header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

ماشین سرکوب، قربانیان تازه می‌طلبد

ماشین سرکوب، قربانیان تازه می‌طلبد

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در اعتراض به احکام تعلیق دانشجویان و سرکوب فعالیت‌های دانشجویی

سلام رفقا و همکلاسی‌ها
محکومیت سنگین ۸ نفر از دوستانمان به تعلیق و تبعید تنها گوشه‌ای از اضطراب‌ها و هزینه‌های ریز و درشتی است که  در مقابل ما قرار دارد. بر کسی پوشیده نیست که چرخ ماشین سرکوب در هر گردش خود قربانیان تازه می‌طلبد و زندگی‌های جدید را می‌بلعد. ۲۲ سال تعلیق برای دانشجویان علوم پزشکی در حداقلی‌ترین حالت خود به معنی معلق کردن۲۲ سال خدمات بهداشتی و درمانی به جامعه و محرومیت مضاعف است. ۲۲ سال در خانه نشاندن جوانان  و دانشجویان و نیروی کار این مردم است.
این احکام  و احکام نظیرش در دانشگاه های دیگر نشان داد که حاکمیت هنوز هم در سودای پرورش و انقیاد به شیوه خود است و نه تنها آموزش را جدی نمی‌گیرد بلکه انسان ها را از آموزش دیدن منع می‌کند.
می‌توان انسانی را ا…

Read more

شب نشینی خرچنگ ها

شب نشینی خرچنگ ها

شب‌نشینی خرچنگ‌هاست دور بایستید!

کاش به غیرت یک نفر در این مملکت بر بخورد که این همه آدم، شبانه‌روز در تقلای مهاجرت هستند؛ از پزشک و جراح و پرستار تا سینماگر و صافکار و جوشکار. مادران باردار به هر دری می‌زنند که فرزند خود را آن سوی آب به دنیا بیاورند، در عوض مهاجران سالمند وصیت می‌کنند جسدشان در ایران دفن شود. خاکی ساخته‌اید که انگار فقط به درد مرگ می‌خورد! هر رفتنی دردناک و معنادار است، اما کوچ آدم حسابی‌ها، صاحبان فن و مهارت و سرمایه‌های اجتماعی تلخ‌تر هم هست. تازه‌ترین‌شان شاید علیرضا حیدری باشد؛ کشتی‌گیر خوش‌سابقه و جنتلمنی که می‌گوید اسم و رسمش را در ایران جا گذاشته و رفته آن طرف تا همه چیز را از نو بسازد.

مصاحبه حیدری جالب است. می‌گوید: «پول زیادی با خودم نبردم. اکراه دارم پولی را که در ایران درآوردم، خارج از کشور خرج کنم. می‌خواهم از نو تلاش کنم و همین جا خرج زندگی‌ام را در بیاورم.» ما اما مردی را با پیشانی پینه‌بسته می‌شناختیم که چفیه از دوشش نمی‌افتاد، هزاران میلیارد از پول مردم را برداشت و رفت؛ ککش هم نگزید. حیدری می‌گوید: «…

Read more

برنامه هفتم توسعه در تعارض کامل با قانون کار


برنامه هفتم توسعه در تعارض کامل با قانون کار

برنامه هفتم توسعه کاملا علیه منافع ملی است؛ چون بخش بزرگی از جمعیت کشور که نیروی کار و کارگران هستند، نادیده گرفته شده‌ و منافع آنان رعایت نشده است.

لایحه برنامه هفتم توسعه چند روزی است که از طرف دولت به مجلس ارائه شده است. این لایحه در شرایطی نوشته شده که هم مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم دولت و هم مجلس هیچ انگیزه‌ای برای نوشتن آن نداشتند لذا بدون یک کار کارشناسی دقیق و درست و شاید از سررفع مسئولیت و اجبار در این سه ارگان، نوشتن برنامه هفتم صورت گرفت.

حدود یک‌سال و نیم هست که برنامه ششم تمدید شده، و الان تقریبا فاقد برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت برای اداره کشور هستیم. با توجه به تجربه کاملا ناموفق و غیرواقع‌گرایانه  ۶ برنامه گذشته که کمتر از ۲۵درصد آنها در کشور اجرا شده، نباید توقعی از برنامه هفتمی که با این بی‌انگیزگی و درعین حال تعجیل و اجبار نوشته شده، برای آینده داشته باشیم…

Read more

نا برابری و فقر از مرحله هشدار فراتر رفته است

راغفر در نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم؛

نا برابری و فقر از مرحله هشدار فراتر رفته است

حسین راغفر اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) در نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم با موضوع «عدالت اجتماعی؛ فقر و نابربری» گفت: به جز دهه اول انقلاب اسلامی که دهه استقرار جمهوری اسلامی بود و با توطئه ها، تحریم ها و جنگ تحمیلی مواجه بودیم، در سه دهه بعدی مشاهده می کنیم سیاست های تعدیل ساختاری طی سه دهه پس از جنگ تحمیلی آسیب های اقتصادی- اجتماعی عمیق و گسترده ای بر پیکر اقتصاد و جامعه ایرانی گذاشته است که پیامد های آن گریبان نسل های حاضر را گرفته و تا دهه های آتی رهایش نخواهد کرد.

راغفر با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی تحقق عدالت اجتماعی و رفع محرومیت های حاد و آشکار در کشور بود، گفت: متاسفانه پس از گذشت بیش از چهار دهه شاخص های بی عدالتی در بسیاری از زمینه ها بدتر شده و اَشکال نابرابری و فقر از مرحله هشدار بسی فراتر رفته اند.…

Read more

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در محکومیت قتل‌های حکومتی

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در محکومیت قتل‌های حکومتی

همزمان با جنبش آزادیخواهی مردم، ماشین سرکوب حکومت چنان به کار افتاد که گویی قرار نیست احدی از آنان که لب به مخالفت گشوده بودند از گزند قلع و قمع حکومت برکنار بمانند. حاکمیت در اندک زمانی بسیاری از معترضان، فعالان سیاسی و صنفی و مدنی و مخالفان عقیدتی را به بند کشید و پشت درهای بسته، بی حضور وکلای انتخابی به اتهام‌های واهی در کوتاهترین زمان ممکن محاکمه کرد و احکامشان را یکی پس از دیگری بی‌درنگ به اجرا گذاشت.

گزافه نیست اگر بگوییم کمتر تشکل صنفی و سیاسی باقی مانده بود که از تیغ سرکوب مصون بماند و تنی چند از اعضایش در بند نباشند یا با احضار و بازجویی و تهدید مواجه نشده باشند.

جرم‌انگاری ابراز عقیده نیز که قدمتش به اندازه‌ی عمر جمهوری اسلامی است همچون همیشه بازداشت و صدور احکام سنگین را در پی داشت و در هفته‌ی گذشته به اعدام سیدصدراله فاضلی زارع و یوسف مهراد، دو زندانی عقیدتی انجامید…

Read more

بحرانی شدید تری که در راه است

بحرانی شدید تری که در راه است

در ایران فاصله خیزش ها مرتب به هم نزدیک تر می شوند تا به کلی غیرقابل برگشت شوند، تا تغییرات بنیادی را که مردم خواهان آن هستند به حاکمیت به خواب رفته تحمیل کنند. واقعیتی که درکش برای مجریان استبداد مطلقه دشوار است

جمعه 15 اردیبهشت رادیو فردا" صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود در مورداقتصاد منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی می گوید:

ایران امسال برای جلوگیری از کسری بودجه نیاز به نفت 352 دلاری دارد . . . در حالی که . . . ایران برای حفظ بازارهای نفت خود در چین، هر بشکه نفت را با 12 دلار تخفیف به پالایشگاه های چین تحویل می دهد . . . .علاوه بر هزینه هایی است که جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم های نفتی متحمل می شود. (در ادامه ی خبر) محاکمه ی ولی الله سیف رییس کل پیشین بانک مرکزی و احمد عراقچی، معاون سابق ارز ی بانک مرکزی برای اقدام در این بانک به قاچاق ارز و . . . "

یکشنبه 17 اردیبهشت دویچه وله آلمان: به نقل از اقتصا…

Read more

پشتيبانی جمعی از فعالين سياسی کرد

پشتيبانی جمعی از فعالين سياسی کرد
از 'انتقاد دموکراسی‌خواهان آذربايجان از بيانيه «برای ايران»'

دوستان گرامي

ما جمعي از کردهاي فعال در جنبش آزاديخواهانه‌ و پيشرو مردم کردستان ايران، پشتيباني خود را از کليت نقد تحليلي و مستدل بيانيه "براي ايران" اعلام مي داريم.

از جمله دستاوردهاي خيزش ژينا، افشاي کوهي از رسوبات عقب‌ماندگي فکري و بدانديشانه‌ لانه‌ کردە در ميان بخش‌هايي از به اصطلاح اپوزيسيون جمهوري اسلامي است کە عميقا آلودە به جمود فکري و تفرقه‌‌افکني، و نماد کامل شوونيسم در همه ابعاد و اشکال شناخته شدە آن مي‌باشد.

با توجه به اين واقعيت تلخ، کار بزرگ ما هم‌ اکنون و پس از پايان محتوم جمهوري اسلامي، همفکري و همگامي در راستاي دست یافتن به اهداف مشترکمان است. در تاريخ معاصر ايران ما شاهد نمونه‌هاي موفق تبادل نظر، همکاري و مبارزات مشترک ملل آن، از جمله کردها و آذربايجاني‌ها بودە، تداوم اين همگامي‌ها نويدبخش آيندەاي اميدوارکنندەتر براي همگان است.…

Read more

۱۲۰ شرکت پیمانکار از مجموعه فضای سبز کلانشهر تبریز حذف شد!

۱۲۰ شرکت پیمانکار از مجموعه فضای سبز کلانشهر تبریز حذف شد!

درنهایت مبارزه ۱۲ساله کارگران فضای سبز شهرداری تبریز نتیجه داد. بیش از ۳ هزار کارگر فضای سبز شهردار تبریز با حذف ۱۲۰ شرکت پیمانکار از قرارداد کار شرکتی به تامین نیرو تبدیل وضعیت شدند.

 غلامعلی‌صفری (نماینده پاکبانان شهرداری کلانشهر تبریز) در تماس با خبرنگار ایلنا گفت: بیش از ۳ هزار کارگر فضای سبز شهرداری تبریز از فروردین ماه با تصمیم شهردار و لایحه شورای شهر مشمول طرح تبدیل وضعیت از قرارداد کار شرکتی به قرارداد کار معین شده و در نتیجه آن همه ۱۲۰ شرکت پیمانکار از بخش فضای سبز حذف شدند.

او در توضیح این ماجرا گفت: با پیشنهاد شهردار و موافقت اعضای شورای شهر حدود ۱۲۰ شرکت پیمانکار از مجموعه فضای سبز کلانشهر تبریز حذف شدند که در نتیجه آن واگذاری بخش فضای سبز به نیروهای شرکتی به صورت یک شرکت با سهامداری ۶۰ درصدی نیروهای کارگری و ۴۰ درصدی شهرداری و شورای شهر انجام شد…

Read more

عزل و بریدن صدا به جای چاره‌جویی برای مشکلات

عزل و بریدن صدا به جای چاره‌جویی برای مشکلات

«به‌زودی مجبور خواهیم شد، کیش، قشم و خوزستان را بفروشیم تا بتوانیم حقوق بازنشستگان را بدهیم». این اظهارنظر اخیر مدیرکل سابق بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که در گفت‌وگویی به بحران صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرده بود.

سجاد پادام اگرچه بلافاصله بعد از انتشار این گفت‌وگو که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد، اعلام کرد که فیلم گفت‌وگویی که از او منتشر شده، تقطیع شده بوده است. اما در عین حال تاکید می‌کند که ‌بالغ بر ۱۳۰ کشور از تجربه یونان عبرت گرفتند و اصلاحات را در نظام بازنشستگی آغاز کردند. ما فقط هشدار دادیم تا آیینه عبرت دیگران نشویم و الا جان ما بذل وجب به وجب خاک ایران عزیز است. با این حال، همین هشدار هم باعث شد تا پادام برکنار شود و به جای تدبیر درباره موضوع مورد بحث وی، صدای وی قطع شود. پادام در واکنش به این برکناری، در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما که رفتیم اما شما صداقت را، صراحت را، شفافیت را و اصلاحات را دوست نداشتید…

Read more

هشدار بازنشستگان تامین اجتماعی با طرح ۱۰ خواسته

هشدار بازنشستگان تامین اجتماعی با طرح ۱۰ خواسته

بیانیه «آخرین هشدار بازنشستگان برای رسیدن به مطالباتشان» جمعه ۱۵ اردیبهشت در کانال تلگرامی شورای بازنشستگان ایران منتشر شد. مطالبات ۱۰ گانه چند تشکل بازنشستگان تامین اجتماعی را می‌توان در دو گروه عمده تقسیم بندی کرد.

 یک گروه از مطالبات معطوف به بهبود معیشت بازنشستگان و بیمه درمانی رایگان (البته برای بازنشستگان و شاغلان بیمه پرداز) است.

گروه دیگر ارایه راهکار جهت رسیدن به این مطالبات است که به زعم امضا کنندگان بیانیه، با برکناری مدیر عامل تامین اجتماعی، استیضاح وزیر کار و «بازگردانیدن مدیریت سه جانبه شورای تٱمین اجتماعی بر ساختار مدیریتی تٱمین اجتماعی» متحقق می‌شوند.

امضا کنندگان در بیانیه مشترک خود خواستار ابطال مصوبه حداقل دستمزد ۱۴۰۲ شورای عالی کار و افزایش دستمزد متناسب با نرخ واقعی تورم و هزینه‌های معیشت شده‌اند.

خواست دیگر آن‌ها خلع ید از دولت در اداره سازمان تامین اجتماعی و …

Read more

تهدید به اخراج معترضان شاغل در پارس جنوبی

تهدید به اخراج معترضان شاغل در پارس جنوبی

انتقام‌گیری صنفی و رواج گفتمان ارعاب

فحوای سخنان روز جمعه هشتم اردیبهشت ماه مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس جنوبی که در خبرگزاری دولت یعنی ایرنا منتشر شد، فقط یک چیز بود: «کارگران معترض در پارس جنوبی و عسلویه را اخراج می‌کنیم و به جایشان نیروهای جدید می‌‌آوریم».

سخاوت اسدی با بیان اینکه هیچ اعتصابی در پالایشگاه‌های گاز و پتروشیمی‌های تولیدی این منطقه اتفاق نیفتاده، گفت: «در ۸ طرح پتروشیمی این منطقه تعدادی از کارگران فصلی به دلیل مشکلات معیشتی اعتصاب کردند که با پایان مهلت قانونی، ۴ هزار نفر از آنها با کارگران جدید جایگزین می‌شوند».

این مسئول با بیان اینکه «از روز پنجشنبه جایگزینی نیروهای جدید آغاز شده»، ریش و قیچی را به دست پیمانکاران بخشید و زمام امور کارگران زحمتکش را به دست آنان داد: «پیمانکاران اعلام کردند در صورتی‌که در این مدت کارگران قبلی بازنگردند با نیروی جدید جایگزین خواهند شد».…

Read more

فرازی از مصایبِ کارگران در هفته‌ای به نامِ «کارگر»

فرازی از مصایبِ کارگران در هفته‌ای به نامِ «کارگر»؛

چگونه قانون کار به قهقرا رفت؟

اوایل دهه‌ی هفتاد، با شروع سیاستِ تعدیل ساختاری، اوضاع برای کارگران به گونه‌ای دیگر رقم خورد. قانونِ کاری که در سال ۶۹ بعد از کشمکش‌ها و جرح و تعدیل‌های بسیار به تصویب رسید، اوایل همین دهه روندِ افول تدریجیِ خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک سال از زمانی که دولت، برقراریِ امنیتِ شغلی را از اولویت‌های مهم خود اعلام کرد و به وزیر کار دستورِ پیگیریِ موضوع را داد، می‌گذرد. اما در این یک سال، برخی کارگران با سابقه‌ی کار بالا اخراج شده‌اند. «آرش تبرک»، «محمد منصوری» و «علی محمد کریمی»، سه کارگرِ پتروشیمیِ چوار ایلام، به دلیلِ اخراج از کار دست به خودکشی زدند. بیست کارگرِ پتروشیمیِ سپهر لاوان با سابقه‌ی ۵ تا ۷ سال کار، سه کارگرِ پتروشیمیِ شازند با سابقه‌ی ۱۵ سال کار، چهار کارگرِ بخش فروش بلیت مترو با سابقه‌ی بیش از ده سال کار، …

Read more

بیانیه شوراي سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت بمناسبت روز جهانی کارگر :

بیانیه شوراي سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت بمناسبت روز جهانی کارگر :

به اول ماه مه روز جهانی کارگر نزدیک میشویم.

روز همبستگی و اتحاد و روز دادخواهی و مبارزه علیه سیستمی که ناخواسته ما را به جنگی نابرابر برای بقا و زنده ماندن کشانده است.

سیستمی که با دستمزدهای ناچیز، عقب انداختن پرداخت همان اندک دستمزدمان، بی توجهی به نا امن بودن محیط کار، بیمه درمانی ناکافی، قراردادهای موقت و دهها شیوه غیر انسانی دیگر زندگی و معیشت ما و خانواده های مان را به نابودی کشانده است.

امسال اما روز جهانی کارگر شرایط و موقعیت ویژه و متفاوتی با سال های گذشته دارد. این تفاوت ناشی از ادامه جنبش و انقلاب زن، زندگی، آزادی است. انقلابی رهایی بخش که ما کارگران یک رکن اصلی آن هستیم.

حرف ما حرف جامعه است و ما همواره علاوه بر آن که مطالبات خود را پیگیری کرده ایم، خواست جامعه و درد مردم را نیز فریاد کشیده ایم.

تاکیدمان همچنان بر مفاد مهم منشور مطالبات حداقلی بیست تش…

Read more

دو برابر شدن جمعیت فقیر کشور طی دوسال

دو برابر شدن جمعیت فقیر کشور طی دوسال

به باور فرشاد مومنی، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه، جمعیت فقیر ایران طی دو سال دو برابر شده است و 80 رتبه سقوط به سمت فاسدترین کشورها داشته ایم.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که «جمعیت فقیر ایران طی سال های 1397 تا 1399 دو برابر شده است»، گفت: شکست سیاست‌گذاری و تسخیرشدگی ساختار قدرت دو عامل ناپایداری شرایط اقتصاد ایران است.

  • فرشاد مومنی در نشست تخصصی با موضوع «توقف مناسبات مشوق رانت و فساد به مثابه راه نجات دولت، رشد تولید و کنترل تورم»؛ «شکست سیاست‌گذاری» و «تسخیرشدگی ساختار قدرت» دلایل ناپایداری عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی هستند. او راه حل را برخورد جدی با  رانتخواری، رباخواری، دلالی، واردات چی گری و ... می داند و ...

به گزارش جماران، مهم‌ترین بخش‌های صحبت مومنی را در ادامه می‌خوانید:

  •  آنچه که تا این لحظه از رفتارهای حکومتگران و از همه بیشتر در درون  قوه‌ی مجریه مشاهده می‌…

Read more

شرکت‌های پیمانکار عمله کارفرما و ضد کارگر

شرکت‌های پیمانکار عمله کارفرما و ضد کارگرند

وقتی کارگران تشکل مستقل ندارند یا نمایندگان کارگران در تشکل‌های صنفی، امنیت شغلی ندارند و به خاطر گرفتن همین مزد قانونی، در معرض اخراج و قرار گرفتن در لیست سیاه می‌شوند، دست کارفرما باز است تا تفسیر قیچی شده از اجرای قانون را به جای پرداخت از سر لطف و سخاوتمندی خود جا بزند.

موقتی‌سازی نیروی کار، دستمزد کارگران را در ابعاد وسیع تحت‌الشعاع قرار داده است. وقتی‌ عدم امنیت شغلی به کار پیمانکاری و شرکتی می‌رسد، دستمزد دیگر به لبه‌های قانونی نزدیک می‌شود و به عبارت ساده‌تر، کارگران این طیف معمولاً تقلیل‌یافته‌ترین و سودجویانه‌ترین تفسیر از قوانین دستمزدی می‌شوند.

البته قانون، دستمزد را فقط محدود به مزد پایه و مزایای مزدی همه شمول نمی‌داند. براساس متن صریح و غیر قابل تفسیر قانون، مولفه‌هایی مانند مزایای طرح طبقه‌بندی مشاغل در تمام کارگاه‌های مشمول جزو مزد ثابت کارگاه هستند. تعریف دقیق مزد ثابت را در ماده …

Read more

گسترش حنبش مطالباتی زحمتکشان:

گسترش حنبش مطالباتی زحمتکشان:

 اعتصاب کارگران پیمانی صنعت نفت، تجمع بازنشستگان در ۱۳ شهر، تجمع پرستاران در سنندج

دوشنبه چهارم اردیبهشت، اعتصاب کارگران پروژه‌ای به ۸۲ مرکز از جمله چند معدن مس و شرکت فولاد گسترش یافت. بازنشستگان مخابرات در دور دیگری از دوشنبه‌های اعتراضی در ۱۱ شهر از جمله تهران و کرج تجمع کردند. بازنشستگان تامین اجتماعی در رشت و شوش و پرستاران و کادر درمان استان کردستان نیز در سنندج تجمع کردند.

به گزارش رادیو زمانه؛اعتصاب سراسری کارگران پروژه‌ای نفت که جمعه اول اردیبهشت با خواست افزایش افزایش ۷۹ درصدی دستمزد، ۱۰ روز مرخصی ماهانه و کاهش ساعات کار توسط کارگران شرکت اکسیر صنعت در پالایشگاه آبادان آغاز شد در روزهای گذشته به ده‌ها مرکز گسترش یافت.

دوشنبه چهارم اردیبهشت با پیوستن کارگران مراکز دیگری به اعتصاب، بیش از ۸۰ مرکز نفت و گاز، معدن مس و شرکت فولاد در این آکسیون کارگری شرکت کردند.

کارگران رسم…

Read more

رژیم ولایت به تاراج دارایی های مردم و گسترش فقر ادامه می دهد

دکتر محمد حسین یحیایی

رژیم ولایت به تاراج دارایی های مردم و گسترش فقر ادامه می دهد

هنوز خاطرات تلخ سال شوم و بد 1401 فراموش نشده که در آن گرانی، کاهش ارزش پول ملی، بحران فراگیر اقتصادی اوج بی سابقه ای گرفت و مردم تهیدست و فرودست را به بدترین اقتصادی و معیشتی کشاند. در این سال بدنبال خیزش مردمی با شعار « زن، زندگی، آزادی » رژیم استبداد، آنچنان وحشت کرد که تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خاک و خون کشید، صد ها کودک و جوان را کشته و هزاران نفر را دستگیر و روانه زندان کرد تا قدرت نمایی کند. در این میان به شیطنت های پلید و رذیلانه دست زد. از اوائل آذرماه مسموم سازی کودکان در چندین استان حیرت جهانیان را بر انگیخت که چگونه یک رژیم با این همه ابزار سرکوب و نهاد های اطلاعاتی قادر به حفظ این کودکان معصوم و مظلوم نیست و یا اهداف دیگری در سر دارد که از مردم پنهان می کند، به هر رو سال بدبختی و نکبت که ساخته و پرداخته رژیم ولایت برای مردم بود با همه تلخکامی ها و رنج ها به پایان رسید ولی آثار آن همچنان ادامه خواهد داشت. در این سال دو حادثه بسار برجسته بود یکی تصمیم مخفی شورای قوا که 7 نفر را انتخاب کردند تا ثروت و دارایی های مردم را به دلخواه خود تاراج و یا در اختیار خودی ها قرار دهند و هیچکس و ارگانی حق تحقیق و تفحص را از عملکرد آنان نخواهند داشت و حتی نمایندگان مجلس فرمایشی هم حق پرسش ندارند، شاید در هیچ کشوری در جهان با هرگونه سیستم سیاسی و اداری اینگونه اموال مردم به تاراج نمی رود. حادثه دیگر تصمیم شورای عالی کار که میلیون ها انسان را به فقر و گرسنگی محکوم کرد. شورای عالی کار متشکل از نمایندگان دولت، کارفرمایان و …

Read more

گسترش اعتصابات سراسری کارگران نفت و گاز

از خواسته های برحق کارگران اعتصابی حمایت کنیم!

گسترش اعتصابات سراسری کارگران نفت و گاز

اعتصاب سراسری کارگران پروژه‌ای شاغل در پروژه‌های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و صنایع فولادی گسترش یافته و کارگاه‌های زیادی به‌طور کامل به اعتصلب پیوستند.

اعتصاباتی که تحت عنوان «کمپین ۱۴۰۲» از روز جمعه آغاز شد، امروز شنبه گسترش پردامنه ای یافته و به بسیاری از شرکت ها و سایت ها سرایت کرده است. این کمپین اعتصابی در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ سازماندهی شده و کارگران با تحویل وسایل خود کارگاها را ترک می کنند. کارگران پروژه‌ای شاغل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواستار افزایش دستمزد مطابق با لیست پیشنهادی خود بر اساس افزایش ۷۹ درصدی هستند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت با انتشار بیانیه ای تحت عنوان «با قدرت وارد اعتصاب شویم» نوشته است: استارت اعتصابات را کارگران پروژه ای جوشکار در پتروشیمی سلمان فارسی سربندر در بیست و دوم فروردین زدند و در مقابل قلدری پیمانکار با مطالبه افزایش دستمزد بر اساس…

Read more

پیرامون بیانیه «برای ایران»

بیانیه برای ایرانیان از طرف جمعی از دموکراسی‌خواهان آذربایجان

پیرامون بیانیه «برای ایران»

- زن، زندگی، آزادی؛ عاملیت ملّی ملیت‌های ایران 

 از زمان آغاز خیزش «زن، زندگی، آزادی»، تغییر و تحولاتی بی‌سابقه در سپهر سیاسی و اجتماعی ایران رخ داده است. این تغییر و تحولات که با نقش‌آفرینی مستقیم و بی‌واسطه مردم و در رأس آن زنان، نسل جوان و ملیت‌های ایران رقم خورده، موجب شده تا بسیاری از جریان‌های سیاسی برای همراهی با این موج مشروع از مطالبات فراگیرِ مردمیِ، در مواضع و مبانی گفتمان سیاسی‌شان تجدیدنظر کنند که بیانیه اخیر میرحسین موسوی از آن جمله است.  

یکی از مهّم‌ترین این تحولات، همگرایی خودآگاهِ ملیت‌های مختلف ایران‌‌ با یکدیگر است که در عین تکثر، تنوع و تفاوت‌های فراوان ‌با غلبه بر موانع تفرقه‌افکنانه توانسته تا به‌شکلی فراگیر، ملّی و حتّی بین‌المللی متجلی شود. تحولی تاریخی که نشان از تحقق امر ملّی با عاملیت ملیت‌های ایران و بدون میانجی مرکز دارد. حال، روزی کردستان، روزی آذربایجان، روزی بلوچستان، روزی خوزستان و... زبان گویای ایران است. در این بین، کرد، ترک، بلوچ، عرب، گیلک، فارس، تورکمن، لر، قشقایی و بختیاری و... هرکدام…

Read more

دعوت از ایران برای پیوستن به سازمان کشورهای ترک

دعوت از ایران برای پیوستن به سازمان کشورهای ترک

دوغو پرینچک" رهبر حزب وطن ترکیه امروز در نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت پیوستن ایران به سازمان کشورهای ترک، قدرت جدیدی به تمدن آسیایی در حال ظهور خواهد داد.

حزب وطن ترکیه، ایران را به عضویت در "سازمان کشورهای ترک" دعوت کرد.

به گزارش عصرایران، "دوغو پرینچک" رهبر "حزب وطن" ترکیه امروز (چهارشنبه) با برپایی یک کنفرانس مطبوعاتی ویژه در مقر حزب وطن در شهر آنکارا از تصمیم شورای مرکزی این حزب در مورد دعوت از دولت ایران برای پیوستن به روند الحاق به سازمان کشورهای ترک زبان خبر داد.

پرینچک در این باره گفت:” هیات رئیسه حزب وطن در ۱۹ آوریل ۲۰۲۳ در آنکارا تشکیل شد و به اتفاق آرا تصمیم گرفت در سطح جمهوری ترکیه و سایر کشورهای ترک زبان برای دعوت جمهوری اسلامی ایران به سازمان کشورهای ترک زبان فعالیت کند. برای این منظور، حزب ما ابتکارات خود را مصروف خواهد کرد. هیات رئیسه حزب ما عزم خود را برای موفقیت آمیز کردن این روند به عموم مردم ترکیه، ایران، کشورهای ترک زبان آسیا و جهان اعلام می کند…

Read more

20 blog posts