header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

موشک‌های ایرانی و سامانه دفاعی اسرائیل در «میدان عمل»

محبوبه ولی

موشک‌های ایرانی و سامانه دفاعی اسرائیل در «میدان عمل»

ایران بالاخره میان «صبر استراتژیک» و «پاسخ نظامی»، گزینه دوم را انتخاب کرد و جهان بامداد یکشنبه شاهد پرواز پهپادها و موشک‌هایی بود که از نقاط مختلف ایران به سوی خاک اسرائیل، شلیک شدند

این حمله اما فارغ از دلایل، تبعات، آثار و وجوه گوناگونش، آزمون دو ادعا بود. سال‌هاست که ایران از نابودی اسرائیل با موشک‌های پیشرفته خود سخن میگوید و اسرائیل نیز از سپر آهنینی که آن را از هر حمله‌ای مصون نگه خواهد داشت. تاکنون اما نه موشک‌های ایرانی و نه تاب‌آوری سامانه دفاعی اسرائیل تا این حد در میدان عمل آزموده نشده بودند. آنچه شنبه شب رخ داد آزمونی بود برای هر دوی آنها

آنطور که نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات اسرائیلی منتشر کرده ایران 331 پهپاد، موشک کروز و موشک زمین به زمین به سوی اسرائیل شلیک کرده که به تفکیک شامل 185 پهپاد، 36 موشک کروز و 110 موشک زمین به زمین است…

Read more

شرایط نا مطلوب و غیر قابل تحمل زندان ارومیه

گزارش از زندان ارومیه:

شرایط نا مطلوب و غیر قابل تحمل زندان ارومیه

سوران احمدی در گفت‌وگو با چند زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه، وضعیت این زندان و شرایط سخت تحمیل‌شده بر زندانیان را گزارش کرده است

غذا: میوه و سبزی بی‌کیفیت و گران هم در دسترس نیست

در وعده‌های غذایی این زندان، بسیار از مواد ضروری برای سلامت و بازیابی توان جسمی غایب است؛ مثلاً هیچگونه سبزیجات و میوه‌ای در لیست مواردی که زندان به زندانی می‌دهد وجود ندارد و زندانی باید این اقلام را از فروشگاه زندان با پرداخت هزینه گزاف تهیه کند؛ در حالی که به جز عده‌ای بقیه‌ی زندانیان به دلیل نداشتن هیچ‌گونه پشتیبانی مالی امکان خرید این اقلام را از دست می‌دهند.

در سراسر فصل بهار و تابستان فروشگاه زندان در بهترین حالت فقط دو مرتبه سبزی می‌آورد که اغلب کیفیت بسیار پایینی دارد و هزینه‌ای که بابت آن از زندانی می‌گیرند چندبرابر قیمت واقعی آن است. زندانیان می‌گویند قرار است ماهیانه یک بار امکان خرید میوه برایشان فراهم شود اما گهگاه این امکان با تاخیرهای طولانی مهیا می‌شود و درنهایت میوه‌ای با کیفیت نازل با قیمتی چند…

Read more

آخرین سرباز بازمانده دوران حکومت ملی آذربایجان درگذشت

آخرین سرباز بازمانده دوران حکومت ملی آذربایجان درگذشت


حسین تمامی، سرباز بازمانده از دوران حکومت ملی آذربایجان و یکی از شاهدان عینی جنایات پهلوی، درگشت.

این نه اولین و نه آخرین شاهد است. جنایاتی که ارتش شاه و جنایتکاران نظام منحوس شاهنشاهی در حق مردم  آذربایجان مرتکب شدند تا ابد لکه ننگی بر پیشانی استبداد خواهد ماند و سنگ و چوب و گل و گیاه همه شاهد آن جنایات بوده و هستند.

..‌. برف دیگر نمی بارید و روز بر دفتر خونین نقطه پایان می گذاشت.

سایه غروب بر دشت فرود می آمد. خورشید که گوئی آز روشن کردن حباب زمین در آن روز خونین شرمگین بود، می رفت تا در پشت حجابی از انبوه ابر، در پشت قله سبلان خود را پنهان کند. نیمی از قله که هراسان از پشت ابر قد کشیده بود، سرخ و خونین، و نیم دیگرش کبود و عبوس می نمود. سورچی پیر غرق در تماشای قله یکباره مهار را کشید.

- می بینید، گریه می کند.

ایاز با تعجب شانای را نگاه کرد، بر گشت از سورچی پرسید :

-پ…

Read more

مژگان صیامی، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آذربایجانی، درگذشت.

مژگان صیامی، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آذربایجانی، درگذشت.

صیامی، شاعری خوش ذوق، نویسنده‌ای توانا، روزنامه‌نگاری شجاع و پرشور بود. او بارها به‌دلیل نوشته‌هایش بازداشت شد و برخوردهای امنیتی و قضایی را تحمل کرد؛ اما تا روزهای پایانی عمر از آرمانش برای آزادی عقب ننشست. «اردبیل‌نامه»، «چشم‌ها متهم ردیف اول‌اند»، «ساوالانین گؤز یاشی»، «یاشیل باغین اولولری»، «سون سکانس» و آرشیو نشریه «سارای» که او مدیر مسئول و صاحب امتیاز آن بود میراث سال‌‌ها قلم و اندیشه زنی است که هیچگاه تسلیم تحجر حاکم بر ایران نشد.

مژگان صیامی، مدیرمسئول و سردبیر هفته‌نامه دوزبانه ترکی- فارسی «سارای» او اولین بار در تاریخ 30 مهر ماه ۱۳۹۶ پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و 27 روز بعد با قرار کفالت از زندان آزاد شد.

این روزنامه‌نگار برای بار دوم در فروردین ماه 1398 در تهران از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از آن به زندان اردبیل منتقل شد.…

Read more

اقدام خطرناک دولت اسرائیل و بازتاب آن

اقدام خطرناک دولت اسرائیل و بازتاب آن

با توجه به اوضاع ناآرام خاورمیانه، هر اقدام تشدیدکننده تنش در اوضاع این منطقه، عواقب ناگواری در پی خواهد داشت. برخی از تحلیلگران بر این باورند که وضعیت کنونی خاورمیانه هنوز یک درگیری منطقه ای همه جانبه نیست و به نظر می رسد دولت صهیونیستی اسرائیل تمام تلاش خود را برای گسترش درگیری انجام می دهد.

بر اساس گزارش رسانه‌های رسمی ایران و سوریه، در اثر حمله هوایی اول آوریل ارتش اسرائیل به ساختمان بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه هفت نفر کشته و تعداد زیاد دیگری زخمی شدند. این خبر توجه عمومی و محکومیت شدید بسیاری از کشورها را برانگیخته است. تحلیلگران بر این باورند که این حمله با پیامی شوم همراه بود و ممکن است به گره بزرگی در تشدید وخامت اوضاع خاورمیانه تبدیل شود.

نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، از این شورا خواست تا ضمن محکومیت شدید این اقدام اسرائیل، یک نشست فوری برای بحث در مورد…

Read more

سرکوب مزدی و مرگ سه‌جانبه‌گرایی ادامه دارد

در غیاب تشکل‌ها و اتحادیه‌های واقعی کارگری

سرکوب مزدی و مرگ سه‌جانبه‌گرایی ادامه دارد

موضع‌گیری‌های وزیر کار دولت رئیسی در روزهای اخیر و پس از تعیین حداقل دستمزد نشان می‌دهد که حکومت به شکلی جدی‌تر در پی اعمال قدرت در زمینه تعیین مزد کارگران است و با این شرایط وضعیت برای مزدبگیران از آنچه هست بدتر خواهد شد.

نگاهی به تجمع‌ها، اعتصاب‌ها و بیانیه‌های کارگری در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که مسئله دستمزد فصل مشترک اعتراض‌های کارگری به خصوص از آغاز دهه نود به این سو بوده است. دستمزد در ایران در طول چند دهه اخیر هیچ‌گاه واقعی نبوده و دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی به بهانه پایین نگه داشتن هزینه‌های تولید به منظور بهبود شرایط کار و تولید، به سرکوب دستمزدها پرداخته‌اند که نتیجه‌اش وضعیت فلاکت‌بار مزدبگیران در ایران کنونی است.

در تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۳ نیز همان روند قبلی ادامه یافت و کارگران امسال را هم با مزدی بسیار کمتر از نرخ تورم و سبد معیش…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در محکومیت احکام ضد بشری علیه فعالان صنفی و فعالان زنان گیلان

شصت سال زندان برای فعالان در حوزه زنان

بیست سال زندان برای فعالان در کانون صنفی معلمان

ناعقلانیت قدرت، ناانسانیت نهادهای وابسته بدان را بازتولید می‌کند، ابتذال در این احکام، "داد" را شرمگین تاریخ ساخته است.

نادانی حاکم بر زعامت سیاسی جامعه مانع از آن شده است تا فهم شود، فرایند تبدیلِ ترس به خشم، در بین مردم چنان فزونی یافته، که "هر آنچه سخت است و استوار دود می کند و به هوا می‌برد".

حکومت تنها حق راستین خود را "مجازات" کردن، با هر ابزاری و با هر سنتی که صلاح می‌داند، قلمداد می‌کند. این نگرش از آنجا نشات گرفته که، شهروند گرگ حکومت است، این منطق فرمانروایی مُردنی است.

انسان امروز، قربانی خواست غیراخلاقی ِسیاست‌ورزی‌های شما مبتنی بر بقا با مجاز شمردن هر ابزاری نخواهد شد.

حق زندگی‌خواهی، حق اعتراض، حق نافرمانی در برابر…

Read more

رویدادهای کارگری در سالی که گذشت

رویدادهای کارگری در سالی که گذشت

۱۴۰۲ برای کارگران با سرکوب آغاز شد و با سرکوب به پایان رسید؛ اسلام‌گرایان شیفته نئولیبرالیسم به بهانه «تورم‌زا» بودن افزایش دستمزد، سرکوب مزدی را بر کارگران تحمیل کردند، خدمات اجتماعی بیشتری را خصوصی‌سازی کردند، کارگران بیشتری را بازداشت و زندانی کردند و تهاجم سازمان‌یافته به قوانین کار و تأمین اجتماعی را پیش بردند. هیچ یک از این اقدام‌های سرکوبگرانه اما مانع تداوم مبارزه کارگران نشد. بازنشستگان صندوق‌های مختلف متأثر از بحران‌های تحمیل شده حکومت به صورت مستمر به خیابان آمدند. پرستاران علیه استثمار بی‌رحمانه دست به تجمع زدند. کارگران پیمانی نفت و گاز به سنت سال‌های اخیر اعتصاب‌های گسترده زنجیره‌ای را سازمان دادند. در ذوب‌آهن اصفهان و گروه ملی صنعتی فولاد ایران جلوه دیگری از مبارزه سازمان‌یافته کارگران در شرایط سرکوب نمایان شد.

به گزارش زمانه؛ محور مشترک تمام اعتراض‌های کارگری استثمار بود؛ دستمزد اندک …

Read more

افزایش ۴۳ درصدی اعدام‌ها در سال گذشته

افزایش ۴۳ درصدی اعدام‌ها در سال گذشته

افزایش اعدام زنان و گروه‌های اتنیکی

افزایش ۴۳ درصدی اعدام‌ها در سال گذشته میلادی نشان از سرکوب و اختناق گسترده در ایران دارد. در این میان گروه‌های اتنیکی بالاترین درصد اعدام‌شدگان را به‌خود اختصاص داده‌اند. همچنین افزایش چشمگیر اعدام زنان نسبت به سال‌های گذشته از دیگر موارد مورد توجه در گزارش سالانه نهادهای حقوق بشری است.

شانزدهمین گزارش سالانه نهادهای حقوق بشری درباره اعدام در ایران با عدد سرسام‌آور ۸۳۴ اعدام در سال ۲۰۲۳ تنها گوشه‌ای از جنایت آشکار و پنهانی است که رژیم جمهوری اسلامی در ایران به آن‌ها دست می‌زند؛ این رقم نشان از رشد ۴۳ درصدی اعدام‌ها در یک سال گذشته دارد. این منابع مدعی هستند، تنها ۱۵ درصد از اعدام‌ها از منابع رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده است و دیگر اعدام‌ها توسط فعالان گروه‌های اتنیکی و دیگر نهادهای حقوق بشری به‌ویژه بنیاد برومند، سازمان حقوق بشر در ایران و ائتلاف جهانی علیه اعدام مستندسازی و تأیید شده‌اند…

Read more

بیش از ۶۰ سال زندان برای فعالان حقوق زنان در گیلان

بیش از ۶۰ سال زندان برای فعالان حقوق زنان در گیلان

دادگاه انقلاب یازده نفر از فعالان حقوق زنان در گیلان را به بیش از ۶۰ سال زندان محکوم کرد

شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت، فعالان حقوق زنان را که در استان گیلان در آستانه سالگرد خیزش ژینا بازداشت شده بودند در مجموع به بیش از ۶۰ سال زندان محکوم کرد. احکام صادرشده برای هر یک از این فعالان، بین یک سال تا بیش از ۹ سال زندان است.

به گزارش بیدارزنی، رسانه گروهی از کنش‌گران زنان، روز ۸ فروردین‌ ۱۴۰۳، دادگاهی در گیلان، حکم بیش از ۶۰ سال زندان برای فعالان برابری‌خواهی جنسیتی صادر کرد که مرداد ۱۴۰۲ و در آستانه نخستین سالگرد خیزش ژینا در این استان بازداشت شده بودند.

شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی مهدی راسخی، حکم ۱۱ نفر از ۱۲ نفر بازداشت شده را صادر کرده است.

این دادگاه زهره دادرس را در مجموع به به ۹ سال و ۶ ماه حبس محکوم کرد. زهره دادرس به اتهام تشکیل ‌گروه با هدف برهم زدن امنیت ملی به شش سال و یک روز حبس تعزیری و‌ به اته…

Read more

مصوبه شورای عالی کار درباره دستمزد ۱۴۰۳ضد کارگری است

مصوبه شورای عالی کار درباره دستمزد ۱۴۰۳ضد کارگری است

احسان سهرابی درباره مصوبه حقوق کارگران سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: "به دلیل عدم تطابق این مصوبه با قانون و همچنین عدم امضای نمایندگان کارگری، باید بلافاصله لغو شود."

احسان سهرابی، فعال کارگری، درباره مذاکرات مزدی سال ۱۴۰۳ و نتایج آن، اظهارات زیر را داشته است: "دولت در امسال بدترین رفتار را با نمایندگان کارگری در شورای عالی کار، که به عنوان نماینده بیش از نیمی از جمعیت کشور عمل می‌کنند، داشت. آنها پیشنهادات کارگران را نشنیدند و تلاشی برای رسیدن به توافق و اجماع صورت نگرفت."

به گفته وی، مزد ۱۴۰۳ هیچ تناسبی با تورم رسمی و نرخ سبد معیشت حداقلی ندارد و متاسفانه وزیر کار و معاون وزیر در مقابل اجرای قانون موضع شدید گرفتند.

سهرابی با بیان اینکه «دولتی‌ها امسال حتی تاب آوری در مقابل نقد درست و مبتنی بر قانون نداشتند و رفتارشان در قبال نماینده کانون عالی انجمن‌های صنفی در شورایعالی کار، گواه روشن این ادعاست» افزود: در مذاکرات مزدی محرز بود که نمایندگان دولت و نمایندگان کارفرمایان، در یک جبهه فعالی…

Read more

قرار بود تورم تک رقمی شود اما چندصد برابر شده

قرار بود تورم تک رقمی شود اما چندصد برابر شده

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی دلیل اصلی ناتوانی دولت در تحقق وعده‌هایش را استفاده نکردن از افراد کارشناس بیان کرد و گفت: «قرار بود تورم ابتدا نصف و بعد هم تک رقمی شود اما نه تنها نصف نشد بلکه به طور وحشتناکی چندصد برابر شده است؛ قرار بود یک میلیون مسکن بسازند که نه تنها در چهار سال بلکه اگر ۸ سال هم روی کار باشند نمی‌توانند به وعده خود عمل کنند.»

مسعود پزشکیان در رابطه با وضعیت اقتصادی جامعه، اظهار داشت: عوامل مختلفی در شکل گیری وضعیت فعلی نقش دارد و فقط به سیاست‌ها باز نمی‌گردد؛ روندی که ما از نظر قانونگذاری و قضاوت در کشور اجرا می‌کنیم، مشکلاتی دارند و ما همواره سعی می‌کنیم بگوییم همه چیز خوب است و سعی نمی‌کنیم مشکلاتی که داریم را برطرف کنیم. در نتیجه مردم هر چه فریاد می‌زنند که در این حوزه‌ها مشکل داریم، ما می‌گوییم که نه در این بخش به دستاوردهایی رسیدیم.

وی ادا…

Read more

کشته و زخمی شدن ۴۴۴ کولبر در سال گذشته

کشته و زخمی شدن ۴۴۴ کولبر در سال گذشته

 از ابتدای فروردین تا ٢٩ اسفند ۱۴۰۲ مجموعا ۴۴۴ کولبر کشته و زخمی شدند.

با استناد به آمار ثبت شده در کولبر نیوز در سال ۱۴۰۲ شمسی، جمعا ۴۴۴ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کوردستان و کرمانشاه بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی رژیم، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد کشته و زخمی شده‌اند.

از این تعداد جمعا ۴۴ کولبر معادل (١٠٪) کشته و ۴۰۰ کولبر معادل (٩٠٪) زخمی شدند.

افزایش ٩٠٪ کشته و زخمی شدن کولبران در یکسال گذشته

از مجموع ۴۴۴ کولبرکه در سال ۱۴۰۲ کشته و زخمی شده‌اند، جمعا ٣٧۳ مورد، معادل (٨۴٪) با تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی صورت گرفته است.

از مجموع ۴۴۴ کولبری که طی سال ۱۴۰۲ در نوار مرزی کوردستان کشته و زخمی شده‌اند، ٣٧ نفر از آن‌ها کودکان زیر ١٨ سال هستند.

این گزارش می‌گوید سن شروع به کولبری به ۱۳ سال رسیده است …

Read more

نشانه های زوال رژیم ولایت در پیام های نوروزی

دکتر محمد حسین یحیایی

 نشانه های زوال رژیم ولایت در پیام های نوروزی

سال ها است که با آغاز سال «خامنه ای» بعنوان رهبر و رئیس جمهور منتخب وی پیام های نوروزی می فرستند و در همان نخستین دقایق از صدا و سیما پخش می شود. گفتاری همسو، تکراری، کلیشه ای و پر از تعریف و تمجید از گذر زمان و پیشرفت های شگفت انگیز در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که گویا از سوی یک نفر نوشته و از سوی دو نفر خوانده می شود.

 خامنه ای چندین سال است که سال ها را با ترم های اقتصادی مزین می کند تا زمینه چپاول و دزدی را برای برخی از دلسپردگان فراهم آورد. زیرا بدنبال این نام گذاری های کذایی، کمیته هایی در مجلس و دولت با هزینه های گزاف تشکیل می شود تا فرموده ایشان را پیگیری کنند و تا مدتی هم در بوق و کرنا بدمند که گویا نایب امام زمان کشف الاسرار کرده و همه راه کار های برون رفت از بحران را کشف کرده است. امسال هم مثل هر سال این نامگذاری را انجام دادند و سال را «جهش تولید با مشارکت مردم» نامیدند و باید یادآور شد که سال گذشته را هم سال مهار تورم و رشد تولید نامیده بودند که شوربختانه نه رشد تولید اتفاق افتاد و نه تورم مهار شد.…

Read more

بازیِ تکراریِ تعیین دستمزد کارگران

بازیِ تکراریِ تعیین دستمزد کارگران

محاسبه دستمزد در روزهای پایانی سال و پیش از تعطیلات طولانی نوروز و در ایامی صورت می‌گیرد که به دلایل مشخص خبر آن خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود اما آثار و تبعات آن تا یکسال گریبان‌گیر عموم مزدبگیران کشور است.

رسم بر این است که هر سال آخرین تلاش‌ها در روزهای آخر اسفند برای افزایش دستمزد کارگران در جلسه‌ای که قرار است نماینده «سه‌جانبه‌گرایی» در حوزه روابط کار باشد صورت می‌گیرد؛ آخرین تلاش‌ها در آخرین روزها و سه‌جانبه‌گرایی که طی آن در اصل دو ضلع قدرتمند کارفرمایان و دولت مقابل نمایندگان رسمی و خودخوانده کارگران می‌نشینند و با استدلال‌هایی تکراری و نخ‌نما تمام تلاش خود را معطوف می‌دارند تا «ثابت کنند» دستمزد کارگران اگر از سطح معینی بیشتر شود «نقدینگی زیاد می‌شود» و از آن جایی که «نقدینگی تورم‌زاست» پس به نفع کارگران و اقتصاد کشور است تا دستمزد کمتری پرداخت شود!

در …

Read more

برگزاری جشن نوروز در سالن دفتر مرکزی جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایحان

برگزاری جشن نوروز در سالن دفتر مرکزی جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایحان

طبق سنت هر ساله جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان در تاریخ شنبه 26 اسفند 1402 (16 مارس 2024) مراسم با شکوهی به مناسبت فرا رسیدن نوروز برگزار کرد.

در این مراسم علاوه بر تعداد کثیری از اعضای جمعیت، اعضا و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان تعدادی از فرهیختگان، ادبا و ژورنالیست های محلی نیز شرکت داشتند.

در ابتدا رفیق عادله صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان با خوشامد گویی به حاضرین و تبریک فرارسیدن نوروز، اظهار امیدواری کرد که سال آینده سال خوبی برای همه مردم کشورمان باشد. وی از حضور تعدادی از شخصیت های برجسته ادبی جمهوری آذربایجان در این مراسم تشکر کرد. و اشاره کرد به حضور آقای رافائل حسین اف نویسنده، مورخ، گزارشگر، مدیر موزه نظامی و نماینده مجلس در جمع. عادله خانم اضافه کرد، دوست گرانقدر ما کارهای برجسته ای در رابطه با جنبش های اجتماعی ایران به ویژه در رابطه با انقلاب مشروطیت و جنبش 21 آذر دارد که باعث قدردانی و تشکر است. آنگاه رشته کلام را داد به آقای فریدون ابراهیمی صدر جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان.…

Read more

آئین های مردم آذربایجان در نوروز

آئین های مردم آذربایجان در نوروز

تقسیم و تنظیم زمان از نیازهای بنیادی فرهنگ و تمدن انسانی است. تقویم ملت‌های جهان برپایه این نیاز پدید آمدند و عناصر تکرار شونده در طبیعت مبنای سنجش و شمارش زمان قرار گرفتند و زمان‌های مقدس نقطه‌های آغاز و تکرار شدند تا زندگی و جامعه انسانی به نظم کشیده شود.

 قدمت نوروز به عنوان فراگیرترین عید باستانی سبب شده که هر منطقه از ایران به فراخور آداب و رسوم، فرهنگ، اعتقادها و باورها، ویژگی های زیستی و نوع معیشت‌اش مراسم خاصی را برای این عید بزرگ تدارک ببینند.

در فرهنگ و سنن هر قوم و ملتی، روزهایی وجود دارد که ریشه تاریخی و فرهنگی داشته و جلوه‌ای از باورهایی است که حتی با مقدسات دینی و مذهبی آنها پیش رفته و هویت فرهنگی و تاریخی آن جامعه را به نمایش گذاشته است. یکی از این روزها مربوط به سال نو خورشیدی است که یکی از شایع‌ترین آیین‌های جهانی است و کم‌تر تمدنی را خواهیم یافت تا از آن تهی باشد. هر قومی بر اساس تاریخ، فرهنگ و مذهب خود آغاز سال نو را در قالب برپایی مراسم و جشن‌های ملی و مذهبی پاس می‌دارد. عید نوروز و جشن‌های سال نو ما ایرانیان با برخورداری از یک فرهنگ و تاریخ اصیل و طولانی همچنین مصادف بودن آن با حیات هستی و جان گرفتن مجدد زمین، از امتیاز …

Read more

در ۱۱ ماه سال جاری ۹۰ کارگر بر اثر حوادث کار در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند

در ۱۱ ماه سال جاری ۹۰ کارگر بر اثر حوادث کار

در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند

مهرداد ستاره، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی از افزایش ۲۹ درصدی کشته‌شدگان ناشی از حوادث کار طی ۱۱ ماه سال جاری، نسبت به سال گذشته خبر داد. به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا مهرداد ستاره گفت: «طی این بازه زمانی، ۹۰ کارگر مرد در اثر حوادث کار در این استان فوت کرده‌اند که این تعداد سال گذشته ۷۰ نفر بوده است.» او افزود: «۵۲ درصد از فوتی‌های ناشی از حوادث کار در سال جاری بر اثر سقوط از بلندی، ۲۰ درصد بر اثر برخورد با اجسام سخت، ۱۳ درصد به دلیل برق‌گرفتگی، شش درصد در پی سوختگی، پنج درصد به علت غرق‌شدگی و چهار درصد بر اثر خفگی بوده است.»

به‌گفته مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی تبریز با ۵۰ نفر در رده اول و شهرهای مرند با هشت نفر و شبستر با پنج نفر در رده‌های دوم و سوم بیشترین قربانیان حوادث کار قرار دارند. آذربایجان شرقی از نظر شمار کشته‌شدگان بر اثر حوادث کار در سال ۱۴۰۱ در رده هشتم قرار دارد. بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ دست‌کم یک‌هزار و ۷۷ کارگر جانشان را ب…

Read more

مبارزه اردوی کار برای تحقق مطالبات انباشت‌شده ادامه دارد

مبارزه اردوی کار برای تحقق مطالبات انباشت‌شده ادامه دارد

در آستانه سال نو کارگران و مزدبگیران وضعیت معیشتی دشوارتری دارند اما اردوی کار با تجمع و اعتصاب به مبارزه برای تحقق انباشت مطالبات پاسخ‌نگرفته‌ ادامه می‌دهد. این گزارش مروری‌ست بر رویدادهای کارگری هفته.

شورای عالی کار و کالری‌های مورد نیاز کارگران

در هفته منتهی به ۱۸ اسفند، پرده‌ای دیگر از نمایش تعیین حداقل دستمزد در وزارت کار به روی صحنه رفت؛ بحث «مزد منطقه‌ای» به حاشیه رفت. گرچه پیش‌تر اعلام شده بود شورای عالی کار امسال بنا ندارد به روال سال‌های پیش ابتدا هزینه‌ سبد معیشت را تعیین کند و مستقیم وارد مذاکرات تعیین میزان مزد می‌شود اما «هزینه سبد معیشت» موضوع بحث این هفته بود. مسأله قابل توجه نشست شورای عالی کار، رونمایی از یافته‌های جدید وزارت بهداشت درباره میزان کالری مورد نیاز کارگران بود. در سبد معیشت این وزارتخانه برای کارگران، میزان مواد غذایی لازم برای بقای کارگر و خانواده‌اش از قبیل نان، گوشت و میوه به نسبت سبد تعیین شده در سال ۱۳۹۲کاهش یافته است؛ به عبارت دیگر، بنا بر یافته‌های جدیدی وزارت بهداشت کارگران در تمام سال‌های گذشته بیش از حد نان، گوشت و میوه مصرف کرده‌اند و با کمتر از آن هم می‌توانند زنده بمانند…

Read more

استالین نماد مردم بلاروس

استالین نماد مردم بلاروس

نیکلای ولوویچ: تحلیل گرسیاسی، عضوکمیته مرکزی ومسئول بخش ایدئولوژی حزب کمونیست بلاروس.

5 مارس 1953، ژوزف استالین جاودانه شد. استالین، نظریه پرداز برجسته مارکسیسم-لنینیسم، انقلابی بلشویک، رهبر حزب کمونیست و دولتمردی بزرگ دراتحاد شوروی بود . استالین دانش آموخته  « وی. آی. لنین»،و فرمانده کل وسپهسالار خلق در پیروزی جنگ میهن سوسیالیستی است.

به بیان استالین:

"درمیان مردم و افرادی درحزب و کسانی درخارج از کشور با تحریف وسیاهکاری تهمت می زنند....با این حال تاریخ پیش می رود و زمان می گذرد چشمان نسل های جدید به اعمال پیروزی های میهن سوسیالیستی معطوف می شود... نسل های جدید سال به سال پرورش می یابند. آنها بار دیگربا برافرشتن پرچم پدران و اجداد خود به ما اعتبار می بخشند. آنها بر اساس گذشته آینده را خواهند ساخت."

ژ. و. استالین، در گفتگو با ا. م. کالونتا  نوامبر 1939

 گرچه تحولات میهن سوسیالیستی دردوران استالین به جلو بود، برنامه های باشکوه و دس…

Read more

20 blog posts