header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

” کولبری تفریح نیست بلکه اجبار و محصول تبعیض و ستم دولت است”

کولبری تفریح نیست بلکه اجبار و محصول تبعیض و ستم دولت است

کولبری ماحصل عدم پایبندی دولت به تعهداتش در قبال شهروندان است وقتی دولت برای ساکنین مرزی این مناطق شغل و کار مناسب شأن آنان ایجاد نکرده بالطبع آنان مجبور به کولبری می شوند زیرا گرسنگی و تهیدستی آنان با دعای شما و شعار های دولت تدبیر و امید سیر نمی شود….

جواب وکیل شماری از کولبران بە ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور

کولبری تفریح نیست بلکه اجبار و محصول تبعیض و ستم دولت است

جناب آقای ذوالفقاری

معاونت محترم امنیتی وزارت کشور

با سلام

احتراما با استناد به اصول سوم ،هشتم ،نهم ،نوزدهم ،بیست و دوم،سی و چهارم ،سی و هفتم و چهل و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به استحضار میرساند؛

حضرتعالی در گفتگو با خبر گزاری های ایلنا و ایسنا مطالبی در مورد کولبران بیان کرده اید که مخالف نص مقررات و اصول قانون اساسی و قوانین جاری کشور و ایضا کلیات اصول حقوق بشر است ،شما از کلمه ی ” کولبر ” به عنوان اختراع عجیب این کلمه یاد و با تعجب از وجود آن صحبت کرده اید و در مصاحبه ی دیگری بیان کرده اید ” عبور از مرز ممنوع و…

Read more

تازه ترین تحریم های آمریکا تراکتورسازی تبریز را هدف قرار داد

تازه ترین تحریم های آمریکا تراکتورسازی تبریز را هدف قرار داد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در تازه ترین بیانیه خود از چند شرکت و بانک ایرانی تحت عنوان «تحریمهای ضد تروریستی» خبر داد. در این تحریم ها از شرکت تراکتورسازی تبریز و بانک ملت نام برده شده است.

به گزارش صدای آمریکا، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه شنبه ۲۴ مهر اعلام کرد این تحریم ها در پی فرمان اجرایی ۱۸ اردیبهشت پرزیدنت دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک موسوم به برجام صادر شده است.
بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا، از میان شرکت هایی که تحت تحریم قرار گرفته اند می شود به شرکت تراکتورسازی تبریز و صنایع فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد.
همچنین بانک ملت و مهر اقتصاد نوین نیز از سوی آمریکا تحریم شده‌اند.
این تحریم های جدید در حالی است که قرار است بیست روز دیگر ترامپ دور جدید تحریم نفت و گاز ایران را اعلام کند.
رئیس…

Read more

نشست بین المللی مبارزه با اشغال، ترور و تجزیه طلبی در تبریز

نشست بین المللی مبارزه با اشغال، ترور و تجزیه طلبی در تبریز

نشست بین‌المللی «مبارزه با اشغال، ترور و تجزیه‌طلبی» با حضور اساتید دانشگاه، چهره‌های فرهنگی و مدیران رسانه از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در سالن پتروشیمی تبریز برگزار شد..
در این نشست شرکت‌کنندگان با ایراد سخنرانی و ارائه مقاله به تشریح وتقبیح این سه عنصر استعماری پرداختند.
استاد دانشگاه تبریز در این مراسم با بازخوانی وقایع بعد از جنگ جهانی دوم در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و تجزیه امپراتوری عثمانی گفت: دولت‌های استعمارگر بعد از این جنگ خانمان‌سوز به فکر تجزیه دولت‌های قدرتمند منطقه و در نتیجه آن کاستن قدرت منطقه‌ای افتادند.
دکتر محمد علی متفکر آزاد با اشاره به موضوع اشغال اراضی «قره باغ کوهستانی» توسط ارمنستان گفت: این اشغال، نه تنها داغی بر دل شهروندان جمهوری آذربایجان، بلکه آتش سوزانی است در دل مسلمانان ایران و منطقه و امیدواریم هرچه زودتر و با آزادی این بخش از پیکر جدامانده از آغوش اسلام، جشن بزرگ پیروزی را برگزار کنیم…

Read more

پیام و مطالبات معلمانِ اعتصابی : اعتصاب را دو روزه تمام می‌کنیم تا آموزش دانش‌آموزان لطمه نبیند

پیام و مطالبات معلمانِ اعتصابی :

اعتصاب را دو روزه تمام می‌کنیم تا آموزش دانش‌آموزان لطمه نبیند

زیتون ـ مهسا محمدی: معلمان در بسیاری از شهرهای ایران اعتصاب کردند. هفته گذشته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در بیانیه‌ای از معلمان و فرهنگیان خواسته بود که در اعتراض به «گرانی و تورم» در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر در کلاس‌های درس حاضر نشوند و در دفتر مدرسه تحصن کنند؛ تحصنهایی که حالا در بعضی مدارس با تهدید نهادهای امنیتی یک نفره یا دونفره شده و در برخی جاها هم همه معلمان و حتی دانش‌آموزان را درگیر خود کرده است.

در طی دو روز گذشته عکس و فیلم‌های زیادی از معلمان دست از کارکشیده و متحصن در دفاتر مدارس منتشر شد. از استان‌های فارس، تهران، کرمانشاه، خراسان شمالی، ایلام، همدان و اصفهان گرفته تا آذربایجان شرقی، غربی، کردستان و بوشهر.

در بخشی از بیانیه اعتصاب معلمان آمده است که با پی‌گیری‌های فرهنگیان برای رسیدگی به خواسته‌هایشان «نهادهای امنیتی و قوه قضاییه به جای برخورد با دزدان و فاسدا…

Read more

گزارشی کامل از نشست مومنی، شاکری و راغفر

گزارشی کامل از نشست مومنی، شاکری و راغفر

متن کامل سخنان مؤمنی، شاکری و راغفر خطاب به رییس جمهور و رؤسای قوا درباره چالش های اقتصادی ایران 

امروز رییس جمهور در بخشی از سخنان خود که به مناسبت آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران ایراد کرد، گفت فردا با برخی از اقتصاددانان منتقدش دیدار می کند.

پس از انتشار دومین نامه انتقادی اقتصاددانان نشستی با عنوان راه های برون رفت از چالش های اقتصادی پیش رو، برای تبیین این نامه در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد.
در بحران های اقتصادی موجود، نامه های اقتصاددان منتقد و واکنش های پیرامون آن بخشی از تاریخ اقتصاد معاصر کشور است. امروز 
رییس جمهور اعلام کرد، فردا با برخی از اقتصاددانان منتقد خویش دیدار می کند. از این رو جماران که پیش از این متن خلاصه این نشست را منتشر کرده بود( در اینجا ببینید)  در ادامه متن کامل این نشست را تقدیم خوانندگان گرامی می کند. 

500 تا 700 هزار میلیارد تومان بدهی بانک ها،…

Read more

سهامدار دستگیر شده کارخانه ماشین سازی تبریز

سهامدار دستگیر شده کارخانه ماشین سازی تبریز

سهامدار کارخانجات بزرگ دیگری هم هست

مدیرکل تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: آنچه امروز در مورد دستگیری سهامدار این کارخانه به اداره کار مربوط است، پرداخت حق و حقوق کارگران کارخانه در زمان بازداشت سهام‌دار کارخانه است.

میراحد حسینی (مدیرکل تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از پیگیری‌های این اداره در رابطه با کارگران ماشین‌سازی تبریز خبر داد و گفت: در زمان واگذاری این شرکت بزرگ توسط سازمان خصوصی‌سازی هیچگونه صحبتی با اداره کار ‌آذربایجان شرقی انجام نشد. آنچه امروز در مورد دستگیری سهامدار این کارخانه به اداره کار مربوط است، پرداخت حق و حقوق کارگران این کارخانه در زمان بازداشت فرخزاد (سهامدار) کارخانه است.

وی در ادامه افزود: فرخزاد این کارخانه را ۶۰۰ میلیارد خریداری کرده است که حتی نصف ارزش سهام اصلی این کارخانه هم نبوده است. تنها دارایی فرخزاد، کارخانه ماشین‌سازی تبریز نیست بلکه او نزدیک به شش ما…

Read more

اعتصاب سراسری معلمان در چندین شهر کشور

اعتصاب سراسری معلمان در چندین شهر کشور

آنان به حقوق و دستمزد ناعادلانه خود اعتراض دارید، خواهان. پوشش بیمه ای کارآمد و فراگیر هستید، می گویند گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید معلمان چون اکثریت زحمت‌کشان جامعه بسیار پایین آمده، آموزش هزینه‌اش گزاف شده، قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌گردد. رتبه بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود. صندوق ذخیره فرهنگیان به تاراج رفته است و از سهم هر عضو طبق آمار کمیته تحقیق صندوق، حدود ۱۸ میلیون تومان دزدیده‌اند. نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ هم‌خوانی با هم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند و مدارس دولتی بی‌کیفیت گشته‌اند و با پول مردم اداره...

به نوشته سایت کلمه: گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از آغاز تحصن_معلمان در برخی شهرها حکایت دارد. تحصنی که سراسری خوانده شده تاکنون در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، ایلام، یاسوج، سنندج، همدان، آمل، زرین شهر، گناباد، مریوان، سروآباد و گرمه گزارش شده است .…

Read more

تناسب و همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادبیات و ریاضیات

گفت‌وگو با استاد ابراهیم دارابی؛ نویسنده و معلم پیشکسوت

 دکتر مرتضی مجدفر

تناسب و همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادبیات و ریاضیات

اشاره
برای مطبوعاتی‌ها، انسان‌ها با رویدادها و آثاری که از آن‌ها بر جای می‌ماند، اهمیت پیدا می‌کنند، ولی برخی‌ها هستند که وجه ممیزۀ آن‌ها چیزهای دیگری است و باید آن‌ها را با آن ویژگی‌ها شناخت، از جمله: ادب، متانت و سنگینی در رفتار، گفتار سلیس و حساب شده و از همه مهم‌تر معلم و یاددهندۀ همیشگی. برای ما آذربایجانی‌ها، معلمی‌از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است، به طوری که هم‌زبانان ما در جمهوری آذربایجان، اوج احترام به یک پیشکسوت و استاد را با اطلاق واژۀ «معلم» به او، به اکمال می‌رسانند و اگر این فرد، خود معلم نیز باشد، دیگر به قول معروف، نور علی نور می‌شود.
برای آَشنایی با زندگی و فعالیتهای یکی از معلمان تأثیرگذار در پیشرفت جامعه، که در زمینۀ ادبیات و نگارش نیز استاد بی‌بدیلی است، به سراغ استاد ابراهیم دارابی، معلم پیشکسوت دیارمان رفته و با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم. این معلم جامع‌الاطر…

Read more

بر بلندای سلطان سبلان جز از عشق نمی گویم!

بر بلندای سلطان سبلان جز از عشق نمی گویم!

 ابوالفضل محققی

آفتاب داشت بالا می آمد. نوک قله در نخستین تابش خورشید درخشش غریبی داشت؛ پیچیده در مس یا طلا

آنها چهار نفر بودند. با چهره‌های جوان وشاداب. همزمان با بالا آمدن آفتاب بطرف کوه راه افتادند. اندام‌هائی ورزیده داشتند، با کوله پشتی‌هایی سنگین. یکی از آنان که پیشاپیش همه بود گفت: "یک نفس تا قله خواهیم رفت!" آنکه آخر بود گفت: "چه عجله ای در کار است کسی پشت سرمان نگذاشته." وسط راه آب گرم شابیل است، می توانیم یک تنی به آب بزنیم وکمی خستگی در کنیم. دو روز است که بی وقفه در حال رفتنیم!" نفز اول جواب داد: "ما که برای گردش نیامده‌ایم. باید قله را بزنیم وبرگردیم. این تمرین برای روزهای سخت است. اگر این‌طور بود با گروه‌های کوهنوردی می آمدی!“ نفر آخر اعتراضی نمی کند وزیر لب شروع به خواندن سرودی می نماید.

هنوز اندکی نرفته بودند که از پشت سر کسی صدایشان میزند: „ "ای بچه‌هایم بایستید تا من هم هم راهتان شوم! “ پیرمردی است روستائی باصورتی لاغر و چش…

Read more

بحران اقتصادی «خردسالان» را به بازر کار کشانده

بحران اقتصادی «خردسالان» را به بازر کار کشانده

19 میلیون حاشیه نشین به معنای وضعیت قرمز است

هادی شریعتی نسبت به افزایش آمار کودکان کار در ماه‌های اخیر هشدار داد و گفت: ۱۹ میلیون حاشینه‌نشین به معنای وضعیت قرمز است.

هیچ آمار مشخصی از تعداد کودکان کار وجود ندارد؛ از آنجا که هیچ سیستم مدون و بدون اشکالی برای سرشماری این کودکان در دست نیست، ابزاری هم برای اثبات یا ردِ آمارهای متفاوتِ ارائه شده، یافت نمی‌شود.

هادی شریعتی (حقوق‌دان و فعال حقوق کودک) با اشاره به این آمارهای متناقض و غیرقابل استناد و با بیان اینکه  آمارهای رسمی، رقم دو‌میلیون کودک کار را در کشور نشان می‌دهند اما آمارهای غیررسمی از وجود هفت‌میلیون کودک کار خبر می‌دهند، می‌گوید: مساله بسیار مهم، افزایش سریعِ تعداد کودکان کار در ماه‌های گذشته و تغییر بازه سنی آنهاست.

وی تاکید می‌کند: بحران اقتصادی و کاهش سطح معیشتی طبقات فرودست، حتی خردسالان را نیز به بازار کار کشانده. ما هر روز با کودکانی زیر سن مدرسه روبرو …

Read more

FATF مي‌تواند عليه امريكا به كار رود

گفت‌و‌گو با فريبرز رييس‌دانا :

FATF مي‌تواند عليه امريكا به كار رود

دولت ايران و دولت‌هاي ديگر مي‌توانندفشار بياورند تا تعريف واضحي از تروريسم ارايه شود. يعني بگويند كه كارهاي رژيم صهيونيستي عربستان سعودي و امريكا مصداق تروريسم است

آويده علم‌جميلي

 فريبرز رييس‌دانا، اقتصادداني است كه بارها و بارها عدالت و توزيع عادلانه درآمد را از مهم‌ترين موتورهاي محرك رشد اقتصادي كشور دانسته است. عضو كانون نويسندگان ايران، فعال سياسي و دانش‌آموخته دكتراي اقتصاد از مدرسه اقتصاد و علوم سياسي دانشگاه لندن در خصوص لوايح مبارزه با پولشويي به «اعتماد» مي‌گويد: بسياري از مخالفين اين لايحه، از چند و چون آن باخبر نيستند و نمي‌دانند پذيرش آن به چه معناست. رييس دانا پيوستن به FATF را تنها راه انجام مراودات اقتصادي و بانكي با ساير كشورها مي‌داند. يكي از جدي‌ترين منتقدان ايالات متحده، با اشاره به سياست‌هاي پولي فدرال رزرو در دوره بحران، توصيه‌هايي نيز براي مديران بانك مركزي دارد. گفت‌وگوي ما با اين عضو سابق هيات علمي دانشگاه تهران را در ادامه مي‌خوا…

Read more

یکی از اخلاگران ارز، سهامدار اصلی کارخانه ماشین سازی تبریز است

یکی از اخلاگران ارز، سهامدار اصلی کارخانه ماشین سازی تبریز است

قربانعلی فرخزاد سهامدار اصلی ماشین‌سازی تبریز به علت فروش ۳ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰دولتی دستگیر شده است. وی ۳میلیون دلار با نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومانی بابت تجهیز ماشین‌آلات کارخانه از بانک مرکزی دریافت کرده و سپس در بازار آزاد به فروش رسانده است

محمداسماعیل سعیدی (نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از دستگیری سهامدار اصلی کارخانه ماشین‌سازی تبریز خبر داد و گفت: فرخزاد در حال حاضر در زندان به سر می‌برد و مراحل قانونی دادگاه او در حال طی شدن است. گفتنی است که فرخزاد قبل از خرید این کارخانه به دلیل جرائمی که داشته است، دارای سوءسابقه بوده است. با این حال با وجود عدم اهلیت این کارخانه به او واگذار شد

سعیدی در ادامه افزود: فرخزاد این شرکت را در حالی  ۶۰۰ میلیارد خریداری کرده که تنها ۵۰۰ میلیارد ارزش زمین‌های خانه‌های سازمانی ماشین‌سازی تبریز است…

Read more

خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از رفتار غلط خودمان است

خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از رفتار غلط خودمان است

 محمد خلیلی‌پیر مدیر روابط عمومی آبفای کشوردر همایش ردپای آب و رونمایی از طرح ملی آموزشی بانوی آب در مجتمع فرهنگی پتروشیمی تبریز اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی در دو سال گذشته دو کار خلاقانه در رابطه با آموزش مدیریت مصرف ارائه داده به طوریکه این دو  فعالیت به جریان ملی تبدیل شده است.

وی گفت: استفاده از آب شیرین‌کن آثار زیست محیطی را دارد چراکه نمک حاصل از آن یک خطر بزرگ بوده و نمی‌دانیم چگونه آن را حذف کنیم.

خلیلی پور با بیان اینکه الگوی پیشنهادی برای فعالیت آموزشی مدل بسیار خوب و موفق در سطح کشور شده است، گفت: کمبود آب و مسائل ناشی از تخریب محیط زیست کیفیت زندگی همه را به مخاطره انداخته که برای مثال خشک شدن دریاچه ارومیه که ناشی از رفتار غلط خودمان بوده که به تبع آن دو منطقه آذربایجان‌شرقی و غربی را به خطر انداخته است.

مدیرکل روابط عمومی آبفای کشور خاطرنشان کرد: تغییرات نامنا…

Read more

بیش از 26000 کودک باز مانده از تحصیل

بیش از 26000 کودک باز مانده از تحصیل

در سیستان و بلوچستان بدلیل کمبود شدید فضای آموزشی

معاون آموزشی ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گفت: کمبود شدید فضای استاندارد و تجهیزات آ‌موزشی و رواج شغل‌های کاذب به دلیل سکونت در مناطق مرزی بی تاثیر در بازماندن دانش آموز از تحصیل نیست.

زهرا پورملایی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان با اشاره به مهم‌ترین دلایل بازماندگی از تحصیل در این استان به خبرنگار ایلنا گفت:  فقر مالی و ناتوانی در تامین امکانات اولیه تحصیل و اشتغال فرزندان برای تامین مخارج زندگی، دوری مدرسه و عدم امکان پرداخت هزینه ایاب و ذهاب، واقع شدن در مناطق دور افتاده، عدم سرویس ایاب و ذهاب در واحد آموزشی، ازدواج زودهنگام دختران، کودکان بدسرپرست از جمله عوامل موثر در جاماندن دانش آموزان از تحصیل بوده است.

وی همچنین با اشاره به مواردی دیگری مانندپراکندگی و صعب العبور بودن مناطق روستایی و عشایری…

Read more

فقر، فرسودگی مدارس و نبود امکانات اولیه؛ عامل بازماندن دانش آموزان از تحصیل است

رئیس آموزش و پرورش عنبرآباد کرمان:

فقر،  فرسودگی مدارس و نبود امکانات اولیه؛

عامل بازماندن دانش آموزان از تحصیل است

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان عنبرآباد استان کرمان با اشاره به مشکلات و کمبودهای آموزشی مردم این منطقه، فقر و مشکلات معیشتی را عامل اصلی بازماندن دانش آموزان این شهرستان از ادامه تحصیل عنوان کرد.

مهران سنجری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره مشکلات آموزشی شهرستان عنبرآباد کرمان با اشاره به اینکه بیشترین بازماندگان تحصیلی در این شهرستان دانش آموزانی هستند که خانواده های‌شان اجازه ادامه تحصیل به آنها نمی دهند، افزود: بیشتر این دانش آموزان دخترانی هستند که به دلیل ازدواج های زود هنگام و یا فقر مالی برای کمک به خانواده در امور کشاورزی فرصت ادامه تحصیل را بدست نمی آورند.

سنجری ادامه داد: البته اداره آموزش و پرورش شهرستان عنبرآباد با کمک دهیاری‌ها توانسته با آموزش از راه دور از طریق مدرسه‌های شبانه در همان روستاها تعدادی از این دانش آموزان را جذب کند…

Read more

مغازه ها و بازار چندین شهر تعطیل شد

۱۶ مهر ۱۳۹۷در اعتراض به گرانی؛

مغازه ها و بازار چندین شهر تعطیل شد

کاربران شبکه‌های اجتماعی از تعطیلی مغازه‌ها و بازار در برخی شهرها خبر می‌دهند. فضا در سنندج امنیتی گزارش شده است. رئیس اتاق اصناف در حالیکه که تعطیلی بازار را تکذیب کرده اما گفته نمی‌تواند تحریک‌هایی برای بستن مغازه‌ها را کتمان کند.

دوشنبه ۱۶ مهر بازاریان و مغازه‌دارن در چند شهر ایران از حضور در محل کار خودداری کردند. این اقدام به دنبال انتشار یک فراخوان در شبکه‌های مجازی که «مردم ایران» را به اعتصاب عمومی در اعتراض به گرانی فراخوانده، صورت گرفته است.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهایی از تعطیلی مغازه‌ها در بازار کفاشان تبریز، دیزل‌آباد کرمانشاه، ایرانشهر در سیستان و بلوچستان، قزوین، سنندج، جوانرود و سردشت منتشر شده است.

در یک ویدئو که به گفته کاربران بازار دیزل‌آباد کرمانشاه است، گروهی از مردم در بازار تجمع کرده‌اند و همزمان خودروهای نیروی پلیس در محل حضور دارند…

Read more

کودکان کارواحدهای درسی شان را در خیابان پاس می‌کنند

کودکان کارواحدهای درسی شان را در خیابان پاس می‌کنند

هم زمان با روز جهانی کودک، سرویس اجتماعی پایگاه خبری تبریز بیدار گزارشی از کودکان کار و خیابان (شهر تبریز) تهیه کرده است. در این گزارش از جمله می خوانیم: کودکان کار و خیابان دیگر از نوشته و گزارش و دلسوزی کارشان گذشته است.کافی است سر هر چهارراه پشت چراغ قرمز مانده باشید تا دو چشم به شیشه ماشین دوخته شود و هی بگوید: «دستمال بخر!»،«فال حافظ بگیر»،«گل زرد برای یار بخر»! کودکانی که در خیابان‌ها، اتوبوس، در مترو،پشت چراغ قرمز،کنار در رستوران‌ها ایستاده‌اند و «آقا،خانم،بخر» را دم گرفته‌اند

. قسمت هایی از این گزارش به شرح زیر است:

کودکان کارواحدهای درسی شان را در خیابان پاس می‌کنند
این بچه‌ها ساعت کاری ندارند از صبح تا شب در خیابان هستند و واحدهای درسی شان را در خیابان پاس می‌کنند.انگار مدرسه ندارند،نه شیفت صبح می‌روند و نه شیفت بعداز ظهر.تمام شیفت‌های مدرسه را در خیابان مانده‌اند و می‌خواهند شب دست پر به خانه بروند،آخر ضرب و شتم برایشان سنگین است و بدن‌های نحیفشان حوصله کتک خوردن را هم ندارد چه برسد به اینکه به فک…

Read more

سیاست اقتصادی نئولیبرالی، ارزان‌سازی نیروی کاراست

سیاست اقتصادی نئولیبرالی، ارزان‌سازی نیروی کاراست

در نظام سرمایه داری دستمزد به هیچ وجه، مزد کار نیست.

عبدالله‌ وطن‌خواه در انتقاد از نحوه پرداخت ناعادلانه دستمزد در نظام سرمایه‌داری، تاکید کرد: این در ذات سرمایه‌داری است که از این همه ارزشی که برای صاحب سرمایه تولید می‌شود من فقط بخش کوچکی را به دست می‌آورم. این پول اندکی را که به من می‌دهند به دروغ اسمش را دستمزد گذاشته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالله وطن‌خواه (فعال کارگری) در رابطه با موضوع پرداخت دستمزد در نظام سرمایه‌داری گفت: دستمزد به طور کلی و به هیچ عنوان مزد کار دست‌های ما کارگران نیست. دست‌های‌ما به‌مثابه مامای ماهری است که بی‌انقطاع و مرگ، ارزش افزوده را به دنیا می‌آورد؛ ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌شود تا جامعه جهانی و اجتماع انسانی از آن بهره ببرند.

ایجادکنندگان نظام کنونی ناعادلانه دستمزد، عاملان فروپاشی ارزش ریال هستند

وی با بیان…

Read more

بیانیه ی شبکه یاری به مناسبت ۱۶ مهر روز جهانی کودک

بیانیه ی شبکه یاری به مناسبت ۱۶ مهر روز جهانی کودک 

۱۶مهر روز جهانی کودک در حالی فرا می رسد که جهان بیش از هر زمان دیگری برای کودکان ناامن شده است. زورمداران و سودجویانِ جهانی با دامن زدن به جنگ و خونریزی و ناامنی دنیای پیرامون ما، هر روز تراژدی هولناکی را از فاجعه انسانی خلق می کنند. همان دنیایی که قرار بود شایسته زیست کودکان باشد، اکنون با افزایش نابرابری ها، خشونت، فقر و... اولین قربانیان خود را از میان کودکان و زنان می گیرد. 

در سالی که گذشت کودکان معصوم کشور ما هم تحت تاثیر فشارهای ناشی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست و پا می زدند. تورم و گرانی افسارگسیخته به خصوص در ماههای اخیر شرایط را به گونه ای رقم زد که خانواده های فرو دست جامعه متاسفانه درمانده و ناتوانِ از تامین حد اقل ها برای گذران روزمره زندگی بوده اند و بسیاری از خانواده های طبقه متوسط جامعه هم، در خط فقر قرار گرفته اند. مجموعه این شرایط سبب می شود تا از نیازهای اساسی کودکان شامل تغذیه، آموزش، بهداشت و ... در خانواده ها چشم پوشی شود . با تداوم این شرایط احتمال آن وجود دارد تا در آینده ای نزدیک، تعداد بیشتری از کودکان از چرخه تحصیل خارج شده و برای کمک به تامین معاش خانواده ها وارد چرخه اشتغال زود هنگام شوند. …

Read more

ضرورت همگامی مدرسه در آموزش صلح

ضرورت همگامی مدرسه در آموزش صلح

هر جامعه مجموعه ای است از نهادهای مدنی ازجمله نهادهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که با یکدیگر در ارتباط دوسویه اند.

 یکی از نهادهای بسیار مهم اجتماعی خانواده است. این نهاد ویژگی های خاص خود را دارد و کوچک ترین، دیرپاترین و مؤثرترین نهاد اجتماعی است. خانواده بیشترین و عمیق ترین ارتباط را با نهاد فرهنگی دارد که مهم ترین بخش آن آموزش وپرورش است، تا آنجا که می توان آموزش وپرورش کودکان به معنای عام و گستردۀ آن را در دو مقطع زمانی در این دو نهاد مهم در نظر گرفت:

آموزش وپرورش رسمی در مراکز آموزشی (مدارس) و آموزش وپرورش غیررسمی در خانواده. آموزش وپرورش غیررسمی در خانواده باتوجه به دلایل زیر از اهمیت بیشتری برخوردار است: های زندگی خود را، که دوران خردسالی کودکان حساس ترین سال است، بیشتر در خانواده می گذرانند. این سال ها، باتوجه به اهمیتی که در رشد همه جانبۀ کودکان دارد، سال های شکل گیری شخصیت و اوج رشد و تکامل کودکان به شمار می رود. روند، بیشترین ساعات کودکان، حتی هنگامی که به مدرسه می زندگی خود را در خانواده سپری می کنند و درنتیجه تأثیرپذیری بیشتری از خانواده دارند. از این نظر نیز خانواده تفاوت مهمی با مراکز آموزشی دارد.…

Read more

20 blog posts