header photo

خبرهای خارجی

ولادمیر پوتین پس از دیدار با ترامپ

09-07-2017

ولادمیر پوتین پس از دیدار با ترامپ

پیشرفت در حل مسئله سوریه ممکن است

موضوع سوریه موضوع مورد بحث با تمام روسای شرکت کننده در اجلاس «گروه بیست» بود.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهور روسیه در اجلاس «گروه بیست» با تمام همصحبتان خود از جمله با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا،موضوع سوریه را به بحث گذاشت.

ولادیمیر پوتین گفت:«موضع آمریکا عملگراتر شده است. بطور کلی چیزی تغییر نکرده است، اما این درک وجود دارد که با تلاش مشترک می توان به چیزهای زیادی دست یافت. کاهش تنش در منطقه جنوب یکی از پیشرفت هایی است که در جریان کار با آقای ترامپ به آن دست یافتیم.این نتیجه عینی کارهای مشترک است.

در رابطه با سوریه،با تکیه بر حسن نیت ایران، ترکیه و دولت سوریه و بشار اسد می توانیم گام های بعدی را برداریم.مهمترین نکته آن است که این مهم در اسناد مربوط به منطقه جنوب مورد تأیید قرار گرفته است و نهایتا تمامیت ارضی سوریه را تأمین خواهد کرد و این نقاط کاهش تشنج- سرزمینها-می توانند به همکاری با یکدیگر و دمشق رسمی بپردازند.…

Read more

راه پیمایی بزرگ

09-07-2017


راه پیمایی بزرگ

برای عدالت در ترکیه ادامه دارد

دکتر محمد حسین یحیایی

راهپیمایی های گسترده، تحصن، اعتصاب غذا، نافرمانی مدنی و ابراز همبستگی با گروه ها و افرادی که مورد ظلم و ستم قرار می گیرند از جمله ابزار مسالمت آمیز و صلح جویانه ای است که از سوی افراد، گروه های صنفی و سیاسی و گاهی اجتماعی انتخاب می شود، تا مخالفت خود را از وضع موجود به اقتدار، جامعه و نیرو های حاکم نشان دهند. تا همزمان توده های مردم را با شرایط موجود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و عملکرد نیرو های حاکم آگاه سازند، در نتیجه مردم، گروه ها و احزاب سیاسی حق دارند که اعتراض خود را به وضع موجود به شیوه های گوناگون به زبان آورند، برای آگاهی مردم منتشر کنند و به نمایش بگذارند.
راه پیمایی سیاسی در مخالفت با برخی از قوانین تحمیلی، عملکرد سیاسی و اقتصادی نیرو های حاکم، تاریخ دیرینه ای دارد. یکی از این راه پیمایی ها که در تاریخ سیاسی جایگاه ویژه ای پیدا کرده و مسیر مبارزه با امپریالیسم را ترسیم کرده، راه پیمایی مهاتما گاندی علیه استعمار بریتانیا و قانون انحصاری نمک بود که در 12 مارس 1930 برگزار شد.گاندی که مبارز…

Read more

به جهنم خوش آمدید

07-07-2017

به جهنم خوش آمدید

اعتراضات گسترده آلمانی ها

 به نشست رهبران گروه بیست

هزاران معترض آلمانی با شعار "به جهنم خوش آمدیدی" خیابان های شهر هامبورگ آلمان را به صحنه تظاهرات و درگیری با پلیس این کشور تبدیل کردند.

 همزمان با برگزاری نشست رهبران گروه بیست در شهر هامبورگ آلمان که روز های جمعه و شنبه برگزار می شود هزاران معترض آلمانی با برپایی تجمعات اعتراضی نسبت به برگزاری این نشست و اهداف آن اعتراض کردند.
اعتراضات به برگزاری نشست رهبران گروه بیست از چند روز پیش ادامه داشت اما همزمان با ورود هیات های سیاسی خارجی برای حضور در نشست رهبران گروه بیست، بر شدت و دامنه اعتراض ها به نحو چشمگیری افزوده شد.
شدت درگیری در شهر هامبورک به حدی بود که پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به بستن برخی خیابان ها و استقرار ماشین آب پاش و استفاده از گاز فلفل و اشک آور کرد.
درگیری ها و تعقیب و گریزها در محلاتی در شهر هامبورگ تا ساعاتی از بامداد ادامه داشت. معترضان با آتش زدن سطل های ز…

Read more

اسرار جنگ سوریه: عامل اسرائیل

05-07-2017

اسرار جنگ سوریه: عامل اسرائیل

دمیتری مینین

ا. م. شیری

در روزهای اخیر مواضع ارتش دولتی سوریه در منطقه مرزی قنیطره از سوی اسرائیل بطور مکرر بمباران می‌شود. این واقعیت بفکر در این باره وامی‌دارد، که اسرائیل، احتمالا، تصمیم گرفته به «آخرین قطار» تأثیرگذار بر نتیجه جنگ داخلی سوریه «سوار شود». با احتساب به حالت آماده‌باش درآمدن همه نیروهای آمریکایی در منطقه و تلاش‌های فعال آنها برای بهانه‌تراشی برای ضربه زدن به ارتش بشار اسد، نمیتوان منتفی دانست، که آمریکا و اسرائیل با هدف تشدید درگیری‌ها در سوریه همآهنگ با هم گام برمی‌دارند.

انفجار ناشی از بمباران‌ هوایی اسرائیل

تا کنون در تمام مدت جنگ در سوریه، مقامات رسمی اسرائیل بی‌طرفی و عدم مداخله خود را در مسئله سوریه اعلام نموده‌اند با این حال، ضمن ارائه کمک‌های خاص به مخالفان غربگرا، علاقه‌مندی خود را به آنها پنهان نکرده‌اند. اسرائیل شبه‌نظامیان مجروح را در بیمارستان‌های خود معالجه می‌کند، به آنها کمکهای مالی ارائه می‌دهد و همانطور که ثابت شده، در حد محدودی نیز آنها را تسلیح می‌کند. متخصصان اسرائیلی همراه با آمریکایی‌ها مزدوران اهل سوریه را در اردن آموزش نظام…

Read more

بیش از ۶۵ میلیون بی‌خانمان در جهان

19-06-2017

بیش از ۶۵ میلیون بی‌خانمان در جهان

براساس اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ۶۵ میلیون و ششصد هزار نفر در جهان پناهنده و یا پناهجو (متقاضی پناهندگی) هستند و یا در کشورهایشان بیجا شده‌اند.

براساس گزارش سالیانه این سازمان، تعداد این افراد در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ماقبل ۳۰۰ هزار نفر بیشتر شده است.

این سازمان گفته است که این آمار بالاترین نرخ اینگونه افراد در جهات است که تاکنون ثبت شده است.

درگیریهای سوریه باعث بیجا شدن جمعیت بسیاری از مردم این کشور شده است. براساس گزارشها دو سوم جمعیت کل سوریه بی‌خانمان شده‌اند.

همچنین براساس گزارشها بیش از ۴ میلیون عراقی و بیش از ۳ میلیون شهروند سودان جنوبی نیز از خانه‌های خود فرار کرده‌اند.

به گفته مقام‌های این سازمان بین‌المللی این آمارها نشانگر عدم موفقیت جامعه جهانی در حل بحران‌ها است.

فیلیپو گرندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در همین رابطه گفته است: "به نظر می‌رسد…

Read more

قطع روابط دیپلماتیک

05-06-2017

قطع روابط دیپلماتیک

عربستان و چند کشور عربی با قطر

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کرده‌اند  و روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده اند.

العربیه در این باره نوشته است: فرماندهی ائتلاف عربی در حمایت از مشروعیت در یمن به مشارکت قطر در این ائتلاف پایان داد. در بیانیه ائتلاف عربی که روز دوشنبه منتشر شد، این ائتلاف رفتارهای قطر در ترویج تروریسم و حمایت از گروه‌های القاعده و داعش در یمن و رابطه با شبه نظامیان کودتاچی را دلیل قطع همکاری‌های خود با قطر اعلام کرده است. ائتلاف عربی در یمن مبارزه با تروریسم را در راس اهداف خود قرار داده است.

کشورهای پادشاهی سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر روز دوشنبه روابط خود را با قطر قطع کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پادشاهی سعودی، یک مقام رسمی گفت: «دولت پادشاهی سعودی براساس حق حاکمیت خود که از سوی جامعه بین المللی تضمین شده است، و حفاظت امنیت ملی از خطرهای ناشی از تروریسم و افراط‌گرایی تصمیم گرفته است تا روابط دیپلماتیک و کن…

Read more

مراسم اختتامیه

23-05-2017

مراسم اختتامیه چهارمین دوره بازیهای

همبستگی کشورهای اسلامی برگزار شد

مراسم اختتامیه چهارمین دوره بازی های همبستگی کشورهای اسلامی دوشنبه شب با حضور 'الهام علی اف' رییس جمهوری آذربایجان ، 'مهربان علی اوامعاون اول رییس جمهوری این کشور، فیصل عبدالعزیز الناصر دبیرکل فدراسیون ورزشی کشورهای اسلامی در ورزشگاه المپیک باکوبرگزار شد.به گزارش ایرنا، در ابتدای این مراسم پرچم های ملی با حضور ورزشکاران کشورهای حاضر از جمله کاروان ورزشی ایران در مرکز ورزشگاه المپیک باکو محل برگزاری این مراسم نصب شد
'
مهربان علی اوامعاون اول رییس جمهوری آذربایجان و مسوول کمیته برگزاری چهارمین دوره بازی های همبستگی کشورهای اسلامی طی سخنانی برگزاری این دوره از بازی ها در باکو را نشانه احترام و اعتماد کشورهای اسلامی به جمهوری آذربایجان عنوان کرد
وی با اشاره به تلاش های جمهوری آذربایجان در راستای برقراری همبستگی اسلامی میان مسلمانان گفت : در این مدت برگزاری این دوره بازی ها شاهد همدلی و همب…

Read more

چهارمین دوره بازی های

13-05-2017

چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی

در باکو آغاز بکار کرد

چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی جمعه شب با حضور الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان به طور رسمی در باکو گشایش یافت.

این دوره از بازی های با حضور نمایندگان ورزشی ٥٤کشور اسلامی، عبدالله بن مصاعدبن عبدالعزیز رییس فدراسیون بازی های همبستگی کشورهای اسلامی، خانم مهربان علی اف معون رییس جمهوری آذربایجان، آزاد رحیم اف وزیر جوانان و ورزش جمهوری آذربایجان، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک ایران و غلامرضا شعبانی بهار معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان کشورمان در ساعت 22 به وقت محلی بطور رسمی در ورزشگاه ٧٠هزار نفری باکو آغاز شد.


ورزشگاه ملی باکو یک ورزشگاه چندمنظوره در جمهوری آذربایجان است که عملیات اجرایی آن در سال 2011 آغاز و در سال 2015 افتتاح شده است.
اعضای کاروان ورزشی ایران نیز با پرچمداری مه لقا جام بزرگ از مقابل جایگاه مهمانان این بازی ها رژه می روند.…

Read more

ماکرون رئیس جمهور فرانسه شد

08-05-2017

ماکرون رئیس جمهور فرانسه شد

بعد از هلند، فرانسوی ها به سیاست راست افراطی رای منفی دادند.

ماکرون در حالی رئیس‌جمهور فرانسه شد که اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی فرانسه و سرخوردگی مردم فرانسه از بی کفایتی سیاستمداران کهنه کار، خطر روی کار آمدن راست افراطی که با شعارهای پوپولیستی به میدان آمده بود، وجود داشت. گرچه فرانسوی ها آمانوئل ماکرون را نماینده واقعی خود برای پست ریاست جمهوری نمی دانند، اما برای شکست لوپن و راه نیافتن او به الیزه مکرون را انتخاب کردند.

«امانوئل ماکرون»، به عنوان جوان ترین رئیس‌جمهور تاریخ فرانسه به الیزه راه یافت. او توانست با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا در دور دوم انتخابات، «مارین لوپن» از حزب راست افراطی جبهه ملی را شکست دهد. پس از اعلام نتایج دور اول انتخابات و راهیابی ماکرون و لوپن به دور دوم انتخابات، بسیاری از نظرسنجی‌ها از پیروزی قاطع امانوئل ماکرون خبر می‌دادند. در سال ۲۰۰۲، ۱۵ سال پیش نیز «ژان ماری لوپن» پدر مارین لوپن نامزد وقت جبهه ملی همراه با «ژاک شیراک» به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کردند، که ژاک شیراک در نهایت توانست با اختلاف زیادی نسبت به ژان ماری لوپن پیروز انتخابات در مرحله دوم شود…

Read more

توافق روسیه، ایران و ترکیه

04-05-2017

توافق روسیه، ایران و ترکیه

بر سر ایجاد “مناطق کاهش تنش” در سوریه

روسیه و ایران، هم‌پیمان‌های حکومت سوریه، به‌همراه ترکیه، مدافع شورشیان، آخرین طرح روسیه درباره جنگ سوریه را در شهر آستانه تصویب کردند. این طرح بر ایجاد “مناطق کاهش تنش” به‌منظور برقراری آتش‌بس پایدار استوار است.

هیئت‌های نمایندگی سه کشور روسیه، ایران، ترکیه و قزاقستان در کنار استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در جریان مذاکرات آستانه

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، غیرت عبدالرحمانف، وزیر خارجه قزاقستان، روز پنج‌شنبه ۴ مه / ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد که در جریان مذاکرات صلح سوریه در آستانه، مسئولان هیئت‌های نمایندگی سه کشور روسیه، ایران و ترکیه، برگزارکنندگان این مذاکرات، “تفاهم‌نامه ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه” را امضا کردند.

بنا به این گزارش به نظر نمی‌رسد که این توافق به اتفاق آرا صورت گرفته باشد چرا که یکی از اعضای هیئت نمایندگی شورشیان سوریه با فریاد اعتراض علیه امضای این سند توسط ایران، مداف…

Read more

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه

23-04-2017

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه

 به دور دوم کشیده شد

فرانسوی‌ها روز گذشته پای صندوق‌های رأی رفتند تا در انتخاباتی جنجالی که به باور بسیاری آینده اتحادیه اروپا را ترسیم می‌کند، جانشین «فرانسوا اولاند» را انتخاب کنند. به گزارش رویترز، اما همان‌طور که انتظار می‌رفت هیچ‌یک از ١١ کاندیدای این انتخابات نتوانست آرای کافی را برای حضور در کاخ الیزه کسب کند و اکنون «ماری لوپن»، رهبر «جبهه ملی» و «امانوئل ماکرون»، وزیر سابق اقتصاد این کشور، باید خود را برای نبرد دوباره آماده کنند.

طبق نتایج اولیه منتشر‌شده از سوی رسانه‌ها، ماکرون، نامزد مستقل میانه‌‌رو و لوپن به ترتیب ٢٣,٧ و ٢١.٧ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌‌اند.

لوپن خواستار خروج مهاجران از فرانسه است، اما می‌‌گوید اسلام با دموکراسی فرانسه «ناسازگار» نیست. او که سال‌‌هاست به «نژادپرستی» متهم می‌‌شود واز طرف روشنفکران فرانسه «رهبری پوپولیست» توصیف می ‌شود.…

Read more

عربستان سعودی

20-04-2017

عربستان سعودی

به نقض حقوق کودکان یمنی متهم شد 


دو سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به پایمال کردن حقوق کودکان در یمن و دو سازمان بین‌المللی دیگر حوثی‌های مخالف دولت یمن را به نقض قوانین منع استفاده از مین و ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده‌اند.
روز پنجشنبه، ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل)، سازمان "نجات کودکان" و موسسه "فهرست نظارتی کودکان در درگیری مسلحانه" در نامه مشترکی به دبیرکل سازمان ملل از او خواستند تا ائتلاف به رهبری عربستان در یمن را در فهرست پایمال کنندگان حقوق کودکان در عملیات مسلحانه درج کند. این فهرست شامل اسامی دولت‌ها و گروه‌های مسلح است که در جریان درگیری مسلحانه حقوق کودکان را نادیده می‌گیرند.

در سال گذشته میلادی، بان کی مون، دبیرکل وقت سازمان ملل، بر اساس گزارش‌های حاکی از کشته شدن کودکان در جریان حملات هوایی ائتلاف در یمن، برای مدتی کوتاه نام این ائتلاف را در فهرست پایمال کنندگان حقوق کودکان قرار داد اما اعتراض عربستان سعودی باعث شد تا نظر خود را تغییر دهد.…

Read more

رقابت نزدیک در رفراندوم ترکیه

16-04-2017

 

رقابت نزدیک در رفراندوم ترکیه

همه‌پرسی برای افزایش قدرت رئیس جمهور در ترکیه پیروز شد

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در همه پرسی این کشور اعلام پیروزی قاطع کرده است. کمیته انتخاباتی رای آری را در این همه پرسی با ۵۱.۳۷% پیروز اعلام کرده است. رای مخالفین ۴۸.۶۳% اعلام شده است.

حامیان آقای اردوغان می‌گویند جایگزین کردن نظام پارلمانی کشور با ریاست جمهوری اجرایی ترکیه را مدرن خواهد کرد.

دو حزب مخالف اصلی نتیجه شمارش آراء را به چالش کشیده اند و می‌گویند افزایش اختیارات به "دیکتاتوری" در ترکیه دامن خواهد زد.

حامیان شادمان آقای اردوغان در شهرهای بزرگ به خیابان‌ها آمده‌اند و معترضان و مخالفان به نشانه اعتراض سنتی در ترکیه بر دیگ و کاسه می‌کوبند.

روزنامه حریت ترکیه میزان مشارکت را براساس گزارش‌ها تا این لحظه بیش از ۸۴ درصد عنوان کرده است. بر اساس همین گزارش اختلاف میان رای مثبت و منفی تنها ۱.۳ میلیون نفر است.

همزم…

Read more

پیترسیمنکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین :

14-04-2017

پیترسیمنکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین :

حمله آمریکا روی دیگر سکه اسلامگرایان افراطی در سوریه

حمله موشکی ایالات متحده به پایگاه نظامی دولت سوریه واقعیت آشکاری است که با همراهی سازمان های ترورستی مانند طالبان درافغانسان,القاعده جبهه النصره درسوریه , داعش وتعداد دیگر اقمارآن با دخالت مستقیم کاخ سفید انجام گرفت .

بنابراین مسئولیت همه جنایات سازمانهای ترورستی مربوط به ایالات متحده – ناتو و دیگرهم پیمانان اروپائی است که درایجاد تامین بودجه مالی وتسلیحات نظامی عمل کرده اند.

حمله نیروی هوائی ایالات متحده به یک پایگاه  دولتی درسوریه را باید یک تجاوزمستقیم دربرابر کشوری بارئیس جمهورو دولت قانونی درنظرگرفت و به گونه ائی تلاش جهت آغاز جنگ درمقیاس بزرگتر درشرق میانه دانست. هدف اصلی ایالات متحده ایجاد رژیم های دیکتاتوری دست نشانده زیاد تر درسراسرجهان  با همان هدف دخالت مستقیم نظامی  درلبیی , عراق, بمباران یوگسلاوی وتقسیم آن ,حمایت مالی وشرکت فعال در «انقلابات رنگی» هم مانند گرجستان واوکراین که نیتجه آن رژیم الیگارشی نازی وجنگ داخلی در دانباس بوده است .…

Read more

بشار اسد

13-04-2017

بشار اسد: حمله موشکی آمریکا

 اثری بر توان نظامی ما نداشت

 بشار اسد حمله شیمیایی علیه "خان شیخون" را «صد درصد ساختگی» خواند و اضافه کرد: «احساس ما این است که کشورهای غربی به ویژه آمریکا، با تروریست‌ها همدست هستند و حمله شیمیایی را بهانه‌ای برای حمله علیه رژیم سوریه قرار داده‌اند».

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری فرانسه ( AFP)، که روز چهارشنبه ۲۳ فروردین/ ۱۲ آوریل ٢٠۱٧ در دمشق انجام شد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، برای اولین بار پس از حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان در "خان شیخون" که منجر به کشته شدن ٨٧ نفر شد، در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری فرانسه که در روز پنج‌شنبه ١٣ آوریل انتشار یافت، درباره این حمله اظهار نظر کرد.

در حالی که کشورهای غربی، کشورهای عربی و اسرائیل، رژیم سوریه را در زمینه حمله شیمیایی روز چهارم آوریل متهم می‌کنند، بشار اسد هرگونه مسئولیت رژیم سوریه در این زمینه را رد کرد. او درباره حملات موشکی آمریکا علیه یک پایگاه نظامی سوریه که در واکنش به حمله شیمیایی "خان شیخون" صورت گرفت گفت: «قدرت نظامی ما، ظر…

Read more

بیانیه حزب کمونیست سوریه

13-04-2017

بیانیه حزب کمونیست سوریه

درباره تجاوزامپریالیستی آمریکا

در صبح 7 آوریل 2017 ارتش ایالات متحده ازکشتی های مستقر خود در مدیترانه شرقی حمله موشکی گسترده ای را بر یک پایگاه نظامی سوریه انجام دادند.

این حمله گام جدیدی از تجاوز امپریالیستی آمریکا علیه میهن ما سوریه است که از گذشته با استقرار واحد های نظامی امریکا در شمال – شرق کشورمان بدون هیچگونه توجیه قابل قبولی از نظر قوانین بین المللی عمل کرد و این تجاوز تجسم رویکرد کلی با نقض حق حاکمیت ملی کشورها,حق آزادی مردم در راستای تامین هدف های دائمی توسعه طلبانه, ازعملکردهای امپریالیسم آمریکا می باشد.

این تجاوز یک گام دیگر ازسیاست تهاجمی آمپریالیسم وصهیونیسم  باهدف فرسایش و تجزیه سوریه رخ می دهد که سنگری تزلزل ناپذیر دربرابر پروژه های سلطه طلبی استعماری به کل مدیترانه وجهان عرب است.

تجاوزآشکارعلیه سوریه همه توهمات نسبت به آمریکا را خنثی و بر طرف می کند. امپریالیسم آمریکا دشمن اصلی آزادی خلق ها ، از جمله خلق سوریه است. آمریکا بزرگترین تروریست …

Read more

پوتین

11-04-2017

پوتین: حمله شیمیایی «خان شیخون»

عملیات ایذایی بود

در آستانه سفر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در یک نشست خبری مشترک با سرگئی ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا که سه‌شنبه ۱۱ آوریل در کرملین برگزار شد، ادعا کرد روسیه شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد حمله شیمیایی به خان شیخون در استان ادلب در سوریه بک عملیات ایذایی (گمراه‌کننده) بوده. حومه دمشق هم به گفته پوتین یکی از اهداف چنین عملیاتی‌ست.

«گزارش‌هایی از چند منبع مختلف به دست ما رسیده که عملیات ایذایی مانند این (حمله شیمیایی به خان شبیخون) – و من نمی‌توانم نام دیگری روی آن بگذارم – در مناطق دیگری در سوریه، از جمله در حومه جنوب دمشق تدارک دیده شده. آن‌ها می‌خواهند در این مناطق از بمب‌های شیمیایی استفاده کنند و دولت سوریه را در مظان اتهام قرار دهند

بامداد جمعه ۶ آوریل ارتش آمریکا بیش از ۵۰ موشک کروز «توماهاوک» را به سمت پایگاه هوایی الشعیرات واقع در استان حمص شلیک کرد. نیروهای…

Read more

حمله آمریکا به سوریه

09-04-2017

حمله آمریکا به سوریه

یک تجاوز بیشرمانه وغیرمسئولانه

بیانیه صدرکمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

درشب 7 آوریل نیروی دریایی ایالات متحده با موشک های کروز به پایگاه هوای شهرحمص حمله کردند. به گزارش پنتاگون پاسخ تنبیه ایی به نیروی هوایی سوریه است که ازسلاحهای شمیائی علیه جنگجویان در شهری ازاستان ادلب که تحت کنترل جنگجویان تروریست قرار داردانجام گرفت.

این اقدام آمریکا یک عمل تجاوزکارانه با زیرپا نهادن همه استاندارهای حقوق بین المللی یک کشورمستقل است ,که درمنشورسازمان ملل گنجانده شده است . بکارگیری نیرودرکشورها تنها توسط شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری ازتهدید برای صلح جهانی است . درعین حال عمل تجاوزکارانه آمریکا نه تنها بدون تصمیم شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفت این عمل «چماق داربزرگ» با مداخله ویرانگریانه برعلیه یوگوسلاوی, عراق , لبیی وافغانستان منجر شده است.

موضع سیاست کثیف آمریکا چون نخی بهم دوخته درتاریخ است. بیاد بیاورید سلا…

Read more

بیانیه شورای صلح امریکا

08-04-2017

بیانیه شورای صلح امریکا

هم اکنون برای جلوگیری از حمله ترامپ به سوریه اقدام کنیم !

گری کوندون ، بعنوان کهنه سرباز صلح ، به صورت عاقلانه ای مشاهده کرده است که منبع گزارش های حمله شیمیایی خود نیروهای شورشی هستند ، رسانه های خود آن ها ، و وایت هلمت ( کلاه سفیدها) ، و دیگر ان جی او های مورد تامین مالی غربی هستند که به خاطر تبلیغات ” تغییر رژیم” علیه دولت اسد رسوایند

فوری
اکنون برای جلوگیری از حمله ترامپ به سوریه اقدام کنیم !
هم اکنون به کاخ سفید و کنگره تلفن کنید !
رئیس جمهور ترامپ دیروز – که در طی کارزار انتخاباتی اشتیاق به رویکردی جدید ،و مهارکننده تر نسبت به جنگ در سوریه ابراز داشت – آشکارا این ادعا که دولت سوریه در حال استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم خود ، از جمله کودکان است را پذیرفت . او اظهار داشت ” خطوط در هم شکسته اند”. او به اتخاذ اقدام هایی تهدید کرد . تصاویر وحشتناکند. رسانه ها به مدت چند روزبا تکرار ادعا های تایید نشده ، مقصر دانستن و تکیه بر منابع دارای پیش داوری وارد شیوه هیستری کامل شدند. آیا این خلیج تونکن دیگری است ؟…

Read more

انفجار در مترو سن پترزبورگ

04-04-2017

 انفجار در مترو سن پترزبورگ

 انتقام از روسیه نبوده است

سرگی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه بیانات برخی رسانه ها مبنی بر اینکه انفجار در مترو سن پترزبورگ انتقام اعمال روسیه در سوریه بوده است را بدبینانه و ناپسند خواند.

به گزارش اسپوتنیک ، لاوروف در کنفرانس خبری مربوط به نتایج گفتگوها با وزیر امور خارجه قرقیزستان ارلان عبدیلایف گفت: در ارتباط با خیالپردازی ها و استدلال های برخی رسانه ها مبنی بر اینکه انفجار انتقام از روسیه به خاطر سیاستش در سوریه بوده است به نظر من این بد بینانه و ناپسند است
به گفته ی وزیر « تاسف آور است که این تنها زاییده تفکرات رسانه ها نیست بلکه چنین فکرهایی توسط رجال سیاسی مانند رئیس پنتاگون در زمان دولت اوباما با جامعه ی جهانی در میان گذاشته می شود ، زمانی که به ما گفتند حالا که شما به سوریه و دولت اسد کمک می کنید منتظر تابوت های جدیدی باشید که جسد سربازان شما را به میهنتان باز می گرداند

Read more

تظاهرات صدها حامی صلح در اسرائیل

03-04-2017

تظاهرات صدها حامی صلح در اسرائیل

در اسرائیل صدها نفر در اعتراض به ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی به خیابان رفتند. در تظاهراتی که توسط سازمان‌های چپگرا سازماندهی شده بود، بیشتر شرکت‌کنندگان شهروندان یهودی بودند.

تظاهرات چپگرایان صلح‌دوست اسرائیل

پلیس اسرائیل شامگاه شنبه گزارش داد که حدود ۲۰۰۰ نفر از شهروندان این کشور در اعتراض به ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی به خیابان رفته‌اند. تظاهرات از سوی جبهه‌ای از نیروهای سیاسی عرب و یهودیان چپ‌گرا سازماندهی شده بود.

تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: «عرب‌ها و یهودیان دشمن نیستند» و «به الحاق سرزمین‌های فلسطینی نه بگوییم».

بنا به گزارش‌ها، تظاهرات در اورشلیم (بیت‌المقدس) به آرامی برگزار شد. دولت اسرائیل کرانه باختری رود اردن به انضمام شرق اورشلیم را از زمان پیروزی در جنگ شش روزه‌ی سال ۱۹۶۷ به اشغال خود در آورده است.

پیش از این درگیری‌هایی میان سنگ‌اندازان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل روی دا…

Read more

آزاد سازی حقوق کارگران مهاجر

02-04-2017

آزاد سازی حقوق کارگران مهاجر

طرحی علیه سطح دستمزدها

از این راه در وهله اول شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به اهدافشان می‌‌رسند تا تعداد بیشماری از کارگران ارزان قیمت را در اختیار داشته و دستمزدی پایین‌تر از حداقل دستمزدقانونی پرداخت کنند”.

اشاره: حضور پناه جویان و مهاجران در کشورهای مختلف، به ویژه اتحادیه اروپا با تبلیغات خصمانه و واکنش مغرضانه رسانه‌های همگانی غرب و حزب‌های ماوراء راست همراه بوده است. نکته پر اهمیتی که در تبلیغات امپریالیسم خبری نشانی از آن در زمینه زندگی و کار مهاجران نمیتوان یافت، نیروی کار ارزان ایشان برای شرکت‌ها، موسسات و انحصارهای فراملی است. گزارشی که در زیر به خوانندگان ارائه می‌گردد، گوشه‌ای، و فقط گوشه‌ای از سیاست دولتهای سرمایه‌داری و انحصارات امپریالیستی بهره‌مند از نیروی کار ارزان پناه جویان و مهاجران را افشا میکند

دولت آلمان در صدد است که در رابطه با حداقل دستمزد نسبت به پناهندگان استثنا قائل شود. بنابر مذاکراتی ک…

Read more

سخنرانی سرگئی لاوروف

30-03-2017

سخنرانی سرگئی لاوروف

در آکادمی نظامی ستاد مشترک ارتش

برگردان: هاتف رحمانی

سخن بر گرداننده : سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه اخیرا(23 مارس20177)  به آکادمی نظامی ستاد مشترک ارتش دعوت و در انجا سخنرانی ایراد کرد .این سخنرانی مهم بسیار کم در رسانه های مسلط مطرح شد . آقای لاوروف در این سخنرانی از اصول سیاست خارجی فدراسیون روسیه سخن گفت و موضوع های مهم بین المللی را مورد بحث قرار داد. فدراسیون روسیه و سیاست های آن در جهان به سرعت در حال تغییر امروز ، به ویژه در ارتباط با کشور ما از اهمیت بسیاری بر خوردار است . بسیاری از ما ایرانی ها به صورت " سنتی" دچار "روس هراسی " هستند و بسیاری هم جایگاه و نقش آن را تا حد "اتحاد شوروی" بالا می برند . این هر دو نگاه آسیب های معین خود را در تحلیل واقعیت های ملی ، منطقه ای وجهانی دارند . برگردان این سخنرانی که می تواند به تحلیل واقع بیتانه رخ داد ها و جایگاه روسیه و رویکرد های آن کشور روشنی بیشتری بیفکند ، به نقل از …

Read more

میراث پزشکی فیدل

25-03-2017

میراث پزشکی فیدل

سیاوش ایمانی

درگذشت رهبر کوبا زمینه ساز مباحثات گسترده ای دریک ماه اخیر در شبکه های اجتماعی شده است. عده‌ای به نبود آزادی های پایه در دوران زمامداری او تاکید دارند و با نقل مطالب راست و دروغ (و البته لطیفه های سیاسی که از زمان شوروی ابزار خوبی برای کوباندن دولت‌های سوسیالیستی بوده) به مصاف فیدل رفتند. عده‌ای نیز با تاکید بیش از حد بر دستاوردهای فیدل در زمینه آموزش رایگان، مسکن رایگان، و بهداشت و درمان رایگان، سعی در تقدیس این رهبر سالخورده و کاریزماتیک آمریکای لاتین داشته‌اند.آنچه در زیر می‌آید تلاشی است تقریبا بی‌طرفانه در جهت روشن سازی عملکرد کوبا در زمینه خدمات سلامت، پس از به قدرت رسیدن فیدل کاسترو.

کوبا از دیرباز و حتی قبل از انقلاب سال ۱۹۵۹ که منجربه پیروزی فیدل کاسترو شد، دارای پزشکان برجسته ای همچون دکتر کارلوس فینلی بود که شهرت جهانی داشتند.

شهر هاوانا پایتخت کوبا، یکی از مراکز معروف قماربازی و تجارت سکس برای …

Read more

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

07-03-2017

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

در حال فاصله گرفتن از هم

 

 تاکید شرکت کنندگان نشست ورسای بر ایجاد اروپایی با سرعتهای متفاوت حرکت

 به گزارش یورو نیوز رهبران کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا روز دوشنبه در نشست ورسای که از جمله اهداف تشکیل آن جلوگیری از تکرار رویدادی همچون برکسیت بود، بر ضرورت انجام اصلاحات و ایجاد اروپایی با سرعتهای متفاوت حرکت تاکید کردند.

این نشست در آستانه شصتمین سالگرد امضای معاهده رم تشکیل شد؛ پیمانی برای تشکیل جامعه اقتصادي اروپا که در ۲۵ مارس سال ۱۹۵۷میلادی به امضای ۶ کشور رسید و مقدمه ای برای تاسیس اتحادیه اروپا شد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در این نشست گفت: «وحدت به معنای یک شکل شدن نیست. به همین دلیل من خواهان ایجاد نوع جدیدی از همکاری هستم. تا بتوانیم در کنار برخی کشورها قدم ها را سریع تر و محکم تر برداریم. آنهم بدون حذف کشوری و بدون نیاز به کشورهایی که دست به مخالفت می زنند…

Read more

هشتادمین سالروز تولد والنتینا ترشکووا

07-03-2017

 هشتادمین سالروز تولد والنتینا تراشکووا

نخستین زن فضانورد جهان  

 

جهان در آستانه  روز جهانی زن 80 مین سالروز تولد اولین فضا نورد زن جهان را گرامی میدارد.

 والنتینا در سال ۱۹۳۷ در روستای ماسلنیکوو در استان یاروسلاول در روسیه شوروی به دنیا آمد. در ۱۹۴۵ به مدرسه رفت ولی از ۱۹۵۳ تحصیلات خود از راه مکاتبه ادامه داد.

او همزمان با تحصیل، کار می کرد. ابتدا در کارخانه تایر سازی مشغول کار بود وسپس به کارخانه پارچه‌های صنعتی یاروسلاول منتقل شد.

تراشکووا از جوانی به پرش با چتر نجات علاقه مند بود و نخستین پرش با چتر را در ۲۲ سالگی انجام داد. مهارت او در چتربازی باعث شد تا در سال ۱۹۶۱ در گروه فضانوردان روسیه عضو شود و دوره کامل آمادگی برای پرواز در فضاپیماهای نوع «وُستوک» را بگذراند.

والنتینا ترشکووا از میان بیش از ۴۰۰۰ نامزد زن برای انجام نخستین پرواز فضایی انتخاب شد، و در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ به عنوان اولین زن فضانورد و ششمین فضانورد جهان با سفین…

Read more

گشایش گنگره نمایندگان خلق چین در پکن

05-03-2017

 

گشایش کنگره نمایندگان خلق چین درپکن

پنجمین نشست دوازدهمین مجلس ملی نمایندگان خلق چین صبح 15اسفند ( 5مارس) در پکن گشایش یافت. به گزارش رادیو بین المللی چین، طبق دستور اجلاس ، لی که چیانگ نخست وزیر به نمایندگی شورای دولتی چین گزارش کار دولت را ارائه داد

·لی که چیانگ یادآور شد، سال گذشته، توسعه چین با چالشهای جدی روبرو شد. اما تحت رهبری کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به محوریت شی جین پینگ، مردم اقوام مختلف سراسر کشور با غلبه بر مشکلات به توسعه پایدار و سالم اقتصادی و اجتماعی کشور کمک کردند. سال گذشته، وظایف عمده توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق و نهادهای مختلف با موفقیت انجام شده و آغاز مطلوب سیزدهمین برنامه توسعه پنج ساله تحقق یافته است.

در سال گذشته، ارزش کل تولیدات داخلی چین به 74 هزار و 400 میلیارد یوان رسید که 6.7 درصد افزایش یافته و نسبت سهم برای رشد اقتصاد سراسر جهان از 30 درصد فراتر رفته است. تا پایان سال گذشته، نسبت بیکاری در شهرها و شهرستان‌ها، 4.02 درصد بود که پائین‌تر از سالهای گذشته بود. زندگی مردم در سال گذشته نیز بهبود یافته است. درآمد سرانه قابل استفاده…

Read more

افزایش ۸۶ درصدی صادرات تسلیحات

21-02-2017

افزایش ۸۶ درصدی صادرات تسلیحات

به خاورمیانه در ۵ سال گذشته

 

آمریکا همچنان صادرکننده‌‌ی شماره یک

اسلحه در جهان محسوب می‌شود.

 

آمریکا دست‌کم به ۱۰۰ کشور در جهان اسلحه صادر می‌کند و ۳۳ درصد از بازار جهانی اسلحه را در دست دارد.

افزایش شدید معاملات تسلیحاتی آلمان با کشورهای عربی صادرات تسلیحاتی آلمان به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شدیداَ افزایش یافته است.

آلمان در سال ۲۰۱۲ دو برابر سال گذشته جنگ‌افزار به کشورهای عربی فروخته است. عربستان سعودی در این میان پیشتاز خرید سلاح از آلمان است. 

رشد 212 درصدي خريد‌هاي تسليحاتي عربستان

مؤسسه بين‌المللي پژوهش‌هاي صلح استكهلم، در تازه‌ترين گزارش خود از افزايش ۸۶ درصدي صادرات تسليحاتي به خاورميانه سخن گفته است. امريكا همچنان صادركننده‌‌ شماره يك اسلحه در جهان محسوب مي‌شود و عربستان رشد 212 درصدي را تجربه كرده است.

به گزارش دويچه وله، مؤسسه بين‌المللي پژوهش‌هاي صلح استكهلم روز دوشنبه تازه‌تري…

Read more

نئونازیهای اوکراین

04-01-2017

نئونازیهای اوکراین

درشب ژانویه 2017درمیدان کیف

بنا به گزارش خبرگزاری ریا نووستی درشب اول ژانویه هزاران نفر اعضاء وهواداران حزب ناسیونالیست آزادی" سوابودا" در مرکز شهر کیف با مشعل نورا نی به مناسبت 108 مین سالگرد استپان باندرا رهبر ناسیونالیسم اوکراین گرد هم آمدند و سالروز اورا جشن گرفتند.

دراین نمایش خیابانی که به افتخار روز تولد باندارا " فاشیست اوکراینی" قبلا سازمان داده شده بود .طرفداران حزب آزادی"سوابودا" با حمایت 700 پلیس درخیابانهای اصلی تا میدان استقلال کیف بدرقه گردیدند.

هواداران باندرا دراین نمایش خیابانی با پرچم قرمز وسیاه نازی ها وپرچمهای دولتی وحزب آزادی با مشعل نور وصلیب شکسته با عکس بزرگ استپان با بازوبند نئونازها و شعارهائی همچون " ناسیونالیسم , دین ما است - باندرا , رهبر ما است " با محافظت 250« گاردملی» و پلیس همراهی گردیدند.

ریشه تاریخی با ندرا ناسیونالیستهای اوکراین ازسال 1942 با همکاری سربازان نازی درمقابل ارتش شوروی آغاز گردید که از هیچ گونه جنایتی دریغ نکرده…

Read more

فروش قطار سریع السیر چین به اروپا

27-12-2016

فروش قطار سریع السیر چین به اروپا

شرکت CRRC چین چندی پیش با شرکت خصوصی راه آهن چک درباره فروش سه قطار سریع‌السیر چین به چک قراردادی به ارزش بیش از 20 میلیون یورو امضا کردند. این برای نخستین بار است که قطار سریع السیر چین در بازار اروپا فروخته می شود.

لیائو هونگ تائو، یکی از مدیران شرکت CRRC گفت: اتحادیه اروپا بازاری مهم برای واگن‌های قطار عالی جهان است و درباره کیفیت و استاندارد فنی بسیار سختگیر است. امضای این قرارداد نشانگر آن است که سطح فنی تولید قطار چین مورد تایید جهان قرار دارد.

شرکت راه آهن چک اعلام کرد: تقاضای این شرکت در چند سال آینده به قطار سریع السیر از سوی چین تامین خواهد شد و این شرکت قصد دارد در 3 سال آینده 30 قطار تندرو از چین خریداری کند.

در خبر دیگری خط آهن جدید شانگهای به کونمینگ با استفاده از قطار سریع السیرمورد بهره برداری قرار گرفت.

خط آهن جدید شانگهای به کونمینگ به طول 2 هزار و 226 کیلومتر و زمان 10 ساعت با متوسط سرعت 350 کیلومتر در ساعت به صورت آزمایشی م…

Read more

محکومیت اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل

23-12-2016

محکومیت اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل

۱۴ عضو شورای امنیت به قطعنامه رای مثبت دادند

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی را محکوم کرده و خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها شده است.

آمریکا، که معمولا چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، به این قطعنامه رای ممتنع داد و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.

اغلب حاضران در جلسه شورای امنیت پس از تصویب این قطعنامه دست زدند. صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی، با استقبال از این تصمیم به رویترز گفت: "این روز پیروزی حقوق بین‌الملل، پیروزی برای زبان متمدنانه و گفتگو و رد نیروهای افراطی در اسرائیل است."

ران پروسور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، از رای ممتنع آمریکا انتقاد کرد و گفت تردیدی ندارد که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و همچنین آغاز به کار دبیر کل جدید سازمان ملل، نقطه عطفی در روابط اسرائیل و سازمان ملل رقم خواهد خورد.…

Read more

جریمه هفت میلیارد دلاری دویچه بانک آلمان

23-12-2016

 جریمه هفت میلیارد دلاری دویچه بانک آلمان

به دلیل نقش دویچه بانک دربحران بانکی و مالی سال ٢٠٠٨ این بانک بیش ازهفت میلیارد دلارجریمه وغرامت به آمریکا می‌پردازد

 بانک آلمانی دویچه بانک به توافقی با دولت آمریکا دست یافته که براساس آن، مقامات آمریکایی با دریافت ٧ میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار جریمه و خسارت از این بانک، ادامه تحقیقات در مورد نقش آن در بحران بانکی و مالی سال ٢٠٠٨ را متوقف می‌کنند.

به گزارش بی بی سی مقامات آمریکایی این بانک را متهم کرده بودند که در زمان رونق بخش مالی و بازار مسکن در آمریکا، میلیاردها دلار از اوراق بهادار را براساس وام‌های غیرقابل وصول به سایر موسسات بانکی تنزیل کرد. مقامات آمریکایی این اقدام را یکی از عوامل مشکلاتی دانسته‌ اند که به بحران بانکی منجر گردید.

مبلغ پرداختی شامل ٣ میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار جریمه و ٤ میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار خسارت به مشتریان است. به گفته تحلیلگران، از نظر این بانک، پرداخت این مبلغ برای پایان دادن به روند رسیدگی به این اتهام در مراجع قضایی آمریکا بر ادامه تحقیقات ت…

Read more

پیروزی حلب و پیامد آن برای روسیه و ایران

20-12-2016

پیروزی حلب و پیامد آن برای روسیه و ایران

ترور سفیر روسیه نشانه شکست تروریسم

 

برای اینکه پیروزی بزرگ حلب روی ندهد، تلاش گسترده و چند لایه‌ای از سوی تمام مدافعان شناخته شده تروریسم صورت گرفت، اما پیروزی حلب بوقوع پیوست و اکنون کتمان عظمت این پیروزی امکانپذیر نیست.

خبرگزاری اسپوتنیک- آزادسازی حلب از سلطه مخالفان و گروه های تروریستی را می توان رمز آزادی سوریه در نظر گرفت که به گونه ای همه متغیرهای میدانی و سیاسی در بحران سوریه را دچار تحول نموده است. درست همزمان با جشن و سرور مردم حلب و سوریه به مناسبت این پیروزی، ناله و فریاد همدردی و دلسوزی و اتهام زنی های غرب و ایالات متحده بر علیه سوریه و ایران و روسیه به پاخاست.

چرایی این دست و پا زدن حامیان تروریسم را با دکتر رحمان حریری- دانش آموخته رشته مطالعات منطقه ای از دانشگاه تهران مورد بررسی قرار دادیم:

اسپوتنیک: علت اتخاذ مواضع سخت غرب بر سر حلب در مقابل ایران روسیه و سوریه ریشه در چه عللی دارد؟…

Read more

در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۷۲۰۰ پناهجو

17-12-2016

«در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۷۲۰۰ پناهجو

جان خود را از دست دادند»

 

به گزارش رادیو زمانه: به‌گفته «سازمان بین‌المللی مهاجرت» (IOM) نزدیک به هفت هزار و ۲۰۰ پناهجو و مهاجر از آغاز سال جاری میلادی تاکنون کشته و یا ناپدید شده‌اند. این تعداد نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

گذرگاه دریای مدیترانه با ۶۰ درصد مفقودی خطرناکترین راه عبور پناهجویان است.

«سازمان بین‌المللی مهاجرت» این آمار را روز جمعه ۱۶ دسامبر / ۲۶ آذر در یک بیانیه اعلام کرد و افزود از هفت هزار و ۱۸۹ نفری که تا شامگاه پنج‌شنبه ۱۵ دسامبر / ۲۵ آذر مرگ و یا مفقود شدنشان ثبت شده، چهار هزار و ۸۱۲ نفر در راه عبور از دریای مدیترانه برای رسیدن به ایتالیا، یونان، اسپانیا و قبرس جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در سال ۲۰۱۶ روزانه ۲۰ نفر از پناهجویان کشته شده‌اند که با در نظر گرفتن روزهای باقی مانده تا پایان سال می‌تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ مورد مرگ دیگر به آمار افزوده شود. …

Read more

کنترل کامل شهر حلب توسط ارتش سوریه.

17-12-2016

کنترل کامل شهر حلب توسط ارتش سوریه.

به گزارش "اسپوتنیک" به نقل از منابع نیروهای محلی، ارتش سوریه و نیرهای محلی کنترل کامل شهر حلب را بدست گرفتند، و در حال پاکسازی شهر از شبه نظامیان باقی مانده می باشند.

وی اضافه کرد، می توان گفت که ارتش سوریه کنترل کامل حلب را در اختیار گرفته. و در حال حاضر در پی پاکسازی برخی مناطق از شبه نظامیان باقی مانده می باشند

رئیس جمهور سوریه باز پس گرفتن شهر حلب را به شهروندان کشورش تبریک گفت.

بشار اسد در پیام ویدئویی خود اعلام کرد آزاد سازی حلب یک رویداد تاریخی است.

اسد گفت:" آنچه امروز رخ می هد رویدادی تاریخی است که هر شهروند سوریه رد پای خود را در آن باقی می گذارد. می توان گفت با آزاد سازی حلب اوضاع نه فقثط برای سوریه، نه فقط برای منطقه بلکه برای سراسر جهان تغییر کرده است".

Read more

الکساندر یاکوفلیف مأمور سیا بود

16-12-2016

دیدار خصوصی گارباچوف و یاکوفلیف در باغ وزیر کشاورزی کانا دا ماه مه 1983

*****

الکساندر یاکوفلیف مأمور سیا بود

و گارباچوف از آن اطلاع داشت

مصاحبه با سرهنگ آ. آ. سوکولوف(Sokolov)

مأمور باسابقه اداره ضداطلاعات خارجی

مترجم: ا. م. شیری

بخش پایانی:

ــ آیا یاکوفلیف بدلیل عضویت در هیئت سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی از حق مصونیت برخوردار بود؟

ــ البته، تصمیم هیئت سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی ضروری بود، در این صورت او زندانی می‌شد. اما گارباچوف، تکرار می‌ کنم، برای ممانعت از بررسی اطلاعات بواسطه وزارت امنیت ملی در مورد الکساندر یاکوفلیف به هر کاری دست زد.

ــ حالا که ما در باره کار داره کل یکم و دفتر «کا» در ترکیب آن صحبت می‌کنیم، موضوعات کتاب خائنان، از نوع اولگ کالوگین (Олег Калугин)۱ تا چه حد دقیق است، آیا فعالیت او توصیف شده است؟

ــ اولگ کالوگین با تحریف واقعیتها و عملیات انجام شده که از قضا، من هم در آن شرکت داشتم، در باره کار اداره ضداطل…

Read more

الکساندر یاکوفلیف مأمور سیا بود

15-12-2016

دیدار سرنوشت ساز گارباچوف و یاکوفلیف در کانادا  ماه مه 1983

*****

الکساندر یاکوفلیف مأمور سیا بود

و گارباچوف از آن اطلاع داشت

مصاحبه با سرهنگ آ. آ. سوکولوف(Sokolov)

مأمور باسابقه اداره ضداطلاعات خارجی

مترجم: ا. م. شیری

اداره کل یکم وزارت امنیت ملی از هنگامی که ریاست آن را ولادیمیر الکساندرویچ کریوچکوف، وزیر بعدی امنیت ملی بعهده گرفت، به کدام موفقیتها دست یافت؟

 سرهنگ الکساندر الکساندرویچ سوکولوف، مأمور باسابقه اداره ضداطلاعات خارجی موافقت کرد به یکسری سؤالات مرتبط با این موضوع پاسخ بدهد.

ــ الکساندر الکساندرویچ، بعقیده شما، آیا کار اداره کل یکم وزارت امنیت ملی اتحاد شوروی در دوره ریاست و. آ. کریوچکوف نسبت به دوره ریاست سلف او بهبود یافت، اگر آری، چگونه او موفق شد؟

ــ کار اداره کل یکم در دوره ریاست ولادیمیر الکساندرویچ کریوچکوف بمراتب بهتر از قبل شد. این واقعیت را اسناد مرکز مطالعاتی سیاستهای وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا «در امور کادرها» تحت عنوان «جاسوسی علیه آمریکا بواسطه شهروندان آمریکایی از سال ١۹۵۷ تا ۲٠٠١»، منتشره در…

Read more

سوسیالیزم چینی پایانی است بر تاریخ جهان

14-12-2016

سوسیالیزم چینی پایانی است بر تاریخ جهان

برگرفته از روزنامه پراودا

برگردان: شهریار قاسمی 

 

در طول ۳۰ سال گذشته ۷۰۰ میلیون نفر در چین از زیر خط فقر خارج شدند! کمک چین به کاهش فقر در جهان در این دوره ۷۰٪ بود. به عبارت دیگر، هیچ نیروی دیگری در جهان این چنین دستاوردی را به ارمغان نیاورده است.

در ماه نوامبر، یک هیأت بزرگی از مقامات حزب کمونیست فدراسیون روسیه به جمهوری خلق چین سفر کرده بود. به سوالات ما در مورد این دیدار، رئیس هیات اعزامی، عضو کمیته مرکزی و دبیر حزب کمونیست یوری افونین پاسخ می دهد:

یوری ویچسلاوویچ، ایا این بزرگترین هیئتی از حزب کمونیست فدراسیون روسیه می باشد، که تا به حال به چین سفر کرده است؟

در واقع همینطور است. هیئت ما تقریبا شامل ۲۰ نفر از افراد حزبی می شد. من می خواهم که نام انها را ذکر کنم: الکسی کورینی، دبیر اول کمیته منطقه اولیانوفسک حزب کمونیست فدراسیون و نماینده دولتی دوما. دنیس پارفنووا دبیر و ایدئولوگ کمیته شهری مسکو از حزب کمونیست و نماینده دولتی دوما؛ نیکلای موخین اولین دبیر کمیته ایالتی حزب کمونیست و نماینده شورای خلق. آناستازیا بایبیکووا معاون کمیته ایال…

Read more

خطر وقوع جنگ‌داخلی در ترکیه

12-12-2016

خطر وقوع جنگ‌داخلی در ترکیه

سفیر سابق آمریکا در آنکارا اعلام کرد سیاست‌های غلط آنکارا ترکیه را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد.

«اریک ادلمن» سفیر سابق آمریکا در آنکارا سیاست‌های داخلی و خارجی ترکیه را اشتباه خواند و معتقد است که این اشتباهات، ترکیه را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد و این جنگ داخلی هم برای ترکیه و هم برای کشورهای خاورمیانه بسیار خطرناک است و این مسئله می‌تواند منافع آمریکا در خاورمیانه را به خطر بیندازد.

نشست تخصصی با موضوع روابط آمریکا و ترکیه توسط مرکز سیاست دوحزبی در واشنگتن برگزار شد. در این نشست «اریک ادلمن» سفیر سابق آمریکا در آنکارا، «چارلز والد» معاون سابق ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا و «آمبرین زمان» نویسنده المانیتور حضور داشتند.

«چارلز والد» معاون سابق ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا با اشاره به اینکه ترکیه به عنوان عضو ناتو، نتوانسته است سیاست‌های ناتو را به درستی اجرا کند، از ضعف سیاست خارجی آمریکا در این خصوص انتقاد کرد و گفت: «سیاست آمریکا در مورد ترکیه بسیار ضعیف و مبتدی است. ترکیه برای آ…

Read more

دروغ های بزرگ نمایندگی ایالات متحده امریکا

29-11-2016

دروغ های بزرگ نمایندگی ایالات متحده امریکا برای توسعه بین المللی ( USAID ) که با پول سیا ( CIA ) کار می کند 

نوام چامسکی : « ایالات متحده بزرگترین تروریست دنیاست . » 

اگر کسی بی اطلاع باشد و سایت USAID را در اینترنت نگاه کند ، از طریق اطلاعات آن که فقط از عملیات بزرگوارانه این سازمان سخن می گوید ، فریب می خورد .

نمایندگی ایالات متحده امریکا برای توسعه بین المللی ( USAID ) یکی از سازمان های سیا ( CIA ) است که امکاناتش را وقف به راه انداختن بی ثباتی ، آشوب و آشفتگی ، فقر و بدبختی و مرگ در بیش از ۱۶۰ کشور می کند ، ولی تاکید می سازد که در آن کشورها کارهای خیریه انجام می دهد . USAID در معرفی خویش می گوید : «

USAID یک نقش قاطع در تلاش های ملت ما ( ایالات متحده ) در جهت با ثبات کردن کشورها و تشکیل دولت های مسئول ایفا می کند . »

آنچه که انجام می دهد :

JJ. Langfuth خبرنگار سابق نیویورک تایمز در ۷ ماه مه ۱۹۷۸ نوشت که USAID تمام اعمالش بر خلاف آن است که می گوید . و عملیاتش را با میلیاردها دلار که سالانه از دولت ایالات متحده امریکا تحویل می گیرد…

Read more

در گذشت فیدل کاسترو رهبر افسانه ای کوبا

27-11-2016

در گذشت فیدل کاسترو رهبر افسانه ای کوبا

فیدل کاسترو» (۲۰۱۶-۱۹۲۶) انقلابی پرشور قرن بیستم و رهبر انقلاب کوبا ، در واپسین لحظات شامگاه پنجم آذر ۱۳۹۵ در سن نود سالگی درگذشت.

او که به همراه «ارنست چه گوارا»، در سال ۱۹۵۹ طی انقلابی موفق به ساقط کردن دیکتاتوری «باتیستا» گشت، یکی از مشهورترین شخصیت‌های سیاسی جهان بود که بسیاری او را به‌خاطر ویژگی های انسانی و انقلابی اش می ستایند.

وی در خانواده‌ای ثروتمند پا به زندگی گشود ولی به عنوان یک حقوق‌دان انقلابی از طبقه اجتماعی خود برید تا رهبر انقلاب زحمتکشان کوبا گردد. دیری نگذشت تا او بعنوان یکی از مشهورترین و در عین حال محبوبترین رهبران جنبش کمونیستی ـ کارگری جهان شناخته شود.

کاسترو از نسل رهبران بزرگ پر آوازه قرن بیستم بود که درهمسایگی جنوبی ایالات متحده امریکا، در چالش مداوم با این کشور، توجه بسیاری را در جهان به خود جلب کرد. دشمنی دیرینه امپریالیسم آمریکا با انقلاب کوبا و رهبری آن بیش از پنج دهه ادمه داشت و دارد. …

Read more

سکوی عظیم سیاست از میانمان رفت

27-11-2016

سکوی عظیم سیاست از میانمان رفت

متن سخنان گنادی زیوگانف در باره درگذشت"فیدل کاسترو"

گنادی زیوگانف صدرکمیته مرکزی حزب کمونیست ورئیس فراکسیون حزب کمونیست درمجلس دومای روسیه در سوگ رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو وی را پایه گذار سیاست اخلاقی بشریت دانست ودر مورد وی چنین سخن راند:اوحامی سیاستی که در درجه اول به انسانهای معمولی وزندگی شایسته ای برای کارگران وجهانیان با تفکر چپ باشد ,بود.

سخنان گنادی زیوگانف رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه ورئیس فراکسیون حزب کمونیست در مجلس دومای روسیه فدراتیو : یکی از بزرگترین سیاستمداران دولتی که پایه های واقعی انسانی زندگی زحمتکشان و خوشبختی جهانیان را خواهان بود,از میانمان رفت.

به نظر من فیدل کاسترو وکوبا یکی از بزرگترین اتوریته هائی خواهند بود که نه تنها در آمریکای لاتین بلکه در دنیای انسانیت نقش ایفا خواهند نمود. من و کاسترو بارها با یکدیگر ملاقات داشتیم و همیشه از استعدادوذکاوتش در حیرت می شدم که چگونه از یک طرف فشار کوسه ماهی ای چون کشور آمریکا را که در 90میلی فلوریدا قرار دارد با مردانگی و قهرمانی تحمل می کند ؟ با اینکه بارها به ترور وی…

Read more

روستایی با ثروت فراوان در چین

21-11-2016

روستایی با ثروت فراوان در چین

دستاوردی از نظام سوسیالیستی

روستای هواکسی، از سوی مقامات چین به عنوان نمونه‌ای برای اثبات کارآمدی نظام سوسیالیستی معرفی می شود و اینکه چطور روستایی فقیردر مدت نیم قرن به منطقه‌ای ثروتمند بدل شده است.

روستای هواکسی در استان جیانگسو لقب ثروتمندترین روستای چین را از آن خود کرده است. این روستا که دارای نظام سوسیالیستی است، ماه گذشته پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت.

به گزارش انتخاب؛ به نقل از دیلی میل، آسمان‌خراش 72 طبقه، تاکسی هوایی و مجموعه‌ای از ویلاهای لوکس، بخشی از نشانه‌های تجمل و رفاه در روستای هواکسی در استان جیانگسو چین است.

شمار ساکنان این منطقه که لقب ثروتمندترین روستای چین را از آن خود کرده به 2000 نفر می‌رسد. تمامی ساکنان این روستا مالک بیش از یک میلیون یوان (143000 دلار/116000 پوند استرلینگ) هستند و به هر خانواده به محض ورود به این روستا، یک خودرو و یک ویلا از سوی مقامات داده می‌شود. اما مشکل اینجاست که به محض ترک روستا، تمامی این دارایی‌ها را از دست خواهید داد. …

Read more

'بهار عربی به رشد اقتصادی خاورمیانه

11-11-2016

'بهار عربی به رشد اقتصادی خاورمیانه

۶۰۰ میلیارد دلار ضرر زده'

سازمان ملل برآورد کرده است که اعتراضات و تحولات سال‌های اخیر در خاورمیانه، مشهور به بهار عربی، به رشد اقتصادی این منطقه لطمه زده و کشورهای این منطقه ٦١٤ میلیارد دلار ضرر کرده‌اند.

این اولین بار است که یک سازمان ملل چنین برآوردی انجام می‌‎دهد. کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیای غربی در سازمان ملل می‌گوید در جریان این تحولات معادل شش درصد تولید ناخالص داخلی بالقوه منطقه بین سال‌های ٢٠١١ تا ٢٠١٥، از دست رفته است.

دراعتراضاتی که تحت انقلابات رنگی سازماندهی شده بود و ظاهرا برای به زیر کشیدن "دیکتاتورها" و اهدای دمکراسی به مردم بود. منطقه خاورمیانه را با بحران فراگیر و جنگ ویرانگر و طولانی مدت روبرو کرد.

این گزارش ادامه می دهد: اما تداوم خشونت و ناآرامی و جنگ در سوریه، یمن و لیبی، سازمان ملل را به این نتیجه رسانده که برخی کشورهای منطقه چشم‌انداز تیره‌ای دارند. …

Read more

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا شد

09-11-2016

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا شد

دونالد ترامپ مرد جنجالی که از طرف جمهوری خواهان آمریکا کاندید شده بود، در میان نا باوری تحلیلگران سیاسی، با شکست هیلاری کلینتون کاندید دمکرات ها بعنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد.

او در مقام رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده نطق پیروزی خود را ایراد کرد. وی گفت که رئیس جمهوری همه آمریکا خواهد بود حتی آنهایی که به او رای نداده اند. او همچنین وعده داد که رشد اقتصادی آمریکا را دو برابر می‌کند و اقتصاد آمریکا را بهترین اقتصاد دنیا خواهد کرد.

ترامپ کمپین شکل گرفته حول محور خود را یک «جنبش» دانست که خواستار آینده‌ای درخشان هستند.

درباره سیاست خارجی هم گفت که با هرکشوری که با آمریکا کنار بیاید کنار خواهد آمد. او هیچ یک از مواضع جنجالی گذشته خود را تکرار نکرد.

دونالد ترامپ پیشتر نزدیکی به روسیه، مهار چین، حل مسئله داعش و تجدید نظر بر سر توافق هسته ای 1+5 با ایران را بعنوان بخشی از برنامه سیاست خارجی دولتش اعلام کرده بود. …

Read more

تشکیل فراکسیون مناطق ترک‌نشین

09-11-2016

تشکیل فراکسیون مناطق ترک‌نشین

در مجلس شورای اسلامی و چالش‌های آن

فراکسیون نمایندگان مناطق ترک نشین مجلس با حضور ۱۰۰ نماینده تاسیس شد. نگاه دولت، مجلس و رسانه‌های جمهوری اسلامی به این اقدام نمایندگان منفی نبود.

رای‌دهندگان مناطق ترک‌نشین از تاسیس این فراکسیون تا حدودی استقبال کردند.

گفته شده است این فراکسیون بعد از هفته‌ها تبادل نظر و رایزنی نمایندگان در ۹ آبان ۱۳۹۵ تشکیل شد.

مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس ایران به عنوان رئیس این فراکسیون انتخاب گردید. نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه به همراه رضا کریمی نماینده اردبیل به عنوان نائب رئیس اول و دوم انتخاب شدند. زهرا ساعی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو نیز به عنوان سخنگوی این فراکسیون برگزیده شد.

در ترکیب این فراکسیون از تمامی جناح‌های حاضر در مجلس از اصلاح‌طلبان گرفته تا اصول‌گرایان حضور دارند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از زهرا ساعی سخنگوی فراکسیون مناطق ترک ‌نشین نوشته است که هدف این فراکسیون "استفاده از ظرف…

Read more

بازداشت رهبران و

04-11-2016

بازداشت رهبران و نمایندگان طرفدار کردها در ترکیه

بازداشت دو تن از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب طرفدار کردها در پارلمان ترکیه و همچنین ده عضو دیگر پارلمان این کشور.

 نیروهای امنیتی ترکیه فیگن یوکسک‌داغ و صلاح الدین دمیرتاش، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق ها را دستگیر کردند.

بر اساس بیانیه وزارت کشور ترکیه، نه نماینده دیگر حزب دموکراتیک خلق ها نیز در یورش شبانه پلیس به مقر این حزب در آنکارا و خانه هایشان بازداشت شدند.

خانم یوکسک‌داغ و آقای دمیرتاش در خانه هایشان در آنکارا و دیاربکر بازداشت شدند.

اردیس بالوکن، رییس گروه پارلمانی حزب دموکراتیک خلق ها نیز در مقر این حزب بازداشت شد.

آقای دمیرتاش پیش از بازداشت با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر، از مراجعه پلیس با حکم بازداشت به خانه اش خبر داده بود.

وزارت کشور ترکیه علت بازداشت های گسترده نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها را خودداری آنها از حضور در دادگاه و ارائه شهادت درباره پرونده های مربوط به مبارزه با تروریسم اعلام کرده است. …

Read more

مقایسه حضور ایران و ترکیه ...

21-10-2016

مقایسه حضور ایران و ترکیه

در آزادسازی موصل

 سابت اسپوتنیک

عماد آبشناس

علیرغم اینکه اکثر رسانه های بین المللی تلاش دارند حضور ایالات متحده در عملیات آزاد سازی موصل را پر رنگ کنند و حضور ایران را کمرنگ کنند اما همه واقف هستند که روی زمین در عراق، بدون ایران هیچ عملیاتی روزنه پیروزی را نمی تواند به خود ببیند. چند هزار مستشار نظامی (که به زبان فارسی می شود رایزن نظامی) ایران در عراق مستقر هستند و از آموزش نیروهای نظامی گرفته تا برنامه ریزی عملیاتی وپوشش اطلاعاتی و امنیتی و… را عهده دار می باشند. بر عکس نیروهای ترکیه، ایرانی ها با تقاضا و دعوت رسمی دولت عراق در این کشور حضور دارند ودولت عراق می داند اینان تنها نیروهایی هستند که می تواند برای رهایی از داعش و دیگر گروه های تروریستی به آنها صد در صد اعتماد کند. عمده ساختار نظامی داعش توسط افسران سابق ارتش ونیروهای امنیتی عراق تشکیل شده همان هایی که هشت سال بر علیه ایران جنگیدند. طبیعتا افسران ایرانی که تجربه زیادی در رویارویی با اینان را دارند بهترین گزینه برای مقابله با آنها به حساب می آیند.…

Read more

جنگ موصل، جنگی بارای ...

18-10-2016

جنگ موصل، جنگی برای تسلط بر سوریه وعراق

سایت نویسندگان اردنی

مترجم: احمد مزارعی

در لحظه ای که به آرامش مشغولی، خیال کن تهدیدهائی که مسئولان کشورهای عراق ، عربستان، ترکیه و../ ابراز میدارند درباره آزادی موصل نبوده بلکه برای آزادی فلسطین است.خیال کن ارتشها، هواپیماها وموشکهائی که در زیر تسلط واوامر این حاکمان است ، همه با تمام توانائی به اسرائیل حمله کنند، تنها در یکشب دولت نتناهو اسرائیل وشهرکهای یهودی نشین از انظارپنهان خواهد شدواثری از آنها باقی نخواهد ماند.

اما درهمین حال که تو درخیال بسر میبری ، بیکباره یک هواپیمای اسرائیلی در آسمان کشورت ظاهر میشود وترا از خیال در میآورد، شما بیکباره متوجه میشوی که همه آن نیروها ئی که تو خیال کرده بودی برای آزادی فلسطین بسیج شده بودند، بر عکس شده وهمه بعد از آزادی موصل به جان یکدیگر افتاده اند.

بیشترین کسانیکه ازمسیر موصل بعد از آزادی وحشت دارند "عثمانیها"هستند، اردوخان آشکارا اعلام داشت که آنکارا " شیعی شدن شهر موصل را نخواهد پذیرفت".و…

Read more

نگاهی به زندگی و ...

16-10-2016

نگاهی به زندگی و سیاست‌های دبیرکل آتی سازمان ملل

شرق / بهاره محبی

«ممنونم، ممنونم، ممنونم». آنتونیو گوتیرش با توییت این جمله نهایت خوشحالی خود را از تصمیم اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای انتخابش به‌عنوان جانشین «بان کی‌مون»، دبیرکل فعلی سازمان ملل، ابراز کرده است.

وب‌سایت آمریکایی «وکس» می‌نویسد کاملا رسمی است. آنتونیو گوتیرش، نخست‌وزیر سابق پرتغال، قرار است که دبیرکل بعدی سازمان ملل متحد باشد.

ماه‌ها بود که شایعه پیشتازی گوتیرش دهان‌به‌دهان می‌گشت، اما باز هم انتخاب او کمی عجیب بود چراکه بسیاری از دیپلمات‌ها و ناظران سازمان ملل معتقد بودند مسکو تنها کاندیدا از اروپای‌شرقی را خواهد پذیرفت و بر این امر اصرار دارد. (بان کی‌ مون، دبیرکل فعلی از کره‌جنوبی است و پیش از بان کی‌ مون نیز «کوفی عنان» از غنا بر این کرسی تکیه زده بود). اما سرانجام در پایان، آنتونیو گوتیرش یکی از خودی‌های سازمان ملل به‌راحتی توانست رقبای دیگر از جمله «سوزانا مالکورا»، وزیر خارجه پیشین آرژانتین و «هلن کلارک»، نخست‌وزیر سابق استرالیا، را از میدان خارج کند و به شائبه انتخاب نخستین دبیرکل زن سازمان ملل در این دوره پایان دهد.…

Read more