header photo

خبرهای خارجی

دکتر نجیب الله آخرین امید افغانستان برای صلح

دکتر نجیب الله آخرین امید افغانستان برای صلح

۲7 فروردین برابر با ۱۵ آوریل، سالروز کناره گیری یکی از شخصیت های تاثیرگذار در تاریخ افغانستان است که سرنوشت تراژیک او بی شباهت با تاریخ معاصر این کشور نیست. دکتر محمد نجیب الله در ۱۵ آوریل ۱۹۹۲ مبلادی در حالی به نام دموکراسی از قدرت کناره گیری کرد که پس از او، تاریخ این کشور برای دهه ها در میان خون و کشتار و جنگ داخلی فرورفت.  در خاورمیانه، همچنان که در تمام نقاط جهان، نبرد بین نیروهای پیشرو و جبهه های ارتجاع همواره امری گریزناپذیر به نظر می رسد و صفحات تاریخ معاصر سرشار است از این رویارویی ها که معمولا منجر به بروز بزنگاه هایی در تاریخ کشورها شده که توانسته است سرنوشت سیاسی یک سرزمین و مردمان اش را تا دهه ها متأثر و دگرگون کند.  

* مبارزه قاطعانه با فساد و عقب ماندگی

 در افغانســتان که امروز نام آن را همجوار با نام طالبان به یاد می آوریم، در بیش از حدود ســه دهه قبل یعنی در ســال …

Read more

شهروندان خواهان صلح اند: مردم فلسطین به کمک نیاز دارند!

شهروندان خواهان صلح اند:

 مردم فلسطین به کمک نیاز دارند!

   گزارش حزب کمونیست بلاروس از منابع دیپلما تیک

اورشلیم از جامعه جهانی درخواست کرد برای توقف جنگ و نسل‌کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین اقدام فوری انجام دهند. آتش بس طولانی شده راهی برای توقف خونریزی و محافظت از جان غیرنظامیان وآسیب های جبران ناپذیر برای شهروندان باقی نمانده است.

در آغاز ماه رمضان، مردم فلسطین فریاد خود را با درخواست دبیرکل سازمان ملل برای آتش بس بشردوستانه فوری رساتر کرده اند، صدائیکه همچنان از گوشه و کنار جهان شنیده می شود و اعلام مجمع عمومی سازمان ملل از 8 دسامبر 2023 به طور مداوم ادامه دارد. جامعه بین‌المللی باید برای حفاظت از میلیون‌ها کودک و زن و مرد فلسطینی که جانشان در خطر دائمی  تهاجم جنایتکارانه اسرائیل علیه نوار غزه و بقیه فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی است، اقدام کند.

در پنج ماه هولوکاست اسرائیل، تا 13 مارس، 31341 کودک، زن و مرد فلسطینی در غزه کشته و بیش از 73000 نفر مجروح شده …

Read more

اهمیت دیدار رهبر ژاپن از آمریکا

اهمیت دیدار رهبر ژاپن از آمریکا

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه برای یک دیدار رسمی از آمریکا وارد واشنگتن شد. او اولین رهبر ژاپن است که پس از 9 سال و سفر شینزو آبه، نخست وزیر وقت ژاپن، به ایالت متحده، مهمان رسمی واشنگتن خواهد بود که نشان‌دهنده اهمیت بسیار این سفر برای ژاپن و ایالات متحده است. ژاپن مدتی است که در مورد این دیدار سر و صدای بسیاری به راه انداخته و در سوی مقابل نیز آمریکا رویدادهای بزرگی مانند ضیافت شام کاخ سفید و سخنرانی در کنگره را برای کیشیدا ترتیب داده است.

به گزارش رسانه های چینی؛ ایالات متحده و ژاپن برای این دیدار «محاسبات استراتژیک» مشترک دارند و برای مثال، هر دو طرف احتمالا آن را یک «نمایش تشریفاتی» برای تقویت بیشتر «ماه عسل روابط» خود می‌دانند و امیدوارند که با ارتقای سطح روابط دوجانبه خود به «مشارکت جهانی» این طور نشان بدهند که اتحاد میان ایالات متحده و ژاپن «غیر قابل در هم شکستن» است.

Read more

نیویورک تایمز: ناتو در جستجوی قرص‌های آرام‌بخش برای اوکراین

ترجمه. کاوه آیلین

نیویورک تایمز:

ناتو در جستجوی قرص‌های آرام‌بخش برای اوکراین

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز می‌نویسد: «زمانی که رهبران ناتو در تابستان امسال خود را آماده می‌کنند تا هفتاد و پنجمین سال اتحاد نظامی را جشن بگیرند، آخرین چیزی که آنها می‌خواهند درباره آن بحث کنند، مارش نیروهای روسی در خاک اوکراین است، همه اینها به خاطر ناتوانی اروپا در ارائه حمایتهای لازم از کیف است. در نتیجه اوکراین همچنان منتظر دعوت رسمی به ناتو است. با این وجود، نمایندگان این ائتلاف توافق دارند که این امر در جشن‌های واشنگتن که برای ماه ژوییه برنامه ریزی شده‌ان، رخ نخواهد داد. «ناتو تمایلی به پذیرش عضو جدیدی ندارد که به دلیل یک قرارداد امنیت دسته جمعی، آن را به بزرگترین جنگ زمینی در اروپا از سال 1945 بکشاند. این امر ناتو را به جستجوی راه‌های میانی وادار می‌کند: چیزی غیر از عضویت، اما به اندازه کافی معنادار، آن چیزی که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این هفته برای نشان دادن حمایت بلندمدت از اوکراین، بیان کرد. لارا جیکز، نویسنده مقاله…

Read more

«دورویی» کشورهای پیشرفته در زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های فسیلی

«دورویی» کشورهای پیشرفته در زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های فسیلی

 اقتصادهای ثروتمند جهان صدها میلیارد دلار خرج گسترش پروژه‌های سوخت فسیلی در کشورهای فقیر کرده‌اند.

کانادا، ژاپن و کره جنوبی بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را در این حوزه انجام داده‌اند. همچنین سرمایه‌گذاری در بخش گاز بیشتر از زغال‌سنگ یا نفت بوده است.

پژوهشی تازه نشان می‌دهد که جمعی از ثروتمندترین اقتصادهای دنیا، موسوم به «گروه ۲۰»، در سال‌های گذشته صدها میلیارد دلار خرج گسترش عملیات مرتبط با سوخت‌های فسیلی در کشورهای فقیر کرده‌اند.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» نوشته است که طبق پژوهش موسسه Oil Change International  و موسسه آمریکایی «دوستان زمین»، این ۲۰ اقتصاد توسعه‌یافته و درحال‌توسعه همراه با بانک‌های توسعه‌ای که این کشورها سرمایه‌شان را تأمین می‌کنند، در بازه سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲، ۱۴۲ میلیارد دلار خرج توسعه سوخت‌های فسیلی در خارج از مرزهایشان کرده‌اند…

Read more

بازی بزرگ 2: آمریکا پیمان‌های روس‌هراسی را در آسیای مرکزی احیا می‌کند

ترجمه. کاوه آیلین

بازی بزرگ 2:

آمریکا پیمان‌های روس‌هراسی را در آسیای مرکزی احیا می‌کند

تحلیلگران بنیاد "هادسون" ایالات متحده آمریکا طرحی را برای به اصطلاح "تهاجم دیپلماتیک در سراسر اوراسیا" منتشر کرده اند. منظور از میدان بدر کردن سیستماتیک حضور ژئوپلیتیک روسیه با پر کردن «خلاء» برآمده از نفوذ آمریکا استت.

چرا تحلیلگران به واشنگتن توصیه می کنند که جان تازه ای به اتحادیه های فعال در منطقه بدمد - به نظر می رسد مهم نیست کدامیک از آنها باشند، همینکه با موجودیت خود حیات روسیه را سخت و پیچیده کنند. جالب است که شریک و همنویس این طرح،" لوک کوفی"، که بعنوان یک روس هراس اصلاح ناپذیر بشمار می رود – وی اولین غیرانگلیسی است که مشاور وزارت دفاع بریتانیا شده - میزان آسیبی را نشان می دهد که "کوفی" می تواند ایجاد کند. و درجه روس هراسی او از مقدمه سند قابل فهم است، که چنین توضیح می دهد:

در اوراسیا ما باید "سرزمینی را بفهمیم که در غرب با دریای سیاه، در شرق به کوه های آلتا…

Read more

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

شهروندان ترکیه در جریان انتخابات محلی روز یکشنبه که در جریان آن مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری مشارکت گسترده‌ای داشتند، توانستند بزرگترین ضربه انتخاباتی خود را به او و حزبش وارد کنند.

به گزارش یورونیوز؛ شمارش آرا نشان داد که اکرم امام‌اوغلو از حزب «جمهوری‌خواه خلق» بار دیگر از سوی ساکنان استانبول به عنوان شهردار بزرگترین شهر ترکیه برگزیده شده است؛ آرای ریخته شده به نفع او در صندوق‌های رای ۱۰ درصد بیشتر از آرای رقیبش از حزب حاکم «عدالت و توسعه» بود.

دیگر نامزد حزب «جمهوری‌خواه خلق» یعنی منصور یاواش نیز توانست شهرداری آنکارا را حفظ کند و در انتخابات شهرداری ۱۵ شهر دیگر در سراسر کشور نیز به پیروزی برسد.

نتایج این انتخابات، بدترین شکست برای اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» در بیش از دو دهه اخیر محسوب می‌شود و می‌تواند نشان دهنده تغییر در چشم انداز سیاسی کشور ترکیه باشد…

Read more

گنادی زیوگانف : کسانیکه دستورجنایت درتالار شهرکروکوس را صادر کردند.

گنادی زیوگانف :

کسانیکه دستورجنایت درتالار شهرکروکوس را صادر کردند.

گنادی زیوگانف صدرکمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه (حزب اپوزیسیون)، در مصاحبه با رادیو" Komsomolskaya Pravda" سازمان جوانان کمونیست" بابیان جنایت در تالارشهر کروکوس گفت:

آثار جنایت در شهر کروکوس به ایالات متحده منتهی می شود.

در حال حاضرتحقیقات در مورد حمله تروریستی درشهر کروکوس وجود دارد. مقامات آمریکایی با پیشروی نیروی امنیتی ما عصبی هستند . شما از بازی کربی(1) آنها اطلاع دارید؟

زیوگانف می گوید متوجه هستید به محض وقوع حمله تروریستی، همان «کربی» بلافاصله روی صفحه تبلیغ ظاهرشد و شروع به اعلام موضع کرد که ملی گرایان اوکراینی، سرویس های اطلاعاتی آنها و سیا هیچ ربطی به این حمله ندارند، دراینجا یک رد پای اسلامی است.

تکرار این صحنه ها چیزتازه ای نیست. زمانی که سه برج در نیویورک را فرو ریختند (بسیاری می گویند دو برج، اما در واقع سه برج فرو ریخت) بلافاصله قرآنی در نزدیکی ماشین پیدا کردند و همه را به «رد پای اسلام» جهت دادند و اعلام کردند آنها تروریست هستند، وبن…

Read more

«یاکوف استالین» و همسایۀ ما «آقای واگنِر»!

بهروز مطلّب‌زاده

«یاکوف استالین» و همسایۀ ما «آقای واگنِر»!

 تازه به شهرِ اِسِن Essen  *آمده ایم.

ساختمانِ محلِّ زندگی ما چهار طبقه است، و در مجموع چهارده خانواده درآن زندگی می‌کنند. خانواده هائی با ملّیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف.

پنچ خانوادۀ آلمانی، و بقیه خانواده‌هائی از کشورهای ایران، ترکیّه، اوکراین، کامرون، کوسوو، و... آقای «واگنِر» که آلمانیِ اصیل است، با همسرش در طبقۀ سوّمِ همین ساختمان که ما مستأجرش هستیم زندگی می‌کند. سنّ وُ سال‌اش بالاست، قدّی کوتاه دارد و لاغراَندام است، هنگامِ راه‌رفتن می‌لنگد و پای راست‌اش را به دنبالِ خود می‌کشد، انگار که پایش مصنوعی باشد، با این‌همه، خودش را از تک وُ تا نمی‌اندازد، سینه‌اش را جلو می‌دهد و مانند آدم‌های «عصا قورت داده» شَقّ وُ رَقّ  راه می‌رود.

صورت استخوانی و تکیدۀ آقای واگنِر حسابی پُر از چین وُچروک است، وقتی حرف می‌زند، دندان‌های مصنوعی‌اش مانند کلاویه‌های یک پیانوی قدیمی لقّ می‌زند و تکان می‌خورد، طوری که آدم فکر می‌کند، هرآن ممکن است دندان‌ها…

Read more

حمله تروریستی به" تالار شهر کروکوس": به سود چه کسی است؟

ترجمه. کاوه آیلین

حمله تروریستی به" تالار شهر کروکوس": به سود چه کسی است؟

زمانی که حتی اطلاعات دقیقی درباره همه آسیب دیدگان وجود ندارد و عاملان آن خنثی نشده اند، تحلیل یک اقدام تروریستی دهشتناک دشوار است. اطلاعات کامل فقط در نتیجه کار ارگان‌های نیروهای امنیتی نمایان می شود - تا این لحظه فقط فرضیاتی می توانند وجود داشته باشند. اما آنها را می توان و باید انجام داد.

این حمله به نفع چه کسانی است؟

منطقی ترین مظنون به نظر می رسد، سران اوکراینی، با خونخواری و رغبت آنها به نمایش‌های رسانه ای، هستند. گلوله باران بلگورود نشان می دهد (اگر دونباس کسی را متقاعد نکرده است) که ضربه زدن به اهداف غیرنظامی صلح آمیز برای رژیم کیف امری عادی است و اداره کل اطلاعات وزارت دفاع اوکراین به دلیل عدم موفقیت نظامی قابل توجه از طریق خرابکاری و قتل "نامی برای خود دست و پا کرد". پس از دو روز حملات بسیار مؤثر نیروهای مسلح روسیه با موشک و پهپاد به نیروهای اصلی فرماندهی و کنترل و سایر ساختارهای شبه نظامی و سیستم انرژی اوکراین، دشمن نمی‌توانست نیازی به «تلافی» نداشته باشد…

Read more

حمله تروریستی مسکو و برجسته شدن اهمیت ایجاد جبهه متحد علیه تروریسم

حمله تروریستی مسکو

و برجسته شدن اهمیت ایجاد جبهه متحد علیه تروریسم

حمله تروریستی جمعه شب در تالار کنسرت «کروکوس» مسکو تاکنون 173 کشته بر جای گذاشته است. گروه تروریستی «داعش خراسان»مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. این حمله تروریستی خونین نشان می‌دهد که تروریسم همچنان یک تهدید جهانی بوده و ایجاد یک جبهه متحد موثر علیه تروریسم در جهان اهمیتی فراوان دارد.

گروه تروریستی داعش در هرج و موج‌ها پس از سرنگونی حکومت صدام حسین در عراق برخاسته و در طول جنبش بهار عربی 2011-2010 و جنگ داخلی سوریه به اوج حیات خود رسیده و از آن زمان تاکنون چندین شاخه آن نیز در مناطق مختلف فعالند که فعال‌ترین آنها، همان «داعش خراسان» است.

ظهور گروه «داعش خراسان» به راهبردهای ژئوپلیتیکی ایالات متحده و غرب مرتبط است. در سال 2021، دولت بایدن اولویت راهبردی جدید خود را رقابت با «قدرت‌های بزرگ» تعیین کرده و در این راستا، عجولانه نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و گروه «داعش خراسان» نیز با استفاده از این فرصت، به سرعت مجددا فعال شد…

Read more

اقدام تروریستی در "کراکوس سیتی"

ترجمه. کاوه آیلین

دمیتری نفدوف

اقدام تروریستی در "کراکوس سیتی":

اطلاعات نادرست به عنوان بخشی از استراتژی سرویس‌های اطلاعاتی غرب است

از تاریخ فعالیتهای خرابکارانه در آسیای مرکزی شوروی و در اوکراین

اقدام تروریستی در کروکوس سیتی در حومه مسکو تاییدی خونین و وحشتناک در چارچوب "جنگ هیبریدی" است که توسط غرب دسته جمعی علیه روسیه به راه انداخته شد. این امر در عمل آشکارا انجام می‌شود –وعده‌های اخیر ماکرون و دیگرانی مانند او برای اعزام نیرو از شماری از کشورهای ناتو برای کمک به رژیم زلنسکی که متحمل شکست‌های نظامی است و مانور‌های دائمی در لهستان، بازسازی صنعت آلمان بر پایه نظامی و غیره را بیاد بیاوریم. در این بین، آنطور که پیشتر نوشته بودیم، گذشته از اینکه در بیانیه اخیر سفارت آمریکا مستقیماً از خطرات حضور در کنسرت ها سخن رفته است، تلاش های ناشیانه ای برای اجتناب از دخالت در آنچه رخ می دهد انجام می شود. به نظر می رسد یادآوری "48 ساعت" به هیچ وجه یک اشتباه غیرعمدی نبوده است، بلکه برعکس، عمداً اطلاعات نادرستی را برای گمراه کردن طرف روسی در رابطه با زمان وقوع جنایت در حال تدارک ایجاد کرده است. باید گفت که این روش جدیدی نیست – بد نیست یادآوری شود که اقدامات تروریستی به همان اندازه بزرگ از خارج در سالهای دهه 1950 - 1980 در اتحاد جماهیر شوروی برنامه ریزی شده بود که اغلب با انتشار "اطلاعات غلط" نیز همراه بود. اما، فعالیت حرفه ای ارگان های مجری قانون شوروی، با وجود تلاش های پیچیده دشمن، از این اقدامات پیشگیری کرد.…

Read more

ریشه ­های ترور در کروکوسِ مسکو! – محمد قراگوزلو

ریشه ­های ترور در کروکوسِ مسکو! – محمد قراگوزلو

الف. شب ۲۲ مارس جبهه­ ی جدیدی در میدان جنگ بی پایان در سالن تئاتر و موسیقی کروکوس مسکو باز شد. به عبارت دیگر همه ی وعده هایی که خانم ویکتوریا نولند در تاریخ ۲۲ فوریه سال جاری از شبکه ی تلویزیونیِ  CSIS اعلام کرده بود و آن را در متن کمک مالی جدید به دولت نئوفاشیست اوکراین در قالب تقویت جبهه­ های شرقی و وقوع یک “سورپرایز” خوانده بود به وقوع پیوست.

ب. در تاریخ ۸ مارس و دو هفته پیش از فاجعه ی ترور در کروکوس سفارتخانه های دو دولت اصلی حامیِ گنگِ باندراها به شهروندان خود هشدار داده بودند که از حضور در مراکز شلوغ خرید و فروش و تئاترها و سینماها و اماکن مشابه بپرهیزند. آنان برای خالی نبودن عریضه یک رونوشت صوری و کلی از این “توصیه نامه” را به وزارت خارجه ی روسیه نیز داده بودند تا روز واقعه بازیِ مزخرف و خونینِ “کی بود کی بود من نبودم” را به صحنه ببرند. درست به همین سبب بود که به محض وقوع فاجعه ی ترور در کروکوس و در حالی که…

Read more

نگاهی به ارمغان فاجعه‌بار طرح «بازسازی دموکراتیک» آمریکا برای خاورمیانه

نگاهی به ارمغان فاجعه‌بار

طرح «بازسازی دموکراتیک» آمریکا برای خاورمیانه

سومین اجلاس «سران دموکراسی» به رهبری آمریکا از هجدهم تا بیستم مارس (28 اسفند تا 1 فروردین) در کره جنوبی برگزار می‌شود. اگرچه دو اجلاس قبلی سران دموکراسی در میان تردیدها و تمسخرها به پایان رسید، اما ایالات متحده همچنان مشتاق برگزاری چنین نمایش‌های سیاسی است. در واقع همه می‌دانند که  اجلاس سران دموکراسی ربطی به دموکراسی ندارد، این فقط ابزاری برای آمریکاست تا وارد تقابل اردوگاهی شود. ایالات متحده سال‌هاست که طرح «بازسازی دموکراتیک» را در خاورمیانه به اجبار ترویج می‌کند امری که بلایای جدی را برای کشورهای منطقه به بار آورده و به جهان اجازه داده تا چهره واقعی «مدافعان دموکراسی» را به وضوح ببیند.

 

در آغاز قرن بیست و یکم، آمریکا «طرح بازسازی دموکراتیک در خاورمیانه بزرگ» را با هدف اشاعه اندیشه‌ دموکراسی غربی به خاورمیانه و حتی کل جهان اسلام و ایجاد خاورمیانه بزرگ که نظام‌های سیاسی و اقتصادی آن کاملا غربی‌شده، مطرح کرد. پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر، ایالات متح…

Read more

انتخابات ریاست جمهوری در روسیه: غرب جامعه روسیه را متحد کرد

ترجمه و تلخیص. کاوه آیلین

انتخابات ریاست جمهوری در روسیه:

غرب جامعه روسیه را متحد کرد

بر اساس داده های کمیسیون مرکزی انتخابات، تا ساعت 16:00 به وقت مسکو، مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری فدراسیون روسیه بیش از 70 درصد فراتر رفت و از رقم مشابه در سال 2018 بیشتر بود. علیرغم تلاش های جداگانه و انفرادی برای گسترش مطالب تحریک آمیز، به طور کلی روند رای گیری به طور عادی پیش رفت.

 "الا پامفیلووا"، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه در گفت‌وگویی با روزنامه نگاران اشاره کرد که:" می‌خواهم از غرب تشکر کنم که ما را متحد کرد. ما تا حد زیادی درک کرده‌ایم که اکنون با هم بودن چقدر مهم است، می‌دانید، هرچه بیشتر به ما فشار بیاورند، بیشتر به مقابله می‌پردازیم.». به گفته وی، رای گیری سه روزه و همچنین بکار بردن فناوری های پیشرفته انتخاباتی، مشارکت بالای مردم را تسهیل کرد.

"تاتیانا موسکالکووا"، کمیسر حقوق بشر در فدراسیون روسیه، خاطرنشان می کند که در روسیه، شرایطی…

Read more

نظرسنجی‌های «سی جی تی ان»:

نظرسنجی‌های «سی جی تی ان»:

دموکراسی آمریکایی به «دموکراسی بیمار» تبدیل شده است

آمریکا مدت‌هاست که به برتری دموکراسی خود می‌بالد اما نتایج نظرسنجی‌های مشترک شبکه تلویزیونی «سی جی تی ان» وابسته به رادیو و تلویزیون مرکزی چین، دانشگاه «رنمین» که در میان پاسخ دهندگان سراسر جهان انجام شد، نشان می‌دهند که اکثریت پاسخ دهندگان، دموکراسی به سبک آمریکایی را چندان قبول ندارند. 71.1 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که سیستم سیاسی آمریکا دارای نقص‌های جدی است و از اصل مفهوم نظام دموکراتیک بسیار منحرف شده است. این در حالیست که 70.4 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که ایالات متحده یک «الگوی دموکراتیک» برای سایر کشورها نیست و عیوب دموکراسی سبک آمریکایی به گونه‌ای انباشته شده که از بین بردن آنها دیگر ممکن نیست و دموکراسی به سبک آمریکایی به نوعی «دموکراسی بیمار» تبدیل شده است.

ادامه مطلب...

 

Read more

سوهو: مسکو به نقاط ضعف واشنگتن ضربه می زند

ترجمه. کاوه آیلین

سوهو: مسکو به نقاط ضعف واشنگتن ضربه می زند

صفحه اینترنتی چینی "سوهو" (شرکت فناوری اطلاعات چینی است، که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد) می نویسد اخیراً ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اظهاراتی داشت که به خاطر آن بعید است آمریکایی‌ها بتوانند آرام بخوابند.

 در این مقاله گفته می شود که "این بار مسکو برگ برنده خود را نشان داد و درست به ضعیف ترین نقطه واشنگتن ضربه زد. سیگنال مهمی از میدان نبرد اوکراین آمده بود: تلاش ایالات متحده آمریکا برای بی رمق کردن روسیه با ناکامی پایان می یابد! در واقع، مسکو ضمن روبرو شدن با اوضاع بین المللی پیچیده تر، نسبتا آرام است. مگر رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون ضمن فراخوان کشورهای ناتو برای اعزام نیروهای خود به اوکراین جهت کمک به نیروهای مسلح اوکراین، این روزها سر و صدا به پا نکرده بود؟

پوتین مستقیماً گفت: همه باید به خاطر داشته باشند که هرگونه تلاش برای تجاوز به قلمرو کشورش محکوم به شکست است"…

Read more

شرکت فعال کمونیست های بلاروس درانتخابات!

شرکت فعال کمونیست های بلاروس درانتخابات!

سال پرهیاهوی 2024، انتخابات 64 کشورحدود4 میلیارد انسان، برای نخستین باردرتاریخ قرن بیست ویکم درجهان برگزارمی شود. نشانه هاایی ازعرصه مبارزه طبقاتی باتصاویری از«دمکراسی (بورژوازی ویاخلقی)» است. نحوه اجرا با انتخاب تاکتیک ها روی سه موضع "شرکت فعال - عدم مشارکت ویا تحریم فعال" برنامه راهبردی تئوری- عملی دردستورکار قرارمی گیرد.

حزب کمونیست بلاروس با داشتن شرایط حق رای برخلاف کشورهای استبداد زده ضد کمونیست، با اجرای تصمیمات کنگره فوق العاده چهاردهم ،نمایندگان حزبی را درهمه سطوح تشکیلاتی- تبلیغاتی -اطلاعاتی درانتخابات محلی و منطقه ایی وپارلمانی شرکت داد:

بیش از 1100 نفر ازمبلغان حزب همراه با  گروه های کاری در محل سکونت رای دهندگان با مخاطبان به گفتگو پرداختند. 7 کمونیست در کمیسیون های شهر مینسک، 54 نفردر کمیسیون های منطقه ای، (شهرهای تابع)، 8 کمونیست درمناطق روستایی، 61 نفردر کمیسیون های استانها، بطورکلی 907 عضوحزب کمونیست…

Read more

دو جنگی که آمریکا را شکست دادند

دو جنگی که آمریکا را شکست دادند

در ایالات متحده خشم و غضب، لحن گفتگوهای سیاسی را تعیین می کند.

به گزارش اسپوتنیک، دکترای فلسفه، مشاور ارشد شورای آتلانتیک و نویسنده اصلی "دکترین شوک و هیبت"، هارلان اولمان در مورد مشکلات آمریکای امروزی برای نشریه هیل مقاله ای نوشته است. او تصدیق می کند که رادیکال های چپ و راست سیاست آمریکا را تسخیر کرده اند. چنین کاری تقریباً در هر موضوعی صورت می پذیرد.

کار عادی دولت به دلیل عمیق ترین انشعاب حزبی با مشکل مواجه می شود. چگونه ایالات متحده به این نقطه رسید که بیش از 70 درصد مردم نمی خواهند هیچ یک از دو نامزد احتمالی ریاست جمهوری را در برگه های رای ببینند؟ تقریباً همین تعداد از آمریکایی ها از وضعیت فعلی کشور ناراضی یا حتی عصبانی هستند. پاسخ، در دو جنگی نهفته است که آمریکا را شکست.

در ابتدا ویتنام بود. اوت امسال شصتمین سالگرد "قطعنامه خلیج تونکین" است که ایالات متحده را به جنگ کشاند. قابل توجه است که تنها دو نفر در کنگره رای مخالف دادند. شصت سال پیش، اکثر آمریکایی ها هنوز به دولت …

Read more

نشست کنگره ملی خلق جمهوری خلق چین: فعلا بدون سورپرایز است

ترجمه. کاوه آیلین

یوری تاوروسکی

نشست کنگره ملی خلق جمهوری خلق چین:

فعلا بدون سورپرایز است

نشست نوبتی کنگره ملی خلق چین (پارلمان) که در 5 مارس در پکن افتتاح شد، طبق سند سنتی پیش می رود.

اهداف کلیدی برای این سال عنوان شدند: رشد تولید ناخالص داخلی "حدود 5 درصد"، کسری بودجه و رشد قیمت های مصرفی "در سطح 3" درصد و همچنین افزایش بودجه نظامی – 2/7 درصد است.

 بنابر گزارش نخست وزیر "لی کیانگ"، توسعه بعدی چین بر بنیاد نوآوری تنوریکی سال گذشته "شی جین پینگ" به نام "توسعه با کیفیت بالا" خواهد بود. این امر حاکی از انصراف نهایی از رقابت برای درصدهای بالای رشد تولید ناخالص داخلی به هر قیمتی و گذار به تکیه بر فناوری های بالا، حفظ محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی مردم است.

 در این گزارش بر مسیرهای نوین توسعه در زمینه‌هایی مانند فناوری‌های کوانتومی و علوم زیستی، پیشبرد اقتصاد دیجیتالی، طرح ریزی های فناوری و تعمیم آن‌ها در حوزه‌های ابر داده ها و هوش مصنوعی تاکید شده است. طرح اقدام «هوش مصنوعی پلاس» و ایجاد مناطق توسعه صنایع آینده عملی خواهد شد. فرمول بندی "توسعه با کیفیت بالا…

Read more

گلوبال تایمز: غرب باید از بی طرفی چین سپاسگزار باشد

ترجمه. کاوه آیلین

گلوبال تایمز: غرب باید از بی طرفی چین سپاسگزار باشد

بعد از دومین سالگرد عملیات نظامی ویژه، رهبران گروه ۷ با ولودیمیر زلنسکی دیداری مجازی برگزار کردند تا «حمایت مسلم و بی چون و چرای» خود را از اوکراین بیان کنند.

 روزنامه چینی "گلوبال تایمز" می نویسد، گذشته از این، رهبران گروه ۷ «نگرانی» خود را در مورد مناسبات تجاری بین چین و روسیه ابراز کردند. نویسنده مقاله، یانگ شنگ، توضیح می دهد که "موضع چین طی دو سال گذشته از آغاز همان بحران اوکراین بدون تغییر باقی مانده است و مناسبات تجاری چین با روسیه مدت ها پیش ازآغاز درگیری در سطح بسیار بالایی توسعه یافته بودند. چین حق دارد مانند بسیاری از کشورهای دیگر در جنوب جهانی روابط خود با روسیه را توسعه دهد و گروه 7 در آن موقعیتی نیست که از سیاست های مستقل سایر کشورها شکایت کند".

 به نظر تحلیلگران چینی، دلیل آنکه غرب نتوانست به روسیه بکمک تحریم ها لطمه بزند، بهیچ وجه چین نیست بلکه غرب باید …

Read more

سخنرانی پروفسور پلد الهانان به مناسبت ۸ مارس در پارلمان اتحادیه اروپا

سخنرانی پروفسور پلد الهانان

به مناسبت ۸ مارس در پارلمان اتحادیه اروپا

استراسبورگ، ۸ مارس ۲۰۰۵

نوریت پلد الهانان (Nurit Peled-Elhanan متولد ۱۹۴۹ در اورشلیم)، لغتشناس، استاد زبان و آموزش و پرورش در دانشگاه عبری اورشلیم، مترجم و از فعالان صلح در جهان و برنده جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه از طرف اتحادیه اروپاست. او از حامیان جنبش بایکوت، عدم سرمایهگذاری و تحریم اسرائیل است. پلد در یک خانواده روشنفکر اسرائیلی به دنیا آمد. پدر، همسر و برادر او (Miko Peled، مایکو پلد) نیز از فعالین صلح و هوادار حقوق مردم فلسطین هستند. سَمادر، دختر سیزده ساله نوریت پلد در سال ۱۹۹۷، در نتیجه یک انفجار انتحاری فلسطینی کشته شد.

 

از اینکه در این روز مرا دعوت کردید، سپاسگزارم. حضور در اینجا و در میان شما همیشه باعث افتخار و خوشحالی است، اما، باید اعتراف کنم که معتقدم، شما باید یک زن فلسطینی را به جای من دعوت میکردید، زیرا زنانی که بیشترین آسیب را از خشونت در کشور من می…

Read more

جنایت اسرائیل علیه فلسطینی ها ادامه دارد

جنایت اسرائیل علیه فلسطینی ها ادامه دارد

سربازان اسرائیلی بیش از ۱۰۰ فلسطینی را که منتظر کمک‌های بشردوستانه بودند، کُشتند

اسرائیلی‌ها به مردمی که در غرب شهر غزه منتظر دریافت کمک غذایی بودند شلیک کردند. حماس گفت که این اقدام می‌تواند مذاکره برای تبادل گروگان‌ها را متوقف کند. وزیر امنیت اسرائیل هم خواستار توقف کمک‌های بشردوستانه به غزه شد.

نظامیان اسرائیل هزاران فلسطینی از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون را که در میدان نابلسی منتظر رسیدن کامیون‌های کمک‌های بشردوستانه در جاده ساحلی هارون الرشید در منطقه شیخ عجلین در غرب شهر غزه بودند، هدف قرار دادند. دستکم ۱۰۴ تن کشته شدند و هزار تن مجروح.

شبکه خبری العربیه گزارش کرد نظامیان اسرائیلی به غیرنظامیانی که منتظر دریافت کمک غذایی بودند، مستقیم شلیک کردند.

منابع اسرائیلی نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه این خبر را تأیید کردند و گفتند که سربازان اسرائیلی تصور کرده اند این افراد، «تهدید» هستند. یکی از این منابع اسرائیلی که به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری …

Read more

کشتار خوجالی، هرگز فراموش نخواهد شد

کشتار خوجالی، هرگز فراموش نخواهد شد

جنگ اول قره باغ دارای نقاط بسیار تاریک و مبهمی است که آن چنان مورد توجه پژوهشگران قرار نگرفته، یکی از این نقاط تاریک، کشتار خوجالی به دست نیروهای افراطی و ملی گرای ارمنی بود. از تاریخ ۲۵ تا ۲۶ فوریه ۱۹۹۲، نیروهای مسلح ارمنی این شهر را به تصرف خود درآوردند. در نتیجه اشغال این شهر، ۶۱۳ نفر ازجمله ۶۳ کودک، ۱۰۶ زن و ۷۰ فرد سالمند، توسط اشغالگران ارمنی کشته شدند

 از نسل کشی خوجالی به عنوان بخشی از سیاست اشغالگری و نسل کشی ارمنستان علیه آذربایجان که منجر به نقض گسترده و وحشیانه اصول و قواعد حقوق بین الملل، حقوق بشر و آزادی های او شده و همچو یک فاجعه خونین بزرگ در تاریخ بشریت وارد شده است سی و دو سال می گذرد.

از شب 25 تا سحرگاه 26 فوریه سال 1992 تجهیزات سنگین یگان های مسلح ارمنی وارد شهر خوجالی آذربایجان شد، افراد غیر نظامی را به قتل رساندند. شهررا با خاک یکسان کردند، منازل مسکونی و زیرساخت های اجتماعی را به طور کل نابود و به آتش کشیدند. در زمان نسل کشی خوجالی به زندگی 613 نفر خاتمه داده شده، صدها ساکن غیرنظامی جراحات سنگین دیده،…

Read more

دومین سالگرد درگیری روسیه و اوکراین؛ فاجعه‌ای که می‌شد از آن جلوگیری کرد

دومین سالگرد درگیری روسیه و اوکراین؛

فاجعه‌ای که می‌شد از آن جلوگیری کرد

24 فوریه مصادف با دومین سالگرد آغاز درگیری روسیه و اوکراین است. ایالات متحده و اروپا هنوز در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه هستند و جهان نیز هنوز راه برقراری آتش‌بس و توقف این جنگ را نیافته است. این درگیری که بزرگترین جنگ منطقه‌ای در دو دهه گذشته است، از نظر مدت زمان، گستردگی کشورهای ذخیل، شدت پیامدها و عمق تأثیرات، بسیار فراتر از انتظارات جامعه جهانی بوده و متأسفانه، علیرغم دو سال خونریزی، طرف‌های درگیر هنوز به درون نگری کافی نپرداخته اند.

درگیری روسیه و اوکراین یک تراژدی برای کل جهان است. با یک تحلیل سیاسی منطقی ، به سختی می توان گفت که این تراژدی اجتناب ناپذیر بوده است. بحران اوکراین یک شبه ظاهر نشد بلکه دارای پیشینه پیچیده و روند توسعه طولانی بوده است. در این جریان، فرصت های متعددی برای کاهش یا حتی حل بحران به وجود آمد اما همه آنها نهایتا از دست رفتند و وضعیت تدریجا وخیم تر و بدتر شد و سرانجام درگیری بین روسیه و اوکراین رخ داد. به طور خلاصه، علت اصلی درگیری روسیه و اوکراین، عدم توازن طولانی مدت ساختار امنیتی اروپا پس از جنگ سرد و عدم احترام ایالات متح…

Read more

دنیا در آستانه دگرگونی سیاست قدرت‌های جهانی

دنیا در آستانه دگرگونی سیاست قدرتهای جهانی

بخش اول

در حالی که دنیای تک قطبی ساخته غرب آهسته ولی پیوسته به ورطه سقوط میلغزد، اکنون بیش از پیش روشنتر میشود که ایالات متحده «هژمون» از کدام جنس است. امروز، همچون گذشته، این کشور از تصمیمات سازمانهای بینالمللی که خود ایجاد کرده است تبعیت نمیکند و هر مشکلی را تنها با توسل به نیروی بیرحم نظامی حل میکند. همزمان واشنگتن و نیروهای مسلح آن صدها هزارنفر را در سرتاسر جهان مصون از مجازات و بیهیچ شرمی میکشند و معلول میکنند.

کافی است به خاطر آوریم که ایالات متحده «دموکراتیک» در طول جنگ دوم جهانی در ژاپن و در آلمان چه کرد، و پس از آن در ویتنام، سراسر کشور را با سلاحهای شیمیائی (عامل نارنجی، سم گیاهکُش) غرق و آلوده کرد. کافی است بهیاد آوریم چگونه ارتش ایالات متحده در سرتاسر جهان از یوگسلاوی، گرانادا، پاناما و نیکاراگوئه گرفته تا افغانستان، عراق، سوریه و لیبی مرتکب جنایت شده است. مجمع عمومی سازمان ملل تهاجم ایالات متحده به تمام کشورهای یاد شده را غیرقانونی و نقض آشک…

Read more

گنادی زیوگانف: "نبرد با فاشیست ها را از لنین و استالین باید آموخت!"

ترجمه. کاوه آیلین

گنادی زیوگانف:

"نبرد با فاشیست ها را از لنین و استالین باید آموخت!"

در 23 ژانویه، پیش از اجلاس عمومی دومای دولتی، صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رئیس فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی گنادی زوگانوف در برابر خبرنگاران سخنرانی کرد. متن سخنان وی را مورد توجه شما قرار می دهیم.

- روز بخیر! امروز دومای دولتی بیانیه ویژه ای را به تمام پارلمان های جهان در ارتباط با اقدامات تروریستی که رژیم شیطانی فاشیست نازی-باندرا در کیف انجام می دهد، تصویب خواهد کرد. این رژیم به طور ناگهانی و نه تصادفی ظاهر نشد: آنها وارثان هیتلرها و مانرهایم هاهستند که دولت ما را خفه کردند، وارثان آن گروه - آنتانت هستند که جمهوری شوروی را ویران کردند. هم اکنون ما یک نمایشگاه منحصر به فرد افتتاح کرده ایم - دقیقاً 80 سال از رفع محاصره لنینگراد گذشته است: با این محاصره، نازی ها سعی کردند 5/2 میلیون شهروند شهر را خفه و دولت ما را سرنگون کنند. اما چیزی عاید آنها نشد…

Read more

نمایندگان فلسطین در دادگاه لاهه خواستار پایان اشغالگری اسرائیل شدند

نمایندگان فلسطین در دادگاه لاهه

خواستار پایان اشغالگری اسرائیل شدند

عفو بین‌الملل نیز روز دوشنبه اعلامیه‌ای منتشر کرد و گفت که اسرائیل باید به اشغال «بی‌رحمانه» فلسطین پایان دهد و «تقویت آپارتاید و نقض سیستماتیک حقوق بشر را متوقف کند.»

ریاض المالکی، وزیر خارجه حکومت خودگردان فلسطین و ریاض منصور، فرستاده فلسطین در سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۱۹ فوریه / ۳۰ بهمن در نخستین جلسه استماع دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه هلند در رابطه با تبعات قانونی اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل، از قضات خواستند دستور به پایان اشغالگری اسرائیل بدهند.

این دادگاه روز دوشنبه آغاز شد و قرار است در شش جلسه تا روز دوشنبه ۷ اسفند / ۲۶ فوریه برگزار شود.

این پرونده مجزا از پرونده‌ای است که آفریقای جنوبی در رابطه با «نسل‌کشی» اسرائیل در جنگ با غزه گشوده است.

در دسامبر ۲۰۲۲، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از دیوان دادگستری بین‌المللی می‌خواست نظر مشو…

Read more

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

در عین حال که دولت آمریکا به دنبال آتش بس در غزه است اما همچنان به حملات علیه نیروهای مسلح حوثی و اهدافی در عراق و سوریه ادامه می‌دهد؛ این نشان می‌دهد سیاست خاورمیانه‌ای ایالات متحده دچار هرج و مرج شده است. این نه فقط اعتبار ایالات متحده در خاورمیانه را تضعیف خواهد کرد بلکه نشان می‌دهد آمریکا قادر به حل مشکلات کنونی در منطقه نیست.

شامگاه سوم فوریه (14 بهمن) ایالات متحده و بریتانیا حملات هوایی علیه اهداف شبه نظامیان مسلح «حوثی» در صنعا پایتخت یمن و دیگر استان‌های این کشور انجام دادند. یک روز قبل از این هم ارتش آمریکا حملاتی را علیه بیش از 85 موضع مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه و عراق انجام داد.

ایالات متحده به طور پی در پی در خاورمیانه آتش گشوده است. چه چیزی پشت این طرح قرار دارد؟ آیا اقدامات نظامی آمریکا افزایش خواهد یافت؟…

Read more

اعتراض‌های فرامرزی کشاورزان در اروپا چه دلایلی دارد؟

اعتراض‌های فرامرزی کشاورزان در اروپا چه دلایلی دارد؟

اعظم بهرامی ــ بسیاری از کشاورزان نگران مالیات‌های بالا و مقررات سختگیرانه فزاینده هستند. آنها می‌گویند که از تاثیرات خشکسالی، سیل و آتش‌سوزی رنج می‌برند و سیاست‌های سبز دستوری از بالا به آنها کمکی نمی‌کند.

همه چیز از چند سال گذشته شروع شد که کشاورزان به شکل پراکنده در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند برخی جاده‌ها را ببندند و در مخالفت با قوانین جدید زیست‌محیطی اتحادیه اروپا، بنرهای اعتراضی نصب کنند.

یکی از اولین اعتراضات کشاورزان در هلند به این قوانین اول اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد. با وجود این، سابقه اعتراضات کشاورزان اروپایی به سیاست‌گذاری‌های دولت‌ها به دهه هفتاد قرن بیستم باز می‌گردد.

تنها بعد از گذشت زمان اندکی، کشاورزان شعار مهمی را به اعتراضات خود اضافه کردند: «آنها روی سر ما راه می‌روند» که به پر زحمت و پر اهمیت بودن کارشان در مقایسه با نتیجه کم و نادیده گرفتن شدن حقوقشان اشاره داشت. این اعتراضات به شکل عمده متوجه قوانینی در مورد گذار به کشاورزی پایدار است…

Read more

بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین

بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین

قتل عام رفح جنایت جدید صهیونیستی است که به طور کامل توسط آمریکا و جنایتکار جنگی، جو بایدن، حمایت می‌شود

 جبهه خلق برای آزادی فلسطین در بیانیه‌ای تاکید کرد که «دشمن صهیونیستی شامگاه دیروز و سحرگاه امروز در شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه قتل عام فجیعی انجام داد که طی آن ده‌ها نفر شهید و مجروح شدند، از جمله غیرنظامیان و آوارگان در چادرها، زیرساخت‌ها، مساجد یا خانه‌های امن. این جنایت جنگی جدید رژیم صهیونیستی است؛ با چراغ سبز و حمایت کامل از سوی دولت آمریکا و جنایتکار جنگی جو بایدن.»

▫️جبهه تاکید کرد که «این جنایت شنیع جدید صهیونیست‌ها در رفح و تداوم جنایات تمام عیار نسل کشانه علیه مردم ما در سراسر نوار غزه بدون پاسخگویی و نظارت و در مقابل چشمان همه جهان و در پرتو سکوت و همدستی بین‌المللی و عربی در حال انجام است.»

▫️جبهه خلق در این بیانیه افزود که «قتل عام رفح سقوط اخلاقی چشمگیر جامعه بین المللی را تایید و نادرستی ارزش‌های جهان آ…

Read more

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

کارلسون مجری محبوب و سابق دار شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پیامی ویدیویی که از شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک گذاشت، اعلام کرد که ویدئوی مصاحبه با پوتین را نه در صفحه شخصی بلکه در شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک خواهد گذاشت. ایلان ماسک صاحب شبکه اجتماعی ایکس به وی قول داد که پس از پخش این ویدئو در پلاتفرم ایکس آن‌را محدود نکند.

به گزارش اسپوتنیک، تاکر کارلسون، مجری سرشناس خبری تلویزیونی ایالات متحده آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه مصاحبه کرد. این مصاحبه مورد انتظار، تنها در دو طی ساعت، میلیون ها بازدید از پلتفرم های این روزنامه نگار آمریکایی را دریافت کرد. مکالمه طولانی بود و نه تنها برای مخاطبان غربی، بلکه روسی نیز مصاحبه ای کاملا صریح بود.

تاکر کارلسون با خاویر مایلی، رئیس جمهور آرژانتین و هم با دونالد ترامپ، رهبر سابق ایالات متحده، مصاحبه را به همین ترتیب آغاز کرد…

Read more

گلوبال تایمز: اهداف گسترش ناتو روز به روز آشکارتر می شوند

ترجمه. کاوه آیلین

گلوبال تایمز: اهداف گسترش ناتو روز به روز آشکارتر می شوند

با پیشروی و گسترش ناتو در مقیاس جهانی، خطر جنگ به ناچار افزایش خواهد یافت.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اخیراً بمنظور بحث در مورد ادامه حمایت از اوکراین و تضمین ارسال مداوم تسلیحات به این کشور در شرایط درگیری ها از ایالات متحده آمریکا بازدید کرد. روزنامه چینی گلوبال تایمز می نویسد که این شامل تصویب بسته کمک اضافی بمیزان 60 میلیارد دلار و بودجه 4 ساله بمیزان 5/54 میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین است.

 استولتنبرگ در طول مصاحبه ها و سخنرانی های خود در ایالات متحده آمریکا بارها از چین یاد کرد و به وضوح آن را به مثابه "چالشی" برای ناتو تعیین کرد. به نظر می رسد که رهبر بزرگترین سازمان نظامی جهان دیگر ارزیابی درگیری روسیه و اوکراین را به اروپا محدود نمی کند و آن را نشانه ای از یک درگیری ژئوپلیتیک جهانی گسترده تر می داند. در نتیجه، وی به دنبال دست یافتن به گسترش جهانی ناتو اس…

Read more

شوروی ستیزی چگونه بوجود آمد

ترجمه. کاوه آیلین

ژاننا شویدکایا

شوروی ستیزی چگونه بوجود آمد

راه برون رفت از دام ایدئولوژیک کجاست؟

از سال 1991 به این طرف، روسیه را به مثابه کشوری شوروی ستیز ایجاد کردند. همه چیز شوروی بی ارزش و مطرود و کنار گذاشته شد. ارتش بزرگی از امتیاز خواران و بورس بازان ظاهر شدند که روی بی ارزش کردن تاریخ شوروی، نظام سوسیالیستی و کاهش ارزش دستاوردهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کارمی کنند. روسیه ضمن خیانت به سوسیالیسم، چهار تاق و بدون محدودیت به استقبال سرمایه داری رفت. حزب کمونیست که در آن زمان در سال 1991 بوسیله «یلتسین» ممنوع شد، زیر تازیانه خاصی قرار گرفت و اموال عظیم حزب را سریعا خصوصی سازی کردند. و حالا که عشق به غرب لیبرال به پایان رسیده و راههای ما از هم جدا می شوند، روسیه در دام ایدئولوژیک قرار گرفته است: از شوروی روی بر گرداندند، نه غربی شدند، نه خود را مرتب وجمع کرده اند. آیا راهی برای خروج هست؟ بگذارید تلاش کنیم این راه خروج را درک کنیم. اما نخست یک پیشی…

Read more

رسانه‌های غربی درباره چین «دروغ می‌گویند»

رسانه‌های غربی درباره چین «دروغ می‌گویند»

 چرا رسانه‌های غربی مشتاق «شکست» جلوه دادن موفقیت چین هستند؟

 «بن کلمن»، وبلاگ نویس بریتانیایی چندی پیش پس از دو هفته سفر به چین، تجربه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. وی گفت: چین بسیار امن است، اما همیشه افرادی هستند که اصلا به حقیقت گوش نمی‌دهند، دلیل اینکه مردم ناخودآگاه علیه چین تعصب دارند، دروغگویی برخی رسانه‌های غربی است.

کلمن در ویدئویی گفت: «آمریکا، انگلیس و رسانه‌های سایر کشورهای غربی، بسیاری از آنها در مورد چین بد می‌گویند، بنا بر این آن اخبار را نگاه نکنید، آنها سمی هستند!».

 وی ادامه داد: «اگر گفته من را نپذیرید، مطمئنم هرگز به چین نرفته‌اید و حتما از طریق رسانه‌های غربی با چین آشنا شده‌اید.»

همانطورکه این وبلاگ نویس انگلیسی گفت، برخی از سیاستمداران و رسانه‌های غربی مدت‌هاست مشغول بی‌اعتبار کردن چین هستند و موفقیت چین را «شکست» توصیف کنند. یکی از شیوه‌های معمول آنها بازی با به اصطلاح «کارت حقوق بشر» درباره مسائل مربوط به «شین جیانگ»، «شی زانگ (تب…

Read more

بمناسبت صدمین سال روز یادبود لنین

ترجمه. کاوه آیلین

نویسنده. "ل. یا. سورنیکوف"

بمناسبت صدمین سال روز یادبود لنین

تعداد زیادی کتاب از مجموعه افراد ناسازگار در اتحاد جماهیر شوروی از قرن بیست و یکم در اینترنت هستند و در آنها گزینه های زیادی برای نجات اتحاد جماهیر شوروی از فروپاشی وجود دارد. برخی از نویسندگان موشکافانه و با دقت واقعیات زندگی مردم شوروی را توصیف می کنند و از یک سو ناله های منفی زندگی روزمره و نبود آزادی عقیده، جدایی سران حزب از مردم و غیره را بطور برجسته نشان می دهند.

 از سوی دیگر فضای جذاب سبک زندگی شوروی را. اما تا آنجا که به دستور العمل‌های نجات اتحاد جماهیر شوروی مربوط می شود، حتی در داهیانه ترین کتاب‌ها، نویسندگان همه چیز را به ضرورت بازگشت به اقتصاد بازار و آزادی‌های درک شده توسط بورژوازی خلاصه می کنند.

 نویسندگان به یک کودتا در سران دفتر سیاسی امیدوارند. در عین حال، همان شخصیت ها و چهره های تاریخی را  در کتاب های مختلف گاه به عنوان هیولا، گاه به عنوان ناجیان اتحاد جماهیر شوروی در برابر خواننده قلمداد می کنند. در هیچکدام از کتاب…

Read more

با افشای «جلسه‌ محرمانه» راست‌های افراطی؛ صدها هزار شهروند آلمان در ده ها شهر علیه فاشیسم نو به خیابان ریختند

با افشای «جلسه‌ محرمانه» راست‌های افراطی؛ صدها هزار شهروند آلمان در ده ها شهر علیه فاشیسم نو به خیابان ریختند

روز شنبه اتفاقی در سراسر آلمان رخ داد که نشان می‌دهد حزب آلترناتیو به صورت کاملاً روشن رویای اخراج میلیون‌ها پناهجو را از این کشور در سر دارد. موضوع از این قرار است که گزارشی از نشست حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان و جنبش هویت‌خواهی منتشر شد که در آن مارتین سلنر، عضو جنبش هویت‌خواهی، طرحی را برای «مهاجرت مجدد» مهاجران به خارج از آلمان، از جمله کسانی که تابعیت دارند، ارائه کرده است

مساله پناهجویان باعث شد تا به صورت ادواری جریان‌های راست‌گرای افراطی در اقصی نقاط اروپا علیه دولت‌های حاکم تقویت شوند و حتی کار به جایی رسید که نئونازی‌ها هم وارد میدان شدند و حالا اوضاع به سمت نفی حضور پناهجویان رفته است

به نوشته فرشاد گلزاری در سال‌های گذشته موضوع پناهجویان  در قاره اروپا  همواره مطرح بوده و گاهی به یک چالش امنیتی تبدیل شده است. بدون شک خاطرات عملیات‌های داعش در فرانسه و بلژیک ک…

Read more

معمای روچیلدها و «زنی با موی دم اسبی»: چرا گلوبالیستها او را اینقدر دوست دارند؟

ترجمه. کاوه آیلین

معمای روچیلدها و «زنی با موی دم اسبی»:

چرا گلوبالیستها او را اینقدر دوست دارند؟

هنگام رمزگشایی‌های اخیر معماهای"جهان 2024"، جنجالی بزرگ پیرامون "زنی با موی دم اسبی" بوجود آمد که نمایه آن مستقیماً بالای سر «زلنسکی» ترسیم شده بود. فرضیه های گوناگونی در مورد اینکه چه کسی می تواند باشد اظهار نظر شده بود - از «یولیا تیموشنکو» گرفته تا «یولیا»» همسر «زلنسکی». با این وجود، در واقع روی جلد «کلودیا شینباوم»، سیاستمدار مکزیکی که در حال حاضر به عنوان شهردار مکزیکوسیتی خدمت می کند، نشان داده شده بود. او به عنوان نامزد حزب چپ حاکم در انتخابات ریاست جمهوری آتی در سال 2024 مطرح خواهد شد و بر اساس نظرسنجی‌های جامعه شناختی، شانس زیادی برای پیروزی در آنها دارد. چه چیزی در مورد او شناخته شده است؟

«کلودیا شینباوم» در یک خانواده یهودی متولد شده است، اجداد او از اروپای شرقی مهاجرت کرده اند. «شینباوم» بیشتر عمر خود را به علم پرداخته و از پایان نامه دکترای خود در دانشگاه برکلی دفاع کرده است…

Read more

راهکار پنجگانه چین برای آینده بهتر اقتصاد جهان

راهکار پنجگانه چین برای آینده بهتر اقتصاد جهان

سخنان نخست وزیر چین در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی

لی چیانگ نخست وزیر چین صبح سه شنبه 16 ژانویه به وقت محلی در داووس در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی  2024 حضور داشت و سخنانی ایراد کرد. «کلاوس شواب» بنیانگذار و رئیس اجرایی مجمع اقتصاد جهانی ریاست این نشست را برعهده گرفت.

نخست وزیر چین موضوع اصلی این دوره نشست به عنوان "بازسازی اعتماد" را "پاسخ به توجه مردم" خواند و گفت،

اعتماد بر اساس چشم انداز مردم برای آینده ای بهتر و تمایل آنها برای دستیابی به آن تجمع می شود. همانطور که رئیس جمهور شی جین پینگ اشاره کرده بود، جهان وارد دوران جدیدی با تحولات و آشفتگی شده، اما جهت کلی توسعه و پیشرفت بشر، منطق کلی روند پیشرفت همراه با هرج و مرج تاریخ جهان و گرایش اساسی به همزیستی در جامعه جهانی تغییرات نخواهد کرد. همه طرف ها باید با کنارگذاری تعصبات و حل اختلافات، صمیمانه با یکدیگر برخورد کرد و با تشریک مساعی برای شکست کسری اعتماد مشترکا تلاش کنند…

Read more

«آکسفام» اعلام کرد: دو برابر شدن دارایی پنج ابرثروتمند و فقیرتر شدن پنج میلیارد نفر

«آکسفام» اعلام کرد:

 دو برابر شدن دارایی پنج ابرثروتمند و فقیرتر شدن  پنج میلیارد نفر

هم‌زمان با برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، سازمان امدادی و خیریه بین‌المللی «آکسفام» در گزارشی می‌ نویسد میلیاردر‌های جهان از سال ۲۰۲۰ تاکنون، در مجموع ۳,۳ تریلیون دلار پولدارتر شده‌اند.

بنیاد بین‌المللی «آکسفام» می‌گوید اگر همین روند ادامه یابد طی یک دهه شاهد ظهور اولین تریلیونر جهان خواهیم بود اما ریشه‌کنی فقر دست‌کم ۲۲۹ سال زمان می‌برد.

اجلاس داووس محل گردهم‌آیی سالانه رهبران سیاسی، مدیران و برنامه‌ریزان اقتصادی و ثروتمندترین سرمایه‌داران دنیاست. آکسفام، بنا به سنت خود، هر سال پیش از نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گزارشی سالانه درباره نابرابری منتشر می‌کند.

این گزارش با اشاره به دوبرابر شدن ثروت پنج میلیاردر، نسبت به قدرت بی‌مهار شرکت‌ها و سرکردگان تجاری و اقتصادی جهان هشدار داد.

Read more

درباره ارتش مخفی آمریکا شبکه آدم کشان مخفی و اوباشان در اینترنت

ترجمه. کاوه آیلین

سویاتوسلاو کنیازیف

درباره ارتش مخفی آمریکا

شبکه آدم کشان مخفی و اوباشان در اینترنت

روزنامه نگار معروف آمریکایی «ویلیام آرکین» در «نیوزویک» تحقیقاتی را بنام «بخش پنهان ارتش مخفی نیروهای مسلح» منتشر کرد. معلوم می شود که طی ده سال گذشته پنتاگون بزرگترین نیروی مخفی را که تاکنون دنیا می شناخت، ایحاد کرده است. در چارچوب برنامه هایی در مورد «کاهش هویت» حدود 60 هزار نظامی ،ضمن در سایه قرار گرفتن یا با چهره غیر اصلی خود  فعالیت می کنند. شمار این ارتش مخفی که چندین برابر بیشتر از واحدهای مخفی سازمان سیا است، وظایف مقامات آمریکایی را نه تنها در پوشش نظامی، بلکه  تحت پوشش غیر نظامی نیز انجام می‌دهند. «آرکین» مدعی است که مطالبی که او منتشر کرده ثمره یک تحقیق دقیق روزنامه نگاری دو ساله است که شامل پرس و جو از ارگانهای حاکمیت، مصاحبه ها و اطلاعات دریافتی از منابع علنی است. به گفته وی  در این تحقیقات حدود 130 شرکت و همچنین ده ها سازمان دولتی کمتر شناخته شده و مخفی مرتبط با این برنامه مخفی شناسایی شدند. طبق ارزیابی‌های این روزنامه نگار برای خدمات و سرویس نیروهای مخفی آمریکای…

Read more

آلمان: تاریخ را نمی توان تغییر داد، لیکن می توان آن را بازنویسی کرد؟

ترجمه. کاوه آیلین

آلکسی بلوف

 تاریخ را نمی توان تغییر داد، لیکن می توان آن را بازنویسی کرد؟

ارزیابی‌های «ارنست تلمان» از ماهیت «سوسیال فاشیستی» سوسیال دموکرات‌های آلمان امروز هم بجا و عادلانه است.

آلمان، نوامبر 2023. در مقابل یادواره ای که اخیراً (در سال 2021) بازسازی شده و به رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست آلمان (ک.پ.د.) «ارنست تلمان» اختصاص یافته است، چهار غرفه اطلاعاتی در انتقاد از خود «تلمان» و جمهوری دموکراتیک آلمان نصب شد، که اتفاقاً رهبر کمونیست های آلمانی اوایل سده بیست هیچ ربطی به آن ندارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در غرفه ها، «تلمان» مقصر انشعاب در جنبش کارگری آلمان و همچنین رویارویی بین حزب سوسیال دمکرات آلمان  و حزب سوسیال دموکرات مستقل آلمان است که موجبات و پیش شرط هایی را برای بی ثبات سازی جمهوری وایمار و صعود حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان بوجود آورده است. خب تعبیر جالبی است. اما برای آنکه بفهیم تا چه اندازه درست است، پیشنهاد می‌کنم این کل…

Read more

دبیانیه‌ی مشترک

بیانیه‌ی مشترک حماس، جبهه‌ خلق برای آزادی فلسطین، جهاد اسلامی فلسطین، جبهه‌ی دموکراتیک برای آزادی فلسطین، جبهه‌ خلق برای آزادی فلسطین ـ فرماندهی کل

رهبری گروه‌های مقاومت فلسطینی نشستی مشورتی در بیروت برگزار کردند و در آن درباره‌ی تحولات نبرد توفان الاقصی در میان تجاوزهای مداوم صهیونیست‌ها به سرزمین، مردم و اماکن مقدس فلسطین، به ویژه در نوار غزه، کرانه‌ی باختری و قدس بحث و تبادل نظر کردند. این جلسه با نتایج زیر به پایان رسید:

یکم: حاضران با غرور و افتخارْ پایمردی سترگ مردم در سرزمین‌های اشغالی، به ویژه استواری افسانه‌ای آن‌ها در نوار غزه را می‌ستاید، آنجا که کودکان، زنان و همه‌‌ی مردم با سینه‌های برهنه در مقابل اقدامات وحشیانه‌ی دشمن «اسرائیلی» ایستاده‌اند؛ دشمن اردوگاه‌ آوارگان، خانه‌ها، مساجد، کلیساها، مدارس، بیمارستان‌ها و تأسیسات زیربنایی عمومی را به عنوان بخشی از سیاست نسل‌کشی و اجرای زمین ‌سوخته علیه مردم ثابت‌قدم فلسطین هدف قرار داد، مردمی که پروژه‌ی انتقال و جابجایی جمعی به کشورهای همسایه‌ی عرب و تخلیه‌ی نوار غزه از ساکنان بااستقامتش و الحاق آن به دولت اشغالگر و کشتارگر جمعی عقیم گذاشتند. هدف این طرح به وضوح شامل پایان دادن به آرمان ملی فلسطین و از بین بردن حقوق مشروع ملی مردم ما در تعیین سرنوشت، ایجاد کش…

Read more

شگفت انگیز‌ترین شکست استراتژیک اسرائیل

ترجمه کاوه آیلین

«والری ایلین»

شگفت انگیز‌ترین شکست استراتژیک اسرائیل

فهرست رفتارهای عجیب در حمله حماس، نیروهایی که پشت آن قرار دارند را نشان می‌دهد

در نیمه دوم اکتبر، وزیر دفاع سابق اسرائیل، «موشه یالون» اعلام کرد که رویدادهای کنونی در اسراییل «بزرگترین شکست در تاریخ ما از زمان جنگ 1948 است. این شکستی نظامی، اطلاعاتی و استراتژیک است.» با این وجود، طبق اظهارات «آموس یادلین»، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل (در مصاحبه با "پولیتیکو")، «ب. نتانیاهو» همه هشدارهای ممکن در مورد حمله زمینی در آینده‌ای نزدیک را دریافت کرده است. پیشتر ما در مورد اتفاقات عجیب حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر و رویداهای پس از آن را صحبت کرده بودیم. در این مطلب ما به برشماری رفتارهایی عجیب و غریب ادامه خواهیم داد. نبود نیروهای کافی دفاعی اسرائیل در مرز. صحنه به اسارت افتادن «سربازان اسرائیلی» در حمله به پایگاه «اریز» یا گذرگاه بیت حانون این سوال را مطرح می کند که اینکه: آیا آنها اصلا نظامی هستند؟ به …

Read more

مینسک میزبان سران امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مشترک والمنافع!

مینسک میزبان سران امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مشترک والمنافع!

به گزارش خبر گزاری «بلتا» در14 دسامبر2023، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس،با هیئتی از سازمان های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای استقلال یافته "CIS" آذربایجان، ارمنستان، بلاروس ،قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان، ملاقات داشتند.

رئیس دولت، برگزاری نوزدهمین نشست را در شرایط فشارهای سیاسی وتحریم های غرب و ایالات متحده، دوران فجایای سیاسی خواند و گفت: متأسفانه، وضعیت در اطراف ما امن نیست. تنش در مناطق مختلف کره زمین در حال افزایش است. برخی درگیری های دودآلود درحال شعله ور شدن جنگ فراگیر در جهان اند... جنگ های نیابتی ترکیبی درهمه جا در حال وقوع است... ما راهمان را با یک کشور صلح آمیز، باثبات براساس اصول عدالت اجتماعی ادامه خواهیم داد.

به گفته الکساندر لوکاشنکو، جهان در حال فرورفتن درهرج و مرج با عواقب غیرقابل پیش بینی است. سیستم موازنه‌ که قبلاً با توافق‌های متقابل مکمل از جمله در زمینه بازدارندگی هسته‌ای متعادل شده بود، از بین رفته است.…

Read more

تحریم‌ها علیه کره شمالی: زمان تغییرات ریشه‌ای‌ فرا رسیده است

 تحریم‌ها علیه کره شمالی: زمان تغییرات ریشه‌ای‌ فرا رسیده است 

«یوری باریسوف»

نشریه الکترونیکی موسسه فرهنگ راهبردی

ترجمه از کاوه آیلین

روسیه دیگر نمی‌تواند به سیستم اسارتبار اجبار بین المللی که مبتنی بر قطعنامه های سازمان ملل که در دوران تاریخی گذشته به تصویب رسیده اند، تن در دهد. به دنبال دیدار رسمی اخیر «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی به روسیه، نمایندگان مقامات روسیه و چین در مورد قصد خود برای لغو حمایت از تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی.خبر دادند. «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، ضمن یادآوری تحریم‌های قبلی علیه کره شمالی که در سال گذشته میلادی در یک اوضاع ژئوپلیتیکی کاملا متفاوت به تصویب رسیده بود، گفت:« امتناع غرب از مشارکت در حل‌وفصل مسائل در شبه جزیره کره، بر تلاش‌های آنها برای وارد کردن قطعنامه علیه کره شمالی به شورای امنیت سازمان ملل خط بطلان می کشد. اما از زمان تصویب آخرین قطعنامه، ما گفته ایم که دیگر تحریمی علیه کره شمالی وجود نخواهد داشت و شرکای چینی ما نیز همین موضع را اتخاذ کرده‌اند. پیش از هر چیز به این دلیل که به موازات اقدامات شورای امنیت، همه همکاران غربی قول دادند که در مسیر سیاسی حرکت کنند و مسائل بشردوستانه را حل کنند. این دروغی بیش نبود ما، چینی ها و کره شمالی را، فریب دادند». با این وجود، این پرسش همچنان باقی است: با تحریم‌های ظالمانه قبلی شورای امنیت سازمان ملل، که در دوره‌ای اتخاذ شد که «ما بیش از حد به غرب اعتماد کردیم و آنها از اعتماد ما سوءاستفاده کردند» چه باید کرد؟ این پرسش بیش از پیش موضوع روز است که تحریمهای مو…

Read more

برگزاری جلسه تغییرات اقلیمی در شهر دبی کاپ 28

برگزاری جلسه تغییرات اقلیمی در شهر دبی کاپ 28

در تاریخ 28 نوامبر سال 2023 نشست نوبتی بررسی تغییرات اقلیمی و محیط زیستی در شهر دبی با حضور اکثریت قابل توحهی از رهبران کشورهای مختلف جهان و هم چنین کارشناسان مرتبط با موضوعات محیط زیستی بر گزار گردید. این جلسه نوبتی به ابتکار سازمان ملل متحد با هدف جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر عرصه های زیست محیطی و هم چنین دستیابی به راهکارهای مشترک و هدفمند برنامه ریزی شده بود.

در این جلسه انتونیوگوترش دبیرکل سازمان ملل متحد خطاب به شرکت کنندگان در این جلسه چنین گفت: کره زمین به مثابه بدنی است که دستگاهها و اعضای داخلیش از کار افتاده و شما رهبران جهان بمثابه پزشکانی هستید که می توانید این پیکر را نجات دهید و از طریق اعمال قاطع اراده سیاسی و مشارکت و هماهنگی هر چه بیشتر با همدیگر دستیابی به این هدف مهم را ممکن گردانید. هم چنین گوترش گفت:جهان نمی تواند تاخیر بیشتر در تعهدات اقلیمی را که کشورهای جهان باید به آن پایبند باشند را تحمل کند.…

Read more

یوری آفونین: کشورما به موضع اتحاد شوروی درمناقشه اعراب و اسرائیل بازگشت.

یوری آفونین: کشورما به موضع اتحاد شوروی

درمناقشه اعراب و اسرائیل بازگشت.

معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه «یو.و. آفونین» در برنامه "60 دقیقه" کانال تلویزیونی (Rossiya-1) 17 اکتبر2023 شرکت نمود.

یوری آفونین درباره شعله ورشدن جنگ در خاورمیانه اظهار داشت:

درگیری جدید درمنطقه خاورمیانه مانند مناقشات قبل، فرایند آن درمجموعه سیاست های امپریالیستی است که طی75 سال از حل مشکل تامین منافع مشروع مردم فلسطین سرباز زده ودرتمام مراحل ازاشغالگری اسرائیل حمایت کرده است.

یوری ویاچسلاوویچ یادآورشد سال 1947سازمان ملل یک قطعنامه اساسی به تصویب رساند، که اجرای آن به تنهایی می توانست مناقشه اعراب و اسرائیل را حل کند. این قطعنامه ایجاد دو کشور یهودی و عربی را پیش بینی می کند. همانطور که رئیس جمهور روسیه "ولادیمیرپوتین" در سخنرانی خود به درستی گفت، این قطعنامه تاکنون اجرا نشده است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیزتاکید نمود حل مشکل فلسطین نمی تواند بیش ازاین به تعویق بیفتد.…

Read more

نشریه لهستانی، "مجله سیاسی مستقل": رهبران ناتو تصمیم گرفته‌اند از تعهد خود برای دفاع از اروپا صرف نظر کنند.

ترجمه از کاوه آیلین

نشریه لهستانی، "مجله سیاسی مستقل":  رهبران ناتو تصمیم گرفته‌اند از تعهد خود برای دفاع از اروپا صرف نظر کنند.

انتقال تسلیحات هسته ای آمریکا از اروپا به آمریکا چه معنایی دارد؟

در شرایط ژئوپلیتیک کنونی، «استراتژی نظامی» آمریکا در اروپا از هم اکنون فروپاشیده است. تلاش آمریکا برای تضعیف نظامی روسیه با کمک نظامی به اوکراین، نتایج مورد انتظار را به همراه نداشت، بلکه تنها آن را به پرتگاهی سوق داد و به کاهش زرادخانه کل غرب منجر شد. در این میان، نادیده گرفتن آشکار تعهدات «عدم گسترش ناتو» بیشتر روغن روی آتش ریخت. بنابراین جای تعجب نیست که ترس از رویارویی مستقیم با روسیه به طور قابل توجهی در میان مقامات آمریکایی افزایش یافته است. نشریه لهستانی "مجله مستقل سیاسی" می‌نویسد:«برای خنثی کردن این وضعیت، رهبران ناتو تصمیم گرفتند تعهد خود برای دفاع از اروپا را کنار بگذارند و استراتژی دفاعی خود را تغییر دهند». در این چارچوب، «جسیکا کاکس»، رئیس سیاست هسته‌ای و تسلیحات هسته‌ای ناتو گفت: «اروپا کلاهک‌های هسته‌ای بسیار زیادی دارد. بنابراین، ما روند تجدید نظر در مورد نیاز به ذخیره این همه کلاهک در این قاره و شاید انتقال برخی از آنها به ایالات متحده آمریکا و برخی به غربی ترین مناطق قاره اروپا را آغاز کرده‌ایم. بنابرای…

Read more

«زلنسکی» و نازیسم

ترجمه از کاوه آیلین

ولادیمیر مالیشیف

«زلنسکی» و نازیسم

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" از روزنامه بریتانیایی "گاردین" در تاریخ 23 سپتامبر عکسی را منتشر کرد. در زیر این عکس نوشته شده بود: «یکی از نظامیان تیپ گارد ملی اوکراین" آزوف" ، با اسم رمز و شناسه« خاخام»، یک زائر یهودی افراطی ارتدوکس را در زمان عید «روش هشانا»، سال نو یهودی، در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین، در شهر "اومان"، اوکراین در آغوش می‌گیرد. با این وجود، با نگاهی دقیق‌تر به درجه های نظامی روی آستین این شرکت‌کننده در این عید با علامت فراخوان «خاخام» در لباس نظامی گردان نازی "آزوف" بیندازیم. سه مورد در آنها وجود دارند: یکی به شکل پرچم اوکراین، دیگری پرچم قرمز و سیاه گروه "بخش راست" افراطی با شش پر "ستاره داوود"، سومی نشان "آزوف"* با صلیب شکسته است. تقویم یهودی (روش هشانا) از 15 تا 17 سپتامبر برگزار شده است. آنطور که رسانه‌ها گزارش دادند، حدود 33 هزار زائر "حسیدی" از اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا برای این منظور به این شهر آمده بودند. ده ها پلیس و پزشک اسرائیلی نیز برای نظارت بر رفتار و وضعیت هموطنان خود وارد محل شده بودند. به دلیل هجوم زائران که تعداد آنها از تعداد ساکنان دائمی شهر بیشتر است، ارتباط از طریق تلفن موبایل  در شهر "اومان" مختل شده بودند و مشکلات برق نیز وجود اشتند، زیرا شبکه‌های قدیمی تحمل بارگذاری‌های مضاعف را نداشتند.…

Read more