header photo

اخبار داخلی

موشک‌های ایرانی و سامانه دفاعی اسرائیل در «میدان عمل»

محبوبه ولی

موشک‌های ایرانی و سامانه دفاعی اسرائیل در «میدان عمل»

ایران بالاخره میان «صبر استراتژیک» و «پاسخ نظامی»، گزینه دوم را انتخاب کرد و جهان بامداد یکشنبه شاهد پرواز پهپادها و موشک‌هایی بود که از نقاط مختلف ایران به سوی خاک اسرائیل، شلیک شدند

این حمله اما فارغ از دلایل، تبعات، آثار و وجوه گوناگونش، آزمون دو ادعا بود. سال‌هاست که ایران از نابودی اسرائیل با موشک‌های پیشرفته خود سخن میگوید و اسرائیل نیز از سپر آهنینی که آن را از هر حمله‌ای مصون نگه خواهد داشت. تاکنون اما نه موشک‌های ایرانی و نه تاب‌آوری سامانه دفاعی اسرائیل تا این حد در میدان عمل آزموده نشده بودند. آنچه شنبه شب رخ داد آزمونی بود برای هر دوی آنها

آنطور که نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات اسرائیلی منتشر کرده ایران 331 پهپاد، موشک کروز و موشک زمین به زمین به سوی اسرائیل شلیک کرده که به تفکیک شامل 185 پهپاد، 36 موشک کروز و 110 موشک زمین به زمین است…

Read more

شرایط نا مطلوب و غیر قابل تحمل زندان ارومیه

گزارش از زندان ارومیه:

شرایط نا مطلوب و غیر قابل تحمل زندان ارومیه

سوران احمدی در گفت‌وگو با چند زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه، وضعیت این زندان و شرایط سخت تحمیل‌شده بر زندانیان را گزارش کرده است

غذا: میوه و سبزی بی‌کیفیت و گران هم در دسترس نیست

در وعده‌های غذایی این زندان، بسیار از مواد ضروری برای سلامت و بازیابی توان جسمی غایب است؛ مثلاً هیچگونه سبزیجات و میوه‌ای در لیست مواردی که زندان به زندانی می‌دهد وجود ندارد و زندانی باید این اقلام را از فروشگاه زندان با پرداخت هزینه گزاف تهیه کند؛ در حالی که به جز عده‌ای بقیه‌ی زندانیان به دلیل نداشتن هیچ‌گونه پشتیبانی مالی امکان خرید این اقلام را از دست می‌دهند.

در سراسر فصل بهار و تابستان فروشگاه زندان در بهترین حالت فقط دو مرتبه سبزی می‌آورد که اغلب کیفیت بسیار پایینی دارد و هزینه‌ای که بابت آن از زندانی می‌گیرند چندبرابر قیمت واقعی آن است. زندانیان می‌گویند قرار است ماهیانه یک بار امکان خرید میوه برایشان فراهم شود اما گهگاه این امکان با تاخیرهای طولانی مهیا می‌شود و درنهایت میوه‌ای با کیفیت نازل با قیمتی چند…

Read more

آخرین سرباز بازمانده دوران حکومت ملی آذربایجان درگذشت

آخرین سرباز بازمانده دوران حکومت ملی آذربایجان درگذشت


حسین تمامی، سرباز بازمانده از دوران حکومت ملی آذربایجان و یکی از شاهدان عینی جنایات پهلوی، درگشت.

این نه اولین و نه آخرین شاهد است. جنایاتی که ارتش شاه و جنایتکاران نظام منحوس شاهنشاهی در حق مردم  آذربایجان مرتکب شدند تا ابد لکه ننگی بر پیشانی استبداد خواهد ماند و سنگ و چوب و گل و گیاه همه شاهد آن جنایات بوده و هستند.

..‌. برف دیگر نمی بارید و روز بر دفتر خونین نقطه پایان می گذاشت.

سایه غروب بر دشت فرود می آمد. خورشید که گوئی آز روشن کردن حباب زمین در آن روز خونین شرمگین بود، می رفت تا در پشت حجابی از انبوه ابر، در پشت قله سبلان خود را پنهان کند. نیمی از قله که هراسان از پشت ابر قد کشیده بود، سرخ و خونین، و نیم دیگرش کبود و عبوس می نمود. سورچی پیر غرق در تماشای قله یکباره مهار را کشید.

- می بینید، گریه می کند.

ایاز با تعجب شانای را نگاه کرد، بر گشت از سورچی پرسید :

-پ…

Read more

مژگان صیامی، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آذربایجانی، درگذشت.

مژگان صیامی، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آذربایجانی، درگذشت.

صیامی، شاعری خوش ذوق، نویسنده‌ای توانا، روزنامه‌نگاری شجاع و پرشور بود. او بارها به‌دلیل نوشته‌هایش بازداشت شد و برخوردهای امنیتی و قضایی را تحمل کرد؛ اما تا روزهای پایانی عمر از آرمانش برای آزادی عقب ننشست. «اردبیل‌نامه»، «چشم‌ها متهم ردیف اول‌اند»، «ساوالانین گؤز یاشی»، «یاشیل باغین اولولری»، «سون سکانس» و آرشیو نشریه «سارای» که او مدیر مسئول و صاحب امتیاز آن بود میراث سال‌‌ها قلم و اندیشه زنی است که هیچگاه تسلیم تحجر حاکم بر ایران نشد.

مژگان صیامی، مدیرمسئول و سردبیر هفته‌نامه دوزبانه ترکی- فارسی «سارای» او اولین بار در تاریخ 30 مهر ماه ۱۳۹۶ پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و 27 روز بعد با قرار کفالت از زندان آزاد شد.

این روزنامه‌نگار برای بار دوم در فروردین ماه 1398 در تهران از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از آن به زندان اردبیل منتقل شد.…

Read more

اقدام خطرناک دولت اسرائیل و بازتاب آن

اقدام خطرناک دولت اسرائیل و بازتاب آن

با توجه به اوضاع ناآرام خاورمیانه، هر اقدام تشدیدکننده تنش در اوضاع این منطقه، عواقب ناگواری در پی خواهد داشت. برخی از تحلیلگران بر این باورند که وضعیت کنونی خاورمیانه هنوز یک درگیری منطقه ای همه جانبه نیست و به نظر می رسد دولت صهیونیستی اسرائیل تمام تلاش خود را برای گسترش درگیری انجام می دهد.

بر اساس گزارش رسانه‌های رسمی ایران و سوریه، در اثر حمله هوایی اول آوریل ارتش اسرائیل به ساختمان بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه هفت نفر کشته و تعداد زیاد دیگری زخمی شدند. این خبر توجه عمومی و محکومیت شدید بسیاری از کشورها را برانگیخته است. تحلیلگران بر این باورند که این حمله با پیامی شوم همراه بود و ممکن است به گره بزرگی در تشدید وخامت اوضاع خاورمیانه تبدیل شود.

نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، از این شورا خواست تا ضمن محکومیت شدید این اقدام اسرائیل، یک نشست فوری برای بحث در مورد…

Read more

سرکوب مزدی و مرگ سه‌جانبه‌گرایی ادامه دارد

در غیاب تشکل‌ها و اتحادیه‌های واقعی کارگری

سرکوب مزدی و مرگ سه‌جانبه‌گرایی ادامه دارد

موضع‌گیری‌های وزیر کار دولت رئیسی در روزهای اخیر و پس از تعیین حداقل دستمزد نشان می‌دهد که حکومت به شکلی جدی‌تر در پی اعمال قدرت در زمینه تعیین مزد کارگران است و با این شرایط وضعیت برای مزدبگیران از آنچه هست بدتر خواهد شد.

نگاهی به تجمع‌ها، اعتصاب‌ها و بیانیه‌های کارگری در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که مسئله دستمزد فصل مشترک اعتراض‌های کارگری به خصوص از آغاز دهه نود به این سو بوده است. دستمزد در ایران در طول چند دهه اخیر هیچ‌گاه واقعی نبوده و دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی به بهانه پایین نگه داشتن هزینه‌های تولید به منظور بهبود شرایط کار و تولید، به سرکوب دستمزدها پرداخته‌اند که نتیجه‌اش وضعیت فلاکت‌بار مزدبگیران در ایران کنونی است.

در تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۳ نیز همان روند قبلی ادامه یافت و کارگران امسال را هم با مزدی بسیار کمتر از نرخ تورم و سبد معیش…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در محکومیت احکام ضد بشری علیه فعالان صنفی و فعالان زنان گیلان

شصت سال زندان برای فعالان در حوزه زنان

بیست سال زندان برای فعالان در کانون صنفی معلمان

ناعقلانیت قدرت، ناانسانیت نهادهای وابسته بدان را بازتولید می‌کند، ابتذال در این احکام، "داد" را شرمگین تاریخ ساخته است.

نادانی حاکم بر زعامت سیاسی جامعه مانع از آن شده است تا فهم شود، فرایند تبدیلِ ترس به خشم، در بین مردم چنان فزونی یافته، که "هر آنچه سخت است و استوار دود می کند و به هوا می‌برد".

حکومت تنها حق راستین خود را "مجازات" کردن، با هر ابزاری و با هر سنتی که صلاح می‌داند، قلمداد می‌کند. این نگرش از آنجا نشات گرفته که، شهروند گرگ حکومت است، این منطق فرمانروایی مُردنی است.

انسان امروز، قربانی خواست غیراخلاقی ِسیاست‌ورزی‌های شما مبتنی بر بقا با مجاز شمردن هر ابزاری نخواهد شد.

حق زندگی‌خواهی، حق اعتراض، حق نافرمانی در برابر…

Read more

رویدادهای کارگری در سالی که گذشت

رویدادهای کارگری در سالی که گذشت

۱۴۰۲ برای کارگران با سرکوب آغاز شد و با سرکوب به پایان رسید؛ اسلام‌گرایان شیفته نئولیبرالیسم به بهانه «تورم‌زا» بودن افزایش دستمزد، سرکوب مزدی را بر کارگران تحمیل کردند، خدمات اجتماعی بیشتری را خصوصی‌سازی کردند، کارگران بیشتری را بازداشت و زندانی کردند و تهاجم سازمان‌یافته به قوانین کار و تأمین اجتماعی را پیش بردند. هیچ یک از این اقدام‌های سرکوبگرانه اما مانع تداوم مبارزه کارگران نشد. بازنشستگان صندوق‌های مختلف متأثر از بحران‌های تحمیل شده حکومت به صورت مستمر به خیابان آمدند. پرستاران علیه استثمار بی‌رحمانه دست به تجمع زدند. کارگران پیمانی نفت و گاز به سنت سال‌های اخیر اعتصاب‌های گسترده زنجیره‌ای را سازمان دادند. در ذوب‌آهن اصفهان و گروه ملی صنعتی فولاد ایران جلوه دیگری از مبارزه سازمان‌یافته کارگران در شرایط سرکوب نمایان شد.

به گزارش زمانه؛ محور مشترک تمام اعتراض‌های کارگری استثمار بود؛ دستمزد اندک …

Read more

افزایش ۴۳ درصدی اعدام‌ها در سال گذشته

افزایش ۴۳ درصدی اعدام‌ها در سال گذشته

افزایش اعدام زنان و گروه‌های اتنیکی

افزایش ۴۳ درصدی اعدام‌ها در سال گذشته میلادی نشان از سرکوب و اختناق گسترده در ایران دارد. در این میان گروه‌های اتنیکی بالاترین درصد اعدام‌شدگان را به‌خود اختصاص داده‌اند. همچنین افزایش چشمگیر اعدام زنان نسبت به سال‌های گذشته از دیگر موارد مورد توجه در گزارش سالانه نهادهای حقوق بشری است.

شانزدهمین گزارش سالانه نهادهای حقوق بشری درباره اعدام در ایران با عدد سرسام‌آور ۸۳۴ اعدام در سال ۲۰۲۳ تنها گوشه‌ای از جنایت آشکار و پنهانی است که رژیم جمهوری اسلامی در ایران به آن‌ها دست می‌زند؛ این رقم نشان از رشد ۴۳ درصدی اعدام‌ها در یک سال گذشته دارد. این منابع مدعی هستند، تنها ۱۵ درصد از اعدام‌ها از منابع رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده است و دیگر اعدام‌ها توسط فعالان گروه‌های اتنیکی و دیگر نهادهای حقوق بشری به‌ویژه بنیاد برومند، سازمان حقوق بشر در ایران و ائتلاف جهانی علیه اعدام مستندسازی و تأیید شده‌اند…

Read more

بیش از ۶۰ سال زندان برای فعالان حقوق زنان در گیلان

بیش از ۶۰ سال زندان برای فعالان حقوق زنان در گیلان

دادگاه انقلاب یازده نفر از فعالان حقوق زنان در گیلان را به بیش از ۶۰ سال زندان محکوم کرد

شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت، فعالان حقوق زنان را که در استان گیلان در آستانه سالگرد خیزش ژینا بازداشت شده بودند در مجموع به بیش از ۶۰ سال زندان محکوم کرد. احکام صادرشده برای هر یک از این فعالان، بین یک سال تا بیش از ۹ سال زندان است.

به گزارش بیدارزنی، رسانه گروهی از کنش‌گران زنان، روز ۸ فروردین‌ ۱۴۰۳، دادگاهی در گیلان، حکم بیش از ۶۰ سال زندان برای فعالان برابری‌خواهی جنسیتی صادر کرد که مرداد ۱۴۰۲ و در آستانه نخستین سالگرد خیزش ژینا در این استان بازداشت شده بودند.

شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی مهدی راسخی، حکم ۱۱ نفر از ۱۲ نفر بازداشت شده را صادر کرده است.

این دادگاه زهره دادرس را در مجموع به به ۹ سال و ۶ ماه حبس محکوم کرد. زهره دادرس به اتهام تشکیل ‌گروه با هدف برهم زدن امنیت ملی به شش سال و یک روز حبس تعزیری و‌ به اته…

Read more

مصوبه شورای عالی کار درباره دستمزد ۱۴۰۳ضد کارگری است

مصوبه شورای عالی کار درباره دستمزد ۱۴۰۳ضد کارگری است

احسان سهرابی درباره مصوبه حقوق کارگران سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: "به دلیل عدم تطابق این مصوبه با قانون و همچنین عدم امضای نمایندگان کارگری، باید بلافاصله لغو شود."

احسان سهرابی، فعال کارگری، درباره مذاکرات مزدی سال ۱۴۰۳ و نتایج آن، اظهارات زیر را داشته است: "دولت در امسال بدترین رفتار را با نمایندگان کارگری در شورای عالی کار، که به عنوان نماینده بیش از نیمی از جمعیت کشور عمل می‌کنند، داشت. آنها پیشنهادات کارگران را نشنیدند و تلاشی برای رسیدن به توافق و اجماع صورت نگرفت."

به گفته وی، مزد ۱۴۰۳ هیچ تناسبی با تورم رسمی و نرخ سبد معیشت حداقلی ندارد و متاسفانه وزیر کار و معاون وزیر در مقابل اجرای قانون موضع شدید گرفتند.

سهرابی با بیان اینکه «دولتی‌ها امسال حتی تاب آوری در مقابل نقد درست و مبتنی بر قانون نداشتند و رفتارشان در قبال نماینده کانون عالی انجمن‌های صنفی در شورایعالی کار، گواه روشن این ادعاست» افزود: در مذاکرات مزدی محرز بود که نمایندگان دولت و نمایندگان کارفرمایان، در یک جبهه فعالی…

Read more

قرار بود تورم تک رقمی شود اما چندصد برابر شده

قرار بود تورم تک رقمی شود اما چندصد برابر شده

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی دلیل اصلی ناتوانی دولت در تحقق وعده‌هایش را استفاده نکردن از افراد کارشناس بیان کرد و گفت: «قرار بود تورم ابتدا نصف و بعد هم تک رقمی شود اما نه تنها نصف نشد بلکه به طور وحشتناکی چندصد برابر شده است؛ قرار بود یک میلیون مسکن بسازند که نه تنها در چهار سال بلکه اگر ۸ سال هم روی کار باشند نمی‌توانند به وعده خود عمل کنند.»

مسعود پزشکیان در رابطه با وضعیت اقتصادی جامعه، اظهار داشت: عوامل مختلفی در شکل گیری وضعیت فعلی نقش دارد و فقط به سیاست‌ها باز نمی‌گردد؛ روندی که ما از نظر قانونگذاری و قضاوت در کشور اجرا می‌کنیم، مشکلاتی دارند و ما همواره سعی می‌کنیم بگوییم همه چیز خوب است و سعی نمی‌کنیم مشکلاتی که داریم را برطرف کنیم. در نتیجه مردم هر چه فریاد می‌زنند که در این حوزه‌ها مشکل داریم، ما می‌گوییم که نه در این بخش به دستاوردهایی رسیدیم.

وی ادا…

Read more

کشته و زخمی شدن ۴۴۴ کولبر در سال گذشته

کشته و زخمی شدن ۴۴۴ کولبر در سال گذشته

 از ابتدای فروردین تا ٢٩ اسفند ۱۴۰۲ مجموعا ۴۴۴ کولبر کشته و زخمی شدند.

با استناد به آمار ثبت شده در کولبر نیوز در سال ۱۴۰۲ شمسی، جمعا ۴۴۴ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کوردستان و کرمانشاه بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی رژیم، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد کشته و زخمی شده‌اند.

از این تعداد جمعا ۴۴ کولبر معادل (١٠٪) کشته و ۴۰۰ کولبر معادل (٩٠٪) زخمی شدند.

افزایش ٩٠٪ کشته و زخمی شدن کولبران در یکسال گذشته

از مجموع ۴۴۴ کولبرکه در سال ۱۴۰۲ کشته و زخمی شده‌اند، جمعا ٣٧۳ مورد، معادل (٨۴٪) با تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی صورت گرفته است.

از مجموع ۴۴۴ کولبری که طی سال ۱۴۰۲ در نوار مرزی کوردستان کشته و زخمی شده‌اند، ٣٧ نفر از آن‌ها کودکان زیر ١٨ سال هستند.

این گزارش می‌گوید سن شروع به کولبری به ۱۳ سال رسیده است …

Read more

نشانه های زوال رژیم ولایت در پیام های نوروزی

دکتر محمد حسین یحیایی

 نشانه های زوال رژیم ولایت در پیام های نوروزی

سال ها است که با آغاز سال «خامنه ای» بعنوان رهبر و رئیس جمهور منتخب وی پیام های نوروزی می فرستند و در همان نخستین دقایق از صدا و سیما پخش می شود. گفتاری همسو، تکراری، کلیشه ای و پر از تعریف و تمجید از گذر زمان و پیشرفت های شگفت انگیز در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که گویا از سوی یک نفر نوشته و از سوی دو نفر خوانده می شود.

 خامنه ای چندین سال است که سال ها را با ترم های اقتصادی مزین می کند تا زمینه چپاول و دزدی را برای برخی از دلسپردگان فراهم آورد. زیرا بدنبال این نام گذاری های کذایی، کمیته هایی در مجلس و دولت با هزینه های گزاف تشکیل می شود تا فرموده ایشان را پیگیری کنند و تا مدتی هم در بوق و کرنا بدمند که گویا نایب امام زمان کشف الاسرار کرده و همه راه کار های برون رفت از بحران را کشف کرده است. امسال هم مثل هر سال این نامگذاری را انجام دادند و سال را «جهش تولید با مشارکت مردم» نامیدند و باید یادآور شد که سال گذشته را هم سال مهار تورم و رشد تولید نامیده بودند که شوربختانه نه رشد تولید اتفاق افتاد و نه تورم مهار شد.…

Read more

بازیِ تکراریِ تعیین دستمزد کارگران

بازیِ تکراریِ تعیین دستمزد کارگران

محاسبه دستمزد در روزهای پایانی سال و پیش از تعطیلات طولانی نوروز و در ایامی صورت می‌گیرد که به دلایل مشخص خبر آن خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود اما آثار و تبعات آن تا یکسال گریبان‌گیر عموم مزدبگیران کشور است.

رسم بر این است که هر سال آخرین تلاش‌ها در روزهای آخر اسفند برای افزایش دستمزد کارگران در جلسه‌ای که قرار است نماینده «سه‌جانبه‌گرایی» در حوزه روابط کار باشد صورت می‌گیرد؛ آخرین تلاش‌ها در آخرین روزها و سه‌جانبه‌گرایی که طی آن در اصل دو ضلع قدرتمند کارفرمایان و دولت مقابل نمایندگان رسمی و خودخوانده کارگران می‌نشینند و با استدلال‌هایی تکراری و نخ‌نما تمام تلاش خود را معطوف می‌دارند تا «ثابت کنند» دستمزد کارگران اگر از سطح معینی بیشتر شود «نقدینگی زیاد می‌شود» و از آن جایی که «نقدینگی تورم‌زاست» پس به نفع کارگران و اقتصاد کشور است تا دستمزد کمتری پرداخت شود!

در …

Read more

برگزاری جشن نوروز در سالن دفتر مرکزی جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایحان

برگزاری جشن نوروز در سالن دفتر مرکزی جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایحان

طبق سنت هر ساله جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان در تاریخ شنبه 26 اسفند 1402 (16 مارس 2024) مراسم با شکوهی به مناسبت فرا رسیدن نوروز برگزار کرد.

در این مراسم علاوه بر تعداد کثیری از اعضای جمعیت، اعضا و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان تعدادی از فرهیختگان، ادبا و ژورنالیست های محلی نیز شرکت داشتند.

در ابتدا رفیق عادله صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان با خوشامد گویی به حاضرین و تبریک فرارسیدن نوروز، اظهار امیدواری کرد که سال آینده سال خوبی برای همه مردم کشورمان باشد. وی از حضور تعدادی از شخصیت های برجسته ادبی جمهوری آذربایجان در این مراسم تشکر کرد. و اشاره کرد به حضور آقای رافائل حسین اف نویسنده، مورخ، گزارشگر، مدیر موزه نظامی و نماینده مجلس در جمع. عادله خانم اضافه کرد، دوست گرانقدر ما کارهای برجسته ای در رابطه با جنبش های اجتماعی ایران به ویژه در رابطه با انقلاب مشروطیت و جنبش 21 آذر دارد که باعث قدردانی و تشکر است. آنگاه رشته کلام را داد به آقای فریدون ابراهیمی صدر جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان.…

Read more

آئین های مردم آذربایجان در نوروز

آئین های مردم آذربایجان در نوروز

تقسیم و تنظیم زمان از نیازهای بنیادی فرهنگ و تمدن انسانی است. تقویم ملت‌های جهان برپایه این نیاز پدید آمدند و عناصر تکرار شونده در طبیعت مبنای سنجش و شمارش زمان قرار گرفتند و زمان‌های مقدس نقطه‌های آغاز و تکرار شدند تا زندگی و جامعه انسانی به نظم کشیده شود.

 قدمت نوروز به عنوان فراگیرترین عید باستانی سبب شده که هر منطقه از ایران به فراخور آداب و رسوم، فرهنگ، اعتقادها و باورها، ویژگی های زیستی و نوع معیشت‌اش مراسم خاصی را برای این عید بزرگ تدارک ببینند.

در فرهنگ و سنن هر قوم و ملتی، روزهایی وجود دارد که ریشه تاریخی و فرهنگی داشته و جلوه‌ای از باورهایی است که حتی با مقدسات دینی و مذهبی آنها پیش رفته و هویت فرهنگی و تاریخی آن جامعه را به نمایش گذاشته است. یکی از این روزها مربوط به سال نو خورشیدی است که یکی از شایع‌ترین آیین‌های جهانی است و کم‌تر تمدنی را خواهیم یافت تا از آن تهی باشد. هر قومی بر اساس تاریخ، فرهنگ و مذهب خود آغاز سال نو را در قالب برپایی مراسم و جشن‌های ملی و مذهبی پاس می‌دارد. عید نوروز و جشن‌های سال نو ما ایرانیان با برخورداری از یک فرهنگ و تاریخ اصیل و طولانی همچنین مصادف بودن آن با حیات هستی و جان گرفتن مجدد زمین، از امتیاز …

Read more

در ۱۱ ماه سال جاری ۹۰ کارگر بر اثر حوادث کار در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند

در ۱۱ ماه سال جاری ۹۰ کارگر بر اثر حوادث کار

در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند

مهرداد ستاره، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی از افزایش ۲۹ درصدی کشته‌شدگان ناشی از حوادث کار طی ۱۱ ماه سال جاری، نسبت به سال گذشته خبر داد. به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا مهرداد ستاره گفت: «طی این بازه زمانی، ۹۰ کارگر مرد در اثر حوادث کار در این استان فوت کرده‌اند که این تعداد سال گذشته ۷۰ نفر بوده است.» او افزود: «۵۲ درصد از فوتی‌های ناشی از حوادث کار در سال جاری بر اثر سقوط از بلندی، ۲۰ درصد بر اثر برخورد با اجسام سخت، ۱۳ درصد به دلیل برق‌گرفتگی، شش درصد در پی سوختگی، پنج درصد به علت غرق‌شدگی و چهار درصد بر اثر خفگی بوده است.»

به‌گفته مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی تبریز با ۵۰ نفر در رده اول و شهرهای مرند با هشت نفر و شبستر با پنج نفر در رده‌های دوم و سوم بیشترین قربانیان حوادث کار قرار دارند. آذربایجان شرقی از نظر شمار کشته‌شدگان بر اثر حوادث کار در سال ۱۴۰۱ در رده هشتم قرار دارد. بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ دست‌کم یک‌هزار و ۷۷ کارگر جانشان را ب…

Read more

مبارزه اردوی کار برای تحقق مطالبات انباشت‌شده ادامه دارد

مبارزه اردوی کار برای تحقق مطالبات انباشت‌شده ادامه دارد

در آستانه سال نو کارگران و مزدبگیران وضعیت معیشتی دشوارتری دارند اما اردوی کار با تجمع و اعتصاب به مبارزه برای تحقق انباشت مطالبات پاسخ‌نگرفته‌ ادامه می‌دهد. این گزارش مروری‌ست بر رویدادهای کارگری هفته.

شورای عالی کار و کالری‌های مورد نیاز کارگران

در هفته منتهی به ۱۸ اسفند، پرده‌ای دیگر از نمایش تعیین حداقل دستمزد در وزارت کار به روی صحنه رفت؛ بحث «مزد منطقه‌ای» به حاشیه رفت. گرچه پیش‌تر اعلام شده بود شورای عالی کار امسال بنا ندارد به روال سال‌های پیش ابتدا هزینه‌ سبد معیشت را تعیین کند و مستقیم وارد مذاکرات تعیین میزان مزد می‌شود اما «هزینه سبد معیشت» موضوع بحث این هفته بود. مسأله قابل توجه نشست شورای عالی کار، رونمایی از یافته‌های جدید وزارت بهداشت درباره میزان کالری مورد نیاز کارگران بود. در سبد معیشت این وزارتخانه برای کارگران، میزان مواد غذایی لازم برای بقای کارگر و خانواده‌اش از قبیل نان، گوشت و میوه به نسبت سبد تعیین شده در سال ۱۳۹۲کاهش یافته است؛ به عبارت دیگر، بنا بر یافته‌های جدیدی وزارت بهداشت کارگران در تمام سال‌های گذشته بیش از حد نان، گوشت و میوه مصرف کرده‌اند و با کمتر از آن هم می‌توانند زنده بمانند…

Read more

استالین نماد مردم بلاروس

استالین نماد مردم بلاروس

نیکلای ولوویچ: تحلیل گرسیاسی، عضوکمیته مرکزی ومسئول بخش ایدئولوژی حزب کمونیست بلاروس.

5 مارس 1953، ژوزف استالین جاودانه شد. استالین، نظریه پرداز برجسته مارکسیسم-لنینیسم، انقلابی بلشویک، رهبر حزب کمونیست و دولتمردی بزرگ دراتحاد شوروی بود . استالین دانش آموخته  « وی. آی. لنین»،و فرمانده کل وسپهسالار خلق در پیروزی جنگ میهن سوسیالیستی است.

به بیان استالین:

"درمیان مردم و افرادی درحزب و کسانی درخارج از کشور با تحریف وسیاهکاری تهمت می زنند....با این حال تاریخ پیش می رود و زمان می گذرد چشمان نسل های جدید به اعمال پیروزی های میهن سوسیالیستی معطوف می شود... نسل های جدید سال به سال پرورش می یابند. آنها بار دیگربا برافرشتن پرچم پدران و اجداد خود به ما اعتبار می بخشند. آنها بر اساس گذشته آینده را خواهند ساخت."

ژ. و. استالین، در گفتگو با ا. م. کالونتا  نوامبر 1939

 گرچه تحولات میهن سوسیالیستی دردوران استالین به جلو بود، برنامه های باشکوه و دس…

Read more

روایتی از رنج‌های سیل‌زدگانِ سیستان و بلوچستان؛

روایتی از رنج‌های سیل‌زدگانِ سیستان و بلوچستان؛

با نیم‌کیلو لوبیا و برنج، مشکلات‌مان حل نمی‌شود؛ حتی فاضلابِ سالم نداریم!

به گزارش نسرین هزاره مقدم خبر نگار ایلنا ، در تاریخ روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ آمده است : «آبِ خوردن نداریم؛ ساده‌ترین نیازهای انسانی را نمی‌توانیم برآورده کنیم.... همه چیز تخریب شده؛ نمی‌دانیم غصه امروزمان را بخوریم یا برای فردا زانوی غم به بغل بگیریم... ما مانده‌ایم و یارانه و دیگر هیچ..... تا قبل از این هم کار و درآمدی نداشتیم؛ کشت دیم داشتیم که آنهم از بین رفت؛ راه‌ها هم خراب شده؛ این چند روز با آب معدنی و غذاهای امدادی زندگی کرده‌ایم؛ اما واقعاً چند وقت، چند سال طول می‌کشد تا همه چیز به حالت اول برگردد؟ »

بیش از هشت روز از سیل مهیبِ جنوب سیستان و بلوچستان می‌گذرد؛ در این روزهای سخت، امدادرسانیِ قطره‌چکانی و ناهماهنگ نتوانسته مرهمی بر رنج‌ها و زخم‌های مردمانِ فرودست جنوب این استان محروم باشد؛ مردمی که شغل غالبشان (اگر شغلی باشد) با هزار سختی، دامداری و کشاورزی و باغداری‌ست؛ حالا در بیش از …

Read more

زینب پاشا و برخی ناگفته‌ها از زندگانی و مبارزات وی

زینب پاشا و برخی ناگفته‌ها از زندگانی و مبارزات وی
مجید رضازاد عموزین الدینی

زینب پاشا این شیرزن قهرمان تاریخ آذربایجان را یکی از اسطوره‌های تاریخ این مرز و بوم دانسته اند. در بررسی نقش زنان در طول تاریخ ایران، زینب پاشا را می‌توان یکی از نمونه‌های بسیار شاخص و تأثیرگذار این نوع حرکتها و جنبش‌ها بشمار آورد. این شیرزن قهرمان در دوره ای از تاریخ ایران و آذربایجان عصیان کرده و حماسه‌ها آفریده که در آندوره محدودیت‌های بسیاری بر حضور زنان در فعالیت‌های سیاسی – اجتماعی حکمفرما بوده است، لذا جنبشی که این شیرزن قهرمان با برخی از یارانش که از زنان زحمتکش و مبارز تبریز بودند، آفریده، در نوع خود بی نظیر بوده و از نظر تاریخی اهمیت بسزایی در تاریخ ایران و حتی مشرق زمین دارد.
به نوشته روانشاد استاد عبدالحسین ناهیدی آذر: “زینب معروف به “بی بی شاه زینب”، “زینب باجی”، “ده باشی زینب”، “زینب پاشا” در یکی از محلات قدیمی‌تبریز – عموزین الدین- در یک خانواده روستایی به دنیا آمده است”(۱). زینب پاشا پیشتاز بیداری زن قرن‌ها ستمدیده ایرانی است. وی تقریبا ی…

Read more

جنبش کارگری علیه نابرابری عزم دولت برای سرکوب دستمزد

جنبش کارگری علیه نابرابری

عزم دولت برای سرکوب دستمزد

خواست کارگران افزایش دستمزد بر مبنای سبد معیشت است؛ مطالبه‌ای که نه نمایندگان دولت و نه نمایندگان کارفرمایان حاضر به پذیرش آن هستند.

در فاصله دو هفته تا پایان سال، شورای عالی کار هنوز گفت‌وگو بر سر مزد را آغاز نکرده است. در اهواز کارگران فولاد موقتی به کار بازگشتند. بازنشستگان به اعتراض‌شان ادامه دادند.

مبارزه کارگران برای حقوق به یغما رفته‌شان در آخرین روزهای سال هم ادامه داشت. شرایط اقتصادی تحمیل شده بر مردم، در آستانه نوروز کارگران را با تنگدستی بیشتر روبه‌رو کرده است. در برخی از واحدهای تولیدی و خدماتی دستمزد چند ماه کارگران، عیدی و سنوات آنها پرداخت نشده است. دولت برای تحریک تقاضا اعلام کرده است به کارگران بیست میلیون تومان وام بانکی پرداخت خواهد شد. پرداخت تسهیلات بانکی در فاصله زمانی کوتاه امکان‌پذیر نیست و بیش از آنکه واقعی باشد، بیشتر به یک وعده می‌ماند…

Read more

انتخابات بی رمق و قدرتنمایی «باطله‌ها»

 انتخابات بی رمق و قدرتنمایی «باطله‌ها»

زمانی آرای باطله جزو پرتی‌های انتخابات بود؛ یعنی در میان انبوهی از آرایی که به کاندیداها داده می‌شد، آرایی نیز بودند که یا سفید بودند یا رأی‌دهنده آنها را با طنز و فکاهی و انتقاد و نوشتن نام کسانی غیر از کاندیداها پر کرده بود. البته تعدادشان هم خیلی اوقات کم نبوده است اما مواقعی که درصد مشارکت بالا باشد، این آرای باطله چندان به چشم نمی‌آیند

برعکس در زمان افت مشارکت، آن هم به مرز زیر 40 درصد، هر رأی به اندازه همان لنگه کفشی که در بیابان نعمت است، ارزش پیدا می‌کند؛ حالا اگر همان رأی هم سفید باشد می‌شود یک چالش مضاعف

چالشی که نشان می‌دهد آرای باطله تبدیل به یک بازیگر سیاسی شده است؛ بازیگری که می‌تواند معادلات را به هم بزند و در حالی که خالص‌سازان با 40 درصد مشارکت جشن پیروزی می‌گیرند، انتخابات را به دور دوم بکشاند

آنچنانکه سخنگوی ستاد انتخابات کشور روز گذشته اعلام کرد انتخابات در 18 حوزه انتخابیه به دور دوم ک…

Read more

این نمایش دیگر تماشگر ندارد

دکتر محمد حسین یحیایی

این نمایش دیگر تماشگر ندارد 

چند روزی بیشتر به بازی رژیم ولایت با نام «انتخابات» باقی نمانده است. قرار بر این است که در 11 اسفند 1402 این نمایش تکراری و خسته کننده به اجرا در آید. بازیگران از مدت ها پیش انتخاب شده اند تا برای اجرای منویات ولایت در دو مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، در جایگاه بندگی خود قرار گیرند. در سرلیست یکی از گروه های ذوب شده در ولایت «مرتضی آقا تهرانی» نماینده کنونی تهران، شمیرانات، شهر ری، اسلام شهر و پردیس که همزمان رئیس کمسیون فرهنگی مجلس نیز هست، قرار دارد که شخصیت زشت خو و فرصت طلبی است در خدمت رژیم، او در روز شنبه 28 فروردین ماه با افتخار می گوید: مجلس محل تحقق خواست مقام ولایت است. حال این شخص بدون شرمساری چگونه خود را نماینده مردم خطاب می کند و با چه رویی از مردم تقاضای مشارکت در انتخابات می کند!  و یا «آیت اله معلمی» عضو مجلس خبرگان رهبری که باید نظارت بر عملکرد رهبری داشته باشد، بدون اندک خجالتی در مصاحبه با سایت «جماران» فریاد می زند: بی حجابی ها نیاز به تعزیزات دارد و بهترین تعزیزات شلاق است. معلوم نیست این ذهنیت در کدام عصر زندگی می کند و چگونه به قرن 21 پرتاب شده و با سرنوشت میلیون ها انسان بازی می کند! البته این ها اغلب در مکتب «مصباح یزدی» آموزش دیده اند که با صدای بلند می گفت: انتخابات یعنی چه؟  مردم چه حقی دارند که انتخاب کنند!!…

Read more

یک هفته با جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان

یک هفته با جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان

اعتصاب و اعتراض در صنعت نفت ادامه یافت. صنعت فولاد شاهد چند اعتصاب و اعتراض بود. پرستاران تجمع سراسری برپا کردند. بازنشستگان هم دادخواهی در خیابان‌ها را ترک نمی‌کنند. این گزارش مروری ست بر خبرهای کارگری هفته‌ای که گذشت.

در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه سوم بهمن، اعتصاب و اعتراض در صنعت نفت ادامه یافت. ادامه اعتصاب کارگران شرکت «لیدوم آذرستان رژون صعت» در جاسک، پتروشیمی جم در عسلویه، سایت ۵ مارون رامشیر، تجمع کارگران ارکان ثالث در تهران و جنوب، و تجمع کارکنان رسمی نفت در جنوب از مبارزات کارگران نفت بر سر مطالباتشان در این هفته بود.

در صنعت فولاد، اعتصاب در فولاد خزر ادامه یافت. اعتراض کارگران فولاد اهواز به مسدود شدن کارت چهار تن از همکارانشان به اعتصاب ادامه‌دار تبدیل شد. کارگران در در کک‌سازی طبس تجمع کردند. در فولاد قزوین کارگران در پی مسمومیت چند تن از همکارانشان برای چندمین بار غذا را تحریم کردند…

Read more

رمز پیروزی نسبی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد

رمز پیروزی نسبی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد

به گزارش کانال تلگرامی «صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد» دوشنبه هفتم اسفند ۱۴۰۲ کارگران گروه ملی از ورود علی محمدی، مدیرعامل به محوطه شرکت جلوگیری کردند.

آنها نوشتند که رفع تعلیق از کار و ممنوعیت ورود کارگران به محل کار خود، اصلاح آیتم‌های طرح طبقه‌بندی، همسان‌سازی دستمزدها با شرکت‌های فولادی مشابه، قراردادی شدن نیروهای پیمانکاری و استعفای مدیر عامل از خواسته‌های اصلی کارگران گروه ملی فولاد است

دور جدید اعتراض‌های کارگران گروه ملی فولاد ۲۴ بهمن آغاز شده است. در گفت‌وگویی که رادیو زمانه با کانال تلگرامی این کارگران در اواخر ماه بهمن داشت آنها گفتند این دوره اعتصاب‌ چهارمین نوبت از اعتصاب‌های سریالی آنها در سال جاری است که به صورت بهم‌پیوسته و در امتداد هم و در تمام بخش‌های کارخانه‌های این‌شرکت عظیم سازماندهی شده و عمدتاً بر مطالبات زیر متمرکز است:

همسان…

Read more

در زندانان مرکزی ارومیه زندانیان خواهان برکناری رئیس زندان شدند

در زندانان مرکزی ارومیه زندانیان خواهان برکناری رئیس زندان شدند

به گزارش منابع حقوق بشری، بیش از ۸۰۰ زندانی در زندان مرکزی ارومیه با اشاره به افزایش موارد خودکشی در این زندان به دلیل آزار و اذیت مسئولان، خواهان عزل پیمان خان‌زاده، رئیس این زندان، شدند.

این زندانیان در نامه سرگشاده خود به مواردی از آزارهای زندانیان و خانواده‌های آنها توسط رئیس زندان مرکزی ارومیه و سایر زندانبان‌ها اشاره کرده‌اند.

در این نامه با اشاره به خودکشی یک زندانی محکوم به قطع عضو آمده است: «امیر شهبازی چند هفته پیش در حالی که رضایت همه شاکی‌های خود را گرفته و چیزی به آزادی‌اش نمانده بود با خودکشی به زندگی خود پایان داد».

بنابر این گزارش، او قبل از خودکشی در نامه‌ای به خانواده‌اش اعلام کرده بود که شخص رئیس زندان و همچنین مسئول خوابگاه زندان باعث خودکشی او شدند.

این زندانیان همچنین با تشریح «وضعیت اسفناک» و «شرایط وحشتناک» در سلول‌های انفرادی و «بند پاک»، نوشته‌اند که تعدادی از محبوسان در ای…

Read more

مردم را از خطرات خشکی دریاچه ارومیه آگاه کنید!

مردم را از خطرات خشکی دریاچه ارومیه آگاه کنید!

پزشک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: خطرات زیست محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه و تاثیر آن بر سلامت مردم باید به روش کاملاً علمی و دقیق اطلاع رسانی شود.

ولی رحیم زاده در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه دریاچه ارومیه یکی از چالش انگیزترین موضوعات ملی است گفت: سلامت افراد و تاثیر خشکی دریاچه بر روی آن موضوعی است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است.

رحیم زاده افزود: متاسفانه  تاکنون هیچ اطلاع  رسانی دقیقی در مورد تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه بر روی سلامت افراد صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه، خشکی دریاچه و طوفان‌های نمکی حاصل از خشکی آن می‌تواند بر روی سلامت افراد تاثیر گذار باشد گفت: در حال حاضر اثرات زیست محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه بیشتر اطلاع رسانی شده و به تبعات انسانی این موضوع پرداخت نشده است.

پزشک متخصص سرطان شناسی با بیان اینکه، برخی بیماری‌ها نظیر سرطان سال‌ها طول می‌کشد تا در بدن انسان خو…

Read more

بازنشستگان در خیابان: «نابود باد بندگی، زنده باد زندگی»

شعار بازنشستگان در خیابان:

«نابود باد بندگی، زنده باد زندگی»

در هفته گذشته حدود ۳۰ تجمع‌ از سوی بازنشستگان و کارگران در اعتراض به فقر معیشتی، تبعیض، فساد و سرکوب برگزار شد.

به گزلرش زمانه؛ در هفته منتهی به ۲۶ بهمن، اعتراض کارگران شاغل و بازنشسته ادامه یافت. کارگران راه‌آهن ناحیه زاگرس، کارکنان شرکت داروسازی شهید قاضی، کارگران پست‌های فشارقوی برق، کارکنان پیمانی اداره آب و فاضلاب بهبهان، پرستاران بیمارستان امام حسین کرج، کارگران فولاد خزر، کارگران فولاد اهواز، کارگران مجتمع پتروشیمی فارابی و کارگران شاغل در مخازن نفتی کوه‌مبارک جاسک دست از کار کشیده و تجمع کردند.

بازنشستگان صندوق‌های مختلف بازنشستگی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه بیش از ۳۰ تجمع در شهرها و مراکز استان برگزار کردند.

در حالی که بازنشستگان مخابرات هر هفته با خواست اجرای مصوبه ۱۳۸۶ و پرداخت مطالباتشان در مراکز حدود ۲۰ استان تجمع برپا می‌کنند، این هفته رئیس هیات‌مد…

Read more

جنبش کارگری آینده ایران را رقم می زند

صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:

جنبش کارگری آینده ایران را رقم می زند

کارگران فولاد اهواز که صدای خود را از طریق کانال تلگرامی «صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد» بازتاب می‌دهند، در پاسخ به «زمانه» می‌نویسند: «کارگر درک می‌کند که قدرت دست‌یابی به حق‌اش را دارد... یکی از اهداف‌مان بازتر کردن چشم همکاران نسبت به حق واقعی و قابل دسترس خودشان است

نام «گروه ملی صنعتی فولاد ایران» که به فولاد اهواز شهرت یافته، چندین سال است که با اعتراض‌های کارگری گره خورده است.

پیش از ۱۳۹۷ که کارگران معترض فولاد خیابان‌های اهواز را برای روزهای پیاپی تسخیر کردند، نام این شرکت به یکی از ده‌ها پرونده فساد مالی در ایران، پرونده امیرمنصور (مه‌آفرید) خسروی (آریا) گره خورده بود. او در سال ۱۳۸۹ با بهره‌گیری از روابط ویژه بیش از ۹۵ درصد سهام یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان فولاد را تصاحب کرد. پس از آنکه دستگاه قضایی حکم به اعدام مالک عمده سهام گروه ملی صنعتی فولاد ایران داد، مالکیت این شرکت بزرگ برای یک دوره به قوه قضاییه و پس از آن به بانک ملی واگذار شد…

Read more

اعتراضات گسترده مزدبگیران در آستانه انتخابات

اعتراضات گسترده مزدبگیران در آستانه انتخابات

کارگران ارکان ثالث نفت علاوه بر برگزاری چندین تجمع در مناطق نفتی، برای تجمع مقابل وزارت نفت به تهران رفتند. بازنشستگان در تجمع‌های هفتگی خود علاوه بر مطالبات رفاهی و خواست بیمه رایگان، خواستار آزادی کارگران و معلمان زندانی شدند. علیه حکم اعدام شعار دادند و بر تحریم انتخابات تأکید کردند.

به گزارش رادیئ زمانه؛ در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه ۱۹بهمن، اعتراض مزدبگیران به فقر معیشتی، هزینه‌های سرسام‌آور درمان، عدم امنیت شغلی و سرکوب، دستگیری فعالان کارگری و معلمان ادامه یافت. مخالفت با حکم اعدام به شعارهای بازنشستگان افزوده شد. مشمولان قانون کار شاغل در وزارت نیرو به دولت هشدار دادند نباید آن‌ها را از شمول مصوبات شورای عالی کار در زمینه‌ی افزایش دستمزد مستثنی کند.

صنعت نفت در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه ۱۹بهمن، در هر روز هفته در بیش از یک منطقه‌ی نفتی شاهد تجمع اعتراضی کارکنان رسمی، ارکان ثالث و یا پیمانی بود. کارگران ارکان ث…

Read more

آغاز موج دوم بازداشت فعالان مدنی آذربایجانی

آغاز موج دوم بازداشت فعالان مدنی آذربایجانی

طی روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸بهمن۱۴۰۲، نیروهای امنیتی دست‌کم ۱۰ از فعالان مدنی تُرک را در شهرهای مختلف بازداشت کردند؛ «مرتضی پروین» در اردبیل، «سعید مینایی» در بناب، «ودود اسدی» در رشت، «سالار طاهرافشار» در ارومیه، «ایاز سیف‌خواه»، «باقر حاجی‌زاده»، «سعید جمال‌زاده» و «آراز امان» در تبریز، «کمال نوری» در اسلام‌شهر و «عبدالله واحدی» در آستارا.

 طی سه روز گذشته، دست‌کم ۱۰ تن از زندانیان سیاسی سابق و فعالان مدنی آذربایجانی توسط نهادهای امنیتی در شهرهای مختلف بازداشت شدند. در آخرین مورد، روز چهارشنبه ۱۸بهمن۱۴۰۲، نیروهای امنیتی تبریز، «آراز امان»، فعال مدنی ساکن این شهر را با اعمال خشونت شدید بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، طی روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸بهمن۱۴۰۲، نیروهای امنیتی دست‌کم ۱۰ از فعالان مدنی تُرک را در شهرهای مختلف بازداشت کردند؛ «مرتضی پروین» در اردبیل، «سعید مینایی» در بناب، «ودود اسدی» در رشت، «سال…

Read more

چرا ایالات متحده همیشه جنگ به راه می‌اندازد؟

چرا ایالات متحده همیشه جنگ به راه می‌اندازد؟

روزنامه «گلوبال تایمز» تفسیری درباره حملات هوایی اخیر آمریکا به اهدافی در خاک عراق و سوریه، منتشر کرده که به شرح زیر است.

ایالات متحده ادعا کرد که به بیش از 85 هدف «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و سازمان‌های وابسته به آن» در عراق و سوریه حمله هوایی کرده است. این تحول وضعیت بین ایالات متحده و ایران را پیچیده‌تر و خطرناک‌تر کرده است.

هم آمریکا و هم ایران ادعا می‌کنند که قصد جنگ با یکدیگر را ندارند. ما دلایل زیادی داریم تا باور کنیم این اظهار نظرات صادقانه است، اما این تحول باعث شد که وضعیت به درگیری مستقیم یا حتی جنگ نزدیکتر شده باشد. بدین سبب لازم است که کاوش کنیم چه نیرو و چه منطقی در پس این کار نهفته است.

در چند دهه گذشته، آمریکا و ایران در کشمکش‌ها و بازی‌های درهم تنیده‌ای بوده‌ و باید گفت که هر دوی ایالات متحده و ایران استاد ژئوپلیتیک هستند. اما وضعیت کنونی به سمتی در حال پیشرفت است که ممکن است به درگیری مستقیم منجر شود و در آن صورت، نه ایالات متحده و نه ایران قادر به کنترل آن نخواهند بود و م…

Read more

«وقتی چرخ زندگی کارگر نمی‌چرخد»

«وقتی چرخ زندگی کارگر نمی‌چرخد»

تشدید مبارزات کارگران و زحمتکشان

کارگران صنعت نفت بیش از ۲۰ تجمع اعتراضی برپا کردند. بازنشستگان تامین اجتماعی، فولاد، مخابرات و بازنشستگان کشوری در ده‌ها شهر به خیابان آمدند و تبلیغات انتخاباتی حکومت را با این شعار پاسخ دادند: «عدالتی ندیدیم، به دزدا رای نمی‌دیم.»

به گزارش رادیو زمانه؛ در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه ۱۲ بهمن، جلسه کمیته مزد شورای عالی کار برگزار شد. نکته تازه در مذاکرات امسال این است که بر خلاف چند سال اخیر که خود هزینه سبد معیشت کارگران را تعیین و حداقل دستمزد را بر مبنای آن تعیین می‌کرد در آخرین جلسه کمیته مزد «مقرر شد شرکای اجتماعی برای بررسی هزینه‌های سبد معیشت کارگران به آمار رسمی اکتفا کنند».

مجلس مبنای محاسبه حق بازنشستگی در قانون برنامه هفتم را میانگین دو سال آخر خدمت تعیین کرد.

در همین حال، تفاوت فاحش میان دستمزدها و هزینه‌ی واقعی معیشت خانوار تشکل‌های کارگری و بازنشستگی وابسته به وزارت کار را نیز به اعتراض واداش…

Read more

به یاد ستارگانی که مرگشان نیز امیدآفرید

به یاد ستارگانی که  مرگشان نیز امیدآفرید

بیش از نیم قرن پیش شامگاه ۱۹ بهمن ۱۳۴۹ هسته ای از یک گروه چریکی با ۱۳مرد مسلح با سینه سرشار از عشق و امید در میان جنگلهای انبوه شمال ایران در یک درگیری نظامی با ژاندارمهای پاسگاه سیاهکل برای رهایی یکی از رفقای دستگیر شده  به قیمت جان خود پرچمی را بر افراشتند که یک سال بعد به نام سازمان چریکهای فدایی خلق ایران  نام گرفت

ماهیت این درگیری و اهداف مردان سیاهکل  سرآغاز  تاریخ جنبشی شد که بخشی از جوانان پر شور و انقلابی ایران  رادر قاموس یک جریان چپگرای مارکسیست را همراه خود ساخته به موازات جریان چریکی سازمان مجاهدین خلق  بخشی از صفحات پر فراز و نشیب  تاریخ جنبش سیاسی ایران‌در دهه چهل و پنجاه  را رقم زدند

  این   جریانهای چریکی که تعدادی از رهبران آنها  در عملیاتهای نظامی سازمانهای آزادیبخش فلسطین آموزش دیده بودند نسخه ایرانی  جنبشهای‌‌ پارتیزانی رهایی بخش جهان علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی را نوشته بودند…

Read more

ناقوس مرگ در سحرگاه ایران

ناقوس مرگ در سحرگاه ایران

به دنبال افزایش صدور و اجرای احکام اعدام از سوی جمهوری اسلامی و راه اندازی کارزار «نه به اعدام» در محکومیت این نوع مجازات قضایی، بیش از ۴۳۰ تن از فعالان مدنی و سیاسی در بیانیه ای خواستار توقف اعدام در ایران شدند. این گروه از فعالان در بیانیه خود، که متن آن روز یکشنبه در کانال تلگرامی کلمه منتشر شده، با اشاره به موارد اخیر اعدام در ایران نوشته اند مدتی است که «سحرگاه» کلیدواژه ای ترسناک در ادبیات زندان ایران شده است.

از نظر امضاء‌کنندگان بیانیه «آنچه روی داده است، بیش از آنکه اجرای قانون باشد، به وضوح نوعی انتقام‌گیری، ایجاد رعب و قدرت‌نمایی است». آن‌ها می‌پرسند«به راستی اگر حق این جوانان اعدام بود چرا دادگاه آنان را علنی برگزار نکردید؟»

متن کامل این بیانیه:

به نام هستی بخش
ناقوس مرگ در سحرگاه ایران
بیانیه بیش از ۴۳۰ نفر از فعالان سیاسی – مدنی

مدتی است که «سحرگاه»، کلیدواژه‌ای ترسناک در ادبیات زندان ایران شده اس…

Read more

اقتصاد به وقت انسداد

دکتر محمد حسین یحیایی

 اقتصاد به وقت انسداد

رژیم ولایت در 45 مین سالگرد برپایی خود با سخت ترین و مشکل ترین بحران  روبرو شده و در بن بست کامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است.از یک سو تلاش می ورزد تا مردم بی تفاوت و گرفتار در مشکلات معیشتی را به بازی کمدی- درام همیشگی خود بکشاند و آنان را با شعبده بازی های مضحک و فریبکاری های بی پایان که چاشنی تهدید را هم همراه دارد به پای صندوق ببرد و از سوی دیگر با نهاد های نظارتی خود دایره انتخابات را آنچنان محدود و خودی سازد که دوستان دیروز را هم تحمل نکرده از قطار سیاست به بیرون پرتاپ کند. تا در مسیری قرار گیرد که بتواند با مدیریت آن، تعدادی از افراد ذوب شده در ولایت را به صندلی های راحت مجلس با امکانات و نعمات فراوان آن بنشاند تا مجیز گوی ولایت در همه دوران و در هر شرایطی باشند.

 البته از آن مضحک تر انتخابات مجلس خبرگان رهبری است، که حتا در برخی حوزه ها تعداد کاندیداها کمتر از تعداد نمایندگان لازم در آن مجلس کذایی است. و در برخی دیگر از حوزه های انتخابی تنه…

Read more

به یاد اندیشمند بزرگ دکتر تقی ارانی

به یاد اندیشمند بزرگ دکتر تقی ارانی

هشتاد و چهار سال پیش در روز 14 بهمن 1318، دژخیمان جنایت پیشه رضا شاهی قلب یکی از شریف ترین انسان های  تاریخ کشورمان دکتر تقی ارانی را از کار انداختند. دکتر تقی ارانی، دانشمند فرهیخته ای بود که همواره قلبش برای زحمتکشان کشورمان می تپید. او با افشاندن بذر آگاهی میان زحمتکشان و اشاعه علم و دانش به جای جهل و خرافات، نوید بخش ایرانی آگاه، مستقل و پیشرفته ای بود. در مدت کوتاه عمرش در این زمینه کاری کرد کارستان. واین چیزی نبود که از دید دشمنان زحمتکشان و ارتجاع پوشیده باشد. او باید جزای روشنگری و وطنپرستی و خرافات ستیزی خود را می دید. به بهانه واهی ارانی ویاران و همفکرانش را که بعدها به گروه 53 نفر شهرت پیدا کردند، دستگیر، زندانی و زیر شدید ترین شکنجه های جسمی و روحی قرارگرفتند. سرانجام  دکتر تقی ارانی را به شهادت رساندند.

مبارزه ارانی با قتل او خاتمه نیافت و اندیشه های دوران ساز او برای بنا کردن ایرانی آباد، آزاد و رها از بندهای استعمار، استثمار و استبد…

Read more

با حسرت آن روزها زیستم!

با حسرت آن روزها زیستم!

اواسط سال های دهه 60 و 70 قرن بیستم، در ولایت اردبیل، در آذربایجان ایران، شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بسیار سختی حاکم بود. درشهر اردبیل،  مرکز این ولایت (که خود وابسته به استان آذربایجان شرقی بود)، از صنعت هیچ خبری نبود. اقتصاد شهر اردبیل صرفا به خرید و فروش در بازار خلاصه می شد. به این معنا که طی روز، مردمان محلات و روستاهای اطراف آن به این شهر سرازیر شده و مشغول خرید و فروش می شدند.

در این شهر، از آنچه که به عنوان مراکز صنعتی یاد می شود، تنها، چند کارگاه  ظروف سفال و آجرپزی بود که فعالیت می کردند. بطور کلی زندگی و گذران اکثر مردم از راه کشاورزی می گذشت. در یک کلام، اکثریت اهالی در شرایط فلاکت باری زندگی می کردند.

اکثریت مطلق مردم این منطقه بی سواد بودند و از تمدن جهانی به مفهوم واقعی آن عقب مانده بودند. افرادی که دوره تحصیلات متوسطه (دیپلم) را به پایان رسانده بودند، در میان مردم، فردی عالم به حساب می آمدند. لازم به  یاد آوری است، از آنجا که  همه درس ها به زبان فارسی بود، لذا مردم عادی، از میزان باسواد بودن کسانی که درس خوانده بودند اطلاع  …

Read more

بین الملل شکنجه گران به نام «کُندر»

بین الملل شکنجه گران به نام «کُندر»

ایده ساده ای بود: اگر عده زیادی دشمن مشترک داشته باشند، باید برای ازبین بردن آن باهم همکاری کنند. در سال های دهه ۱۹۷۰، دیکتاتورهای آمریکای لاتین، با حمایت پشت پرده «سازمان اطلاعات مرکزی» (CIA) برای ازبین بردن «سرخ ها» دست به همکاری فراملی زدند. برنامه ای که حوزه عملکرد آن تا اجرای عملیات هدفمند در قاره های دیگر هم تعمیم یافت. عملیات «کُندر» با موفقیت همراه بود.

آقای کاستیو، از دستگاه اطلاعاتی شیلی، درحالی که چشم در چشم بینندگان در دوربین دوخته بود می گفت: «ما شیلیایی ها، مانند همه غربی ها، با دیکتاتوری های پیرو "ایسم" و مأموران خارجی ای که کشورمان را تهدید می کنند می جنگیم. باید با همه نیرو با آنها مبارزه کرد و سلاح اصلی مان همکاری بین پلیس های سراسر قاره آمریکا است». فیلمی که او در آن ظاهر شده بود «جنایت به صرفه نیست» نام داشت. سال ۱۹۴۳ بود و در آن زمان هالیوود فیلم هایی میهنی با عنوان «برای دفاع مشترک» می ساخت. این موضوع که …

Read more

بزرگداشت صدمین سالگرد تولد "علی توده" شاعر انقلابی و مبارز!

بزرگداشت صدمین سالگرد تولد "علی توده" شاعر انقلابی و مبارز!

سیزدهم بهمن ماه 1397 مصادف است با صد مین سالگرد تولد شاعر انقلابی و مبارز علی جواد زاده (علی توده). علی جواد زاده از اعضای حزب توده ایران بود که با تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان مثل بسیاری از توده ای ها به جنبش 21 آذر پیوست و در تشکیل دولت خودمختار آذربایجان (1324- 1325) نقش تعیین کننده ای داشت. علی توده از بنیانگذاران انجمن فلارمونیک حکومت ملی بود. وی به خاطر فعالیت گسترده سیاسی، ادبی و فرهنگی مفتخر به دریافت مدال 21 آذر از دولت خودمختار آذربایجان شد. علی توده پس از سرکوب جنبش 21 اذر مجبور به مهاجرت شد. در مهاجرت در دانشگاه دولتی باکو (1326- 1331) در رشته  زبان و ادبیات ادامه تحصیل داد و به مدارج عالی رسید. از سال 1339 تا 1341در مدرسه عالی حزب کمونیست شوروی در شهر مسکو ادامه تحصیل داد. در برگشت به جمهوری آذربایجان مسئولیت های حساس و سنگینی در رشته ادبیات و فرهنگ به او سپرده شد.  در عین حال مدیریت شعبه ادبی روزنامه آذربایجان را به عهده گرفت. درسال 1339به عضویت هیئت اجرائیه شورای نویسندگان جمهوری آذربایجان بر گزیده شد و تا سال 1366این وظیفه را به دوش کشید.…

Read more

چهار زندانی سیاسی کرد به اتهام همکاری با اسرائیل اعدام شدند

چهار زندانی سیاسی کرد به اتهام همکاری با اسرائیل اعدام شدند

حزب کومله: این جوانان بی‌گناه بودند!

حکم اعدام «محمد فرامرزی»، «وفا آذربار»، «پژمان فاتحی» و «محسن مظلوم»، به جرم همکاری با "موساد" سحرگاه دوشنبه ۹بهمن۱۴۰۲، در زندان قزلحصار اعدام شدند.

محمدی محمدی، سخنگو حزب کومله در رابطه با پرونده چهار عضو محکوم به اعدام این حزب، به ایران‌وایر گفته بود که در فیلم اعترافات اجباری این چهار شهروند، تناقضاتی وجود دارد که نشان می‌دهد احکام اعدام آن‌ها براساس سناریوسازی ماموران وزارت اطلاعات صادر شده و اصولا با اسراییل در ارتباط نبوده‌اند.

آقای محمدی می‌گوید: «همان فیلم اعترافات اجباری را اگر نگاه کنید می‌بینید که داستانی است که توسط یکی از ماموران درجه چندم وزارت اطلاعات نوشته شده و بسیار بد هم نوشته شده است.»

او درباره برخی تناقضات این فیلم ۴۳ دقیقه‌ و ۲۴ ثانیه‌ای به ایران‌وایر می‌گوید: «گفته شده که این ۴ نفر، سه…

Read more

نگاهی به مهمترین اخبار کارگری و زحمتکشان

نگاهی به مهمترین اخبار کارگری و زحمتکشان

در حالی که شورای عالی کار درگیر بحث مزد منطقه‌ای بود تا حداقل دستمزد سراسری را لغو کند و دولت و مجلس بر سر افزایش حقوق کارکنان دولت به میزان ۱۸ تا ۲۰ درصد چانه می‌زدند، بازنشستگان استان کرمانشاه در قطعنامه‌ای افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت را تحقیر آمیز خواندند. گزارشی از مهم‌ترین خبرهای کارگری هفت روز اخیر ایران.

به گزارش رادیو زمانه؛ در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه پنجم بهمن، بحث «مزد منطقه‌ای» در کمیته مزد ارگان پایین‌دستی شورای عالی کار ادامه یافت. محسن باقری عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار که به‌عنوان نماینده این تشکل نزدیک به دولت در نشست شورای عالی کار حضور داشته به ایلنا گفت:

در این جلسه، وزارت اقتصاد گزارشی در رابطه با مزد منطقه‌ای ارائه داد اما موضوعی که بیشتر مورد بحث قرار گرفت، منطقه‌ای کردنِ حق مسکن بود که این پیشنهاد از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شد…

Read more

فریاد اهالی روستای قره قشلاق به جایی نرسید کارخانه کربنات سدیم «کاوه» ساخته می شود

فریاد اهالی روستای قره قشلاق به جایی نرسید

کارخانه کربنات سدیم «کاوه» ساخته می شود

به رغم تداوم اعتراضات اهالی روستای قره قشلاق شهرستان سلماس به احداث کارخانه کربنات سدیم در این روستا و با وجود راه‌اندازی کارزاری از سوی فعالان محیط زیست ساخت این کارخانه کربنات سدیم در نزدیکی دریاچه ارومیه ادامه دارد.

به رغم تداوم اعتراضات اهالی روستای قره قشلاق شهرستان سلماس به احداث کارخانه کربنات سدیم در این روستا و با وجود راه‌اندازی کارزاری از سوی فعالان محیط زیست ساخت این کارخانه کربنات سدیم در نزدیکی دریاچه ارومیه ادامه دارد.

پیشتر اهالی این روستا و فعالان محیط‌زیست گفته بودند که در صورت احداث این کارخانه بیش از ۴۵۰ هکتار از مراتع محلی روستا تصاحب و باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی نابود خواهند شد.

خبرگزاری حکومتی فارس اما در گزارشی مفصل به نقل از گروهی که خود را «مدافعان راه‌اندازی کارخانه کاوه» معرفی می‌کنند مدعی شده است که با راه‌اندازی این کارخانه …

Read more

بیانیه بیش از ۳۰۰ فعال زن؛ «اعدام هرگز و برای هیچ‌کس»

بیانیه بیش از ۳۰۰ فعال زن؛

«اعدام هرگز و برای هیچ‌کس»

در ادامه واکنش‌ها به اعدام دو زندانی سیاسی دیگر در ایران، «کمپین حقوق بشر ایران»  بیانیه‌ای با امضای بیش از ۳۰۰ فعال زن را منتشر کرده که در آن با اعتراض به حکم اعدام آمده که «در صدور حکم اعدام، هرگز عدالتی در کار نیست. نه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و نه هیچ دستگاه قضایی دیگری صلاحیت تصمیم‌گیری درباره‌ی زندگی، این اسم رمز مبارزه‌‌ی ما را ندارد.»

پس از آنکه ۶۱ زن زندانی سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان اوین اعلام کردند که در«اعتراض به اعدام و برای توقف اعدام» در روز پنج‌شنبه پنجم بهمن اعتصاب غذای عمومی خواهند کرد، کنش‌گران و خانواده‌های زندانیان حمایت گسترده‌ای از این اعتصاب کردند.

در بیانیه این فعالان آمده است «گذر نمی‌کنیم از این‌که احکام اعدام ستم‌دیدگان با چه شتاب و بی‌دقتی صادر و بعد اجرا می‌شوند. گذر نمی‌کنیم از این حقیقت که غالب آن‌ها که اکنون با خطر اجرای حکم اعدام مواجه‌اند، به طبقات فرودست، به ملیت‌های تحت‌ ستم، به جمعیت مهاجران و کودک‌همسرانی تعلق دارند که نه به وکیل دسترسی پیدا می‌کنن…

Read more

گسرش جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان کشور

گسرش جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان کشور

کارگران ارکان ثالث دور جدیدی از مبارزه را آغاز کردند و در اغلب پالایشگاه‌های پارس جنوبی تجمع اعتراضی برپا کردند. برغم سردتر شدن هوا تجمع بازنشستگان برخی شهرها از جمله کرمانشاه، اصفهان و اهواز پرشمارتر از هفته‌های پیش برگزار شد.

به گزارش رادیو زمانه؛ در هفته‌ی منتهی به چهارشنبه ۲۷ دی، شورای نگهبان بر مصوبه مجلس مبنی بر افزایش سن بازنشستگی صحه گذاشت. مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در یک بازه زمانی سه ساله را هم تأیید کرد تا قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که قرار بود در برنامه ششم اجرا شود، دست‌کم سه سال دیگر به تعویق بیفتد.

افزایش سن بازنشستگی یکی از رئوس سیاست‌های اقتصادی تعیین شده در برنامه هفتم توسعه است که در کنار تغییر نحوه محاسبه مقرری بازنشستگی، افزایش موانع بر سر بازنشستگی پیش از موعد و تجمیع صندوق‌های بازنشستگی قرار است با اسم رمز «رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی» به اجرا گذاشته شود…

Read more

خشونت علیه کودکان، اعتبار برای حاکمان

گزارش تحقیقی موسسه بین المللی کودکان زندانیان، از زندان زنان ارومیه:

خشونت علیه کودکان، اعتبار برای حاکمان

اواخر دی ماه ۱۴۰۰ سازمان زندان‌ها طی بخشنامه‌ای با عنوان «تبیین حقوق بازداشت شدگان، رعایت کرامت آنان و نحوه نظارت بر بازداشتگاه‌ها»، رویه برخورد با زندانیان را به زندان‌های سراسر کشور ابلاغ کرد. در مورد کودکان همراه مادران در زندان‌ها، این بخشنامه، تکرار آیین‌نامه اجرایی سازمان‌ زندان‌ها، مصوب اردیبهشت ۱۴۰۰ بود؛ با این حال یادآور می‌شد که مسئولان زندان‌ها علاوه بر مسئولیت تامین غذا، بهداشت و امکانات لازم برای کودکان همراه مادران زندانی، مسئولیت برقراری «تمهیدات لازم برای دایر کردن مهدکودک» در جوار زندان‌ها را نیز بر عهده دارند.
بنا به اخبار رسمی منتشر شده، بند زنان زندان ارومیه از سال ۱۳۸۷ دارای مهدکودک بوده است. با انتقال بند زنان زندان ارومیه از اواخر سال ۱۳۹۸ به مکان جدید، ایجاد مهدکودک تازه نیز در خبرهای مرتبط با این…

Read more

سرکوب اعتراض‌های روستاییان قره قشلاق

سرکوب اعتراض‌های روستاییان قره قشلاق

از ابراهیم عسگریان دماوندی، پدر شیشه و بلور نظام و صاحب «کاوه سودا» چه می‌دانیم؟

شیوه سرکوب اعتراض‌های روستاییان قره قشلاق، همراه با سکوت سنگین خبری حاکم بر آن، این سوال را پیش می‌کشد که چه کسی می‌خواهد با تمامی قدرت جلوی مردم بایستد و یک کارخانه برخلاف خواسته‌ی آنها در زمین‌هایشان بسازد؟ نام او ابراهیم عسگریان دماوندی است.

این هفته و در دومین روز اعتراض‌های روستاییان قره قشلاق در شهرستان سلماس در استان آذربایجان غربی، نیروهای سرکوب‌گر به تجمع روستاییان با باتوم و گاز اشک‌آور هجوم بردند و سپس ده‌ها نفر، از جمله سالمندان ۷۰ تا ۸۵ ساله این روستا بازداشت شدند.

پس از موج بازداشت‌ها در روستای قره قشلاق، روستائیان اطلاع دادند که رئس اداره اطلاعات سلماس آنها را تهدید به خشونت جنسی و تجاوز علیه زنان بازداشت شده در صورت ادامه‌ی اعتراض‌ها کرده لست.

نام این کارخانه «کاوه سودا» است. مجموعه…

Read more

هشدار شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نسبت به عوارض حضور روحانیون در مدارس

هشدار شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نسبت به عوارض حضور روحانیون در مدارس

بیانیه تبیینی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نسبت به عوارض حضور روحانیون در مدارس و تداوم سیاست آموزش ایدئولوژیک

در طی چهل و پنج سال گذشته ، سیستم آموزشی در سطوح مختلف و از جمله مدارس همواره ابزار  بازنمایی ارزشهای رسمی حاکمیتی و بازتولید نظام آموزشی ایدیولوژیک بوده است .

چارچوبی گزینشی و نگاهی ابزاری به مدرسه و ساختار آموزش و پرورش که در آن ، نگاهی انسانی به مقوله آموزش غایب است .

به عبارت دیگر ، ساختار آموزشی برای حکومت مستقر ، صرفا تا جایی محل توجه است که سربازانی برای پیشبرد اهداف سیاسی/ ایدئولوژیک حکومت تربیت کند .

با این همه نگاهی به وضعیت مدارس در کشور و توجه به خواسته ها ، مطالبات و رویاهای نسل نوجوان و جوان در ایران نشان می دهد که نه تنها ، حکومت در پیشبرد چنین سیاستی در ساختار آموزشی ناتوان بوده است که  ، میان هنجارها و ارزش های رسمی و ارزش های فرهنگی نسل جدید ، فرسنگ‌ها فاصله وجود دارد…

Read more