header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

آمار تاهل مردان در ایران

آمار تاهل مردان در ایران

از ۲۴ میلیون خانواری که در ایران زندگی می‌کنند، ۲۱ میلیون خانوار «مردسرپرست» و حدود سه میلیون خانوار «زن سرپرست» هستند. همچنین حدود ۷۰۰ هزار خانوار یک نفره مردسرپرست در کشور زندگی می‌کنند

.بیش از نیمی از جمعیت ایران را جامعه مردان تشکیل می‌دهند که از این تعداد ۳۴ میلیون نفر بیش از ۱۰ سال سن دارند و از این تعداد ۲۱ میلیون نفر دارای همسر هستند.

شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس ضمن ارائه آماری از وضعیت مردان جامعه در کشور می‌گوید: براساس آمارهای سال ۹۵ و طبق گزارشات موجود، در حال حاضر ۸۴ میلیون نفر جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند که از این تعداد ۴۳ میلیون نفر (معادل ۵۰.۵ درصد) «مرد» هستند؛ از این ۴۳ میلیون نفر، ۱۰.۵ میلیون نفر زیر ۱۵ سال، ۳۰ میلیون نفر ۱۵ تا ۶۴ سال و حدود ۳ میلیون نفر ۶۵ سال به بالا سن دارند.

تجرد یک سوم جمعیت مردان

وی با بیان اینکه به طور کلی ۳۴ میلیون نفر از مردان کشور بیش از ۱۰ سال س…

Read more

آتش اعتراضات در سراوان چه‌گونه شعله‌ور شد؟

آتش اعتراضات در سراوان چه‌گونه شعله‌ور شد؟

روز دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۹، رسانه‌های محلی استان سیستان و بلوچستان با انتشار ویدیوهایی از تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوی سوخت‌بران بلوچ و کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از آن‌ها خبر دادند. این اتفاقات زمانی آغاز شدند که شماری از سوخت‌بران بلوچ با حضور مقابل پایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نقطه صفر مرزی «آسکان» در شهرستان سراوان، خواستار بازگشایی مرز و اجازه تردد شده بودند.

نیروهای مرزی جمهوری اسلامی پیش‌تر با بستن مرز و حفر چاله‌های بزرگ در نقاط صفر مرزی، قصد جلوگیری از عبور سوخت‌بران از مرز را داشتند.

تجمع سوخت‌بران بلوچ در نقطه صفر مرزی با تیراندازی نیروهای نظامی سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان که به «مرصاد» معروف هستند، روبه‌رو شد و پس از آن حوادث سرعت کم‌سابقه‌ای به خود گرفتند.

به نوشته «کمپین فعالان بلوچ»، در این تیراندازی دست‌کم …

Read more

"سی سخت" زیر آوار مصیبت، ویرانی و بی عدالتی

"سی سخت" زیر آوار مصیبت، ویرانی و بی عدالتی

لرزش 7 ثانیه‌ای زمین در شامگاه 29 بهمن در سی‌سخت و روستاهای اطراف، بیش از 3 هزار واحد مسکونی را ویران کرد و 14هزار نفر از اهالی را در سرمای استخوان‌سوز منطقه وحشت‌زده به خیابان‌ها کشاند و این شروع روزهای تلخ و مصیبت‌بار بی‌خانمانی مردم بود. حادثه هر چند خسارت جانی نداشت ولی خانه و کاشانه مردم به یغما رفت و آنها را ناگزیر کرد در شرایطی سخت روزگار بگذرانند. حالا تنها امید آنها برای عبور از این روزهای تلخ به دست های یاریگری دوخته شده که پیش از این در زلزله سرپل ذهاب و سیل پلدختر سربلند بیرون آمد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زمین‌لرزه‌ 5.6 دهم ریشتری چهارشنبه گذشته شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، حادثه تلخ و ویرانگر دیگری بود که بسیاری از مردم منطقه را در سرمای استخوان‌سوز غرب کشور بی‌خانمان کرد تا بخش زیادی از اهالی سی‌سخت ناگزیر شوند در چادر و اسکان‌های موقت روزگار بگذرانند…

Read more

حمایت کنفدراسیون جهانی اینداستریال از اعتراضات و خواسته های بازنشستگان و کارگران ایران خودرو تبریز

حمایت کنفدراسیون جهانی اینداستریال از اعتراضات و خواسته های بازنشستگان و کارگران ایران خودرو تبریز

کنفدراسیون جهانی اینداستریال، طی نامه‌ای از اعتراضات و خواسته‌های بازنشستگان ایران و کارگران ایران‌خودرو تبریز حمایت کرده است.

در بخش‌هایی از نامه حمایت از بازنشستگان ایران و کارگران ایران‌خودرو تبریز آمده است:

«کارگران کارخانه خودروسازی شركت ایران‌خودرو در تبریز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود، دست به اعتصاب زدند.

شرکت ایران‌خودرو اصلی‌ترین شرکت خودروسازی در ایران است که وسایل نقلیه از جمله کامیون، مینی‌بوس و اتوبوس را با مجوز شرکت‌های رنو و سوزوکی تولید می‌کند.

مدتی است که مشکلاتی در این شرکت از جمله اتهامات فساد مالی و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر عدم پرداخت دستمزد و حق بیمه کارگران از سپتامبر و اکتبر سال ۲۰۲۰ (شهريور و مهر ماه ۹۹) وجود داشته است.

عدم پرداخت حق بیمه کارگران منجر شده است که اداره تامین اجتماعی از پرداخت حقوق با…

Read more

بیانیه زندانیان سیاسی: صدای دادخواهی ما را بشنوید

بیانیه زندانیان سیاسی: صدای دادخواهی ما را بشنوید

جمعی از زندانیان سیاسی حاضر در اوین، گوهردشت، فشافویه و عادل‌آباد بیانیه‌ای را درباره وضعیت بهنام محجوبی و شرایط دهشتناک زندان نوشته‌اند و خواهان تغییر قوانین ضدانسانی حاکم بر زندان‌ها شده‌اند

متن کامل بیانیه:

صدای دادخواهی ما را بشنوید

طبق آخرین خبرها، بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی با سطح هوشیاری بسیار پایین در اغما به سر می‌برد. او در سال ۱۳۹۶ به اتهام شرکت در یکی از تجمع‌های دراویش بازداشت و چندی بعد در دادگاه به دو سال حبس محکوم شد. بهنام دچار بیماری “پانیک اتک” هست و هنگامی که در خرداد امسال برای اجرای حکم به زندان احضار شد، با این بیماری دست به گریبان بود. در دوران حبس بیماریش تشدید شد، طوری که بنابر اعلام پزشکی قانونی، قادر به تحمل حبس نبود. اما مجریان سیاست انتقام‌جویی و آزار زندانیان سیاسی و عقیدتی نظر پزشکی قانونی را به هیچ انگاشتند و هم‌چنان او را در زندان نگاه داشتند. بهنام در همه‌ ماه‌های حبس در راه و نیم‌راه بند و بهداری زندان بود و با عوارض بیماری و دشواری‌های تامیین دارو و بی‌دارویی دست و پنجه نرم می‌کرد و گرفتار سیستم پزشکی و درمان ناکارآمد و بی‌توجه زندان بود. سرانجام در نیمه شب …

Read more

نگاهی به زندگی سرشار از عشق و مردم دوستی اولین بانوی آوازه خوان ایران، قمرالملوک وزیری

نگاهی به زندگی سرشار از عشق و مردم دوستی

 اولین بانوی آوازه خوان ایران، قمرالملوک وزیری

قمرالملوک وزیری (تولد:۱۲۸۴ در قزوین ـ درگذشت: ۱۴مرداد ۱۳۳۸ در۵۴سالگی) اولین خواننده زن ایرانی بود که صدایش ضبط شد و بدون حجاب به روی صحنه رفت و معروفترین خواننده زن آوازهای سنتی ایران بود.

پدرش پیش از تولد او درگذشت و مادرش را نیز در ۱۸ماهگی ازدست داد و سرپرستی اش را مادر بزرگش خیرالنسا (افتخارالذاکرین) که روضه خوان حرم ناصرالدین شاه قاجار بود، به عهده گرفت. مادر بزرگ گاه او را با خود به روضه خوانی می برد. قمر از همان کودکی مرثیه های سوگواری را پیش خود واگویه می کرد و در تنهایی آنها را می خواند. از همان کودکی شوق خوانندگی در دلش شکفت و وقتی اندکی بزرگتر شد از مادربزرگش خواست که او را به یک معلم آواز بسپارد تا نزد او تمرین خوانندگی کند. مادر بزرگ ابتدا نپذیرفت زیرا در آن دوره خوانندگی زن رسم نبود و مردم این کار را  ناپسند می دانستند.

Read more

پراکندگی مجموعه‌های اقتصادی بورس تهران در خدمت متولان مرکز نشین

پراکندگی مجموعه‌های اقتصادی بورس تهران

در خدمت متولان مرکز نشین

عقب نگه داشتن اکثر استان‌های غیر فارس نشین در عرصه‌ی اقتصادی منجر به وجود آمدن مردمی خواهد شد که نه قدرت سیاسی و منزلت اجتماعی دارند و نه از ضروریات زندگی برخوردارند که در نهایت نیز به دشواری می‌توانند برای تامین حقوق اولیه‌شان چالشی برای حاکمان باشند. زیرا افزایش نابرابری به جای آنکه مستقیما به سیاستمداران فشار آورد تا راهی برای حل توزیع ناعادلانه درآمد پیدا کنند، به تقویت توان متمولان غالب می‌انجامد و بنابراین امکان بیشتری برای مقابله با خواست آنها می‌یابند.

بورس اوراق بهادار تهران – بورس و فرابورس_ از ۶۶۸ نماد، شامل ۳۸۳ مجموعه‌ی اقتصادی فعال و حدود ۲۸۵ نماد حق تقدم- سهام تازه حاصل از افزایش سرمایه شرکت‌ها که در اختیار سهامداران است، شکل گرفته است.

سهام شرکت‌های بورسی در قالب ۴۶ گروه مختلف که بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، پیمانکاری صنعتی، محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارو…

Read more

صنعت فرش تبریز حال و روز خوشی ندارد

صنعت فرش تبریز حال و روز خوشی ندارد

فرش دستبافت تبریز به عنوان یکی از گونه‌های شناخته شده فرش ایرانی در بازارهای جهانی، این روزها حال و روز خوشی ندارد و آمار تولیدکنندگان آن روز به روز در حال کاهش است.

فرش در آذربایجان شرقی دارای پیشینه کهن تاریخی است، به طوری که با تصویب شورای جهانی صنایع دستی در سال ۱۳۹۴، تبریز با در نظر گرفتن شاخص‌های مختلف به عنوان «شهر جهانی بافت فرش» انتخاب شد.

آذربایجان شرقی و به تبع آن تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف ایران شناخته شده و سهم به سزایی در تولید و صادرات فرش دستباف ایفا می کند، به طوری که به گفته کارشناسان امر ۳۵ درصد از صادرات فرش دستباف کشور را این استان تامین می کند.

به گزارش ایرنا، در زمان حاضر افزون بر ۵۰۰ هزار بافنده فرش در آذربایجان شرقی مشغول فعالیت هستند که سیر نزولی صادرات، افزایش شدید قیمت مواد اولیه و کاهش سهم استان از بیمه قالبیافان مشکل اصلی آنان در این هنر- صنعت ارزآور محسوب می شود…

Read more

واکاوی و دلایل خودکشی در استان های غربی کشور

واکاوی و دلایل خودکشی در استان های غربی کشور

فقر، بیکاری، افسردگی، ناامیدی و در یک سال اخیر هم بیماری کرونا باعث شده خشونت‌های خانوادگی افزایش یابد به طوری که این خشونت‌ها در بالا رفتن آمار خودکشی در استان‌های غربی و بویژه در بین دختران بروز و نمود نگران کننده ای داشته باشد.

در سال‌های گذشته تغییراتی را در گرایش به خودکشی‌ها شاهد هستیم که نشانه وخیم‌تر شدن این بحران و ناهنجاری اجتماعی شده است. دستگاه‌های مسئول اذعان دارند که در سال‌های گذشته با رشد نزدیک به 15 تا 20 درصدی آمار خودکشی در کشور مواجه بوده‌ایم. علاوه بر این یکی دیگر از مسائلی که پدیده خودکشی را حادتر کرده کاهش سن خودکشی است. کودکان و نوجوانان بر اثر پیش پا افتاده‌ترین مسائل و نامرادی های زندگی اقدام به خودکشی می‌کنند که متاسفانه خودکشی های موفقی هم داشته‌اند.

خالد توکلی جامعه شناس در گفت‌وگو با مریم بازوند خبرنگار ایلنا، ابتدا با اشاره به سابقه این پدیده ناگوار در برخی از استان‌های کشور اظهار داشت: خودکشی زنان…

Read more

بیانیه‌ی تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان پیرامون حداقل مزد سال ۱۴۰۰

بیانیه‌ی تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

پیرامون حداقل مزد سال ۱۴۰۰

مزد کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید از دوازده‌ و‌‌‌ نیم میلیون تومان کمتر باشد

سال‌هاست که نظام سرمایه‌داری و دولت‌های حامی آن، با استثمار هرچه شدیدتر و غیرانسانی‌ترِ کارگران آنان را به روز سیاه نشانده و از بسیاری از حقوق اجتماعی خود محروم کرده‌اند. تا جایی که طبقه‌ی کارگر ایران امروز در شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسایی زندگی می‌کند. براساس داده‌های آماری و تحقیقات برخی مراکز و موسسات اقتصادی، در شرایط کنونی بیش از ۴۰ درصد از مردم ایران که بخش قابل توجهی از آن را کارگران تشکیل می‌دهند در زیر خط فقرِ مطلق زندگی می‌کنند.

گرانی و تورم بیداد می‌کند و قیمت کالاها و مایحتاج روزمره و مورد نیاز مردم، هفتگی و گاه روزانه گران می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به قیمت خوراکی‌ها اشاره کرد که در کم‌تر از یک سال بنا به گفته مقامات رسمی بیش از …

Read more

میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران ۱۱ میلیون تومان!

میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران ۱۱ میلیون تومان!

رئیس اتحادیه کارگران قرادادی و پیمانی با اشاره به پیش بینی هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری گفت: هرگونه اعلام یا پیشنهاد در خصوص افزایش درصد حقوق کارگران باید پس از جمع بندی نهایی سبد هزینه زندگی کارگران در کمیته دستمزد شورای عالی کار صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، فتح اله بیات با اشاره به پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس برای افزایش ۳۵ درصدی حداقل مزد کارگران و توافق با وزارت کار برای دستمزد ۱۴۰۰ گفت: از کسانی که در مجلس به فکر کارگران هستند، دلسوزی می کنند و با دولت جلسه می گذارند تشکر می کنیم ولی توجه داشته باشیم که حقوق و دستمزد کارگران توسط شورای عالی کار و طبق ماده ۴۱ قانون کار تعیین می شود و نماینده کارگر، کارفرما و دولت سه ضلع اصلی و شرکای اجتماعی هستند که باید در خصوص سبد معیشت به جمع بندی برسند.

وی افزود: بدون تردید در بحث تعیین حداقل مزد باید بند یک و دو ماده ۴۱ که به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت اشاره دارد…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

ساختمانی که قرار بود تالار شهر گردد، پناهگاه معتادان شده است

 اولین ساختمان صدا و سیمای مراکز استانها ۵۱ سال پیش در شهر ارومیه ساخته شده که از ویژگی‌های آن می‌توان به تلفیق زیبای معماری مدرن با ویژگی‌های معماری ایرانی، منحصر به فردبودن طرح و استفاده از تکنولوژی بتن اشاره کرد.

این بنای منحصر به فرد نیم قرن پیش توسط معمار برجسته « دکتر جهانگیر درویش» طراحی و ساخته شده است، این مکان اکنون بدون هیچ کاربری به پناهگاه معتادان و آغل گوسفندان تبدیل شده است.

تعیین تکلیف در رابطه با تغییر کاربری قدیمی‌ترین ساختمان رسانه ملی در ارومیه از چند سال پیش در دستور کار جلسات کارگروه‌های شورای شهر قرار گرفت  اما هنوز پس از این همه جلسه و آمد و رفت‌ها هنوز که هنوز است اتفاق خاصی برای استفاده و بهره‌گیری از ظرفیت تاریخی این اثر معماری نیفتاده است.

 قرار بود این بنا با کاربری میزبانی سمینارها، همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و بین‌الم…

Read more

ادعای خلاف واقع معاون وزارت آموزش و پرورش

ادعای خلاف واقع معاون وزارت آموزش و پرورش:

گسست بین مدرسه دلیل اصلی ترک تحصیل دانش آموزان است!

معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد ارتباط «گسست بین مدرسه» و «ترک تحصیل دانش‌آموزان» ادعایی «گمراه‌کننده» و تلاشی در جهت انحراف افکار عمومی از مجموعه دلایلی است که هزاران دانش‌آموز در سراسر ایران را ناچار به ترک تحصیل کشانده است؛

رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش روز ۱۵ بهمن‌ماه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، بیشترین علت ترک تحصیل دانش‌آموزان را «گسست بین مدرسه» دانست و گفت زمانی که ارتباط دانش آموزان «با مدرسه گسسته می‌شود، گروهی از آن‌ها به دوره تحصیلی بالاتر نمی‌روند و متأسفانه به علت گسست مدیریتی این دانش‌آموزان رصد نمی‌شوند».

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مقام‌های رسمی و همچنین خبرگزاری‌ها در جمهوری اسلامی، علت اصلی ترک تحصیل در ایران فقر و مشکلات مالی است. حتی خود خانم حکیم‌زاده هم در اواخر دی‌ماه گذشته با ابراز نگرانی از ترک تحصیل کودکان در مناطق «کم‌برخوردار» …

Read more

اگر محمد حسین شهریار پزشک می شد؟

اگر محمد حسین شهریار پزشک می شد؟

 هوشنگ ابتهاج

خاطره ای از شهریار، مربوط به دوراني که دانشجوی پزشکی بود؛

در زمان دانشجویی مطبی در تهران دایر کرده بودم و مریض می‌دیدم.

روزی دختری به مطبم آمد

و گفت: "آقای دکتر دستم به دامنت پدرم دارد می‌میرد!"

می‌گفت سریع وسایل پزشکی‌ام را برداشتم و از در مطب بیرون زدم.

وقتی آنجا رسیدم دیدم خانه‌ی مخروبه‌ای است که کف آن معلوم بود که گلیمی یا زیلویی بوده که از نداری برده‌اند و فروخته‌اند. یک گوشه اتاق پیرمردی دراز کشیده بود و ناله می‌کرد.

پدر را معاینه کردم. و چند قلم دارو نوشتم و دست دخترک دادم و گفتم برو فلان جا از آشناهای من هست. این داروها را مجانی بگیر و بیاور.

 همه این کارها را کردم و نشستم بالای سر بیمار زار زار گریه کردن

می‌گفت صاحب مریض (همان دخترک) آمده بود بالای سرم دلداری‌ام می‌داد که : "عیب نداره آقای دکتر! خدا بزرگه، انشالله خوب می‌شه!"

می‌گفت خب من با این روحیه چطور می‌تونس…

Read more

یادبود حماسه سیاهکل

یادبود حماسه سیاهکل

علي پور صفر (کامران)

هموار کرد خواهی گیتی را؟              گیتی است کی پذیرد همواري

بهمن ماه سال جاری برابر با پنجاهمین سالگرد رویداد سیاهکل و اعلام موجودیت جنبش مسلحانه چریک‌های مبارز شهری ایران است. رویدادی که با تکانه شدید خود، سلطنت پهلوی را از یکسو به وحشت، و از سوی دیگر به توحش و بربریت حیوانی انداخت و تمام رذائل جاری در طبیعت آن رژیم را چنان بر انگیخت که جز نابودی سازندگان و اعضا و همراهان آن حرکت دلاورانه هدف دیگری نداشت و چون اینگونه بود، در زمانی اندک، نابودی خود را در صدر دستور کار جامعه ایران قرارداد.

جنبش مسلحانه، خود خواستار وقوع این رویداد معین نبود و زمان و مکان و مراتب و مراحل آن بر مبارزان تحمیل شد. با این همه، جنبش مسلحانه شهری، دیگر به‌راه افتاده بود و در زمانی اندک به ده‌ها حادثه چریکی در تعدادی از شهرهای بزرگ ایران فرا روئید و بزودی آشکار شد که مبارزه مسلحانه شهری را دو گروه چریکی فدائی خلق (کمونیست) و مجاهد خلق (مسلمان) پیش می‌برند. توسعه سریع مبارزه مسلحانه شهری و پژواک آن، چنان بود که بسیاری از میهن دوستان و آزادگان و عدالت خواهان آرزومند رهائی از وحشت رژیم پهلوی، امکان تحقق آرزوهای خود -و …

Read more

از مطالبات بازنشستگان حمایت کنیم و در کنارشان باشیم

 از مطالبات بازنشستگان حمایت کنیم و در کنارشان باشیم

در دوم دی ماه ۱۳۹۹ بازنشستگان، با صدها امضا، مطالبات خود را طی بیانیه‌ای اعلام داشته ودرپایان ،اظهار داشتند «چنانچه به این مطالبه‌های برحق بی‌توجهی شود، این حق و گذشتن از مرزهای رعایت پروتکل‌ها را با همه خطرات ناشی از آن به جان خریده و با استفاده از هر شیوه‌ی ممکن و مقدور، فریاد اعتراض خود را سر خواهیم داد

 این خواسته‌ها عبارت بودند از:

۱- نرخ سبد اعلام شده در اوایل سال از سوی شورای عالی کار حدود ۵ میلیون تومان برآورد شده بود  و این در حالیست که گرانی و تورم روز به روز افزایش می‌یابد و مستمری بازنشستگان پاسخگوی هزینه‌های معمول و جاری زندگی نیست. طبق برآوردهای جدید ،سبدمعیشت به ۹میلیون تومان رسیده است .ما خواهان افزایش مستمری بازنشستگان با لحاظ کردن نرخ واقعی تورم هستیم.

۲- با متناسب سازی!!! مستمری‌ها تنها بخش بالایی مستمری‌بگیرها مورد عنایت قرار گرفته است. ما خواهان اجرای متناسب سازی عادلانه مطابق با سبد معیشت خانوار …

Read more

«مزد توافقی» تیر خلاص به قانون کار و سازمان تامین اجتماعی

«مزد توافقی» تیر خلاص به قانون کار و سازمان تامین اجتماعی

تجاوز گام به گام نئولیبرال ها به حقوق زحمتک

سلب تحرک طبقاتی کارگران، در دهه‌های اخیر به شدت دنبال شده است؛ اما چند سالی‌ست که با استفاده از کلیدواژه‌هایی مانند «حمایت از کسب و کارها» یا «رفع موانع اشتغال» در پی سلب تتمه‌ی حقوق قانونی کارگران هستند؛ با اجرایی شدن این آیین‌نامه جدید، سال آینده تقریباً همه کارگران قرارداد موقت یعنی بالای ۹۰ درصد شاغلان امروز، حداقل‌بگیر خواهند شد؛ اگر امروز ۷۰ درصد شاغلان حداقل‌بگیر هستند، سال بعد این نرخ به بالای ۹۰ درصد خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مقررات‌زدایی در سطوح مختلف با سرعت بسیار ادامه دارد؛ در این ماه‌های پایانی سال که همه نگاه‌ها به مذاکرات مزدی ۱۴۰۰ و بررسی لایحه بودجه سال آینده معطوف شده است، نئولیبرال‌ها و آنهایی که به اصطلاح «حامیان کسب و کار» نامیده می‌شوند، توانسته‌اند نامه‌ای از معاونت حقوقی رئیس‌جمهور بگیرند که به راستی، صدور شناسنامه‌ی قانونی برای «مزد توافقی» است…

Read more

به یاد بزرگ مرد شریفی از تبار نیک مردان

 به یاد بزرگ مرد شریفی از تبار نیک مردان

اسدالله کشتمند

محمد مجلسی شاعر، نویسنده و مترجم چیره دست ایران بامداد یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ در زادگاهش اصفهان چشم از جهان فروبست.  

سال های دهه هفتاد میلادی قرن گذشته دراروپا به ویژه درفرانسه سالهای پرباراعتلای جنبش کارگری و کمونیستی بود. درچنین سالهایی این اقبال برای من دست داد که در فرانسه درس بخوانم و زندگی کنم.

اولین دیدارهایی که در فرانسه نصیب من شد دیدار با رفیق حسین نظری نماینده حزب توده ایران درپاریس بود. این دیدارتمام روال بعدی زندگی سیاسی مرا رقم زد. من به کمک رفیق نظری با عده زیادی ازمبارزان انقلابی ایران آشنایی نزدیک پیدا کردم ودر مبارزات درونی ارکان مختلف جنبش چپ ایران سهم گرفتم. در این سال ها، عضویت درحزب کمونیست فرانسه، فعالیت برای حزب توده ایران ومسئولیت حزب دمکراتیک خلق افغانستان پشتوانه سیاسی دلگرم کننده ای بود که تمام زندگی مرا برای همیشه رنگ و رو بخشید.

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

دومین روز اعتصاب کارگران ایران خودرو تبریز در اعتراض به عدم دریافت حقوق و اخراج کارگران

تجمع اعتراضی پرسنل قرارداد مربی جلوی شهرداری تبریز

مشکلات بازنشستگان آذربایجان شرقی پا بر جاست

حکم ۵ سال زندان برای بابک آقازاده پاکبان شهرداری ملکان به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸

فاجعه در صنعت گردشگری آذربایجان شرقی

دومین روز اعتصاب کارگران ایران خودرو تبریز در اعتراض به عدم دریافت حقوق و اخراج کارگران

روز شنبه ۱۱ بهمن ماه ۹۹، دومین روز اعتصاب کارگران ایران خودرو تبریز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و اخراج تعدادی از کارگران این کارخانه ادامه پیدا کرد.

بنا به گفته منابع کارگری در ایران‌خودرو تبریز، عدم دریافت حقوق و اخراج تعدادی از پرسنل کارخانه ایران‌خودرو تبریز، دلیل اعتصاب این کارگران آذربایجانی می‌باشد.

کارگران معترض می‌گویند: «حقوق کارگران همه سایت‌های ایران‌خودرو در نقاط مختلف کشور واریز شده است، ولی حقوق کارگران سایت ایران‌خودرو تبریز پر…

Read more

بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در محکویت بازداشت فعالان کرد

 بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در محکویت بازداشت فعالان کرد

تداوم بازداشت گسترده فعالان کرد در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، کرج، مهاباد و سنندج موجب نگرانی فعالان و سازمان‌های حقوق‌بشری شده است. در این بازداشت‌ها که از ۲۰ دی ماه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد نزدیک به ۶۰ نفر از فعالان مدنی، دانشجویی و محیط زیستی از سوی نیروهای اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.  

کانون مدافعان حقوق‌بشر با صدور بیانیه‌ای نسبت به این بازداشت‌ها و تضییع حقوق اولیه متهمان ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه آمده است، عدم رعایت بدیهی‌ترین حقوق متهمان از سوی نهادهای قضایی و امنیتی شائبه پرونده‌سازی برای این افراد در چارچوب پروژه‌های امنیتی و سرکوبگرانه را به وجود می‌آورد. 

در ادامه این بیانیه آمده است، کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن محکوم کردن ایجاد فضای امنیتی در کردستان و تداوم شیوه‌های سرکوبگرانه، خواستار آن شد تا بازداشت‌شدگان هر چه سریعتر آزاد و به نقض حقوق متهمان و نگرانی خان…

Read more

20 blog posts