header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

هزاران فعال محیط زیست در داووس تظاهرات کردند

هزاران فعال محیط زیست در داووس تظاهرات کردند

در آستانه برگزاری اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس، ۱ هزار ۲۰۰ نفر از فعالان محیط زیست در اعتراض به شکست رهبران کشورها در حفاظت از محیط زیست تظاهرات کردند.

به گزارش روزنامه انگلیسی زبان دیلی میل، معترضان از شهر سوئیس تا داووس محل برگزاری این اجلاس تظاهرات کردند، به محوی که حضور در شهر داووس را همزمان با آغاز بکار رسمی این اجلاسدر روز سه شنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه)  برنامه ریزی کرده بودند.

در آستانه ورود رهبران جهانی برای حضور در این اجلاس، تدابیر امنیتی در شهر آلپاین سوئیس به عنوان نقطه آغاز اعتراض ها افزایش یافت. جاده های منتهی به این کشور بسته شده اند و ۵ هزار نیرو در حال آماده باش هستند. همچنین تک تیراندازهای پلیس در پشت بام ها مستقر و حریم هوایی این کشور محدود شده است تا این رویداد جهانی بدون مشکل برگزار شود.

پلیس منطقه ای شهر زوریخ سوئیس گفته که انتظار می رود حدود ۱۳۰ نفر از شرکت کنندگان از جمله رو…

Read more

داووس؛ باشگاه تاجران ثروتمند

داووس؛ باشگاه تاجران ثروتمند

رسانه سوئیسی “سوئیس اینفو” در گزارشی درباره پنجاهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، با طرح ۱۰ پرسش و پاسخ درباره این مجمع که نشست سالانه آن در شهر داووس(سوئیس) برگزار می‌شود، نوشت که منتقدان، آن را «باشگاه تاجران ثروتمند» لقب داده‌اند.

سوییس اینفو در نوشتاری با عنوان«۱۰ سوال در مورد مجمع جهانی اقتصاد» با طرح ۱۰ سوال اساسی در مورد اجلاس داووس نوشت: پرسش نخست این است که اساسا مجمع جهانی اقتصاد چیست؟

مجمع جهانی اقتصاد چیست؟

مجمع جهانی اقتصاد (WEF) یک بنیاد غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۷۱ راه اندازی شد. براساس گزارش سالانه، شرکای و اعضای این سازمان کمک‌هایی مطابق ۳۱۰ میلیون دلار به این بنیاد ارائه می‌دهند.

نشست اصلی سالانه این نهاد همه ساله در ماه ژانویه در داووس در شرق سوییس برگزار می‌شود و امسال نیز شاهد پنجاهمین گردهمایی سالانه این مجمع از تاریخ  ۲۱ تا ۲۴ ژانویه (۱ تا ۴ بهمن) خواهیم بود.

Read more

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری

ناظم حکمت علاوه براینکه شاعر عقل وخرد انسانیت بود، نقاش، رمان نویس، نمایش نامه نویس، ویک فعال جنبش کمونیستی نیز بود. ناظم حکمت مجموعه‌ بزرگی از اشعار زیبا را با محتوای انسان‌دوستانه در ستایش از آزادی و برابری سروده است که به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شد

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری، شعر وهنر او با زندگی طبقه کارگر در هم آمیخت

۱۵ ژانویه هرسال آزادیخواهان ترکیه و جهان سالگرد تولد ناظم حکمت را بر گزارمی کنند. امسال در ترکیه از تاریخ ۱۳ تا ۱۹ ژانویه در بسیاری از شهرهای بزرگ با سازماندهی جوانان حزب کمونیست با مشارکت روشنفکران، شاعران و هنرمندان در آغازین سال ۲۰۲۰ میلادی در شب شعر یکی از برجسته ترین ونام آور ترین کمونیست شرکت جسته اند. در مدارس سراسر کشور دانش آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاه ها شعرهای ناظم حکمت را در جمع بازگو نمودند، دوستداران ناظم با دید وبازدیدها کتاب های وی را دست بدست چرخانده واز مبارزه آرمانی سال های تبعید، زندان و مهاجرت، ملاقات در کشورها با نویسندگان وهنرمندان سخن ها گفته اند. رفقای حزب کمونیست ترکیه ناظم را یکی از مهمترین نماد آزادی و برابر طلبی دانستند که هنر خود را با زندگی طبقه کارگر در هم آمیخته است. ناظم حکمت علاوه براینکه شاعر عقل وخرد انسانیت بود، نقاش، رمان نویس، نمایش نامه نویس، ویک فعال جنبش کمونیستی نیز بود. ناظم حکمت مجموعه…

Read more

دلارهای صندوق ذخیره فدرال – اصلی و جعلی

دلارهای صندوق ذخیره فدرال – اصلی و جعلی

والنتین کاتاسونوف  (Valentin Katasonov)پروفسور، دکتر علوم اقتصاد، مدیر مرکز پژوهشهای اقتصادی «سرگئی فیودورویچ شاراپوف» روسیه، کارشناس مسائل پشت صحنه/ ا. م. شیری

دلار نقد- نه تنها وسیلۀ انباشت، حتی سلاح جنگ اقتصادی

همه خوب می­دانند، که بانک مرکزی آمریکا، یعنی صندوق ذخیره فدرال ایالات متحده به تولید دلارهای نقد مشغول است. فقط این مؤسسه از حق چاپ دلار برخوردار است. و همه اسکناس­های دلاری چاپ شده بواسطه تجهیزات ذخیره فدرال ابزار قانونی پرداخت­ها محسوب می­شود.

بنا به برآورد خزانه­داری و صندوق ذخیره فدرال آمریکا، تا ٨٠ درصد همه محصولات تولیدی دستگاه­های چاپ ذخیره فدرال به خارج از ایالات متحده سرازیر می­شود. این مبلغ در حدود دو و نیم تریلیون دلار است. الباقی تمامی اسکناس­ها (میزان آنها در جهان تا حد قابل ملاحظه­ای زیاد است) بنا به اذعان صندوق ذخیره فدرال تقلبی شناخته می­شود.

البته، ب…

Read more

توسعه میدان عملیاتی ترکیه در مدیترانه

توسعه میدان عملیاتی ترکیه در مدیترانه

دکتر محمد حسین یحیایی

مدت ها است که ترکیه موقعیت و نفوذ خود را در مرز های جنوبی و دریای مدیترانه گسترش می دهد و بعنوان بازیگر منطقه ای در شمال آفریقا ( سومالی، سودان، کنگو )، اروپا ( کوزوو، آلبانی ، هرزگوین و بوسنی )، و کشور های عربی ( لبنان، عراق، سوریه، قطر ) با حضور نظامی و ایجاد پایگاه، خود را مطرح می سازد.  در این میان با عملیات « چشمه صلح » تا عمق 30کیلومتری و طول 120 کیلومتری منطقه ای از خاک سوریه را به بهانه مبارزه با تروریسم گروه های کرد، به تصرف خود در آورده و با حمایت از ارتش ملی سوریه ( ارتش آزادی بخش سوریه ) تعدادی از پناهندگان سوری را به آن منطقه می فرستد تا زمینه یک قدرت سیاسی و منطقه ای وابسته به خود را در آنسوی مرز ها فراهم آورد. ترکیه به رهبری اردوغان و حزب عدالت و توسعه که بیشترین نمایندگان را در مجلس ملی ترکیه داراست با استفاده از همه ابزار سیاسی، دینی و نظامی، منافع اقتصادی کشور را در نظر می گیرد و برای تامین و گسترش آن به هر اقدامی دست می زند که برخی کوتاه مدت و برخی دیگر منافع دراز مدت است، از این رو روابط متغیر و گاهی متضاد با کشور های منطقه و پیرامونی خود دارد.…

Read more

به‌ نام صلح و عدالت

به‌ نام صلح و عدالت

یوجین دِبز / ترجمه‌ی نیما عمادی

«اما آن‌ها از او می‌ترسیدند گویی که به یک بیماری اجتماعی، سفلیس یا جذام مبتلا بود و آن را خطرناک می‌دانستند،

اما به خاطر پرچم کشورشان

و ثروت

و برای امن کردن دنیا برای دموکراسی

می‌ترسیدند که کنار او باشند

یا به او علاقه پیدا کنند، از ترس آنکه او را باور کنند»

جان دوس پاسوس، مدار ۴۲ درجه

در سال ۱۹۱۷ ویلسون رییس‌جمهور وقت امریکا علیه آلمان و متحدانش اعلان جنگ کرد و دو ماه بعد کنگره لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن هر گونه مخالفت با شرکت آمریکا در جنگ غیرقانونی قلمداد می‌شد. بسیاری از مخالفان جنگ و سوسیالیست‌ها به همین دلیل دستگیر شدند. از جمله یوجین دبز که پس از سلسله سخنرانی‌هایی بازداشت شد. آخرین سخنرانی او که در کانتن، اوهایو برگزار شد یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین سخنرانی‌های تاریخ آمریکا است. دبز (1855-۱۹۲۶) عضو حزب سوسیالیست آمریکا و یکی از بنیان‌گذاران «اتحادیه‌ی کارگران صنعتی جهان…

Read more

جنگ با آمریکا اینگونه است.... صدای گلوله‌ها را نمی‌شنوید

جنگ با آمریکا اینگونه است.... صدای گلوله‌ها را نمی‌شنوید

اسفندیار خدایی / دکترای مطالعات امریکا دانشگاه تهران

خیلی ها تصورشان از جنگ با آمریکا، پوشیدن لباس رزم و موضع گرفتن در پشت خاکریزها و بدست گرفتن اسلحه و گوش دادن به نوحه های هیجان انگیز و شنیدن صفیر گلوله است.

یک نوستالژی که همه ما با آن آشنا هستیم. اما آنها اشتباه می کنند!!

واقعیت اینست که همه ما در درون یک جنگ تمام عیار هستیم منتها تم این جنگ با آن جنگهای نوستالژیک که در ذهن داریم فرق دارد، یک چیز تازه ائی است .

اصولا" این جنگی که در آن قرار داریم، سخت افزاری نیست و از همان روزی شروع شد که ترامپ از برجام رفت. آثارش نه با بمباران و ویرانی و شهادت و جراحت ، بلکه با «انهدام زیر ساخت اقتصادی» ما رقم خورده.

مجروحان این جنگ میلیونها انسان بالغ هستند که بیکارند و شرمنده خود و خانواده هایشان  هستند. آنها حتی نمیدانند با چه سلاحی مجروح شده اند !!

ویرانی آن به شکل تعطیلی کارخانجات و صن…

Read more

واکنش نیروهای مترقی و دمکرات نسبت به ترور قاسم سلیمانی

واکنش نیروهای مترقی و دمکرات نسبت به ترور قاسم سلیمانی

چامسکی: آمریکا را بزرگترین تهدید صلح جهانی دانست

وزیر خارجه کوبا نسبت به‌ عواقب ترور سردار سلیمانی به امریکا هشدار داد

سناتور آمریکایی: حمله آمریکا به مراکز فرهنگی جنایت جنگی است

حزب کمونیست آمریکا به جنگ ترامپ با ایران: “نه” می گوید

پارلمان عراق به خروج نیروهای آمریکایی از کشور رای داد

چامسکی: آمریکا را بزرگترین تهدید صلح جهانی دانست

نظریه پرداز مشهور آمریکایی در انتقاد به سیاست‌های واشنگتن نسبت به ایران، گفت نظر سنجی‌های مراکز معتبر نشان می‌دهد آمریکا بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

نوام چامسکی روز شنبه در مدرسه جدید نیویورک توضیح داد که چرا معتقد است ایالات متحده بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

وی با بیان اینکه حزب پیشین جمهوریخواه اکنون به یک “یاغی تندرو” تبدیل شده که هرگونه سیاست‌های پارلمانی را رها کرده است، افزود: ممکن است آنها در افزایش تحریم‌ها و حتی تحریم ثانویه بر کشورهای دیگر موفق باشند و اقدامات دیگری را برگزینند که ایران را از توافق ب…

Read more

ایالات متحده آمریکا تروریست اصلی جهان*

ایالات متحده آمریکا تروریست اصلی جهان*

         اولگا شدروا/ مترجم: ا. م. شیری

پدیده تروریسم همزاد تاریخ بشریت است، اما سازمانهای اطلاعاتی آمریکا آن را به یک تهدید جهانی تبدیل کرده‌اند. سالهای ۷۰، سالهایی را که سازمان سیا با هدف درگیر ساختن اتحاد شوروی به جنگ در افغانستان، سازماندهی «بریگادهای اسلامی» را آغاز کرد، می‌توان نقطه مبداء این خطر جهانی نامید. در سال ۱۹۹۸ بژزینسکی نوشت: «بر اساس اسناد رسمی، کمک سازمان سیا به مجاهدین از سال ۱۹۸۰، یعنی پس از ورود ارتش اتحاد شوروی در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۷۹ به افغانستان شروع شد. اما واقعیت رازی که تاکنون فاش نشده است، بطرز کاملا دیگری بنظر می‌آید. عملیات سازمان سیا در واقع از ۳ ژوئن سال ۱۹۷۹، بعد از صدور فرمان رئیس جمهور کارتر مبنی بر کمک مخفیانه به مخالفان رژیم طرفدار شوروی در کابل آغاز گردید. ما روسها را به تجاوز تحریک نکردیم، اما احتمال مداخله را عمدا تشدید کردیم».

در همین د…

Read more

از جایزه یونسکو به قذافی چه می‌دانیم؟

از جایزه یونسکو به قذافی چه می‌دانیم؟

احسان سلطانی

در سال۱۹۵۳ در عملیات جستجوی میادین نفتی جدید در بیابان‌های جنوب لیبی، علاوه بر کشف مقادیر قابل توجهی نفت، به کشف مقادیر متنابهی آب شیرین، موسوم به «آب‌های فسیلی» منجر شد. چهار سفره عظیم آب فسیلی با ظرفیت‌های بین ۴۸۰۰ تا ۲۰هزار کیلومتر مکعب

پس از روی کار آمدن قذافی، برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ بهره‌برداری از این سفره‌ها با بودجه کاملاً دولتی در پنج مرحله طراحی شد که مرحله اول آن سال ۱۹۸۳ به بهره‌برداری رسید. قذافی دسترسی به آب را از حقوق اساسی مردم می‌دانست، برای همین هرگز کسی در لیبی برای آب پولی پرداخت نکرد.

‏در زمان اعلان جنگ علیه قذافی به رهبری ناتو در سال ۲۰۱۱ ، سه مرحله از پروژه رودخانه بزرگ دست ساز به پایان رسیده بود.اولین و بزرگترین مرحله، تأمین دو میلیون متر مکعب آب در روز در امتداد خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری به بنغازی و سیرت بود که در ۱۹۹۱ افتتاح شد.

فاز دو…

Read more

لاوروف: ناتو دنبال تسلط بر خاورمیانه است

لاوروف: ناتو دنبال تسلط بر خاورمیانه است

وزیر امور خارجه روسیه از ائتلاف ناتو به دلیل “تهدید” خواندن کشورش برای امنیت یورو آتلانتیک به جای پیشنهاد گفتگو انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی در جریان اجلاس شورای وزرای امورخارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا در براتیسلاوا خاطر نشان کرد: ناتو به دنبال آن است نه فقط در منطقه یورو آتلانتیک بلکه بر خاورمیانه مسلط شود.

او اظهار کرد: ناتو به توسعه بی‌مهابای خود ادامه داده و زیر ساخت‌های نظامی این بلوک به سرعت در حال گسترش به سمت شرق و به نزدیکی مرزهای روسیه هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: همچنین ما شاهد تحریک دائمی تنش‌ها و ادامه اتهام زنی به روسیه و متهم کردنش به نیات تجاوزگرانه از سمت ناتو هستیم همه این اتفاقات همزمان با رکورد زدن ناتو در زمینه افزایش بودجه‌های نظامی و تصمیم اخیر این ائتلاف از بابت موضوع افزایش بودجه‌های نظامی طی نشست اخیر خود در لندن افتادند…

Read more

چرا ایالات متحده آمریکا نسل‌کشی سرخپوستان را انکار می‌کند؟

چرا ایالات متحده آمریکا نسل‌کشی سرخپوستان را انکار می‌کند؟

ولادیمیر بئچکوف /ا. م. شیری

دیوید استنارد مورخ آمریکایی معتقد است که سرخپوستان در نتیجه اقدامات استعمارگران متحمل «طولانی‌ترین هولوکاست تاریخ بشر» شدند. اما بعید است دولت‌های ایالات متحده آمریکا واقعیت نسل‌کشی آنها را برسمیت بشناسند. آمریکا هنوز هم بخاطر هیروشیما و ناکازاکی عذرخواهی نکرده‌ است.

 در این روز... سال قبل

سیزده اوت سال ۱۹۴۶ در ایالات متحده آمریکا یک کمیته فدرال برای تحقیقات پیرامون شرایط زندگی سرخپوستان تشکیل گردید. در آمریکا هنوز هم بحث بر سر این که آیا سرخپوستان را می‌توان قربانیان نسل‌کشی نامید، ادامه دارد.

دیوید استنارد مورخ آمریکایی می‌نویسد: «هیتلر در مقایسه با "فاتحان آمریکا" یک توله سگ بود». در مدارس آمریکا تدریس نمی‌شود، که «در نتیجه هولوکاست سرخپوستان آمریکا، و همچنین، در جنگ مشهور به جنگ‌های پانصد ساله و طولانی‌ترین هولوکاست در تاریخ بشری، ۹۵ میلیون نفر از ۱۱۴ میلیون نفر بومیان قلمرو کنونی ایالات متحده آمریکا و کانادا نابود گردید».…

Read more

سالروز تصویب پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک

سالروز تصویب پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک

از شهریه ۱۰۰ میلیونی در مدارس تا یک میلیون کودک خارج از چرخه تحصیل

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودک گفت: خشمی که کودک فقیر نسبت به کودکان ثروتمند دارد موجب تمایز و تعارض اجتماعی می‌شود و بخشی از حقوق کودک در یک جامعه‌ای که در آن نابرابری وجود دارد، از بین می‌رود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیمان‌نامه‌ جهانی حقوق کودک در نوامبر ۱۹۸۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت تا به عنوان یک کنوانسیون بین‌المللی حقوق مختلف کودکان را تامین کند و کشورها را وادار به اجرای آن کند. کشورهایی که به این کنوانسیون بپیوندند، شکایت‌های مرتبط با این پیمان‌نامه را به کمیته حقوق کودک ارجاع می‌کنند. کمیته حقوق کودک ملل متحد شامل ۱۰ کارشناس است وظیفه ارائه پیشنهادات به کشورها را دارد.

ایران در سال ۷۲ به این پیمان‌نامه پیوست و نزدیک به ۲۵ سال است که موظف شده مفاد این پیمان‌نامه را اجرا کند. البته موارد متعددی از نقض حقوق کودکان در دنیا وجود دارد که هنوز این ک…

Read more

در عراق چه می گذرد؟

در عراق چه می گذرد؟

اخبار مربوط به تظاهرات مردم ناراضی در عراق، از جمله چند خبر مهمی است که در مرکز دقت و توجه منابع مهم خبررسانی جهان قرار دارد. ماهیت این خبرها حاکی از آن است که بعد از شروع مرحله سوم تظاهرات که در تاریخ 25 اکتبر آغاز گردید، یعنی بعد از گذشت بیش از دو هفته صدها نفر از تظاهرکنندگان کشته و تعدادی بالغ 14 هزار نفر از آنها مجروح و زخمی گردیده اند. سازمان ملل متحد و همچنین نمایندگی بخش خاورمیانه ای سازمان عفو بین الملل در طی بیانیه های هشدار دهنده خواهان بازگشت هرچه سریعتر امنیت و آرامش به آن کشور گردیده اند. و تاکید کرده اند در غیر این صورت ادامه بحران موجود در عراق، نه تنها فاجعه بزرگ انسانی  را به همراه خواهد آورد، بلکه به بحرانی سیاسی و امنیتی تبدیل خواهد گردید که ابعاد آن تمام منطقه خاورمیانه را در برخواهد گرفت.

دلیل اصلی این نارضایتی ها ناکارآمدی مدیریت دولت و فساد مالی گسترده ای است که ساختار سیستم دولتی آن کشور را در بر گرفته است. سازمان نظارت بر شفافیت مالی دولت ها گزارش سال…

Read more

دوران کودتا ها آغاز می شود

دوران کودتا ها آغاز می شود

دکتر محمد حسین یحیایی

نزدیک به سه دهه پیش اتحاد جماهیر شوروی که اولین تجربه بشری برای گسترش رفاه، خوشبختی و آزادی بود از هم پاشید و نظام سرمایه داری خود را پیروزمند میدان و تنها قطب اقتصادی و اجتماعی جهان خواند، در این راستا جامعه شناسان، اندیشه ورزان و تئوریسین های راستگرا به سرعت وارد میدان شدند و سخن از « پایان تاریخ ، دهکده جهانی، جامعه باز و... » به میان آوردند و گفتند که دیگر جنگی رخ نخواهد داد زیرا تضادی در میان نیست و قطب سرمایه داری حاکم بر جهان در راستای منافع خود صلح را جایگزین جنگ خواهد کرد. در حالیکه اینگونه پیش نرفت، جنگ های خانگی و منطقه ای همراه با وحشت تروریسم و ارتجاع بر بخش مهمی از جهان حاکم شد، هزاران انسان را کشت و میلیون ها انسان را آواره و مجبور به مهاجرت کرد.

ایالات متحده آمریکا که سال ها و دهه ها با ارتجاع در مبارزه با گسترش چپ همکاری کرده بود بازهم به حمایت از آنها ادامه داد و مدرن ترین سلاح ها و امکانات مالی را در اختیار آنان گذاشت تا این بار حافظ منافع اق…

Read more

هواداران مورالس تظاهرات تازه‌ای آغاز کردند

هواداران مورالس تظاهرات تازه‌ای آغاز کردند

هواداران «اوو مورالس» رئیس جمهوری مستعفی بولیوی در حمایت از وی تظاهرات کردند.

به گزارش پنجشنبه خبرگزاری فرانسه، تظاهرات هواداران مورالس در حالی است که «ژانین آنیز» رئیس جمهوری موقت بولیوی تلاش‌ها برای تحکیم موقعیت خود را آغاز کرده است.

آنیز که روز پنجشنبه سوگند یاد کرد، فرماندهان جدیدی در ارتش گمارده و نیمی از کابینه ۲۰ نفره خود از جمله وزیر دفاع را معرفی کرده است.

فرناندو لوپز خولیو وزیر دفاع جدید در سخنانی در کالج نظامی لاپاز پایتخت بولیوی گفت: ما آمده‌ایم که کشور را آرام کنیم.

فعالیت برخی کسب‌ وکارها به حالت عادی برگشته اما مدارس و دانشگاه‌ها همچنان تعطیل است و بسیاری از ایستگاه‌های پمپ بنزین هنوز فعالیت خود را از سر نگرفته‌اند.

در همین حال، هواداران مورالس نیز روز پنجشنبه تظاهرات تازه‌ای را آغاز کرده و به سمت ساختمان‌های دولتی حرکت کردند.

چهارشنبه شب پلیس ضدشورش…

Read more

چشم انداز اقتصادی جهان تیره شد

چشم انداز اقتصادی جهان تیره شد

موسسه رتبه بندی " مودی" در گزارش جدید خود چشم انداز اقتصادی جهان را به منفی تغییر داد.

به گزارش ایسنا، موسسه رتبه بندی مودی در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصادی کشورهای جهان اعلام کرد که چشم انداز جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل باقی ماندن نوسانات در فضای سیاسی و افزایش ریسک های اقتصادی و مالی، منفی شده است. این موسسه که پیش تر چشم انداز اقتصادی کشورهای انگلیس، آفریقای جنوبی، هند، مکزیک، ترکیه و هنگ‌کنگ را کاهش داده بود اعلام کرد غیر قابل پیش بودنی بودن فضای سیاسی و جنگ تجاری بین چین و آمریکا بیش از پیش منجر به تضعیف اقتصادهای مبتنی بر صادرات شده است.
موسسه رتبه بندی مودی که در حال حاضر ۱۴۲ کشور جهان و شرکت هایی به ارزش دارایی ۶۳.۲ تریلیون دلار را رتبه بندی می کند در ادامه گزارش خود افزوده است که ریسک های بر سر راه رشد اقتصادی و تامین اعتبارات کاملا چشم‌انداز اقتصادی کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. این موسسه پیش بینی کرده است که روند موجود دارای پیامدهای منفی بیشتری در ماه‌های پیش رو باشد…

Read more

کودتای نظامی در بولیوی و سکوت لیبرال دمکراسی غربی

کودتای نظامی در بولیوی و سکوت لیبرال دمکراسی غربی

اردشیر زارعی قنواتی  

در بولیوی بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری که بر اساس نتایج رسمی از سوی کمیسیون انتخابات "اوو مورالس" رئیس جمهوری کنونی این کشور در رقابت با "کارلوس مسا" رئیس جمهوری اسبق و راستگرا که تا سال 2005 میلادی زمام امور را در دست داشت، با کسب حدود 47 درصد آراء در مقابل کسب حدود 36 درصد آرای رقیب خود پیروز انتخابات در همان دور اول معرفی شد. با اعتراضات حامیان کاندیدای شکست خورده به دلیل ادعای تقلب و دستکاری در نتیجه آراء، حمایت کشورهای راستگرای آمریکای لاتین از مخالفان مورالس و دخالت واشینگتن و درخواست ابطال نتیجه انتخابات و در فاز نهایی هم کودتای نظامیان، رئیس جمهوری قانونی و رهبران متحد وی در چارچوب اقدام کودتا مجبور به استعفاء از سمت ها خود شدند. بر اساس سیستم انتخاباتی بولیوی چنانچه یک کاندیدا نتواند بیش از 50 درصد آرای لازم را کسب کند چنانچه کاندیدای پیشتاز از حدنصاب 40 درصد با اختلاف ده درصد از رقیب خود عبور کند، پیروز انتخابات خواهد بود. تمام داستان و مناقشه از آنجا آغاز شد که در برآوردهای اولیه از شمارش مقدماتی آرای اخذ شده تا وقتی که حدود 84 درصد آرای ماخوذه شمارش شد مورالس بالای 45 درصد در مقابل رای 38 درصدی کارلوس مسا پیش بود و بعد از تکمیل شمارش آراء اعلان شد که این تناسب به 47 در مقابل 36 درصد تغییر یافته و بر این اساس مورالس در همان دور اول پیروز انتخابات شده است. با اعلان رسمی این نتیجه اختلافات شروع گردید و مخالفان دست به اعتراض زده و معتقد بودن که برای کشانده نشدن انتخابات به دور دوم در نتایج انتخابات دستکاری و تقلب صورت گرفته…

Read more

سناتور دموکرات آمریکا اتفاقات بولیوی را کودتا دانست

سناتور دموکرات آمریکا اتفاقات بولیوی را کودتا دانست

سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، اتفاقات بولیوی را «کودتا» دانست و نسبت به تحولات سیاسی این کشور ابراز نگرانی کرد.

«برنی سندرز» در توئیتی نوشت: بسیار نگران آنچه هستم که به نظر می رسد کودتا در بولیوی است و ارتش بعد از چند هفته ناآرامی سیاسی، به منظور برکنار کردن اوو مورالس از قدرت مداخله کرد.

این سناتور آمریکایی از ایالت ورمونت افزود: آمریکا باید خواستار پایان خشونت در بولیوی شود و از نهادهای دموکراتیک این کشور حمایت کند.

به گزارش تارنمای آمریکایی هیل، سندرز با توئیت روز گذشته(دوشنبه) خود به جمع کسانی پیوست که درباره خلع مورالس از قدرت ابراز نگرانی کرده و اتفاقات این کشور را کودتای نظامی در این کشور دانسته اند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از برکناری مورالس از قدرت حمایت کرده است.

«الکسندریا اُکاسیو  کورتس» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان  آمریکا از ایالت نیویورک…

Read more

نسل‌کشی سرخپوستان و قتل‌عام مداوم اساس موجودیت ایالات متحده آمریکا

نسل‌کشی سرخپوستان و قتل‌عام مداوم اساس موجودیت ایالات متحده آمریکا

سرگئی پطروف / ا. م. شیری

ایالات متحده فعلی آمریکا که «چراغ» دموکراسی حساب می‌شود، فقط امروز نیست که با تحمیل جنگ به همه جهان تمامی قوانین انسانی و اخلاقی قابل تصور را نقض می‍کند. ایالات متحده آمریکا کشوری است که از ابتدا با خونریزی و ظلم بر جمعیت بومی و نسل‌کشی آن ساخته شده است.

ایالات متحده را افراطیون مذهبی معتقد به ویژه و برگزیدۀ خدا بودن خود بنیان نهادند. در اصل همه آنهایی را که با سفیدپوستان آمریکایی بنوعی تفاوت داشتند، آدم حساب نمی‌کردند، بدین سبب، ایالات متحده آمریکا بعنوان یک کشور از ابتدا بر اساس نسل‌کشی خشن جمعیت بومی ساکن آمریکای شمالی ساخته شد.

اگر چه این نسل‌کشی امروز تا حدودی شکل «متمدنانه‌» بخود گرفته، اما همانطور که در مقالۀ مربوط به جزئیات مشکلات سرخپوستان(۱) هم در اردوگاههای نگهداری خود و هم در خارج از آنها گفته می‌شود، هرگز متوقف نشد. سخن از مشکلاتی مانند فقر، وحشیگری پل…

Read more

20 blog posts