header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

۹ هزار و ۳۶۴ هکتار بافت فرسوده در آذربایجان شرقی

۹ هزار و ۳۶۴ هکتار بافت فرسوده در آذربایجان شرقی

نزدیک به ۳۸ درصد اهالی آذربایجان شرقی در بافت های فرسوده و پر خطر زندگی می کنند. کلانشهر تبریز علاوه بر بافت های فرسوده، بخش قابل توجهی از آن در مسیر گسل های زلزله خیز نیز قرار دارد. مقامات استان هر از گاهی به این مشکلات اشاره می کنند. اما تا به حال راه حل مناسبی را ارائه نداده اند. با این اوصاف جان ده ها هزار از اهالی این استان در معرض خطر جدی است!

به گفته مدیرکل راه وشهرسازی آذربایجان‌شرقی مجموع بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی استان ۹ هزار و ۳۶۴ هکتار است.

ابوالقاسم سلطانی روز دوشنبه در گفت و گویی با رسانه ها گفت: مجموع بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در آذربایجان شرقی یک ‌میلیون و ۵۱۰ هزار نفر در این بافت‌ها ساکن هستند که از این میزان چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از عمده بافت‌های ناکارآمد در شهر تبریز قرار دارد همچنین در این استان سه هزار و ۵۶۴ هکتار سکونتگاه غیررسمی وجود دارد…

Read more

استعفای معاون وزارت بهداشت در اعتراض به رویکرد غلط در مدیریت کرونا

استعفای معاون وزارت بهداشت

در اعتراض به رویکرد غلط در مدیریت کرونا

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اعتراض به مدیریت نادرست بحران کرونا و نیز اظهارات انتقاد آمیز شخص وزیر نسبت به وضعیت تحقیقات سلامت در کشور از سمت خود استعفا داد.

به گزارش یورونیوز : رسانه‌های داخلی به خصوص پایگاه‌های خبری نزدیک به اصولگرایان همزمان با پوشش این خبر اعلام کردند که علی نوبخت حقیقی، نایب‌ رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا نیز به دنبال استعفای آقای ملک‌زاده و به دلایل مشابه از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

دو مقام مستعفی بخش بهداشت و سلامت ایران با این اقدام در واقع نحوه مدیریت بخش حساس و پر اهمیت سلامت در کشور آنهم در شرایط کنونی که متاثر از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ است را زیر سوال برده و بدین شکل نارضایتی خود را نسبت به انتقادات اخیر وزیر از وضعیت تحقیقات نظام سلامت که رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری متولی آن است،‌ نشان داده‌اند…

Read more

یک سال پس از آبان / پرویز صداقت

یک سال پس از آبان / پرویز صداقت

در این یادداشت به‌مناسبت نخستین سالگرد خیزش‌های آبان‌ 98 می‌کوشم به‌اختصار انسداد ساختاریِ سیاسی و اقتصادی در وضعیت کنونی و نیز امکانات و تنگناهای جنبش‌های بالقوه‌ی اجتماعی را بررسی کنم. هدف این نوشته، ترسیم کلیات وضعیت درونی هر دو جبهه‌ی حاکمان و محکومان در مقطع کنونی و راه‌های برون‌رفت از انسداد فعلی است.

(1)

آبانِ تمام‌نشدنی: بحران مشروعیت

این پرآزار گندِ جهان نیست

تعفن بیداد است

دوازده ماه اخیر از منظر شدت و کثرت بحران‌ها در تاریخ معاصر ایران بی‌مانند بوده است. خیزش آبان‌ماه که در پی خشم ناشی از سه برابر شدن بهای بنزین آغاز شد توأمان بود با جان باختن صدها نفر. شمار بالای جان‌باختگان اعتراضات با هیچ یک از اعتراضات مسالمت‌آمیزی که طی یک قرن گذشته در ایران رخ داد قابل‌قیاس نیست. از باب نمونه، در اوج انقلاب سال 1357 و بعد از اعلام حکومت نظامی در مهر‌ماه تا سقوط کامل نظام سابق در 22 بهمن، یعنی در دوره‌ی پنج‌ماهه‌ی اوج بحران سیاسی پیش از سقوط نظام پادشاهی، شمار کل جان‌باختگان 446 نفر برآورد شده است که بیش از 150 نفرشان در قیام مسلحانه و جنگ‌های رویارو با نظامیان در روزهای پایانی حکومت سابق جان باختند. اما تعداد جان‌باختگان اعتراضات آبان‌ماه در بازه‌ی پنج‌روزه‌ی بیست‌وچهارم تا بیست‌وهش…

Read more

۷۰درصد هزینه‌های درمان بر دوش بیماران است

۷۰درصد هزینه‌های درمان بر دوش بیماران است

حسین غلامی (فعال صنفی مستقل بازنشستگان) در گفتگویی با ایلنا یک مسئله اساسی بازنشستگان را هزینه‌های درمانی دانست و خواست درمان رایگان را مطالبه‌ای کلیدی و بسیار مهم خواند. او تاکید کرد که در قوانین (ماده ۳ قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۶۹، ماده ۳۸ قانون پنجم توسعه، و اصل ۲۹ قانون اساسی) لزوم درمان رایگان به عنوان یک حق شهروند به تناوب ذکر شده است.

این درحالیست که به گفته غلامی در ایران چیزی حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه‌های درمان به عهده بیمار است، درحالیکه در جهان، به طور متوسط ۱۸ درصد هزینه‌های درمان به عهده خود بیمار است و در اروپا این شاخص، ۱۱ درصد است و کشورهایی که دولت رفاه قدرتمند دارند، این شاخص در حدود ۸ درصد است. غلامی افزود به گفته وزیر بهداشت وقت در سال ۹۶، سالی ۷۰۰ هزار نفر در ایران به دلیل سنگینی هزینه‌های درمان، به زیر خط فقر سقوط می‌کنند و امروز این تعداد حتما به یک میلیون نفر رسیده است. بنا به استانداردهای جهانی نشان می‌دهد اگر بیش از …

Read more

عفو بین‌الملل در بارۀ سرکوب‌های آبان ٩٨:

عفو بین‌الملل در بارۀ سرکوب‌های آبان ٩٨:

«اینترنت خاموش، کشتار بی صدا»

گزارش عفو بین‌الملل به نام «اینترنت خاموش، کشتار بی صدا» در بارۀ قطع اینترنت در ایران در جریان رویدادها و سرکوب‌های آبان ٩٨ در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در نخستین سالگرد سرکوب‌های آبان ماه ٩٨ در ایران، گزارش مشروحی در بارۀ «خاموش ساختن اینترنت» برای روی آوردن به «کشتار بی صدا» تدارک دیده است. این گزارش که پژوهشی مشترک از عفو بین‌الملل و «دانشکدۀ حِرتی» با همکاری «پروژۀ تشخیص و تحلیل قطعی اینترنت» است، یادآوری می‌کند که «در آبان ٩٨ نیروهای امنیتی در ایران دستکم ٣٠٤ مرد، زن و کودک را طی پنج روز اعتراضاتی که سراسر کشور را درنوردید، کشتند». «این سرکوب مرگبار»، بنوشتۀ عفو بین‌الملل، «با قطع دسترسی اکثریت مردم به اینترنت از سوی مقامات همراه بود». گزارش حاضر عفو بین‌الملل تنها به بررسی قطع اینترنت اشاره دارد که بگفتۀ این سازمان «روشی جدید برای ایجاد محدودیت در دسترسی به اطلاعات نیست» بلکه نقض حقوق اساسی شهروندان است…

Read more

سرنوشت کشور در دستان «کنسرسیوم مافیا»

سرنوشت کشور در دستان «کنسرسیوم مافیا» 

جلوگیری کردن از ادامه ریزش قیمت ارز و سکه و خودرو، چیزی نیست که مردم نفهمند کار مشترک همان مافیا‌های اقتصادی و سیاسی و تبلیغاتی است. در جمهوری اسلامی مردم ما فقط با یک مافیا مواجه نیستیند، یک «کنسرسیوم مافیا» به جان این کشور افتاده است.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی: حکمرانی، وقتی توانمند خواهد بود که کشور یک دولت داشته باشد نه دو دولت. حکمرانی توانمند آنست که زمینه آزادی‌های مشروع به‌ویژه در عرصه بیان و قلم را فراهم کند، ولی نه به این صورت که مافیا‌های اقتصادی و سیاسی و تبلیغاتی، خنثی‌کننده سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در داخل و خارج باشند.

جلوگیری کردن از ادامه ریزش قیمت ارز و سکه و خودرو، چیزی نیست که مردم نفهمند کار مشترک همان مافیا‌های اقتصادی و سیاسی و تبلیغاتی است. متأسفانه ما فقط با یک مافیا مواجه نیستیم، یک «کنسرسیوم مافیا» به جان این کشور افتاده که مایحتاج ضروری و معیشتی مردم را احتکار می‌کند و به هر قیمت که بخواهد می‌فروشد و با استفاده از امکانات تبلیغاتی گسترده‌ای که در اختیار دارد، قیافه حق به جانب و طلبکارانه هم می‌گیرد!…

Read more

اتحاد و همبستگی رمز پیروزی است!

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:

اتحاد و همبستگی رمز پیروزی است!

کارگران هفت تپه با اتحاد و همبستگی و مبارزه ای پیگیر و ستودنی، همکاران اخراج شده را به محل کار باز گرداندند.

۱۵ نفر از کارگران هفت تپه که توسط مدیران فاسد شرکت و مسئولین رشوه خوار استانی در همراهی نیروهای امنیتی و پلیس، از ورود آنها به محل کار ممانعت کرده بودند، امروز بعداز چند هفته مبارزه پیگیر و متحدانه، دیگر کارگران هفت تپه، کارگران ممنوع الورود به محل کار خود بازگشتند.

این پیروزی را باید به تمام کارگران هفت تپه و خانواده های این عزیزان و کارگران ایران تبریک گفت.

کارگران هفت تپه، یک بار دیگر نشان دادند که با اتحاد و همبستگی و داشتن افق و همدلی و همصدایی در رسیدن به مطالبات، می توانیم بر دشمنان طبقاتی پیروز شویم.
با اتحاد و همبستگی و متشکل شدن می شود مسیر رسیدن به خواست هایمان را طی کنیم و هیچ وقت تسلیم شرایط تحمیلی صاحبان زر و زور و استثمار نشویم.
در…

Read more

بلاتکلیفی گروه صنعتی ماشین‌سازی تبریز ادامه دارد

بلاتکلیفی گروه صنعتی ماشین‌سازی تبریز ادامه دارد

گروه ماشین‌سازی تبریز در سال ۱۳۴۶ با هدف ایجاد اشتغال برای ۴۰ هزار نفر بنیان گذاشته شد کد در مدت کوتاهی بستری برای ایجاد صنایع وابسته بزرگ دیگری چون ریخته گری، لیفتراک سازی، ایدم و موتوژن و ... شد که هریک به مانند ستاره ای در آسمان صنعت ایران و منطقه درخشیدند.

گروه ماشین‌سازی تبریز به عنوان یکی از صنایع مادر کشور در سال ۱۳۸۳ با سه هزار کارگر توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شد؛ اتفاقی که سرآغاز افول این واحد صنعتی مادر تا به امروز بوده است.

قرار گرفتن نام گروه ماشین سازی تبریز در فهرست کارخانه های قابل وگذاری به بخش خصوصی در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به بهانه ارتقای بهره وری و بهبود وضعیت شرکت، تیری بر ریشه قطور این مجموعه بود که افولش به دلیل سوء مدیریت و گماشتن مدیران ناکارآمد چند سالی قبل از آن آغاز شده بود؛ در تایید این ادعا می توان به این نکته اشاره کرد که تاریخ آخرین دستگاه وارد شده به این مجموعه  سال ۱۳۸۰ شمسی می باشد که بیانگر سیر قهقرایی این مجموعه مادر تخصصی است…

Read more

سالگرد جنبش عدالت خواهی مردم ایران در آبان ۹۸ و سرکوب خونین حکومت

مادران پارک لاله ایران:

سالگرد جنبش عدالت خواهی مردم ایران در آبان ۹۸

و سرکوب خونین حکومت

در ۲۴ آبان ۹۸ قیمت بنزین به یک‌باره سه برابر شد، و مردم جان به لب رسیده از چهل سال تبعیض و بی‌عدالتی با خودروهای خود یا با پای پیاده به خیابان‌ها آمدند و  دست به اعتراض زدند تا خشم عمیق خود را از این همه بیدادگری به حکومت نشان دهند. حکومتی که دیگر توان اداره کشور را ندارد و با آوار کردن بحران های مختلف بر سر مردم می‌خواهد چند صباحی بیشتر دوام بیاورد. این اعتراض ها در ۲۵ آبان به سرعت در خیابان‌های مختلف صدها شهر و روستای کشور گسترش یافت. حکومت که به شدت از این اعتراض ها ترسیده بود، اینترنت را در سراسر ایران قطع کرد و سرکوب را با وحشی گری بسیار و با تمامی نیروهای سرکوب گرش آغاز کردند تا جلوی موج عظیم اعتراض های مردمی که برخی آن را به قیام مردم ایران تشبیه کرده‌اند را بگیرند.

بنا بر برخی آمار غیر رسمی گفته شده که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از مردم معترض را در عرض چند روز به وحشیانه …

Read more

پنهان شدن کلان سرمایه داران پشت کارفرمایان خرده پا و متوسط

پنهان شدن کلان سرمایه داران پشت کارفرمایان خرده پا و متوسط

الیگارشی های مالی مجتمع شده در بنیادهای انگلی، نهادهای اقتصادی وابسته به رهبری نظام، مجتمع های عظیم اقتصادی گرد آمده در اتاق های بازرگانی، و سرمایه داری بوروکرات جا خوش کرده در دستگاه‌های اداری و موسسات دولتی به حق کلان سرمایه داران این سرزمین هستند. فقط نام بردن از تمام اینها کلی وقت می گیرد. لیست برخی از آنها بشرح زیر است :

قرارگاه خاتم الانبیاء، بنیاد مستضعفان،سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی، بنیاد تعاون سپاه، بنیاد تعاونی ناجا، بنیاد شهید، بنیاد مسکن، ستاد اجرایی فرمان امام، صداوسیما و شرکتهای هلدینگ های عظیم وابسته به اتاق های بازرگانی، از جمله هلدینگ های خودروسازان، توزیع و پخش فرآورده های غذایی، دارویی، موسسه های عمومی و شرکت های وابسته به شهرداری ها، هلدینگ های نفت، گاز و پتروشیمی، آب و برق، حمل و نقل، راه آهن، کشاورزی و خدماتی و

همه‌ی این کلان سرمایه دا…

Read more

نسرین ستوده از زندان قرچک به مرخصی رفت

نسرین ستوده از زندان قرچک به مرخصی رفت

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان قرچک ورامین، با موافقت دادیار ناظر بر زندان، به مرخصی اعزام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با موافقت دادیار ناظر بر زندان زنان قرچک ورامین به مرخصی اعزام شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه گفته است که خانم ستوده به استناد بند ب ماده هفت آیین نامه نحوه تفکیک و طبقه بندى زندانیان مصوب ۱۳۸۵.۹.۹ به دلیل طی کردن دوران محکومیت در جرایم عمومی به زندان زنان منتقل شده بود.

نسرین ستوده در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. به گفته محمد مقیمی یکی از وکلای خانم ستوده حکم وی در مجموع ۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق برای ۲ پرونده باز؛ بابت پرونده اول ۵ سال زندان و بابت پرونده دوم ۳۳ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق به خود او ابلاغ شد.

در رابطه با پرونده دوم، خانم ستوده در جلسه دادگاهی که در تا…

Read more

جنگ قره باغ و کرشمه های جمهوری اسلامی

دکتر محمدحسین یحیایی

جنگ قره باغ و کرشمه های جمهوری اسلامی

بیش از یک ماه است جنگ بین جمهوری آذربایجان برای آزاد سازی مناطق اشغالی قره باغ و ارمنستان می گذرد ( جنگ از 27 سپتامبر آغاز شده ) تلاش فدراسیون روسیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا در ژنو برای برقراری آتش بس بجایی نرسیده و اندک مدتی بعد از توافق بهم خورده و بار دیگر کشت و کشتار ادامه یافته است، در این مدت مقامات جمهوری آذربایجان و در راس آنان الهام علی اف بار ها در مقابل دوربین نشسته، با خبرنگار های داخلی و خارجی سخن گفته و هر بار هم تکرار کرده که تا خروج همه نیرو های ارمنستان از خاک آذربایجان جنگ ادامه خواهد یافت.

جنگی که هم اکنون ادامه دارد با حمله نیرو های ارمنستان به منطقه « تووز » که از اهمیت مهم اقتصادی برای آذربایجان برخوردار است آغاز شد،از این منطقه خطوط نفت و گاز و راه آهن می گذرد که آذربایجان را به اروپا متصل می کند، 81 درصد از نفت آذربایجان با این خطوط حمل می شود( خط لوله باکو- تفلیس- جیحان ) و همچنین خطوط گاز که 23 درصد از مصرف ترکیه و 87 درصد از مصرف گاز گرجستان را تامین می کند.راه آهن باکو- تفلیس- قارص هم از این منطقه با ظرفیت 18 میلیون تن می گذرد …

Read more

ردم در چنبره فلاکت

مردم در چنبره فلاکت

در طول دو ماهی که گذشت، گذران زندگی برای مردم سختتر شد.  از یکسو حلقه ی تحریم های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا تنگتر شد، و از سوی دیگر نه تنها شاهد انفعال حاکمیت در مقابل تلاش آمریکا برای بی رمق ساختن اقتصاد هستیم، بلکه شیفتگان نئولیبرالیسم در قدرت، از کوچکترین فرصت ها برای حمله به حقوق زحمتکشان بهره می جویند.

امپریالیسم پس از به زانو درآوردن اقتصاد هر کشوری که تبعیت بی چون و چرا از منویات وی را نمی پذیرد، چگونه راه تسلیم را می گشاید. بنای هر سیاست مستقلی، بر توان اقتصاد ملی نهاده شده است.  با فروپاشی این اقتصاد، آن بنا به سادگی فرو خواهد ریخت. سیاست هم به نوبه خود، در سمت گیری مسیر رشد اقتصادی مؤثر است.  در طول دو ماه گذشته شاهد بودیم که مسؤولین کشور، هیچ اقدامی در جهت مرمت بنیانهای اقتصادی نکردند. در مقابلِ اتحاد سیاه تحریم ها و همه گیری کرونا، هیچ تدبیری اندیشیده نشد.

در گرماگرم چنین کش مکشی، روزنامه…

Read more

خامنه ای ـ شورای نگهبان و انتخابات ۱۴۰۰

خامنه ای ـ شورای نگهبان و انتخابات ۱۴۰۰

سید احمد خاتمی، پس از آنکه محمد یزدی به خاطر «کهولت سن» از عضویت در شورای نگهبان کناره‌گیری کرد، از سوی علی خامنه‌ای جایگزین این روحانی پا به سن گذاشته شد.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و علی خاتمی، امام جمعه زنجان از زمانی با اراده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی وارد عرصه سیاست شدند که مجموعه حاکمیت به این نتیجه رسید نام محمد خاتمی و شعار‌‌ها و برنامه‌هایش را به حاشیه ببرد.

اتاق فکر آقای خامنه‌‌ای با این استدلال که نام خاتمی تنها به معنای اصلاح‌طلبی نیست و خاتمی نام‌هایی با اندیشه ولایی و حامی رهبر نیز وجود دارند، شروع به شناسایی روحانیونی کرد که نام خانوادگی خاتمی داشتند و دقیقا نقطه مقابل تفکرات محمد خاتمی قرار داشتند.

به گزارش زمانه، احمد خاتمی، متولد ۱۳۳۷ در سمنان، نخستین روحانی تندرو و گمنامی بود که با اراده بیت خامنه‌ای در اواسط دهه ۷۰ به تدریج در عر…

Read more

در جمهوری اسلامی چه می گذرد؟

در جمهوری اسلامی چه می گذرد؟

رونق بازار خرید و فروش اعضای بدن!

آگهی فروش اعضای بدن روی دیوارهای کوچه‌ای حوالی میدان ولیعصر؛ کلیه 150، نیمی از کبد 200 میلیون تومان؛ سال قبل کلیه را فروخته‌اند و حالا آگهی فروش کبد زده‌اند!

«آدم از بدبختی این کارا رو می‌کنه، وگرنه چرا باید کلیه‌مو بفروشم و خودمو ناقص کنم؟» این جمله مشترک افرادی است که فشار اقتصادی و بسته بودن راه‌های تامین هزینه، آنها را وادار کرده که عضوی از بدن خود را بفروشند تا بتوانند زندگی کنند.

به گزارش خبرنگار آفتاب نیوز، پیدا کردن افرادی که می‌خواهند عضوی از بدن خود را بفروشند کار چندان سختی نیست. آگهی‌های آنها در جاهای زیادی وجود دارد. از دیوار مقابل بیمارستان‌ها گرفته تا کوچه‌هایی که مراکز پیوند عضو در آنها وجود دارند. کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی هم جای خود.

آگهی‌ها زیاد است. بیشتر آگهی فروش کلیه است و کم و بیش آگهی فروش کبد. یکی از آگهی‌ها مربوط به مردی است ۲۷ ساله. آگهی فروش کبد. همسرش می‌گوید: «کلیه همسرم را پارسا…

Read more

متناسب‌سازی کلاه گشادی بر سر بازنشستگان کارگری

متناسب‌سازی کلاه گشادی بر سر بازنشستگان کارگری

تبدیل نام همسان‌سازی به متناسب‌سازی کلاه گشادی بر سر بازنشستگان کارگری است. دولت باید برای افزایش متناسب حقوق‌ها در تامین اجتماعی آستین بالا بزند؛ اما این بار نه با حراج گذاشتن سهام هپکو، دخانیات و… که با پرداخت پول نقد؛ بدون اینکه آن را در عوض «تسویه دیون» اختصاص دهد.»

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور، گفت: در شرایطی که کف مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از ناحیه اجرای همسان‌سازی تنها ۷۵ هزارتومان افزایش یافت که افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از همین ناحیه، بین ۷۰۰ هزار تا ۸ میلیون تومان است.

عباس سالاری، در گفتگو با ایلنا، گفت: «بازنشستگان کشوری از سه گروه عمده تشکیل می‌شوند: کارمندان، مقام‌های قضایی و مقام‌های ارشد دولت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری برای گروه کارمندی ۷۰۰ هزار تومان و سقف آن ۳ میلیون تومان است.»

وی افزو…

Read more

چرا «طلای سبز مغان» چنین سرنوشتی پیدا کرد؟

چرا «طلای سبز مغان» چنین سرنوشتی پیدا کرد؟

اینکه «کشت و صنعت و دامپروری مغان» وارد بورس شود یا مالکیت آن در اختیار دولت باشد و یا مجدد در متنِ فرایند مزایده که کم هم جنجال برانگیز نیست، قرار گیرد، تا مدت‌ها محل منازعه خواهد بود. سوال مهم این است که چرا شرکت‌های کلیدی با وجود هزار و یک هزینه (اقتصادی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و…) ابتدا به حراج گذاشته می‌شوند و سپس پس گرفته می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهایی که ساحل «رود ارس» در مرز ایران و آذربایجان و «سد میل مغان» معروف به «سد دوستی ایران و آذربایجان» زیر آتش نامنظم و گاه و بیگاه خمپاره‌های طرفین جنگ آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته‌اند، خبری مهم برای اهالی منطقه منتشر شد: واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان ملغی شد. با وجود اینکه بیشتر از ۲ هفته از انتشار این خبر می‌گذرد، ساکنان و کشاورزان دشت مغان همچنان که نگران پرتاب خمپاره‌های دو کشور درگیر به این طرف رود ارس هستند، نگران «مدیریت گذار» در واگذاری این دشت سبز بی‌انتها هم هستند؛ دشتی که هزاران هکتار زمین دارد و کیمیای تولید کشاورزی کشور و استان اردبیل محسوب می‌شود. در این شرایط، یک واقعیت غیرقابل چشم پوشی وجود دارد: توسعه پایدار این مائده زمینی، تامین غذای صدها سال آینده اهالی منقطه و فراتر از آن را تضمین می‌کند. در این ایام صحبت‌های مختلفی در …

Read more

اعتصاب غذای۷۲ تن از بازداشت شدگان آبان ۹۸

اعتصاب غذای۷۲ تن از بازداشت شدگان آبان ۹۸

نامه اعتراضی ۷۲ تن از زندانیان بازداشت شده در جریان خیزش آبان ۹۸ نسبت به ندادن مرخصی در شرایط تشدید بحران کرونا و وضعیت غیراستاندارد زندان تهران، همزمان با  اعتصاب غذا.

در نامه آمده است: از امروز اعتصاب کردیم. این اعتصاب در اعتراض به نقض حقوق زندانیان سیاسی و اصرار بر به زنجیر کشیدن مردم عدالت خواه در این شرایط اسفناک بهداشتی و در این زندان دور افتاده و فاقد استانداردهای لازم برای نگهداری انسان است. اصل مطلب این است که هیچ یک از ما مجرم نیستیم و اعتراض حق ماست.
مجرم آنها هستند که باعث گرانی و اوضاع فاجعه بار اقتصادی شدند. ما حقوق خود و مردم آسیب دیده را مطالبه کردیم. ما زندگی را مطالبه کردیم و محکوم به مرگ تدریجی در این تبعیدگاه شده‌ایم. جایی که فاقد امکانات اولیه برای زیستن انسان است.
وضعیت بهداشتی این زندان با توجه به شیوع ویروس کرونا خطرآفرین‌تر از پیش شده و با توجه به تجمع و فشردگی بیش از حد که هرگز فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود. به همین سبب جان ه…

Read more

روگردانی ایران از ارمنستان در تقابل آن با آذربایجان

روگردانی ایران از ارمنستان در تقابل آن با آذربایجان

دمیتری مینین / ا. م. شیری 

روگردانی تهران به هیچوجه غیرمنتظره نبود

تا همین اواخر تصور می‌شد، که به دلایل جغرافیای سیاسی، مقدم بر همه، به سبب همکاری نزدیک آذربایجان با مخالفان ایران- اسرائیل و ترکیه، تهران در مناقشه قره‌باغ جانب ارمنستان را خواهد گرفت.

ایروان ضمن باور به این تصور، به خود و جهان اطمینان می‌داد، که دور نیست ارتش ایران در جنگ اخیر برای پشتیبانی از طرف ارمنی‌ها مداخله کند. با این حال، ایروان، بویژه طی دو سال حکومت پاشینیان توجه چندانی به حفظ و تقویت اتحاد با ایران مبذول نداشت.

در عوض، برعکس، تلاش‌های همه‌جانبه پاشینیان برای تحقق اهداف واشینگتن در منطقه، موجب شد تا تنها راه زمینی ارمنستان از طریق ایران به خارج مسدود شود. مسیر زمینی گرجستان برای ارمنستان هر گز قابل اطمینان نبوده است. در عین حال، باکو طی سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی برای رفع اختلافات خود با ایران، از جمله، در رابطه با وجود دیاسپور٢٠- ٢۵ میلیونی آذربایجانی در آنجا و همچنین، برای تعریض شکاف بین تهران با ایروان بعمل آورد. و، بنظر می‌رسد، موفق شد. تهران از همان لحظه شروع دور جدید جنگ، حمایت قاطع خود ر…

Read more

کارگران پتروشیمی اردبیل هفت ماه حقوق نگرفته‌اند

کارگران پتروشیمی اردبیل هفت ماه حقوق نگرفته‌اند

کسی که سر هر ماه حقوق خودش واریز می‌شود حال کسی که ۷ ماه حقوق دریافت نکرده را نمی‌فهمد ما نمی‌دانیم چرا نمایندگان موقع انتخابات سینه خود را پاره می‌کنند ولی در عمل در خواب غفلت به سر می‌برند. کجایید؟

کارگران پتروشیمی اردبیل با انتشار نامه‌ای در رسانه‌های اجتماعی نسبت به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق و عیدی معوقه سال ۹۸ اعتراض کردند. اکبر نامجو، استاندار اردبیل در دیداری که ۲۰ مهر از پتروشیمی اردبیل داشت، از ظرفیت تولیدات صادراتی این واحد تعریف و تمجید کرد و خبر از ۴۰ میلیون دلار درآمد ارزی این واحد پتروشیمی برای استان اردبیل داد. کارگران در این نامه نوشته‌اند طی هفت ماه که آنان حقوق نگرفته‌اند، مسئولانی از استان اردبیل برای بازدید به شرکت آمده‌اند اما حتی یک نفر از آنان در باره وضعیت شغلی و حقوق کارگران سوال نکرده است. تاخیر در پرداخت دستمزدها یکی از دلایل اعتصاب کارگران در مراکز مختلف نفتی است. کارگران مراکز نفتی در اعتصاب فراگیر مرداد و شهریور نیز پرداخت به موقع حقوق را به عنوان یکی از خواست‌هایشان اعلام کردند. پیمانکاران این خواست کارگران را برای راضی کردن آن‌ها به پایان اعتصاب پذیرفتند، اما اخیرا در چند مرکز نفتی در جنوب و فارس کارگران باز ناگزیر شده‌اند برای دریافت دستمزدهای عقب‌افتاده تجمع و اعتصاب کنند. کارگران پتروشیمی اردبیل نوشته‌اند هفت ماه زندگی بدون دستمزد آنان را به سوء تغذیه مبتلا کرده است. آن‌هابه نمایندگان م…

Read more

20 blog posts