header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

مارادونا: اسطوره ای که محبوب دل مردم و منفور دستگاه های قدرت بود

مارادونا: اسطوره ای که محبوب دل مردم

و منفور دستگاه های قدرت بود 

۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ آمریکای جنوبی سومین قهرمان معاصرش را ازدست داد. دیگو آرماندو مارادونا. مردی که دو قهرمان دیگر معاصر آمریکای لاتین را یکی روی بازی راست، چه گوارا و آن دیگری، فیدل کاسترو، را روی ساق پایش تاتوکرده بود. پسرطلایی آرژانتین همواره از این دو به عنوان نماد زندگی خود نام برد و هیچگاه از نمایش تتوی «چه» و یا «کاسترو» و از دست رفتن محبوبیت فوتبالی اش نزد مخالفان این دو چهره ضدامپریالیستی واهمه ای نداشت.

اسطوره فوتبال دنیا تا آنجا پیش رفت که حتی نزد بزرگترین رقبایش محبوب ماند. از شیلتون دروازه بان بازی تاریخی جام جهانی مکزیک بین انگلستان و آرژانتین گرفته تا خورخه والدانو، مهاجم همان تیم ملی آرژانتین که می گوید «دیگو می توانست پیش از دریبل هفت بازیکن و به ثمر رساندن گل قرن سه بار به او پاس گل» بدهد. اما مهاجم آماده آنروزهای تیم ملی آرژانتین، مثل میلیون ها نفر پای تلویزیون ها، ایستاد و تماشا کرد…

Read more

برنامه جو بایدن در صد روز اول

برنامه جو بایدن در صد روز اول:

بازگشت آمریکا به قبل از ترامپ و لغو فرمان های مخرب او

جو بایدن یک روز پس از اینکه انتقال قدرت به طور رسمی در آمریکا آغاز شد به مقابل دوربین‌ها آمد و گفت که کابینه او کابینه «بازگشت آمریکا» خواهد بود – اشاره او  بازگشت به دوران قبل از دونالد ترامپ است. بایدن هچنین اعلام کرد که در صد روز اول کارش، تمام فرمان‌های اجرایی «مخرب» دونالد ترامپ در رابطه با محیط زیست را لغو خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب صبح سه‌شنبه ۲۴ نوامبر/  ۴ آذر به وقت واشنگتن درست یک روز پس از اینکه انتقال رسمی قدرت در آمریکا آغاز شد مقابل دوربین رسانه‌ها رفت و بخشی از کابینه خود را معرفی کرد. شامگاه سه‌شنبه هم با لستر هولت، روزنامه‌نگار  شبکه ان‌بی‌سی گفت‌وگو کرد و بخشی از برنامه‌های خود را در صد روز اول کارش فهرست کرد. بخش عمده ای از این فهرست مربوط به بازگرداندن ایالات متحده به دوران پیشاترامپ است.

بایدن روز …

Read more

سرانجام جنگ قره باغ

سرانجام جنگ قره باغ

علی قره جه لو

سرانجام، جنگ قره باغ بعد از 44 روز (10 نوامبر - 27 سپتامبر) با قرارداد آتش بس بین طرفین درگیری بپایان رسید.  بدنبال آتش بس، شهروندان جمهوری آذربایجان در همه شهرها و مناطق آذربایجان به میدان ها ریخته و پیروزی را جشن گرفتند.  مردم آذربایجان ایران نیز که در هر فرصتی از حمایت برادران خود در شمال دریغ نکرده بودند، در شادی آزادی سرزمین های آذربایجان شرکت کردند.   با اعلام آتش بس، در ارمنستان تظاهرات علیه حکومت پاشینیان نخست وزیر ارمنستان آغاز شد.  احزاب مخالف با صدور بیانیه ای مشترک، از قرار داد آتش بعنوان، "شرم آورترین صحنه تارخ مان دیروز نوشته شد" نام بردند.

عواملی که به پیروزی آذربایجان منجر شد

بزرگترین عامل پیروزی آذربایجان، عزم و اراده قاطع ملت آذربایجان در آزاد سازی سرزمین های اشغالی، و حمایت بیدریغ ملت آذربایجان از ارتش آذربایجان بود.  اتحاد و یکپارچگی ملت آذربایجان، دولت آذربایجان و ارتش آذربایجان، عامل اصلی پیروزی در جنگ عادلانه، محقانه و مشروعی است، که متکی بر تمامی اصول حقوق بین الملل، و قطعنامه های شورای امنیت است.   چنانکه بمباران ش…

Read more

انفجارات پیاپی در ویرانه‌های اتحاد شوروی

انفجارات پیاپی در ویرانه‌های اتحاد شوروی

نیمچه نگاهی به جنگ ارمنستان و آذربایجان از آغاز تا پایان- ١

ا. م. شیری

همزمانی حوادث دو- سه ماه اخیر در بلاروس و قرقیزستان، شروع دور جدید جنگ بین ارمنستان و آذربایجان را هرگز نباید تصادفی تصور کرد. رخدادهایی که در جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی بطور دوره‌ای تکرار می‌شوند، با فروکش کردن ناآرامی‌ها در یک جمهوری، در دیگری، در آنجا که کانون تشنج ایجاد شده، اوج می‌گیرد. علاوه بر چهار جمهوری نامبرده، فعلا قزاقستان و مولداوی در نوبت‌های بعدی هستند. در اوکراین و گرجستان برغم تصرف قدرت سیاسی توسط نئونازی‌ها و شبه‌فاشیست‌ها مشکل «حل نشده» باقی است. با این حال، امپریالیست‌های غرب به سردمداری امپریالیسم آمریکا جای پای خود را در این دو جمهور و همچنین، در سه جمهوری حوزه دریای بالتیک محکم کرده‌اند. جمهوری فدرال روسیه در زیر فشارهای دائمی آمریکا و اروپا به سختی نفس می‌کشد. در تاجیکستان زخمهای جنگ‌های داخلی سال‌های١٩٩٠ هنوز التیام نیافته، اختلاف آن با ازبکستان کماکان ادامه دارد. اما به رویارویی نظامی نیانجامید. فقط جمهوری ترکمنستان از ابتدای کسب باصطلاح استقلال و جمهوری ازبکستان پس از بیرون راندن ترکان مسختی (ترکان سنی مذهب منسوب به ناحیه مسختی گرجستان) در سال ١٩٨٩ تا حدودی آرام بوده‌اند. علاوه بر این‌ها، کشورهای اروپای شرقی یا به تعریف آمریکایی‌ها، «اروپای جدید» از خیلی سال‌ها پیش به تصرف کامل ناتو درآمده، جمهوریهای چک و سلاواکی از هم جدا شدند، یوگسلاوی نیز به هفت، به بیان دقیق‌تر، به هشت تکه تقسیم شده است. آلبانی را در مدت فقط یک هفته چنان زیر و زبر کرد…

Read more

لوکاشنکو: " نماد فاشیستی " را حذف می کنیم !

در دیدار با کارگران کارخانه محصولات کشاورزی گومل

 لوکاشنکو: " نماد فاشیستی" را حذف می کنیم !

رئیس جمهوربلاروس در دیدار 20 نوامبر 2020 با کارگران کارخانه محصولات کشاورزی گومل گفت: نمادهای فاشیستی مورد استفاده مخالفان که به عنوان پرچم ملی نشان داده می شود را حذف می کنیم . دشمنان ما در طول جنگ بزرگ میهنی همراه فاشیسم برعلیه مردم بلاروس جنگیده اند. من به صراحت می گویم پرچم سفید ـ سرخ ـ سفید اپوزیسیون یک نماد فاشیستی است. من زیر بار نمی روم آن "ملی گراها" طرف "فاشیسم خونخوار" را گرفتند و امروز آنها توجیه می کنند که از این طریق می خواستند استقلال کسب کنند.

من ناسیونالیسم نیستم، فاشیسم بالاترین شکل ناسیونالیسم است. یک ملی گرای پرشور می تواند یک فاشیست باشد. من نیستم. من یک فرد انترناسیولیسم و دارای جهان بینی هستم. شما سیاست من را می بینید. من همیشه افتخار می کنم که تضادی بین ملیت های مختلف نمی بینم . ما همراه100ها ملیت زندگی می کنیم.

Read more

لوکاشنکو از کشف مراکز اطلاعاتی آمریکا در اوکراین و لهستان خبر داد

لوکاشنکوازکشف مراکزاطلاعاتی آمریکا دراوکراین ولهستان خبرداد

«الکساندر لوکاشنکو» که کشورش ماه‌هاست بعد از انتخابات ناآرام است و منشا آن را از خارج از بلاروس می‌داند، از کشف مراکز سرویس اطلاعاتی آمریکا در کی‌یف پایتخت اوکراین و همچنین لهستان نزدیک ورشو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس امروز جمعه اعلام کرد سرویس‌های اطلاعاتی روسیه و بلاروس، مراکز سرویس اطلاعاتی آمریکا را در کی‌یف پایتخت اوکراین و همچنین لهستان نزدیک ورشو کشف کرده‌اند

به گزارش «اسپوتنیک»، لوکاشنکو پیشتر گفته بود کشورهای همسایه بلاروس شامل لهستان، اوکراین و لیتوانی ناآرامی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه اوت در این کشور را سازماندهی کردند

رئیس‌جمهور بلارس گفت: «همه آن‌ها [در مراکز] آمریکایی هستند، افراد باهوش، بااستعداد و توانمند.» وی افزود با این حال که معتقد است آمریکا در حال بی‌ثبات کردن کل کره زمین است، آن‌ها نخواهند توانست به بلاروس آسیب بزنند…

Read more

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه: قره باغ بخشی جدایی ناپذیر از خاک آذربایجان است

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه:

قره باغ بخشی جدایی ناپذیر از خاک آذربایجان است

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه ارمنستان استقلال "جمهوری قره باغ" را به رسمیت نمی شناسد ، تأکید کرد که منطقه قراباغ مطابق با قوانین بین المللی بخشی جدایی ناپذیر از خاک آذربایجان است.

پوتین روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه "روسیه 24" گفت: "ارمنستان استقلال و حاکمیت قره باغ ناگورنی را به رسمیت نمی شناسد. از نظر حقوق بین الملل ، این بدان معنی است که قره باغ و تمام مناطق مجاور آن بخشی جدایی ناپذیر از خاک جمهوری آذربایجان بوده و هستند."

پوتین افزود که "آذربایجان قبلاً سرزمین هایی را که خود در نظر می گرفت و کل جامعه بین المللی آن را بخشی از سرزمین های آذربایجان می داند ، به دست می آورد" و خاطرنشان کرد که این حق آذربایجان است که یک متحد را برای گرفتن کمک از او انتخاب کند.

وی خاطرنشان کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی ، که ارمنستان نیز عضو آن است ، در درگیری مداخله نکرد زیرا هیچ ت…

Read more

کامالا هریس و آیندۀ ایالات متحده

کامالا هریس و آیندۀ ایالات متحده

کی لب ماپین، در کتاب موجز اما تفکر برانگیزخود، با تمرکز بر شخصیت نامزد ریاست جمهوری کامالا هریس، به تشریح شکاف‌های موجود در طبقۀ حاکم که در انتخابات فعلی نمود یافته، پرداخته، و در عین حال به روند‌هایی فرهنگی اشاره دارد که مسبب خلع سلاح چپ‌گرایان منتقد نظام شده‌اند. کتاب برای حمایت از این یا آن نامزد نوشته نشده، و اعتبار آن مستقل از برندۀ انتخابات است.

هریس در برکلی و در محیط چپ جدید سال‌های 1960، بدنیا آمده است (پدرش اقتصاد دانی مارکسيست بود) . تمرکز کتاب بر روی تضاد میان محیط پرورشی و جهت گیری‌های شرم آور و نگران کنندۀ سیاسی او قرار دارد.

در مقام دادستان کل ایالت کالیفرنیا، در بین سال‌های 2010 تا 2017، او هیچ قدمی در راه کمک به فقرا و سیاهانی که مدعی حمایت از آنهاست، برنداشت و در آن دوران به عنوان «ملکۀ بازداشت‌های انبوه» شناخته می‌شد.

هریس مدافع «مجازات‌های شدید و سخت در مقابل جنایت» بوده و کسانی را که طرفدار ساختن مدر…

Read more

هشدار هنری کیسینجر به جو بایدن: در پی مناسبات دوستانه با چین باشید!

هشدار هنری کیسینجر به جو بایدن:

در پی مناسبات دوستانه با چین باشید!

وزیر خارجه سال‌های دور آمریکا به «جو بایدن» نامزد دموکرات این کشور هشدار داد، در پی بهبود روابط با چین باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر خارجه دهه هفتاد میلادی آمریکا دوشنبه شب به وقت تهران در مراسم افتتاحیه  یک مجمع اقتصادی به نامزد دموکرات انتخابات آمریکا که بر اساس گزارش رسانه‌ها برنده  شده، توصیه‌هایی کرد

«هنری کیسینجر» وزیر اسبق خارجه آمریکا به «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات آمریکا که بر اساس برآورد رسانه‌ها پیروز شده توصیه کرد که باید به سرعت در پی احیای روابط با چین باشد. کیسینجر در پیام خود به بایدن هشدار داده که در صورت عدم احیای روابط با چین، خطر درگیری نظامی بین آمریکا و چین وجود دارد.

کیسینجر همچنین افزود، در صورت عدم وجود برخی اقدامات مشترک، جهان با یک فاجعه قابل قیاس با جنگ جهانی اول مواجه خواهد شد.

این سیاستمدار سرشناس آمریکایی پیشتر ن…

Read more

تأملي بر عملکرد ترامپ

تأملي بر عملکرد ترامپ

بابک رضايي

طبق آخرين نتايج شمارش آراء ترامپ بازنده انتخاب رياست جمهوري ايالات متحد آمريكاست. اين نوشتار قصدي در ارزيابي عملكرد دونالد ترامپ در دوره چهار ساله حضور وي در كاخ سفيد ندارد اما سعي دارد نقدي در زواياي كمتر رسانه‌اي شده‌ي حضور وي در اين مسند ارائه كند.

***

در شرايطي كه به نظر مي‌رسيد خانم كلينتون نخستين زني باشد كه رئيس جمهور آمريكا مي شود، دونالد ترامپ برخلاف همه‌ي پيش بيني‌ها انتخابات را برد. كسي كه هيچ سابقه‌اي در دستگاه سياست آمريكا نداشت، كسي كه نه فرماندار ايالتي بود نه نماينده كنگره نه سناتور نه وزير نه مشاور و نه وكيل، به عنوان چهل و پنجمين رئيس جمهور آمريكا برگزيده شد.

در دوران مبارزات انتخاباتي هر چه سعي شد كه ترامپ را زن‌ستيز، رانت‌خوار، بي‌بند و بار، بي‌سواد، هيجاني و ... نشان دهند، فايده نكرد و سابقه‌ي موفق اقتصادي، حضور رسانه‌اي در برنامه‌هاي تلويزيوني و شعارهاي ملي‌گرايانه‌ي وي كار خودش را كرد و ترامپ به كاخ سفيد رسيد. بعدتر كه ترامپ با رفتاري به ظاهر هيجاني كليه ميراث اوباما را به چالش كشيد و با رسانه‌ها درپيچيد و اصطلاح…

Read more

تاثیر سیاسی ـ اقتصادی جاده ابریشم در جهان

تاثیر سیاسی ـ اقتصادی جاده ابریشم در جهان

طرح ابتکاری راه ابریشم یکهزار و ۸۰۰ طرح در کشورهای حوزه این مسیر را که ۴۰ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده اند، شامل می شود.

به گزارش شین هوا، ابتکار عمل کمربند و جاده چین (BRI) که نام دیگر آن « راه ابریشم نوین » است ، به بزرگترین بستر همکاری بین المللی جهان تبدیل شده است و مسیر کشورهای مختلف ، به ویژه اعضای سازمان همکاری شانگهای (SCO) را که ایران نیز از اعضای ناظر آن است ، برای توسعه هموار می کند

وزارت امور خارجه چین در بیانیه اخیر خود افزود که «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به دعوت «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه روز سه شنبه در بیستمین جلسه شورای سران سازمان همکاری شانگهای که به صورت مجازی برگزار می شود، شرکت خواهد کرد. این نشست از طریق ارتباط ویدیویی توسط روسیه برگزار می شود که امسال ریاست دوره ای سازمان همکاری شانگهای را بر عهده دارد.

رییس جمهوری خلق چین ابتکار ساخت مشترک کمربند اقتصادی…

Read more

توافق بزرگترین پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای

توافق بزرگترین پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای

مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP)  شامل ۱۰ عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن) و همچنین کره جنوبی، چین، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند است و تولید ناخالص داخلی آنها یک سوم  کل جهان را تشکیل می دهد.

در حالی بزرگترین پیمان تجاری جهان موسوم به «آرسپ» روز یکشنبه با حضور ۱۵ اقتصاد آسیا و اقیانوسیه امضا شد که آمریکا در این پیمان حضور ندارد و این شرایط فرصتی برای پکن رقیب بزرگ واشنگتن محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، رهبران ۱۵ کشور آسیا - اقیانوس آرام روز یکشنبه در یک نشست مجازی بر سر پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) توافق کردند. ۱۰ کشور عضو «آسه آن» به همراه ژاپن، چین، کره جنوبی، هند، استرالیا و نیوزیلند از سال ۲۰۱۲ سرگرم مذاکره پیرامون این منطقه تجارت آزاد بودند اما هند به دلیل نگرانی از تاثیر منفی احتمالی تعرفه های پایین بر صنایع داخلی اش، از امضاء این پیمان خودداری کرده است…

Read more

جهان در خطر هرج و مرج

گنادی زوگانوف:

جهان در خطر هرج و مرج

75 سال از روزهایی می گذرد که استالین، پس از پیروزی ارتش سرخ در مه 1945 ، همراه با روزولت و چرچیل، رئوس مسایل آینده جهان و ساختار دولت را تعیین کرد. ایجاد سازمان ملل متحد پدیده ای فوق العاده مهم بود که برای دهه های طولانی امکان نجات جهان، در درجه اول از یک فاجعه هسته ای را فراهم کرد.

اما من می خواهم نکته اصلی را در سخنرانی پوتین و همه سخنرانانی که از این جایگاه بلند نظرات خود را بیان می کنند، بشنوم.  دنیا دارد به دوره ای از هرج و مرج کشانده می  شود! حتی آخرین گزارش دویچه بانک، نیز اشاره دارد که برای محافظت همه ما در برابر این هرج و مرج باید کارهای زیادی انجام شود.

سرمایه داری و جهانی سازی آمریکایی دنیا را نجات نخواهد داد. سه سناریو برای سیاست من » جهانی سازی و سرنوشت بشریت « جهانی وجود دارد. یکی از این سناریوها در کتاب منتشر شده، که هدف آن متعادل سازی منافع است.

حزب ما و تعدادی از دانشمندان…

Read more

عصیان امریکای لاتین علیه نئولیبرالیسم

عصیان امریکای لاتین علیه نئولیبرالیسم

اِدلبرتو لوپز بلانچ / ایرج زارع

اعتراض‌ها و تظاهرات‌های متعددی که در چند وقت اخیر در چندین کشور امریکای لاتین اتفاق افتاده است، به‌طور واضح نشان می‌دهند که این منطقه از رنج عواقب قانون‌های نئولیبرالی اعمال‌شده توسط رژیم‌هایی که طبق دستورالعمل‌های صادرشده از ایالات متحد امریکا عمل می‌کنند، خسته شده‌اند.

این سیاست‌ها در نیمۀ دوم قرن بیستم افزایش یافتند و براساس آن‌ها خصوصی‌سازی شرکت‌ها و خدمات دولتی، فروش زمین‌های عمومی، سقوط قدرت خرید اکثریت مردم و مشارکت کم‌تر دولت در خدمات بهداشتی و آموزشی حاکم شد و نابرابری، گرسنگی و فقر گسترش یافت.

در آغاز قرن بیست‌و‌یکم دولت‌های ملی‌گرا و مترقی ظهور کردند که برای ارائۀ مزایای اجتماعی به خلق‌های خود و مشارکت بیش‌تر آنان در تصمیم‌های دولتی تلاش می‌کردند. اما برخی از این دولت‌های مترقی با یک حملۀ راست‌گرایانۀ قوی که از ایالات متحد سازمان‌دهی و هدایت شده بود، شکست خوردند.…

Read more

ولادیمیر پوتین در یک نشست ویدئو کنفرانس شورای سران سازمان همکاری شانگهای

ولادیمیر پوتین در یک نشست ویدئو کنفرانس شورای سران سازمان همکاری شانگهای

فراخوان شانکای دفاع از بلاروس

اوضاع قره باغ پس از آتش بست

الکسی نیکولسکی / سرویس مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه  TASS

نشست شانگهای با میزبانی ولادیمیر پوتین اجلاس SCO هرگز در قالب مجازی برگزار نشده بود . تحمیل ویروس کرونا ، روسیه به عنوان کشور میزبان مجبور به اقدامات جدید شد . تعویق اجلاس از ژوئیه به نوامبر کنار گذاشتن مجمع آماده شده در سن پترزبورگ هم کمکی نکرد، ولادیمیر پوتین مجبور شد از صفحه تلویزیون به همکارانش خوشامد بگوید درحالیکه ویروس کرونا درجهان همچنان قربانی می گیرد .

ولادیمیر پوتین یادآور شد: "کشورهای سازمان همکاری شانگهای کمک های زیادی به یکدیگر برای مبارزه با : (کووید 19) ارائه داده و ادامه می دهند."

روسیه حدود نیم میلیون کیت برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس کرونا و همچنین دستگاه هایی برای اندازه گیری" دما بدون تماس" به شرکا اهدا کرد. گروههایی از متخصصان پزشکی روسیه به قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان و ازبکستان اعزام شده و مأموریت های از این …

Read more

پایان جنگ در قره باغ، تا وقت دیگر

دکتر محمد حسین یحیایی

پایان جنگ در قره باغ، تا وقت دیگر

جنگ میان جمهوری آذربایجان برای آزاد سازی سرزمین های خود با ارمنستان متجاوز که از اوائل دهه 90 میلادی 20 درصد از خاک آذربایجان را در کنترل خود داشت، ( با این تجاوز بیش از 800 هزار نفر در شرایط بسیار سخت و دشواری مجبور به ترک آن مناطق شده و در شهر های مختلف آذربایجان پراکنده شده بودند ) در 27 سپتامبر آغاز شده بود که در نیمه شب 10 نوامبر با صدور بیانیه ای به پایان رسید، این بیانیه یا قرارداد را الهام علی اوف رئیس جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان رئیس جمهور ارمنستان و ولادمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه امضاء کردند که به نظر می رسد از مدت ها پیش روی آن توافق کرده بودند

ارمنستان در این سال ها پایبند به هیچ اصولی نبود، به چهار قطعنامه سازمان ملل، پیشنهاد های گروه مینسک، نشست لیسبون و نهاد های دیگر که همگی خواهان تخلیه خاک آذربایجان بودند وقعی نمی نهاد و هیچ می پنداشت و گاهی هم با لوس بازی و شیطنت با آتش بازی می کرد که در نتیجه آن تعدادی بیگناه کشته می شد. آذربایجان در همه این مدت از خود شکیبایی نشان می داد که از یک سو با پیشبرد …

Read more

بیانیه ی پایان جنگ قره باغ

بیانیه ی پایان جنگ قره باغ

به گزارش رسانه های گروهی، رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان با حضور ولادمیر پوتین رئیس جمهور فدراتیو روسیه، توافقنامه ای امضا کردند که به شرح زیر است:  

بیانیه رهبران جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و فدراسیون روسیه درباره موافقت نامه پایان عملیات نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی .

ما، رئیس جمهوری آذربایجان الهام علیف، نخست وزیر جمهوری ارمنستان نیکول پاشینیان و رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین موارد زیر را اعلام می کنیم:

۱ - درِ تاریخ ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۰، از ساعت صفر به وقت مسکو، همه عملیات نظامی در منطقه قره باغ متوقف شده و آتش بس كامل اعلام می گردد.

جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان که از این به بعد طرف ها نامیده می شوند، در مواضع خود متوقف می شوند.

۲ - شهرستان آغدام تا ۲۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ به جمهوری آذربایجان بازگردانده می شود.

۳ - در امتداد خط تماس در قره باغ و در امتداد دالان لاچین، گروه های حافظ صل…

Read more

توافقنامهپایان جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

توافقنامه پایان جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

ولادمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه خبر از توافقنامه خاتمه دادن به جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان داد. کاخ کرملین اعلام کرد: «الهام علی اف» رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر جمهوری ارمنستان و «ولادیمیرپوتین» رئیس جمهور فدراسیون روسیه بیانیه ای را مبنی بر اعلام آتش بس کامل و رفع تمام خصومت ها در منطقه درگیری قره باغ از ابتدای بامداد 10 نوامبر (امروز سه شنبه) به وقت مسکو امضا کردند.

به گزارش ایرنا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه بامداد سه شنبه در بیانیه ای گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف،  جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می شود.

بر اساس این توافق آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برمی گردند و تبادل اس…

Read more

شهر تاریخی، فرهنگی و استراتژیک "شوشا" آزاد شد

شهر تاریخی، فرهنگی و استراتژیک "شوشا" آزاد شد

رئیس جمهور آذربایجان از آزادی شهر شوشا خبر داد. الهام علی‌اف، امروز در گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که شهر استراتژیک شوشا در قلب قره‌باغ پس از 28 سال از اشغال ارمنستان آزاد شده است.

وی که پس از ادای احترام به مزار حیدر علی‌اف٬ رئيس جمهور پیشین این کشور و همچنین شهدای آذربایجان در خیابان «شهدیلر» سخنرانی می‌کرد٬ اظهار داشت: امروز٬ روز مهمی در تاریخ آذربایجان خواهد بود. شوشا جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ما داشته و علاوه بر آذربایجان، مروارید قفقاز نیز است

رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به جایگاه خاص شهر شوشا در تاریخ جمهوری آذربایجان اضافه کرد: دشمن با اشغال این شهر، لطمه‌ای جدی به میراث فرهنگی ما وارد کرده، یادگارهای تاریخی و مساجد ما را تخریب و به انها  اهانت کرد، ولی ما به شوشا برگشتیم و همه مساجد و یادگارهای تاریخی را مرمت خواهیم کرد .

وی دستاوردهای جمهوری آذربایجان در سطوح بین‌المللی را یکی از…

Read more

سی ان ان : بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شد

سی ان ان : بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شد

شبکه خبری سی ان ان که اخبار انتخابات آمریکا را لحظه به لحظه دنبال می کند، لحظاتی پیش اعلام کرد جو بایدن با کسب اکثریت آرا و با شکست دونالد ترامپ، چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا شد.

به گزارش ایرنا، این نامزد حزب دموکرات در سومین دور نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در انتخاباتی نفس‌گیر ابتدا با هم‌حزبی‌های خود به رقابت برخاست و سرانجام در ماه اوت به عنوان نامزد رسمی این حزب برای رقابت با دونالد ترامپ رئیس جمهوری چهل و پنجم و نامزد حزب جمهوریخواه برگزیده شد.

وی توانست با ایجاد اتحادی از گرایش‌های مختلف در حزب دموکرات و همچنین بهره‌مندی از حمایت برخی از چهره‌های مشهور جمهوریخواه همچون کالین پاول وزیر دفاع جورج دبلیو بوش پسر ،استفاده از سناتور کامالا هریس سیاهپوست برای جذب آرای رنگین‌پوستان آمریکا و استفاده علنی از محبوبیت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق این کشور، کفه ترازو در مبارزات انتخاباتی را به نفع خود سنگین سازد…

Read more

20 blog posts