header photo

اخبار داخلی

وضعیت دریاچه ارومیه «نگران‌کننده» است

23-09-2017

وضعیت دریاچه ارومیه «نگران‌کننده» است

وعده‌ها و پیش‌بینی‌ها دولت ایران برای احیای دریاچه ارومیه با تردیدهایی جدی مواجه شده. تراز آب این دریاچه در سال ۹۶ مجدداً روندی نزولی داشته

علی حاجی مرادی، مسوول واحد سیاستگذاری ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌گوید تراز این دریاچه در شهریورماه امسال ۲۰ سانتی‌متر کمتر از مدت مشابه در سال گذشته است.

این مقام ارشد در ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت «از آنجایی که قرار بود هر سال روند تراز مثبت باشد، روند فعلی نگران‌کننده است».

او درباره علت کاهش آب دریاچه ارومیه گفت «تقریباً ارتباطی میان آب‌های زیرزمینی اطراف دریاچه با خود دریاچه ارومیه وجود ندارد. در نتیجه تنها راه خروج آب از دریاچه، تبخیر از سطح آن است».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که بنابر مطالعات صورت گرفته کشاورزی یکی از عوامل اصلی کاهش دریاچه ارومیه معرفی می‌شود.  وزارت نیرو ایران احیای دریاچه ارومیه را در گرو کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی دانسته بود…

Read more

مصاحبه با “حبیب فرشباف” معلم روستاهای آذربایجان*

22-09-2017

 مصاحبه با “حبیب فرشباف” معلم روستاهای آذربایجان*

س: از عمو حبیب روستاها برای ما بگویید.

ج: تیرماه سال ۱۳۴۲ به عنوان سپاهی دانش به روستاهای قره داغ آذربایجان رفتم؛ منطقه‌ای که بیش از نصف روستاهایش معلم نداشت. اولین دهی که رفتم “انباستیق” نام داشت. یکی از خانه‌های روستا را کرایه کرده بودیم. هر دانش آموز با خودش یک پیت حلبی برای نشستن می‌‌آورد. از بقال روستا، مقداری مقوای بسته‌بندی خرما و مانند آن گرفتیم و زدیم به دیوار. با زغال چوب روی این مقواها می‌‌نوشتیم. بعد از یک سال، با بچه‌ها رفتیم و از مدرسه‌ی تعطیل شده‌ی یکی از دهات همسایه، می‌ز و نیمکت آوردیم. هر روستایی که می‌‌رفتم، مدرسه‌اش را درست می‌‌کردم و راه می‌ انداختم و بعد نوبت روستایی دیگر می‌‌رسید.

س: هم معلم بودید و هم بنیانگزار مدرسه‌ها!

ج: مردم روستاها خیلی فقیر بودند. فقر مجال نمی‌‌داد همکاری کنند. فقط یک بنا می‌‌گرفتند. کارگرها خودمان بودیم و بچه‌ها. کار می‌‌کردیم و مدرسه می‌‌ساختیم. سنگ جمع می‌‌کردیم، کاهگل درست می‌‌کردیم و……

Read more

عدم تحصیل به زبان مادری

22-09-2017

 عدم تحصیل به زبان مادری

بزرگترین مشکل آموزش و پرورش کشور

بسیاری از کارشناسان و محققین امور آموزشی بزرگترین چالش آموزش و پرورش را عدم تحصیل نیمی از دانش‌آموزان کشور به زبان مادری خود می‌دانند. به گفته آنها، این مسئله سبب افت تحصیلی دانش آموزان مناطق قومی از جمله کردستان، ترکمن‌صحرا، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ارومیه، زنجان و اردبیل شده است که زبان مادری آنها فارسی نیست.

حتی مقامات رسمی کشور هم در حال حاضر از نابودی زبان و ادبیات قومی کشور سخن می‌گویند. به نوشته ایسنا، محمد سلگی، سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد (۲۹ شهریور/۲۰ سپتامبر) هشدار داده که "ادبیات بومی در حال از بین رفتن است".

"ادبیات بومی"، "خرده فرهنگ" یا "ادبیات محلی" اصطلاحاتی هستند که در جمهوری اسلامی ایران برای زبان و ادبیات اقوام بکار برده می‌شود.

محمد سلگی تاکید می‌کند که نباید نسبت به ادبیات بومی "تعصب توام با ستیز" داشت. او همچنین یادآور می‌شود: «ادبیات بومی …

Read more

پیام هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران

21-09-2017

 

پیام هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران 
به هشتادوسومین کنگره‌ی انجمن جهانی قلم


هشتاد و سومین کنگره جهانی قلم (پن)، در تاریخ ۱٨ تا ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ در شهر لویو اوکراین برگزار شد. هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به این مناسبت پیامی برای این کنگره فرستاد. ترجمه ی این پیام در کنگره خوانده و مورد استقبال واقع شد. متن پیام هیات دبیران کانون نویسندگان ایران را در ادامه می خوانید:

پیام هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به هشتادوسومین کنگره‌ی انجمن جهانی قلم
"آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی
بی‌هیچ حصر و استثناء حقِ همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه
یا نهادی نیست و هیچ کس را نمی‌توان از آن محروم کرد"
(اصل اول منشور کانون نویسندگان ایران)   


اعضای محترم انجمن جهانی قلم
درود!

برگزاری هشتادوسومین کنگره‌ی انجمن جهانی قلم را به اعضا و همه‌ی نویسندگانی که دغدغه‌ی زیستن در جهانی آزاد و برابر دارند، شادباش می‌گوییم. کانون نویسندگان ایران که تا چند ماه دیگر ( آو…

Read more

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم شهریورماه

21-09-2017

چکیده گزارش‌های کارگری،

هفته چهارم شهریورماه

بحران تشکیل سرمایه ثابت در بخش تولید و منافع طبقه کارگر 

سی ام شهریورماه – سهم تشکیل سرمایه ثابت سه بخش اصلی اقتصادی، یعنی خدمات، صنعت و کشاورزی… تا پنج درصد سهم سرمایه‌گذاری‌ها در کشاورزی بوده است. ١۵ تا ٢٠ درصد نیز سهم تشکیل سرمایه ثابت در بخش صنعت و ۶۵ تا ٧٠ درصد هم در بخش خدمات بوده است. در این اقتصاد تولید منطقی نیست،مگر ممکن است تولید شکل بگیرد، تنها چیزی که اوج می‌گیرد دلالی است.

اقتصاد مقاومتی ولی فقیه در خدمت فعالیت‌های دلالی

سی ام شهریورماه – شاهراهی که در آن درآمدهای اصلی از طریق فروش منابع طبیعی و منابع خام حاصل می‌شود. اصلی‌ترین منبع درآمدهای فعالان اقتصادی در کشور جلب و جذب درآمدهای حاصل از فروش منابع طبیعی است که در اشکال تجارت به معنای واردات، فعالیت‌های سوداگری خرید و فروش زمین، مصرف گرایی، ساخت ویلا، سفرهای خارج از کشور و فعالیت‌های دلالی، پول سرمایه‌گذاری می‌شود. چنین اقتصادی قادر به خلق شغل برای اقشار محروم نیست…منابع کشور به آن دسته از فعالیت‌هایی تخصیص داده می‌شود که فعالیت‌های نامولد و سوداگری هستند…

Read more

افزایش ۵۷ درصدی خشونت علیه زنان در آذربایجان شرقی

21-09-2017

افزایش ۵۷ درصدی خشونت

 علیه زنان در آذربایجان شرقی

بیست و پنجم شهریور در تالار اندیشه تبریز همایش فرهنگی بانوی شاد با هدف پیشگیری از افسردگی زنان و جلوگیری از خشونت علیه آنان بر گزار شد.

مطابق اخبار منتشره در این همایش کارشناسان از افزایش خشونت علیه زنان در آذربایجان شرقی اظهار نگرانی کرده و یکی از مهمترین عوامل آن را فرهنگ مرد سالارانه ی حاکم بر این منطقه می دانند. اما در اظهارات آنان ریشه یابی جدی و واقعی این آسیب اجتماعی دیده نمی شود.

زهرا حسین زاده یکی از سخنرانان می گوید: اواخر سال گذشته بود که محسن ارشد زاده، مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی برای نخستین بار موضوع خشونت علیه زنان در آذربایجان شرقی را مطرح و از افزایش ۵۷ درصدی این آسیب اجتماعی اظهار نگرانی کرد.

این مقام مسئول در بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان از نظر آمار خشونت علیه زنان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، گفته بود: در سال ۹۵ شاهد افزایش ۵۷ درصدی خشونت علیه زنان بوده ایم و بهزیستی در این مدت ۴۰۲ مورد مدافعه داشته است…

Read more

تظاهرات همزمان کارگران هپکو و آذرآب اراک

20-09-2017

تظاهرات همزمان کارگران هپکو و آذرآب اراک

خشونت نیروهای یگان ویژه ضد شورش علیه کارگران

      زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی  

   جان فدا می‌کنیم در راه آزادگی

کارگران کارخانه آذراب و کارگران کارخانه هپکو روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در دو حرکت جداگانه مسیرهای ارتباطی شهر اراک را بستند. کارگران آذراب جاده اراک ـ تهران را به طور کامل مسدود کردند و کارگران هپکو در محل پل «شهید بختیارى» روى ریل راه آهن تجمع کردند. خواست کارگران هر دو کارخانه دریافت دستمزد و مطالبات معوقه خود و داشتن امنیت شغلی است. یگان ویژه ضد شورش برای پراکندن کارگران آذراب و باز کردن جاده، به تیراندازی هوایی متوسل شد.

فیلم‌ها و گزارش هایی از تمرکز نیروهای انتظامی در محل هر دو تجمع به ویژه در گلوگاه اراک‌ – قم منتشر شده است. در این تصاویر، کارگران آذراب در واکنش به نیروهای یگان ویژه شعار می دهند: «کارگر بیچاره/ کتک زدن نداره ….»

فرمانده نظامیان حاضر در محل از کارگران می خواه…

Read more

خصوصی‌سازی فرهنگ و فراموشی آزادی در اولویت‌های وزارت ارشاد

20-09-2017

خصوصی‌سازی فرهنگ و فراموشی آزادی در اولویت‌های وزارت ارشاد

رئیس دولت ایران  اولویت‌های عمومی و تخصصی وزارت ارشاد را ابلاغ کرده که به مواردی مانند شفافیت مالی، ملاک قرار دادن «منشور حقوق شهروندی»، به‌کارگیری جوانان، زنان و شهروندانی از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی اشاره دارد.

نکته حائز اهمیت در این اولویت‌ها، چشم‌پوشی روحانی از مهم‌ترین مولفه در بسترسازی برای تولید اثر هنری است؛ با نگاهی به ۲۱ اولویتی که در دو دسته اولویت‌های عمومی و تخصصی ابلاغ شده است، متوجه می‌شویم که مسئله آزادی بیان (در مفهوم عام آن) که می‌تواند یکی از پیش‌درآمدهای آثار هنری در تمامی حوزه‌های آن باشد، هرگز به صورت شفاف و صریح مطرح نشده است.  در واقع این موضوع حتی با تبصره و قید و بندهایی نظیر «آزادی در چارچوب قانون» و «آزادی‌های مشروع» هم، در اولویت‌های دولت به ویژه در حوزه فرهنگ جایی ندارد؛ در حالی که در دولت‌های گذشته دست‌کم در مقام شعار و طرح مسئله از سوی برخی از رؤسای دولت، آزادی بیان مورد تاکید قرار می‌گرفت…

Read more

مشکل کارمندان مخابرات ارومیه

18-09-2017

مشکل کارمندان مخابرات ارومیه

چند روز پیش تصویری نامتعارف از دختری جوان که کارمند شرکت مخابراتآذربایجان غربی است و به خاطر اعتراض به شرایط کاری مجبور به ادامه کار در چنین شرایطی شده بود، در فضای مجازی دست به دست شد.

او که روی زمین نشسته و با گوشه مقنعه نم چشمانش را می‌گیرد، تصویر پربازدید این روزهای فضای مجازی است. تصویری که به دلیل بازتاب گسترده آن در شبکه ها ی مجازی و پشتیبانی کاربران از خواسته های این کارمند و 14 نفر دیگر از همکاران وی واکنش محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دنبال داشته است.
در شبکه های مجازی شرح کوتاهی که برای عکس گذاشته‌اند این است که او کارمند مخابرات ارومیه است و در پاسخ به اعتراضش درباره قرارداد کار، میز کارش را از او گرفته‌اند. کاربران ایرانی این رفتار با کارمند را تحقیر او تلقی کرده‌اند و خواستار پاسخگویی مخابرات ایران شدند.
با این حال مخابرات آذربایجان تا زمانی که عکس تلگرامی وی در شبکه مجازی پ…

Read more

صدای اعتصاب غذای رضا شهابی باشیم

16-09-2017


صدای اعتصاب غذای رضا شهابی باشیم

بیانیه 94 – پزشکی قانونی وضعیت جسمی رضا شهابی را بسیار وخیم ارزیابی کرد!
روز چهارشنبه 22 شهریور 1396 مصادف با سی و ششمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی، پزشکی قانونی و رئیس زندان به ملاقات وی رفته اند؛ پزشکی قانونی پس از معاینه تأیید کرده است که سمت چپ بدن رضا کاملاً بیحس است و علائم بالینی وی نشان دهنده عود عارضه ها و بیماری های قدیمی او است به نحوی که کانال نخاعی تحت فشار است و در نتیجه هر دو پا کاملاً بی حس است و راه رفتن او به گونه ای است که پاها روی زمین کشیده میشود؛ سوزش معده این کارگر زندانی نسبت به هفته گذشته به مراتب افزایش یافته است و دکتر مغز و اعصاب پس از معاینه، دستور عکسبرداری در بیمارستان داده است که تا این لحظه هیچ اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است. ضمناً تا روز سی و پنجم اعتصاب غذا، رضا 13 کیلوگرم کاهش وزن داشته است.
همچنین مردانی رئیس زندان در ملاقات با رضا ادعا کرده که از اعتصاب غذای او خبر نداشته است و این در حالی است که از همان…

Read more

پنجمین جشنواره انگور در شهر ارومیه

15-09-2017

پنجمین جشنواره انگور در شهر ارومیه

حضور ۸۰۰۰ میهمان از سایر نقاط کشور

در طول پنج سال گذشته صادرات انگور ارومیه  از ۵ هزار تن به ۴۰ هزار تن رسیده است.

 سالانه ۲۸۶ هزار تن انگور در ۴۵ نوع در این شهر تولید می شود

قبل از برگزاری جشنواره ملی انگور در شهر ارومیه، ۸ هزار و ۲۰۰ نفر میهمان و گردشگر در هتل ها و مهمانسراهای ارومیه اسکان یافته اند.

محمدحضرت پور شهردار ارویه در آیین مسابقات آشیق های آذربایجان در پنجمین جشنواره ملی انگور که در دهکده ساحلی چی چست ارومیه برگزار می شود اظهار امیدواری کرد که در زمان آینده، کارهای ناقص و نیمه تمام شهری به سرانجام رسیده و ارومیه به جایگاه واقعی خود که همانا نگین شهرهای ایران و تبدیل آن به یک شهر بین المللی استَ، برسد.

وی با اشاره به اجرای موسیقی آشیقی در جشنواره ملی انگور ارومیه ضمن تقدیر از آنها افزود: بی شک این نوع موسیقی که برگرفته از فرهنگ، ادبیات و موسیقی فولکور و کهن آذری است باید احیاء شود…

Read more

پاشا؛ لوحی بازنگاشته

13-09-2017

پاشا؛ لوحی بازنگاشته
رقیه کبیری

آدمی‌در طول راهِ پرفراز و نشیبِ زنده‌گی‌نام اگر به‌ناگزیر دمی‌می‌درنگد و به‌گذشته می‌نگرد، لاجرم نگاه‌اش از افق امروز و اکنون است. گذشته را از موضع و مقرّ گذشته نمی‌توان به‌داوری نشست. آن را از پنجره‌ی امروز باید نگریست. آدمی‌آئینه‌ی زمانه‌ی خویش است. هم ازین‌روست که بین آثار هنری و بستر تاریخیِ آفرینش آن آثار رابطه‌ای دیالکتیکی می‌توان تشخیص داد. در هنر، حوادث تاریخی درست به همانگونه که روی داده‌اند تکرار نمی‌شوند. الواح مکتوب بنا به‌ضرورتِ زمان در بسترهای تاریخی متفاوت بازنگاشته می‌شوند. نمایشنامه‌ی «پاشا» را اگر از منظر مناسبت‌های بینامتنی بررسی کنیم، آن را از نوع همین الواح خواهیم یافت. مناسبت بینامتنی بین آثار هنری و ادبی امری ناگزیر است. این نکته را رولان بارت به‌صراحت گفته است: «هر متنی بینامتن است.»
مبحث بینامتنیت در آثار هنری و ادبی اول بار توسط ژولیا کریستوا مطرح شد و پس از آن ژرار ژنت آن را گسترش بیشت…

Read more

صحبت های تکان دهنده عیسی کلانتری

12-09-2017

صحبت های تکان دهنده عیسی کلانتری

از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود ۳۵ سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم

اگر سیاست هایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کشت

عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در برنامه ای که به مناسبت روز جهانی تالاب ها در کنار تالاب بین المللی گاوخونی برگزار شد در جمع اعضای سازمانهای غیردولتی زیست محیطی، دوستداران محیط زیست، اهالی شهر ورزنه و شهرهای اطراف تالاب گاوخونی و برخی مدیران استانی و محلی به نکاتی در خصوص وضعیت فاجعه آمیز منابع آبی کشور اشاره کرد که در ادامه به صورت تیتر وار به آن اشاره می شود.

* در این ۳۵ سال فقط ۱۲۰ میلیارد مکعب آبهای شیرین فسیلی صدها هزار ساله که حدود ۷۵% آبهای شیرین زیر زمینی بود را مصرف کردیم که حدود ۷۵ میلیارد متر مکعب آن در ۸ سال گذشته بوده است یعنی منابع را تاراج کردیم!

* جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در ی…

Read more

تجمع در حمایت از رضا شهابی

08-09-2017

تجمع در حمایت از رضا شهابی

   كارگران شركت واحد و اتوبوس‌رانی به ‌همراه برخی فعالان كارگری، معلمان و دانشجویان در حمایت از آزادی رضا شهابی مقابل مجلس تجمع كردند.

به دعوت سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی روز ۱۴ شهریور ۱۳۹۶  کارگران شرکت واحد و اتوبوس‌رانی به ‌همراه برخی فعالان کارگری، معلمان و دانشجویان در حمایت از آزادی رضا شهابی مقابل مجلس تجمع کردند. معترضان در این تجمع که از همان ابتدا با درگیری نیروهای حفاظت مجلس روبه‌رو شد، خواستار آزادی رضا شهابی و دیگر زندانیان سیاسی رجایی شهر شدند.

تجمع کنندگان که با وجود مقاومت و خشونت فیزیکی نیروی حفاظت مجلس امکان ایستادن مقابل مجلس را پیدا نکردند، در خیابان راهپیمایی کرده و به سر دادن شعار پرداختند. آنها خواستار آزادی بی قیدو شرط رضا شهابی شدند و شعارهایی از جمله «کارگر زندانی، آزاد باید گردد»، «شهابی شهابی آزاد باید گردد» و «سلام بر گوهردشت، درود بر شهابی»سر دادند…

Read more

تجمع کارگران ذوب‌آهن اردبیل مقابل استانداری

07-09-2017

تجمع کارگران ذوب‌آهن اردبیل مقابل استانداری

دستمزدهای معوقه ۱۷ ماهه در ذوب‌آهن اردبیل

۲۱۳ کارگر ذوب آهن اردبیل ماه‌هاست مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند. حدود ۱۰۰ تن از این کارگران که در پی ماه‌ها اعتصاب و اعتراض، اعتصاب غذا کرده بودند، با وعده دادستان اردبیل مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه‌شان اعتصاب غذای خود را شکستند.

یک سوم مطالبات برخی کارگران پرداخت شده و برخی کارگران هنوز ۱۷ ماه مطالبات معوقه دارند.

اعتصاب، تجمع و تظاهرات‌ مکرر کارگران ذوب آهن اردبیل در اعتراض به ۱۷ ماه دستمزد معوقه سرانجام به اعتصاب غذا و تحصن کارگران در مسجد «میرزا علی‌اکبر» اردبیل منجر شد.

روز ۲۲ تیر ماه دادستان اردبیل با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به خواست‌های کارگران وعده داد مطالبات کارگران در سه قسط به آنان پرداخت شود.

قسط اول مطالبات کارگران پرداخت شد و کارگران به اعتصاب غذا و تحصن خود پایان دادند. خبرگزاری مهر در گزارشی از وضعیت کنونی کارگران ذوب آهن اردبیل نوشته است آن وعده دادستان و وعده‌های بعدی مسئو…

Read more

چکیده گزارش‌های کارگری،

07-09-2017

چکیده گزارش‌های کارگری،

هفته دوم شهریور ماه

هدفمندی یارانه ها٬افزایش شکاف طبقاتی و کاهش قدرت خرید خانوار های کارگری

شانزدهم شهریور- آمار بودجه خانوارها در سال۱۳۹۵ نشان می‌دهد؛ در سال ۱۳۹۵ متوسط هزینه ناخالص یک خانوار به ۳ میلیون و۲۷۵ هزار تومان در ماه رسیده است.این رقم طی یک سال معادل ۳۹میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.میزان کسری سالانه بودجه خانوار (متوسط درآمد منهای هزینه) معادل با ۶۳ هزار تومان بود. بیشترین سهم را در بین مخارج هزینه‌ای خانوارها، گروه مخارج مسکن و خوراکی و آشامیدنی‌ها داشته است.سطح درآمد خانوارها در مقابل تورم حفظ نشده است. دیگر آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که بیش از یک‌ چهارم خانوارها هیچ فرد شاغلی را در خانواده ندارند و نیمی از خانوارها تنها یک فرد شاغل در خانوار دارند.

طرح تکاپو؛ آزاد سازی مزد به هدف تامین امنیت سرمایه

شانزدهم شهریور ماه- طرح تکاپو در ششمین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت یازدهم به تصویب رسید. همچنین این طرح ذیل قرارگاه اقتصاد مق…

Read more

تجمح اعتراضی شهروندان بانه ای به مرگ دو کولبر

06-09-2017

تجمح اعتراضی شهروندان بانه ای به مرگ دو کولبر

حمایت سازمان های سیاسی و مدنی کوردستان از حرکت اعتراضی مردم

سه‌شنبه چهاردهم شهریورماه، شهروندان بانه‌ای در اعتراض به مرگ دو کولبر کورد براثر شلیک مستقیم نظامیان حکومتی با تعطیلی بازار در مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

بنا بر اخبار منتشر شده بر اثر درگیری‌های داخل محوطە ساختمان فرمانداری بانە تعدادی مجروح و بازداشت شدەاند کە ١٠ نفر از معترضین و ٥ نفر از نیروهای امنیتی بە علت شدت جراحات در بیمارستان بانە بستری شدە‌اند.

محسن بیگلری، نماینده بانه و سقز در مجلس شورای اسامی با اشاره به تیراندازی به این کولبرها در منطقه بازار این شهرستان توسط هنگ مرزی گفت: "یکی از کشته‌شدگان، دهیار هه‌نگه ژال" از توابع شهرستان بانه بوده است." این نماینده افزود: "با این حال حدود ۲ هفته پیش اتفاقی مشابه افتاد و یک نفر کشته شد و امروز نیز درپی تیراندازی دیگر، ۲ نفر کشته شدند."

بدنبال اعتراضات به ک…

Read more

‌هزار تصادف جاده ای اتوبوس در ۵ سال

05-09-2017

‌هزار تصادف  جاده ای اتوبوس در ۵ سال

حداقل پنج‌ برابر کشورهای موفق دنیا

مطابق آمارهای جهانی ایران جزء کشورهایی است که میزان تصادفات جاده‌ای در آن بالاست. شاخص اصلی ارزیابی ایمنی کشورها شاخص کشته به صد‌هزار نفر به‌عنوان شاخص ریسک سلامتی جامعه ناشی از تصادفات است که مطابق آمار تا سال ٩٢، این شاخص در کشور ما به حدود ٢٥ رسیده که حداقل پنج‌برابر کشورهای موفق دنیا در عرصه ایمنی است.

آیا اتوبوس وسیله نقلیه امنی است؟

شاید به‌نسبت پراید این‌طور باشد؛ اما آمارها نشان می‌دهد در پنج سال گذشته تاکنون حدود یک‌هزار تصادف در جاده‌های ایران ثبت شده که حداقل یک سوي آن یک اتوبوس بوده است. از ابتدای همین امسال تاکنون نیز سهم اتوبوس‌ها از تصادفات ٤٤ تصادف بوده. علاوه‌براین از سال ٩١ تاکنون نیز سال ٩٢ با ثبت ٢٠٧ تصادف برای اتوبوس‌ها پرحادثه‌ترین سال ثبت شده است.

در تمام سال‌های گذشته و بعد از اتفاقات ناگواری که می‌افتد بحث ایمن‌نبودن جاده‌های کشور دوباره مورد بحث قرار می…

Read more

نا رضایتی شدید کارگران و مردم منطقه از عملکرد مدیران معدن طلای زرشوران

03-09-2017

نا رضایتی شدید کارگران و مردم منطقه از عملکرد مدیران معدن طلای زرشوران

در پی اختلاف فنی بین کارفرما و پیمانکار و توقف استخراج ماده معدنی از بزرگترین معدن طلای ایران، صدها کارگر معدن بیکار شده اند و مشکلات فنی و اختلافها هنوز به قوت خود باقی است. این در حالی است که مدیر معدن زرشوران خبر از انتخاب پیمانکار جدید داده است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای رسیدگی به وضعیت معدن زرشوران و توقف فعالیت و عدم تمدید قرارداد ۱۲۰ کارگر آن خبر داد.

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به درخواست سوال از محمد شریعتمداری وزیر صنعت و معدن به‌خاطر وضعیت نامساعد معدن طلای زرشوران و توقف فعالیت استخراج آن از چندماه گذشته، اعلام کرد: باتوجه به این‌که نحوه مدیریت و نظارت بر عملکرد مدیران معدن زرشوران به‌نحوی است که مردم منطقه و کارگران معدن به‌شدت ناراضی هستند، از وزیر صنعت در این رابطه سوال کردیم…

Read more

اردوي مرگ دانش‌آموزان هرمزگاني

02-09-2017

اردوي مرگ دانش‌آموزان هرمزگاني

44 کشته و زخمي در حادثه واژگوني اتوبوس

واژگوني اتوبوس حامل دانش‌آموزان فرزانه راهنمايي و دبيرستاني در داراب بيش از 44 کشته و زخمي برجاي گذاشت. اين حادثه در ساعت 03:58 بامداد روز جمعه در محور داراب- بندرعباس- قبل از روستاي قلعه بيابان اتفاق افتاد. سه فروند بالگرد از شهرهاي شيراز، جهرم و لار به داراب اعزام و سه مصدوم بدحال به بيمارستان‌هاي شيراز منتقل شدند. دانش‌آموزان حادثه ديده براي حضور در اردوي فرزانگان قرار بود به شهرستان داراب سفر کنند. اين دانش‌آموزان از شهرهاي رودان و ميناب استان هرمزگان به سمت داراب در حرکت بودند. مسئولان علت واژگوني را خواب‌آلودگي راننده اعلام و تأکيد کردند که معاون درمان علوم پزشکي شيراز به همراه مسئولان آموزش‌وپرورش به داراب عزيمت کرده اند. معاون عمليات اورژانس کشور با اشاره به بدخيم‌بودن حال سه تن از مصدومان تصريح کرد: «مصدومان حادثه از همان ساعت اوليه به بيمارستان منتقل شده  و سه مصدوم بدحال نيز به شيراز منتقل شدند و دو مصدوم ديگر هم به شيراز منتقل خواهند شد.» براساس گزارش وبدا، از مجموع 34 مصدوم اعزامي به بيمارستان امام حسن(ع) داراب پنج مصدوم توسط اورژانس هوايي به شيراز انتقال يافته‌اند و پنج مصدوم نيز در اتاق عمل و تحت عمل جراحي هستند. همچنين يک مصدوم، معصومه محمودي‌زاده 14‌ساله درمان و ترخيص شد و ساير مصدومان در بيمارستان داراب تحت نظر هستند. …

Read more

نگرانی گزارشگران سازمان ملل متحد از وضعیت زندانیان اعتصابی

01-09-2017

نگرانی گزارشگران سازمان ملل متحد از وضعیت زندانیان اعتصابی

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد آسما جهانگیر، نگرانی عمیق خود را در مورد وضعیت زندانیان اعتصابی در زندان رجایی شهر کرج که در اعتراض به انتقال به یک بند امنیتی اعتصاب غذا کرده اند اعلام کرد

اسما جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد ایران با صدور بیانیه ای که به تایید دو تن دیگر از گزارشگران این سازمان رسیده است نسبت به وقایع زندان رجایی شهر کرج واکنش نشان داد. خانم جهانگیر ضمن ابراز نگرانی عمیق از وضعیت زندانیان اعتصابی و بدرفتاری با آنان خواستار اقدام سریع دولت در مذاکره با زندانیان بر اساس احترام به شان انسانی آنان شده است.
اسما جهانگیر، طی بیانیه ای که به تایید دایانوس پراس و احمد شهید، دو تن دیگر از گزارشگران سازمان ملل متحد در امور مربوط با حقوق بشر رسیده است نسبت به وضعیت زندانیان اعتصابی زندانیان رجایی شهر کرج واکنش نشان داد.
ترجمه متن بیانیه خانم جهانگیر …

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

31-08-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

پدیده دستمزد معوقه و حقوق سندیکایی زحمتکشان

نهم شهریور ماه- درباره تأخیر در پرداخت دستمزد کارگران ضمانتی وجود ندارد. در سایر کشورها، مقاوله‌نامه ٨٧ تا ٩٨ حق اعتراض و اعتصاب صنفی کارگران را به رسمیت می‌شناسد، اما این ابزار در اختیار کارگران ایران قرار نمی‌گیرد.در قانون کار جریمه خاصی که مشخصا به تأخیر در پرداخت حقوق کارگران برگردد، وجود ندارد.

مبارزه طبقه کارگر در راه اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

نهم شهریور ماه- حفظ امنیت شغلی نیروی کار از اصلی ترین مطالبه های کارگران است.عدم اجرای طبقه‌بندی مشاغل موجب  کاهش مزد کارگران بویژه در مراکز بزرگ صنعتی و کارگاه های با بیش از ۲۰ کارکن است. کارفرمایان از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خودداری می‌کنند، در چنین کارگاه‌هایی نیروهای کار بر اساس شایستگی و مهارت فنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و مزد عادلانه از کارگر دریغ می شود.این مهم در میزان حقوق دوران بازنشستگی نیز تاثیر منفی جدی دارد…

Read more

استانِ گردنه‌های زیبا، اندر خم یک کوچه است...

31-08-2017

استانِ گردنه‌های زیبا، اندر خم یک کوچه است...

«زیباترین جاده‌های کشور، ناامن‌ترین‌ها هستند. گردنه حیران و جاده اسالم ـ خلخال شاید یک دهه نیست که محور گردشگری شده‌اند، اما همواره در فهرست خطرناک‌ترین محورهای مواصلاتی کشور بوده‌اند

علیرضا حسن‌پور - کارشناس کمیته‌های تخصصی گردشگری اردبیل ـ بر این باور است که استان اردبیل با وجود زیباترین جاده‌ها، ۱۱۰ چشمه آب معدنی شناخته شده که دمای گمترین آن فقط ۶ درجه، کمتر از گرم‌ترین چشمه آب معدنی جهان در آمریکا است و با داشتن یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌های دنیا پس از اورست، روی قله سبلان با ۴۸۱۱ متر ارتفاع و با وجود دریاچه آب شیرین نئور و قزل‌آلاهای رنگین کمانی‌اش و زندگی پویای ایل شاهسون در دشت‌ها و کوهپایه‌های اطراف آن، هنوز نتوانسته مقصد پایدار برای گردشگران باشد.

معاون گردشگری اردبیل اواخر سال گذشته به استناد آخرین گزارش مرکز آمار ایران مربوط به بهار سال ۹۳، اعلام کرده بود؛ اردبیل از نظر تعداد سفر به تفکیک استان‌های بازدید شده و استان مقصد، رتبه‌…

Read more

۳۰۰ کارگر سیرجانی:

29-08-2017

۳۰۰ کارگر سیرجانی:

نان شب نداریم٬ کلیه‌های خود را می‌فروشیم 

۳۰۰ تن از کارگران کارخانه مس «چهار گنبد» در شهرستان سیرجان در بنری به صورت دسته‌جمعی آگهی کردند که به دلیل «فقر مالی»، و نداشتن «نان شب»٬ تصمیم دارند کلیه‌های خود را به فروش برسانند. با این همه، رئیس اداره کار سیرجان گفت که این اقدام،‌«طنز» بوده است.

افضات رئیس اداره کار شهر سیرجان خود طنز تلخی است که خبر از یک واقعیت میدهد. قاعدتا در جایگاهی که او نشسته است باید بیش از هرکسی از مشکلات کارگران و دیگر زحمتکشان خبر داشته باشد. پس چشم بستن بر این واقعیات غیر انکار ناشی از چیست؟

  شکاف عمیق طبقاتی که با استثمار بی حد و مرز زحمتکشان از سویی و چپاول ثروت ملی از سویی دیگر جامعه ما را در برگرفته است. نشان میدهد مدیران کشور یا غارتگرند و یا خادمان غارتگران. به همین دلیل  انکار واقعیات تلخ زندگی مردم توسط چنین مدیرانی دور از ذهن نیست.
خبرگزاری ایلنا روز یکشنبه پنجم شهریور با انتشار ت…

Read more

میراث فرهنگی تبریز در خطر جدی است.

28-08-2017

میراث فرهنگی تبریز در خطر جدی است.

شهرداری انتخاب کنید که نویدبخش روزهای بهتر باشد.

در آستانه انتخاب شهردار کلانشهر تبریز، انجمن دوستداران میراث فرهنگی نامه ای به پنجمین شورای این نوشته است. در این نامه از اعضای شورا خواسته شده است، شهرداری شایسته ومناسب انتخاب کنید که جلو تخریب ها را بگیرد و در عرصه‌های فرهنگ، هنر، علم و اندیشه آگاه باشد و توسعه‌ی فرهنگی، محیط زیست و میراث فرهنگی را در اولویت قرار دهد.

در این نامه آمده است:
احتراما؛ به عرض میرساند مطابق اخبار منتشره در رسانه ها؛ اعضای محترم شورای پنجم جهت انتخاب شهردار کلانشهر تبریز پس از شناسایی برخی کاندیداهای محترم اقدام به برگزاری جلساتی برای بررسی برنامههای‌ایشان در خصوص نحوه‌ی اداره‌ی شهر تاریخی و فرهنگی تبریز نمودهاست.‌این اقدام، عمل پسندیده و هوشمندانه‌ای میباشد که میتواند در راستای انتخاب شهرداری شایسته برای شهر تاریخی و تمدنساز تبریز نوید بخش روزهای روشن و بهتر باشد و بدین وسیله‌این انجمن از اعضای آن شورا کمال تشکر و قدردانی را داشته و با توجه به اهمیت موضوع، ذکر نکاتی را به شرح زیر لازم و ضروری می‌داند…

Read more

30 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام

26-08-2017

30 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام

 روی دست آذربایجان شرقی

 منابع مالی دولتی ته کشیده است!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه دولت های قبل 30 هزار میلیارد تومان پروژه ی نیمه تمام روی دست استان گذاشته اند و در صورت تحقق تمام اعتبارات اختصاص یافته هم تکمیل پروژه های یاد شده حدود 30 سال طول خواهد کشید!

 وی از ته کشیدن اعتبارات دولتی خبر داد و افزود: متاسفانه فرصت طلایی کشور در دوران اوج درامدهای نفتی دولت های نهم و دهم به هدر رفته است. این در حالی است که آمار کل درامدهای نفتی ایران از محل فروش نفت طی 110 سال گذشته 1200 میلیارد دلار بوده که حدود700 میلیارد دلار آن در دولت های نهم و دهم بوقوع پیوسته است.

بهبودی با اشاره به نظر کارشناسان اقتصادی که می گویند دیگر قیمت های رویایی نفت دولت های نهم و دهم تکرار نخواهد شد افزود: با توجه به کاهش قیمت نفت طی چهار سال گذشته باید اذعان داشت که گشایش زیادی در اعتبارات عمرانی به وقوع نپیوسته است…

Read more

مروری بر نهادها و بنیادهایی که مالیات نمی دهند

26-08-2017

مروری بر نهادها و بنیادهایی که مالیات نمی دهند

ایران وایر: نظام اقتصادی ایران بر اساس قانون اساسی باید شامل بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی باشد. اما اقتصاد ایران در همه سال‌های پس از انقلاب بازیگران بزرگ دیگری نیز داشته که یا در شمار این سه بخش نمی‌گنجند یا اگر برای مثال تعاونی هستند، عملکردی یکسره متفاوت از ماهیت آن دارند. بررسی عملکرد این بازیگران که عموما به مجموعه آنها «نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی» گفته می‌شود، اهمیت فراوانی در شناخت اقتصاد و سیاست ایران دارد مجموعه‌های مورد بحث ما در چهار دهه گذشته در ادبیات رسانه‌ای به نام‌های مختلفی خوانده شده‌اند: بخش عمومی غیردولتی، نهادها و بنیادهای انقلابی، بنیادهای عام‌المنفعه، مجموعه‌های شبه‌دولتی و در دهه گذشته مجموعه‌های خصولتی به معنای ترکیبی از خصوصی و دولتی. با این حال با نگاهی دقیق‌تر به ماهیت این نهادها می‌توان این مجموعه‌ها را ذیل سه دسته کلی گنجاند و تعریف کرد.…

Read more

مدافعان کارخانه‌داری به شیوه ‌چسب هل مدافعان برده داری هستند

26-08-2017

مدافعان کارخانه‌داری به شیوه ‌چسب هل

مدافعان برده داری هستند

این کارخانه با نزدیک به ۴۰۰ کارگر، تشکل کارگری مستقل که هیچ، تشکل اسلامی کار هم ندارد. قانون کار نیز بر آن ناظر نیست و  مقررات توضیح‌المسائل مدرن در بی‌قدرتی محض کارگران بر آنان تحمیل می‌شود.

ضوابط و روابط حاکم بر کارخانه «چسب هل» تبریز و رفتار و سخنان مدیر آن چنان عجیب می‌نمود که توجه رسانه‌ای به آن جلب شد و این توجه به درازا کشید. شدت اعتراضات به حدی بود که کسی به دفاع از این شیوه مدیریت و کارخانه‌داری بلند نشد. حال با فروکش آن جو، مدافعان کارخانه‌داری به شیوه ‌چسب هل به میدان آمده‌اند.

حالا سایت بازتاب نوک پیکان انتقاد را به سوی «فرهنگ کارگریزی» کارگران گرفته که گویا وجود چنین ضوابطی را ضروری می‌سازد و از زبان یک استاد دانشگاه نوشته نباید با «حمله به قشر کارفرما» باعث سرخوردگی آن‌ها شد: این اجرای به روز شده طرح استاد‌-شاگردی یا «مدیریت پدرانه» است.…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور

25-08-2017

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور در دفاع از مطالبات بازنشستگان 


 به گزارش سایـت حقوق معلم و کارگر شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور  همزمان با برگزاری تجمع بازنشستگان در برابر مجلس شورای اسلامی،  بیانیه ای در حمایت از خواست های آن ها منتشر کرده است.
به نام خداوند جان و خرد
در اکثر جوامعِ دنیا، بازنشستگان و پیشکسوتان از جایگاهی رفیع برخوردارند و نگاهِ متولیان امور نسبت به ایشان از روی ادب و احترام است.
سالهاست که بازنشستگان کشور پیگیر احقاق حقوق خود از طُرق مختلف _اعم از رایزنی، امضای طومار، تجمع و… _ هستند، اما متاسفانه مسئولان نسبت به کسانی که جوانی خود را صرف آموزش و بالا بردن آگاهی جامعه کرده اند، برخورد شایسته نداشته اند و وعده های کاربدستان در حق این سرمایه های گرانقدر از حد شعارهایی زیبا، فراتر نرفته است.
انتظارِ برخورداری از یک زندگی آرام و به دور از دغدغه ی معیشتی، همراه با رعایت شان و منزلتِ درخور، نه تنها خواسته ای فراقانونی نیست، بلکه جزو اب…

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

25-08-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

مبارزه زحمتکشان علیه قراردادهای موقت؛مزد یکسان برای کار یکسان 

دوم شهریور ماه – بیش از ۹۵ درصد کارگران با قرار داد موقت مشغول به کار هستند.این امر موجب تبعیض شده. در خیلی از ارگان‌ها و نهادهای دولتی، این تبعیض حاکم است؛ در آموزش و پرورش، حق‌التدریسی‌ها گاهی یک سوم رسمی‌ها دستمزد می‌گیرند و کل تابستان را بدون عایدی سر می‌کنند؛ در وزارت بهداشت، وضعیت پرستاران شرکتی از لحاظ امنیت شغلی و کارانهٔ دریافتی، خیلی کمتر از پرستاران رسمی است؛ به همین منوال می‌توان از ارگان‌ها و نهادهای دیگری هم با شرایط مشابه سراغ گرفت. تبعیض و عدم رعایت قانون در مورد کار یکسان- مزد یکسان، هم برخلاف روح ماده ۳۸ قانون کار است و هم مقاوله‌نامه شماره ۱۰۰ سازمان جهانی کار را نقض می‌کند.

کسری بودجه دولت؛ تهدید امنیت شغلی و کاهش سطح زندگی طبقه کارگر

دوم شهریور ماه- دومین جلسه هیئت…

Read more

مجلس شورای اسلامی

20-08-2017

مجلس شورای اسلامی

 به ۱۶ وزیر پیشنهادی روحانی رأی اعتماد داد.

کابینه ای که زنان، اقوام، اقلیت های مذهبی و از آن مهمتر زحمتکشان در آن نماینده ای ندارند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه (۲۹ مرداد/ ۲۰ اوت) به ۱۶ وزیر پیشنهادی، از میان ۱۷ گزینه روحانی برای کابینه دوازدهم، رأی اعتماد دادند. حبیب‌الله بیطرف، وزیر اصلاح طلب پیشنهادی وزارت  نیرو، تنها گزینه روحانی بود که از مجلس رأی اعتماد نگرفت.

نمایندگان پس از ۵ روز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم، در نشست علنی صبح روز یکشنبه مجلس به کار خود در این زمینه پایان دادند. علی لاریجانی، رئیس مجلس، نتایج آرای نمایندگان به ۱۷ وزیر پیشنهادی را قرائت کرد.

بر این اساس، ۱۶ نفر از گزینه‌های پیشنهادی روحانی با کسب حد نصاب آرای موافق، به عنوان وزیران کابینه دوازدهم انتخاب شدند. در این میان حبیب‌الله بیطرف، گزینه پیشنهادی برای وزارت نیرو، با کسب تنها ۱۳۳ رأی موافق در برابر ۱۳۲ مخالف و ۱۷ ممتنع، از راه یافتن به کابینه دوازدهم بازماند. آرای ممتنع در جریان رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی کابینه‌های ایران، رأ…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان

18-08-2017
 

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان

بازنشستگان کشور تصمیم دارند ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد مقابل مجلس تجمع کنند. فعالان تشکل‌های بازنشستگان بسیاری از استان‌ها اعلام کرده‌اند در این تجمع شرکت می‌کنند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان با صدور بیانیه‌ای از مطالبات بازنشستگان حمایت کرده و خواستار تحقق آن شده است.

برگزاری اجتماع مقابل مجلس همزمان با رای اعتماد مجلس به دولت دوازدهم حاوی یک پیام از سوی بازنشستگان به نمایندگان و دولت است: در انتظار برآورده شدن مطالباتمان هستیم. در طرح و تصویب قوانین، منافع بازنشستگان را در نظر بگیرید.

در پی افزایش مشکلات معیشتی بازنشستگان در سال‌های اخیر، آن‌ها تجمعات متعددی در سطح شهرها و در سطح سراسری برگزار کرده‌اند.

یکی از آخرین تجمعات بازنشستگان، تجمع گسترده هزاران بازنشسته مقابل مجلس در روز ۱۰ اسفند سال ۹۵ بود. مجلس مشغول بررسی لایحه بودجه سال ۹۶ بود و شرکت‌کنندگان در این تجمع که از نقاط مختلف ایران به تهران آمده بودند، خواستار توزیع عادلانه بودجه سال ۹۶ و…

Read more

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته چهارم مرداد ماه

17-08-2017

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته چهارم مرداد ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

مبارزه کارگران نیروگاه های برق برای تامین امنیت شغلی 

بیست و ششم مرداد ماه – خصوصی سازی نیروگاه‌ها توسط وزارت نیرو منجر به نا امنی شغلی کارگران و تکنسین های شاغل در پست های فشار قوی٬ خطوط انتقال برق و نیروگاه های سراسر کشور شده است. قراردادها به صورت شش ماهه است.وزیر نیرو گفت: از ۸۰ درصد نیروگاه‌های قابل واگذاری بیش از ۵۵ درصد در سال‌های گذشته به بخش‌خصوصی واگذار شده و ۲۵ درصد باقیمانده نیز در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد که به ترتیب واگذار می‌شود.

مبارزه کارگران علیه قرارداد های موقت

بیست و پنجم مرداد ماه-کارگران خواهان روشن شدن تکلیف خود و قراردادهایشان هستند.در کارهایی که ماهیت‌شان مستمر و دائمی است، نباید قرارداد موقت بسته شود.قرار بود وزارت کار آیین‌نامه تبصره ۲ ماده ۷ را تدوین و ابلاغ کند. از زمان تصویب قانون کار، هیچ دولتی زیر بار این کار نرفت و تکلیف کار مستمر و غیر‌مستمر روشن نشد تا امروز به جایی رسیدیم که ۹۵ درصد قراردادها در کشو…

Read more

تابویی که زنان اردبیلی شکستند

17-08-2017

تابویی که زنان اردبیلی شکستند

حضور پر شور زنان اردبیلی در مسابقات والیبال انتخابی قهرمانی جهان

این مسابقات با قهرمانی مقتدرانه ایران و صعود به رقابت‌های جهانی همراه شد اما آنچه بیش از نتایج ایران خبرساز شد، حضور پررنگ تماشاگران زن بود. به نظر می‌رسد میزبانی اردبیلی‌ها از مسابقات والیبال انتخابی قهرمانی جهان طور دیگری بود. به شکلی که حتی باید مسئولان فدراسیون والیبال در پایتخت از برگزارکنندگان این رقابت‌ها درس بگیرند

به گزارش شرق: حضور پرشورتر از آن بود که خود دختران و زنان هم فکرش را بکنند. اختصاص هزارو ٥٠٠ صندلی از کل ظرفیت این استادیوم شش‌هزارنفری به بانوان، همه آنها را هم غافلگیر کرده بود
آن هم در شرایطی که تا همین دو ماه پیش در جریان رقابت‌های لیگ جهانی ٢٠١٧ والیبال، ممنوعیت ورود زنان تماشاگر به استادیوم ١٢‌هزارنفری آزادی پابرجا بود و سهم آنها از این استادیوم باعظمت تنها ٣٠٠ صندلی بود، آن هم برای افرادی مشخص. حالا ظرفیت تماشاگران زن از حدود سه درصد به ٢٥ درصد سالن رسیده است…

Read more

ریشه بسیاری از مشکلات

15-08-2017

ریشه بسیاری از مشکلات کشور

در اقتصاد رفاقتی است

سه گروه قوه مجریه، مقننه و بخش خصوصی با یکدیگر در تعامل دائمی و حافظ منافع این سه گروه هستند و به این ترتیب منافع عموم مردم قربانی می‌شود. این مجموعه عنوان اقتصاد رفاقتی دارد و مادامی که به این مسئله پاسخ داده نشود، بسیاری از مسائل شوم مملکت ما برطرف نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، حسین راغفر در نشست بررسی برنامه‌های وزاری پیشنهادی دولت دوازدهم اظهار کرد: بررسی آنچه در قالب برنامه از سوی وزرای پیشنهادی ارایه شده نشان می دهد که اغلب آنها به گرفتاریهای اساسی کشور توجه نداشتند و برنامه‌های آنها مجموعه حرفهای تکراری و کپی برنامه‌های وزرای قبل است. ما اکنون گرفتارهای اساسی داریم که این وزرا به آن ها پاسخ نداده اند.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا ادامه داد: اکنون سه گروه قوه مجریه، مقننه و بخش خصوصی با یکدیگر در تعامل دائمی و حافظ منافع این سه گروه هستند و به این ترتیب منافع عموم مردم قربانی می‌شود. این مجموعه عنوان اقتصاد رفاقتی دارد و مادامی که به این مسئله پاسخ داده نشود، بسیاری از مسائل شوم م…

Read more

نمایندگان استان های آذری نشین

14-08-2017

نمایندگان استان های آذری نشین

خواهان اجرای اصل 15 قانون اساسی شدند 

در نشستی که فراکسیون نمایندگان آذری زبان مجلس شورای اسلامی با برخی از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم داشتند، خواسته های زیرا مورد تاکید قرار دادند:

ــ  اجرای اصل 15 قانون اساسی و آموزش زبان مادری

ــ پیگیری برای حل مشکل دریاچه ارومیه و بحران آب

ــ رسیدگی به وضعیت نا بسامان جاده ها و راه آهن

ــ حمایت از تیم فوتبال تراکتور سازی

زهرا ساعی در گفتگوی اختصاصی با خبرآنلاین در پاسخ به اینکه در جلسه ی مشترک نمایندگان استانهای آذری نشین با برخی وزاری پیشنهادی چه گذشت گفت: در این جلسات، نمایندگان دغدغه ها و خواسته های حوزه های انتخابیه خود را مطرح و از وزرای پیشنهادی برنامه های خود را برای رفع مشکلات خواستند. وزرای پیشنهادی برنامه های خود را ارائه کرده و حتی نظرات مخالف را نسبت به خود برگرداندند. در این جلسه نمایندگان علاوه بر مسایل کلان، به موارد مربوط به حوزه انتخابیه خود نیز پرداخته و انتظارات و خواسته …

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

10-08-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

طرح‌های اشتغال‌زایی دولت و امنیت شغلی طبقه کارگر

نوزدهم مرداد ماه-۲۵۴ هزار شغل، سهم صنعت، معدن و بازرگانی از برنامه اشتغال۹۷۰ هزار شغلی است که قرار است در سال ۹۶ در کشور ایجاد شود.این رقم حدود ۴۰ درصد اشتغال هدف‌گذاری شده برای بخش‌های اقتصادی (۶۵۱هزار شغل) است.مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود راجع به اقتصاد ایران،حمایت دولت از بنگاه‌ها برای کاهش هزینه کارفرما و اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی را منوط به کاهش هزینه نیروی کار[کاهش سطح دستمزد ها، ارزان سازی مزد و حذف سهم بیمه کارفرما] از کل هزینه‌های بنگاه‌های صنعتی ارزیابی کرده است.

افزایش قیمت مسکن؛ کوچک تر شدن سفره خانوارهای کارگری 

نوزدهم مرداد ماه- گزارش بانک مرکزی ازافزایش قیمت‌ مسکن در نخستین ماه تابستان حکایت دارد.قیمت خانه ۶,۲ درصد بالا رفت؛ اجاره ۱۱ درصد رشد کرد.با بالارفتن قیمت‌ها،اجاره‌نشینی، دوباره رونق گرفته.شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱…

Read more

در سال ۹۵ در تهران

10-08-2017

در سال ۹۵ در تهران روزانه بین چهار تا پنج

تجمع اعتراضی بر گزار شده است.

به گفته رئیس سابق پلیس تهران بزرگ، سال گذشته هزار و ۶٠٠ تجمع اعتراضی صنفی و اقتصادی در تهران برگزار شده است.

یکی از تجمعات اعتراضی در مقابل مجلس

به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد مراسم تودیع حسین ساجدی نیا، رئیس پیشین و معرفی حسین رحیمی، رئیس جدید پلیس تهران با حضور کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، فرمانده ناجا، استاندار تهران و فرماندهان و فرمانداران تهران در مقر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد.

حسین ساجدی‌نیا در این مراسم هنگام گزارش عملکرد پلیس در سال گذشته از جمله به شمار تجمعات برگزار شده پرداخت و گفت: «سال گذشته هزار و ۶۰۰ تجمع صنفی و اقتصادی داشتیم که هیچ آسیبی نداشتند و مراسمات هدایت و نظارت شدند.»

سال گذشته تجمعات متعددی در تهران برگزار شده است که از جمله می‌توان به تجمع کارگران، معلمان، بازنشستگان و پرستاران اشاره کرد. برخی از این اعتراض‌ها اما با واکنش شدید نیروی انتظام…

Read more

اسامی ۱۷ وزیر کابینه دوازدهم اعلام شد

08-08-2017

اسامی ۱۷ وزیر کابینه دوازدهم اعلام شد

معاون پارلمانی ریاست جمهوری با حضور در صحن علنی مجلس فهرست وزرای پیشنهادی دولت را تقدیم مجلس کرد. نام هیچ زنی در فهرست وزرا دیده نمی شود. وزیر کشور که نسبت به عملکرد آن انتقادهای فراوانی وجود دارد، در جایگاه خود ابقا شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، مسعود پزشکیان که ریاست جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت،‌ متن نامه معرفی وزرای پیشنهادی برای دولت دوازدهم را قرائت کرد و گفت: احتراماً در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی و همچنین ۱۸۷ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به پیوست اسامی وزرای پشنهادی شرح حال و برنامه آن‌ها تقدیم می‌شود.

مسعود پزشکیان اعلام کرد:

وزیر ارتباطات محمدجواد آذری جهرمی

وزارت اطلاعات: سید محمود علوی

وزارت امور اقتصاد و دارایی: مسعود کرباسیان

وزارت امور خارجه: محمدجواد ظریف

وزارت آموزش و پرورش: سیدمحمد بطحایی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: سید حسن قاضی‌زاده هاشمی…

Read more

۷۵درصد خانواده‌های ایرانی

06-08-2017

۷۵درصد خانواده‌های ایرانی

آسیب‌دیده یا در معرض آسیبند

معاون سازمان بهزیستی کشور می‌گوید پارسال از حدود ۷۰۰ هزار تماس تلفنی با اورژانس اجتماعی حدود ۱۶۰ هزار تماس (۲۳درصد) در رابطه با کودک‌آزاری بوده است.

بسیاری از آسیب‌ها به کودکان رسانه‌ای نمی‌شود و در لایه‌های زیرین جامعه وجود دارد و کودکان بدون اینکه صدایی داشته باشند درحال قربانی شدنند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران ۷۵ درصد خانواده‌های ایرانی خاستگاه آسیب‌های اجتماعیند، یعنی یا آسیب دیده‌اند یا در معرض آسیب قرار دارند.

احمد خاکی در نشست قربانیان خاموش که برای بررسی کودک‌آزاری برگزار شده بود گفته بر اساس تحقیقات انجام شده در ایران سه نوع زندگی و خانواده داریم. ۲۵ درصد خانواده‌های ایرانی زندگی «بهشتی» دارند یعنی موفق و همراه یکدیگرند. ۵۰درصد خانواده‌های ایرانی زندگی «برزخی و بینابینی» دارند و زندگی ۲۵ درصد خانواده‌های ایرانی «جهنمی» است و افراد خانواده می‌خواهند سر به تن یکدیگر نباشد…

Read more

نامه فعالان محیط زیست کشور

06-08-2017

نامه فعالان محیط زیست کشور

 در اعتراض به ساخت سد ایالو در استان زنجان

جمعی از فعالان محیط زیست ایران برای جلوگیری از ساخت سد ایالو به وزیر نیرو نامه نوشته‌اند. در این نامه در مورد پیامدهای ساخت بدون مجوز این سد در استان زنجان هشدارهای جدی داده شده است.

روزنامه شهروند روز شنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت) در گزارشی به تشریح نامه اعتراضی جمعی از فعالان محیط زیست به حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی ایران پرداخته است.

در این نامه به ساخت سد ایالو بر روی رودخانه قزل ‌اوزن در شهرستان ماه‌نشان، واقع در استان زنجان اعتراض شده است.

معترضان می‌گویند، رودخانه قزل اوزن که قرار است سد ایالو در بخشی از حوضه آن ساخته شود تاب هیچ سدی را ندارد، چون در سال‌های پیش اسیر کم‌آبی شده و بستر شورش هر آبی را نمک‌آلود خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، شرکت آب منطقه‌ای زنجان، کارفرمای سد ایالو، در ابتدا مدعی شده بود که ایالو ادامه پروژه ساخت سد مراش است؛ در حالی که حتی به ساخت سد مراش نیز از نظر ارزیابی محیط‌زیستی اشکال وارد است…

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

03-08-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت

اقتصاد مقاومتی ولی فقیه ، برنامه های دولت و پدیده دستمزد های معوقه

دوازدهم مرداد ماه- بانک مرکزی جدیدترین گزیده‌ آمارهای بخش پولی و بانکی کشور را منتشر کرد.حجم نقدینگی در فروردین‌ماه سال جاری به حدود ۱۲۶۴ هزار میلیارد تومان رسیده ‌است. این رقم در مقایسه با حجم نقدینگی در بازه زمانی مشابه در سال گذشته در حدود ۲۴۷ هزار میلیارد تومان و حدود۲۳,۷ درصد افزایش یافته است… نظام بانکی در یک نظم اجتماعی با دسترسی محدود در چمبره ائتلاف غالب و عوامل نامولد قرار دارد.با وجود تورم و بهره‌وری پایین بخش‌های مولد، نرخ سود بالا گواه جولان بخش‌های نامولد در اقتصاد ایران است که در مقیاس بسیار وسیع‌تر در حال تصاحب سهم‌های بالاتری از تولید ناخالص ملی هستند.

راهبرد رژیم ولایت فقیه ارزان سازی نیروی کار است

دوازدهم مرداد ماه -در ٣٨ سال گذشته سیاست‌های متفاوتی از سوی دولت … اعمال شده ولی مهم‌ترین سیاست‌ه…

Read more

بیانیه ۸۰۰۰ فعال دانشجویی

03-08-2017

بیانیه ۸۰۰۰ فعال دانشجویی

 درباره شرایط دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی

انتظار می‌رود که مدیرانی شایسته سکان هدایت دانشگاه‌‌ها را بر عهده گیرند

در این بیانیه که خطاب به حسن روحانی  است از جمله آمده است:

 ریاست محترم جمهور

بی‌شک ادامه مسئولیت شما در چهار سال دوم حاصل اتحاد اقشار متفاوت مردم در جهت پیشرفت کشور بود و بدون شک کمترین انتظار مردم این است که مطالبات برحق ایشان به دست فراموشی سپرده نشود.

در این انتخابات استان‌های محروم رأی قاطعی به شما دادند. حال آن که متأسفانه سال‌هاست آموزش عالی سیر پولی شدن را طی کرده و محرومان جامعه را بیش از پیش از دانشگاه‌ها حذف می‌کند. اکنون وقت آن فرارسیده که نسبت ظرفیت روزانه دانشگاه‌های مادر به دوره های پولی افزایش یابد تا ما شاهد دانشگاه‌های برابرتر باشیم. برآورده کردن حق طبیعی همه شهروندان جامعه در خصوص استفاده از امکانات آموزشی آن هم به صورت برابر، وظیفه هر دولتی است که انتظار می‌رود دولت منتخب آن را تحقق بخشد.…

Read more

تائید حکم ریاست‌جمهوری روحانی

03-08-2017

تائید حکم ریاست‌جمهوری روحانی

از سوی  علی خامنه‌ای

روز پنج‌شنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تهران برگزار شد. در این مراسم. چند تن از اعضای خانواده آیت‌الله روح‌الله خمینی، از جمله دختران و نوه او، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و ابراهیم رئیسی، نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد، هادی خامنه‌ای، و علی اکبر محتشمی پور، از رهبران جناح اصلاح طلب، و شماری از مقامات نظامی و دیپلمات‌های مقیم تهران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، رحمانی فضلی وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ارائه داد. سپس محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر خامنه‌ای متن حکم تنفیذ را قرائت کرد و سپس خامنه‌ای حکم ریاست‌جمهوری را به حسن روحانی تحویل داد.

خامنه‌ای در حکم تنفیذ، ضمن ابراز رضایت از حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری، گفت که به پیروی از نتیجه این انتخابات…

Read more

محمود دولت آبادی

02-08-2017

جشن تولد هفتاد و هفت سالگی

محمود دولت آبادی

 محمود دولت‌آبادی این بخت را داشت در عین حال که خاصان ادبی این مملکت کارهای او را پسندیدند و دوست داشتند عامه مردم نیز کارهای او را دوست داشتند. شاید بتوان گفت این دهه، دهه دولت‌آبادی بود.

 سیاستمداران در طول تاریخ مدیریت مرگ کردند و هنرمندان مدیریت زندگی. اگر از اول مشروطه تاکنون حساب کنید خیلی از سیاستمداران آمده و رفته‌اند البته احترام بسیاری از آنها واجب است اما کسانی که مدیریت زندگی کردن و هنرآفرینی داشتند به اندازه انگشتان دست نیستند.

به گزارش ایسنا، روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد ماه، جشن تولدی به مناسبت هفتاد و هفت سالگی محمود دولت آبادی در کافه «نزدیک کتاب» در کتاب‌فروشی «هنوز» به میزبانی پسرش فرهاد دولت‌آبادی برگزار شد.

محمود دولت‌آبادی در این مراسم اظهار کرد: درباره نوشتن، خواندن و یادگیری به شما اطمینان می‌دهم هرکاری توانسته‌ام، کرده‌ام. چیزی که باعث جمع‌شدن شما در اینجا شده است من نبودم بلکه من بهانه‌ حضور شما در این جمع بودم. اینکه بتوان این تعداد را در مکان محدود یک‌جا …

Read more

مصاحبه روزنامه جمهوری اسلام

31-07-2017

مصاحبه روزنامه جمهوری اسلامی

با دو تن از فرزندان میر حسین موسوی

روزنامه جمهوری اسلامی در یک حرکت بی سابقه با دو تن از فرزندان مهندس میرحسین موسوی درباره شرایط سلامتی و تداوم حصر والدین خود و همچنین آقای کروبی مصاحبه ای ترتیب داده است.
خانم‌ها زهرا و نرگس موسوی در گفت و گویی اختصاصی با روزنامه جمهوری اسلامی درباره آخرین خبرها از وضعیت سلامتی محصورین سخن گفتند.
خانم زهرا موسوی درباره آخرین وضعیت پدر و مادر توضیح داد: آنچه که درباره محصورین می‌توانم بگویم این است که آنها کاملاً سالم بودند که حصر برای آنها شکل گرفت و ما نیز آنها را کاملاً سالم می‌خواهیم تا در آغوش ملت باشند درحالی که در دوران حصر انواع و اقسام بیماری برای آنها پدیدآمد به گونه‌ای که آقای موسوی الآن دچار بیماری‌های قلبی و ناراحتی‌های استخوانی شدند و مادرم نیز دچار مشکلات جسمی متعدد شدند.
وی درباره وضعیت روحی پدر و مادر هم گفت: اگرچه جسم آنها در حصر است؛ اما روح آنها در میان ملت است و آنها در ملاقا…

Read more

بیانیه خانواده مهدی کروبی:

30-07-2017

بیانیه خانواده مهدی کروبی:

مسئول مستقیم جان محصورین، شخص حاکم، رئیس جمهور و وزیر اطلاعات هستند


به گزارش سحام، در این بیانیه بر مسئولیت حکومت و دولت تاکید شده و آمده: «صریحا اعلام کنیم که در کنار شخص حاکم و سیستم فشل قضایی، رئیس جمهور و وزیر اطلاعات مسئول مستقیم جان محصورین می‌باشند.»
طی روزهای اخیر دو گزارش نگران کننده پیرامون وضعیت سلامت مهدی کروبی و میرحسین موسوی منتشر شد. طی ۶ سال و نیم گذشته بارها درخواست قانونی شدن حبس خانگی این رهبران جنبش سبز به مراجع قانونی اعلام شده است. لیکن آیت الله خامنه‌ای همچنان بر دستور غیر قانونی و غیر شرعی خود تاکید دارد.

متن بیانیه خانواده مهدی کروبی که در اختیار سحام قرار گرفته بدین شرح است:


مردم شریف ایران

در ابتدا متعهدیم مراتب سپاس و تشکر فراوان خود را نسبت به محبت بی‌دریغ مردم بزرگوار و شریف ایران به آقای کروبی آنهم در این روزهای سخت را اعلام کنیم. در عین حال موظف به ارایه گزارش به محضر مردم شریف ایران از آخرین روند وضعیت درمانی ایشان و تلاش نماینده وزارت اطلاعات در مختل کردن عامدانه این روند درمانى هست…

Read more

۱۰۰ سالگی «مه لقا ملاح»

28-07-2017

۱۰۰ سالگی «مه لقا ملاح»

 مادر محیط زیست ایران 

مه‌لقا ملاح « مادر محیط زیست  ایران»  رووز پنجشنبه  پنجم مرداد صدسالگی عمر پر بارش را در میان دوستان و یارانش جشن گرفت.  او با پشتکاری مثال‌زدنی، صراحت‌ بیانی کم‌نظیر و آگاهی عمیق از مشکلات زیست‌ محیطی جهان و ایران به طور خاص، عمرش را در راه فعالیت متعهدانه به حفظ محیط زیست گذرانده و به چهره‌ا‌ی شاخص در میان فعالان مدنی بدل شده است.

در این جشن مه لقا ملاح نگرانی خود از وضعیت خشکیدگی خلیج گرگان و جزیره آشوراده ابراز کرد و گفت:‌«یکی از مسائل غم انگیز برای همه ایرانیان مسأله آشوراده است و باید برایش اشک بریزیم  چون  می‌خواهند اینجا سرمایه‌گذاری کنند تا آلوده‌اش کنند. داریم همه جا را از بین می‌بریم مثل همه جزایر جنوبی‌مان، ولی این تنها جزیره شمالی ماست که تاریخی چندصدساله دارد و زیستگاه پرندگان است. او افزود: کجای این تصمیمات درست است ؟ من از مسئولان عاجزانه تقاضا دارم یک کم فکر کنند و صدای این طرفداران محیط زیست را که چندسال است ضجه می‌زنند؛ آشوراده را خراب نکنید،  بشنوند.»…

Read more

کارخانه روغن نباتی جهان زنجان تعطیل شد

28-07-2017

 کارخانه روغن نباتی جهان زنجان تعطیل شد

  کارگران کارخانه در بلاتکلیفی

کارخانه روغن نباتی جهان از تیرماه امسال تولید خود را متوقف کرده است و ۱۲۵ کارگر این کارخانه در بلاتکلیفی به سر می‌برند. ۱۰۰ نفر از کارگران نیز در پایان سال گذشته اخراج شدند.

وضع صنایع متوسط و کوچک ایران خوب نیست. بسیاری ورشکسته شده‌اند یا در آستانه ورشکستگی‌اند. فشار این وضع قبل از هرچیز بر کارگران این شرکت‌ها وارد می‌شود. خبرگزاری کار ایران، ایلنا روز پنج‌شنبه ۵ مرداد از سرگردانی ۱۲۵ کارگر کارخانه روغن نباتی جهان در استان زنجان خبر داده است. این شرکت از ۱۸ تیر ماه تولید خود را متوقف کرده است. ایلنا نوشته است که توقف تولید موقتی است.

در همین گزارش به نقل از یکی از کارگران آمده است که سال گذشته ۲۲۵ نفر در روغن نباتی جهان کار می‌کردند. ۱۰۰ نفر در پایان سال قبل اخراج شدند. به گفته این کارگر همه اخراجی‌ها از کارگران باسابقه بوده‌اند که برای پیگیری مطالبات صنفی خود به  اداره کار زنجان شکایت می‌‌کنند. در نتیجه این شکایت کارفرما محکوم به پرداخت مطالبات می‌شود…

Read more

به سرکوب کارگران پایان دهید!

27-07-2017

 به سرکوب کارگران پایان دهید!

اعتراض کارگران به دلیل معوق شدن سه ماه حقوق، عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه کارگران در مشاغل سخت و زیان آور که مانع بازنشستگی کارگران در پانزده ماه گذشته بوده است، اخر اج های فله ای، عدم اجرایی شدن مصوبه مجلس در مورد بازنشستگی کارگران نی بر، پایان دادن به وضعیت امنیتی برای کارگران در کارخانه و همچنین عدم پرداخت پاداش و بهره وری سال ۹۴ و ۹۵ بوده است. کارگران خصوصی شدن شرکت نیشکر را از جمله عوامل اصلی ایجاد شرایط موجود می دانند.

اطلاعیه ی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه درباره ی بازداشت کارگران هفت تپه 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: 
عدم پرداخت مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت کارگران معترض محکوم است 

طبق اطلاعیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتراضات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر و بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک به اهواز توسط کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات معوق خود، نیروهای پلیس و امنیتی شبانگاه از ساعت ۲۱ سه ش…

Read more