header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

تحصیل به زبان مادری خواست همه خلق ها و اقوام ساکن کشور است

تحصیل به زبان مادری خواست همه خلق ها و اقوام ساکن کشور است

اول مهر طبق روال نظام آموزشی کشور مصادف است با بازگشایی مدارس و دیگر مراکز آموزشی. کمتر خانواده ای در کشور وجو دارد که به نوعی متاثر از چنین روزی نباشد. طبق آمارهای رسمی سال تحصیلی جدید با حضور بیش از14 میلیون دانش آموز شروع می گردد. اما آمار دقیقی از کودکانی که به دلیل فقر و یا نبود امکانات آموزشی، شرایط ورود به مراکز آموزشی را ندارند و یا در میانه راه از ادامه تحصیل باز می مانند، ارائه نمی شود. مشکلی که مقامات آموزشی کشور در لا به لای سخنان خود به آن اذعان دارند ولی هیچ اقدام عملی برای بر طرف کردن آن انجام نمی دهند.

فرشید یزدانی، فعال حقوق کودک و مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودک، نابرابری اجتماعی را از مهم ترین دلایل بازماندن کودکان از تحصیل می داند و می گوید:« سال گذشته حدود ۲ میلیون نفر خارج از چرخه تحصیل بودند. دلایل متفاوتی باعث می شود تا این کودکان از حقوق خود دور بمانند و حتی برخی از آن ها به اجبار خانواده ازدواج می کنند و بعضی دیگر به کار مشغول می شوند.»…

Read more

آغاز سال تحصیلی ، نوشت‌افزارهای لاکچری و میلیون‌ها دانش‌آموز در حسرت یک دفتر و قلم

آغاز سال تحصیلی ، نوشت‌افزارهای لاکچری

و میلیون‌ها دانش‌آموز در حسرت یک دفتر و قلم

در آغاز سال تحصیلی خبرها از گرانی‌ست. در حاشیه نابسامانی‌های اقتصادی در ایران، هزینه‌های تهیه نوشت‌افزار نیز کمر بسیاری از خانواده‌هایی که فرزندان‌شان به مدرسه می‌روند خم کرده است. برخی وب‌سایت‌های ایرانی از «نوشت‌افزارهای لاکچری» با قیمت‌های سرسام‌آور سخن به میان آورده‌اند؛ نوشت‌افزارهایی که تنها عده‌ای خاص از پس خرید آنها برمی‌آیند.

از میلیون‌ها دانش‌آموزی که هر سال اول مهر سر کلاس و درس می‌روند، همیشه دسته‌ای هر چند اندک وجود داشته‌اند که بتوانند نوشت‌افزارهای لوکس بخرند؛ نوشت‌افزارهایی که آن دسته‌ی اکثریت باقیمانده از تصور آن هم ناتوا‌نند. امسال اما در آغاز سال تحصیلی این تفاوت بیش از سال‌های پیش، چشمگیر است.

روزنامه شهروند درباره نوشت‌افزارهای لاکچری‌ می‌نویسد:

«مدادرنگی ۱۲۰ تایی فابرکاستل دو میلیون و ۸۵۰ میلیون تومانی، خ…

Read more

گزارشی جدید و نگران کننده از وضعیت کودکان کار منتشر شد

گزارشی جدید و نگران کننده از وضعیت کودکان کار منتشر شد

کودکان کار، خشونت‌های جنسی و غیرجنسی را گزارش نمی‌دهند/ صدای اعتراض کودکان در خانه و خیابان شنیده نمی‌شود!

محمدرضا دهقانی سانیج بر این باور است که در زمینه دفاع از حقوق کودکان کار، ضعف‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی، همپای اجرای ناصحیح قانون، مشکل‌ساز شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از اوایل امسال طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان، برای چندمین بار از سر گرفته شد. در این طرح به روال معمول همیشه، به ریشه‌های ایجاد پدیده‌ای به نام «کار کودک» پرداخته نمی‌شود و فقط به کنش‌های سطحیِ پرآسیب مانند «جمع‌آوری» یا «پاکسازی» اکتفا می‌شود. اما چرا علیرغم ممنوعیت قانونی، هنوز با کار کودکان مواجه‌ایم؟

 محمدرضا دهقانی سانیج (وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی و مدرس حقوق جزا و جرم‌شناسی) در تعریف قانونی «کار کودک» می‌گوید: بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران در واقع کودک به کسی اطلاق می‌شود که به سن بلوغ نرسیده باشد، قانون مدنی …

Read more

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان

خطاب به عموم دموکراسی‌خواهان کشور: هوشیار باشیم

نبایست نگاه آنان بیشتر از اینکه نگرانی برای تمامیت ارضی و پاسداشت تمام عناصر تشکیل‌دهنده کشورمان باشد به تلاشی برای حفظ انحصار فرهنگی و هویتی بر حول اندیشه های باستان‌گرایانه و نژادپرستانه تبدیل گردد. برای اعتلای ایرانی دموکراتیک، چند فرهنگی و چند زبانی، با حفظ فاصله از نیروهای تندرو، متحد شویم...

کلمه: جمعی از فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان در بیانیه‌ای خطاب به عموم دموکراسی‌خواهان کشور ضمن محکوم کردن برخوردهای امنیتی صورت گرفته علیه فعالان مدنی کشور از همه خواستند که هوشیار باشیم.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «نبایست نگاه آنان بیشتر از اینکه نگرانی برای تمامیت ارضی و پاسداشت تمام عناصر تشکیل‌دهنده کشورمان باشد به تلاشی برای حفظ انحصار فرهنگی و هویتی بر حول اندیشه های باستان‌گرایانه و نژادپرستانه تبدیل گردد. برای اعتلای ایرانی دموکراتیک، چند فرهنگی و چند زبانی، با حفظ فاصله از نیروهای تندرو، متحد شویم.»…

Read more

درآمد ۷۰ درصد مردم ایران پایین‌تر از خط فقر است

 درآمد ۷۰ درصد مردم ایران پایین‌تر از خط فقر است

در حالی که مطابق اعلام بانک جهانی هر شهروند ایرانی برای قرار گرفتن بالای خط فقر باید روزانه ۵.۵ دلار درآمد داشته باشد، متوسط درآمد هر شهروند ایرانی ۳.۲ دلار است.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده، متوسط درآمد سالانه هر خانوار شهری در سال گذشته خورشیدی به ۴۳ میلیون و ۴۹۰هزارتومان رسیده و این رقم برای هر خانوار روستایی ۲۳ میلیون و ۳۱۱ هزار تومان بوده است.

به گزارش یورو نیوز، با توجه متوسط ۱۱ هزار تومانی نرخ آزاد دلار آمریکا در سال ۱۳۹۷، متوسط درآمد روزانه هر خانوار ایرانی ساکن در مناطق شهری ۱۰.۸ دلار و میانگین درآمد روزانه هر خانواده روستایی ۵.۸ دلار بوده است.

در همین حال، مرکز آمار ایران میانگین بعد خانوار شهری را ۳.۳ نفر و بعد خانوار هر خانواده روستایی را ۳.۴ نفر برآورد کرده است.

بر این اساس، هر ایرانی شهری روزانه به طور متوسط ۳.۲ دلار درآمد دارد و هر فرد روستایی نیز ۱.۷ دلار که نشان می دهد، متوسط درآمد ر…

Read more

نقش و جایگاه دو سیاست اعلام شده در آموزش و پرورش چیست؟

یک پرسش، چند پاسخ

نقش و جایگاه دو سیاست اعلام شده در آموزش و پرورش چیست؟

ناصر داوران:

يكم. در قانون‌اساسى تحصيل به زبان مادرى براى مليت‌هاى مختلف، در كنار زبان‌فارسى به رسميت شناخته شده است. پيشگيرى از احقاق اين حق به معناى انكار يكى از حقوق شهروندى است. اعلام بسندگى زبان‌فارسى حركتى است در اين راستا. يعنى اين‌كه زبان‌فارسى جوابگوى تمام نيازهاى مليت‌هاى مختلف كشور است و ديگر نيازى به صرف هزينه و انرژى براى عملياتى كردن مواد قانونى مرتبط با موضوع نمى‌باشد. اين نگرشى است حذفى و در واقع ميراث فرهنگى، علمى و ادبى ديگر خلق‌ها را نشانه گرفته است. باور به اين دكترين، ما را از گوناگونى‌هاى زبانى، فرهنگى و هنرى موجود بى‌بهره مى‌سازد. از سوى ديگر راديكاليسم و دشمنى خلق‌ها را به ارمغان خواهد آورد. همچنين فرصتى خواهد بود براى بد انديشان كه در آتش اختلاف‌ها بدمند.

دوم. باز به موجب قانون‌اساسى، تحصيل آن هم از نوع رايگان‌اش، حقى است همگانى. همه‌ی فرزندان كشور اي…

Read more

هپکو؛ داستان یک خصوصی‌سازی سیاه

هپکو؛ داستان یک خصوصی‌سازی سیاه

محمد مساعد

هپکو که سال‌ها یکی از پیشتازان صنعت در ایران بوده است را امروز با برخوردهای خشن با کارگرانش به یاد می‌آوریم. محمد مساعد داستان هپکو را از زمان تولدش در دهه ۴۰ تا این روزها روایت کرده است.

هپکو، این غول صنعت ماشین‌سازی صنعتی خاورمیانه، حالا افتاده بر خاک اراک، نفس‌های آخرش را می‌کشد. یکی از کارگران می‌گوید: «سالن غذاخوری اینجا برای غذادادن به هشت‌ هزار کارگر ساخته شده اما امروز تعطیل شده چون شرکت ۷۰۰ کارگر دارد که کاری برای انجام‌دادنن ندارند». هپکو چهار دهه ماشین‌آلات راه‌سازی تولید کرده اما حالا با خبر تلاش ناموفق کارگری برای خودکشی و مسدودکردن مسیر راه‌آهن شمال-جنوب توسط کارگران معترضش به صدر خبرها برگشته است. هپکو آن‌قدر قدمت دارد که رنگ شخصیت‌های داستانش از خاکستری دنیای واقعی ما به سیاه و سپید قصه‌ها پهلو بزند و ۱۲۰ هکتار زمین در دل اراک را به صحنه نبرد قهرمان‌ها و بَدمَن‌ها تبدیل کند. داستانی که از احمدی‌نژاد و دولت خدمتگزارش تا بیژن زنگنه، وزیر اسبق و فعلی نفت در آن نقشی دارند و البته، نمونه‌ای مثال‌زدنی از خصوصی‌سازی در ایران است. نمونه‌ای که می‌توان آن را سیاه‌ترین خصوصی‌سازی تاریخ ایران دانست…

Read more

ایران در اظطراب

ایران در اظطراب

مشکلي که در حال حاضر به‌وجود آمده اين است که اميد داشتن سخت شده است. ضمن آنکه در دوران بعد از جنگ هيچ زماني اين وضعيت به‌وجود نيامده که مردم نسبت به آينده نگراني داشته باشند و بپرسند که بالاخره چه خواهد شد. گفته مي‌شود ظرف دو سال گذشته (96، 97 و حتي 98) حدود 30 تا 40 ميليارد دلار پول‌از کشور توسط ايراني‌هايي که وضعيت مالي خوبي داشته‌اند خارج شده و بااين پول در کشورهايي همچون امارات، گرجستان، ترکيه و... سرمايه‌گذاري کرده و با اين سرمايه‌ها ملک، آپارتمان خريده و يا در بانک‌هاي خارجي پس‌انداز کرده‌اند.

آفتاب نیوز می نویسد، صادق زیباکلام در یادداشتی گفته است: بعيد است کسي ترديد داشته باشد که وضعيت جامعه امروز بحراني است. درست است که ما قبلا هم شرايط سخت و تنگناهاي سياسي و اقتصادي همچون دوران جنگ تحميلي داشته‌ايم، اما اين اميد وجود داشت که وضعيت بهتر مي‌شود. به عبارت ديگر در اوج مشکلاتي که در نتيجه جنگ به‌وجود آمده بود شامل کمبودها و... اين اميد بود که بالاخره جنگ تمام مي‌شود و اميد به پايان جنگ وجود داشت…

Read more

همه سیاست‌های خصوصی‌سازی در راستای تصاحب اموال عمومی است

همه سیاست‌های خصوصی‌سازی در راستای تصاحب اموال عمومی است

عبدالله وطن‌خواه با انتقاد از تلاش‌هایی که برای واگذاری بانک رفاه از طریق بورس صورت گرفت، گفت: همه این اقدامات در راستای «تصاحب اموال جمعی کارگران» قابل بازخوانی است.

گرچه هیات وزیران روز گذشته لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن بانک رفاه کارگران تا پایان مدت قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی از شمول حکم محدودیت شکل حقوقی سهامی عام و سقف تملک سهام مستثنی شود اما هنوز سرنوشت بانک رفاه برای کارگران نگران‌کننده است.

اول تابستان امسال بود که رئیس جمهور به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد تا آخر شهریور ماه، سهام بانک رفاه را در بورس عرضه کند آنهم در شرایطی که در حال حاضر، نزدیک به ۱۰۰ درصد سهام این بانک متعلق به تامین اجتماعی است و جزو دارایی‌های بین نسلی کارگران محسوب می‌شود. این دستور که بنا به شرایط موجود هر آن امکان صدور مجدد آن وجود دارد یعنی خیز برداشتن برای واگذاری این بانک به بخش خصوصی و همین دل‌نگرانی‌ها؛ کارگران و بازنشستگان را در این مدت به واکنش واداشته است…

Read more

آیا “خصوصی‌سازی” کلید مبارزه با فساد در خودروسازی‌هاست؟

آیا “خصوصی‌سازی” کلید مبارزه با فساد در خودروسازی‌هاست؟

آنچه که واضح و مسلم است، ضرورت مبارزه با فساد در صنایع مادر و به خصوص خودروسازی‌هاست؛ اما مسلم‌تر این است که «خصوصی‌سازی» نمی‌تواند علمدار مبارزه با فساد باشد؛ این گزاره‌ی واضح را تاریخ صنایع مادر در یکی، دو دهه گذشته به روشنی اثبات کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در مرداد ماه امسال، رسانه‌ها از یک برنامه‌ی بزرگ خصوصی‌سازی که در دولت تدوین شده، پرده برداشتند؛ این برنامه که قرار است در قالبِ  یک بسته پیشنهادی و در چند مرحله انجام شود، واگذاری دو شرکت بزرگ خودروسازیِ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی‌ست.

دوم مرداد ماه، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به واگذاری سهام دو خودروساز بزرگ کشور، اظهار کرد: ما برای ساماندهی صنعت خودروسازی یک بسته و برنامه پیشنهادی ارائه کردیم که بخشی از آن واگذاری این شرکت‌ها است…

Read more

گزارش یک کژ رفتاری آموزشی وتجربه ی فرداد

گزارش یک کژ رفتاری آموزشی وتجربه ی فرداد

 فریبرز رئیس دانا

از نظر ما راه نجات از شروع به سپردن امور به دست بخش وسیع آموزگاران شریف این کشور و آزاد کردن معلمان زندانی که برای نجات و حقوق آموزش دست به اعتراض زدند و خلع ید از مدارس خصوصی خاطی و متوقف کردن این روند پولی شدن آموزش عمومی است، که قانون اساسی نیز صراحتاً خلاف آن را اصل قرار داده است. حرکت به سوی دموکراتیسم و رفاه و پیشرفت، در همه ی عرصه ها، اساساً با نجات آموزش همگانی از این ورطه ی خطیر میسر است.

از سال ۱۳۷۰، در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، سیاست تعدیل ساختاری در ایران، با موافقت اصلی ترین مقام های کشور آغاز شد. این سیاست در ایران از نوع ایرانی-اسلامی بود. از مشخصات آن یکی آسان بودن دسترسی به سودهای گزاف برای اقلیتی مشخص و نزدیک به قدرت، گریز سریع از مسئولیت های دولتی در زمینه ‏های خدماتی و رفاهی، باز بودن دست مسئولان برای انواع اقدام های اقتصادی، بی حساب و کتابی قانونی و نظارتی و جانشین شدن شئون ایدئولوژیک و فرقه ای و اعلام وفاداری به جای آن بود. خصوصی سازی ها از اصلی ترین جهت گیری های این سیاست به شمار می آید. این سیاست در همه ی دوره ی هاشمی رفسنجانی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی با مبانی و سمت و سوی اساسی یکسان، اما با جهت گیری و هدف گیری متفاو…

Read more

هجوم گارد ویژه، ضرب و شتم وحشیانه و بازداشت گسترده کارگران معترض هپکو در اراک

هجوم گارد ویژه، ضرب و شتم وحشیانه و بازداشت گسترده

کارگران معترض هپکو در اراک

ماموران حکومت اسلامی روز دوشنبه با یورش به کارگران اعتصابی هپکوی اراک، آن ها را مضروب و مصدوم کردند. چندین نفر بازداشت شدند. به گزارش کمپین دفاع از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه و زندانیان ترقی‌خواه ,علاوه بر ضرب و شتم شدید و وحشیانه کارگران هپکو از سوی نیروهای گارد ویژه، گروهی از کارگران نیز بازداشت شده اند.در حال حاضر اطلاعات دقیقی از تعداد و اسامی بازداشت شده‌گان در دست نیست، اما بنا به گزارش های محلی ۲۸ تن از کارگران دستگیر و بیش از ۱۵ تن دچار جراحات شدید و یا سطحی شده‌اند که تعدادی از این کارگران برای مداوا به بیمارستان منتقل شده‌اند.

کارگران روز دوشنبه در زیر پل شهید بختیاری بر روی محدوده ریل راه‌آهن ایستاده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند. اجرایی شدن قرارداد سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات راهسازی از دیگر خواسته‌های کارگران هپکو است…

Read more

بیانیه «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» در اعتراض به «خط سرکوب فعالان صنفی»

بیانیه «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران»

در اعتراض به «خط سرکوب فعالان صنفی»

در حالی در آستانه آغاز سال تحصیلی قرار داریم که در طی چند ماه گذشته سرکوب معلمان از طرف وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضاییه و نهادهای زیرمجموعه وزارتخانه، حراست و هیئت رسیدگی به تخلفات اداری هرگز متوقف نشده است گویی ارکان حاکمیت در بی‌توجهی به مطالبات فرهنگیان بازنشسته و شاغل و سرکوب فعالان صنفی و مدنی متفق‌القول هستند و بین جناح‌های سیاسی از اصلاح‌طلب و اصولگرا تا اعتدال‌گرا تفاوتی وجود ندارد.

صدور حکم زندان و شلاق برای فعالان صنفی که یادآور احکام قرون‌وسطایی است نشان از اوج این سرکوب‌هاست. قوه قضاییه به‌جای اینکه در برخورد با فاسدان و دزدان جدی باشد اراده کرده است هر صدای منتقد و مستقلِ عدالت‌خواه را در نطفه خفه کند، صدور حکم زندان برای اصغر امیرزادگان ،فعال صنفی از استان فارس، تأیید حکم ناعادلانه ۱۵ ماه حبس تعزیری برای یاسر امینی در کردستان و احضار فاطمه بهمنی ، فعال صنفی در استان مرکزی، به خاطر جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان به دادگاه ، احضار زنانِ فعال صنفی در شهرهای مختلف ازجمله در کرج به اداره اطلاعات، احضار فعالان صنفی ملارد به اطلاعات سپاه ، صدور کیفر…

Read more

۸۰۰ هزار میلیارد در بانک مرکزی نیست شده

۸۰۰ هزار میلیارد در بانک مرکزی نیست شده

احسان سلطانی در گفت‌وگو با انصاف نیوز

احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی در مورد نقش سیاست‌گذاری اقتصادی به ابعاد مختلف فساد قانونی در کشور پرداخت. او می‌گوید طبق برآوردی که داشته است چیزی بین ۸۰۰ هزار میلیارد تا هزار هزار میلیارد تومان در بانک مرکزی نیست شده است، او در ادامه با انتقاد از دوره‌ی ریاست ولی‌الله سیف، رییس سابق بانک مرکزی گفت: میزان برداشت بانک‌های خصوصی از بانک مرکزی ۷۰۰ هزار میلیارد بوده است.

بیشتر بخوانیدمتن کامل مصاحبه با احسان سلطانی و آلبرت بغزیان

سلطانی در مورد ۸۰۰ هزار میلیاردی که مدعی است در بانک مرکزی نیست، به انصاف نیوز گفت: «ده‌ها برابر پرونده‌های فسادی که در قوه‌ی قضاییه در حال بررسی است، مجرم بانکی در بانک‌ها وجود دارد. طبق آخرین برآورد ما ۷۰۰ هزار میلیارد تومان که با چند مورد دیگر نزدیک به هزار هزار میلیارد تومان پول است، در شبکه‌ی بانکی نیست؛ یعنی بانک‌ها از مردم سپرده گرفتند که تسهیلات بدهند، ۲۰۰-۳۰۰ هزار میلیارد تومان هم مبلغ وام‌های معوق است، یعنی بین ۸۰۰ هزار تا هزار هزار میلیارد تومان پول وجود خارجی ندارد. این برآورد من است و می‌توانم آن را ثابت کنم…

Read more

خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا اتفاق نمی‌افتد

 خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا اتفاق نمی‌افتد

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت، همه مسئولان یکصدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد. او همچنین تاکید کرد که این مذاکرات نه به صورت دوجانبه انجام خواهد شد، نه به صورت چندجانبه. او همچنین گفت سیاست فشار حداکثری آمریکا پشیزی ارزش ندارد و نباید به بیگانه نگاه کرد. 

رهبر جمهوری اسلامی گفت:«چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن».

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای یک ماه قبل نیز با بازنشر سخنان او در سال گذشته، نظر مخالف او را برای مذاکره با آمریکا اعلام کرده بود.…

Read more

حقوق کارگر در ایران در حدِ کشورهای بسیار فقیر و آفریقایی است

حقوق کارگر در ایران در حدِ کشورهای بسیار فقیر و آفریقایی است

 احسان سلطانی

یک اقتصاددان گفت: مشخص است که اراده‌ای مبنی بر دریافت مالیات از ثروتمندان به ویژه دلالان حوزه مسکن وجود ندارد. علت این امر این است که اصولا در اقتصاد ایران برنامه دولت‌ها این بوده که افرادی که درآمدهای زیاد دارند، به انواع مختلف از مالیات معاف شوند.

احسان سلطانی (اقتصاددان) معتقد است دهک دهم بیش از ۱۰۰ برابر دهک اول از درآمد سود سپرده بانکی و اجاره برخوردار است، لازم است که عدالت با اخذ مالیات از این درآمدها آغاز شود. همچنین بنگاه‌های غیررقابتی مانند پتروشیمی، فولادی و معدنی که هزینه یارانه‌ای اما درآمد دلاری دارند بالاترین رانت را از اقتصاد می‌گیرند.

وی با اشاره به بازگشت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و تعویق مالیات گرفتن از ثروتمندان اظهار داشت: از اوایل دولت یازدهم بحث مالیات بر عایدی سرمایه مطرح بوده است و متاسفانه اجرایی شدن اخذ مالیات بر عایدی سرمایه به بهانه‌های گوناگون عقب افتاده است. مشخص است که اراده‌ای مبنی بر دریافت مالیات از ثروتمندان به ویژه دلالان حوزه مسکن وجود ندارد…

Read more

هپکو؛ جهنم کارگران، بهشت سهامداران در بازار بورس

هپکو؛ جهنم کارگران، بهشت سهامداران در بازار بورس

نمودار قیمت سهام هپکو رشد بسیار بالایی را در 6 ماه نشان می‌دهد. اما سهام شرکتی که در ورشکسته‌ترین حالت خود و بدون تولید است، چرا باید تقاضا داشته باشد؟

نزدیک به بیست روز است که کارگران شرکت «هپکو» اراک دوباره اعتصاب و اعتراض کرده‌اند و چند باری مسیر راه‌آهن جنوب به شمال را بستند. آنها برای دریافت معوقات‌شان دوباره اعتراضات خود را شروع کرده‌اند، اعتراضاتی که یادآور اعتراضات سال گذشته این کارگران است که از فروردین ماه شروع شد و در طول سال ادامه داشت. آنها در اعتراضات خود که دوباره از ابتدای شهریور امسال آغاز شده، اعلام کردند این شرکت از ابتدای سال هیچ تولیدی نداشته و طبق گفته مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی سال گذشته این شرکت تنها ۴۸ دستگاه تولید داشته است. وی همچنین گفت «باید از دولت پرسید در سال گذشته چند دستگاه مشابه تولیدات هپکو به کشور وارد شده است؟»(ایلنا، ۵ شهریور ۱۳۹۸)…

Read more

خطر زرد، یا توهم یک رویای دیرینه طبقه کارگر از خود بیگانه

خطر زرد، یا توهم یک رویای دیرینه طبقه کارگر از خود بیگانه

 ناصر آقاجری

بازی کردن با واژه ها و وارونه جلوه دادن آنها برای سر دواندن و فریب کارگرانِ بدون تشکل و افراد مسخ شده ای که با دنیای شناخت علمی بیگانه اند، یکی از شیوه های متداول نگرش لیبرالی است. سرمایه داری جهانی در شرایطی که دانش شناخت علمی همه گیر نیست، نهایت بهره را از این شرایط می برد و با ترفند وارونه سازی مفاهیم و بزرگ جلو دادن دموکراسی لیبرالی و فردگرایی، تلاش می کند نگرش کارگران از سیر تحولات اجتماعی را جهتی ضد واقعیت بدهد، تا امکان تضعیف جبهه کار را بیشترفراهم بنماید. درک واقعیت های اجتماعی به دلیل پیچیدگی هایی که دارد نیازمند پژوهش و شناخت منطقی است،این واقعیت زمینه بهره گیری بورژوازی در نبرد ایدیولوژی را فراهم می کند. شیوه هایی که این ساختار استثمارگر پی می گیرد تا دشمن طبقاتی ش کارگران وهمه حقوق بگیران را دچار تفرقه کند، نفی جمع گرایی، تشکل وضرورت شناخت علمی – طبقاتی است. بدین گونه زمینه ای را ایجاد می کند که می تواند، شرایط را برای دور کردن بخشی ازجنبش کارگری از واقعیت های تاریخی و راندن آن را به دنیا توهمات انتزایی وبیمار گونه هدایت کند. این گونه هدفی با کمک روشنفکران پیرامون بورژوازی کاربردی می گردد( راه سومی های طبقه متوسط) از این رو این برنامه ریزی دراز مدت سرمایه داری درنهایت با کمک ادبیات فردگرایانه و خیال پردازی های بی انتهای ذهنی در باره دموکراسی لیبرالی که چیزی فراتر از دیکتاتوری د د منشانه، در پشت ماسک رنگ رو رفته ی آزادی و دموکراسی پارلمانی سرمایه داری جهانی نیست، کاربردی می گردد و در جامعه بازتاب می یابد. بهره گیری از مفاهیم مبه…

Read more

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در اعتراض به احکام سنگین قضایی

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در اعتراض به احکام سنگین قضایی 

ما امضاء کنندگان این بیانیه ضمن اعلام اعتراض شدید خود به صدور احکام سنگین حبس در روزهای اخیر از دستور صادره مبنی بر تجدیدنظر ویژه و فوری نسبت به برخی از این احکام غیرمنصفانه استقبال می‌کنیم لیکن یادآور می‌شویم که بدون اصلاح روندها و سازوکارهایی که تعمدا به منظور سوءاستفاده از قانون در راستای اهداف سیاسی طراحی شده اند، در آینده نیز هر روز می توان و باید منتظر چنین مظالمی در لباس دادگستری بود. به دیگر سخن نهاد و سازمانی مستقل از کلیت دستگاه عدلیه کشور شکل گرفته که از مرحله اعلام جرم و پرونده سازی تا بازجویی و صدور کیفرخواست و رای بدوی و تجدیدنظر و حتی نحوه اجرای حکم را در اختیار دارد. از این رو مبتنی بر تجاربی که بسیاری از ما طی سالیان گذشته در مواجهه با این زائده چرکین و مهلک داشته ایم به طور مشخص پیشنهاداتی را ارائه می کنیم که به گمان ما بدون توجه به اهمیت و ضرورت اجرای آنها در وضع کنونی اصلاحی اساسی رخ نخواهد داد…

Read more

آقاي خامنه اي مستبد امروز ايران به علت فساد توان حل هيچ مشكلي را ندارد

آقاي خامنه اي مستبد امروز ايران

به علت فساد توان حل هيچ مشكلي را ندارد

ابوالفضل قدیانی

نظام استبداد دینی و در راس آن مستبد امروز ایران آقای خامنه‌ای این روزها در هراسی بسیار شدید به سر می برند و به هر گونه اعتراض, انتقاد و حرکت مدنی واکنشی به شدت سرکوبگرانه و خشونت آمیز از خود نشان می دهند. دستگیری هاو صدور احکام سنگین در ماه های گذشته به خصوص در هفته‌های اخیر شاهد این مدعاست. اخیرا” دو جمع ۱۴ نفره با انتشار دو اطلاعیه خواهان استعفای علی خامنه‌ای و عبور از نظام جمهوری اسلامی شده‌اند. این اقدام قانونی, مسالمت آمیز و از جمله حقوق شهروندی آحاد ملت ایران است که با عکس العمل تند حکومت مواجه گردید تا کنون بیش از نیمی از امضاء کنندگان را دستگیر کرده است. محمد نوری زاد, گیتی پورفاضل,هاشم خواستار ,محمد مهدوی فر , جواد لعل محمدی, محمد حسین سپهری,نرگس منصوری, کمال جعفری یزدی, شهلا انتصاری, فاطمه سپهری, شهلا جهان بین, فرنگیس مظلوم, زهرا جمالی, غلامحسین بروجردی,رضا مهرگان, اسماعیل احمدی راغب, عباس واحدیان شاهرودی و از حامیان آنها رضا شرفخانی و بهزاد همایونی از جانبازان و اسرای جنگ جزء دستگیر شدگان می‌باشند…

Read more

20 blog posts