header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

تحلیل خبرگزاری ریانووستی از اشتراکات ایران و روسیه

تحلیل خبرگزاری ریانووستی از اشتراکات ایران و روسیه

به دنبال سفر رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی به مسکو و دیدار با ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، رسانه های ایران و جهان گزارشات متناقضی از نتیجه این سفر اطلاع رسانی  کردند. در این میان خبرگزاری روسی "ریانووستی" از زاویه دیگری به مناسبات ایران و روسیه پرداخته که قابل توجه است. به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، ایران و روسیه از اشتراکات زیادی برخوردار هستند؛ هر دوی آن‌ها تحت تاثیر فشارهای خارجی، تحریم‌ها و تصویرسازی‌های غلط غربی‌ها قرار دارند. هیاهوی رسانه‌های غربی در تلاش است از ایران به عنوان تهدید یاد کند اما قدرت بالای نظامی این کشور هزینه هرگونه تعرض را به شدت بالا می‌برد. جدای از این موضوع، عزت نفس ایرانیان مهم‌ترین عامل در حفظ استقلال آن‌هاست؛ آن‌ها در مقابل هیچ نیروی بیگانه‌ای به خصوص غربی‌ها احساس ضعف نمی‌کنند و در بسیاری از موارد به خودکفایی رسیده‌اند. به همین دلیل می‌توان گفت دیدار دیروز روسا…

Read more

گرامی باد دوم بهمن (2 ریبه ندان) سالروز تاسیس جمهوری مهاباد

گرامی باد دوم بهمن (2 ریبه ندان)

سالروز تاسیس جمهوری مهاباد 

در شرایطی که بیگانگان در هر نقطه از خاک ایران و حتی در تهران هر طور می خواستند تصمیم می گرفتند و هر چه می خواستند بر سر مردم می آوردند ، کدام عقل سلیم کار ما را که برقراری امنیت و حفظ جان و مال و آبروی مردم و رفع آشوب و برادر کشی بود ، محکوم می کند ؟ با مراجعه با آمار در خواهید یافت که شمار تلفات مردم و نظامیان ، موارد ارتکاب مردم به جرم و جنایت و حتی دست اندازی بیگانگان اشغالگر ، در این بخش از کردستان به مراتب از هر جای دیگر ایران و منجمله تهران کمتر بوده است . شما با استناد به کدام مدارک ما را تجزیه طلب می نامید ؟ مطلوب ما کردستانی است آباد و آزاد به عنوان بخشی از ایران آباد و آزاد .

  (از دفاعیات قاضی محمد در بیدادگاه رژیم پهلوی)   

سال­های جنگ جهانی دوم برای ایران همراه است با اشغال ايران توسط قوای متفقین، سقوط ديکتاتوری رضا شاهی، و آغاز دوره‌ای از آزاديهای سياسی، فعاليت احزاب و مبارزات پارلمانی. ارتش بريتانيا در جنوب و ارتش سرخ در شمال، آذربايجان و بخش­هايی از…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

احتمال وقوع طوفان های نمکی دریاچه ارومیه

اگر تراز آب دریاچه از ۱۲۷۱ پایین‌تر بیاید، تمام کانون‌های بالقوه تولید گرد و غبار دوباره بیرون می‌آیند. این کانون‌ها از شش یا هفت سال پیش به عنوان کانون‌های محتمل شناسایی شده بودند. اگر این کانون‌ها از زیر آب بیرون بیایند، می‌توان انتظار داشت که این گرد و غبارها جا به جا شوند و اگر وزارت نیرو مثل سال گذشته حقابه دریاچه را ندهد، مطمئنا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم دریاچه در مسیر احیای خودش پیش رود و در سال ۱۴۰۶ و ۱۴۰۷ به تراز اکولوژیک موردانتظار دریاچه نخواهیم رسید.

به گفته «مسعود تجریشی» مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ارتباط با چالش‌های برنامه احیای این دریاچه برنامه‌ها، اسناد بالادستی و توافقاتی که با وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی کرده بودیم پایه و اساس پیش‌بینی‌های ما درباره وضعیت دریاچه هستند و وزارت نیرو هم با توجه به تعهدات اسناد بالادستی‌اش باید اول نیاز شرب، بعد از آن نیاز زیست محیطی و پس از آن نیاز کشاورزی را اختصاص می‌داد…

Read more

بکتاش آبتین مبارزی آزادیخواه، نویسنده، منتقد، شاعر و فیلم ساز، درگذشت

بکتاش آبتین مبارزی آزادیخواه، نویسنده، منتقد، شاعر و فیلم ساز، درگذشت

ساعاتی پیش کانون نویسندگان ایران از در گذشت بکتاش آبتین خبر داد.

بکتاش آبتین روز دوشنبه ۱۵ آذرماه به دلیل بروز علائم شدید کرونا از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد و به دلیل وخامت حالش در ۱۱ دی به کمای مصنوعی رفت او را به بخش مراقبت های ویژه منتقل کردند. کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای بی توجهی مسئولان زندان را باعث شدت گرفتن وخامت حال این زندانی و درگذشت او دانست. در اطلاعیه کانون نوبسندگان ایران آمده است:

حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت:


بکتاش آبتین درگذشت

بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت.

کانون نویسندگان ایران ضمن تسلیت به خانواده‌ی آبتین، یاران او در کانون نویسندگان ایران، جامعه‌‌ی مستقل فرهنگی کشور و همه‌ی مردم آزادیخواه، ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد …

Read more

خط فقر به مرحله «شوک‌آوری» رسیده است

هشدار کارشناسان اقتصادی:

خط فقر به مرحله «شوک‌آوری» رسیده است

در گذشته خط فقر مطلق در حدود ۱۰ میلیون تومان بود که این رقم با توجه به گرانی‌های اخیر و عدم افزایش حقوق می‌تواند تا ۱۲ میلیون نیز افزایش داشته باشد. به همین دلیل سوال اینجاست که کسانی که به مردم وعده می‌دهند چگونه می‌خواهند این خط فقر را بشکنند و به وعده‌های خود عمل کنند؟ آمار‌های رسمی دیگر نشان می‌دهد که بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر در کشور زیر خط فقر مطلق هستند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و سیاست‌های اقتصادی تغییر نکند این آمار‌ها روزبه روز افزایش پیدا می‌کند و در آینده به شکل غیرقابل کنترلی در خواهد آمد. ۹۰ درصد مردم ایران در زندگی خود به شکل‌های مختلف فقر را چشیده‌اند. حتی اگر کسانی بیشتر از ۱۲ میلیون نیز درآمد داشته باشند، اما به انحای مختلف طعم فقر را چشیده اند.

به گزارش آفتاب نیویز، ابراهیم رئیسی در دیدار با مردم یزد اذهان داشت: «برنامه دولت این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن فقر مطلق را از بین ببرد و اساس کار ما…

Read more

بیانیه تحلیلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در مورد نحوه ادامه مطالبه گری و اعتراضات

بیانیه تحلیلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در مورد نحوه ادامه مطالبه گری و اعتراضات

پس از یک دور اعتراضات مستمر و تشکیلاتی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران که با اقبال و حمایت بی‌نظیر فرهنگیان شاغل و بازنشسته روبرو شد، اینک زمان آن رسیده که با ارزیابی از وضعیت فعلی، چشم‌انداز آینده را ترسیم کنیم. برای این امر ضروری است توصیف دقیقی از شرایط حاکم بر ساختار نظام آموزشی ارائه دهیم تا مشخص گردد، مطالبات معلمان درچه بستر عینی شکل گرفته است.

۱_ وضعیت کیفیت آموزشی : در شرایط فعلی و با توجه به همه‌گیری کرونا ما در بدترین شرایط آموزشی قرار داریم و دانش‌آموزان از نازل‌ترین سطح آموزش برخوردارند. با توجه به فقدان زیرساخت‌های ضروری برای آموزش مجازی، معلمان و دانش‌آموزان بیشترین آسیب‌ها را دیده اند.رانده شدن بیش از سه میلیون دانش‌آموز از مدرسه با توجه به ادعای مسئولان، نمونه ی وحشتناکی از این تبعات است. در حالی که معلمان در این مدت مجبور بودند با امکانات کم و شخصی تولید محتوا نمایند.همه می‌دانیم هیچ حمایتی از سوی وزارتخانه از معلمان نشد و فقط بر شرح وظایف آنان افزوده‌ شد…

Read more

رکوردشکنی قوی ترین زن جهان در تبریز

رکوردشکنی قوی ترین زن جهان در تبریز

صفحه اینستاگرامی کات‌بک  (cutback_mag) که جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین اخبار ورزشی را برای مخاطبان ارائه می‌کند، تصاویری از رکوردشکنی گیتی موسوی قوی ترین زن جهان را منتشر کرد.

صفحه اینستاگرامی کات‌بک (cutback_mag) که جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین اخبار ورزشی را برای مخاطبان ارائه می‌کند، تصاویری از رکوردشکنی گیتی موسوی قوی ترین زن جهان را منتشر کرد.

همزمان با طولانی ترین شب سال، گیتی موسوی، بانوی ورزشکار تبریزی بار دیگر رکورد جهانی کشیدن تریلی را شکست. او تریلی ۱۷ تن را در سطح صاف کشید، این کار قبلا با تناژ پایین‌تر انجام شده و در سطح بانوان تاکنون ۱۲ تن ثبت شده بود. این رکورد در حیطه ورزشی بانوان ثبت جهانی شده و گیتی موسوی اولین کسی است که این وزن را کشیده‌است. رکورد قبلی موسوی ۱۲ تا ۱۳ تن بود.

خانم گیتی موسوی متولد بهمن ماه سال ۱۳۵۳ می باشد،و اصالتاً تبریزی است وی سالهاست که در رشته ورزشی پرورش اندام و بدنسازی فعالیت می‌کند و همچنین به عنو…

Read more

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی: ۷.۵ میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد

 رئیس سازمان نهضت سواد آموزی:

 ۷.۵ میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد

 به علل گوناگون و از جمله رشد سریع جمعیت و فقدان امکانات آموزشی برای همه خردسالان در آن سال قدر مطلق بی سوادی نه تنها کاهش نیافته بلکه حدود ۶۰۰ هزار نفر نیز افزایش داشته است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به تشریح وضعیت سواد آموزی در کشور پرداخت و گفت: متأسفانه هنوز جامعه ما با حدود ۷.۵ میلیون بی‌سواد روبروست.

به گزارش ایسنا، شاپور محمدزاده به تأکید امام بر موضوع سوادآموزی اشاره کرد و گفت : امام راحل با توجه و نگاه جامع به مسئله علم آموزی در همان سال‌های ابتدایی انقلاب، سوادآموزی را در گام اول باعث ایجاد فرصت آموزش همگانی و محرومیت زدایی از قشر بی سوادجامعه و در گام دوم ایجاد فرصت برای تبدیل فرهنگ وابسته کشور به فرهنگی مستقل می‌دانستند.

وی در خصوص وضعیت سوادآموزی در کشور گفت: تا آخرین سال‌های سقوط رژیم شاهنشاهی خیل عظیمی از کودکان لازم‌التعلیم از امکان ورود به مدارس محروم بودند و به همین دلیل روز به روز با توجه به روند صعودی رشد جم…

Read more

پشت پرده‌ی برخی خیریه‌ها سوءاستفاده‌های اقتصادی و استثمار نیروی انسانی است

پشت پرده‌ی برخی خیریه‌ها

سوءاستفاده‌های اقتصادی و استثمار نیروی انسانی است

چرا علیرغم وجود بیش از هشت هزار موسسه خیریه در کشور، تا این اندازه فقیر و نیازمند در کشور داریم؛ از زباله‌گردان زن و مرد که سر در سطل‌های زباله مردم فروبرده‌اند تا پیرزنان و پیرمردانی که در سنین بازنشستگی و کهولت، هنوز مجبور به دستفروشی یا حتی تکدی‌گری هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، انتقاد به عملکرد برخی موسسات خیریه که در سال‌های اخیر مثل قارچ از زمین سربرآورده‌اند، شدت گرفته است؛ یکی از مهم‌ترین اصول توسعه‌ی اقتصادی و رعایت عدالت، «شفافیت در حسابرسی» است، اصلی که در نهادهای خیریه به دلیل معافیت از مالیات و حسابرسی به هیچ وجه رعایت نمی‌شود و به همین علت است که بسیاری معتقدند؛ پشت پرده‌ی برخی نهادهای خیریه، هم سوءاستفاده‌های اقتصادی و سودجویی رخ می‌دهد و هم استثمار پنهانِ نیروی انسانی.

گسترش نجومیِ موسسات خیریه/ بیش از ده هزار واحدِ فعال در کشور…

Read more

اعتصاب در چند شهر استان کردستان در اعتراض به اعدام حیدر قربانی

اعتصاب در چند شهر استان کردستان

در اعتراض به اعدام حیدر قربانی

در پی دعوت شماری از فعالان مدنی کُرد برای اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان در اعتراض به اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی، بسیاری از مردم سنندج روز پنج‌شنبه، دوم دی، در خانه ماندند.

ساعتی بعد ویدئوهایی هم از دو شهر بانه و بوکان در همین زمینه منتشر شد.

فعالان مدنی کُرد روز سه‌شنبه، ۳۰ آذر، با انتشار بیانیه‌ای از مردم شهرهای مختلف کُردستان خواستند تا برای محکوم کردن اجرای حکم اعدام حیدر قربانی و اعتراض به سیاست «انکار، سرکوب و ارعاب جمهوری اسلامی» روز پنج‌شنبه از خانه‌های خود بیرون نروند و از حضور در محل کار خود خودداری کنند.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به صدور حکم اعدام برای چند زندانی سیاسی دیگر کُرد آمده بود که «ما می‌توانیم با چنین اعتصابی، اقدامی را در جهت لغو و کاهش احکام ناعادلانه آن‌ها انجام دهیم».

بر اساس گزارش تصویری سایت حقوق بشری هه‌نگاو، بسیاری از مغازه‌های سنندج…

Read more

تظاهرات گسترده معلمان در شهرهای مختلف

 تظاهرات گسترده معلمان در شهرهای مختلف

تجمع سراسری معلمان ایران این بار در شرایطی برگزار شد که مجلس شورای اسلامی لایحه رتبه‌بندی را سرهم‌بندی کرد تا اعتراضات گسترده معلمان را خاموش کند. معلمان اما معتقدند این لایحه تغییری در وضعیت معیشتی آن‌ها ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل بار دیگر در ده‌ها شهر دست به اعتراض زدند.

با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، معلمان ایران پنج‌شنبه ۲ دی علیه وضعیت معیشتی و بی‌توجهی مسئولان جمهوری اسلامی به خواسته‌هایشان در ده‌ها شهر کشور بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند.

این اعتراضات از صبح پنج‌شنبه از جمله در تهران، شیراز، تبریز، ارومیه، اصفهان، سنندج، مشهد، اهواز، رشت، کرمانشاه، همدان، لاهیجان، یزد، رامهرمز، نیشابور، مریوان، نوشهر، قزوین، ایلام، کرج، بوشهر، سقز، فیروزآباد، ساری، بابل، سبزوار، ایذه، ملایر، بهمئی، ممسنی، شاهرود، شیروان، گلپایگان، نورآباد، شهرضا، اراک، جهرم، بوکان، شوش دانیال، داراب، بندر ماهشهر، برازجان، بندر خمینی، آباده و... آغاز شد و در طول روز ادامه یافت و معلمان شهرهای دیگر نیز به آن پیوستند…

Read more

سه رتبه تنزل در شاخص رفاه لگاتوم

  سه رتبه تنزل در شاخص رفاه لگاتوم

ایران در رتبه 123 از میان 167 کشور جهان

ایران از نظر شاخص رفاه لگاتوم در سال 2021، با سه رتبه تنزل نسبت به سال 2020، به رتبه 123 از میان 167 کشور جهان رسیده است.

 شاخص لگاتوم یک شاخص مربوط به رفاه اجتماعی و اقتصادی است.  شاخص لگاتوم توسط موسسه پژوهشی لگاتوم اندازه گیری می شود شاخص لگاتوم وضعیت رفاه اجتماعی و اقتصادی در 167 کشور جهان را بررسی می کند. 167 کشور بررسی شده در شاخص لگاتوم در مجموع 99.4 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. ایران در سال 2021، در رتبه 123 در جدول شاخص لگاتوم قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، شاخص رفاه لگاتوم رتبه‌بندی سالانه مؤسسه پژوهشی لگاتوم (Legatum Prosperity Index) است که درباره سطح رفاه در 167 کشور مختلف منتشر می‌شود. موسسه لگاتوم از سال 2007 این گزارش را ارائه می‌کند و پژوهشگران آن، شاخص رفاه را براساس ترکیبی از وضعیت کشورها در 9 حوزه مختلف تعریف کرده‌اند. سطح رفاه در کشورها با مقایسه وضعیت آن‌ها در 9 حوزه اقتصاد، فرصت‌های کسب و کار، حکومت‌داری، آموزش، سلامت، امنیت و ایمنی، محیط زیست، آزادی‌های فردی و سرمایه اجتماعی سنجیده م…

Read more

بودجه امام صادقی ها در مجلس همسو

بودجه امام صادقی ها در مجلس همسو

دکتر محمد حسین یحیایی

در روز 21 آذرماه 1400 «ابراهیم رئیسی» بعنوان رئیس جمهور منتخب ولایت، لایحه بودجه سال 1401 را که از سوی حوزه امام صادقی ها تهیه و تنظیم شده بود به مجلس همسو با خود تقدیم کرد. بودجه 1401 تفاوت چندانی با بودجه های سال های گذشته ندارد، بازهم عملیاتی شدن آن زیر سئوال است و همزمان با ساختار معیوب اقتصادی جمهوری اسلامی همگن، همسو، همخوان و موازی است، رئیسی لایحه بودجه خود را بودجه «ثبات اقتصادی» خواند که دور از واقعیت به نظر می رسد.

 بودجه پیش بینی درآمد ها و هزینه های دولت در یک بازه زمانی (از اول فروردین تا آخرین روز اسفند همان سال) است که در آذرماه هر سال به صورت لایحه دولت به مجلس داده می شود تا با بررسی ها و شاید هم تغییراتی در ارقام آن به قانون تبدیل شود. بودجه سالانه مهمترین ابزار مدیریتی، اقتصادی و اداری در دست دولت است، سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه نهاد های وابسته به دولت را در طول سال جویا می شود و بعد از بررسی در لایحه ای تنظیم و به شورای اقتصاد و هیئت دولت تح…

Read more

لنین؛ استقلال و تمامیت ارضی ایران به‌مناسبت ۲۲ آوریل، ۱۵۰‌-‌مین سالروز تولد لنین

بنیاد خیریه قلب های سرخ - یک ساله شد

در مراسم یک سالگی بنیاد قلب های سرخ، از ارسلان ابراهیمی فرزند فریدون ابراهیمی تجلیل به عمل آمد. این بنیاد ارسلان ابراهیمی را به عنوان قهرمان پشت جبهه جنگ قره باغ اعلام کرد و به وی لوح افتخار اهدا نمود.

درست یک سال از تاسیس رسمی بنیاد قلب های سرخ می گذرد. در طول این مدت این بنیاد فعالیت های خیرخواهانه زیادی را انجام داده است و از جمله هزاران خانواده کم بضاعت از حمایت مادی و معنوی آن برخوردار شده اند.

در تاریخ 16 دسامبر 2021، (25 آذر 1400)  به مناسبت اولین سالگرد تاسیس بنیاد قلب های سرخ مراسمی باشکوه در هتل چهار فصل باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد.

در این مراسم مدیریت هلدینگ پاشا و بانک سرمایه، معاونین، خیرین، هموطنان  مقیم خارج از کشور و همچنین اعضا، کارکنان و داوطلبان صندوق حضور داشتند. سودا حق وردیوا، رئیس بنیاد قلب های سرخ در این مراسم سخنرانی کرد، وی به تفصیل در مورد فعالیت های صندوق توضیح داد واطلاعات دقیقی در مورد کارهای انجام شده، گزارش ها و برنامه های آینده ارائه نمود. وی همچنین به فعال ترین اعضای بنیاد لوح ویژه اهدا کرد…

Read more

شب یلدا در آذربایجان

شب یلدا در آذربایجان


مراسم یلدا در آذربایجان‌ که به «چیله گئجه‌سی» معروف است زمینه‌ای برای گرد آمدن اعضای خانواده فراهم می‌کند، با وجود گذشت سال‌های بسیار و نیز تغییرات فرهنگی و اجتماعی، نوع برگزاری این گونه مراسم نیز تغییر یافته ولی اساس و پایه آنها ثابت مانده است
یلدا در ادبیات کهن ایران زمین و همچنین در اشعار شاعران پارسی گوی و ترکی گوی نیز، نمود زیادی داشته است طوریکه اکثر شعرا از جمله نظامی گنجوی، صائب تبریزی و شهریار شیرین سخن طولانی بودن شب یلدا را به استعاره هایی چون زلف یار تشبیه کرده اند. یلدا در ادبیات کهن به معنای روشنی بوده و در ادبیات کهن آذربایجان جایگاه ویژه ای داشته، طوریکه تعدادی از شعرا و ادیبان قطعات و ادبیات مختص یلدا خلق کرده اند
استاد سید محمد حسین شهریار؛ شاعر شیرین سخن آذربایجان شب‌نشینی‌های زمستان و نقل داستان‌ها و روایات را در منظومه پایدار «حیدربابایه سلام» چنین به تصویر منظوم کشیده است…

Read more

زنگ خطر فقر برای سلامت ایرانیان جمعیت فقرا ۷ برابر شد

زنگ خطر فقر برای سلامت ایرانیان

جمعیت فقرا ۷ برابر شد

در حالی که وزارت کار از ۷ برابر شدن جمعیت خانواده‌های فقیر گزارش می‌دهد و نگرانی وزارت بهداشت برای گسترش سوءتغذیه و بیماری در استان‌های محروم ایران بالا گرفته است، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو را حذف کرده و حالا زمزمه‌های گرانی دارو هم شنیده می‌شود. این سلسله اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که گرانی و فقر خزنده نه تنها احتمال بروز بیماری و هزینه‌های درمانی را بالا می‌برد که دسترسی به دارو، خدمات درمانی و پزشک را برای اقشار محروم کمتر و کمتر می‌کند.

دیروز احد رستمی، مدیرکل دفتر اطلاعات رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخی نتایج گزارش بررسی وضعیت فقر در ایران از سال‌های ۸۰ تا ۹۹ را تبیین کرد و گفت: «در سال ۹۰حدود ۶۱ درصد خانوار‌ها دچار محرومیت نبودند که در سال ۹۹ این جمعیت به ۴۳ درصد کاهش یافته است. در سال ۸۰، سه درصد خانوار‌ها به لحاظ درآمدی آسی…

Read more

بودجه 1401 به نفع نهادهای وابسته به قدرت است

بودجه 1401 به نفع نهادهای وابسته به قدرت است

 یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بودجه 1401 نشان می‌دهد سال آینده ما با تورم 40 درصدی مواجه هستیم و این میزان افزایش دستمزدها نمی‌تواند هزینه خانوار را پوشش دهد و قدرت خرید مردم بالا نمی‌رود.

احسان سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره سیاست‌های رفاهی دولت در بودجه 1401 اظهار داشت: آنچه که از لایحه بودجه 1401 می‌بینیم این است که محل مصرف بودجه گنگ  و نامشخص است اما قطعا سقف بودجه سال آینده بالاتر از نرخ تورمی است که دولت اعلام کرده است.

وی با اشاره به افزایش 10 درصدی دستمزدها در بودجه 1401 گفت: در حالی که حجم بودجه عمومی دولت حدود 600 هزار میلیارد تومان افزایش یافته، می‌بینیم که دستمزدها فقط 10 درصد بالا رفته است یعنی قرار نیست این 600 هزار میلیارد تومان صرف واقعی سازی دستمزدها شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در حالی که پمپاژ پول در اقتصاد تبعات بسیار سنگینی در تورم دارد اما می‌بینیم درمقابل افزایش بودجه عمومی دولت کمترین میزان افزای…

Read more

یورش نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی معلمان در تهران

یورش نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی معلمان در تهران

به‌گزارش کانون صنفی معلمان دوشنبه ۲۲ آذر برای سومین روز متوالی در استان‌های مختلف ایران از جمله تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، اصفهان، خوزستان، لرستان، کردستان، کرمانشاه، یزد، بوشهر، مرکزی، قزوین، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، چهار محال و بختیاری، سمنان، قم، کرمان، سیستان و بلوچستان، گیلان، اردبیل، خراسان رضوی، گرگان، همدان و زنجان تجمع اعتراضی برپا کردند.

معلمان سراسر ایران در اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی و عدم اجرای طرح همسان‌سازی در ده‌ها شهر دست به اعتصاب زدند. در تهران مأموران امنیتی به تجمع آن‌ها در مقابل مجلس حمله‌ور شدند و معلمان علیه مأموران شعار سر دادند. شمار معلمان اعتصابی در تصاویر منتشر شده، بیشتر از روزهای گذشته بود.

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گزارش داد که در تجمع معلمان تهران و کرج در مقابل مجلس شورای اسلامی مأموران امنیتی به معلمان معترض حمله کر…

Read more

مدالِ افتخار "۲۱ آذر" اهدایی به زنده‌یاد احسان طبری

مدالِ افتخار "۲۱ آذر" اهدایی به زنده‌یاد احسان طبری

درمیان آرشیو اسناد به‌جامانده از زنده یاد احسان طبری، مدالِ افتخارِ « ۲۱ آذر» جایگاه و ارزش تاریخی ویژه‌ای دارد.

این مدالِ افتخار به مناسبت ۲۵-مین سالگرد نهضت ۲۱ آذر ۱۳۲۴  از طرف کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان به ایشان اهداء شده است.

متن مندرج بر روی کارتِ ضمیمه این مدال به ترکی آذربایجانی است که برگردان آن به زبان فارسی به شرح زیر است:

پرولتاریای جهان متحد شوید!

کمیته مرکزی فرقه دموکراتِ آذربایجان- سازمان حزب توده ایران درآذربایجان.

 

کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان به مناسبت ۲۵-مین سالگرد نهضتِ ۲۱ آذر، نشان «۲۱ آذر»  را به رفیق احسان طبری فرزند حسین تقدیم میدارد.

از طرف کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان، تشکیلات حزب توده ایران در آذربایجان.

امضاء :  دانشیان.

۲۱ آذرماه امسال مصادف است با هفتاد و ششمین سالگرد جنبش ۲۱ آذر ۱۳۲۴ و تشکیل حکومتِ ملّی و دموکراتیکِ مردمِ آذربایجان در ایران. به‌همین مناسبت ب…

Read more

سوءقصد به جان گوهر عشقی مادر ستار بهشتی

سوءقصد به جان گوهر عشقی مادر ستار بهشتی

ستار بهشتی، فعال سیاسی و کارگری بود که ۹ سال پیش در بازداشتگاه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی زیر شکنجه به شهادت رسید.

وی به دلیل انتشار مطالب انتقادی در وبلاگ خود، ۹ آبان سال ۱۳۹۱ از سوی پلیس فتای نیروی انتظامی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس‌بوک» بازداشت و در کمتر از چهار روز در حین بازجویی کشته شد. زندانیان هم‌بند بهشتی از آثار شکنجه بر بدن او سخن گفته بودند و گفته می‌شد ستار بهشتی بر اثر شکنجه‌های وارد شده در زندان کشته شده است.

بنیاد ستار بهشتی ساعاتی پس از اعلام خبر اولیه در باره حمله نیروهای ناشناس به خانم گوهر عشقی نوشت:

گوهر عشقی روز پنج‌شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ در راه مزار فرزندش، مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مجروح شد. صفحه اینستاگرام بنیاد ستار بهشتی با انتشار تصویری از خانم عشقی، در حالی که با سر و صورت باندپیچی شده روی تخت‌ بیمارستان است، نوشت که این حادثه در ساعت …

Read more

20 blog posts