header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

واگذاری پالایشگاه تبریز کلید خورد

واگذاری پالایشگاه تبریز کلید خورد

 تکرار تجربیات تلخ گذشته

 ماجرای واگذاری هپکو و نیشکر هفت تپه گرفته تا واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال و ماشین سازی تبریز و پالایشگاه و پتروشیمی بیستون کرمانشاه و هلدینگ پتروشیمی باختر همگی مواردی بودند که باعث شد بارها و بارها نام سازمان خصوصی سازی و ابهامات موجود در آن به افکار عمومی کشیده شود.

در همین حال عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات درباره عملکرد سازمان خصوصی گفته بود: «در واگذاری‌ها تخلفات عدیده مشاهده شده است. ماشین سازی تبریز در سال ۹۴، ۶۱۱ میلیارد تومان ارزش گذاری شد، در واگذاری‌ها هر شش ماه باید شرکت‌ها ارزش گذاری شوند چرا که ارزش آن تغییر می‌کند، اما سال ۹۶ این شرکت با همان مبلغ سال ۹۴ واگذار شد. بررسی ها نشان می دهد در واگذاری ماشین سازی تبریز جرم اتفاق افتاده است.»

بعد از محکومیت فرخزاد خریدار ماشین سازی در دادگاه، سهام این کارخانه استراتژیک تبریز به صندوق فولاد بازگشت اما همچنان مشکلات به قوت خود باقی است…

Read more

تخت سلیمان، شهر پنج قوم ایرانی

تخت سلیمان، شهر پنج قوم ایرانی

آرزو احمدزاده ، راهنمای طبیعت‌گردی 

بعد از چند هفته طبیعت‌گردی و گشت و گذار در دل جنگل‌ها و طبیعت زیبای ایران، دیگر وقت آن رسیده ‌است که گذری بر تاریخ ایران نیز داشته باشیم و سری به اماکن تاریخی بزنیم. تاریخ‌گردی ما از آنجا شروع شد که تصمیم گرفتیم برای بازدید از شهر تاریخی تخت سلیمان به سمت تکاب برویم. صبح جمعه پس از صرف صبحانه، به سمت جاده بیجار حرکت کردیم. بعد از پلیس راه بیجار تابلو تکاب را دیدیم که سمت راست جاده دوراهی را نشان می‌داد. این جاده به جاده معدن معروف است و آثار معدن را در اطراف جاده به وضوح می‌بینید. بالاخره به تخت سلیمان رسیدیم که از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده ‌است و طرح‌های بزرگی برای بازسازی و کاوش در آن در دست اجراست. تخت سلیمان در گذشته نزدیک، «نصرت‌آباد» و در گذشته دور «گنجک» نامیده می‌شد. گفته شده که تخت سلیمان همان «فره‌اسپه» پایتخت ایران اشکانی بوده ‌است. رومیان این شهر را «گنزک»، ارمنی‌ها «کادزا»، یونانی‌ها «گنزکا»، حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه «چیچست» و در اوستا «چئی چست» خوانده‌اند، امروزه تمام این نام‌ها از بین رفته و این محل را از روی پادشاه یهودی، سلیمان برگرفته‌اند و «تخت سلیمان» می‌نامند. این شهر باستانی در دوره‌های گوناگون مکان زندگی اقوامی مانند مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده است. یکی از شهرهایی که در نظر برخی از پژوهشگران حدس زده می‌شود زادگاه زرتشت باشد، شهر گنجک یا همان تخت سلیمان است. وارد مجموعه تخت سلیمان که می‌شوید فر و شکوه ایرانی را به وضوح می‌توانید ببینید. دریاچه‌ای به رنگ آبی تیره در وسط این مج…

Read more

تلاش بین المللی برای حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه ها

تلاش بین المللی برای حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه ها

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که فدراسیون فوتبال ایران در تلاش است تا مجوز حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم شود.

به گزارش ایلنا، زوریخ(آسوشیتدپرس) - فیفا می‌گوید فدراسیون فوتبال ایران اجازه می‌دهد تا حضور زنان در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 رقم بخورد، هرچند تصویب دولت هنوز مورد نیاز است.

در ماه نوامبر گذشته بعضی از زنان مجاز به تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا بودند که جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال نیز در ورزشگاه آزادی حضور داشت.

فیفا می‌خواهد این مسئله را قبل از 10 اکتبر حل کند، زمانی که ایران - تیم برتر در آسیا - در مرحله مقدماتی جام جهانی از کامبوج میزبانی می‌کند. مسابقه بعدی 26 مارس مقابل هنگ کنگ است.

فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده مهدی تاج به اینفانتینو گفته که این موضوع به طور مستقیم با وزیر ورزش و جوانان گرفته شده است.

Read more

۲۳۶ شهر با جمعیت ۲۸ میلیون نفر در تنش کم آبی

۲۳۶ شهر با جمعیت ۲۸ میلیون نفر در تنش کم آبی

یک کارشناس حوزه آب با بیان اینکه مدیریت فرابخشی آب یعنی با ظرفیت‌های هر منطقه‌ای توسعه شهری را کنترل کنیم، گفت: هیچیک از شهرهای کشور مدیریت تقاضای خوبی ندارند تا مصرف را کنترل کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، ایران از جمله کشورهایی است  که گفته می‌شود در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. به این معنا که این کشورها، حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت.

در کشور ما حدود ۹۰ درصد کل مصارف آب مربوط به بخش کشاورزی، ۳ درصد صنعتی و ۷ درصد نیز مربوط به شرب است.

در حال حاضر میانگین سرانه کل مصرف آب شرب در ایران شامل تجاری-صنعتی-خانگی –فضای سبز و... در حدود ۲۲۰ لیتر در روز است که در مقایسه با اکثر کشورهایی اروپایی مانند اسپانیا ۲۰۰ لیتر در روز، پرتقال ۱۹۴ لیتر در روز، یونان ۱۷۵ لیتر در روز، سوئد ۱۶۴ لیتر در روز، دانمارک ۱۵۹ لیتر در روز، انگلستان ۱۵۳ لیتر در روز، اتریش ۱۵۳ لیتر در روز، ایرلند ۱۴۲ لیتر در روز، فرانسه ۱۳۹ لیتر در روز، آلمان ۱۲۹ لیتر در روز، هلند ۱۲۹ لیتر در روز، بلژیک ۱۱۲ لیتر …

Read more

شعار استقلال بانک مرکزی اسم رمز مباح کردن حاکمیت زدایی از بازار پول است

شعار استقلال بانک مرکزی

اسم رمز مباح کردن حاکمیت زدایی از بازار پول است

فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد گفت: تقریبا عموم اقتصاددانان ممتاز معاصر بر تقدم مسائل توسعه بر مسائل کلان و تقدم مسائل کلان بر مسائل خرد اتفاق نظر دارند، از همین روی نادیده گرفتن ملاحظات سطح توسعه به معنای بحران‌سازی در سطوح کلان و خرد خواهد بود که پیامد آن نیز آشوبناکی جامعه است. ما در یک ساخت رانتی با پاردوکس روبه‌رو می‌شویم چون این ساختار براساس دغدغه‌های کوته‌نگرانه و رانتی استوار است در حالیکه نگرش‌های سطح توسعه بالندگی، بقا و پایدار را مورد توجه قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: چون مسئله توسعه در اولویت نیست بنابراین مولفه‌ها و نهاد‌های مقوم توسعه هم به کلی در حاشیه قرار دارند و نه آنچه بر سر نهادها و مولفه‌های توسعه می‌آید حساسیت‌زا است و نه مطالبات توسعه‌خواهانه جایگاه و منزلت بایسته دارد، نتیجه عملی این  موضوع نیز همین بحران فراگیری است که در همه عرصه‌های حیات جمعی مشاهده می‌کنیم. مثلا در جامعه‌ای که توسعه در اولویت باشد مسئله طبقه متوسط درآمدی یک مسئله حیاتی خواهد بود چون این طبقه مهمترین متقاضی کیفیت هم در عرصه حکمرانی و هم در…

Read more

نگاهی به تحول های سیاسی- نظامی در منطقه

نگاهی به تحول های سیاسی- نظامی در منطقه

پس از توقیف یک نفتکش خارجی در خلیج فارس توسط سپاه٬ پنتاگون با انتشار بیانیه‌ای از ساقط کردن پهپاد ایرانی در نزدیکی تنگه هرمز خبر داد. همزمان در مکالمه تلفنی حسن روحانی با امانوئل مکرون بر حفظ برجام تاکید شد.

بیانیه پنتاگون درباره سرنگونی پهپاد ایرانی در تنگه هرمز

ایلنا: ساعاتی پس از آن‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی توسط نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز سرنگون شد، پنتاگون بیانیه‌ای در این‌باره صادر کرد.

«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون، بامداد امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حدود ساعت ۱۰ صبح( پنجشنبه) به وقت محلی کشتی آبی-خاکی “یو‌اس‌اس باکسر” در حال حرکت به سمت تنگه هرمز بود. یک پهپاد بدون سرنشین به باکسر نزدیک شد و در محدوده فاصله‌ای خطرناک ثابت شد. کشتی به منظور تضمین ایمنی کشتی و خدمه آن اقدام دفاعی انجام داد

در بیانیه این سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ا…

Read more

تامین اجتماعی در لبه دره و آماده سقوط است؛ باید نگران بود

تامین اجتماعی در لبه دره و آماده سقوط است؛ باید نگران بود

حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان کسری دارد و هیچ روشن نیست که چطور می خواهد این کسری ها را جبران کند. دولت نیز با آن گلاویز است و طلب ۲۰۷هزارمیلیاردتومانی اش را پرداخت نمی کند. ۴۲ میلیون نفر به سازمانی در آستانه سقوط نگاه می کنند هرچند نمی خواهند باور کنند.

تامین اجتماعی، قرار بود آینده و فردا را با آرامش برای بازنشستگان به ارمغان بیاورد. حالا خودش آرامش ندارد و نمی تواند خودش را مدیریت کند.

کارگزاری های سازمان هم وضعیت خوبی ندارند. ادارات کوچکی که به عنوان تسهیل کننده امور سازمان ایجاد شدند، حالا یک به یک به دلیل اجاره های سنگین، عدم توان مردم در پرداخت اقساط و اینترنتی شدن برگه ها، از دور خارج می شوند.

گزارش تحقیق و تفحص مجلس در آخرین دوره، اعلام کرده بود که تامین اجتماعی نمی تواند ۱۰ سال آینده را ببیند.

از دیدگاه حاکمان سازمان هایی نظیر تامین اجتماعی، آفت اقتصاد و بند و زنجیر هستند. تمایل دولت هایی مثل دولت …

Read more

فقر ناتوانی در دسترسی به فرصت‌هاست

حسین راغفر در گفتگو با روزنامه اعتماد

فقر ناتوانی در دسترسی به فرصت‌هاست

فقر چیست چگونه کار می‌کند؟ چگونه گروه‌ها و شهرهایی از جامعه همیشه فقیر می‌مانند. این سوالی است که حسین راغفر در گفتگو با روزنامه اعتماد سعی می‌کند به آن پاسخ دهد.

فقر ناتوانی در دسترسی به فرصت‌هاست

در مصوبه اردیبهشت ۱۳۸۸ هیات وزیران، ۳۵ شهرستان، ۲۵۳ بخش و ۲۶۲ دهستان در ۲۵ استان کشور به عنوان مناطق محروم معرفی شده‌اند که بسیاری از این مناطق، هنوز و با گذشت ۱۰ سال از امضای این مصوبه، محروم‌ترین‌ها در بهره‌مندی از امکانات و فرصت‌های برابر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند. طی دهه گذشته، این فرصت فراهم شد تا با سفر به برخی مناطق محروم ، بی‌واسطه و از نزدیک با مصداق‌های محرومیت در کشور مواجه شوم. مصداق‌هایی که در بعضی موارد، باورکردنی نبود چون تصور معمول از مختصات روزگار یک خانواده مثلا ساکن در جنوبی‌ترین یا غربی‌ترین یا شرقی‌ترین نقطه این سرزمین چهارفصل آرام گرفته بر ذخایر عظیم نفت و گاز در پایان دهه …

Read more

تاسیس «دارالفنون» سر‌آغاز نهضت آموزش جدید در ایران بود

تاسیس «دارالفنون» سر‌آغاز نهضت آموزش جدید در ایران بود

شیرزاد عبداللهی، روزنامه نگار 

میرزا حسن رشدیه سرانجام نخستین دبستان را در شهر تبریز تاسیس کرد. موفقیت‌های میرزاحسن خشم مکتب‌داران را برانگیخت. آنها از رییس‌السادات روحانی شهر فتوای تخریب مدارس جدید را گرفتند و مدرسه رشدیه را ویران کردند. رشدیه به مشهد گریخت. برخورد علمای مشهد با او مشابه تبریز بود. در مشهد علیه او فتوای مذهبی صادر کردند. به تهران آمد و در این شهر هم نامهربانی دید. نکته جالب اینکه برخی از مقامات حکومتی پشتیبان مدارس جدید بودند اما از بیم روحانیون مقتدر جرات ابراز نظر خود را نداشتند. نمونه این دولتمردان روشن‌بین امین‌الدوله حاکم تبریز بود که مدتی بعد از آن صدراعظم شد. در دوره حکومت او در تبریز به مدرسه رشدیه حمله شد و او نتوانست از رشدیه حمایت کند. در جریان انقلاب مشروطه برخی از روحانیون بزرگ و تاثیر‌گذار به جمع طرفداران تاسیس مدارس جدید پیوستند که مهم‌ترین آنها سیدمحمد طباطبایی و شیخ هادی نجم‌آبادی بودند. حمایت بخشی از روحانیون از شیوه‌های جدید آموزشی و تاسیس مدارس نوین باعث تقویت مواضع طرفداران آموزش‌وپرورش مدرن شد. اما…

Read more

چهره زشتی که از انتخابات سال ۸۸ در اذهان مردم بر جای مانده

چهره زشتی که از انتخابات سال ۸۸ در اذهان مردم بر جای مانده

کاش، آقایان پاسخ اعداد و ارقام را با اعداد می‌دادند، نه با مضحک خواندن و بی‌پاسخ گذاشتن آن!

نعمت احمدی: به عقیده من، با صدورحکم اخیر محمدرضا خاتمی در دادگاه، افکار عمومی به هیچ عنوان اقناع نشده‌اند. مگر آنکه با اتکا به مستندات، اعداد و ارقام مستدل و البته، ادبیات مناسب، دست به جراحی زده و چهره زشتی که از سال ۸۸ و انتخابات آن در اذهان مردم بر جای مانده را ترمیم کنیم.

به هر حال، کاش که آقایان، پاسخ آمار و اعداد را با آمار و اعداد می‌دادند، نه با مضحک خواندن و بی‌پاسخ گذاشتن آن. همانگونه که گفتم، برای یک بار هم که شده، مسئله تقلب در انتخابات ۸۸ باید از طریق حقوقی و علمی در فضایی توام با نزاکت و ادب که مقتضی همین مسئله نیز بوده، مورد رسیدگی قرار گرفته و خروجی کارشناسی آن به شیوه‌ای اقناعی به اطلاع مردم برسد.

مسئله دیگری که در این بین، می‌توان مطرح کرد، بحث حذف آمار مربوط به انتخابات ۸۸ از سایت شورای نگه…

Read more

زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

احسان سلطانی، اقتصادان

احمد زیدآبادی، فعال و تحلیل گر سیاسی اصلاح طلب، در یادداشت کانال تلگرامی مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷ خود تحت عنوان «دو درس از چپ های یونان!»، با اشاره به ائتلاف چپ رادیکال و سیاست ریاضت اقتصادی در یونان، با مقایسه ای بس سطحی و کلیشه ای، از آن درس عبرتی برای نیروهای سیاسی کشور، در جهت موجه سازی اوضاع فلاکت بار اقتصاد ایران و اجبار به تسلیم به شرایط کنونی ساخته است. در رابطه با موارد مطرح شده در یادداشت و اصولا رابطه اقتصاد ایران با گرایشهای چپ یا راست و آن چه در جهان می گذرد، موضوعات و نکات زیر قابل ملاحظه است.
(۱) ایران با یونان کاملا متفاوت و مقایسه این دو اقتصاد کاملا از وضعیت و شرایط هر دو کشور بسی فاصله دارد. اقتصاد ایران در نتیجه سه دهه فساد، غارت و تخریب ائتلاف غالب به وضعیت بحرانی کنونی رسیده و کم و بیش همه ساختارهای آن فاسد و دچار بازماندگی و رشد اقتصادی پایین و بی کیفیت شده است…

Read more

ساماندهی کودکان کار، چیزی شبیه زندان است

ساماندهی کودکان کار، چیزی شبیه زندان است

غیراصولی بودن طرح ساماندهی را می‌توان در وضعیت اسفبار مرکزی مثل “یاسر” که محل نگهداری موقت کودکان کار است مشاهده کرد. این مرکز برای کودکان کار چیزی شبیه به زندان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیش از ۱۵۰ کودک کار در مرکز «یاسر» این روزها با اجرایی شدن طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان پشت دیوارهای بلند و درهای بسته در محله شوش تهران گرفتار آمده‌اند؛ آنهم در محلی که برای ۳۵ نفر ظرفیت دارد. اغلب‌شان بین ۱۲ تا ۱۸ سال هستند. مرکز یاسر بیشتر به زندان می‌ماند تا جایی برای ساماندهی و بهزیستی کودکانی که فقر مدت‌هاست گلوی خود و خانواده‌هایشان را می‌فشارد. زندان کودکانی که جرمشان اغلب بی‌ثباتکاری و بیکاری و مرگ پدران و مادرانشان است. راهرویی به طول حدود ۳۰ متر با چند اتاق در مرکز یاسر وجود دارد که محل زندگی کودکان جمع‌آوری شده از خیابان است. جایی که راه کودکان حاشیه‌نشین به آن منتهی می‌شود. کودکان مهاجر زیاد گذرشان به یاسر می‌افتد. تصویر کودکانی که با برخوردهای خشونت‌آمیز به مرکز آورده می‌شوند نیز از حافظه این کودکان به سختی پاک می‌شود…

Read more

نرخ بیکاری در آذربایجان‌ شرقی افزایش یافت

نرخ بیکاری در آذربایجان‌ شرقی افزایش یافت

براساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران؛ نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی افزایش یافت.

 نرخ بیکاری در آذربایجان‌ شرقی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۰.۳ درصد افزایش یافته است، به نحوی که از نرخ بیکاری ۹.۹ درصد در بهار سال ۹۷ به نرخ ۱۰.۳ درصد در بهار ۹۸ افزایش یافته است.

در گزارش مرکز آمار ایران همچنین شاخص‌های مهمی چون نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال نیز در آذربایجان شرقی کاهش نسبی یافته است

بر این اساس، در آذربایجان‌ شرقی نرخ مشارکت اقتصادی در بهار امسال به ۴۰.۵ درصد و نرخ نسبت اشتغال نیز از ۳۶.۷ درصد در بهار سال گذشته به ۳۶.۴ درصد کاهش یافته است.

 

Read more

دشمنی با کارگران و قوانین بین المللی کار

دشمنی با کارگران و قوانین بین المللی کار

قانون کار پس از قانون اساسی مهمترین قانون در هر جامعه ای به شمار می رود زیرا تنظیم کننده روابط کار در جامعه است و بر جریان و روابط تولید اجتماعی ناظر است. کارگران میهن مان در نظام جمهوری اسلامی این امر را با پوست و گوشتشان و به خوبی احساس کرده اند و می کنند . کافی است به سیاست های مبتنی بر اشتغال کامل و امنیت شغلی به منزله رکن ضرور توسعه متعادل و موزون اقتصادی و اجتماعی تامل کرد که از جمله مصوبات سازمان ملل متحد و سازمان بین المللی کار می باشد و کشورهای مختلف به اجرای آن متعهدند . برای ارائه نمونه ای از این مصوبه ها میتوان به مقاوله نامه ۱۲۲ سازمان بین المللی کار در ارتباط با موضوع اشتغال کامل اشاره کرد.

اما اکنون بیکاری فراگیر جایگزین سیاست اشتغال کامل شده و امنیت کاری کارگران دستخوش آفت قراردادهای موقت و سفید امضا گردیده و به علت عدم رعایت مقررات ایمنی ، کارگاههای کشور به قتلگاه کارگران تبدیل شده است…

Read more

بیش از ۸ میلیون بی‌سواد داریم

بیش از ۸ میلیون بی‌سواد داریم

تحصیل در ایران اجباری نیست!

ریحانه جولایی

با یک سرچ ساده در اینترنت می‌توانید تعداد افراد بی‌سواد در ایران را پیدا کنید. منابع خبری رسمی می‌گویند چیزی حدود 8 میلیون نفر بی‌سواد در کشور وجود دارد؛ اما آمار غیررسمی از عددی بیشتر از این صحبت به میان می‌آورد.  

سال گذشته بود که رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از وجود 11میلیون کم‌سواد در کشور خبر داد و گفت: «طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بیش‌از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بی‌سواد شناسایی‌شده است که حدود ۴۰۰ هزار نفرشان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. اما درمجموع در همه گروه‌های سنی 8 میلیون و ۸۰۰ هزار بی‌سواد مطلق و ۱۱ میلیون کم‌سواد در کشور داریم

علی باقرزاده در ادامه به مقایسه آمار بی‌سوادی از سال 55 تا 95 در رده سنی افراد بالای 6 سال اشاره و عنوان کرد: در سال 55 ، 47.5درصد باسواد داشتیم؛ این عدد در سال 65 به 61.8 درصد، در سال 75 به 79.5 درصد، در سال 85 به 84.6 درصد، در سال 90به 84.8 درصد و در سال 95به 87.6 درصد رسیده است…

Read more

آموزش بی‌ستاره‌ها(درآمدی بر نظام آموزشی مشارکتی)

آموزش بی‌ستاره‌ها(درآمدی بر نظام آموزشی مشارکتی)

حبیب فرشباف

مقدمه
به باور کارشناسان و نظریه‌پردازان معاصر، توسعه‌ی پایدار در هر کشوری از آموزش و پرورش شروع می‌شود و دوران نظام‌های آموزشی سنتی به سر آمده است. مدرسه باید کانونی برای تمرین برابری، همبستگی اجتماعی، تمرین اعتماد متقابل و فراهم آوردن زمینه‌ای برای تعامل بین افرادی باشد که ریشه‌های قومی‌‌و طبقاتی و دینی متفاوتی دارند. همچنین مدرسه باید کانونی برای کاهش پیش داوری‌های افراد نسبت به ‌یکدیگر و نیز برقراری نوعی ارتباط صلح‌آمیز و انسانی بین افراد مختلف جامعه باشد. یعنی‌ایده‌ی اصلی آموزش و پرورش، آموزش زندگی مدنی به بچه‌ها است. سوق دادن کودکان به سوی فردگرایی و افزایش رابطه‌ی ابزاری حاصل فرهنگ سلطه است.
نظام‌های آموزشی معلم محور، دانش‌آموزان را از کارهای اجتماعی دور می‌کنند؛ فردگرایی را در آنان رشد می‌دهند و باعث رویارویی دانش‌آموزان با ‌یکدیگر می‌شوند؛ بنابراین لازم است انگیزه‌های دیگری جایگزین نمره و رقابت ناسالم باشند…

Read more

کارگرانِ شرکت ایرداک در باتلاق واگذاری

کارگرانِ شرکت ایرداک در باتلاق واگذاری

پارادوکس خانه‌سازی و آناتا

یکی از موارد تخلف در واگذاری شرکت ایرداک، عدم توجه به وضعیت پرسنل این شرکت بوده است و در تفاهم نامه فروش، هیچیک از طرفین به اشتغال پرسنل توجهی نکرده اند.

شرکت خانه‌سازی ایرداک در سال 1354 به ثبت رسیده و از اواخر سال 1355 آغاز فعالیت کرده بود. مساحت زمین کارخانه  حدوداً 72920 متر مربع و سطح زیر بنای آن حدوداً 38750 متر مربع و بصورت سهامی خاص در سایت اصلی شرکت اصلی هلدینگ بهساز مشارکت های ملت اعلام شده است. در گذشته عمده محصولات تولیدی در این شرکت سالن های صنعتی، دیوارمحوطه و قطعات بتنی بوده و قطعات بتنی ساختمانی و ترافیکی و نیاز دستگاه های عمرانی و اجرایی ادارات راه و شهرسازی ،راهداری و حمل و نقل جاده ای، شهرداری ها، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و شرکت های خصوصی را در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان تامین کرده است. ساخت قطعات پیش ساخته ی بتنی ساختمانی برای مسکن های انبوه و ارزان قیمت نیز از جمله فعالیت های مهم این شرکت در گذشته بوده است.…

Read more

بیانیه‌ی حمایتی فعالین کارگری و دانشجویی تبریز از بازداشتیان و کارگران هفت تپه

بیانیه‌ی حمایتی فعالین کارگری و دانشجویی تبریز

از بازداشتیان و کارگران هفت تپه

سرکوب فعالین کارگری دردی از بیماری لاعلاج و رو به تزاید «بحران سیستماتیک» را درمان نخواهد کرد.

شعله‌های آتش افکنده شده بر کاخ ددخویان و سرمایه‌داران از یک سال پیش هنوز زبانه می‌کشد. داغ اعتصابات و شعارهای کارگرانِ به ستوه آمده‌ی «نیشکر هفت‌تپه» چنان بر دل ستمگران مانده است که اکنون از درِ انتقام برآمده‌اند.

آن‌ها در پیِ آنند که با صدور احکامِ سنگین و تعیین مجازات‌های غیرانسانی برای رهبرانِ این اعتصابات، از جمله اسماعیل بخشی، علی نجاتی و دیگر هم‌راهانِ در بندشان: سپیده قلیان، ساناز اللهیاری، امیرحسین محمدی‌فرد، امیر امیرقلی و عسل محمدی، از کل طبقه‌ی کارگر ایران زهر چشم بگیرند.

جنبش کارگران هفت‌تپه، فصل جدیدی از مبارزه علیه ستم طبقاتی از سوی کارگران برای احقاق حقوق این طبقه و ترجمان "ما"ی جمعی از جانب آن‌ها بود. این حرکت اعتراضی، ادامه‌ی راهِ آغاز شده توسط شاهرخ زمانی‌ها و کوروش بخشنده‌ها بود که در سال‌های گذشته توسط فعالین کارگری دوام یا…

Read more

یادی از «مروارید» درخشان شعرآذربایجان!

یادی از «مروارید» درخشان شعرآذربایجان!

روز جمعه 12 جولای 2019 سالگرد، شاعر، ترانه سرا و نویسنده بزرگ و نام دار آذربایجان خانم «مروارید دلبازی» است.
مروارید دلبازی یکی از پرکارترین و خوش فکرترین زنان شاعراتحاد جماهیر شوروی بود.
بسیاری ازسروده های او ونیزبسیاری ازاشعاری که اوازشعرای بزرگ دیگری همچون نظامی گنجوی و خاقانی شیروانی و...ترجمه کرده، از سوی خوانندگان بزرگی چون «بلبل» خوانده شده وبه ترانه های ماندگارروزگار ما بدل شده است.
مروارید دلبازی از سال 1934 عضواصلی و فعال «اتحادیه سراسری نویسندگان آذربایجان» بود.
او اولین زنی بود که در اتحاد جماهیر شوروی، به سال 1979 لقب «شاعره بزرگ خلق» را ازآن خود ساخت و درسال 1997 نیزاز طرف حیدر علی اوف رئیس جمهور آذربایجان، مدال «استقلال» جمهوری به او اهدا شد.
او یکی از بهترین مترجمان اشعار آلکساندر پوشکین، نظامی گنجوی، خاقانی و دیگران به زبان آذربایجانی بود.
مروارید دلبازی در 19 آوگوست 1912 در روستای …

Read more

چرا بیمه بیکاری به کاریابی ها واگذارشد؟

چرا بیمه بیکاری به کاریابی ها واگذارشد؟

آنچه «خرید خدمات اداری از بخش خصوصی در اجرای قانون بیمه بیکاری» نامیده می‌شود، فقط «الیناسیون نظام تامین اجتماعی» است؛ یعنی تامین اجتماعی و خدمات حمایتی آن را از معنا و مفهوم تهی کرده‌اند: عده‌ای از بساط تهی کارگر بیکار نان درمی‌آورند و از قضا، کارگری که از بد سرنوشت بعد از سالها تولید و خدمت به مملکت، بیکار شده باید هنوز از جیب خالی، هزینه آموزش و ثبت‌نام بپردازد و راهروهای بی‌انتهای بوروکراسیِ دولت به اضافه‌ی واسطه‌ها را بدونِ «لقمه‌ای نان» تا بی‌نهایت طی کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اخیراً کارگرانی که از بد اتفاق  در اثر استیلای سیاست‌های تعدیلی، بیکار شده و برای دریافت بیمه بیکاری مراجعه کرده‌اند، مجبور شده‌اند یک بوروکراسی طولانی و کشدار را برای گرفتن مقرری ناچیز بیکاری پشت سر بگذارند؛ بوروکراسی‌ای که یک سرش شعب تامین اجتماعی است و سر دیگر آن، شرکت‌های خصوصیِ تقریباً نوظهور به نام «کاریابی‌ها…

Read more

20 blog posts