header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

روسیه وبلاروس رزمایش مشترک برگزار می کنند

روسیه وبلاروس رزمایش مشترک برگزار می کنند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس از برگزاری رزمایش مشترک نیروهای نظامی کشورش و روسیه در ماه فوریه خبر داد.

رئیس جمهوری بلاروس در حالی از برگزاری این رزمایش با متحد نزدیک خود خبر داده که روابط روسیه با آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی واشنگتن بر سر اوکراین پرتنش گزارش می‌شود.

آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی این کشور نگران هستند که روسیه به اوکراین حمله نظامی کند اما مسکو وجود چنین برنامه‌ای را رد کرده است.

در هر حال لوکاشنکو خطاب به وزیر دفاع خود گفت: «ما قصد داشتیم تمرینات نظامی خود را در ماه فوریه آغاز کنیم. تاریخ دقیقی را تعیین کنید و به ما اطلاع دهید».

رئیس جمهور بلاروس گفت که این رزمایش در مرزهای جنوبی و غربی بلاروس برگزار خواهد شد.

جمهوری ۹.۵ میلیون نفری شوروی سابق که مسکو آن را به عنوان یک کشور حائل در برابر غرب می‌بیند، از جنوب با اوکراین و از غرب با دو کشور عضو ناتو یعنی لهستان و لیتوانی مرزهای مشترک دارد…

Read more

در دوسال کرونایی، ثروت ۱۰ ثروتمند برتر دنیا ۲ برابر شده‌است

در دوسال کرونایی، ثروت ۱۰ ثروتمند برتر دنیا ۲ برابر شده‌است

آکسفام: دارایی‌۱۰ ثروتمند برتر دنیا از ابتدای همه‌گیری کرونا ۲ برابر شده است

طبق نتایج تحقیقات موسسه آکسفام که روز دوشنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ منتشر شده مجموع دارایی‌هایی ۱۰ ثروتمند دنیا به رقم ۱.۵ تریلیون دلار رسیده است. به زبان دیگر این افراد روزانه به‌طور میانگین ۱.۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند. این درحالیست که ویروس کرونا و همه‌گیری کووید ۱۹ موجب شده تا جهان با بی‌سابقه ترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۲۹ به‌این‌سو مواجه باشد.

در حالیکه «به‌لطف» پاندمی و کمک‌های مالی دولت‌ها و بانک‌‌‌های مرکزی هر ۲۶ ساعت یک میلیاردر جدید در دنیا ظهور می‌کند، عدم دسترسی افراد به خدمات بهداشت و سلامت، گرسنگی و تغییرات‌ آب و هوایی در کنار خشونت‌های مبتنی بر جنسیت موجب مرگ روزانه دست‌کم ۲۱ هزار نفر شده است و بر این «نابرابری» که موسسه‌ آکسفام در گزارش خود از آن با تعبیر «خشونت اقتصادی» یاد کرده، افزوده است…

Read more

میزان تجارت جهانی چین از مرز ۶ تریلیون دلار گذشت

میزان تجارت جهانی چین از مرز ۶ تریلیون دلار گذشت

بر اساس آماری که دفتر عمومی گمرک چین منتشر کرد، با وجود تاثیر منفی کووید ۱۹ بر اقتصاد جهانی، تجارت خارجی چین در سالی که گذشت، به رقم بی سابقه ۶.۰۵ تریلیون دلار رسید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از  شبکه تلویزیونی رویترز، لی کوئیون، مدیر مرکز آمار و تحلیل اداره عمومی گمرک چین می‌گوید: واردات و صادرات کلی کالا از چین در سال ۲۰۲۱، به سطحی جدید رسید و برای نخستین بار ارزش آن از شش تریلیون دلارِ آمریکا فراتر رفت. میزان تجارت خارجی چین در سال ۲۰۲۰، از پنج تریلیون دلار آمریکا فراتر رفته بود و همین امر باعث تقویت جایگاه چین، به عنوان اصلی‌ترین کشور تجارت کننده در جهان، شد، اما در سال ۲۰۲۱ این رکورد نیز شکسته شد.

رسیدن به این جایگاه برای چینی‌ها با توجه به این که همه گیری کرونا باعث اخلال در زنجیره تامین شد و وضعیت اقتصادی بغرنجی را برای اقتصاد جهانی رقم زد، تلاشی مضاعف را طلب می‌کرد…

Read more

آمریکا بدهکارترین کشور دنیا با ۳۰ تریلیون دلار

آمریکا بدهکارترین کشور دنیا با ۳۰ تریلیون دلار

بدهی بی‌سابقه نزدیک به ۳۰ تریلیون دلاری دولت آمریکا با بالاترین تورم در ۴۰ سال گذشته

وبسایت خزانه‌داری آمریکا از رکورد بی‌سابقه بدهی دولت فدرال ایالات متحده خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، بدهی دولت فدرال آمریکا از ۲۹.۸ هزار میلیارد فراتر رفته و به مرز ۳۰ هزار میلیارد رسیده است.

طبق گزارش فایننشال آسوشیتدپرس این وزارتخانه اعلام کرده است که کسری بودجه فدرال آمریکا در پایان سال مالی ۲۰۲۱ میلادی به ۲.۷۷ تریلیون دلار رسیده است.

بنیاد اقتصادی پیتر پترسون در این خصوص نوشته است، درک چشم‌انداز اقتصادی چنین بدهی بزرگی کمی دشوار است. این بدهی شامل بدهی‌های عمومی و همچنین بدهی‌های نگهداری شده توسط صندوق‌های اعتماد فدرال و سایر حساب‌های دولتی است. به بیان ساده، این بدهی را می‌توان به عنوان بدهی دولت به دیگران به اضافه بدهی که به خود دارد در نظر گرفت…

Read more

تطمیع جوان ها با پول و ماریجوانا برای تخریب اینجا بلاروس نیست، قزاقستان است

تطمیع جوان ها با پول و ماریجوانا برای تخریب

اینجا بلاروس نیست، قزاقستان است

هرگز اعتراضات خودجوش در قزاقستان وجود نداشته است. پس باید در درجه اول متوجه این موضوع بود. هیچ فعالیت اجتماعی آن گونه که ما از آن صحبت می کنیم وجود ندارد.

مصاحبه: ایوان ژوکوفسکی

اوضاع در قزاقستان همچنان رو به وخامت است و نظراتی مطرح می شود مبنی بر این که این وقایع چیزی جز تلاش برای کودتا نیست. وبسایت«گازیتا» با پیتر میلوسردوف، جامعه شناس اهل روسیه، که چندین سال پیش به دلیل تلاش برای سرنگونی دولت در قزاقستان محکوم شده بود، گفت وگو کرده است. او در این مصاحبه درباره مسائلی همچون اتفاقات رخ داده در قزاقستان، تفاوت های آن با اعتراضات بلاروس، «مامبِت ها» و همچنین تهدیدات علیه جمعیت روس زبان در این کشور توضیح می دهد.

از نظر شما اعتراضات و خشونت ها در آلماتی به صورت خودجوش شروع شده یا سازماندهی شده بودند؟

هرگز اعتراضات خودجوش در قزاقستان وجود نداشته است. پس باید در درجه اول…

Read more

بیانیه هئیت رئیسه حزب کمونیست فدراسیون روسیه

صدای زحمتکشان قزاقستان در مقابل تحریک کنندگان باشیم

بیانیه هئیت رئیسه حزب کمونیست فدراسیون روسیه

قزاقستان روزهای سختی را می گذراند . نارضایتی طولانی توده ها انباشته به خشم به طغیان تبدیل شده است.

جنبش اعتراضی قزاقستان ابعاد مختلفی دارد . هم نارضایتی اجتماعی ، هم اقدامات «ستون پنجم» که جذب فعالیت های تروریستی شده اند. ناسیونالیست ها،  جهاد گرایان اسلام  سلفی وهابیت ، رادیکالهای آشوبگر که در سازمان های غیردولتی متعددی  وجود دارند و توسط غربی ها تغذیه شده اند .و تعدادی از مقامات امنیتی دراوج بی ثبات سازی وآشفتگی به منظورسود جویی و منفعت طرف قبائل را گرفته اند . الیگارشی با استفاده از این نیرو واعتراضات مردمی  برای تقسیم قدرت پا به میدان گذاشت.

قزاقستان با روسیه و تاریخ مشترک قرن ها به یکدیگر پیوند خورده اند ، ما با هم پیروز شدیم . اتحاد جماهیر شوروی را سا ختیم ،و به دستاورد بزرگ اقتصادی واجتماعی افتخار کردیم . ما با هم به ایجاد فرآیندهای ادغام  جامعه اقتصادی اوراسیا ، سازمان همکاری شانگهای،سازمان پیمان امنیت جمعی اتحاد همکاری بستیم.…

Read more

گنادی زیوگانوف درباره رویدادهای قزاقستان: وضعیت قزاقستان باید پوتین را به فکر وا دارد

گنادی زیوگانوف درباره رویدادهای قزاقستان:

وضعیت قزاقستان باید پوتین را به فکر وا دارد  

رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه، گنادی زیوگانوف، در مورد وضعیت قزاقستان خاطرنشان ساخت، اعتراضات توسط خود دولت تحریک شده است که قیمت گاز را دو برابر کرده است.

این اقدام به لایه‌های زیادی از مردم آسیب می رساند، زیرا بیش از 60 درصد از مصرف گاز مایع توسط وسایل نقلیه موتوری استفاده می‌شود. در عین حال، بدیهی است که نارضایتی شهروندان ماهیت گسترده تری دارد. قیمت ها برای همه چیز در حال رشد است، در حالی که دستمزدها پایین است. در مجموع، سرمایه الیگارشی که خود را پس از شوروی تثبیت کرده است، منافع زحمتکشان را در نظر نمی گیرد. همه این عوامل به اعتراضات گسترده منجر شد.

رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه خاطرنشان کرد که "با نگاهی به آنچه در قزاقستان اتفاق می افتد، پوتین را باید به فکر وادارد."

"در روسیه، نیز قیمت ها از حد توان مردم گذشته و تورم واقعی مواد غذایی به 20٪ نزدیک می شود. این…

Read more

اولویت اقتصادی چین در سال ٢٠٢٢

اولویت اقتصادی چین در سال ٢٠٢٢

تجربۀ جالب برای روسیه [و سایر کشورها]

در اوایل ماه دسامبر در جمهوری خلق چین کنفرانس مرکزی سالانه مرسوم در مورد مسائل اقتصادی با حضور شی جین پینگ، رئیس جمهور چین برگزار گردید. بنا به تصمیم آن توسعۀ اقتصادی چین در سال ٢٠٢١ بررسی و سمت و سوی اولویت سیاست‌های اقتصادی آن در سال ٢٠٢٢ تعیین شد.

تصمیمات کنفرانس برای روسیه [و دیگر کشورها] هم به عنوان یک تجربۀ مفید از مدیریت دولتی-سرمایه‌داری اقتصاد و هم به مثابه نمونۀ سیاست مستقل از توصیه‌های نهادهای لیبرالی- پولی غرب نیز جالب است. بخشی از این راه‌حل‌ها در راستای راهبرد بلندمدت محدود کردن تأثیر سرمایه و بازار بر روابط اجتماعی در چارچوب سیاست توزیع عادلانۀ ثروت‌های عمومی هستند.

همانطور که انتظار می‌رفت، رشد اقتصادی چین در سال ٢٠٢١ حتی برغم کاهش رشد اقتصادی در سه ماهه سوم، زمانی که تولید ناخالص داخلی با رشد ٩.۴ درصدی نسبت به سه‌ ماهه‌‌های قبلی کاهش یافته بود، از میزان برنامه‌ریزی شدۀ ۶ درصد فراتر رفت. تولید ناخالص داخلی چین در سه ربع اول ٨.٩ درصد نسبت به سال قبل افزایش…

Read more

پیام سال نو ۲۰۲۲ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

پیام سال نو ۲۰۲۲ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، یکی از بزرگترین تشکل های کارگری در سراسر جهان، به مناسبت فرا رسیدن سال ۲۰۲۱ پیامی خطاب به کارگران جهان منتشر کرده است. ترجمه ی این پیام را در زیر می خوانید:

همکاران عزیز!

سالی دیگر دارد به پایان می رسد. یک سال دیگر به تاریخ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری و جنبش طبقه‌محور جهانی افزوده می‌شود. سالی دیگر ما را به گریه و خنده واداشت، بی اینکه حتی آنی نیک‌بینی خود را به بهترین روزهایی که در آینده، به لطف مبارزه و درک سیاسی استوارمان، برای طبقۀ ما فراخواهد رسید از دست بدهیم.

با یک ارزیابی اجمالی، به روال پایان هر سال، خواهیم دید که برخی چیزها به گونه‌ای یکنواخت تکرار یافته، اما چیزهای نویی نیز متولد می‌شوند که از خوش بینی نسبت به آینده طبقه کارگر و اقشار مردمی سرشارمان می‌کنند.

در سال ۲۰۲۱، ناکارآمدی سیستم موجود در ارائۀ راه حل برای مسائل حیاتی بشریت با شدت بیشتری …

Read more

یک وبگاه عربی جزئیات شمار پایگاه‌ها ونیروهای آمریکایی در عراق را فاش کرد

یک وبگاه عربی جزئیات شمار پایگاه‌ها

ونیروهای آمریکایی در عراق را فاش کرد

یک وبگاه عربی از حضور نیروهای آمریکایی در بیش از ۱۱ پایگاه واقع در شش استان این کشور خبر داد و جزئیاتی از شمار نیروهای رزمی و آموزشی آمریکایی را فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از ۱۹ سال از حضور آمریکا در عراق می‌‌گذرد که در این مدت از اماکن حساس پایتخت، بغداد و استان‌ها بهره برداری کرده و از آن‌ها به عنوان پایگاه‌های نظامی و عملیاتی خود استفاده می‌کند

به نوشته پایگاه خبری «المعلومه»، صحبت در خصوص پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی، مقامات امنیتی و رسمی دولت عراق را آزار می داد، امری نیازمند تلاش برای جستجو و تحقیق از طریق اطلاعاتی بود که منابع مختلفی در اختیار داشتند، بنابراین نتایج قبل از عقب نشینی و آنچه که آمریکا پس از عقب نشینی برای آن آماده کرده، ترسناک بود 

«طارق الربیعی» کارشناس امنیتی، قصد استقرار ۱۵۰۰ سرباز آمریکایی در مرزهای عراق و سوریه را فاش و تصریح کرد: اعلامیه اخیر ناتو …

Read more

ائتلاف چپ برنده انتخابات ریاست جمهوری شیلی شد

ائتلاف چپ برنده انتخابات ریاست جمهوری شیلی شد

با شمارش بیش از ۹۹ درصد آراء، «گابریل بوریک» نامزد جناح چپ و سیاستمدار ۳۵ ساله شیلی با کسب ۵۵.۸۶ درصد آراء در مقابل ۴۴.۱۴ درصد رقیب راستگرای خود، رئیس جمهوری این کشور شد و با این رویداد، آمریکای لاتین، یک گام بزرگ دیگر از آمریکا فاصله گرفت.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری افه اسپانیا، «گابریل بوریک» به عنوان رئیس جمهوری جدید شیلی، عهده دار انتقال کشور به دوران مهمی از تغییرات بزرگ اجتماعی اقتصادی شد تا قانون اساسی در حال آماده سازی را تثبیت کرده و به رویای تحولات اجتماعی وعده داده شده جامه عمل بپوشاند.

با انتخاب بوریک ۳۵ ساله در برابر «آنتونیو خوزه کاست» راستگرای افراطی و مدافع جریان دیکتاتوری پینوشه، شیلی نیز به جمع کشورهای آمریکای لاتین ازجمله آرژانتین، بولیوی، هندوراس، مکزیک و پرو پیوست که در سال های اخیر به جناح چپ گرایش پیدا کرده اند. این تحولات باعث فاصله گرفتن بیش از پیش آمریکای لاتین از واشنگتن شده است…

Read more

ضربه آمریکا به کشورهای دیگر با سلاح آزادی،‌ دموکراسی و حقوق بشر

ضربه آمریکا به کشورهای دیگر با سلاح آزادی،‌ دموکراسی و حقوق بشر

به گزارش رادیو بین المللی چین، مرکز تحقیقات حقوق بشرِ دانشگاه جیلین چین اخیرا گزارشی را با عنوان «مداخله‌های آمریکا در حقوق بشر» منتشر و تاکید کرد ایالات متحده از ارزش‌های اعلامیِ آزادی، دموکراسی و حقوق بشر خود منحرف شده و از این ابزارها به عنوان شعار و سلاح در راستای مداخله در امور داخلی دیگر کشورها استفاده می‌کند و به وقوع فاجعه در آنها می‌انجامد؛‌ اقدامات آمریکا باعث ضربه جدی به مفاهیم آزادی، دموکراسی و حقوق بشر شده که در تمام جهان به عنوان رویاهای زیبا انگاشته می‌شوند.

این گزارش تاکید می‌کند در اوایل دوره استعماری غرب یعنی در قرن نوزدهم، آمریکا از به اصطلاح «صلاحیت قضایی» برای مداخله در امور قضایی کشورهای نیمه مستعمره استفاده می‌کرد. برای مثال آمریکا در سال 1844 دولت سلسله «چینگ» را مجبور به امضای یک توافق نابرابر با عنوان «پیمان صلح و سازش و تجارت بین آمریکا و چین» کرد؛ در دهه 60 میلادی در استقلال آنگولا به بهانه حفاظت از جهان آزاد مداخله کرد که به طور غیرمستقیم منجر به جنگ داخلی 27 ساله در آن کشور شد و میلیون‌ها آنگولایی کشته شدند…

Read more

برای یکپارچگی روسیه و بلاروس محدودیتی نیست!

برای یکپارچگی روسیه و بلاروس محدودیتی وجود ندارد!

رئیس جمهوری بلاروس تاکید کرد، برای ادغام و یکپارچگی روسیه و بلاروس هیچ محدودیتی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در مصاحبه‌ای با شبکه ریانووستی گفت: هیچ فرایندی محدودیتی ندارد. شاید خیلی فلسفی به نظر آید؛ اما همین طور است. هیچ محدودیتی وجود ندارد.

پیشتر روسیه و بلاروس برای ادغام و همکاری اقتصادی ۲۸ پروتکل امضا کردند.

وی همچنین اظهار کرد: روسیه و بلاروس هنوز به ایجاد یک پول واحد نزدیک نشده‌اند. این سطح بالاتری از ادغام و یکپارچگی است. زمانی که به این سطح نزدیک شویم، درباره آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین اشاره کرد که در بین سازمان دهندگان انتقال مهاجران خاورمیانه به مرز بلاروس، اتباع روسی از جمله چچنی‌ها نیز وجود دارند.

لوکاشنکو همچنین گفت: آنگلا مرکل، صدراعظم موقت آلمان در تماسی تلفنی به من وعده داد که اتحادیه اروپا برای …

Read more

به مناسبت شصت سالگی سومین برنامه حزب کمونیست اتحاد شوروی سوسیالیستی

  به مناسبت شصت سالگی سومین برنامه

حزب کمونیست اتحاد شوروی سوسیالیستی

  در آرزوی جامعۀ کمونیستی

  برنامه حزب – این سند پایه ای است که بر مبنای آن فعالیت های حزب که شامل وظایف کوتاه مدت (تاکتیکی) و دراز مدت (استراتژیک) است، تنظیم می گردد.

  در تمامی تاریخ حزب کمونیست اتحاد شوروی چهار برنامه به تصویب رسید: در سالهای 1903، 1919، 1961 و در ماه مارس سال 1986 در کنگرۀ 27 حزب کمونیست اتحاد شوروی سوسیالیستی. در سال 1947 طرح یک برنامه دیگر حزب با شرکت استالین و ژدانف تهیه گردید، اما این طرح در کنگره های حزب بررسی و تصویب نشد.

  فکر می کنم همه با این موافق باشند که طرح ریزی برنامه حزب هر بار احتیاج به کار جدی تئوریک  با در نظر گرفتن تجارب کسب شده دارد. در این رابطه، مهم است به یاد بیاوریم که و.ا.لنین که تحت رهبری او برنامه های اول و دوم حزب طرح ریزی و تصویب شد، با این مهم چگونه بر خورد می کرد.

  و. ا. لنین در هشتمین کنگره حزب کمونیست روسیه (بلشویک) در سال 1919 که دومین برنا…

Read more

زمان عدالت!

زمان عدالت!

هیچ نظامی بدون عدالت دوام  نخواهد آورد!

سیاستمداران غرب وضعیت پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان را منحصرا از منظر فرصت طلبی در بازه زمان و در  محدوده جغرافیایی می نگرند. شگفت انگیز اینکه گویا پدیده مهاجرت وجود نداشت با وقاحت چنین القاء می کنند که، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوربلاروس مسبب بی نظمی است و جرئت کرد زندگی مسالمت آمیز وآرام غربی ها را مختل سازد.

نویسنده: پروفسور لو- کریشتاپوویچ، فیلسوف، دکترای علوم فلسفه:

فریسیان سیاسی غرب وحامیان آنان در فضای پس از اتحاد شوروی وضعیت مرز بلاروس و لهستان را ابتذال می دانند. همانطور که سیاستمدار مشهور روسی یوری آفونین ( معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه- م )  دربیانیه اشاره کرد، در توصیف غربی ها هیچ واقعیت و اسطوره ای وجود ندارد. درجه هیستری که توسط لهستان و اتحادیه اروپا متورم شده است مطلقاً با معضلات جهانی مطابقت ندارد. چند هزار مهاجر در مرز بلاروس و لهستان به سر می‌برند، در حالی که سالانه صدها هزار پناهجو از طریق اسپانیا، ایتالیا و یونان وارد اتحادیه اروپا می‌شوند. بیشترین جریان پناهجویان به اتحادیه اروپا از اسپانیا می گذرد. چرا غرب اسپانیا را تحریم نمی کند، چرا کسی آن را به واردات عمدی مهاجر متهم نمی کند؟ این بیانیه سیاستمدار روسی کاملاً منصفانه است…

Read more

بیانیه مشترک پوتین، علی‌اف و پاشینیان

بیانیه مشترک پوتین، علی‌اف و پاشینیان

 ما با جزئیات زیادی در مورد مسائل اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی صحبت کردیم و مهمتر از همه، به عنوان اولین گام، در مورد رفع انسداد کریدورهای حمل و نقل صحبت کردیم. این موضوع درباره راه آهن و ارتباطات جاده ای نیز صدق می کند.

رئیس جمهور روسیه، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور آذربایجان پس از دیدار سه جانبه، بیانیه مشترکی صادر کردند.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بیانیه مشترکی درباره نتایج مذاکرات سه جانبه امروز در سوچی صادر کردند.

در بیانیه مشترک در پایان نشست سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و آذربایجان گفته شده است: ما توافق کردیم که تلاش‌های مشترک با هدف تسریع راه ‌حل های ممکن برای مسائل باقی‌مانده از بیانیه‌های 9 نوامبر 2020 و 11 ژانویه 2021 افزایش دهیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این خصوص گفت: در پای…

Read more

در پیمان آب‌و‌هوایی گلاسکو چه آمده است؟

در پیمان آب‌ و‌هوایی گلاسکو چه آمده است؟

و چه چیزهایی در آن نیست که باید باشد؟

مذاکرات آب‌و‌هوایی سازمان ملل متحد موسوم به کاپ۲۶ (COP26)، پس از دو هفته و با انتشار «پیمان آب‌و‌هوایی گلاسکو» در روز شنبه ۱۳ نوامبر [۲۲ آبان]، یک روز دیرتر از برنامهٔ تعیین‌شده، پایان یافت. این پیمان نکات منفی و مثبتی داشت، و توافق بر سر آن، از فراز و نشیب‌های زیادی گذشت. در اینجا مروری می‌کنیم بر خلاصه‌ای کوتاه از آنچه اتفاق افتاد.

از حذف تا کاهش

در هفتهٔ اول نشست سران در کاپ۲۶، توافق ۲۳ شرکت‌کننده در مذاکرات برای حذف کامل زغال‌سنگ اعلام شد. در پیش‌نویس متن «پیمان آب‌وهوایی» از کشورها خواسته شده بود که «حذف مرحله‌یی و کامل زغال‌سنگ و یارانه‌های سوخت‌های فسیلی را تسریع کنند

سپس، در روز شنبه ۱۳ نوامبر [۲۲ آبان]، در حالی که نمایندگان برای شرکت در آخرین جلسه می‌رفتند که قرار بود پیمان در آن تصویب شود، جنجال بالا گرفت. بیشتر سروصداها در وقت استراحت در میانهٔ گفت‌وگوها بلند شد. آلوک شارما، رئیس دوره‌یی کاپ…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس!

حزب کمونیست نگرانی عمیق خود را به وضعیت فعلی در مرزهای غربی بلاروس ابراز می دارد.

بیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس!

دولت های همسایه با اتکا به حمایت متصدیان در واشنگتن و بروکسل، مسیر رویارویی با بلاروس را آغاز کرده اند. دلیل تشدید تنش، وضعیت ایجاد شده توسط ورشو در مرز دولتی دو کشور است.

اقدامات خصمانه لهستان در میان کشورهای بالتیک، در ایالات متحده و اتحادیه اروپا و متأسفانه در اوکراین مورد حمایت قرار گرفت.

تمام تلاش ها ی رسمی برای متهم ساختن مینسک و مسکو برای ایجاد بحران مهاجرت در مرزهای اتحادیه اروپا ، بی اساس است. جمهوری بلاروس هرگز اقدام به تحریک حوادث مرزی نکرد و قصد ندارد، بنابراین، قاطعانه چنین اقدامات تحریک آمیزی را رد می کند.

در این راستا، لازم به ذکر است  تمامی مسئولیت در شرایط کنونی کاملاً بر عهده ایالات متحده آمریکا و متحدان ناتوی آن از جمله جمهوری لهستان است. این جمهوری بلاروس نبود که کشتارهای خونین در عراق و افغانستان، لیبی و سوریه  را به راه انداخت. این جمهوری بلاروس نبود که اقتصاد و زیرساخت های اجتماعی این کشورها را…

Read more

نشست اقلیمی سازمان ملل: تلاش برای فرار از بدترین سناریو

نشست اقلیمی سازمان ملل: تلاش برای فرار از بدترین سناریو

گزارشگر ویژه سازمان ملل سال ۲۰۱۹ درباره عواقب بدترین سناریوی تغییرات اقلیمی چنین هشدار داده بود: جهان به «آپارتاید اقلیمی» دچار خواهد شد. آیا دولت‌ها و شرکت‌ها در نشست بیست‌و‌ششم برای جلوگیری از وقوع آپارتاید اقلیمی بالاخره دست به کار خواهند شد؟

بیست‌و‌ششمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP26) از ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر در گلاسکو، اسکاتلند به میزبانی بریتانیا برگزار می‌شود.

نشست بیست‌و‌ششم نشستی تاریخی و پراهمیت است. آثار تغییرات اقلیمی در سرتاسر جهان آشکار شده و کشورهای ثروتمند و فقیر، توسعه‌یافته و درحال توسعه، همه را درگیر کرده است. با وجود این، در سلسله‌مراتب قدرت و ثروت و جنسیت، این فرودستان هستند که بیش از همه در برابر تغییرات اقلیمی آسیب خواهند دید.

به گزارش امین درودگر: در نشست بیست‌و‌ششم، کشورها تعهدات جدید و به‌روز‌شده خود برای مقابله با گرمایش زمین را ارائه خواهند کرد. شرکت‌های چندملیتی، دیگر مرجع…

Read more

جمهوری آذربایجان سالگرد پیروزی جنگ قره باغ را جشن گرفت

جمهوری آذربایجان سالگرد پیروزی جنگ قره باغ را جشن گرفت

مردم جمهوری آذربایجان روز 8 نوامبر را بعنوان روز پیروزی (ظفر) در سراسر جمهوری بویژه در شهر باکو و شهر آزاد شده شوشا جشن گرفتند. یک سال پیش جمهوری آذربایجان موفق شد بخش بزرگی از منطقه قره باغ را که سی سال در اشغال ارمنستان بود آزاد کند. در یک سال گذشته پاک سازی از مین و مواد انفجاری و بازسازی شهرها، روستاها، جاده ها و ... تخریب شده در دستور کار مسئولین این کشور قرارگرفته است.

به گزارش خبرگزاری های محلی  روند بازسازی اراضی آزادشده با سرعت ادامه دارد. طبق همین اخبار چندی پیش فرودگاه بین المللی شهر فضولی به عنوان نخستین پروژه بزرگ در این منطقه افتتاح شد.

کلنگ احداث فرودگاه بین المللی فضولی 14 ژانویه سال جاری توسط الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان بر زمین زده شد و این پروژه بزرگ طی تنها 8 ماه ساخته شد.

فرودگاه بین المللی فضولی 26 اکتبر با حضور الهام علی‌اف و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آذربایجان و ترکیه افتتاح شد. هم اکنون …

Read more

20 blog posts