header photo

اعلامیه

فرارسیدن نوروز باستانی برهمگان مبارک باد!

فرارسیدن نوروز باستانی برهمگان مبارک باد!

فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال 1403 را به همه هموطنان و آذربایجانی های سراسر جهان تبریک و تهنیت می گوید. ما امیدواریم سال جدید سالی موفقیت؛ پیروزی و شادکامی برای همه عزیزان باشد.

سالی که گذشت با تمام ناملایمت هایش، سالی سرشار از امید به آینده ایی بهتر و  نوید بخش رهایی از ظلم و جور و استبداد حاکم بود. در سال گذشته مبارزات پیگیر و هدفمند خلق های ایران، بویژه زحمتکشان کشورمان در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پایه های رژیم ولایت فقیه را بیش از پیش به لرزه در آورد. تحریم گسترده انتخابات 11 اسفند ماه یکی از نمونه های بارز این مبارزات به شمار می آید.

فرقه دمکرات آذربایجان امیدواراست که با همدلی و اتحاد عمل همه هموطنان عزیز، سال پیش رو سال پیروزی بر دیو استبداد باشد.

ما آرزومندیم در سال جدید شاهد پیشرفت و توسعه کشورمان در تمام عرصه‌های  سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی باشیم.…

Read more

به مناسبت در گذشت رفیق عزیز زارعی، یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت در گذشت رفیق  عزیز زارعی،

یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در گذشت رفیق عزیز زارعی، عضو هیئت سیاسی کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان را به همه اعضا و هواداران، نیروهای مترقی و بازماندگان وی تسلیت می گوید!

  رفیق عزیز زارعی درسال 1319 در شهر آستارا در یک حانواده سیاسی و انقلابی  بدنیا آمد. پدرش مسیب زارعی از اعضای برجسته فرقه دمکرات آذربایجان بود. وی پس از سرکوب خونین دولت ملی آذربایجان در آذر 1325، که توسط دولت مرکزی، خوانین، عوامل ارتجاع و امپریالیسم آمریکا و انگلیس صورت گرفت، به همراه خانواده اش به جمهوری سوسیالیستی آذربایجان پناه آوردند. و با تعداد دیگری از خانواده های مهاجر در شهر زیبای آق دام  اسکان داده شدند.

رفیق زارعی پیگیرانه به تحصیلات خود ادامه داد. دوره دبیرستان و مدرسه عالی کشاورزی را در شهر آق‌دام به پایان رساند و سپس، از دانشکدۀ کشاورزی شهر گنجه فارغ‌التحصیل گردید.…

Read more

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت گرامیداشت 8 مارس روز جهانی زن !

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 به مناسبت گرامیداشت 8 مارس روز جهانی زن !

هموطنان گرامی !

هشتم مارس (هفده اسفند) مصادف است با روز جهانی همبستگی و گرامیداشت مبارزات زنان جهان در کشورهای گوناگون علیه هر نوع تبعیض و نابرابری حقوقی که به علت زن بودن بر آنان روا داشته می شود.

 شکل گیری روز جهانی همبستگی مبارزات زنان جهان نتیجه  پیدایش و رشد جنبش کارگری زنان است که به موازات جنبش عمومی کارگران زن و مرد با اهداف صنفی مخصوصِ زنان، نظیر کسب مزد برابر با مردان و تسهیلاتی برای مادرانِ کارگر، از اواسط قرن نوزدهم در آمریکا و آلمان و دیگر کشورهای صنعتی اروپا آغاز گردید و سپس تا اوائل قرن بیستم به جنبش اجتماعی و سیاسی بسیار فراگیری علیه هر گونه تبعیض و ظلم و ستم به زنان و نابرابری حقوقی و اجتماعی در کشورهای گوناگون جهان فرا روئید.

 در دهه اول قرن بیستم در آلمان، اطریش، آمریکا و بعضی کشورهای اروپائی بر اثر رشد و گسترش اتحادیه های صنفی زنان و انجمن های زنان ، رشد آگاهی در میان زنان، …

Read more

اطلاعیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در رابطه با انتخابات 11اسفند ماه 1402

اطلاعیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

در رابطه با انتخابات 11اسفند ماه 1402

هموطنان گرامی!

انتخابات یکی از موئلفه های مهم دمکراسی و مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی و اجتماعی هر جامعه ای است که باید در شرایط مساوی برای همگان در جامعه به شکل آزاد و با شناخت کامل انجام پذیرد. تا مردم بتوانند نمایندگان منتخب خود را برای یک بازه زمانی مشخص به مجلس بفرستند، و نمایندگان  قوانین لازم و ضروری را که همه حق و حقوق آنان را برآورده سازد به تصویب برسانند و برای اجرا به نهاد اجرایی بسپارند.

 بنابرین اصالت رای در شناخت، انتخاب آزاد و در مدت زمان آن، مستتر است. هرچقدر جوامع از نظر اقتصادی و اجتماعی پیشرفته تر، ساماندهی آن منظم تر و احزاب سیاسی و نهاد های مدنی آن گسترده تر باشد، صحت انتخابات و نظارت بر آن بیشتر بوده، بد اخلاقی، بد رفتاری و تقلب در آن کمتر خواهد بود.

مردم ایران از جنبش مشروطیت به این سو در آرزوی گسترش دمکراسی و انتخابات آزاد فداکاری ها و از خود گذشتگی ها نشان داده اند. ولی حکم…

Read more

سال نو میلادی مبارک!

 

سال نو میلادی مبارک!

امید که سال نو، سالی بهتر از سالهای قبل، سال صلح و آرامش، سال پایان جنگ ها و خونریزی ها و سالی همراه با آزادی و عدالت اجتماعی برای هموطنان گرامی بویژه برای زحمتکشان و خلق های محروم کشورمان باشد.

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 78 مین سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 78 مین سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان

هم میهنان گرامی، دوستان و رفقای عزیز!

21 آذر یادآور جنبش و خیزش بزرگ مردم آذربایجان برای رسیدن به آزادی و گذر از ارتجاع و استبداد حاکم بر میهن به رهبری فرقه دمکرات آذربایجان بود، در این روز اراده مردم آذربایجان بر ظلم و ستم ملی، استبداد و ارتجاع سیاه و عمال امپریالیسم در میهن پیروز شد و حکومت ملی آذربایجان با پایگاه گسترده مردمی بدنبال کنگره ملی مردم آذربایجان تشکیل شد. حکومت ملی با پشتیبانی مردمی در مدت کوتاهی به دستآورد های بزرگی در حوزه اقتصاد و سازندگی، فرهنگ و هنر، کار و کارگری و تامین امنیت اجتماعی نائل آمد تا جائیکه دشمنان و غرض ورزان زبان به تحسین گشودند و نتوانستند آن را انکار کنند.

جنبش 21 آذر و تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری شخصیت برجسته و خوشنام آذربایجان زنده یاد «سید جعفر پیشه وری» با انتشار بیانیه 12 شهریور (شهریورین 12 سی) پا به عرصه هستی گذاشت و در مدت کوتاهی مورد استقبال توده های مردم بویژه دهقانان، زحمت…

Read more

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

  اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

هموطنان گرامی!

پلنوم نوبتی کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان درتاریخ چهاردهم آبان ماه 1402با موفقیت برگزارشد.

پیش از آغاز رسمی کار پلنوم، رفیق "عادله چرنیک بلند" صدرکمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان ضمن ادای احترام به شهدای جنبش آزادی خواهانه کشورمان ایران و گرامی داشت یاد شهدای آزاد سازی قره باغ در جمهوری آذربایجان، یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

سپس رفیق عادله، طی سخنانی به مسائل جاری بین دو پلنوم پرداخت و از جمله گفت :

«بیش ازچهارسال از تاریخ برگزاری آخرین پلنوم ما می گذرد. طولانی شدن فاصله برگزاری دو پلنوم به مسائل و مشکلات گوناگونی بر می گردد که ما دراین فاصله با آنها دست به گریبان بوده ایم.  ازآن جمله می توان به نا هماهنگی درکارتشکیلات، عدم انجام وظایف تشکیلاتی محول شده به برخی رفقا و از همه مهم ترشیوع ویروس کرونا و اپیدمی این بیماری بود که جان های بسیاری ازانسان ها را گرفت و باعث اختلال در روند حتی زندگی عادی مردم شد.  …

Read more

بیانیه صدر کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

بیانیه صدر کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

هم میهنان گرامی!

دوستان ورفقای عزیز!

با تاسف فراوان باید گفت که طی روزهای اخیر، اطلاعیه ای جعلی ومشکوک، با نام «اطلاعیه هیئت سیاسی کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان» انتشار یافته و در برخی سایت های اینترنتی خارج از کشور نیز منتشر شده است.

دراین «اطلاعیه» که هدف اصلی آن متلاشی کردن تشکیلات فرقه دموکرات آذربایجان ازدرون است، چند فرد جاه طلب، کوشیده اند با عنوان «عضو هیت سیاسی ...» مطالب دروغین و کذبی را طرح کنند که مغایربا اصول تشکیلاتی، اخلاقی و سیاسی فرقه است.

اتهام زنی بی پایه و اساس این مفتریان ومدعیان دروغین، علیه عادله چرنیک بلند، صدر فرقه دمکرات آذربایجان که درچند سال گذشته و با وجود دشواری های فراوان، رهبری فرقه دموکرات را به دوش کشیده، فقط می تواند کارعناصری باشد که آرزوی تلاشی نهائی فرقه ما را در دل می پروانند.

بهانه انتشاراین اطلاعیه سرا پا دروغ و جعلی، به تعویق افتادن تاریخ برگزاری پ…

Read more

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌ صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

باز انتشار:

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌

صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

در مراسم بزرگداشت ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی اجازه دهید ابتدا از اینکه مرا دعوت کرده اید تا در مراسم گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب تودۀ ایران شرکت کنم، تشکر و برای شما آرزوی سلامتی، موفقیت و پیروزی داشته باشم.

جا دارد در همین جا ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران را به همه کارگران و زحمتکشان، نیروهای ملی و مترقی، آزادیخواهان و بخصوص اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران صمیمانه تبریک بگویم. شک ندارم که آرمان ها و اهداف مترقی و انسانی حزب تودۀ ایران در آینده ای نه چندان دور جامۀ عمل می پوشد و مردم کشورمان از بند استبداد و عقب ماندگی آزاد خواهند شد.

رفقای گرامی!

افتخار دارم بگویم که عمر سیاسی من با تاسیس حزب تودۀ ایران شروع می شود.  ده ساله بودم که با مادرم که از اعضای حزب بود، در حوزه های حزبی شهر اردبیل شرکت می کردم. حس کنجکاو من در شهر بدنبال حقیقتِ سخنانی می گشت که در این جلسات گفته می شد. وقتی در شهر اردبیل بیکاری، فقر، فساد و زورگوییِ عوامل حکومتی ر…

Read more

پیام دکتر عادله چرنیگ بلند، صدر کمیتۀ مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانۀ زنانِ همۀ جهان

پیام دکتر عادله چرنیگ بلند، صدر کمیتۀ مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانۀ زنانِ همۀ جهان

ابتدا هشتم مارس، روز همبستگیِ رزمجویانه زنانِ سراسر جهان را به همه زنان جهان، بویژه زنان مبارز کشورمان تبریک می گویم.

مبارزات مردم تحت ستم ایران برای رهایی از سیاست های استبدادی، ضد ملی و زن ستیزانۀ رژیم ولایت فقیه، شاهد  شرکت روز افزون زنان در این مبارزات است. امروز نام بسیاری از زنان پیکارجو که پا به پای مردان برای رهائی از ستم بپاخاسته اند در لوحۀ افتخار این مبارزات می درخشد و همین مشارکت میلیونی فعال زن ایرانی است که پیروزی مردم ایران را در آینده نه چندان دور تضمین خواهد کرد.

تجربه تمام جنبش های آزادیبخش و مترقی جهان نشان می دهد که پیروزی هر انقلابی  و پایداری آن بستگی به میزان مشارکت زنان  در آن دارد. در کشور ما نیز از صدر مشروطیت تا جنبش اعتراضی چند ماه اخیر، زنان و دخترانمان همواره نقش تعیین کننده و پر اهمیتی در تحولات اجتماعی داشته و دارند. زنان ایران علیرغم تمام محدودیت هایی که ارتجاع حاکم بر آنان روا داشته است، دوشادوش مردان مترقی و آزادیخواه برای پیشرفت …

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد جنبش 21 آذر

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد جنبش 21 آذر

هموطنان گرامی!

77 سال قبل در روز 21 آذر سال 1324، اولین حکومت خودمختار در آذربایجانِ ایران با تاکید بر تمامیت ارضی ایران به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان و صدارت سید جعفر پیشه وری به نام "حکومت ملی آذربایجان" تشکیل شد و "جنبش 21 آذر" آغاز گردید.

حکومت ملی آذربایجان در شرایطی فعالیت خود را آغاز کرد که دهقانان و زحمتکشان در تیره روزی و فقر به سر می بردند. فئودالها و خان ها و مالکین بزرگ به شکل بیرحمانه ای دسترنج آنها غارت می کردند. مردم از زورگوئیِ خان ها و فئودالها و ظلم و جور ادارات و مامورین دولتیِ دستگاه دیکتاتوری رضاه شاه و فرزند او محمدرضا شاه به جان آمده بودند.

روند تدارک و تشکیل حکومت ملی آذربایجان با تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان توسط سید جعفر پیشه وری و یارانش در شهریور همان سال و با انتشار "بیانیۀ 12 شهریور" شروع شد. این بیانیه به دو زبان آذربایجانی و فارسی منتشر شده بود و در سراسر ایران بازتاب وسیعی داشت و مورد استقبال روشنفکران و فعالینِ دیگر خلق ها نظیر فارسها و کردها …

Read more

فرقه دمکرات آذربایجان سرکوب گسترده و خونین ساکنین سنندج را محکوم می کند

فرقه دمکرات آذربایجان

سرکوب گسترده و خونین ساکنین سنندج را محکوم می کند

مردم شهر کرد نشین سنندج، پس از سقز ساکنین دومین شهری بودند که در اعتراض به قتل هولناک مهسا (ژینا) امینی به پا خاستند. خیزش اعتراضی بی وقفه مردم  در سنندج  بیش از سه هفته است که هماهنگ با جنبش اعتراضی سراسری هم میهنانمان علیه رژیم دیکتاتوری خونریز جمهوری اسلامی ادامه دارد. طی این مدت محلات و خیابان های سنندج همچون اکثر شهرهای کشورمان صحنه درگیری نیروهای سرکوبگر و مردم بوده است. ولی طی سه-چهار روز اخیر یورش وحشیانه و جنایتکارانه نیروهای رژیم به اعتراضات خیابانی مردم سنندج به شدت افزایش یافته است.

اخبار گوناگون حاکی از آن است که نیروهای سرکوبگر رژیم حتی از سلاح های جنگی برای سرکوب اعتراضات مردم بی دفاع سنندج استفاده می کنند. فقط طی چهار روز اخیرحداقل تعداد چهار نفر از هموطنان کرد ما کشته و بیش از صدها نفر زخمی و مجروح شده اند. تعداد کثیری از مردم هم دستگیر شده اند. جنایتکاران رژیم برای مقابله با سنگ پرانی جوانان جسور و معترض سنندجی هر روز کلکسیونی از پوکه های انواع تیرهای جنگی خود را در سطح شهر به جا می‌گذارند.…

Read more

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران رفقای ارجمند!

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران

 

 رفقای ارجمند!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و همه اعضا، هواداران و نیروهای مترقی و آزادیخواه تبریک می گوید. حزب توده ایران  در شرایطی پا به عرصه فعالیت گذاشت که جنگ دوم جهانی سخت در جریان بود و فاشیسم  با تمام قدرت تلاش می کرد تا اتحاد جماهیر شوروی و جنبش های آزادیبخش را نا بود کند و  به برتری جهانی دست یابد.  قدرت اهریمنی سرمایه در سیمای فاشیسم آلمان هدفش نا امید کردن  زحمتکشان، بویژه طبقه کاگر جهانی از رسیدن به حاکمیت و استقرار نظام سوسیالیستی بود.

حزب توده ایران  از‌‌ همان آغاز در جبهۀ پیکار با فاشیسم هیتلری جای گرفت و بر ضد بهره کشی امپریالیستی و برای برقراری حاکمیت ملی برذخایر و منابع زیرزمینی کشورمان به مبارزه برخاست، و همچنین نقش برجسته‌ای در تکامل جنبش کارگری ایران و برپایی سندیکا‌ها و نیز گسترش ادبیات و دانش مارکسیستی و سایر دانش‌های پیشرو ایفا کرد. حزب توده ایران در جهت تحقق حقوق زنان، حقوق خلق های ایران و همچنین برای پایان دادن به  رژیم شا…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 به مناسبت اعتراض های وسیع مردم ایران

علیه سیاست های زن ستیزانه حکومت جمهوری اسلامی

 

هم میهنان گرامی!

خواهران و برادران آذربایجانی!

با قتل هولناک مهسا امینی توسط «گشت ارشاد» نیروهای انتظامی رژیم حاکم بر کشورمان، برگ سیاه دیگری به کارنامه زن ستیزانه حاکمیت جمهوری اسلامی افزوده شد. در پی افشای این قتل و به خاک سپاری پیکر این دختر بیگناه ٢٢ ساله در شهر سقز، موجی از خشم و نفرت علیه حکومت ظالم  ولایت فقیه بر انگیخته شد. جوانان و دانشجویان و در پیشاپیش آنان زنان و دختران، در گرد همایی های اعتراضی خود با شعار مشترک «زن، زندگی، آزادی»، خواهان معرفی و مجازات آمران و عاملان این جنایت شدند. دختران شجاع میهنمان با حرکات و ابتکارات جدید همچون برداشتن روسری در مقابل ماموران، آتش زدن روسری ها و بریدن گیسوان خود در انظار عمومی، دستگاه های عقیدتی رژیم حاکم را به چالش گرفته اند.

تاکنون گز…

Read more

بیانیه 12 شهریور 1324

بیانیه 12 شهریور 1324

مقدمه : روز دوشنبه 12 شهريور 1324، فرقه دموکرات آذربايجان با انتشار بيانيه اي(مراجعت نامه ) که به دو زبان  آذربايجاني و فارسي نوشته شده و حاوي يک مقدمه و12ماده بود رسما تشکيل خود را اعلام نمود.

اهم اهداف اين بيانيه عبارت بودند از: تقاضاي آزادي داخلي و مختاريت مدني براي مردم آذربايجان با حفظ استقلال و تماميت ارضی ايران، تشکيل انجمنهاي ايالتي و ولايتي، تدريس زبان ترکی در مدارس آذربايجان، مصرف نيمي از مالياتهاي وصولي از آذربايجان در خود آذربايجان، افزايش کرسيهاي نمايندگان آذربايجان در مجلس به نسبت جمعيت آن، اصلاح روابط و حدود بين مالک و دهقان با در نظر گرفتن مصالح هر دو، مبارزه با بيکاري تلاش در جهت توسعه و ايجاد صنايع، تجارت و کشاورزي، مبارزه با رشوه و فساد در ادارات و….

جالب توجه است که با گذشت نزدیک به هفتاد و هفت سال از انتشار بیانیه دوازده ماده ای دوازده شهریور، هنوز بسیاری از خواسته های بنیانگذاران فرقه دمکرات آذربایجان محقق نشده است.…

Read more

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی دربارۀ برگزاری هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری)

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی دربارۀ برگزاری

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری)

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری) با شرکت رفقای نماینده، منتخب از واحدهای حزبی، تشکیل گردید. کنگره پس از انتخاب رئیس سنی، به‌یاد همهٔ جان‌باختگان راه آزادی و جان‌باختگان توده‌ای یک دقیقه سکوت اعلام کرد. در پی پخش سرود حزب، نمایندگان کنگره هیئت‌رئیسهٔ هفتمین کنگره را انتخاب کردند و کار رسمی‌ آغاز شد. رفقای نماینده به‌بررسی سندهایی که در دستورکار کنگره بود پرداختند.

سندهای دستورکار کنگره عبارت بودند از:

۱. مشخصه‌های عمدهٔ اوضاع جهان و ایران از دیدگاه حزب تودهٔ ایران؛

۲. جهان‌بینیِ حزب تودهٔ ایران، و طرح برنامهٔ پیشنهادی حزب تودهٔ ایران پیرامون حکومت ملّی و دموکراتیک؛

۳. منشوری برای اتحادِعمل و آزادی ایران از چنگال دیکتاتوری؛

۴. حزب تودۀ ایران، انقلاب ملّی-دموکراتیک:‌ نقشهٔ راه حزب تودهٔ ایران برای دگرگونی‌های بنیادین و دموکراتیک در سطح ملّ…

Read more

تبریک به مناسبت سال نو میلادی

تبریک به مناسبت سال نو میلادی

آغاز سال نو میلادی را به همه پیروان آئین مسحیت بویژه به هموطنان مسیحی تبریک می گوییم. جهان در سالی که گذشت روزهای سخت و دشواری را پشت سر گذاشت. امید داریم سال ۲۰۲۲ میلادی، سالی سرشار از موفقیت، صلح، آرامش، شادی، تندرستی و عدالت اجتماعی برای همه ساکنین زمین به ویژه برای زحمتکشان باشد.

در سال گذشته هموطنان ما نیز روزهای سخت و ناگواری را پشت سر گذاشتند. امپریالیسم آمریکا و ایادی آن با تحریم های ظالمانه و در کنار آن سیاست های نا کارآمد و ضد مردمی حاکمیت عرصه را به زحمتکشان و طبقات فرودست تنگ تر کرد. بیکاری، بی خانمانی، فقر، اعتیاد، فحشا و دهها معضل اجتماعی دیگر و از آن جمله کم آبی، ویرانی محیط زیست و بیماری کرونا، زندگی را برای زحمتکشان و ساکنان مناطق محروم کشورمان بشدت سخت و ناگوار نمود.

در سالی که گذشت مبارزات شکوهمند کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، دهقانان و ... حکومت ارتجاعی و الیگارشی غارتگر حاکم را به چالش کشید. این مبارزات به حدی گسترده و توده ای بود که ماشی…

Read more

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

 به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد تشکیل حکومت ملی خودمختار آذربایجان

  هم میهنان گرامی!

  روز 21 آذر سال 1324 ، هفتاد و شش سال قبل، جنبش خودمختاری آذربایجان به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان به پیروزی رسید و حکومت خودمختار آذربایجان تشکیل گردید.

  جنبش برای کسب خودمختاری آذربایجان با انتشار بیانیۀ 12 شهریور 1324 توسط عده ای از مبارزان خوشنام آذربایجان و سید جعفر پیشه وری و تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان آغاز شد. بیانیۀ 12 شهریور بر اساس مواد قانون اساسی انقلاب مشروطه ایران مبنی بر تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی و ادارۀ امور محلی توسط نمایندگان برگزیدۀ ساکنین همان ایالت ها، مردم عدالتخواه و زحمتکشان آذربایجان را که از زورگوئیِ خان ها و فئودالها و ظلم و جور ادارات و مامورین دولتیِ دستگاه دیکتاتوری رضاه شاه و فرزند او  به جان آمده بودند، با هدف تعیین سرنوشت خود، برای تأسیس دستگاه اداری خودمختار دعوت نمود. این بیانیه چنین آغاز می شود: «…

Read more

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌ صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌

صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

در مراسم بزرگداشت ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی اجازه دهید ابتدا از اینکه مرا دعوت کرده اید تا در مراسم گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب تودۀ ایران شرکت کنم، تشکر و برای شما آرزوی سلامتی، موفقیت و پیروزی داشته باشم.

جا دارد در همین جا ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران را به همه کارگران و زحمتکشان، نیروهای ملی و مترقی، آزادیخواهان و بخصوص اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران صمیمانه تبریک بگویم. شک ندارم که آرمان ها و اهداف مترقی و انسانی حزب تودۀ ایران در آینده ای نه چندان دور جامۀ عمل می پوشد و مردم کشورمان از بند استبداد و عقب ماندگی آزاد خواهند شد.

رفقای گرامی!

افتخار دارم بگویم که عمر سیاسی من با تاسیس حزب تودۀ ایران شروع می شود.  ده ساله بودم که با مادرم که از اعضای حزب بود، در حوزه های حزبی شهر اردبیل شرکت می کردم. حس کنجکاو من در شهر بدنبال حقیقتِ سخنانی می گشت که در این جلسات گفته می شد. وقتی در شهر اردبیل بیکاری، فقر، فساد و زورگوییِ عوامل حکومتی را میدیم، آن …

Read more

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیان گذاری حزب تودۀ ایران

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیان گذاری حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی !

  کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان هشتادمین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و از طریق شما به همه اعضاء و هواداران حزب  تبریک می گوید. 

  10  مهر ماه مصادف است با هشتادمین سالگرد بنیانگذاری حزب توده ایران. هشتاد سال قبل،  پس از سقوط دیکتاتوری رضاشاه، گروهی از یاران دکتر ارانی و بازماندگان حزب کمونیست ایران،  پس از رهائی از زندانها و بازگشت از تبعیدگاه ها، حزب تودۀ ایران را به مثابه ادامه دهندۀ راه حزب کمونیست ایران در شرایط نوین بنیاد نهادند.

  به گواهی دوست و دشمن، حزب تودۀ ایران چهره سیاسی کشور را دگرگون و مبارزات مردم و بویژه زحمتکشان را از نظر سازماندهی و تشکل به سطح بالاتری ارتقاء داد. تشکیل اتحادیه های کارگری و دهقانی، تشکل های زنان، دانشجویی و دانش آموزی، کانون های ادبی و فرهنگی، جمعیت صلح و مبارزه با فاشیسم، سازماندهی  علیه دیکتاتوری ، مبارزه برای دمکراتیزه کردن کشور، مبارزه در راه احقاق حقوق زحمتکشان و خلق های ساکن ایران از جمله اهدافی بود که از همان ابتدا در دستور کار این حزب قرار گرفت.…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان بمناسبت هفتاد و ششمین سالگرد انتشار بیانیه ۱۲ شهریور


اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت هفتاد و ششمین سالگرد انتشار بیانیه ۱۲ شهریور

و بنیان گذاری فرقۀ دمکرات آذربایجان

هموطنان گرامی !

  هفتاد و شش سال قبل در حالی که دنیا با شکست فاشیسم ، دومین جنگ جهانی ویرانگر را پشت سر گذاشته بود. خلق های بسیاری از کشورهای تحت استعمار و استبداد زده،  فرصت یافتند تا بر ویرانه های جنگ، در تعیین سرنوشت خود برای پیشرفت و ترقی و کسب آزادی و دمکراسی شرکت کنند. کشور ما نیز از این تحولات بی نصیب نماند. دولت دیکتاتوری رضا شاه سرنگون و فضای نسبتا دمکراتیکی در جامعه به وجود آمد. احزاب و سازمان های ترقی خواه و میهن پرست امکان فعالیت پیدا کردند. نیروهای آزادیخواه ، ملی و مترقی تمام توان خود را بکار گرفتند تا با بسیج و سازماندهی توده ها، کشور را از عقب ماندگی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، برهانند. احزاب و سازمان های سیاسی، ملی و صنفی، علیرغم مقاومت سنگین نیروهای ارتجاع جهانی و داخلی، ملاکین، بازاری ها وبخشی از روحانیون مرتجع، فعالیت خود را آغاز کردند. بسیاری از زحمتکشان، روشنفکران، هنرمندان واقشار بینابینی، به آنها پیوستند.…

Read more

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان دربارۀ فرقۀ جعلی

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

دربارۀ فرقۀ جعلی

هم میهنان گرامی !

اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان !

احزاب و سازمان های سیاسیِ ملی،  دمکراتیک و مترقی ایران !

  چندی پیش در کانال تلویزیونی اینترنتی AN.T از کشور سوئد، در برنامه ای به مناسبات حوادث خوزستان، گردانندۀ برنامه آقای رضا طالبی فردی به نام عبدالله امیرهاشمی را به عنوان «مسئول ارتباطات بین المللی فرقۀ دمکرات آذربایجان» به بینندگان خود معرفی نمود و از او درخواست کرد تا نظریات فرقه دمکرات آذربایجان را در مورد حوادث خوزستان شرح دهد.

  همچنین طی دو هفتۀ اخیر، دو بار در سایت «کلاب هاووس» اطاقی به نام «اطاق رسمی و قانونی فرقۀ دمکرات آذربایجان» با حضور اسمیِ رحیم حسین زاده معرفی شده که یک بار به موضوع انقلاب مشروطه و بار دیگر به حوادث اخیر در افغانستان اختصاص داشته است. در این دو برنامه نیز سخنرانِ اصلی عبدالله امیرهاشمی بوده است.

  دب…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان فریاد مردم خوزستان، فریاد همه ایران است!

 اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

فریاد مردم خوزستان، فریاد همه ایران است!

هموطنان گرامی!

  بیش از ده روز است که مردم خشمگین خوزستان به علت بی آبی، و به دنبال آنان، برخی از دیگر شهرهای میهنمان بر سر دولتمردانِ حکومت فاسد جمهوری اسلامی فریاد می کشند که با بی لیاقتی و بی تدبیری کشور را به زمینی سوخته تبدیل کرده اند.

  ساکنین استان خوزستان اعم از برادران عرب و غیر عرب همآنانی هستند که متحمل اولین و بیشترین ضربات و یورش ها از طرف ارتش متجاوز دولت صدام حسین شدند. آنان در مقابل این تجاوز بیشترین فداکاری و گذشت را از خود نشان دادند و بیشترین خسارت های جانی و مالی  به آنها وارد شد. با این حال، این مردم با نثار کردن هزاران شهید و معلول در پیشاپیش دیگر خلق های ساکن کشورمان چنان قهرمانانه از مرزها و امنیت کشور دفاع کردند که به حق به خرمشهر لقب شهر قهرمان داده شد. 

  ولی اکنون همین مردم برای مطالبۀ آب، این ابتدائی ترین و ضروری ترین مادۀ حیاتی، مجبور شده اند در مق…

Read more

اعلامیۀ مشترک کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران و کمیتۀ مرکزی فرقۀ دموکرات آذربایجان دربارۀ تحریم انتخابات فرمایشی ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰

اعلامیۀ مشترک کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران و کمیتۀ مرکزی فرقۀ دموکرات آذربایجان دربارۀ تحریم انتخابات فرمایشی ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰

شرکت در نمایش انتخاباتی رژیم ولایت فقیه به هر شکل و دلیل و بهانه‌ای، فقط در خدمت ادامۀ حکومت استبدادی کنونی و مقبولیت بخشیدن به آن است!

پیش به سوی سازمان‌دهی هرچه گسترده‌تر اعتراض‌های مدنی و مردمی بر ضد ظلم و استبداد!

هم‌میهنان گرامی!

نمایش مفتضحانهٔ سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ با شرکت گماردگان ولی فقیه و رهبری سپاه، به جلوداریِ چهره‌ای منفور و جانی همچون ابراهیم رئیسی، که زنده‌یاد آیت‌الله منتظری او و دیگر سازمان‌دهندگان کشتار هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را "جنایتکاران تاریخ" خواند، به روزهای پایانی خود می‌رسد. "ردّ صلاحیّت" فلّه‌ای نامزدها توسط شورای نگهبان حکومت اسلامی، از جمله شماری از "خدمتگزاران خادم" این حکومت مانند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره‌های هشتم و نهم و دهم، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور برگماردۀ خامنه‌ای و سپاه در پی کودتای انتخاباتی سال …

Read more

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان دربارۀ تحریم نمایش انتخابات ریاست جمهوری

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

 دربارۀ تحریم نمایش انتخابات ریاست جمهوری

  هم میهنان گرامی!

  خواهران و برادران آذربایجانی!

  نمایش انتخابات ریاست جمهوری مورد نظر ولایت فقیه روز 28 خرداد 1400 برگزار خواهد شد. رویدادهای ماه ها و هفته های اخبر به روشنی نشان داد که این نمایش مهندسی شده توسط شورای نگهبان و با رهبری ولی فقیه، همچون چند دهه گذشته در واقع برای انتصاب یک نفر به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران تنظیم گردیده است.

  حکومت فاسد جمهوری اسلامی به دفعات نشان داده که برای مردم، زحمتکشان و خلق های ایران هیچ گونه حق تععین سرنوشتی قائل نیست. منظور رهبر و کارگزاران رژیم از نمایش انتخابات فقط حضور مردم در پای صندوق های رای گیری و استفاده تبلیغاتی از آن به منظور نمایش مشروعیت خود است، نه سهیم کردن مردم در اداره امور میهن خودشان.

  سران رژیم در شرایطی خود را مهیای نمایش مهندسی شدۀ انتخابات می کنند که گسترش فقر و بیکاری، گرانی اقسار گسیخته ارزاق عمومی و هزینه زندگی و تورم دو رق…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت درگذشت رفیق علی خاوری صدر کمیته مرکزی حزب توده ایران

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت درگذشت رفیق علی خاوری صدر کمیته مرکزی حزب توده ایران

هموطنان گرامی!

براساس بیانیه کمیته مرکزی حزب توده ایران مطلع شدیم که رفیق علی خاوری مبارز خستگی ناپذیر و انقلابی برجسته کشورمان، روز جمعه 29 اسفند 1399، بر اثر ایست قلبی در گذشتند. در گذشت رفیق خاوری ضایعه جبران ناپذیری برای جنبش انقلابی ایران بویژه مبارزات طبقه کارگر و زحمتکشان کشور به حساب می آید. او از نسل مبارزان و آزادیخواهانی بود که قریب به هشتاد سال در سنگر مبارزه علیه استبداد، بی عدالتی و استثمار جنگید و لحظه ای از آرمان های انسانی و عدالتخواهانه خود پا پس نکشید.
در بیانیه حزب توده ایران بدرستی آمده است: «رفیق علی خاوری مبارزی خستگی‌ناپذیر بود که در طول نزدیک به هشتاد سال پیکار در راه تحقق حقوق کارگران و زحمتکشان میهن ما، به‌رغم تحمّل سال‌ها زندان و شکنجه‌های رژیم شاهنشاهی و سال‌های طولانی مهاجرت و کارزار تبلیغاتی رژیم و وابستگانِ آن علیه او و حزب، تا آخرین لحظه‌های زندگی پُربارش و با وجود بیماری، دمی از وظیفهٔ خود- همان‌طور که خودش همیشه می‌گفت- به عنوان سرباز حزبی، کوتاهی نکرد و در یکی از دشوا…

Read more

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: در سوگ «صدای حقانیّت» حزب، مبارز خستگی‌ناپذیر و «سرمایهٔ معنوی» کارگران و زحمتکشان میهن ما!

 

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران:

در سوگ «صدای حقانیّت» حزب، مبارز خستگی‌ناپذیر و «سرمایهٔ معنوی» کارگران و زحمتکشان میهن ما!

اعضا، هواداران، و دوستان حزب،‌ مبارزان راه طبقهٔ کارگر و زحمتکشان!
کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران با تأسف عمیق درگذشت رفیق علی خاوری، صدر حزب تودۀ ایران را اعلام می‌کند. رفیق علی خاوری مبارزی خستگی‌ناپذیر بود که در طول نزدیک به هشتاد سال پیکار در راه تحقق حقوق کارگران و زحمتکشان میهن ما، به‌رغم تحمّل سال‌ها زندان و شکنجه‌های رژیم شاهنشاهی و سال‌های طولانی مهاجرت و کارزار تبلیغاتی رژیم و وابستگانِ آن علیه او و حزب، تا آخرین لحظه‌های زندگی پُربارش و با وجود بیماری، دمی از وظیفهٔ خود- همان‌طور که خودش همیشه می‌گفت- به عنوان سرباز حزبی، کوتاهی نکرد و در یکی از دشوارترین و حسّاس‌ترین دوره‌های تاریخ فعالیت حزب ما، نقشی قطعی و ویژه در تداوم کار و مبارزهٔ حزب تودۀ ایران ایفا کرد.
رفیق شهید رحمان…

Read more

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانه زنان جهان

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانه زنان جهان

هموطنان گرامی، زنان مبارز میهنمان !

هشتم مارس (هفده اسفند) مصادف است با روز جهانی همبستگی و گرامیداشت مبارزات زنان جهان در کشورهای گوناگون علیه هر نوع تبعیض و نابرابری حقوقی که به علت زن بودن بر آنان روا داشته می شود.

 شکل گیری روز جهانی همبستگی مبارزات زنان جهان نتیجه  پیدایش و رشد جنبش کارگری زنان است که به موازات جنبش عمومی کارگران زن و مرد با اهداف صنفی مخصوصِ زنان، نظیر کسب مزد برابر با مردان و تسهیلاتی برای مادرانِ کارگر، از اواسط قرن نوزدهم در آمریکا و آلمان و دیگر کشورهای صنعتی اروپا آغاز گردید و سپس تا اوائل قرن بیستم به جنبش اجتماعی و سیاسی بسیار فراگیری علیه هر گونه تبعیض و ظلم و ستم به زنان و نابرابری حقوقی و اجتماعی در کشورهای گوناگون جهان فرا روئید.

 در دهه اول قرن بیستم در آلمان، اطریش، آمریکا و بعضی کشورهای اروپائی بر اثر رشد و گسترش اتحادیه های صنفی زنا…

Read more

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل حکومت ملّی آذربایجان

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل حکومت ملّی آذربایجان 

مبارزه برای الغای ستم ملّی وظیفهٔ همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران است

۲۱ آذر امسال مصادف با هفتادوپنجمین سالروز تشکیل نخستین حکومت خودمختار در تاریخ ایران، در آذربایجان، به رهبری فرقهٔ دموکرات آذربایجان است.
جنبشِ ۲۱ آذر و حکومتِ ملّی و خودمختار آذربایجان نمونه‌ای برجسته برای درک به‌هم‌پیوستگی و رابطۀ سرشتی میان مبارزه در راه لغو ستم ملّی و پیکار سراسریِ ضدامپریالیستی و ضداستبدادی است. این جنبش خصلتی دموکراتیک، خلقی، و ملّی داشت و با ارائهٔ برنامه‌ای به‌سود توده‌های محروم، منشأ خدماتی ارزنده در تاریخ میهن ما شد. به‌علاوه، جنبش ۲۱ آذر از حمایت و پشتیبانیِ همۀ حزب‌ها و نیروهای مترقی کشور برخوردار بود. این ‌امر به‌دلیل ماهیتِ مردمی و مترقی برنامه‌های این جنبش و پایبندیِ کامل آن به دموکراسی و استقلال ملّی ایران بود. تجربۀ جنبش ۲۱ آذر در آذربایجان، و همین‌طور جنبش دوّم بهمن در کردستان، معیارهایی مناسب برای بررسی و ارائهٔ راهکار به‌منظور حل مسئلۀ ملّی به ‌سود برابری خلق‌ها و تمامیت ارضی و یکپارچگی ایران هستند…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت ۷۵مین سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت ۷۵مین سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان

هم‌میهنان گرامی!

با فرا رسیدن ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، هفتاد و پنج سال از تشکیل دولت خودمختار آذربایجان، کهن‌ترین و مدرن ترین دولت ملی کشورمان می‌گذرد. دولت خودمختار آذربایجان، بر مبنای تجربه مبارزات رهایی بخش خلق های جهان و درس آموزی از انقلاب مشروطیت و جنبش آزادیستان شیخ محمد خیابانی شکل گرفت.

بنیانگذاران فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری با ارزیابی همه جانبه تحولات جهانی و نیاز مبرم کشور به یک حرکت ملی و انقلابی در دوازدهم شهریور 1324 فرقه دمکرات آذربایجان را بنیان گذاشتند. انتشار بیانیه دوازده ماده ای فرقه که برای اولین بار در ایران و خاورمیانه چارچوب های تشکیل یک دولت ملی و مترقی را برای کشورهای چند ملیتی مشخص کرده بود، به سرعت مورد استقبال نیروهای مترقی کشور و اهالی آذربایجان قرار گرفت.

 تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان  در دور…

Read more

رفیق ورقا از میان ما رفت!

رفیق ورقا از میان ما رفت!

رفیق دکتر ماشااله ورقا، دانش آموخته ی دانشکده ی حقوق دانشگاه تهران و آموزشگاه عالی ی شهربانی، عضو سازمان افسران حزب توده ی ایران، رئیس اداره ی اطلاعات و مراقبت شهربانی ی کل کشور در دوران کودتای بیست و هشتم مرداد، روز چهارشنبه بیست و هشتم ماه اکتبر، در سن نودو پنج سالگی، در شهر پراگ چشم از جهان فرو بست.
رفیق ورقا متولد ۱۳۰۴ بود و در مقدمه کتاب “راز ناگشوده” (انتشارات روزبه) دربارۀ کودکی و دوران جوانی اش می نویسد: “در خانواده‌ای زیسته‌ام که از مِهر مادری هوشیار به نام «فیروزه» و پدری نیک‌سرشت، ساده‌دل، خوش‌چهره، و بلنداندام به نام «هُرمُزدیار» برخوردار بوده‌ام که حتّیٰ یک بار از زبان آنان سخنی درشت، تا چه رسد به سرزنش یا پرخاش، نشنیده‌ام. با برادر و خواهرانی خوش‌رفتار بزرگ شده‌ام که از محبت و کمک و یاری‌های یکدیگر از خردسالی تا سالمندی بهره‌مند بوده‌ایم و تا کنون نیز از کمک‌های مالی آنان بهره‌وَرَم. تا کلاس …

Read more

رفیق جعفر(مظفر) علی عباسی درگذشت

رفیق  جعفر(مظفر) علی عباسی درگذشت

با کمال تاسف رفیق مظفر علی عباسی یار وفادار وعضو پر سابقه فرقه دمکرات آذربایجان روز سه شنبه 29 مهرماه در یکی از بیمارستان های آلمان چشم از جهان فروبست. او سالها با بیماری سرطان دست و پنجه نرم کرد و تسلیم ان نشد و سرانجام بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در گذشت.

وی با تمام درد ها و رنج هایی که طی سالهای طولانی به جانش افتاده بود، هیچوقت لب به شکایت نگشود. با وجود تمام مشکلاتی که داشت، امیدش به آینده و امیدش به پیروزی زحمتکشان و خلق  های ایران از او یک چهره نمادین و شکست ناپذیر ساخته بود.

رفیق مظفر سالها قبل از انقلاب پا به میدان مبارزه گذاشت به تشکیلات نوید پیوست و در صفوف ان به مبارزه پرداخت. پس از پیروزی انقلاب در کنار رفیق شهید انوشیروان ابراهیمی و یارانش در سازمان ایالتی حزب توده ایران  (فرقه دمکرات آذربایجان) به فعالیت خود ادامه داد. در نخستین انتخابات مجلس شورای ملی  کاندیدای حزب توده ایران (نامه مردم شماره 166 سال 1358) از شهر میانه بود. بعد از یورش های خائنانه به حزب توده ایران، او که از دستگیری جان سالم به در برده بود بار دیگر به فعالیت غیر علنی روی آورد و با کمیته داخلی به مبارزه خود ادامه داد.…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان درباره مرحله جدید جنگ قره باغ هم میهنان گرامی!

حق با خلق و جمهوری آذربایجان است!

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 درباره مرحله جدید جنگ قره باغ

هم میهنان گرامی!

 اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان!

 طبق اطلاعیه های رسمی دولت آذربایجان، روز ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۲۰، مطابق با ۶ مهرماه سال ۱۳۹۹ شمسی، نیروهای نظامی دولت متجاوز ارمنستان ً مناطق مسکونی آذربایجان در پشت خطوط آتش بس را مورد حمله قرار داده و با سلاحهایی سنگین این مناطق را گلوله باران کردند. بلافاصله نیروهای ارتش آذربایجان برای دفاع از جان شهروندان خود وارد عمل شدند و به حملات متجاوزین پاسخ دادند. با ادامه گلوله باران از طرف نیروهای نظامی ارمنستان و دفاع از طرف ارتش آذربایجان، این درگیری نظامی از محدوده خط آتش بس گسترش یافته و به مرحله جدیدی از جنگ قره باغ فراروئید.

طی دو-سه روز اول این جنگ، نیروهای ارمنستان به بمباران دهات، شهرها و دیگر مناطق مسکونی آذربایجان، حتی مناطقی که نسبتا دور از خط جبهه و در عمق اراضی آذربایجان هستند ادامه داده و باعث مرگ و زخمی شدن ده ها شهروند آذربایجانی از ج…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران

تاملی بر طرح برنامه همکاری های جامع ۲۵ سالهٔ ایران و چین

روز دوشنبه ۲ تیرماه ۹۹ رسانه‌های ایران اعلام کردند که پیش‌نویس نهایی طرح برنامهٔ همکاری‌های جامع ۲۵ سالهٔ ایران و چین در روز اوّل تیر ماه در هیئت دولت ایران بررسی و تصویب شد. بر همین اساس، وزارت امور خارجه ایران مأموریت یافت که طی مذاکره با طرف چینی، شرایط توافق متقابل و امضای متن مورد پذیرش دو طرف را فراهم آورد. چندی بعد، متنی با عنوان «ویرایش نهایی برنامهٔ همکاری‌های جامع ۲۵ سالهٔ ایران و چین» که توسط «دبیرخانهٔ سازوکار عالی مشارکت جامع راهبردی ایران و چین» تهیه شده است و تاریخ خرداد ماه ۱۳۹۹ را دارد، در شبکه‌های مجازی پخش شد. در نتیجه، این موضوع به بحث‌های زیادی در رسانه‌های فارسی‌زبان ایران و جهان، در میان مردم ایران، و در میان شخصیت‌ها و سازمان‌های سیاسی از هر دو طرف- حکومتی و دولتی و مخالف جمهوری اسلامی- دامن زد.

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان درباره تجاوز نظامی جدید دولت ارمنستان به اراضی جمهوری آذربایجان.

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

درباره تجاوز نظامی جدید دولت ارمنستان به اراضی جمهوری آذربایجان.

هم میهنان گرامی !

اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان !

همانطور که اکثر خبرگزاریهای های داخلی و خارجی گزارش داده اند، روز یکشنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹ (۱۲ جولای ۲۰۲۰)، نیروهای مسلح دولت متجاوز ارمنستان یکبار دیگر در منطقه شهرستان "تووز" آذربایجان به اراضی جمهوری آذربایجان تجاوز کردند.  این تجاوز با مقابله واحدهای نظامی ارتش آذربایجان خنثی شد، ولی درگیری های پراکنده هنوز ادامه دارد.

طی این درگیری ها هر دو طرف تلفات داشته اند. از برادران آذربایجانی ما یک غیرنظامی سالخورده، عده ای سرباز و افسر عالیرتبه و از جمله یک ژنرال، جمعا ۱۲ نفر، در حین دفاع از اراضی آذربایجان به شهادت رسیدند

همانطور که میدانید، اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه خودمختار قره باغ که بخش تفکیک ناپذیر جمهوری آذربایجان است، از سالهای پایانی قبل از فروپاشی اتحاد شوروی شکل گرفت. بلافاصله پس از فروپاشی شوروی و آغاز تجاوز دولت ارم…

Read more

پیام شاد باش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت فرا رسیدن نوروز سال ۱۳۹۹

 پیام شاد باش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت فرا رسیدن نوروز سال ۱۳۹۹

هم‌میهنان گرامی!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال نو را به همه هموطنان گرامی شادباش می گوید و برای همگان آرزوی شادابی، سعادت، موفقیت و پیروزی دارد.

امسال در حالی به استقبال نوروز می رویم که کشورمان در بحرانی همه جانبه به سر می برد. نتیجه نزدیک به چهار دهه حکمرانی، حاکمان نالایق چیزی نیست جز فقر، اعتیاد، بیکاری، بی خانمانی و دهها بلیه اجتماعی از یک سو، دزدی های میلیاردی و غارت همه سرمایه کشور از سوی دیگر. درماندگی رژیم در کنترل حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و اخیرا کرونا ویروس نیز مزید بر این مدعاست.

 در سال گذشته مبارزات کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان و ... همراه با خلق های ساکن کشورمان بر علیه سیاست های ویرانگر رژیم ابعاد گسترده ای پیدا کرد و جمهوری اسلامی را در تنگنای جدی قرار داد. بدستور سران سه قوه نیروهای امنیتی برای کنترل اوضاع به سرکوب خشن کارگران، معلمان، دانشجویان و دیگر معترضین، بویژه سرکوب خونین اعتراضات میلیونی مردم در آبان ماه، مبادرت کردند و هزاران نفر را کشتند و یا زندانی کردند.…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زن

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زن

فرقه دمکرات آذربایجان روز همبستگی جهانی زن را به همه زنان جهان بویژه زنان کشورمان شاد باش می گوید.

زنان مبارز!

نزدیک به یکصد و شصت سال از اعتراضات زنان کارگر پارچه بافی و لباس دوزی نیویورک می گذرد. در هشتم مارس ۱۸۵۷، زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس دوزی در نیویورک آمریکا در یک اعتراض مسالمت آمیز به خیابان آمدند و خواهان افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با یورش پلیس و صرب وشتم زنان روبرو شد.

انتخاب روزی از سال به‌عنوان «روز زن» نخستین بار در جریان مبارزه زنان نیویورک با شعار “حق رای برای زنان” مطرح شد. زنانی که هر ساله خاطره مبارزات زنان نیویورک را با برپایی تظاهرات گرامی میداشتند، در ۲۳ فوریه ۱۹۰۹ پیشنهاد کردند هر سال در روز یکشنبه آخر فوریه، یک تظاهرات سراسری در آمریکا بمناسبت «روز زن» برگزار شود…

Read more

پیام شاد باش صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 74ــ مین سالگرد جنبش 21 آذر

پیام شاد باش صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 74ــ مین سالگرد جنبش 21 آذر

هموطنان، دوستان و رفقای گرامی!

اجازه می خواهم به این مناسبت، سالروز بنیانگذاری حکومت ملی آذربایجان به همه شما تبریک و شادباش بگویم. 74 سال قبل بر اساس ضرورت تاریخی، سید جعفرپیشه وری و یارانش جنبش 21 آذر را پایه گذاری و دولت خود مختار آذربایجان را برپا کردند. حکومت ملی آذربایجان به همراه جمهوری مهاباد به رهبری قاضی محمد، در مدت کوتاهی باعث تحولات عمیق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در منطقه شد. از اقدامات و خدمات تاريخي حكومت ملي آذربايجان خاطره ای در اذهان آذربايجاني‌ها به يادگار مانده است كه در آینده می تواند، سرچشمه تحول عظیمی در راه ترقی و پیشرفت آذربایجان و دیگر نقاط کشور باشد.

حکومت خودمختار آذربایجان، علیرغم همه کارشکنی های دولت مرکزی، ارتجاع و عاملین فئودال ها، قوانین متعددی به نفع زحمتکشان و اقشار متوسط تصویب و به مورد اجرا در آورد. عملکرد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حکومت ملی آذربایجان نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه بی نظ…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان بمناسبت 74- مین سالگرد نهضت 21 آذر

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت 74- مین سالگرد نهضت 21 آذر


هموطنان عزیز!

21  آذر، برگی زرین در تاریخ مبارزات پرفراز ونشیب خلق آذربایجان و همه خلق های ایران، در راه کسب آزادی، دموکراسی و عدالت خواهی است.
 74 سال پیش، در چنین روزی، مردم سلحشور وقهرمان آذربایجان، تحت رهبری فرقه دمکرات آذربایجان بپا خاست و همانند دوران انقلاب مشروطه ونهضت خیابانی، با سرپیچی از فرمان ناروای فرمانروایان مرتجع مرکز، و تلاش برای رهانیدن آذربایجان از چنگال ارتجاع رنگارنگ، ملاکان بزرگ، دیوانسالاران و ملیت پرستان افراطی ضد آذربایجان، اصلاحات گسترده ای درعرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را آغاز کرد که در تاریخ کشورما و منطقه بی سابقه بود.

جنبش 21 آذر مشعل دار جنبش عظیمی بود که رهائی مردم آذربایجان را سرآغاز گسستن حلقه های زنجیر ظلم و جور و استبداد دردیگر نقاط ایران می دانست. آذربایجان دمکرات، پرچمدار وپیشاهنگ آزادی همه مردم ایران بود…

Read more

رفیق صیاد داسی، یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان درگذشت

رفیق صیاد داسی، یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان درگذشت

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان فقدان رفیق صیاد داسی، عضو کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان را به همه اعضا و هواداران، نیروهای مترقی و بازماندگان وی تسلیت می گوید!

  رفیق صیاد داسی فرزند مبارز و انقلابی آغامی درسال 1312 در شهر زیبای لنگران در یک خانواده 6 نفری بدنیا آمد. پس از مدتی این خانواده لنکران را ترک و جهت معیشت به باکو نقل و مکان کردند. اما در پی حوادث سالهای 1317 به درخواست خودشان راهی وطن شدند و در شهر نمین که محل زندگی پدر بزرگش بود، ساکن شدند. دیکتاتوری رضاشاهی و شرایط بد اقتصادی سبب شد تا آغامی به صف مبارزان و انقلابیون بر علیه نظام حاکم به پیوندد. وی مسئولیت تشکیلات مخفی سازمان جوانان اردبیل را به عهده داشت و پس از برکناری رضاه شاه به صفوف حزب توده ایران پیوست.

در سال 1324 با تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری و حکومت ملی آرزوی دیرینه این خانواده مبارز تحقق یافت. اما با کمال تاسف یک سال بیشتر از دولت م…

Read more

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان دربارۀ نمایشی به نام «کنگره»

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

دربارۀ نمایشی به نام «کنگره»

هم میهنان گرامی

خواهران و برادران آذربایجانی

اعضاء و هواداران فرقۀ دمکرات آذربایجان

روز 18 آبانماه 1398 (9 نوامبر 2019) رحیم حسین زاده عضو اخراجی کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان، در ادامۀ حرکات تفرقه افکنانۀ خود، مجددا عده ای از دوستان و آشنایان  خود را در محلی گرد هم آورده و این بار نام  این  نمایش را «کنگره» نهاده است. او مذبوهانه تلاش می کند که این نمایش بی شرمانه را در سطح کنگرۀ آغازین فرقۀ دمکرات آذربایجان در سال 1324 به رهبری سید جعفر پیشه وری جلوه دهد.

اقدامات مضحک رحیم حسین زاده و یارانش این جملات پر معنای برخی فیلسوفان  را به یاد می آورد که :  « تاریخ دو بار تکرار میشود. بار اول به صورت تراژدی  و  بار دوم به صورت کمدی.  قهرمانان این تاریخ نیز دو نوع هستند، یکبار در قامت اسطوره  و  بار دیگر به شکل دلقک».

رحیم حسین زاده در بیانیه مربوط به این جلسۀ نمایشی ادعا ک…

Read more

از اعتراضات مردمی حمایت کنیم!

از اعتراضات مردمی حمایت کنیم!

به دنبال مصوبه شورای عالی اقتصاد جمهوری اسلامی، از تاریخ ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۹۸ سهمیه بندی بنزین در کشوراجرا شد. بر این اساس، قیمت بنزین سهمیه‌ای لیتری ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان و هر لیتر بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد. بدنبال این تصمیم موجی از نا رضایتی های مردمی اغلب شهرهای کشور را در بر گرفت. حسن روحانی ریاکارانه این مصوبه را کمک به ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار و جمعیتی در حدود ۶۰ میلیون نفر کم‌ درآمد ارزیابی کرد. در حالی که از مدت ها قبل مشخص بود که حاکمیت برای رفع تنگناهای مالی و کسری بودجه، قصد دارد حامل های سوختی از جمله بنزین را افزایش دهد. در واقع دست در جیب همان ۶۰ میلیون نفر کم‌ درآمد.

اوضاع بسیار بد اقتصادی، همراه با گرانی، کمبودها و بیکاری از یک سو و افشای بخشی از فسادهای میلیارد ـ میلیاردی کافی بود تا افزایش سه برابری نرخ بنزین که خود موجب افزایش بیشتر قیمت محصولات غذایی، کرایه وسایل حمل و نقل عمومی و تمامی مایحتاج روزانه خانواده‌ها کم درآمد می شود، موجی از خشم و نفرت  را بدنبال داشته باشد. …

Read more

اطلاعیه دبیرخانه فرقه دمکرات آذربایجان در مورد برگزاری پلنوم وسیع و فوق‌العاده کمیته مرکزی

اطلاعیه دبیرخانه فرقه دمکرات آذربایجان

در مورد برگزاری پلنوم وسیع و فوق‌العاده کمیته مرکزی 

پلنوم وسیع و فوق‌العاده کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در تاریخ ۱۳ مهرماه سال ۱۳۹۸ برگزار گردید.

 نخست شرکت کنندگان با اعلام یک دقیقه سکوت خاطره رفیق فقید واله قلی زاده، صدر پیشین کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان، و همه مبارزان جان باخته در راه کسب حقوق ملی و آزادی و عدالت اجتمایی را گرامی داشتند.

سپس گزارش دبیر شعبه تشکیلات درباره تعداد دعوت شده گان و حاضرین و وجود حدنصاب برای رسمیت یافتن پلنوم به تصویب رسید و پلنوم کار خود را آغاز کرد.

پلنوم وسیع در بخش اول خود به بررسی گزارش هیات سیاسی درباره تحولات سیاسی کشور پرداخت.

پس از بحث و بررسی همه جانبه درباره شرایط سیاسی کشور و منطقه، اعضای کمیته مرکزی بر لزوم آمادگی تشکیلات فرقه برای مواجهه با حوادث احتمالی گوناگون تاکید نمودند.

همچنین شرکت کنندگان در پلنوم هرگونه انحراف از راستاهای اصولی …

Read more

نگاهی به زندگی پر بار دکتر تقی ارانی

به مناسبت 13 شهریور 115 مین سال تولد دکتر ارانی

نگاهی به زندگی پر بار دکتر تقی ارانی

به قلم احسان طبری

در میان مردان بزرگی که از ایرانیان و بیگانگان در زندگی خویش دیده و شناخته ام، هنوز ارانی اگر نگویم بزرگترین، یکی از بزرگترین آنهاست. آن هماهنگی بین مبارز دلیر و انسان نیک و اندیشه ور ژرف بودن که پدیده ای بس کمیاب است، در ارانی به میزانی شگرف وجود داشت
همه برتریهای روانی و عملی او: دانش، دلاوری، پشتکار، ایمان، سرشتی، او بود. از اینرو از جلوه فروشی های سبک مغزانه عاری بود. فروتن و بی دعمی بنظر میرسید و کارهای خود را که تا پایگاه جانبازی در راه مردم اوج می گرفت، انجام وظایف عادی یک انسان میشمرد.
سخت پرکار بود. هنگامیکه چشم از جهان می بست 36 سال داشت. یعنی در جوانی شهید شد ولی تا آن هنگام کتابهای علمی متعدد و قطور و مقالات سیاسی و حتی آثار ادبی گوناگون نوشته بود. بسبب شوق متنوعی که در فرهنگ انسانی داشت، بسیار چیزها می دانست: از ریاضی و فیزیک و شیمی گرفته تا فلسفه و روانشناسی و زبان و ادبیات! و در همه این گستره ها مردی ژرف اندیش و پرخوانده بود: می اندیشید، می کوشید. زندگی را رسالتی دشوار و پرمسئولیت بر…

Read more

حان شیفته دیگری از میان رفت

جان شیفته دیگری از میان رفت

رفیق واله قلی زاده، صدر فرقه دمکرات آذربایجان ایران، مبارز پرشور راه سعادت و پیشرفت میهن و از زمره فعالان جنبش مردمی  وفادار به آرمانهای زحمتکشان، روز چهار شنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸، در سن ۸۱  سالگی دیده از جهان فروبست.

رفیق واله قلی‌زاده در۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۱۷ در روستای  "خروسلو " از توابع شهرستان اردبیل، آذربایجان شرقی در خانواده ای زحمتکش چشم به جهان گشود. پدر او رفیق رضا قلی‌زاده  در سال ۱۳۲۴ همچو هزاران مبارز دیگر در سراسر ایران  زیر تاثیر نفوذ معنوی حزب تودهٔ ایران هوادار حزب تودهٔ ایران شد و در پشتیبانی از سیاست های آن به فعالیت پرداخت. از آنجا که شرایط حاکم در منطقه،رشد نیروهای مترقی، ومناسب شدن فضای سیاسی در ایران با آغاز فعالیت علنی فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری میر جعفر پیشه وری مقارن شد، رفیق رضا قلی زاده نیز مانند هزارها توده ای دیگر به تشکیلات فرقه دمکرات  پیوست و تمامی توان و امکانات خویش را صرف مبارزهٔ انقلابی کرد…

Read more

رفیق واله قلی زاده در گذشت.

رفیق واله قلی زاده در گذشت

با کمال تاسف رفیق واله قلی زاده صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان روز چهارشنبه ٢٣ مرداده ماه ۱۳۹۸ (۱۴ آگوست ۲۰۱۹) در سن ۸۱ سالگی در گذشت و جنبش انقلابی و ملی ایران یکی دیگر از فرزندان با ایمان، معتقد و استوار خود را از دست داد.

 رفیق واله قلی‌زاده فرزند رضا در تاریخ ٢١ اردیبهشت ١٣١٧ (١٠ ماه مه ١٩٣٨) در روستای «خوروزلو» شهرستان اردبیل در یک خانواده کشاورز متولد شد. پدر ایشان رضا قلی‌زاده  در سال ۱۳۲۴ (۱۹۴۵) به صفوف فرقه دمکرات آذربایجان پیوست و تمام توان و امکانات خود را صرف مبارزه انقلابی نمود.

در آذر ماه سال ۱۳۲۵ (دسامبر ۱۹۴۶) به هنگامی که جنبش ٢١ آذر با همکاری هماهنگ نیروهای ارتجاعی داخلی و خارجی سرکوب گردید، منزل روستایی قلی‌زاده‌ها مورد یورش مأموران ارتش شاهنشاهی قرار گرفت. پدرش دستگیر و به نقطه نامعلومی فرستاده شد. مادر و خواهرانش را اقوام نزدیک‌شان پنهان کردند، خانۀ آن‌ها توسط مأمورین وحشی تخریب گردید، واله قلی‌زاده و برادران کوچکش مجبور شدند در شبی به‌شدت برف‌آلود و یخبندان در یکی از اطاق‌ها که درب و پنجره‌اش کاملاً شکسته شده بود، پنهان شوند. هنگام صبح واله متوجه می‌شود که هر دو برادرش از شدت سرما منجمد شده و هل…

Read more

اطلاعیه صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان هموطنان گرامی!

اطلاعیه صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

هموطنان گرامی!

خواهران و برادران آذربایجانی!

اعضاء و هوادران فرقه دمکرات آذربایجان!

یکی دو روز قبل مطلع شدم که رحیم حسین زاده از اعضای هیئت سیاسی فرقه، با نقض خشن روش های تشکیلاتی و اساسنامه ای، کسالت این جانب را بهانه قرار داده و بدون اطلاع هیئت سیاسی ـ اجرایی فرقه، روز 6 جولای 2019 خود سرانه چند نفر را گردهم آورده و نام آن را به دروغ "پلنوم کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان" نهاده است. اوپس از این گردهمایی، در بیانیه وقیحانه خود صدر فرقه را برکنار، هیئت سیاسی ـ اجرایی و کمیته مرکزی فرقه رامنحل و خود را به تنهایی رهبر اجرایی فرقه نامیده است!

بدینوسیله اعلام می کنم که:

1ــ رحیم حسین زاده مرتکب خطای نابخشودگی گردیده و در جهت تفرقه و انحلال فرقه دمکرات گام نهاده است. این اقدامات را کاملا محکوم می کنم.

2ــ جلسه ای که رحیم حسین زاده تشکیل داده در غیاب هیئت سیاسی ـ اجرایی و اکثریت اعضای کمیته مرکزی تشکیل شده است. اکثریت قاطع شرکت کن…

Read more

جشن 40 سالگی انقلاب با گسترش مبارزات توده ای

جشن 40 سالگی انقلاب با گسترش مبارزات توده ای

40 سال از پیروزی انقلاب مردمی و شکوهمند بهمن 1357گذشت. انقلاب بهمن، انقلاب همدلی و یک پارچگی همه خلق های ساکن کشور برای حاکم شدن بر سرنوشت خویش و تحقق آرمانهای والایی همچون استقلال، آزادی وعدالت اجتماعی بود. حرکت وسیع  توده های میلیونی مردم برعلیه استبداد و بی عدالتی حاکمیتی شکل گرفت که سالهای متمادی بخصوص پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1332 سرنوشت کشور را در اختیار بیگانگان قرار داده بود. از یک سو وابستگی سیاسی، اقتصادی و نظامی رژیم به امپریالیست ها و غارت بی حساب ـ کتاب ثروت های ملی  توسط آنها و از سویی دیگر انباشت سرمایه مالی در دستان یک عده خاص (الیگارشی منسوب به هزار فامیل)، نا رضایتی بخش بزرگی از اقشار و طبقات جامعه را در پی داشت. حضور میلیونی اقشار وطبقات در خیابان ها که خواهان سرنگونی سلطنت بودند، گواه این واقعیت است. اما اعتراض های وسيع و سازمان يافته کارگران، دانشجويان و دیگر زحمتکشان کشور بود که نقش اساسي در پيروزی انقلاب بهمن ايفاء نمود. اعتصاب سراسري کارگران نفت، کارمندان و حرکت های اعتراضی دانشجويی رژِيم ستم شاهی را با بحران جدی روبه رو کرد. و شرايط را برای اعتراضات سراسری و میلیونی مهیا شد.…

Read more

بیانیه تحلیلی حزب توده ایران به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب بهمن ۱۳۵۷

بیانیه تحلیلی حزب توده ایران

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب بهمن ۱۳۵۷

۱بیست و دوم بهمن ۱۳۹۷ ‌مصادف است با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷. انقلاب بهمن از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر میهن ما بعد از انقلاب مشروطیت ۱۲۸۵ و نهضت ملّی و مردمی اوایل دههٔ ۱۳۳۰ بود که منجر به سرنگونی رژیم استبدادی و وابستۀ ستم‌شاهی شد. امّا روند تحولات سیاسی-اجتماعی ایران پس از پیروزی انقلاب، به دلیل رهبری خمینی و نیروهای مذهبی هوادار او،  به سمت استقرار نظام سیاسی‌ای عمیقاً ارتجاعی و واپسگرا مبتنی بر نظریهٔ ولایت فقیه، و حاکمیت مطلق و دائمیِ روحانیت و بنیادگرایی، تغییر کرد که ما آن را نظریهٔ ”اسلام سیاسی ”و حکومت بر اساس ”شرع اسلام ”می خوانیم.

به روایت تاریخ‌شناسان، انقلاب بهمن همچنین یکی از مهم‌ترین رویدادهای اجتماعی-سیاسی قرن بیستم بود که سیمای ژئوپولیتیک (جغرافیای سیاسی) منطقۀ خاورمیانه را دگرگون، و منافع کوتاه و درازمدّت ارتجاع و امپریالیسم را با خطرهایی جدّی روبرو کرد…

Read more

شاد باش سال نو میلادی

شاد باش سال نو میلادی

فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال 2019 میلادی را به همه نیروهای صلح دوست و مترقی جهان و به همه هموطنان گرامی به ویژه به کارگران، معلمان، دانشجویان، جوانان و زنان مبارز، صمیمانه تبریک می گوید.

ما با بهترین آرزوها برای همه خلق های ساکن کشورمان و با امید سالی سرشار از صلح، امنیت، آزادی و عدالت اجتماعی، به استقبال سال 2019 می رویم.