header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

گسترش اعتراض‌های مردمی به افزایش بهای بنزین

گسترش اعتراض‌های مردمی به افزایش بهای بنزین

روز شنبه 16 اکتبر 2019 با اعلام افزایش قیمت نفت شهرهای مختلف ایران شاهد اعتراضات گسترده بود اعتراضات از شب گذشته آغاز شد تا امروز ادامه دارد. معترضان در چندین شهر خیابان را مسدود کردند

فعالان حقوق بشری از کشته شدن حداقل 9 تن در شهرهای مختلف ایران خبر دادند. طبق این گزارش 4 تن در محمره (خرمشهر) 1 تن در سیرجان،یک تن در شیراز، یک نفر در اصفهان، یک نفر در بهبهان و در کرج نیز یک نفر کشته گزارش شده است.

طبق گزارش مستقلی از بهبهان  امروز (شنبه) تظاهرات در شهر اوج گرفته است و نزدیک به ده تن کشته شدند. چهل تا پنجاه نفر زخمی شدند. مغازهداران مغازههایشان را بستند. تمام ادارات و مدارس خوزستان تعطیل شدند. از سوی تظاهرکنندگان هم به نیروهای بسیج و سپاه شلیک شده است. تاکنون چهار بانک را آتش زدهاند.  بانک ملی، بانک صادرات، بانک پاسارگاد و بانک کشاورزی.

اسامی برخی از جانباختگان بهبهان:

مهرداد …

Read more

تصویب چشم‌انداز شهری برای تبریز پس از ۱۱۲

تصویب چشم‌انداز شهری برای تبریز پس از ۱۱۲

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز از تصویب چشم‌انداز شهری برای تبریز پس از ۱۱۲ سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر بهشتی  با تشریح برنامه مدون شهر تبریز، گفت: شورای پنجم شهر تبریز برای هدفمند کردن مسیر بودجه در سال دوم شورا، برنامه چشم انداز برنامه ۵ ساله را مطرح وتصویب کرد که این مهم در تاریخ شورا و شهرداری تبریز بی سابقه است.

وی افزود: این برنامه مدون شهرداری تبریز برای اولین بار در طول تاریخ تاسیس این ارگان بوده و شهرداری تبریز ازسال ۱۲۸۶ تاکنون صاحب هیچ برنامه چند ساله ای نبوده است.

عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: مرکز پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر تبریز برنامه مدون  ۱۲ ساله ای را در۱۴۴ ماده با استفاده از متخصصان و مدیران شهری تا سال ۱۴۰۹ تدوین و آماده سازی کرده است.

بهشتی خاطرنشان کرد: این چشم انداز دوازده ساله حاصل بیش از ۵۰ جلسه بررسی و تلاش اعضای مرکز پژوهش درقسمت های مختلف است …

Read more

مرند قطب جدید تولید زعفران

مرند قطب جدید تولید زعفران

شهرستان مرند با داشتن حدود ۱۸۵ هکتار زمین زیرکشت زعفران، به عنوان قطب جدید تولید زعفران در منطقه شمال غرب کشور مطرح است.

به گزارش ایرنا، زعفران از ادویه های محبوب و مرغوب جهان است که علاوه بر طعم مطبوع، فواید دارویی فراوانی دارد؛ کشت زعفران در شهرستان مرند از سال ۱۳۷۸، با حدود یک هکتار شروع  و در سال زراعی ۹۸-۹۹ به حدود ۱۸۵هکتار افزایش یافته است و پیش بینی می شود ۸۰۰کیلو گرم زعفران ناب از مزارع این شهرستان  تولید و به مصرف داخل شهرستان و سایر استان ها و شهرهای همجوار برسد.

این محصول پر سود با نیاز کم برای آب، برای کشاورزی منطقه و نیز فعالان این حوزه، بسیار مفید است؛ از این رو در راستای مصرف کم آب و اصلاح الگوی کشت، اقدامات لازم در راستای ترویج کشت زعفران در شهرستان مرند صورت گرفته است به نحوی که کشت این محصول، اکنون علاوه بر شهر بناب جدید مرند، در سایر روستاهای شهرستان نیز آغاز شده است.

سو…

Read more

ترسم نرسی به کعبه این اعرابی

ترسم نرسی به کعبه این اعرابی

 علی رضا جباری (آذرنگ)

مخاطب نگارنده در این بحث هم مردم ایران وهم گردانندگان نظام جمهوری اسلامی اند.

ما اکنون در شرایطی بغرنج گرفتارآمده ایم که تداوم آن به دردهای درمان ناپذیر، هم برای هم میهنان ستم دیده مان و هم برای قدرت حاکم بر سرنوشت کشورخواهد انجامید.

از یک سو می توان به دادن وعده های میان تهی و امیدواری به مردم همچنان ادامه داد و از سوی دیگرنیز می توان به در پیش گرفتن صبر و انتظار برپایه ی این وعده و وعید ها و سرهم بندی سخنان نامرتبط با واقعیت عینی تداوم بخشید و در جهت تأثیر گزاری ملی – مردمی برتصمیم هایی که از بالا می گیرند یا نفی آنها گامی برنداشت و همچنان امیدوار بود که روزی به طور خود به خود و بدون دخالت اراده ی مردم وضع کشور بهبود پیدا کند؛ اما نمی توان به این نکته امیدوار بود که وضعیت یکشبه دگرگون شود و دو طرف موضوع همچنان، بی تأثیراز گذرسرنوشت – که هردم تحقق آرمانها و خواسته هایشان را دشوارتر می کند – به شیوه های کنونی به زندگی ادامه داد…

Read more

نگاهی کوتاه به روند تکامل ادبیات ترکمن

نگاهی کوتاه به روند تکامل ادبیات ترکمن

ترجمه و گردآورنده: رحیم کاکایی
بخش نخست

آثار ادبی سده های پانزده تا بیست و یک به زبان ترکمنی

زبان ترکمنی بعنوان زبان قبایل اوغوز منطقه دریای آرال که در سده های هشتم تا نوزدهم میلادی سکنی گزیده بودند بوجود آمد. این زبان در فرایند تکاملی خود برخی ویژگیهای گروه زبان«قبچاق» را پیدا کرد، یعنی به زبان ترکی ترکیه و ازبکی نزدیک شد. علاوه بر این زبان ترکمنی بطور سنتی حاوی شمار قابل توجهی واژه های فارسی و عربی بود که در دوران شوروی به جایگزین کردن آنها با کلمات و اصطلاحات ترکمنی آغاز کردند، اما پس از اعلام استقلال ترکمنستان این فرایند متوقف شد. امروزه پنچ میلیون نفر به زبان ترکمنی در جمهوری ترکمنستان جایی که زبان دولتی آن است صحبت می کنند. ترکمنهای ایران در کناره های شرقی دریای خزر و بخشهایی از خراسان حدود دو میلیون نفر و در افغانستان بر اساس تایید حکومت حامد کرزای نفوس ترکمنها بیشتر از 2 تا 3 میلیون نفر و در عراق بنا به مدعیان ترکمن عراق جمعیت ترکمن را بین دو ونیم تا سه میلیون برآورد می کنند، یعنی 9 درصد جمعیت کشور عراق و بقیه ترکمنها در ازبکستان، ترکیه، تاجیکستان، قزاقستان و ناحیه استاورپول روسیه بسر می برند. زبان ترکمنی حدود 30 گویش و لهجه دارد که متناسب با اقوام مختلف ترکمن است. در انطباق با دوره سده های پانزده و شانزده میتوان تنها از عناصر ترکمنی در ادبیات به زبان چغتایی سخن بمیان آورد و نفوذ و تاثیر زبان چغتایی دیرتر بصورت قابل توجهی باقی ماند. نخستین تجربه استفاده از زبان ترکمنی در ادبیات به سده های پانزده و شانزده میلادی ب…

Read more

عوام‌فریبی برای مزد ۹۹ کلید خورد صداوسیما به کمک کارفرمایان آمد

عوام‌فریبی برای مزد ۹۹ کلید خورد

صداوسیما به کمک کارفرمایان آمد

این افراد برای نشان دادن حسن نیت سراغ همان سبد معیشتی که خودشان تهیه کردند و پای آن را امضا کردند، بروند. در این سبد، هیچیک از عوامل موثره‌ی هزینه‌ی زیستِ کلانشهرها از جمله مسکن و ارتباطات، دخالت ندارد و توسط خود کارفرمایان تهیه شده است.

چرا سال گذشته، همین سبد را مبنای تعیین مزد قرار ندادند؟!

شامگاه نوزدهم آبان ماه، وقتی اغلب کارگران از کار روزانه فارغ شدند و به منزل رفتند، برنامه‌ی استوا از صداوسیما پخش شد؛ موضوع این برنامه، میزگردی در بابِ «دستمزد» و چندوچون آن بود؛ موضوعِ داغِ نیمه‌ی دوم هر سال!

گذشته از ساختار غیردموکراتیک این برنامه که در چیدمان آن، دو نماینده و مدافع کارفرمایی را در مقابل یک نماینده کارگری قرار داده بودند و بی‌توجه به جمعیت عظیم کارگران کشور، سازندگان برنامه تلاش می‌کردند مساله دستمزد را فقط از منظر مشکلات صنف کارفرما و کارآفرین ببینند، اظهارات نماینده عالی کارفرمایان در دفاع از آنچه «دستمزد منطقه‌ای» و «دستمزد صنفی» نامیده می‌شود هم جای انتقاد بسیار دارد…

Read more

دیداری با آتش و عسل

به مناسبت ۱۹ آبان، زادروز صفر قهرمانی

   دیداری با آتش و عسل

            سیاوش کسرایی

آذربایجان را می ماند

 سخت و صبور و سترگ

 كوه

با برفی بر تارك

با خورشیدی در انبان

 آذربایجان را می ماند

آزاد آزادی ستان

 اما زندانی زمان

 آذربایجان را می ماند

انبوهه خاطره و یادگار

از شهید و زنده

 بندی و رها

و پیدا و پنهان

 آری به تمامی آذربایجان میماند

 این یك تن

 این روستامرد شیشه وان

صفر

 این سومین باقر و ستارخان

 در قلب و چشم او

همیشه سهمی برای ماست

از آتش زردشت

 و عسل سبلان

كنار نوخاستگان

 گلهای تشنه

 به گفتگو

چه خوش نشسته بود

 این پیر تهمتن مهربان

 كه هم صخره بود و

هم سایبان

پیرزن مراغه ای كه با شاخ گلی

 راه دراز را به زیارت آمده بود

شیرین می گفت:

باخین

بیزیم قهرمان

 بیزیم قهرمان

Read more

پنج ویژگی افراد روان پریش و خودشیفته‌

پنج ویژگی افراد روان پریش و خودشیفته‌

دکتر بهروز جوانمرد؛ عضو هیات علمی‌دانشگاه آزاد اسلامی در نوشتاری با عنوان پنج ویژگی افراد روان پریش و خودشیفته‌ در روزنامه قانون نوشت؛ یکی از انواع اختلال شخصیت در جوامع در حال توسعه که با آسیب مهاجرت از شهرهای دیگر به پایتخت برای تحصیل و فرصت‌های شغلی بهتر درگیر است، خودشیفتگی شهروندان است که به دلیل توفیق در کسب مدرک و ثروت ، شهرت و مقام دچار این اختلال می‌شوند. در خودشیفتگی فرد، دارای یک حس خودباوری بیش از حد بوده و شیفته قدرت و تحکم است و نسبت به دیگران بی علاقه می‌شود و خواستار توجه دیگران بوده و احساس می‌کند که سزاوار توجه ویژه است .انسان‌های خودشیفته به طور معمول از آزار روانی دیگران لذت می‌برند، این بدجنسی در آن‌ها ناشی از حرمان دوران طفولیت و نوجوانی است که اگر متوجه خطر آن نباشیم می‌توانند برای همبستگی و وجدان جمعی جامعه بسیار خطرناک باشند.

مهم جلوه‌دادن خود و تحقیر دیگران…

Read more

قطعنامه 19 آبان 98اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

قطعنامه 19 آبان 98اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

هم میهنان عزیز و گرامی بازنشسته!
درودهای گرم به محضر همه شما بازنشستگان و هم سرنوشت هایمان!

عزیزان بازنشسته ما همه باهم، دوران سخت و پرمشقتی را از سر می گذرانیم. بار دیگر و چنان که گفته ایم “تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم” گردهم آمده ایم تا صدای حق طلبی خود را به گوش مسوولان و قانون گذاران برسانیم.
امروز بازنشستگان ایران، سخت ترین دوران خود در طول 40 سال گذشته را از سر می گذرانند. وضع معیشتی و زندگی بازنشسته ها اعم از کشوری و لشکری و تامین اجتماعی و سایر صندوق ها، بحدی وخیم شده است که خود دولت و قانون گذاران نیز به آن معترف اند. وقتی خط فقر بالای 5 میلیون تومان و سبد معیشت به5/7 میلیون تومان رسیده است، کدام کارگر و کارمند و بازنشسته ای می تواند از عهدۀ مخارج سر سام آور چنین زندگی برآید؟ وقتی که اکثریت بازنشستگان را حداقل بگیرانی تشکیل می دهند که حقوق و مستمری شان حتی کفاف یک سوم مخارج زندگی شان را هم نمی دهد، چگونه می توانند زندگی کنند و از آن‌ها انتظار داشت که اعتراض نکنند؟…

Read more

اگر پزشک در روستا داشتیم، الان "زهرا" زنده بود

اگر پزشک در روستا داشتیم، الان "زهرا" زنده بود

اهالی روستای زلزله‌زده ورنکش از روند کند آواربرداری در روستا گلایه دارند و می‌گویند؛ با وجود شروع فصل سرما باید سریعتر فضایی برای اسکان موقت آنها مشخص شود، چراکه خانه‌ها اغلب ترک خورده و غیرقابل استفاده هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نیمه شب جمعه ۱۷ آبان ماه زمین زیرپای مردمان آذربایجان شرقی لرزید. مرکز لرزه‌نگاری کشور بزرگی این زمین‌لرزه را ۵.۹ در مقیاس ریشتر و در عمق ۸ کیلومتری زمین اعلام کرده بود. کانون زلزله در نزدیکی روستای ورنکش بود؛ روستایی که با مرکز استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز در حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد و اهالی آن اغلب دامدار و باغدار هستند. در این روستا در حدود ۳۴۰ خانوار زندگی می‌کنند که اغلب آنها در فصل تابستان و یا ایام محرم در روستا هستند و در فصل‌های سرد سال در تهران و دیگر شهرهای استان ساکن می‌شوند.

در شب حادثه نیز نیمی از اهالی روستا در آنجا نبودند و روز بعد با شنیدن …

Read more

هفتاد درصد جوانان آمریکا حاضرند به یک سوسیالیست رای دهند

هفتاد درصد جوانان آمریکا حاضرند به یک سوسیالیست رای دهند

تحقیقات سالانه یک انجمن ضد کمونیستی در آمریکا، حاکی از نفوذ و گسترش جدید یک ایده سیاسی است که درگذشته در کشور “پادشاهی” سرمایه داری، منفور بوده است.

گردانندگان این انجمن می خواستند با نزدیک شدن به جشن سی امین سالگرد سقوط دیوار برلین، حرکت خوبی انجام دهند. اما  آنها بر خلاف انتظار بار دیگر نتیجه عکس را در تحقیات خود جمع آوری کردند. انجمن ضد کمونیستی “بنیاد یادبود قربانیان ضد کمونیسم”، نظرسنجی سالانه خود را منتشر کرد و نتایج آن هر سال کمی نومیدانه تر برای انجمن است. بنظر می رسید که  دوسال پیش، نسلی که بین سالهای ۱۹۸۱ و ۱۹۹۶ در ایالات متحده به دنیا آمدند، از کلمه “سوسیالیسم” برداشت مثبت تر از “سرمایه داری” داشتند. نظر سنجی سال گذشته حاکی از آن بود که ۴۶٪ از همین نسل اظهار داشتند که ترجیح می دهند در یک جامعه “سوسیالیستی” زندگی کنند ، ۴۰٪ در یک جامعه “سرمایه داری” و ۶٪ در یک جامعه “کمونیستی…

Read more

400 هزار حاشیه‌نشین تبریزی چشم انتظار نباشند

400 هزار حاشیه‌نشین تبریزی چشم انتظار نباشند

طرح ملی مسکن در حالی آغاز می‌شود که استان‌هایی مانند آذربایجان‌شرقی که بیشترین حاشیه‌نشین را دارند در این طرح گنجانده نشده‌اند.

گروه اجتماعی آناج: چند روزی است که رسانه‌ها از آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن سخن می‌گویند. طرحی که در کمتر از دو سال باقی مانده به عمر دولت در حال کلید خوردن است و بعید به نظر می‌رسد که در پایان عمر دولت حتی نیمی از این طرح نیز محقق شود. طرح ملی مسکن جایگزین دولت برای طرح مسکن مهر است که مسئولین دولت فعلی آن را "مضخرف" و "غول تورم" می‌نامیدند. این طرح در راستای همان مسکن اجتماعی که در سال 92 و پیش از انتخابات ریاست جمهوری توسط حسن روحانی وعده داده بود، اجرا خواهد شد.

طرح ملی مسکن در چه استان‌هایی آغاز خواهد شد؟

10 استانی که ثبت‌نام طرح اقدام ملی تولید مسکن در آن انجام می‌شود شامل سیستان و بلوچستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم، چهارمحال و بختیاری، کردستان و گلستان است. این در حالی است که دو استان آذربایجان‌شرقی و خراسان رضوی …

Read more

اقتصادسیاسی شوک‌های ارزی

اقتصادسیاسی شوک‌های ارزی

در اسفندماه سال ۱۳۹۶، تقریبا ۵۷ هزار میلیارد تومان سپرده از ۳۰ استان‌های دیگر به استان تهران جذب شد و همچنین در این ماه ۶۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید توسط بانک‌ها پرداخت شد که ۳ برابر مقدار آن در مدت مشابه سال پیش بود و دقیقا پس از رسیدن نرخ دلار به ۱۸ هزار تومان تمام آن تسویه شد.

بزرگواری که دستیار ویژه بودند و حالا در کنار نشسته‌اند چون می‌دانند چه تخریبی کرده‌اند، سه نفر از دوستان خود را در سازمان برنامه، مرکز پژوهش‌های مجلس و اتاق بازرگانی گذاشته است که افزایش نرخ ارز، نرخ بنزین و یا کالاهای اساسی را تجویز می‌کنند. بنده حاضر به مناظره با ایشان هستم و پرسش این است که چرا از سیاست‌های خود دفاع نمی‌کنند؟

احسان سلطانی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد که با موضوع اقتصادسیاسی شوک‌های ارزی برگزار شد، اظهار داشت: اصولا این موضوع که اگر نرخ ارز افزایش یابد، تولید و صادرات نیز افزایش خواهد یافت اختراع نئولیبرال‌های آمریکایی است تا دیکتاتورهای نظامی در آمریکای لاتین و آفریقا از آن استفاده کنند. محاسبه‌ها نشان می‌دهد اقتص…

Read more

سازمان عفو بین الملل از کشورها خواست تا وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم کنند

سازمان عفو بین الملل از کشورها خواست

تا وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم کنند

سازمان «عفو بین‌الملل» در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته است تا در جریان برگزاری بررسی ادواری جهانی که «شورای حقوق بشر» سازمان ملل در تاریخ ۱۷ آبان در مقر این سازمان در ژنو برگزار می‌کند، وخیم‌تر شدن وضع حقوق بشر در ایران را علنا محکوم کند.

«عفو بین‌الملل» مؤکدا از کشورهای شرکت‌کننده در نشست «بررسی ادواری جهانی» که برای بازبینی کارنامه حقوق بشری ایران برگزار می‌شود، می‌خواهد که موارد گسترده‌ نقض حقوق بشر در این کشور را محکوم کرده و راهکارهای ملموسی برای برطرف کردن این موارد به مقام‌ها و مسئولان ایرانی ارائه کنند.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید: «فهرست موارد هولناک نقض حقوق بشر در ایران، از شمار هراس‌آور اعدام‌ها تا آزار بی‌امان و تعقیب کیفری مدافعان حقوق بشر، تبعیض فراگیر علیه زنان و اقلیت‌ها و استمرار جنایات علیه بشریت، نشانگر وخیم‌تر شدن شدید وضع حقوق بشر در کارنامه این کشور است».…

Read more

زلزله آذربایجان شرقی، و شمال غرب ایران را لرزاند

زلزله آذربایجان شرقی، و شمال غرب ایران را لرزاند

با کمال تاسف بر اثر این زلزله ۵.۹ ریشتری، تعدادی کشته و زخمی به جای مانده و دهها واحد مسکونی نیز تخریب شده است.

تهران- ایرنا- زلزله ۵.۹ ریشتری شهر «تَرْک» در استان آذربایجان شرقی، استان‌های آذربایجان غربی، گیلان،‌ زنجان و اردبیل را هم لرزاند.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا،  زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه بامداد امروز (جمعه) حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران اعلام کرد: این زلزله در عمق ۸ کیلومتری زمین به وقوع پیوست.

کانون این زلزله در موقعیت ۴۷.۶۴ عرض شمالی و ۳۷.۷۶ طول شرقی ثبت شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفت وگو با ایرنا گفت: هنوز از میزان خسارت احتمالی این زمین لرزه گزارشی وصول نشده است.

محمدباقر هنر افزود:‌ شدت این زمین لرزه به حدی بود که در تبریز و دیگر شهرهای اطراف احساس شد…

Read more

خواستِ کارگران هپکو، آذرآب، قند فسا و نیشکر هفت‌تپه خلع‌ید از سهامداران و لغو واگذاری واحدهاست

خواستِ کارگران هپکو، آذرآب، قند فسا و نیشکر هفت‌تپه

خلع‌ید از سهامداران و لغو واگذاری واحدهاست

آیا انتظار برای رساندن گزارشِ تحقیق و تفحص سازمان خصوصی‌سازی به دستِ نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس، انتظاری معقول است؛ آیا نتیجه این نخواهد شد که در بهترین حالت، سهام هفت‌تپه را از سهامدار می‌گیرند و دوباره به سازمان خصوصی‌سازی می‌دهند تا به شخص دیگری واگذار شود؛ آیا این مصداق روشنِ از چاله درآمدن و به چاه افتادن نیست؟!

دوازدهم آبان ماه، علی ساری (نماینده مردم اهواز در مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) در رابطه با گزارشی که قرار بوده هیات تحقیق و تفحص سازمان خصوصی سازی در مورد مجتمع نیشکر هفت‌تپه به کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه دهد، اینگونه گفت: «این گزارش هنوز به دست نمایندگان مجلس نرسیده است.

روز بیست و دوم مهرماه، نمایندگان کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه توانستند بعد از کشاکشی طولانی و بعد از تحمل ماجراهایی که در میانه‌ی راه شوش-تهران پیش آمده بود، به پایتخت، به خانه ملت بیایند و با نمایندگان کمیسیون اجتما…

Read more

حضورنااهلان در فعالیت‌های اقتصادی بزرگ

حضورنااهلان در فعالیت‌های اقتصادی بزرگ

خصوصی‌سازی در کشور ما بیشتر منجر به اعطای امتیاز بین خودی‌ها شده و بنگاه‌ها را به جای هدایت به سمت مسیر رشد و پیشرفت به بن بست کشانده است.

اما بالاتر از همه این موارد، به خاک سیاه نشاندن کارخانه مادر ماشین‌سازی تبریز است. کارگران مجتمع ماشین سازی تبریز که در یک دهه اخیر به دلیل واگذاری های پی در پی به شخصیت‌های غیراهل با مشکل دریافت دستمزد مواجه بوده اند. ماشین‌سازی تبریز بعد از کارخانه ماشین‌سازی اراک، دومین ماشین‌سازی بزرگ ایران است. این کارخانه تولیدکننده انواع ماشین‌های صنعتی مثل انواع ماشین‌ابزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکترو موتور، لیفت تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین‌آلات نساجی، ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز، ماشین‌های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی است.

اظهارنظرها درباره خصوصی‌سازی و اهمیت اجرای این سیاست‌گذاری سال‌هاست از زبان بسیاری از مسئولین و سیاست گذاران شنیده می‌شود؛ سیاستی که قرار است سهم…

Read more

انقلاب اکتبر و تاثیر آن بر جنبش های انقلابی ایران

انقلاب اکتبر و تاثیر آن بر جنبش های انقلابی ایران

از آغاز جنبش مشروطه‌خواهی در ایران، اندیشه‌های انقلابیان روس بر ایرانیان تاثیرگذار بود. بعدها در نتیجه‌ی انقلاب اکتبر در روسیه، سه جنبش انقلابی در مناطق شمالی ایران شکل گرفت که به درجات مختلف از این انقلاب متاثر بودند.

برای پرداختن به تاثیر انقلاب اکتبر روسیه در ایجاد جنبش‌های انقلابی در ایران، نخست باید از نظر تاریخی کمی به عقب بازگشت و به تاثیر افکار و اندیشه‌های انقلابیان روس بر ایرانیان در دوره‌ی انقلاب مشروطه در ایران ۱۲۸۵ ـ ۱۲۹۰(۱۹۰۶ ـ ۱۹۱۱) نگاهی افکند.

انقلاب سال ۱۹۰۵ در روسیه که انقلابی لیبرال ـ دموکراتیک بود، ایران را نیز تکان داد. این انقلاب که ترکش‌های آن تا سال ۱۹۰۷ در روسیه ادامه داشت و مبارزه با استبداد تزاری و تلاش برای اصلاحات اقتصادی و گسترش مناسبات دموکراتیک را هدف خود قرار داده بود، در خود روسیه به نتایج چندان ملموسی نرسید و دستاوردهای آن پس از مدتی توسط تزاریسم بازپس گرفته شد؛ اما بر روی کشور همسایه ایران تاثیری انکارناپذیر داشت. می‌توان گفت که انقلاب سال …

Read more

نماینده مجلس: فروش نفت کشور تا ۲۰ برابر کاهش یافته است

نماینده مجلس: فروش نفت کشور تا ۲۰ برابر کاهش یافته است

به گفته حشمت‌الله فلاحت‌پیشه فروش نفت ایران تا ۲۰ برابر کمتر شده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است که وزارت خارجه باید راهی برای برون‌رفت از این وضعیت بیابد

به گزارش دویچه وله؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه گفت که فروش نفت ایران با کاهش تا ۲۰ برابری روبروست و این موضوع مهمی است که وزارت امور خارجه ایران باید برای تغییر آن “راهبردی را طراحی کرده و به گونه‌ای عمل کند که کشور بتواند در اولین سال پایان کوچک شدن اقتصاد، گام‌های تازه‌ای را برداشته تا بخشی از مشکلات مردم حل شود”.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که سه‌شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره اعلام گام چهارم در کاهش تعهدات برجامی از سوی حسن روحانی نظر می‌داد، گفت که به عقیده او برجام دچار “خواب زمستانی” شده و “تلنگر گام چهارم هم به حدی جدی نیست که خواب زمستانی حاکم بر برجام را بر هم زده و شرایط تازه‌ای را ایجاد کند”. به گفته فلاحت‌پیشه، این خواب از زمانی شروع شد که سفر روحانی به نیویورک به نتیجه‌ای نرسید…

Read more

امروزه ما با یک دربار زر و زور و تزویر مواجهیم

امروزه ما با یک دربار زر و زور و تزویر مواجهیم

استاد دانشگاه تهران با انتقاد از برخی نهاد ها گفت: مگر مردم عادی بدون همکاری نهادهای دولتی می‌توانند زمین‌های میلیاردی را تصاحب کنند؟

سعید زیباکلام از فعالین سیاسی، در مراسم ۱۳ آبان در دانشگاه تبریز با بیان اینکه امروزه ما با یک دربار زر و زور و تزویر مواجهیم اظهار داشت: این دربار زر و زور بسیار پیچیده‌تر از زمان ما و مبارزه ما با طاغوت است.

وی ادامه داد: شاید به برخی‌ها این واژه بر بخورد اما باید با این افراد که آرمان‌های انقلاب را قبول ندارند، مواجه شویم.

زیباکلام با بیان اینکه نظام باید اصلاحات ساختاری و اساسی را در بدنه خود انجام دهد، تاکید داشت: اگر افشاگری توسط فعالان عدالتخواه صورت گیرد، احتمالا قوه‌قضائیه وارد خواهد شد!

وی با انتقاد از محاکمه غیر علنی برخی از متهمین گفت: مشکل اینجاست که در پشت پرده‌ و به صورت پنهانی محاکمه مفسدین صورت می‌گیرد، وحید مظلومین، سلطان سکه در دادگاه خطاب به قضات می‌گفت:"من را فقط دستگیر کردید؟" چرا سلطان سکه محاکمه و اعدام شد اما خب…

Read more

20 blog posts