header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

کارگاه بین المللی "یوراس " EURAS در دانشگاه تبریز برگزارشد

کارگاه بین المللی "یوراس " EURAS  در دانشگاه تبریز برگزارشد

 دانشگاه تبریز نیز به تاسی از ماموریت دانشگاه ربع رشیدی قبل از سال ۱۳۲۰ و با راه اندازی دو دانشکده فعالیت آموزشی و علمی را آغاز کرد که در طول بیش از هفت دهه فعالیت خود مراکز دیگر از جمله دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، اردبیل، صنعتی سهند، بناب، مراغه مستقل و جدا شده اند و در حال حاضر نیز با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از ۲۴ هزار  دانشجو یکی از دانشگاه های بین المللی، سطح یک و برتر کشور است.

تبریز- ایرنا - آکادمی بین المللی "یوراس " EURAS  امروز با حضور مصطفی آیدین، رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا و جمعی از مدیران و کارشناسان همکاری های بین المللی دانشگاه ها و همچنین اعضای هیات علمی و مدیران علاقمند دانشگاه های منطقه شمالغرب کشور به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.

سعید شجاعی مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز رو…

Read more

صندوق‌ بین‌المللی پول: نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۹ به ۳۵.۶ درصد رسید

صندوق‌ بین‌المللی پول:

نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۹ به ۳۵.۶ درصد رسید

صندوق بین‌‌المللی پول در جدیدترین گزارش اعلام کرد نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۹ به ۳۵.۶ درصد افزایش یافته است.
صندوق‌بین‌المللی پول: نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۹ به ۳۵.۶ درصد رسید 

جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی نشان می‌دهد نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۹ به ۳۵.۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۰.۴۸ درصد برآورد شده است 

رتبه ایران به لحاظ تورم در سال ۲۰۱۸، ششم، در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶، بیست و دوم بوده است. در سال ۲۰۱۹ هم در جایگاه پنجم پرتورم‌ترین کشورها قرار دارد.

هرچه رتبه در این گزارش بیشتر باشد نشان‌دهنده تورم کمتر است و پرتورم‌ترین کشور در جایگاه نخست قرار دارد.

ونزوئلا با ۲۰۰ هزار درصد تورم در رتبه نخست قرار گرفته است، زامبیا با ۱۶۱.۸ درصد و آرژانیتن با ۵۴.۴ درصد در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

پس از…

Read more

آذربایجان ۹۰ سال است که در راه عدالت‌خواهی مبارزه می کند

آذربایجان ۹۰ سال است که در راه عدالت‌خواهی مبارزه می کند

به گزارش رسانه ها: روز سه شنبه ۱۶ مهر۹۸ همایش"عدالت خواهی و آینده ی ایران" در تالار وحدت دانشگاه تبریز، برگزار شد. در این همایش که تعدادی از دانشجویان حضور داشتند. سخنان شجاعانه یکی از دانشجویان آذربایجانی توجه همگان را به خود جلب و بازتاب وسیعی داشت. او از جمله گفته است: شما از سال ۹۶ به‌فکر عدالت‌خواهی افتاده‌اید، اما آذربایجان ۹۰ سال است که در راه عدالت‌خواهی گام برمی‌دارد.

وی اضافه می کند: طرح سه مساله ی اساسی مبنی بر تداوم تبعیص فرهنگی و انکار هویتی در آذربایجان، سیاستهای هدفمند اقتصادی برای تضعیف اقتصاد آذربایجان و کاستن شدید از قدرت سیاسی آذربایجان طی نود سال اخیر به عنوان عوامل اصلی است که بستر برقراری عدالت را از بین بردهاست. اگراین مشکلاتحل نشوند. آذربایجان خود را فرزند خوانده ی ایران می داند و کاری با مسائل شما نخواهد داشت.” و کماکان ناعدالتی بر عدالت غالب خواهد بود…

Read more

تا کی سطحی‌نگر باشیم؟

تا کی سطحی‌نگر باشیم؟

هستی صالحی

انسانی موفق می‌شود که در کنار درس یاد گرفته باشد فکر کند، لذت ببرد، در شرایط سخت نیز زیبایی‌ها را ببیند و هر حرفی را به سادگی نپذیرد. تغییر کند، تغییر ایجاد کند و بتواند به جای خودش فکر و عمل کند.

تغییراتی که از نظر من سیستم آموزشی احتیاج دارد این است که به صورت پیوسته ولی سبک، مطالب درسی را به بچه‌ها آموزش دهد. یک سری از پایه‌ها مطالبی بسیار سبک و ساده را آموزش می‌دهند و ناگهان از پایه دهم به بعد، بچه‌ها با یک کوه از مطالب جدید و سنگین مواجه شده و شیرینی درس را به کل فراموش می‌کنند (گرچه من باور دارم کلا در هیچ پایه‌ای هدف ایجاد هیجان و علاقه در علم‌آموزی نیست). درس‌هایی که قرار است ما یاد بگیریم به نظرم برای خواندن نیست، بلکه برای دانستن است. ولی وقتی مجبور باشی به صورت فشرده با یک سری مطلب کاملا جدید روبه‌رو شده و سریعا آن‌ها را یاد گرفته و با امتحان آزموده شوی، این عجله باعث می‌شود تو فقط مطالب را طوطی‌وار حفظ کرده و نفهمی دقیقا چه چیزی را داری یاد می‌گیری و جریان از چه قرار است. همچنین استرسی که ۲ سال آخر روی بچه‌هاست سرسام‌آور است.  یعنی از چندین طرف باید تحت فشار باشند و سعی کنند کنار تمرکزی که لازم است روی درس‌هایشان بگذارند، کارشان به جایی نرسد که در پایان سال کنکور چیزی از سرزندگی جوانی و روحیه سالمی که باید داشته باشند، باقی نمانده باشد. از طرف دیگر تعادل بین رشته‌ها برقرار نیست. همانطور که دانش آموزان رشته ریاضی به قول معروف «به هر حال قبو…

Read more

شکاف جنسیتی مزد و ناامیدی زنان از بازار کار

شکاف جنسیتی مزد و ناامیدی زنان از بازار کار

هر چند تلاش‌ها برای برابری جنسیتی که دستمزد برابر برای زنان و مردان نیز ذیل آن تعریف می‌شود، دهه‌هاست که آغاز شده اما تصویب قوانینی که بتواند این برابری را به صورت کامل محقق کند تنها از حدود یک دهه پیش، آن هم در کمتر از ۱۰ کشور به صورت واقعی اتفاق افتاده است. بر این اساس نابرابری جنسیتی و به تبع آن نابرابری دستمزد زنان و مردان که از آن به عنوان شکاف جنسیتی دستمزد نیز یاد می‌شود، همچنان وجود دارد.

پژوهش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد زنان علاوه بر اینکه در کشور‌های مختلف سهم کمتری در بازار کار دارند، در صورت اشتغال، درآمد کمتری هم دارند. درآمد زنان تنها ۵۴درصد مردان است و این شکاف در کشور‌های مختلف بسته به قوانین موجود و رویکرد‌های فرهنگی تفاوت دارد.

شکاف جنسیتی دستمزد در ایران

در ایران و در سال‌های اخیر تلاش شده با تصویب قوانین متعدد، شکاف جنسیتی دستمزد کاهش یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اصلاحات در این زمینه منجر به کاهش شکاف دستمزد در مشاغ…

Read more

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان شرقی

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان شرقی

۴۰۰ هزار سالمند آذربایجان‌شرقی، تولیدکنندگان دیروزی ثروت برای جامعه و پشتوانه‌های امروز نسل جوان هستند که به دلیل مشکلاتی همچون کم فرزندی، ضعف بنیه اقتصادی و کمرنگ شدن فرهنگ احترام به والدین و بزرگترها، این روزها بیشتر از قبل گذرشان به «مراکز نگهداری سالمندان» می‌افتد و سال‌های آخر عمر را در تنهایی سپری می‌کنند.

به گزارش ایرنا، پشت پنجره نشسته، دور دست ها را می نگرد، هنوز سر و صدای شیطنت های نوه ها در گوشش می پیچد،  در پشت پرده افکار خود گذشته ها را مرور می کند؛ زمانی که جوانی پرشور و پر جنب و جوش و از وضعیت مالی خوبی برخوردار و دور و برش شلوغ بود و همه احترامش را به جای می آوردند.  

اشک در چشمانش حلقه زده، اما هنوز هم غرور مردانه اش اجازه جاری شدن نمی دهد و بغض را در گلویش خفه می کند؛ روزگاری در لوح قلب و فکرش، روی فرزندانش حساب باز کرده بود تا زمانی که گرد پیری بر چهره اش نشست، اولاد تکیه گاه مطمئنی برای باقی عمرش باشند…

Read more

۸۰ روستای بخش ارشق مشگین شهر کمبود آب دارند

۸۰ روستای بخش ارشق مشگین شهر کمبود آب دارند

بخشدار ارشق مشگین‌شهر گفت: بدلیل خشکسالی و به تاخیر افتادن بهره‌برداری از سدسبلان ۸۰ روستای این بخش با کمبود آب مواجه هستند.

ظاهر نوری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:روستاهای بخش ارشق مشگین‌شهر دارای ۱۲ هزار جمعیت است که در سال‌های اخیر به سبب مشکلات آب ،راه و نبود اشتغال عده‌ای به شهرهای دیگر مهاجرت کردند.

وی ادامه داد:  هر چند از سال گذشته مهاجرت معکوس در مناطقی از این بخش به لحاظ اشتغال پایدار روستایی  اتفاق افتاده ولی هنوز کاهش جمعیت این روستاها نگران کننده است.

وی بیان کرد: ۷۵ روستای این بخش در نوار مرزی آذربایجان واقع شده که از داشتن آب سالم و کافی و راه مناسب محروم هستند.

نوری اظهار داشت:در حال حاضر آب مورد نیاز بیشتر این روستاها از چاه تامین می شود که از بهداشت لازم برخوردار نیست و آب برخی از روستاها هم از طریق تانکر سیار آبرسانی تهیه می شود.

Read more

درجا زدن مدارس ایران در طول یکصد سال گذشته

درجا زدن مدارس ایران در طول یکصد سال گذشته

مدارس ایران در ۱۰۰ سال گذشته به جای اینکه دانش اموزان را برای آینده آماده کنند، آنها را به گذشته باز می گردانند.

دکترمصطفی قادری استاد دانشگاه در همایش مروری بر تاریخ مدارس مدرن ایران، از رشدیه تا البرز، به برررسی روند تاریخی ایجاد مدارس جدید در ایران پرداخت.

وی با بیان اینکه گرفتاری مدیران مدارس با والدین، معلمان، آموزش و پرورش و سیستم اداری از سال های قبل به ویژه دوران پهلوی تا امروز است، اظهار داشت: مدارس مدرن ایران مانند فضاهای اداری شده اند، یعنی از زمان پهلوی که مدارس مدرن در ایران پایه گذاری شدند تا به امروز اینگونه است.

این استاد دانشگاه مدارس قدیمی را دارای محل زندگی، عبادت، آموزش، فضاهای عمومی و خصوصی (مانند حجره، ایوان، حیاط مرکزی و سرسرا) دانست و تصریح کرد: در این مدارس ساختمان مدرسه حول حیاط مرکزی بود و در عین حال آموزش و پرورش نیز مردمی اداره می شد؛ محتوی دروس سلیقه ای بود و بیشتر به سمت انسانگرایی تمایل داشت ولی از دوران پهلوی به بعد تمامی این موارد از بین رفت و حتی نظام آموزشی بصورت بخشنامه اداره می شود…

Read more

با من به ورزشگاه بیا!

با من به ورزشگاه بیا!

هشتگ «با من به ورزشگاه بيا» چند روزي بود كه در توييتر و اينستاگرام ديده مي‌شد. چند روزي بود كه بخشي از كاربران شبكه‌هاي اجتماعي داشتند خودشان را آماده مي‌كردند كه از روز فروش عقب نمانند و تجربه‌هاي قبلي البته در هراسي كه از نحوه فروش بليت داشتند بي‌تاثير نبود.

به نوشته روزنامه اعتماد: نيمه‌هاي شب بود كه پيغام‌هاي كوتاه و گاه بريده بريده به سرعت سر از گوشي‌هاي تلفن درآوردند: «فروش بليت شروع شده؛ عجله كنيد.» و همه كساني كه پيغام را گرفتند تبديل شدند به ارسال‌كننده همان پيام و لابه‌لاي سوال‌هاي مداوم: «چرا حالا؟»، «چرا ظرفيت محدوده؟» و «سايت معتبره؟» شروع كردند به كليك كردن و حساب كاربري ساختن و كد ملي وارد كردن و باز كليك كردن و كليك كردن و كليك كردن؛ اولين قدم براي خريد رسمي بليت براي ورود زنان به استاديوم آزادي و نشستن به تماشاي بازي فوتبال تيم ملي ايران و كامبوج اين ‌طور برداشته شد.
هشتگ «با …

Read more

معلمان خواهان رسیدگی به وضعیت معیشتشان و مخالف خصوصی سازی آموزش هستند

معلمان خواهان رسیدگی به وضعیت معیشتشان

و مخالف خصوصی سازی آموزش هستند

معلمان شاغل و بازنشسته با حضور مقابل وزارت آموزش و پرورش نسبت به سیاست‌های نادرست آموزشی انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز ۵ اکتبر مصادف با ۱۳ مهر که همزمان با روز جهانی معلم است، معلمان شاغل و بازنشسته با حضور مقابل وزارت آموزش و پرورش به سیاست‌های نادرست آموزشی اعتراض کردند.

معلمان می‌گویند: بهبود معیشت معلمان شاغل و بازنشسته، پرداخت مطالبات فرهنگیان، بهبود وضعیت بیمه‌ای و درمانی و توقف سیاست‌های خصوصی‌سازی، مهم‌ترین خواسته‌های ماست.

معلمان خواستار توقف سیاست‌هایی از قبیل پولی‌سازی آموزش و خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی هستند و می‌گویند قانون مدیریت خدمات کشوری باید طابق‌النعل بالنعل برای بازنشستگان فرهنگی اجرایی شود.

این معلمان از مسئولان وزارت آموزش و پرورش درخواست دارند به صدای مطالبه‌گری آنها گوش فرابدهند.…

Read more

درگیری میان شهروندان معترض لردگان با مأموران بر سر ماجرای انتقال ویروس اچ‌آی‌وی

درگیری میان شهروندان معترض لردگان

با مأموران بر سر ماجرای انتقال ویروس اچ‌آی‌وی

گروهی از شهروندان لردگان در استان چهارمحال بختیاری در اعتراض به انتقال ویروس اچ‌آی‌وی به چندین تن از اهالی روستای چنار محمودی به چند ساختمان دولتی در این شهر یورش بردند.

تصاویر همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد ده‌ها تن از معترضان خشمگین لردگان روز شنبه ۱۳ مهر با حضور در خیابان تابلو فرمانداری را سرنگون کرده و بخشی از ساختمان خانه بهداشت را آتش زدند. در تصاویر دیگری نیز افرادی در حال آتش زدن دفتر امام جمعه لردگان دیده می‌شوند. در برخی از ویدیوهای منتشر شده نیز صدای شلیک تیر به گوش می‌رسد.

از چند روز پیش که اخباری مبنی بر انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از طریق سرنگ آلوده به اهالی روستای چنار محمودی منتشر شد، هیچ مقام رسمی این خبر را تأیید نکرده است. تنها یک نماینده مجلس با اشاره به این موضوع گفته بود که ۲۶ نفر از طریق انتقال ویروس از بدن بیماران معتاد در این روستا به ایدز مبتلا شده‌اند…

Read more

خصوصی‌سازی مشکل عمده کارگران آذرآب است

خصوصی‌سازی مشکل عمده کارگران آذرآب است

وقتی اسم آذرآب می‌آید، شما باید تقریباً اکثر صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، فولادی و کارخانجات قند و نیشکر و سیمان را لیست کنید و ممکن نیست تمام آن را بنویسید. لیست زیرساخت‌های تولید شده به دست کارگران آذرآب بلند بالاتر از آن است که توقفش را بتوان به این سادگی‌ها دید و دَم بر نیاورد.

زمانی بویلرها و توربین‌های عظیم‌الجثه توسط کارگران آذرآبی روانه می‌شد تا بر سینه جاده‌‌ها به پالایشگاه‌های «پارس جنوبی» و «الحَْص» و «بانیاس» سوریه و «المسیب» عراق برسد؛ آذرآب اراک روزی سهامدار عمده شرکت احداث کارخانه سیمان در ایالت گوملِ «بلاروس» بود، اکنون اما زمانه تغییر کرده است. اکنون دیگر خبر از دردِ دل آذرآبی‌ها را باید از دستگاه‌های خاموشی سراغ گرفت؛ که صدای سکوت ممتد را به خاطر سپرده و سفره‌های خالی کارگران را در عمق سینه لمس کرده است.

زمانی کارگر آذرآبی بودن در سراسر اراک افتخار بود، می‌گفتند «طرف نانش در روغن ا…

Read more

صندلی‌های دانشگاه به فروش می‌رسند

صندلی‌های دانشگاه به فروش می‌رسند

جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با همشهری از ورود چراغ خاموش و مشکوک برخی دانشجویان به این دانشگاه‌ها خبر داده‌اند.

در حالی‌که وزیر علوم اعلام کرده بود پدیده‌ای به‌عنوان فروش‌ صندلی در دانشگاه‌‌های دولتی نداریم. برخی دانشجویان خلاف این ادعا شهادت داده‌اند. یک دانشجوی ترم آخر پزشکی عمومی دانشگاه تهران به همشهری گفته در سال ۹۱ «رئیس دانشکده پزشکی در سخنرانی‌ای که شخصا حضور داشتم، اعلام کرد لیست سازمان سنجش با لیست دانشجویان فعلی همخوانی ندارد! او در سخنرانی خود آشکارا بیان کرد که ۶۰نفر از این ۳۵۰دانشجوی پزشکی معلوم نیست از چه طریقی وارد این دانشگاه شده‌اند.» وی می‌گوید کارمندان دانشگاه هم بارها به این مسئله اشاره کرده‌اند «اما هر بار که از دانشگاه در‌خواست کردیم شفاف‌سازی‌ کند و اطلاعات را در اختیارمان قرار دهد، تن به این کار نداد…

Read more

فعالان محیط زیست در تدارک اعتراض‌های جهانی

فعالان محیط زیست در تدارک اعتراض‌های جهانی

«جمعه‌ها برای آینده»، یک شبکه فراملی از فعالان نوجوان محیط زیست در تدارک برپایی یک روز دیگر از اعتراض‌های جهانی در ماه آینده میلادی است. این اعتراض‌ها در آستانه برگزاری اجلاس بعدی سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی برگزار خواهند شد. «شورش نابودی»، یک شبکه فراملی دیگر از فعالان محیط زیست نیز در اروپای غربی، آمریکای شمالی، استرالیا و نیز کشورهایی از دیگر قاره‌ها در حال انجام یا تدارک کنش‌های اعتراضی برای اعمال فشار بر سیاست‌گذاران است. شاخه‌های هر دو گروه در آلمان به شدت به نابسندگی سیاست‌های اقلیمی تازه‌اعلام‌شده دولت فدرال معترضند. همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در یادداشتی بار دیگر هشدار داد که باید برای مقابله با تأثیرات وخیم گرمایش زمین هر چه زودتر دست به اقدام فوری زد.

یک روز دیگر برای اعتراض‌های اقلیمی جهانی

جنبش جمعه‌ها برای آینده برای برگزاری یک دور جدید از اعتراض‌های جهانی …

Read more

دو دهه مبارزه معلمان برای نان و آموزش رایگان

دو دهه مبارزه معلمان برای نان و آموزش رایگان

میلاد پورعیسی

مجموعه دولت و به ویژه وزارت آموزش و پرورش، معمولاً دلیل اصلی عدم اجرای کامل طرح رتبه بندی معلمان و نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت را کمبود بودجه اعلام کرده اند.

اگر بخواهیم مطالبات صنفی معلمان را که در طول این سال‌ها بارها از سوی نهادهای مدنی نماینده آن‌ها طرح‌شده فهرست کنیم، عدالت در حقوق و مزایای دریافتی آن‌ها نسبت به دیگر همکاران و سایر کارکنان دولت، پرداخت به‌موقع پاداش بازنشستگی، روشن کردن تکلیف معلمان حق‌التدریسی و آموزش‌وپرورش رایگان، از عمده‌ترین آن‌ها هستند.

به دنبال رشد فعالیت تشکل‌های صنفی فرهنگیان در دو دهه اخیر و برخوردهای امنیتی شدید با فعالان آن‌ها، به رسمیت‌شناسی حق تشکل‌یابی و برگزاری اجتماعات هم به دایره مطالبات این گروه‌ها از حکومت افزوده شد.

تصوری که شاید دیگران از فعالیت تشکل‌های صنفی فرهنگیان برای دستیابی به این مطالبات دارند، صرفا برگزاری تجمع و اعتصاب سراسری است. این تصور هم…

Read more

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد “هیاهو برای هیچ”

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد “هیاهو برای هیچ

اردشیر زارعی قنواتی

اردشیر زارعی قنواتی: عدم تحقق انتظارات از تغییر رویکرد روسای جمهوری آمریکا و ایران به خلاف خواست صف واسطه های بین دو کشور تابع این اصل بود که در شرایط تقابل و رقابت بین این دو کشور گرایش هر دو طرف به دلیل اهداف داخلی و خارجی استقبال از سطحی از تنش در روابط فی مابین است که فعلا حیات و بقای هر دو طرف را در حوزه سیاست های کلان تضمین می کند.

هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سه شنبه ۱۷ سپتامبر در شرایطی در مقر این سازمان در نیویورک آغاز به کار کرد که طبق معمول سال های اخیر هیچ کس انتظار معجزه برای تنظیم مناسبات جهانی و توافق حول سیاست های کلان سیاسی، اقتصادی، امنیت جمعی و محیط زیستی را نداشت و تنها بعضی از رهبران جهانی دلخوش به حل و فصل چند موضوع مهم از جمله بحران بین ایران و آمریکا بودند.

در واقع از همان روز اول شروع به کار این نشست تمام تمرکز شرکت کنندگان جدا از این…

Read more

تراژدی اصلاح‌طلبی: پایان انتخابات و آغاز انتخاب

تراژدی اصلاح‌طلبی: پایان انتخابات و آغاز انتخاب

فاطمه صادقی

«سرشت˚ سرنوشت است.» سرنوشتِ اصلاح‌طلبی را باید در سرشت آن جستجو کرد تا اعتبارِ گفته‌ی هراکلیتوسِ یونانی در باب تراژدی آشکار شود.

از آخرین «تکرار می‌کنمِ» نه‌چندان آبرومندانه‌ی سید اصلاحات در انتخابات 96 تا روزی که اسلحه‌ی یک اصلاح‌طلبِ گویا خوش‌نام که زمانی سکان‌دار وزارت آموزش و پرورش دولت اصلاحات هم بود، یک زن را در یک ماجرای به‌ظاهر خصوصی، اما عمیقاً سیاسی، از پا در آورد، تنها دو سال طول کشید. در این تراژدی، ضدِّ قهرمانِ مبتلا به اسکیزوفرنی جنسی-سیاسیِ حاد، همچون هر تراژدی دیگری، با حذف قهرمان زنده ماند. میترا استاد، قهرمان این تراژدی، که اصلاح‌طلبان برای مخدوش کردن شخصیتش از هیچ تلاشی فروگذار نکردند، کاری سترگ را به انجام رساند: نجفی را وادار کرد از دوگانگی دست بردارد. تزلزل و دوگانگیِ ذاتیِ اصلاح‌طلبی که از حاکمیت دوگانه در بالا تا دوگانگی در پایین یعنی زندگی شخصی را دربرمی‌گیرد، در این ماجرا به‌خوبی از پرده برون افتاد. همچون هر تراژدی دیگری، مسأله به انتخاب سرنوشت‌ساز میان ابتذال و مرگ مربوط بود. این واقعه ابتذال از نوع اصلاح‌طلبانه را که «تصادفاً» با یک وزیر فرهنگ دیگر آغاز شد، به نهایت رساند. اما تصادفی در کار نیست. ابتذال به نام فرهنگ شاید تنها پروژه‌ای باشد که اصلاح‌طلبی در انجام آن تمام و کمال موفق بوده است…

Read more

روز اوّل ماه مهر

روز اوّل ماه مهر
حمیدرضا مظفری

آقا اجازه ! ما بریم خارج؟
دوره کودکی ما بدون تلویزیون و دیگر وسایل معمول ارتباطی گذشت؛ بدین خاطر من تا هفت سالگی و رفتن به مدرسه کلمه‌ای فارسی بلد نبودم . هیچ فامیل یا همسایه یا دوست و آشنای فارس زبان هم در شهر مرزی و دورافتاده ما، در شمالی‌ترین نقطه آذربایجان شرقی وجود نداشت تا لااقل گوشمان به شنیدن کلماتی به جز زبانی که مادر یادمان داده بود عادت کند. با‌ این اوضاع و احوال بود که رسیدیم به سال ۱۳۴۱ هجری شمسی و در اول مهر ماهَش من را از همچو وضعیتی برداشتند پرت کردند به محیطی که «دبستان پهلوی جلفا» نام داشت و در آن همه درس‌ها به فارسی گفته می‌شد و آموزگارش به فارسی حرف می‌زد و ما هم سی نفر، کور و کر و لال پشت نیمکت‌ها نشسته بودیم و‌هاج و واج نگاه می‌کردیم.
یادم می‌آید که یک کتابی داشتیم با قطع بزرگ و عکس‌های رنگی که معلم آن را پای تخته سیاه رو به طرف ما، باز می‌کرد و انگشتش را روی عکسی می‌گذاشت و به نوبت از ما می‌خواست اسم فارسی آن را بگوییم و اگر درست می‌گفتیم برایمان دست می‌زدند و هورا می‌…

Read more

۴۰ درصد زنان در محیط کار آزار جنسی دیده‌اند

۴۰ درصد زنان در محیط کار آزار جنسی دیده‌اند

بر اساس تحقیقات ۴۰ درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند.

رئیس انجمن جامعه‌شناسان در نشست تخصصی «آزار جنسی در عرصه عمومی، اما و اگرها و چالش‌های آن» با اشاره به شایع بودن پدیده آزارجنسی گفت: در نیمه دوم دهه ۸۰ نیز پایان نامه‌ای در این خصوص در مقطع ارشد داشتیم و در آن از زنان دانشجوی دانشگاه خوارزمی با نمونه ۳۰۰ نفره سؤالاتی در خصوص آزارهای جنسی در فضای عمومی از سطوح مختلف مانند تنه زدن و تماس‌های معمولی، آزارهای چشمی، تمسخرظاهر یا تحسین منفی از زیبایی تا تعرض جنسی مطرح شد. در این تحقیق ۹۰ درصد افراد به نوعی تجربه آزارجنسی را داشتند.

عالیه شکربیگی مدیر این نشست  با بیان اینکه از سال ۱۹۷۰ تحقیقات این حوزه در غرب آغاز شده گفت: در کشور ما به طور خاص از سال ۱۳۸۲ در این حوزه با مستندهایی که در مورد خشونت علیه زنان بوده بحث آزارجنسی هم در مسأله خشونت علیه زنان بخش کوچکی را به خود اختصاص داد. به‌گفته این جامعه شناس، بر اساس تحقیقات ۴۰ درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند. لذا امروز بحثی که وجود دارد این است که دستگاه حقوقی در مجازات آزارجنس…

Read more

گفتگوی ناکام در عرصه عمومی ایران

گفتگوی ناکام در عرصه عمومی ایران

 رضا علیجانی

در ایران یک اقلیت، بر اکثریت حکومت می کند. ابزار حقوقی این تسلط اصل ولایت فقیه در قانون اساسی و نظارت استصوابی در انتخابات است که در همه کشورها یکی از ابزارهای اعمال حاکمیت ملی است. یکی از ابزارهای این تسلط اما نیروهای نظامی و امنیتی و قوه قضائیه غیر مستقل و سرکوب گر است.

جامعه ایران به شدت متًکثر شده است؛ از نظر عقاید فکری، دینی، سیاسی، سبک زندگی و… . بنا به این بستر و نیز براساس شرایط سیاسی ای که هم در داخل و هم در خارج از کشور مشاهده می شود، آینده احتمالی ایران از منظر تغییرات سیاسی بیشتر شبیه مشروطه خواهد بود تا نهضت ملی و انقلاب بهمن ۵۷ که رهبری بلامنازع فردی داشتند. آینده ایران شبیه مشروطیت خواهد بود با خواستی نسبتا مشترک اما رهبران و سخنگویان و فعالان متعدد و متنوع سیاسی و مدنی.

بخش اعظمی از مردم ایران الآن می دانند چه نمی خواهند و چه می خواهند، اما هنوز نمی دانند چگونه بخواهند. تشتت در این امر به رویکردهای مختلفی منجر شده است که عم…

Read more

20 blog posts