header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

هشت کشور جهان خواستار لغو تحریم‌‌ها به دلیل بحران کرونا شدند

 

هشت کشور جهان خواستار لغو تحریم‌‌ها به دلیل بحران کرونا شدند

گسترش ویروس کرونا جهان را در وضعیت استثنایی قرار داده است. کوبا، ایران و سوریه شکایت کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی مبارزه با کرونا را دشوارتر می‌کند. هشت کشور از جمله چین، روسیه و کوبا در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌ها شدند

گسترش ویروس کرونا جهان را در وضعیت استثنایی قرار داده است. کوبا، ایران و سوریه شکایت کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی مبارزه با کرونا را دشوارتر می‌کند. هشت کشور در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌ها شدند.

به گزارش دویچه وله، کمی پیش از نشست ویژه ویدئویی سران کشورها و دولت‌های به لحاظ اقتصادی پیشرفته جهان، جی۲۰، درباره بحران کرونا‌، خواست پایان دادن به تحریم‌های اقتصادی در جهان افزایش یافته است.

خبرگزاری روسی اینترفکس روز پنجشنبه هفتم فروردین (۲۶ مارس) گزارش داد که هشت کشور روسیه، چین، سوریه، ایران، کره شمالی، ونزوئل…

Read more

درگیری و تیراندازی در زندان تبریز

درگیری و تیراندازی در زندان تبریز

گروهی از زندانیان تبریز شورش کردند. از داخل زندان صدای تیراندازی شنیده شده و نیروی انتظامی و یگان ضد شورش زندان را محاصره کرده‌اند

شبکه حقوق بشر کردستان از وقوع درگیری در زندان مرکزی تبریز در پی موافقت نکردن مسئولان زندان با مرخصی زندانیان هم‌زمان با خطر شیوع کرونا خبر داد.

این وب‌سایت گزارش داد: زندانیان بندهای ۷ و ۹ زندان تبریز پنحشنبه ۷ فروردین در اعتراض به ضعف در اجرای بخش‌نامه عفو و اعطای مرخصی به زندانیان و همچنین ورود زندانیان جدید به زندان و عدم رعایت قرنطینه دست به شورش زدند.

زندان تبریز در بین برج‌های بلندمرتبه مسکونی قرار دارد و شهروندان تبریزی از واحدهای مسکونی خود از زوایای مختلف از تیراندازی و شورش در زندان فیلم تهیه کرده‌اند. در این فیلم‌ها صدای هیاهوی زندانیان و صدای شلیک چند گلوله به گوش می‌رسد. دود و آتش بخشی از زندان را فراگرفته است.

نیروی انتظامی و یگان ضد شورش در ا…

Read more

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی؛ برگشت هزاران هکتار از اراضی ملی به بیت‌المال

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی؛ 

برگشت هزاران هکتار از اراضی ملی به بیت‌المال

به گفته رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی ، هزاران هکتار زمین بیت المال در راستای مبارزه با زمین‌خواری اعاده شده است، مساحت اراضی اعاده شده ۷۳۸۰۳۱۴۱ هکتار بوده و ارزش تقریبی این اراضی ۱۲۷۵۴۷۴۰۴۶۹۵۳ ریال است.

طی این خبر موسی خلیل الهی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی بدون اشاره به نام زمین خواران، زمان واگذاری و مسئولین واگذارکننده، گفت: دادگستری کل  آذربایجان شرقی در راستای مبارزه با پدیده زمین‌خواری اقدام به تشکیل کارگروه حقوق بیت المال کرده و جلسات خود را برای رسیدگی به پرونده‌ها به صورت منظم برگزار کرده است. واضافه کرد: در سال گذشته ۵ جلسه پیرامون این موضوع تشکیل شد و در مجموع به ۱۳ پرونده رسیدگی شده است. مساحت اراضی اعاده شده ۷۳۸۰۳۱۴۱ هکتار بوده و ارزش تقریبی این اراضی ۱۲۷۵۴۷۴۰۴۶۹۵۳ ریال است.

وی افزود: ۳۰۳۸۸ متر مربع از اراضی ملی …

Read more

بدرود با رفیق فریبرز رئیس دانا!

بهروز مطلب زاده

بدرود با رفیق فریبرز رئیس دانا!

  • زمان چه زود می گذرد. مثل برق و باد. تا چشم به هم میزنی، ده - پانزده بهار و پائیز و زمستان را پشت سر گذاشته ای، فصل ها آمده اند و رفته اند، در باغ زندگی ات، شاهد پرپر شدن گل های زیادی بوده ای، و عاقبت  تو مانده ای و یادهای پراکنده ای، که گاهی، مانند پازلی که  قطعاتی از آن در پستوی ذهن ات گم و گور شده اند.
  • سال 2001 میلادی است. و اگر اشتباه نکنم اواسط فصل مهربان بهار است. خبردار میشویم که رفیق رئیس دانا آمده و قرار است در شهر دورتموند آلمان جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ برگذار کند. با پرس و جو معلوم شد که جلسه در خانه یکی از دوستان قدیمی فدائی است.

درخانه «اکبر صنایع  دوستدار» که ما «بهرام» صدایش می کنیم. همان که در میتینگ بزرگ سال 1358 سازمان فدائیان خلق در میدان آزادی تهران هدف ترکش تیردنائت ارتجاع  مذهبی قرار گرفت و یک پایش را برای همیشه از دست داد.

با دکتر رحیم احمدی، انسانی شریف و دوست داشتنی، و پزشک …

Read more

طنازی خامنه ای و روحانی بر ویرانه های اقتصاد

دکتر محمد حسین یحیایی

طنازی خامنه ای و روحانی بر ویرانه های اقتصاد

از مدت ها پیش شباهت های شگفت انگیزی بین گفتار، کردار و رفتار خامنه ای و روحانی مردان شماره یک و دو نظام مشاهده می شود، گفتار آندو به هم به قدری نزدیک شده است که گاهی در تشخیص آن مشکل پیش می آید، نگاهی به پیام های نوروزی آنان که هر دو در دقایق نخست سال از تلویزیون دولتی ایران ( صدا و سیما که از بودجه عمومی و مالیات های مردم تغذیه می کند )، پخش می شود بیانگر آن است که تفاوتی بین نهاد انتخابی ( مقام ریاست جمهوری ) و انتصابی مجلس خبرگان برای همه عمر ( رهبری ) نیست و هر دو باهم رقص کنان بر ویرانه های اقتصاد ترانه می خوانند و خود ستایی می کنند، خامنه ای از سال 1378 شعار های پر طمطراق خود را چاشنی سخنرانی کرده در دو نوبت یکی در پیام نوروزی و دیگری در سخنرانی مشهد به زبان می آورد که گویا به دولت مردان رهنمود می دهد، هرچند تا کنون به این گفتار توجهی نشده، بعد از مدتی که مجذوبان ولایت، های و هوی راه انداخته، در سالن مجلس و سخنرانی ها با تکرار آن به خود نمایی و تملق پرداختند، به فراموشی سپرده شده و گاهی هم در خلاف جهت آن حرکت کرده اند، بنابرین شعار های تکراری هر سال و ابلاغیه های ( سند چشم انداز 20 ساله، اقتصاد مقاومتی، ابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، سند الگوی پیشرفت اسلامی در 50 سال آینده ) پایان ناپذیر رهبری در همه زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همچنان بدون کارآیی ادامه دارد که امسال ویژگی دیگری هم به آن افزوده شد، خامنه ای به بهانه ویروس کرونا از رفتن به مشهد بازماند ولی پیام نورزوی خود را منتشر کرد، در این پیام به ارزیابی سال 1398 پرداخت که…

Read more

تشکل باز نشستگان، با کدامین درون مایه و سرشت؟

تشکل باز نشستگان، با کدامین درون مایه و سرشت؟

عدم وجود یک مدیریت کارآمد در حاکمیت، و دنباله روی از سیاست های اقتصادی سرمایه‌داری جهانی به قیمت ندیده گرفتن برخی اصول قانون اساسی که به منافع مردم پرداخته است، برآیند دولت‌هایی است مطلقه و استبدادی، که نتیجه سیاست‌های اقتصادی – اجتماعی این گونه حاکمیتی، بحران های لاینحل کنونی و بحران های محیط زیستی، خشکسالی‌ها، سیل‌ها، بیکاری و فقر و علاوه بر این همه، بیماری همه گیر کرونا است، که سوء مدیریت را عیان تر کرده است. شرایطی که مادر بزرگ‌ها وپدربزرگ‌ها را وادار کرده است در شرایطی که می‌باید دوران استراحت و رسیدگی به بیماری‌های ناشی از دهه ها کار وتلاش را بگذراند، با ایجاد تشکل های خود، آماده تغیر مسیر روند کنونیِ سیردگرگونی‌های قهقرایی حاکمیت دینی - سیاسی بشوند. به خصوص سوء مدیریت این ساختار مطلقه و تعدیل ساختاری‌ا ش که بار این بحران همه گیر کرونایی را هم، مانند دیگر بحران های اقتصادی – اجتماعی  به دوش کارگران، بازنشستگان و همه زحمت کشان شهر و روستا، انداخته است. شرایطی که در نهایت، شاهد قربانی گرفتن بیشتر این بیماری، از میان زحمت کشان خواهیم بود، قربانیانی که خاموش و درتنهایی و فقر خود، بدون آماری که آنها را به حساب بیاورد خواهند ُمرد. آنچه در عمل شاهد آن هستیم و با سیاست های نولیبرالی دولت، آن را ناگزیر کرده است، عدم کارایی حاکمیت و ناتوانی در یک بازتاب شایسته دولت و نهادهای وابسته‌اش نسبت به این بحران همه گیر است که با تداوم مناسبات تعدیل ساختاری و خصوصی سازی یک واقعیت نا گزیر است. از سوی دیگر شاهد فداکاری برخی پزشکان و پرستاران به قیمت جان شان در این شرایط دشوار تاریخی می‌باشیم. این بحران …

Read more

بحران کووید 19 و مالکیت خصوصی مقدس

بحران کووید 19 و مالکیت خصوصی مقدس

دکتر سیمین کاظمی

از شروع بحران بیماری کروناویروس تمام بار این بیماری به دوش بیمارستان های عمومی بوده است. اما اکنون با تشدید بحران و افزایش تعداد بیماران  نیازمند به بستری، وضعیت به گونه ای است که دیگر امکانات این بیمارستان ها برای مقابله با بیماری  کفایت نمی کند و قادر به پذیرش همه بیماران نیستند، از طرفی نیروی انسانی شان خسته و فرسوده شده و شمار قابل توجهی از آنها به بیماری مبتلا شده اند.

راه حل اتخاذ شده برای این مشکل احداث بیمارستان های صحرایی، کمک گرفتن از بیمارستان های نظامی و تبدیل اماکنی مانند ورزشگاه ها به محل بستری بیماران بوده است.  علاوه بر این در بعضی دانشگاههای علوم پزشکی، امکانات بخش بهداشت به درمان بیماری کووید 19 اختصاص یافته و وظایف مراقبتی مراکز بهداشتی متوقف شده یا به شدت کاهش یافته است.

واضح است که چنین جایگزین هایی بعلت غیر تخصصی بودن و قلت امکانات اولاً تاثیر چندانی برای مقابله با بیماری ندارند و تنها می توانند،…

Read more

پیام نوروزی اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

پیام نوروزی

 اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

هم میهنان، کارگران، زحمتکشان و بازنشستگان عزیز!

 نوروز همواره نماد روشن فرا رسیدن بهار، جشن نو شدن طبیعت و جوانه زدن نهال امید مردم به آمدن روزگاری روشن و سرشار از بهروزی، پیشرفت و شادکامی بوده است.

"اتحاد سراسری بازنشستگان ایران"، به رغم شرایط بحرانی که هم‌میهنان مان را بیش از پیش گرفتار نموده است، فرارسیدن نوروز و آغاز سال ۹۹ و آغاز فصل بهار را به همه بازنشستگان، کارگران و همه زحمتکشان ایران شادباش می‌گوید و بر این باور است که آینده از آن زحمتکشان است.

سالی که گذشت، سال سختی بود که از یک سو با اجرای بی چون و چرای برنامه های نئولیبرالی دولت اعتدال، مانند دولت‌های پیشین حکومت، به فلاکت بیشتر تهیدستان منجر شد و مردم را به فقری فراگیر کشاند و از سویی تحریم های غیر انسانی گسترده کشورهای امپریالیستی به رهبری آمریکا بر ژرفای این فلاکت افزود. استمرار اعتراضات گسترده مردمی در طی سال گذشته از اعتصابات کارگران، اعتراض دانشجویان، پرستاران، معلمان، تا تجمعات پی در پی بازنشستگان و کشاورزان و جنبش گرسنگان و حاشیه نشینان شهرها، همه و همه نشانگر رنج بی حد مردم تحت فشار بود…

Read more

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران درباره‌ی درگذشت فریبرز رئیس‌دانا

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران

درباره‌ی درگذشت فریبرز رئیس‌دانا

کانون نویسندگان ایران: او از میان ما رفت، بی آن که محقق شدن آرمان‌های شریف انسانی‌اش را به چشم ببیند و شاهد برچیده شدن بساط سانسور، استثمار، فقر و نابرابری باشد. با این وجود با ده‌ها اثر ارزشمند که در زمینه‌ی اقتصاد سیاسی، شعر و نقد ادبی از خود به یادگار گذاشت

فریبرز رئیس‌دانا، نویسنده، اقتصاددان و عضو قدیمی و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که در تاریخ بیستم اسفند ۱۳۹۸ به دلیل احتمال ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان تهرانپارس بستری شد، ساعت پنج صبح دوشنبه بیست و ششم اسفند ماه درگذشت.

فریبرز رئیس‌دانا نویسنده‌ای آزادی‌خواه، روشنفکری متعهد و برابری‌‌طلب، اقتصاددانی پرآوازه، صدای بی‌صدایان و زبان گویای کارگران و فرودستان و مدافع سرسخت آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا بود. دارای شخصیتی ممتاز و چند وجهی بود و همزمان در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حضور همزمان و مداوم داشت. فعالان کارگری، کنشگران محیط زیست و فعالان حوزه‌ی زنان از یاری‌اش برخوردار بودند، پژوهشگران حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی از دانش و بینش او بهره می‌بردن…

Read more

نرم نرمک می رسد اینک بهار

 

نرم نرمک می رسد اینک بهار

نرم رمک می رسد اینک بهار

بوی باران بوی سبزه بوی خاک
شاخه های شسته باران خورده پاک

آسمان آبی و ابر سپید
برگهای سبز بید

عطر نرگس رقص باد
نغمه شوق پرستو های شاد

خلوت گرم کبوترهای مست
نرم نرمک می رسد اینک بهار
خوش به حال روزگار

خوش به حال چشمه ها و دشت ها
خوش به حال دانه ها و سبزه ها

خوش به حال غنچه های نیمه باز
خوش به حال دختر میخک که می خندد به ناز

خوش به حال جام لبریز از شراب
خوش به حال آفتاب
ای دل من گرچه در این روزگار

جامه رنگین نمی پوشی به کام
باده رنگین نمی نوشی ز جام

نقل و سبزه در میان سفره نیست
جامت از آن می که می باید تهی است

ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب
ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار

گر نکویی شیشه غم را به سنگ
هفت رنگش میشود هفتاد رنگ

فریدون مشیری

 

Read more

پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹

پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹

آنچه به‌عنوان پیش‌بینی مطرح می‌شود به‌معنای سرنوشت محتوم نیست.هر زمانی که کل حکومت خطاهای فاحش‌ در سیاست‌های خود را در سه دهه گذشته به رسمیت بشناسد وبه سمت اصلاح آن حرکت کند، راهکارهای متعددی برای برون رفت از این بحران ها به صورت تدریجی وجود دارد

یک اقتصاددان در تحلیلی اجمالی به پیش بینی شرایط اقتصادی ایران در سال ۹۹ پرداخته است.

به گزارش جماران ، فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشتی نوشت: شرایط کنونی اقتصاد ایران با انبوهی از بحران‌ها و دورهای باطل روبه‌رو است که ثمره سیاست‌گذاری اقتصادی در سه دهه گذشته است و امروز ما آن چیزی را درو می‌کنیم که در دهه‌های گذشته بارها توسط کارشناسان به مسئولان گوشزد شده و نادیده گرفته شده بود. لفظ کلی «کسری بودجه» ابعاد بسیار پیچیده‌ای پیدا کرده که اگر به تمام جزئیات آن توجه نشود و تنها به ریشه‌های آن که در کتاب درسی مطرح است، برای چاره‌جویی بسنده کنیم، قطعاً بحران‌هایمان شدت خواهد گرفت…

Read more

یاد و خاطره رفیق فریبرز رئیس دانا گرامی باد!

یاد و خاطره رفیق فریبرز رئیس دانا  گرامی باد!

با کمال تاسف اطلاع یافتیم که رفیق فریبرز دانا اقتصاددان و مبارز نامی کشورمان  پس از شش روز مبارزه با بیماری کرونا صبح امروز (دوشنبه - ۲۶ اسفندماه) در بیمارستان تهران پارس تهران، درگذشت. وی هنگام مرگ 71 سال داشت.

فریبرز رئیس دانا استاد اقتصاد دانشگاه تهران، یکی از فعالترین مدافعان حقوق زحمتکشان، پیرو سوسیالیسم، یکی از پیگیرترین مدافعان حقوق خلق های ایران، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی، عضو کانون نویسندگان ایران بود که تا آخرین لحظه عمرش علیرغم تمام مشکلاتی که رژیم جمهوری اسلامی برایش ایجاد کرده بود، از پای ننشست و به مبارزه ادامه داد.

وی در طول عمر پربارش نویسنده بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی و اجتماعی بود که از آن میان می توان به کتاب های زیر اشاره کرد:   پ‍ول و ت‍ورم،  کم توسعگی اجتماعی ــ اقتصادی، اموز و نی ها، بررسی هایی در آسیب شناسی اجتماعی ایران، علوم بهزیستی و توانبخشی، بررسی های کاربردی و توسعه ایران (3 جلد)، اقتصا…

Read more

رد پای «جهانگیری» در پرونده فساد کشت مغان

رد پای «جهانگیری» در پرونده فساد کشت مغان

عضو هیئت تحقیق و تفحص مجلس جزئیات پرونده فساد کشت و صنعت مغان را در سازمان خصوصی سازی که ردپای اسحاق جهانگیری در آن وجود دارد را تشریح کرد.

احمد علیرضابیگی عضو هیئت تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی سازی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت بررسی پرونده کشت و صنعت دشت مغان اظهار داشت: پس از بازداشت پورحسینی، دژپسند در مقام دفاع از تصمیماتی که گرفته شده، اعلام کرد که تمام واگذاری‌ها درست بوده و ایرادی به آن‌ها وارد نیست اما در یکی دو ماه اخیر اتفاقاتی رخ داده که حکایت از آن دارد که سازمان خصوصی سازی هم پذیرفته که این واگذاری‌ها درست نبوده است.

وی افزود: بنابراین هیئت واگذاری، رسیدگی به تعدادی از پرونده‌ها را به هیئت داوری موضوع ماده ۳۰ قانون اجرا سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی واگذار کرده است؛ در واقع درخواست ابطال واگذاری‌ها را ارائه داده که علی القاعده این ابطال باید از طریق هیئت داوری انجام شود…

Read more

اینک استادغلامحسین فرنود در میان ما نیست

رودخانه ای که جاری بود و هرکس به اندازه توانش از آن سیراب می شد.

اینک استادغلامحسین فرنود در میان ما نیست

با کمال تاسف خبر دار شدیم که استاد غلامحسین فرنود نویسنده خلقی، معلمی شکیبا، فرزانه ای فروتن و انسانی آگاه و خردگرا امروز شنبه 24 اسفند ما را ترک کرد.

به قول یکی از نزدیکانش؛ غلامحسين فرنود در بستري از دوران شكوفايي فرهنگي ايران ـ آذربايجان باليده و به نسلي از روشنفكران و تحصيل‌كردگان و هنرمنداني از جمله صمد بهرنگي و غلامحسين ساعدي و … تعلق داشته است كه اعتقاد راسخ به توان فرهنگ بومي براي بازتوليد فرهنگ ملي خويش داشتند و به شناخت جهان پيرامون اين فرهنگ اهميت ويژه‌اي مي‌دادند؛ نسلي كه هم و غم خويش را معطوف به گشودن دريچه‌هايي به جهان بيرون از اين فرهنگ مي‌كردند. نسل فرنود ويژگي‌هايي داشت كه متأسفانه پس از آنان تكرار نشده است. صراحت در بيان ديدگاه و صداقت در ارائه‌ي آن، جايگاهي به آنان داده كه ايشان را از نسل پس از خود جدا كرده است. فرنود به باور خيلي‌ها زنده نگه‌دارنده و صد البته رونق‌دهنده‌ي آن راه پرنشاط و خلاق بوده است. …

Read more

رشد تصاعدی مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی

هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

رشد تصاعدی مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۲۷۹ نفر رسید که متاسفانه از این تعداد تاکنون ۲۶ نفر فوت کرده‌اند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، محمدحسین صومی با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آذربایجان شرقی اظهار داشت: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آذربایجان شرقی به 279 نفر رسید که متاسفانه از این تعداد تاکنون 26 نفر فوت کرده‌اند.

وی افزود: در طول 24 ساعت گذشته 58 مورد کرونا مثبت جدید شناسایی شده و در مجموع 279 مورد مثبت کرونا داریم و بیش از 400 نفر در بیمارستان‌های استان مشکوک به کرونا بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن هشدار درباره رشد تصاعدی مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: به حالت تصاعدی 50 درصد مراجعه‌کنندگان مبتلا به کویید 19 بودند و هرکدام از مبتلایان حداقل 3 نفر را به ویروس مبتلا کرده‌اند؛ به عبارت دیگر فقط 10 درصد مبتلایان به بیمارستان مراجعه‌ می‌کن…

Read more

وضعیت جنبش کارگری در شرایط امروز

وضعیت جنبش کارگری در شرایط امروز

 مطالبات و چشم انداز آینده

رسالت اجتماعی جنبش کارگری

طبقه کارگر در ایران از داشتن تشکل طبقاتی مستقل و ویژه و حضور تاثیرگذار در سرنوشت خود و جامعه محروم است. اما دلایل مختلف این محرومیت چیست؟

امروزه طبقه کارگر ایران با جمعیتی بیش از ۲۶ میلیون نفر در بخش‌های صنعت، معدن، خدمات، کشاورزی و خدمات اداری و بانکی چونان غولی اما خفته و بیمار است. کارگران در شرایط مختلف استخدامی و برقراری رابطه‌ی کار شامل ۱۳.۷ میلیون بیمه شده (بخش خصوصی)، ۳.۷ میلیون مزدبگیر شاغل در بخش عمومی، ۳.۲ میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیرِ سازمان تامین اجتماعی، ۶.۲ میلیون بیکار و شمار بسیار زیادی مزد‌بگیر بخش خصوصی بیمه‌نشده، در راستای تولید یا تحقق ارزش‌اضافه به‌کار گمارده می‌شوند. این نیروی اجتماعی بالقوه نیرومند اما خفته و بیمار که هرازگاهی متاثر از فشارها و کنش‌های مختلف اقتصادی-اجتماعی واکنش‌هایی غالبا تدافعی و پراکنده و گاه به‌طور مقطعی خشن و فراگیر از خود نشان می‌دهد، به دلیل نبود آگاهی طبقاتی و دیگر عوامل موثر، از داشتن تشکل طبقاتی مستقل و ویژه و حضور تاثیرگذار در سرنوشت خود و جامعه محروم است. هرچند آمارها در ایران به‌طور عمده و اغلب به‌طور عمد فاقد دقت و درستی کافی هستند اما برای داشتن درکی بهتر از این وضعیت نگاهی گذرا به چند داده از مرکز آمار ایران ضروری است.…

Read more

.ویروس کرونا اقتصاد ایران را به کما می برد

.ویروس کرونا اقتصاد ایران را به کما می برد

دکتر محمد حسین یحیایی

اقتصاد ایران از مدت ها پیش گرفتار بیماری های کشنده ای مانند کاهش رشد، رکود، تورم ، بیکاری گسترده، کاهش شدید ارزش پول ملی و نابسامانی مدیریتی شده بود که مهمان ناخوانده ای بنام « کرونا » از راه رسید، رژیم درمانده سیاست همیشگی خود را به کار برد، ارگان ها و نهاد های امنیتی خود را وارد میدان کرد، از همان روز های نخست نهاد های به اصطلاح انتخابی به حاشیه رانده شدند، وزیر بهداشت که مسئولیت حفظ سلامتی مردم را دارد دو نامه به « حسن روحانی » رئیس دولت نوشت که در شورای امنیت ملی قرائت شود، در نامه نخست « نمکی » وزیر بهداشت از روحانی درخواست می کند که برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا راهپیمایی 22 بهمن لغو شود و احتمالا انتخابات 2 اسفند برگزار نشود که این خود نشان می دهد که سران رژیم، شورای امنیت ملی، سران سپاه و خامنه ای از وجود ویروس بویژه در شهر قم خبر داشتند ولی « وحید حقانیان » نظر خامنه ای را ابلاغ کرده و گفته: « صلاح نیست »، در نتیجه حسن روحانی هم به نمکی گزارش داده که اختیار تصمیم گیری در این مورد از ما سلب شده و کاری از دست ما ساخته نیست، نمکی نامه دیگری به روحانی می نویسد و در خواست می کند که با احتکار و بازار سیاه ماسک و دیگر وسائل بهداشتی برخورد شود که بازهم جواب منفی و مایوس کننده است، همسو با آن خامنه ای دست بکار می شود و در درس خارج خود که با فاصله زیادی از آخوند ها و طلبه ها نشسته بود می گوید: آمریکا و دشمنان و رسانه های خارجی با تبلیغ خطر یک بیماری و ایجاد هراس می خواستند مردم در انتخابات شرکت نکنند که شکست خوردند و انتخابات پر شکوه ( در شهر های بز…

Read more

در تب کرونا،کسی به فکر زن ها نیست

به مناسبت روز جهانی زن؛

در تب کرونا،کسی به فکر زن ها نیست

۳ میلیون زن در اقتصاد غیر رسمی «نان» در می آورند

حال که غیررسمی زدایی صورت نگرفته و هیچ نهادی متولی نظارت بر ایمنی و سلامت زنهای شاغل در اقتصاد غیررسمی نیست، باید گفت کسی به فکر این زنها نیست؛ زن‌هایی که همیشه و همه وقت، تنها بوده‌اند و تنها جنگیده‌اند و حالا در بحران کرونا هم تنها مانده‌اند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، سالهاست که دیگر «زن بودن» به معنای «خانه‌نشینی» نیست! این خانه ننشستن و به میدان اقتصاد پا گذاشتن، برای گروهی از زنان به معنای پیشرفت اجتماعی و تحرک طبقاتی و فرهنگی است که از دل تغییرات مثبت فرهنگی و بالا رفتن سطح تحصیلات، توانمندی و آگاهی اجتماعی زنان و خانواده‌های آنها برمی‌خیزد اما برای گروهی دیگر از زنان، به معنای یک «اجبار ناخواسته» و معلولِ پایین بودن سطح درآمد خانوارها، بی‌ثباتی و تورم اقتصادی و تمام مولفه‌های اقتصادی و اجتماعی است که یک زن را در مقامِ «سرپرست خانوار» می‌نشاند…

Read more

کانون نویسندگان ایران «بزرگداشت هشتم مارس، روز جهانی زن»

کانون نویسندگان ایران

«بزرگداشت هشتم مارس، روز جهانی زن»

بیش از یک سده از جهانی شدن هشتم مارس با عنوان «روز زن» می گذرد. روزی که نماد جنبش‌های مبارزاتی زنان برای برخوردار شدن از آزادی و حقوق برابر است. این جنبش‌ها، در اعتراض به دیدگاه‌ها و نهادهایی شکل گرفت که با در دست داشتن سرمایه، نیروی کار، ابزارهای تولید، قانونگذاری و قدرت سیاسی، به مردان به عنوان جنسیت فرادست رسمیت می بخشید و و زنان را در اقشار فرودست جامعه جای می داد.

اکنون که در سراسر جهان جنبش‌های زنان‌، بسیاری ازدولت‌ها را ناگزیر کرده است به مطالبات آنان در عرصه‌های گوناگون اجتماعی و سیاسی گردن نهند، نظام حاکم بر ایران با رواداشتنِ تبعیضِ مضاعف بر زنان همچنان از پرچم‌داران حذف آنان از سطوح خرد و کلان نهادهای تصمیم‌گیری است؛ نظامی که با تصویب قوانین مردسالارانه و ناعادلانه‌ای چون حجاب اجباری، تفکیک‌های جنسیتی، منع حضور و کنشگری زنان در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، از بدن، خانه، خانواده، خیابان، قانون و جامعه برای زنان زندان‌ ساخت و همه‌ی امکانات خود را برای ساختن جامعه‌ای با فرهنگی زن‌ستیز و خشونت‌هایی برآمده از نابرابری جنسیتی به کارگرفت تا از گلوگاه فشارهای ناشی از آن، دختران ِ محکوم ِخیابان انقلاب، دختران ِدر آتش سوخته‌ی ورودی ورزشگاه‌ها، مادرانِ دادخواه در…

Read more

در حاشیه انتخابات

در حاشیه انتخابات

 ناصر آقاجری

نهاد های دولتی شرکت در انتخابات را 5 7\ 42 درصد اعلام نمودند. در حالی که در یزد آرای باطله 14 درصد و در تهران آرای باطله از آرای نفر اول بیشتر بود!!

در هر صورت میزان مشارکت مردم نسبت به انتخابات پس ازانقلاب پایین ترین میزان مشارکت را نشان می دهد. در حالی که برخی منابع میزان مشارکت مردم را 7 \ 19 درصد اعلام نموده اند. از سوی دیگر در رسانه های مجازی نامه ای از طرف وزیر کشور به رییس جمهور منتشر شده است که میزان مشارکت مردم را در کل کشور42 \ 13 در صد نشان می دهد، در این شرایط برخی صاحب نظران دولتی که در مورد سقوط آرا نگران شده اند، فرمودند: همیشه حق با اکثریت نیست، امام حسین هم با 72 تن در مقابل 30 هزار تن قرار گرفت. ولی ایشان فراموش کرده اند به فرمایند که امام حسین بسیج 20 میلیونی و ارتش و ارتش سپاه را پشتوانه خود نداشته است، ارتش هایی تا دندان مسلح در مقابل مردمی مسالمت جو با دستانی خالی. این مردم مند که برخی از ترس اخراج از کارهای دولتی، برخی از ترس قطع یارانه، برخی کارمند دولت ند و . . . اجبارا به پای صندوق رای آمده اند، ولی باز شاهد مشارکت زیر حتی 50 درصدی انتخابات هستیم. اگر آرای باطله را که خود نوعی اعتراض و نفی انتخابات است به آن اضافه کنیم میزان دقیق مشارکت را در خواهیم یافت. واقعیت رخ داده بزرگ تر از آن است که در تصور بگنجد. انقلابی آرام و بدون خون ریزی رخ داد و به جهانیان نشان داد مردم ایران همان مردمانی هستند که بدون داشتن کارخانه های بزرگ تولیدی سوسیال دموکرات شده بودند وبا خون خود مشروطه را در…

Read more

20 blog posts