header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

دانشگاه تبریز دربین دانشگاه های برتر جهان

دانشگاه تبریز دربین دانشگاه های برتر جهان

بر اساس رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۲۰، دانشگاه تبریز در هشت رشته مهندسی در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، در رتبه بندی موضوعی شانگهای، در حوزه مهندسی در ۲۲ رشته رتبه بندی انجام شد که دانشگاه تبریز در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی اتوماسیون و کنترل، مهندسی علم و فناوری ابزار آلات، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، علوم و مهندسی انرژی و منابع آب توانست در جمع برترین‌ها قرار گیرد.
 
طبق گزارش مؤسسه رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۲۰، دانشگاه تبریز در بخش منابع آب با قرار گرفتن در رده ۱۰۱تا ۱۵۰ جهان، پس از دانشگاه تهران و شیراز در جایگاه سوم دانشگاه‌های دولتی ایران قرار گرفته است.
در رشته مهندسی اتوماسیون و کنترل نیز دانشگاه تبریز تنها دانشگاه حاضر از ایران با رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰ در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار دارد.
در ر…

Read more

موج جدید تورم ما را به کجا می‌برد؟

موج جدید تورم ما را به کجا می‌برد؟

سقوط ارزش ریال، ساخت قدرت طبقاتی و چشم‌اندازهای موجود

این روزها ارزش برابری ریال با دلار و دیگر ارزها به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسیده است و هر روز شاهد سقوط جدیدی در ارزش ریال بوده‌ایم. زمینه‌ها، ریشه‌ها و علل این روند چیست و چه سرانجامی برای اقتصاد ایران رقم خواهد زد؟

به‌نظر می‌رسد در حساس‌ترین مقطع زمانی سال‌های بعد از انقلاب قرار گرفته‌ایم. انسداد ساختاری اقتصاد ایران که از ابتدای دهه‌ی حاضر فعلیت یافت، در پی دو سال متوالی نرخ‌های رشد منفی اقتصادی، شرایطی را برای اقتصاد ایران رقم زده که قاطعانه می‌توان گفت در پایان سال جاری، نرخ رشد اقتصادی دهه‌ی 90 بدترین رکورد منفی تاریخی را بعد از سال‌های پایانی جنگ هشت‌ساله ثبت کند. از ابتدای دهه‌ی حاضر خورشیدی تا پایان سال 98 میانگین نرخ رشد اقتصادی حدود 0.25 درصد و نزدیک به صفر بوده و روندهای کنونی نشان می‌دهد که نرخ رشد ده‌ساله‌ی صفر درصدی برآوردی واقع‌بینانه است…

Read more

۲۳۱ میلیون تومان اولین دریافتی نمایندگان مجلس

سالی که نکوست از بهارش پیداست

۲۳۱ میلیون تومان اولین دریافتی نمایندگان مجلس

در حالی که کشور در بحران عمیق اقتصادی به سر می برد و بیکاری بخش بزرگی از نیروی کا را شامل می شود. کارگران شاغل هم ماه ها حقوق معوقه دارند. اولین دریافتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قابل توجه و تامل است. اولین پرداختی به هر نماینده مجلس ۲۳۱ میلیون تومان. حسن جلالی نماینده رفسنجان و انار (کرمان) به رسانه ها اطلاع داد که اولین حقوق نمایندگی ۱۱ میلیون تومان واریز شده به علاوه ۲۰۰ میلیون تومان بابت مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شده جمعا ۲۳۱ میلیون تومان برای نمایندگان واریز شده است.

مجلس شورای اسلامی در اولین نشست خود، تغییراتی در بودجه هزینه های جاری مجلس داد. از جمله: بودجه خبرگزاری خانه ملت را از یک میلیارد تومان به ۱۱ میلیارد تومان رساند. بودجه خود مجلس هم از ۵۰۱ میلیارد تومان به ۵۷۱ میلیارد تومان افزایش داد. بودجه جاری شورای نگهبان …

Read more

هزینه ۸۷ هزار میلیارد تومانی مجلس به حساب جیب ملت

هزینه ۸۷ هزار میلیارد تومانی مجلس به حساب جیب ملت

به گزارش شرق، در سال بدون نفت، دولت به‌سختی مملکت را اداره می‌کند. ارزی برای تأمین نیاز‌های کشور و پوشش هزینه‌ها به کشور نمی‌آید و دولت به عقیده برخی کارشناسان با ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است. در این شرایط مجلس بودجه خود را از ۵۰۱ میلیارد تومان به ۵۷۱ میلیارد تومان افزایش داده است.

این نکته هم شایان ذکر است که بودجه سال ۹۹ برعکس بودجه سنوات گذشته، به‌دلیل شیوع کرونا در پارلمان به صحن علنی نرفت. آنچه برای بودجه ۹۹ تصمیم‌گیری شد، از دل کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم بیرون آمد و در نهایت به قانون بودجه ۹۹ تبدیل شد. باری هم که تصمیمات این کمیسیون به دولت اضافه کرده، برابر با ۸۷ هزار میلیارد تومان است.

بعد از تصویب قانون بودجه، مجلس عوض شد و نمایندگان دور جدید به‌محض آغاز کار دعوت از مسئولان را شروع کردند تا آن‌ها پای میز پاسخ‌گویی، عملکردشان را توضیح دهند؛ اما این پرسش اساسی مطرح است که آیا مجلس یازدهم به این هزینه‌تراشی‌های پارلمان در سال بدون ارز نفتی آگاه نیست؟…

Read more

ضرب و شست نیروهای انتظامی به پرستاران خسته و معترض

ضرب و شست نیروهای انتظامی

به پرستاران خسته و معترض مشهد

چهارشنبه ۱۱تیر پرستاران مشهدی برای پیگیری مطالباتشان مقابل دادگستری شهر تجمع کردند. مأموران انتظامی با باتوم و شوک الکتریکی به پرستاران حمله کردند و بنرها و پلاکاردهایشان را پاره کردند و تعدادی از آنها را دستگیر کردند. دبیرکل خانه پرستار اعلام کرد که چند تن از پرستاران آزاد شدند.

چهارشنبه ۱۱ تیر: تجمع پرستاران معترض دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقابل دادگستری شهر. نیروی انتظامی این تجمع مسالمت‌آمیز را به خشونت کشاند. (عکس: توییتر)

تجمعات پرستاران در شهرهای مختلف ایران به دلیل نارضایتی از شرایط کار در بیمارستان‌ها، آن هم در دوران همه‌گیری ویروس کرونا و با توجه به کمبود امکانات در مراکز درمانی و کار طاقت‌فرسا بدون استثناء همواره مسالمت‌آمیز و دور از خشونت بوده است. تجمع پرستاران معترض دانشگاه علوم پزشکی مشهد در روز چهارشنبه هم مسالمت‌آمیز بود. با این ‌حال نیروی انتظامی به پرستاران معترض حمله کرد. روشن نیست که در حمله مأموران چه تعداد از پرستاران مجروح شده‌اند. خبرگزاری‌های داخلی در این‌باره سکوت کرده‌اند.…

Read more

جان نرگس محمدی در زندان زنجان در خطر است

محمود بهزادی، وکیل نرگس محمدی:

جان نرگس محمدی در زندان زنجان  در خطر است

وکیل نرگس محمدی اطلاع رسانی کرد و گفت: علاوه بر در خطر بودن جان نرگس محمدی در میان زندانیان عادی، زندان زنجان امکانات کافی برای رسیدگی به بیماری او در اختیار ندارد. متاسفانه زندان زنجان هیچ بند ویژه ای برای زندانیان سیاسی ندارد. تنها زندانی سیاسی آنجا خانم نرگس محمدی است. به همین دلیل هم در بند زندانیان عادی نگهداری می شود. پس از اینکه ایشان توسط یکی از زندانیان تهدید شده بود، ما چند نامه به دادستان نوشتیم و بالاخره کسی را که با چاقو اقدام به تهدید کرده بود، از آن زندان خارج کردند.

این زندان بدون هیچ امکاناتی است و متاسفانه خانم محمدی درکنار زندانیان خطرناکی نگه داری می شود که مرتکب قتل شده اند. کسانی که به دلیل در شرف اعدام قرار داشتن، عصبی تر از سایر زندانی ها هستند. این زندان فاقد هرگونه امکانات ورزشی بوده و اجازه داشتن کتاب نیز در آن نمی دهند. حتی “نهج البلاغه” هم در اختیار زندانیان قرار نمی دهند…

Read more

علت انفجار کلینیک درمانی «سینا اطهر» اعلام شد

علت انفجار کلینیک درمانی «سینا اطهر» اعلام شد

شامگاه سه‌شنبه ۱۰ تیر کلینیک درمانی «سینا اطهر» واقع در خیابان شریعتی تهران در پی یک انفجار دچار آتش‌سوزی شد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از کشته شدن دست‌کم ١٩ نفر در جریان این حادثه خبر داد. اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرده است که تاکنون اجساد ۱۸ تن از جان‌باختگان حادثه شب گذشته آتش‌سوزی در کلینیک سینا اطهر «جهت تعیین علت فوت» به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ صبح چهارشنبه از بازداشت چهار نفر در رابطه با این حادثه خبر داد. سردار کیوان ظهیری در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت:  

«مقام محترم قضائی شب گذشته و پس از وقوع این حادثه دستور بازداشت چهار نفر را در رابطه با این حادثه صادر کرد. یکی از این افراد که در محل حضور داشت توسط پلیس بازداشت شد و دستگیری سایر متهمان نیز در دستور کار قرار دارد.»…

Read more

شرط کارگران هفت‌تپه برای پایان اعتصاب:

شرط کارگران هفت‌تپه برای پایان اعتصاب:

مجتمع را به بخش دولتی برگردانید!

کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه که از دو هفته پیش در اعتراض به تعویق حقوق و سایر مشکلات صنفی خود دست از کار کشیده‌‌اند، امروز دوشنبه، ۹ تیرماه با تجمع مقابل ساختمان فرمانداری شوش بر تحقق خواسته‌های قبلی خود پا فشاری کردند.

به گزارش ایلنا، معترضان که پایان اعتصاب خود را به واگذاری دوباره محل کار خود به بخش دولتی منوط کرده‌اند، با اشاره به مبهم بودن وضعیت زمین‌های مزارع کشت نیشکر تاکید کردند که در حال حاضر چون فصل آماده‌سازی زمین‌های کشاورزی برای کاشت نیشکر است، کارفرما باید برای آماده‌سازی زمین‌ها تعجیل کند.

این کارگران می‌گویند: آماده‌سازی زمین‌ها برای کشت نیشکر از خرداد ماه تا پایان شهریور ماه، درحالی انجام می‌شود که از ابتدای مرداد ماه کشت نیشکر شروع می‌شود. در حال حاضر آماده‌سازی زمین دیر شده و برای شروع حداقل باید هزار هکتار زمین برای کشت نیشکر آماده‌سازی شود…

Read more

دلنوشته نظم گونه و شاعرانه نرگس محمدی

دلنوشته نظم گونه و شاعرانه نرگس محمدی

 از داستان زندگی زندانیان زندان زنجان

من اینجا هستم، بین چهار دیوار بلند سرد و سیاه ...

زندان قربانیان بی رنگ

هریک ،چکیده و عصاره رنج و آه

بر سردر زندان ما کوبیده اند به رنگ سیاه

حجاب،در دنیا و آخرت مایه سعادت و رفاه

در داخل این کشتنگاه

زنان

در نشئه جهنمی کریستالها ،میکشند شور جوانی را ،

کارگران جنسی ،قربانیان در بسترگاه

سیاه میکنند سرخی عشق و زندگانی را

پس از عمری همخوابگی با مردها

حسرت میکشند بوسه  عاشقانه را ، زمزمه ترانه را

زنی نابینا ،به اتهام تاسیس خانه فساد و فحشاء

بر آورد میکند قیمت بدن ها را

در تاریکی شب ، کنج زندان

دختری عاصی،لخت وبی پروا

میخواهد یک مرد را

زنی از شدت فقر، دزدیده یک عدد پفک نمکی

برای کودک گرسنه لاغر اندامکی

چه نیک ،ماموران عدالت او را یافته و کرده اند داغکی، در این محبس پر فلاکتی

در شهری که مردان

آزادند همبستر باشند با بی نهایت زنان…

Read more

تصاویر ماهواره‌ای از محل انفجار در شرق تهران فرضیه‌های جدیدی را مطرح کرد

تصاویر ماهواره‌ای از محل انفجار در شرق تهران فرضیه‌های جدیدی را مطرح کرد

تصاویر ماهواره‌ای، محلی را که نیمه شب پنجشنبه در شرق تهران در آن یک انفجار رخ داد نشان می‌دهد که برخی از تحلیلگران معتقدند، تونل‌های زیرزمینی و سایت‌های تولید موشک ایران در این مکان پنهان شده است.

این انفجار در اولین ساعت‌های روز جمعه ۲۶ ژوئن (شش تیر) رخ داد که آتش ناشی از آن از فاصله دور نیز قابل مشاهده بود. گرچه مقام‌های ایران دلیل آن را انفجار مخزن گاز عنوان می‌کنند اما برخی نیز نسبت به این موضوع ابراز تردید کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که واکنش غیرمعمول مقام‌های ایران پس از انفجار، ماهیت حساس منطقه‌ای را نشان می‌دهد که بازرسان بین‌المللی معتقدند که دو دهه پیش در آنجا جمهوری اسلامی آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را انجام داده است.

این انفجار باعث لرزش خانه‌های اطراف و ترک برداشتن شیشه پنجره‌ها شد و در نخستین ساعت‌های روز جمعه، افق منتهی به کوه‌های البرز را روشن کرد…

Read more

پخش۸۶۰ اعتراف اجباری در صدا و سیما در یک دهه

اعتراف اجباری با شکنجه های جسمی و روانی، در زندان های جمهوری اسلامی

پخش۸۶۰ اعتراف اجباری در صدا و سیما در یک دهه

ضبط اعترافات اجباری توسط نهادهای امنیتی با همکاری خبرنگاران و رسانه‌های حکومتی، از جمله صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در تهیه و پخش آن‌ها، یکی از روش‌های مرسوم سرکوب مخالفان و منتقدان حکومت بوده است.

دو نهاد حقوق بشری با انتشار گزارشی مشترک از ۸۶۰ مورد پخش اعترافات اجباری و هتک حرمت از تلویزیون ایران خبر دادند و خواستار توقف پخش اعترافات شدند. در گزارش مفصل دو جمعیت روند تهیه و پخش اعترافات نیز افشا شده است…..

عدالت برای ایران” و “فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر(FIDH)” دو نهاد حقوق بشری، روز پنجشنبه ۵ تیر (۲۵ ژوئن) با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف استفاده حکومت ایران از اعترافات اجباری شدند. در بیانیه این دو نهاد که در تارنمای “عدالت برای ایران” منتشر شده آمده است طی یک دهه اخیر دست‌کم اعترافات اجباری ۳۵۵ نفر و تهمت‌های ناروا علیه ۵۰۵ نفر از تلویزیون دولتی ایران پخش شده است…

Read more

رودخانه ارس به دلیل پساب کارخانه های ارمنستان سرطان زاست

رودخانه ارس به دلیل پساب کارخانه های ارمنستان سرطان زاست

نماینده اردبیل در شورای عالی استان گفت: بر اثر پساب کارخانه‌های صنعتی کشور ارمنستان که وارد آب مصرفی این منطقه می‌شود اکثر مردم به بیماری سرطان مبتلا شده اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پویا مجرد در این باره گفت: هیچ خانوده‌ای را در پارس آباد نمی بینید که یکی از عزیزانش را در تصادفات جاده‌ای یا بیماری سرطان از دست نداده باشد. تصادفات بیشتر در جاده پارس آباد - اردبیل که به "جاده مرگ" مشهور است، روزانه قربانیان زیادی می‌گیرد.

وی ادامه داد: سرطان ناشی از فاضلاب کارخانجات صنعتی کشور همسایه مان ارمنستان نیز بلای جان مردم پارس آباد شده و آمار سرطان گوارش را در استان اردبیل به رتبه اول رسانده است.

مجرد عنوان کرد: به عنوان نماینده مردم اردبیل در شورای عالی استان‌ها برای برطرف شدن این دو معضل اساسی از مسئولان می خواهم که برای این مشکلات که با جان مردم بازی می کند هر چه زودتر چاره ای بیندیشند…

Read more

۴۲ کارگر آذرآب اراک به زندان، شلاق و کار رایگان محکوم شدند

۴۲ کارگر آذرآب اراک به زندان، شلاق و کار رایگان محکوم شدند

در کشورما سنگ را بسته اند و سگ را رها کرده اند. در حالیکه رسانه های دولتی و نیمه دولتی هر روز  به دلیل "رقیب کشی" و یا  هر دلیل دیگری گوشه ای از دزدی ها و فسادهای نجومی و غیر قابل تصور نهادهای حکومتی را می نویسند (البته با این شرط که مهره های اصلی ضربه نخورند)، دادگاههای جمهوری اسلامی، کارگرانی را که جرمشان اعتراض به بیکاری، حقوق های معوقه و بویژه خصوصی سازی که سرچشمه بسیاری فسادهای مالی است، به زندان، شلاق، جریمه نقدی و بیگاری محکوم می کند. در سالهای اخیر به همین جرم  صدها کارگر دستگیر، زندانی و زیرفشار نیروهای امنیتی قرار گرفته اند. آخرین نمونه آن محکومیت کارگران مجتمع آذرآب اراک است.

۴۲ کارگر مجتمع آذرآب اراک که در جریان اعتصاب و راهپیمایی مهرماه ۹۸ احضار و بازداشت شده بودند، به یک سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

بر اساس این حکم که چهارشنبه چهارم تیر توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری اراک صاد…

Read more

گامی در راه گشایش معماهای تبلیغ علیه نظام واقدام علیه امنیت ملی

گامی در راه گشایش معماهای تبلیغ علیه نظام واقدام علیه امنیت ملی

دیرزمانی است که گردانندگان دستگاه قضایی کشورمان، ایران، ازمتهم کردن فعالان سیاسی ومدنی به تبلیغ علیه نظام و توطئه و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی و… بهره می گیرند و گاه تنها برخی از واژه های بیانگر این اتهامها را اندکی تغییر می دهند. همچنین، این گونه اتهامها را کمابیش به همه ی کسانی که در پهنه ی نقد ومخالفت با روشها و اقدامهای ارکان دولت گام برمی دارند، صرف نظرازنوع و شکل فعالیت آنان، از شرکت در گروههای سیاسی اپوزیسیون تا خبرنگاری، روزنامه نگاری، فعالیت ادبی وهنری و… نسبت می دهند.

پرسش این است که مگرامنیت ملی به مویی بند است که با کوچکترین حرکت منتقدان درچارچوب هرمصاحبه، مقاله، شعر، تصویریا همایش متزلزل شود یا فرو ریزد؛ یا اینکه گردانندگان نظام از نتیجه های این کار بیمناک اند که اگرهر منتقد را به حال خود رها کنند تا هرچه دل تنگش می خواهد بگوید سنگ بر روی سنگ بند نمی شود؟ بی تردید خانه ای که از پای بست ویران باشد سرنوشتش چیزی بجزفرو ریختن نخواهد بود و نقد یا تبلیغ، هیچ یک نمی تواند از فروریختن آن جلوگیری کند؛ اما، شاید پیش از این گذر به ویرانیِ پایانی نقدِ منتقدان…

Read more

چابک‌سازی یا زمین‌گیر‌شدن اقتصاد

چابک‌سازی یا زمین‌گیر‌شدن اقتصاد

فریبرز مسعودی . ‌پژوهشگر

آمارها در همین کشور خودمان مبنی بر اخراج ده‌ها پرستار بیمارستان‌های خصوصی یا استعفای دسته‌جمعی پرسنل اورژانس دزفول یا بی‌کاری هزاران پرستار و کادر درمان در اوج فشار بر کادر درمان بیمارستان‌های غیرخصوصی درگیر با کرونا نشان‌دهنده بی‌خاصیتی بهداشت در بخش خصوصی با احتکار صدها تخت بیمارستانی بر اثر کالایی‌شدن بهداشت و درمان طبق توصیه‌های نولیبرالیسم است. همان سینه‌چاکان عدم دخالت دولت در اقتصاد پس از دوران کرونا در کشورهای غرب بیشترین فشار را بر دولت‌ها برای کمک اقتصادی به بخش صنایع و خدمات بخش خصوصی می‌آورند. همچنین میلیون‌ها بی‌کار و گرسنه و فقیر در کشورهای سرمایه‌داری توسعه‌یافته غرب در دوران همه‌گیری ویروس کرونا ثابت کرد که اقتصاد آزاد مبتنی بر بازارگرایی نه‌تنها باعث چالاکی اقتصاد نشده؛ بلکه در برابر هر بحران واقعی به‌سرعت زمین‌گیر شده و کشتی آن بر گل می‌نشیند…

Read more

خشک شدن دریاچه ارومیه و اثرات آن روی سلامتی مردم

 خشک شدن دریاچه ارومیه و اثرات آن روی سلامتی مردم

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: به عنوان مجری ثبت اطلاعات سرطان آذربایجان‌شرقی معتقد هستم که هیچ دلیلی بر افزایش این بیماری در اطراف دریاچه ارومیه به دلیل خشک شدن آن وجود ندارد.

محمدحسین صومی روز سه شنبه در کنفرانس خبری اثرات سلامتی خشک شدن دریاچه ارومیه، با اشاره به اینکه تا پیش از سال ۹۳ دانشگاه علوم پزشکی عضو ستاد دریاچه نبود، افزود: با رایزنی های مختلف از آن زمان تاکنون به عنوان یک عضو در جریان اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه وارد عرصه شده و احساس کردیم کارهای مرتبط با حوزه سلامت از طرف متولیان این حوزه به صورت متمرکز انجام نمی‌شود.

وی اظهار داشت: تا پیش از سال ۹۳ حضور متولیان سلامت در جلسات شورای فرهنگی و اجتماعی به شدت کم رنگ بود و قراردادهای متعددی نیز با دانشگاه منعقد شده بود اما متاسفانه تاثیر خشک شدن دریاچه ارومیه بر سلامتی مردم از طرف کسانی مطرح می‌شد که صلاحیت لازم را برای اظهار نظر در این زمینه نداشتند…

Read more

زندان، شلاق و جریمه نقدی مجازات کارگران معترض معدن طلای«آق‌دره»

زندان، شلاق و جریمه نقدی

مجازات کارگران معترض معدن طلای«آق‌دره»

در سال ۱۳۹۳ تعداد ۳۵۰ نفر از کارگران معدن طلای آق‌دره تکاب که با پایان قراردادهای کاری، بیکار شده بودند، دست به تحصن و اعتراض زدند. در این میان چند کارگر دستگیر و یا به دادسرا احضار شدند.

در ابتدای سال ۱۳۹۵ هم گروهی دیگر از متقاضیان کار جلوی معدن آق‌دره تجمع کردند. این تجمع منجر به شکایت کارفرمای معدن آق‌دره از تجمع‌کنندگان شد. دادگاه از میان حاضران در این تجمع هفت نفر را گناهکار اعلام کرد. در سال ۱۳۹۶  هم اعتراض مجدد کارگران به بیکاری، به درگیری کشیده شد که در جریان این درگیری ۱۳ نفر مصدوم، ۲۶ نفر بازداشت و هشت نفر به دادگاه احضار شدند.

کارگران در دادگاه به پرداخت پنج میلیون تومان جزای نقدی، بدل از ۲۱ ماه حبس محکوم شدند و هم اکنون نیز ۲۱ ماه از بابت جنبه عمومی جرم تعیین کرده‌اند ولی آنها پولی برای پرداخت جریمه زندان ندارند.

کارگران معدن طلای آق دره باید جریمه مورد…

Read more

بیانیه اتحاد سراسری بازنشستگان ایران در رابطه با تعیین دستمزد سال ۹۹

بیانیه اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

در رابطه با تعیین دستمزد سال ۹۹

بعد از گذشت سه ماه از سال ۹۹ اعلام افزایش ناچیز دستمزدها و مستمری‌ها موجب تشدید نگرانی و پریشانی خاطر کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی شده است.

آقای سالاری مدیر عامل فعلی سازمان تامین اجتماعی با اعلام افزایش تحقیر‌آمیز و نفرت‌انگیز ۲۶ درصدی حداقل بگیرها و ۱۵ درصدی سایر سطوح مستمری‌ها نشان داد که نمی‌خواهد در دشمنی و ضدیت با بازنشستگان از ولی‌نعمت خود، یعنی وزیر کار عقب بماند

اعلام افزایش ۶۰۰ هزارتومانی مستمری‌ها و دستمزدها اکثریت کارگران کشور و بیش از ۲/۵ میلیون بازنشسته و بازماندگان‌شان، نهایت بی‌توجهی مقامات سازمان تامین اجتماعی و وزیر مربوطه و دولت را نسبت به سرنوشت میلیون‌ها کارگر و بازنشسته در سراسر کشور نشان داد. سالیان درازی است که دولت‌های وقت ازجمله دولت فعلی، با افزایش ناچیز دستمزدها، نشان داده‌اند که هدفی جز حمایت و پشتیبانی از کارفرماهای دولتی و خصوصی ندارند. امسال نیز بعد از گذشت سه ماه از سال ۹۹ و با وجود نرخ رسمی ۴۲ درصدی تورم که کمتر از نرخ واقعی تورم سال گذشته است و با وجود صراحت قانونی ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مبنی بر افزایش مستمری بازنشستگان که باید بالاتر از نرخ تورم رسمی باشد، چنین نشد…

Read more

شاکیان خصوصی غلامرضا منصوری و ادامه پی‌گیری پرونده توسط سازمان گزارش‌گران پس از مرگ او

شاکیان خصوصی غلامرضا منصوری و ادامه پی‌گیری پرونده توسط سازمان گزارش‌گران پس از مرگ او

ظهر روز ۳۰ خرداد ۱۳۹۹، خبرگزاری‌های رومانی اعلام کردند جسد «غلامرضا منصوری»، قاضی متهم به فساد مالی از سوی دستگاه قضایی ایران و متهم به جنایت علیه بشریت از سوی «سازمان گزارش‌گران بدون مرز» در بیرون هتل محل اقامت وی پیدا شد. تاکنون گفته شده که او از پنجره محل اقامت خود به پایین پرت شده و جان خود را از دست داده است. هنوز مشخص نیست که غلامرضا منصوری خودکشی کرده است یا او را کشته‌اند اما دستگاه قضایی رومانی موظف به انجام تحقیقات برای مشخص شدن زوایای مرگ این متهم است.
این در حالی است که دستگاه قضایی رومانی پرونده شکایت سازمان گزارش‌گران بدون مرز را یک هفته پیش دریافت کرده و در این پرونده، در کنار این سازمان به عنوان شاکی خصوصی، شکایت دیگری هم به ثبت رسیده بود.

به گفته «رضا معینی»، مسوول میز ایران، افغانستان و تاجیکستان سازمان گزارش‌گران بدون مرز، دستگاه قضایی رومانی موظف به پاسخ‌گویی به این…

Read more

شورای حکام قطعنامه سه کشور اروپایی علیه ایران را تصویب کرد

شورای حکام قطعنامه سه کشور اروپایی علیه ایران را تصویب کرد

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور عضو توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، از ایران خواسته‌ بودند به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای پایان داده و به طور کامل در این زمینه با آژانس همکاری...

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین روز جمعه، ۳۰ خردادماه، قطعنامه توبیخیِ پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تصویب کرد.

این نخستین قطعنامه انتقادی این نهاد بین‌المللی علیه ایران در طول هشت سال گذشته است.

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور عضو توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، از ایران خواسته‌ بودند به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای پایان داده و به طور کامل در این زمینه با آژانس همکاری کند.…

Read more

20 blog posts