه قرارداد خرید و فروش نفت اعلام گردید. «راشا تودی» (روسیه امروز) این مسئله را روشن کرد، که آیا پول ملی جمهوری خلق چین قادر است با دلار آمریکا در بازار هیدروکربن‌ها رقابت نماید.

دولت جمهوری خلق چین قصد دارد در سیاست انرژی به تدابیر بی‌سابقه‌ای دست بزند و تجارت نفت را با یوآن انجام دهد. نخستین عملیات در بورس بین‌المللی انرژی شانگهای در ۲۶ مارس به واقعیت پیوست. علاوه بر این، چین برای اولین بار در باره اعطای اجازه به سرمایه‌گذاران خارجی برای مشارکت در بازار بورس مواد خام خود اعلام آمادگی نمود.

بنا به گزارش بلومبرگ، قیمت پایه برای معاملات نفت قبل از آغاز جلسه معاملاتی اعلام گردید. در همین حال، چین…

Read more

عربستان در بازار سیاه سلاح هسته‌ای خریده

عربستان در بازار سیاه سلاح هسته‌ای خریده

موشک‌های ایران علیه آمریکا نیست

مترجم: مریم حاصللو

 وزیر امور خارجه آمریکا که برای توضیح و مشورت به کمیته روابط خارجی سنای این کشور رفته بود، با انتقاد شدید و صریح درباره سیاست‌های دولت در قبال ایران مواجه شد و غیر از یک مورد، پاسخی برای ارائه نداشت، سخنان سناتور رندپاول به قدری صریح و برخی بسیار مهم بودند که به همان صورت برگردان و در ادامه ارائه شده است.

 به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر، سناتور رندپاول در جلسه کمیته سیاست خارجی خطاب به مایک پومپئو، وزیر امور خارجه جدید آمریکا درباره اظهارات دوشنبه او و درخواست‌های موسوم به «۱۲بندی» وزارت امور خارجه از ایران، انتقادات صریح و تندی را مطرح کرد. او سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: «برجام توافقی بود که دستاوردهایی داشت و بدون شک برخی از آنها هنوز به دست آمریکا نرسیده است. از جمله مفاد این قرارداد این بود که ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ایران از بند آمریکا رها شده و یکجا و نه به‌صورت تدریجی در اختیار تهران قرار گیرد.»…

Read more

یاشین، عنکبوت سیاه و دروازه بان قرن

یاشین، عنکبوت سیاه و دروازه بان قرن

لئو یاشین را تواناترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال می‌دانند. او تنها دروازه‌بانی است که یک بار توپ طلایی بهترین بازیکن سال را به دست آورد. یاشین با شیوه‌ی بازی غیرمتعارف خود، در دروازه‌بانی فوتبال انقلابی بر پا کرد.

زمانی یک مفسر فوتبال درباره‌ی یاشین دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال شوروی گفته بود: «توپی که از کنار یاشین عبور کند، از کنار دروازه عبور خواهد کرد.» این سخن به بهترین نحوی تسخیرناپذیری این اسطوره‌ی فوتبال را بیان می‌کند.

اوزه بیو ستاره‌ی فوتبال پرتغال در دهه‌ی ۶۰ نیز گفته بود: «یاشین بهترین دروازه‌بانی است که تاریخ فوتبال جهان به خود دیده است.»

روسیه که میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ را بر عهده دارد، در این دوره از بازی‌ها یاد دروازه‌بان اسطوره‌ای خود را گرامی داشته است. بر پوستر رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ تصویر یاشین می‌درخشد.

پوستر رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

س…

Read more

15 سال پیش آمریکا سرزمین مرا نابود کرد.

نگاه یک نویسنده عراقی به جنگ

15 سال پیش آمریکا سرزمین مرا نابود کرد.

سنان انطون/ ترجمه بهناز ولی

زمانی که ۱۲ سال داشتم صدام حسین، معاون رئيس جمهور وقت عراق یک پاکسازی بزرگ انجام داد و به طور رسمی قدرت کامل را غصب کرد. من آن زمان در بغداد زندگی می‌کردم و بر اثر این اتفاق تنفری عمیق و درونی در من شکل گرفت. این احساس همزمان با من بزرگ و تقویت می‌شد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، اولین رمانم را به نام «اعجام: یک حماسه عراقی» نوشتم. داستان درباره زندگی روزمره، تحت رژیم خودکامه صدام است. فرات، راوی داستان، همچون خودم دانشجوی ادبیات انگلیسی در دانشگاه بغداد است. او به دلیل تعریف کردن لطیفه‌ای در مورد دیکتاتور به زندان می‌افتد. فرات در مورد سقوط صدام به خیال‌پردازی و و اوهام پناه می‌برد، همان طور که خود من اغلب چنین می‌کردم. من امیدوار بودم که شاهد سقوط صدام باشم، چه در عراق و چه از دور.

چند ماه پس از جنگ خلیج فارس عراق را ترک کردم و به دانشگاهی در ایالات متحده رفتم، و از آ…

Read more

اسرار پیدا و پنهان در پس رفتار جنون آمیز ایالات متحده

اسرار پیدا و پنهان در پس رفتار جنون آمیز ایالات متحده

سمیه پسندیده

در حالیکه ایالات متحده به گمان خود زمینه را برای آغاز مذاکرات جدید با ایران آماده می کند، مقامات ایران اعلام کرده اند که تهران به هیچ وجه وارد این سیاه بازی تبلیغاتی ایالات متحده نخواهد شد.

خبرگزاری اسپوتنیک- مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در نشست بنیاد هریتیج فهرستی از مفاد درخواستی جدید کاخ سفید به عنوان شروط انجام مذاکرات جدید با تهران را اعلام کرد. دونالد ترامپ که همواره از همان آغاز فعالیتهای انتخاباتی خود برجام را توافقی بد و با امتیازات کم برای آمریکا می دانست و بر لزوم بازبینی و انجام مذاکرات جدید با ایران تاکید می‌کرد، در نهایت روز 8 می بصورت یکطرفه از این توافق بین المللی خارج شد. اما به نظر می رسد که اعلام شروط 12 گانه کاخ سفید از سوی وزیر امور خارجه ایالات متحده را پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای می‌توان در واقع امتیازات درخواستی ترامپ برای حصول توافق مورد نظر با ایران دانست…

Read more

گذار از دلار

گذار از دلار

چرا شرکت‌های روسی و چینی حاضرند در محاسبات از روبل و یوآن استفاده کنند؟

مأخذ: راشا تودی

وزارت توسعه اقتصادی [روسیه] پیش‌بینی می‌کند، که حجم مبادله کالا بین روسیه و چین در سال ۲٠١۸ به ١٠٠ میلیارد دلار بالغ شود. فعال‌سازی روابط تجاری متقابل قادر است به رشد محاسبات با ارزهای ملی بیانجامد. شرکت‌های روسی تا کنون ١۵ درصد از بهای واردات خود را با یوآن چین پرداخته‌اند.

چرا تجارت در عبور از محاسبات سنتی با دلار آمریکا به تسویه حساب‌ها مستقیما با ارزهای ملی علاقه‌مند است، مطالب «راشا تودی»(روسیه امروز) را مورد ملاحطه قرار دهید.

سال اول نیست که چین بزرگترین شریک تجاری روسیه است. سهم جمهوری خلق چین از کل تجارت بین‌المللی روسیه در سال ۲٠١۷، ١۵ درصد بود، در ماه ژانویه سال ۲٠١۸، ١۷ و ۲ دهم درصد افزایش یافت. برای مقایسه، سهم ثابت آلمان، در جایگاه دوم، در حدود ۸ درصد است.

بنا به اطلاعاتی که وزارت توسعه اقتصادی در اختیار «راشا تودی» قرار داد، ا…

Read more

فلسطین،همچنان نماد مبارزه آزادی بخش است.

فلسطین،همچنان نماد مبارزه آزادی بخش است.

 مسعود امیدی

اگر از غزه پرسیدند بگو آنجا شهیدی است که شهیدی را به دوش می کشد، شهیدی از او عکس می گیرد، شهیدی او را بدرقه می کند، و شهیدی بر او نماز می گذارد. "محمود درویش" دونالد ترامپ در دسامبر گذشته بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت که علاوه بر خشم مردم فلسطین، واکنش‌های گسترده جهانی را نیز به همراه داشت.چند روز پس از سخنرانی ترامپ در رابطه با انتقال سفارت به بیت‌المقدس، سازمان ملل متحد با اکثریت آرا، قطعنامه‌ای‌ در محکومیت این تصمیم آمریکا تصویب کرد.مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس این قطعنامه‌ را به رای گذاشت که در آن نمایندگان ۱۲۸ کشور به قطعنامه مجمع علیه تصمیم آمریکا رای موافق، ۹ کشور رای مخالف و ۳۵ کشور رای ممتنع دادند. ۲۱ کشور نیز در این رای‌گیری شرکت نکردند. فلسطینی‌ها نیز در مقابل این اقدام ایالات متحده دست به یک تظاهرات اعتراضی زدند که تاکنون ده‌ها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است. ایالات متحده آمریکا برابر برنامه ریزی و اعلام قبلی روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) سفارت خود را به طور رسمی در بیت‌المقدس (اورشلیم) افتتاح کرد. اسرائیل و آمریکا در این روز مراسم مشترکی را برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس در این شهر برگزار کردند که مصادف با هفتادمین سال تاسیس اسرائیل بود . روز تاسیس کشور اسرائیل که از سوی ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل اویو به بیت المقدس انتخاب شده بود ، روزی است که فلسطینیان آن را روز نکبت نامیدند. فلسطینیان نیز از هفته ها قبل تظاهراتی را در اعتراض به 70 سال تصرف غیر قانونی سرزمین شان در نوارغزه برگزار کردند که …

Read more

تأثیر امتناع اتحادیه اروپا از دلار

تقدیم به سپیده‌ صبحگاهان، طلایه‌داران روزهای روشن فروپاشی نظام مالی مبتنی بر دلار، ابزار سلطه امپریالیسم بمدیریت دولت در سایه (صهیونیسم بین‌الملل)

هشدار شرطی: تأثیر امتناع اتحادیه اروپا از دلار در معاملات نفتی با ایران بر ارز آمریکا چگونه خواهد بود؟

اتحادیه اروپا در نظر دارد در معاملات نفتی با ایران از دلار آمریکا امتناع نموده، بهای آن را به یورو پرداخت نماید. کارشناسان استدلال می‌کنند، که چنین پاسخ تند به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای می‌تواند تأثیرات تحریمهای آمریکا علیه ایران را به حداقل ممکن برساند و برای کشورهای اتحادیه اروپا هم سودمند باشد. علاوه بر این، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند، که چنین اقدامی قادر است به یک گام اساسی در راه حذف جهانی دلار تبدیل شود.

اقدام اتحادیه اروپا چگونه می‌تواند موقعیت ذخیره ارزی جهان را متزلزل سازد- در مقالات «راشا تودی» (روسیه امروز) بخوانید.

بگزارش «ریا نووستی»،کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم د…

Read more

اعلام رسمی پیروزی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات عراق

اعلام رسمی پیروزی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات عراق

به نوشته دویچه وله، ائتلاف «سائرون»، بلوک سیاسی تحت هدایت مقتدی صدر،‌ روحانی شیعه و از مخالفان مداخله ایران و ایالات متحده در امور عراق پیروز رسمی انتخابات پارلمانی این کشور اعلام شد. همزمان ایران به دنبال تلاش برای حفظ نفوذ در بغداد است. تنش در کردستان عراق نیز ادامه دارد و شش حزب کردی تهدید به خروج کامل از فرآیند سیاسی عراق کرده‌اند.

کمیسیون انتخابات عراق شنبه ۱۹ مه / ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد که فهرست سائرون با کسب ۵۴ کرسی از مجموع ۳۲۸ کرسی پارلمان عراق پیروز انتخابات سراسری است.

مقتدی صدر خود به عنوان نماینده در انتخابات شرکت نداشت و بنابر این نمی‌تواند مقام نخست‌وزیری را بر عهده گیرد، اما پیروزی ائتلاف مورد حمایت او، این روحانی شیعه را به چهره‌ای قدرتمند برای تشکیل دولت آینده عراق بدل کرده است. او به دنبال تشکیل یک دولت تکنوکرات با حضور اغلب جریان‌های سیاسی عراق، به جز جریان‌های تحت حمایت ایران است…

Read more

شگفتی های انتخابات عراق

شگفتی های انتخابات عراق

عراقی‌های ناامیدشده از فساد و حکومتمداری بد در عراق به صدر و متحدان او رای دادند. در این میان حزب کمونیست عراق نیز در ائتلاف بلوک صدر حضور داشته است. این حزب وعده بهداشت و آموزش بهتر برای شهروندان و کاهش تبعیض‌های طبقاتی را داده است. 16 نماینده حزب کمونیست به مجلس راه یافته اند. کمونیست ها گفته اند که می خواهند روابطی متوازن با همه کشورهای خارجی مبتنی بر عدم مداخله آنان در امور داخلی عراق داشته باشد.

گفتنی است که ائتلاف صدر در بغداد بیش از نیمی از آرا را به خود اختصاص داده است.

صدر هم مخالف حضور ایران در عراق و هم مخالف امریکاست. صدر دو بار علیه نیروهای امریکایی در عراق شورش‌هایی را سازماندهی کرد و از معدود رهبران شیعه عراقی است که راه خود را از ایران جدا کرده است. روحانی‌ای که شعارهای ملی‌گرایانه سر می دهد و از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو مخالف حضور امریکایی ها در عراق بوده است.

«هادی عامری» از فرماندهان ش…

Read more

بیانیه‌ی مشترک رسانه‌ای شورای سازمان‌های حقوق بشر

بیانیه‌ی مشترک رسانه‌ای شورای سازمان‌های حقوق بشر
در اعتراض به کشتار مردم فلسطین

بیانیه‌ی مشترک رسانه‌ای شورای سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی درباره‌ی رویدادها در هفتادمین سالگشت «نکبت» & انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

شورای سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی نشست اضطراری خبری درباره‌ی تداوم و تشدید اقدام‌های مرگبار اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه برگزار کرد. این اقدام‌های نیروهای اشغالگر اسرائیل در روز ۱۴ مه ۲۰۱۸ به قتل ۵۸ فلسطینی، ازجمله ۴۳ غیرنظامی و از آن میان شش کودک، انجامیده است. در این نشست خبری همچنین به موضوع انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به بیت‌المقدس با بی اعتنایی به جایگاه حقوقی این شهر که در حقوق بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، نیز توجه شد.

شورای سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی نامه‌ی زیر را به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ارسال کرده و از او خواسته است تا برای محافظت از مردم فلسطین در غزه و پایان دادن به محاصره‌ی غیرقانونی آن دست به اقدام‌های مشخص بزند.…

Read more

جامعه‌ی بین المللی باید فوری برای محافظت از معترضان غیرمسلح اقدام کند

جامعه‌ی بین المللی باید فوری برای محافظت از معترضان غیرمسلح اقدام کند


در ۷۰مین سالگشت نکبت ـ آوارگی اجباری فلسطینی‌ها در پی ایجاد کشور اسرائیل ـ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن در فلسطین ـ الحق، المیزان، المرصاد، مرکز حقوق بشر فلسطین و مرکز مطالعات حقوق بشر رام الله ـ کشتار دهها فلسطینی و زخمی کردن هزاران فلسطینی دیگر را که از حق خود برای تظاهرات صلح‌آمیز استفاده می‌کردند، به دست نیروهای اسرائیلی به شدت محکوم می‌کنند. سازمان‌های ما فراخوان خود در مورد توقف فوری استفاده از خشونت افراطی علیه معترضان صلح جو را تکرار می‌کنند. جامعه‌ی بین المللی باید اقدام‌های نیرومندی را علیه اسرائیل برای پایان دادن به تداوم نقض حقوق بین المللی حقوق بشر و حقوق بین‌المللی بشردوستانه که معادل جنایت جنگی است در پیش بگیرد و تحقیقات مستقل و شفافی را در مورد استفاده‌ی نیروهای اسرائیلی از مهمات واقعی و تک تیراندازان به اجرا بگذارد. ما از کلیه‌ی کشورها می‌خواهیم همکاری نظامی خود با اسرائیل را متوقف کنند. ما همچنین محکومیت انتقال غیرقانونی سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را در آستانه‌ی یاداوری نکبت تکرار می‌کنیم.…

Read more

جنایت صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین

جنایت صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین

 در سایه حمایت دولت آمریکا

آخرین آمار؛ 59 شهید و 2700 زخمی

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در جریان تظاهرات روز دوشنبه فلسطینی‌ها دست‌کم 59 فلسطینی شهید و بیش از 2700 تن نیز زخمی شدند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، روز دوشنبه در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس دستکم 59 فلسطینی شهید و بیش از 2700 تن زخمی شدند که از بین زخمی شدگان 225 تن کودک و 79 تن زن هستند.

هشت تن از شهدا نیز کودک هستند. از زمان آغاز راهپیمایی بازگشت این بیشترین تعدادی از معترضان فلسطینی است که شهید می‌شوند. 13 تن از زخمی شدگان نیز خبرنگار هستند. صد تن از زخمی شدگان این یورش وحشیانه نیز حالشان وخیم گزارش شده است.

جواد عواد، وزیر بهداشت فلسطین از جامعه جهانی و نهادهای بین المللی خواست برای توقف کشتار فلسطینی‌ها توسط اسرائیل اقدامی انجام دهند. وی از سازمان جهانی بهداشت و صلیب سرخ و سازمان ملل خواست مانع اقدامات اسرائیل شوند…

Read more

فیسبوک اطلاعات شما را جمع‌آوری می‌کند

فیسبوک اطلاعات شما را جمع‌آوری می‌کند

حتی اگر عضو فیسبوک نباشید

 کرت واگنر و مهران بوالحسنی (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) 

یکی از نکات قابل توجه جلسه هفته پیش کنگره آمریکا که با حضور مارک زاکربرگ برگزار شد، طرح این نکته بود: در آن جلسه دو روزه زاکربرگ تایید کرد که فیسبوک، اطلاعات آنلاین کاربران را، حتی در صورت نداشتن اکانت در این سایت، جمع‌آوری می‌کند. نکته‌ی جالب و تامل‌برانگیز اما اینجاست که تقریباً کاری از دست کاربران برای جلوگیری از این دزدی اطلاعات برنمی‌آید.

این خبر به‌قدری مهم بود که فیسبوک در یک پست وبلاگی آن را تایید کرد و چرایی این کار را برای کاربران توضیح داد. اما فیسبوک به چند نکته اشاره نکرد. مثلاً اینکه «پروفایل سایه» چیست؟ یا اینکه این اطلاعات چه مدت نگهداری می‌شود؟ همچنین فرآیند جمع‌آوری این اطلاعات، با استفاده از لیست مخاطبین یک کاربر عضو فیسبوک، توضیح داده نشد.

پروفایل سایه چیست؟

پروفایل سایه به مجموع اطل…

Read more

جنگ بعنوان راهی برای ادامه موجودیت ایالات متحده آمریکا

 جنگ بعنوان راهی برای ادامه موجودیت ایالات متحده آمریکا

در باره برخی ویژگی‌های تصمیم‌گیری در کاخ سفید

ژنرال بازنشسته ولسی کلارک در مصاحبه تلویزیونی در سال ۲٠٠۷ اظهار داشت، که ایالات متحده آمریکا پس از حمله به نیویورک در سال۲٠٠١ شروع هفت جنگ در مدت پنج سال در خاورمیانه را برنامه‌ریزی کرد. سوریه، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و ایران بعد از عراق هدف پنتاگون تعیین شده بودند.

در مدت پنج سال آمریکایی‌ها نتوانستند، اما از آن زمان تا کنون این کشورها، بجز ایران، با تهاجم و فشارهای آمریکا مواجه شدند. درگیری مسلحانه در سوریه آغاز گردید که هنوز هم ادامه دارد. از ماه دسامبر سال ۲٠٠١ آمریکا به عملیات مختلف در سومالی مشغول است. در نهایت، در سال ۲٠٠۶ جنگ باصطلاح سومالی آغاز گردید. هنگامی که لیبی بموجویت خود پس از عملیات ناتو در سال ۲٠١١ خاتمه داد، سودان در نتیجه یک همه‌پرسی سازمانیافته در زیر حمایت واشینگتن تجزیه شد. اسرائیل در ماه ژوئیه سال ۲٠٠۶ به لبنان حمله کرد (تا آن وقت، در سال ۲٠٠۵ نیروهای سوری از لبنان خارج شدند)، و بمباران شهرهای لبنان تنها پس از مداخله شورای امنیت سازمان ملل متحد پایان یافت. نیروی هوایی اسرائیل بمنظور ضربه زدن به تأسیسات سوریه، حریم هوایی لبنان را بی‌هیچ مانعی تا امروز نقض می‌کند.…

Read more

بیانیه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری

بیانیه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری

زنده باد حماسه نهم مه!

۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷

در ۹ مه ۱۹۴۵، در برلینِ به تصرف ارتش سرخ درآمده، نازی‌ها تسلیم خود را به جمهوری‌های سوسیالیستی اتحاد شوروی که به جنگ جهانی دوم یا جنگ کبير میهنی پایان دادند، امضاء کردند.

در ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱، نازی‌ها به مرزهای اتحاد شوروی حمله کردند و با بسیج حدود ۴٫۵ میلیون سرباز با پشتیبانی ۶۰۰‌ هزار خودرو، ۷۵۰ هزار اسب و حدود ۲۷۰۰ هواپیما (بیش از نیمی از نیروی هوایی آلمان) به دروازه‌های مسکو رسیدند. نازی‌ها که در نتیجه مقاومت مجبور به عقب‌نشینی شده بودند، هدف استراتژی جدید خود را تحت کنترل گرفتن استالنیگراد قرار دادند، جایی که در ژوئیه ۱۹۴۲ بی‌رحمانه‌ترین و خشونت‌بارترین نبرد سراسر جنگ، آغاز شد.

ارتش سرخ و خلق مسلح علیه تصرف هر بلوک، هر خیابان، هر خانه، هر اتاق مقاومت کرد. میلیشیای کارگری تشکیل شد. یکی از صحنه‌های این مبارزه تاریخی کارخانه تراکتورسازی بود که کارگران وارد مبارزه با سربازان متجاوز مسلح به سلاح‌های سنگین شدند. در ۲ فوریه ۱۹۴۳، استالینگراد آز…

Read more

نگاهی به آنچه در سوریه می گذرد

نگاهی به آنچه در سوریه می گذرد

در سوریه جنگ بی امان و خانمانسوز همچنان ادامه دارد و هر روز فجایع بیشتری را به مردم آن کشور تحمیل می نماید. و از سویی دیگر طرفهای در گیر در این جنگ، در فعالیت های میدانی خودسعی می کنند با به اجرا گذاشتن انواع مختلف ترفندها و تاکتیک های نظامی و سیاسی تعادل و موازنه قدرت را به نفع خود تغییر داده و به نتایج و اهداف مورد نظر خود دست یابند. از جمله این سیاست های تاکتیکی می توان  به اتحادهای موقت و مرحله ای اشاره کرد. طرف های درگیری که در یک مرحله دشمن و رقیب هم بوده اند، برای پیش بردن مرحله جدیدی به متحد و دوست همدیگر تبدیل می شوند. از آن جمله میتوان به اتحاد روسیه، ترکیه و ایران اشاره نمود که نمونه برجسته و مهمی از این نوع اتحادها است. البته مورد مهمی که این سه کشور رابا همدیگر متحد نموده است، رویارویی آنها با کشورهای غربی، بخصوص آمریکا می باشد. اما در عین حال، هدف های استراتژیک و دراز مدت این کشورها با همدیگر در بعضی جهات نه تنها مخالف بلکه در مواردی هم متضاد می باشد.…

Read more

بیانیه شورای جهانی صلح

بیانیه شورای جهانی صلح

روند گسترش نظامیگری و جنگ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

شورای جهانی صلح حمله تحریک آمیز اخیر به سوریه را محکوم می کند!

حملهٔ موشکی تأیید شده در روز یکشنبه ۲۹ آوریل به تعدادی از پایگاه‌های هوایی سوریه موجب افزایش شدید تنش در خاورمیانه شده است. به گزارش روزنامهٔ سوری "تشرین" و به نقل از منابع خبری، "حملهٔ اخیر به مقرّهای سوری در استان‌های حلب و حما از پایگاه‌های بریتانیا و آمریکا در شمال اردن آغاز شد که در آن 9 موشک بالیستیک شلیک شد."

اگرچه هیچ کشوری مسئولیت رسمی این اقدام تجاوزکارانه را نپذیرفته است، ولی همهٔ انگشت‌ها به سوی ارتش اسرائیل به عنوان مسبب این حمله متوجه است. درست چند ساعت پیش از حمله، مایک پومپئو، وزیر امور خارجهٔ جدید آمریکا، سرگرم دیدار از اسرائیل بود که از آنجا به عربستان سعودی- دیگر کشور جنگ‌طلب منطقه- رفت. وی از طرفداران "طرح خاورمیانهٔ جدید" و جنگ تجاوزکارانه علیه ایران به مثابه ابزاری برای تغییر توازن قدرت در منطقه است…

Read more

تعالیم مارکس- ضرورت امروز

تعالیم مارکس- ضرورت امروز

پنجم ماه مه سال جاری دویست سال از تولد کارل مارکس، اقتصاددان، جامعه‌شناس، فیلسوف، متفکر انقلابی، روزنامه‌نگار سیاسی و فعال اجتماعی سپری می‌شود. من گمان نمی‌کنم این تاریخ در روسیه چندان با شکوه آنطور، مانند نمونه، تأسیس مرکز یلتسین یا جشن روز قانون اساسی برگزار شود. اما براستی تعالیم این شخصیت تأثیر عظیمی بر تاریخ جهان و، بویژه، بر تاریخ کشور ما گذاشته است. مارکسیزم، نه فقط بمعنی ایدئولوژی یا نگرش خاص به جهان، بلکه یک نظریه علمی مستدل است، که قانونمندی توسعه جامعه و ضرورت گذار به شکل نوین مناسبات اجتماعی- کمونیسم را توضیح می‌دهد. این، یک نظام نگرشی جامع به فرایندهای اجتماعی می‌باشد.

سعی نمی‌کنم با کاربرد واژه‌های علمی موجبات خستگی خوانندگان را فراهم آورم، بلکه تلاش می‌کنم ضرورت مفاد اصلی نظریه مارکس را در انطباق با ساختار حاکمیت امروزی روسیه مورد تجزیه و تحلیل قرار دهم. اما چرا من در ابتدا تصریح نمودم که در این تاریخ نه فقط هیچ مراسمی برگزار نخواهد گردید، حتی هیچ یادی هم از آن نخواهد شد؟ آری، به این سبب که این تعالیم، با نظم اجتماعی- اقتصادی حاکم…

Read more

ارمنستان : " جنبشی توده ای که کشور پیش از این هرگز شاهد آن نبوده است "

ارمنستان : " جنبشی توده ای که کشور پیش از این هرگز شاهد آن نبوده است "

برگردان : هاتف رحمانی

در ارمنستان جنبشی توده ای نخست وزیر و رئیس جمهور سابق سرژ سرگیسیان را بر کنار کرد. حتی اگر جریان های لیبرال برای کانالیزه کردن جنبش و کسب حمایت انتخاباتی تلاش می کنند ، این جنبش می تواند حرکت مثبتی برای جوانان و طبقه کارگر سرکوب شده نیز باشد . ما با هوانس گورکیان ، دانشجوی حقوق ارمنی در برلین و عضو سازمان انقلابیون انترناسیونالیستی المان گفتگو کرده ایم . گفتگو توسط فیلیپ الکوی انجام گرفته است . 

ف آ: جنبش چگونه آغاز شد ؟ آیا اولین بار است که مردم علیه دولت اعتراض می کنند؟

هوانس : جنبش در 13 اوریل با شروع اولین اقدام های نافرمانی مدنی آغاز گشت . قبل از آن ، نیکول پاشینیان رهبر اپوزیسیون در سراسر ارمنستان یک راه پیمایی اعتراضی بر گزار کرد. با بازگشت به ایروان پایتخت ارمنستان اپوزیسیون اعتراض علیه انتخاب برنامه ریزی شده سرژ سرگیسیان رئیس جمهور سابق بعنوان نخست وزیر در رای گیری 17 آوریل مجلس را آغاز کردند. جوانان بودند که راه بندان خیابان ها را با ابزار های مسالمت آغاز کردند چون نمی خواستند انتخاب عملی شود. دانشجوها برای اشغال دانشگاه تل…

Read more

ویکتور خارا، آواز خوان انقلابی

 ویکتور خارا، آواز خوان انقلابی

ویکتور لیدیو خارا مارتینز (به اسپانیایی: Víctor Lidio Jara Martínez) شاعر، آوازخوان و انقلابی شیلیایی که در جریان کودتای نظامی آگوستو پینوشه علیه سالوادور آلنده در شیلی به قتل رسید.

ویکتور خارا در روستایی فقیر در شیلی به دنیا آمد. مادرش شعرهای بومی می‌سرود و بدین ترتیب خارا از کودکی با ترانه‌های روستایی آشنا شد. با نقل مکان خانوادهٔ خارا به شهر سانتیاگو، او با محیطی متفاوت از جامعهٔ روستایی آشنا شد. خارا پس از مرگ مادرش دچار خلاء عاطفی شد و به مدرسه دینی رفت. اما پس از دو سال آن‌جا را ترک کرد و عازم دورهٔ اجباری نظامی شد. پس از پایان دورهٔ سربازی خارا به دانشگاه رفت و در آن جا به مطالعهٔ موسیقی بومی شیلی پرداخت.

پس از دستگیری ویکتور خارا توسط ارتش آگوستو پینوشه دیکتاتور شیلی، او و پنج هزار تن از جوانان شیلی را به استادیوم سانتیاگو‌‌‌؛ یعنی همان‌جایی که کنسرت‌های حمایتی آلنده برگزار شده‌بود، منتقل کردند. در آن‌جا نظامیان به شکنجه و کشتار بسیاری از مبارزان پرداختند‌…

Read more

جنگ کره؛ پرواربندان هیولا

جنگ کره؛ پرواربندان هیولا

قریب 70سال پیش، جنگی در شبه‌جزیره کره رخ داد که آسیای مجروح را به آستانه ویرانگری‌ها و کشتارهای جبران‌ناپذیر اتمی کشانید و توقف آن نیز بنا به خواسته آمریکا و متحدانش، زهدانی برای پرورش استعداد جنگ‌افروزی‌های ویرانگرتر دوباره شد. این جنگ، نمونه‌ای عالی از فتنه‌گری‌های امپریالیسم و کاربرد موفق و حیرت‌انگیز ریاکاری‌ها و فریب‌کاری‌های آمریکا و متحدانش در مبارزه علیه استقلال‌طلبی ملت‌های آزاده بود. در این جنگ کثیف، گستاخی‌های ضدانسانی دولت آمریکا که تا پیش از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به‌طور عمده علیه مردم بی‌پناه آمریکای لاتین و فیلیپین به‌کار می‌رفت، پهنائی جهانی گرفت و به قتل‌عام‌های بی‌محابای مردمانی انجامید، که جز مخالفت با استعمار و پایداری در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا و متحدانش، گناه دیگری نداشتند. پس از جنگ کره، سیطره آمریکا بر سرمایه‌داری جهانی تثبیت شد و سایر قدرت‌های این نظام به اطاعت از آن ناگزیر شدند و دیکتاتوری‌های فاسد حاکم بر مناطق گوناگون جهان، برای مدتی از ترس و هراس کابوس‌هائی که هر دیکتاتور بی‌ریشه‌ای بدان مبتلاست، نجات یافتند. جنگ کره، تجزیه چین را دوام بخشید و تقسیم ویتنام را بنیاد نهاد؛ سرکوب قیام‌های ترقی‌خواهانه مالزی و تایلند را تسهیل نمود و کودتاهای جنایت‌کارانه علیه برخی دولت‌ها و دولت‌مردان مترقی جهان هم‌چون دکتر مصدق در ایران و سرهنگ آربنز در گواتمالا و پاتریس لومومبا در کنگو و ده‌ها حادثه خونین دیگر را به‌دنبال داشت…

Read more