header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

پیش بینی دوازده استراتژیست جهانی از تاثیرگذاری کرونا بر تحولات آنی جهان

پیش بینی دوازده استراتژیست جهانی

از تاثیرگذاری کرونا بر تحولات آنی جهان

ترجمه و‌ خلاصه:سعید جعفری

 فارن پالسی از ۱۲ متفکر برجسته خواسته است تا پیش‌بینی کنند کرونا چگونه بر روابط سیاسی و اقتصادی جهان تاثیر خواهد گذاشت.

خلاصه‌ای از نظرات:

‏استیون والت:

قدرت گیری ناسیونالیسم، کمرنگ‌تر شدن گلوبالیسم و تضعیف بازار آزاد.

رابین نیلبت، رئیس چتم هاس:

پایان جهانی‌شدن، کرونا می‌تواند کمرِ  جهانی‌سازی اقتصادی را بشکند.

‏محبوبانی، موسسه پژوهشی آسیا- سنگاپور:

تسریع روندِ عبور از جهانی شدنِ آمریکایی.

جان ایکنبری، استاد پرینستون:

قدرت‌گیری چین، ناسیونالیست‌ها و حتی انترناسیونالیست‌های لیبرال، تقویت ناسیونالیسم، شدت‌گیری رقابت میان قدرت‌های بزرگ و جداشدن استراتژیک

‏شانون اونیل:عضو شورای روابط خارجی آمریکا:

تضعیف اصول اساسی تولید جهانی،  کوچکتر شدن شرکت‌های زنجیره‌ای در جهان.

شیوشانکار، دانشگاه ملی سنگا…

Read more

جهان باید منتظر چه تحولاتی باشد؟

جهان باید منتظر چه تحولاتی باشد؟

از چند ماه پیش جهان وارد آخرین سال از دهه دوم قرن بیست و یکم شد و اکنون کارشناسان از اتفاقات پیش روی کره زمین طی ۱۰ سال بعد از آن سخن می‌گویند.

به گزارش اعتمادآنلاین، موسسه تحقیقات ماساچوست آمریکا در پایگاه اطلاع‌رسانی خود ۹ رخداد را برای سال ۲۰۳۰ پیش‌بینی کرده است که این پیشامدها عبارت‌اند از:

۱- تغییرات جمعیتی

همزمان با فرا رسیدن ۲۰۳۰ بیش از یک میلیارد نفر ۶۵ سالگی را می‌گذرانند و مردم عمر بیشتری خواهند کرد.

۲- بحران محیط‌زیستی

مشکلات کشورهای جهان در چارچوب برقراری توازن بین الزامات بلندمدت محیط‌زیستی و نیازهای اقتصادی کوتاه‌مدت همچنان ادامه خواهد یافت.

۳- مشکل آب

آب به یکی از منابع کمیاب تبدیل خواهد شد، این مساله مشکلات عدیده‌ای را برای بسیاری از شهرهای جهان رقم خواهد زد و اغلب مردم از کمبود آب رنج خواهند برد.

۴- توسعه فنی

با فرا رسیدن سال ۲۰۳۰، خواهیم دید که سطح هوش مصنوعی به سط…

Read more

آیا کوبای سوسیالیستی می‌تواند جهان را از کرونا نجات دهد؟

آیا کوبای سوسیالیستی می‌تواند جهان را از کرونا نجات دهد؟

پزشکان کوبایی در خط مقدم قرار دارند، تا جایی که آنها همواره توسط حکومت‌شان برای مقابله با شرایط اضطراری سلامت به سراسر جهان اعزام شده‌اند.

کوبا که پنجاه سال زیر تحریم‌ ظالمانه غرب بود حالا برای نجات کشورهایی آمده که این سالها همدست ظلم آمریکا بودند. چه افتخار آفرین است دیدن میراث پزشکی درجه یکی که انقلاب کوبا و فرمانده کاستروی بزرگ بوجود آوردند.

به گزارش افکارنیوز، در حالی که اولین آزمایش بالینی در مورد واکسن ویروس کرونا امروز در ایالات متحده شروع شد، کوبا ممکن است از هم اکنون به دارویی موفقیت‌آمیز با قابلیت معالجه کوید ۱۹ دست یافته باشد.

 جهان غرب در به‌رسمیت شناختن ظرفیت این کشور کوچک کارائیب برای مقابله با بزرگ‌ترین چالشی که جهان با آن مواجه است، کند عمل کرده است.

 این تقریبا معجزه است که کوبا فقط ۴ مورد جدی عفونت فعال ناشی از کرونا دارد. این بیماران شامل …

Read more

میلیاردها نفرامکانات لازم برای شستن دست‌ها با صابون را ندارند

یونیسف مارس 24, 2020

 میلیاردها نفرامکانات لازم برای شستن دست‌ها با صابون را ندارند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می گوید میلیاردها نفر در سراسر جهان امکانات لازم برای شستن دست‌هایشان با صابون را که برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ ضروری است، در اختیار ندارند.

یونیسف روز سه شنبه با اعلام این هشدار گفت که تنها ۳ نفر از هر ۵ نفر در سراسر جهان به امکانات اولیه برای شستن دست‌هایشان دسترسی دارند.

در شرایطی که شیوع جهانی ویروس کرونا همچنان با قدرت ادامه دارد، یونیسف خواستار تلاش‌های بیشتر جهانی برای فراهم کردن دسترسی به امکانات اولیه شستشوی دست‌ها در سراسر جهان بعنوان امکانات ضروری برای سلامت عمومی شده است.

مدیر برنامه های یونیسف با اشاره به اینکه شستن دست‌ها با صابون برای حفاظت از خود و دیگران از ابتلا به ویروس کرونا ضروری است گفته است که یونیسف لازم می‌داند که علی رغم اینکه راهی طولانی برای دسترسی همه مردم به امکانات اولیه شستن‌ دست‌ها وجود دارد، هشدارهایشان را تکرار کند…

Read more

مقابله با کرونا از زبان یک کارشناس آلمانی

مقابله با کرونا از زبان یک کارشناس آلمانی

نکات مهمی در باره مقابله با کرونا از برلین!

دکتر "دروستن" ،رئیس بخش ویروس شناسی بیمارستان شریته برلین و پرفسور دانشگاه،در مصاحبه دیروز و امروزش با رادیوی شمال میگوید علت اینکه مردم بر اثر کرونا میمیرند، خطرناک بودن این بیماری نیست. نبودن امکانات است. امکانات حتی در جوامع پیشرفته و مدرن هم کم است. چون هیچ دولتی نرفته از قبل برای یک روز مبادایی که پاندمی رخ میدهد، هزار تا بیمارستان بسازد. در ثانی سنگی که با برداشتنش سیاست های صرفه جویی اقتصادی اتخاذ و باعث کاهش تعداد پرسنل بیمارستانها شد، الان روی پای جامعه افتاده است. شما نمیتوانید وقتی حالتان خوب بود و به نفع شما نبود پرستارها را بیکار کنید، الان جادو کنید و خیل پرستار پیدا کنید. نمیشود. جامعه امکانات ندارد.

ایشان میگوید البته هشتاد درصد مردم این بیماری را میگیرند و رد میکنند. برای بیست درصد بقیه هم فقط سه تا چهار درصد به دلیل نبودن امکانات میمیرند نه صرفن به دلیل کهولت سن و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن.اگر این بیماری …

Read more

مجموعه صنعتی پزشکی و ویروس کرونا

مجموعه صنعتی پزشکی و ویروس کرونا

ویدیاژار دیت - برگردان : هاتف رحمانی

به ما می گویند در صورت بیماری دست هایمان را( به مدت 20 ثانیه) بشوییم و خودمان را قرنطینه کنیم. اما اگر شما نتوانید این کارها را انجام دهید چه ؟ یک میلیارد نفر در زاغه ها یا شهرک های غیر عادی زندگی می کنند که برای نیازهای اساسی – گذشته از ارزش 20 ثانیه شستشو- کمبود آب دارند و در فضای محدود و اتاق های اغلب مشترک زندگی می کنند. آنی ویکینسون پژوهشگر ما خاطر نشان می کند که با این حال  گفتگو در باره آسیب پذیری در این عرصه ها به صورت شگفت انگیزی غایب بوده است.

کارشناسان خاطر نشان می کنند مجموعه صنعتی پزشکی که سیاست های سلامتی را دیکته می کند امروز در معرض گسترش ویروس کرونا قرار گرفته است.

کارشناسان می گویند، این مجموعه( صنعتی - دارویی)، شاغلان پزشکی و مردم باید به پذیرند که سلامتی صرفا مسئله یک فرد بیمار، دکتر، و بیمارستان نیست. مسائل گسترده اجتماعی اقتصادی و محیط زیستی که روی سلامتی تاثیر می گذارند وجود دارند که آن مسائل نادیده گرفته می شوند.…

Read more

بمناسبت 150مین سالگرد تولد ولادمیر ایلیچ لنین

بمناسبت 150مین سالگرد تولد ولادمیر ایلیچ لنین

ن . ن نیکتچوک، مسئول کمیته مرکزی «روسو»

درس های لنینی

سال 2020 سالگردهای زیادی در خود دارد.75 مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم، 100 مین سالگرد تشکیل سازمانهای منطقه ای کامسامول، 100 مین سال اولین برنامه الکتریکی کردن کشور، 100 مین سال پایان تجاوزات نظامی و جنگ داخلی و 200 مین سالگرد تولد یکی از بنیانگذاران مارکسیسم، دوست و هوادار کارل مارکس، یعنی ف. انگلس است. تاریخ ما مملو از حوادث مهم است که نباید فراموش کرد.

اما در این سلسه سالگردها، برای ما کمونیست ها، یکی از با اهمیت ترین آنها، تولد متفکر بزرگ و انقلابی قرن بیستم است. اهمیت و معنای این حادثه فقط مربوط به بهار 1870 نیست، بلکه در چشم انداز رشد جنبش کمونیستی ما در راستای بر پایی مجدد سوسیالیسم قرن بیست یکم  در روسیه ودر کل جهان است.

سالگردهایی که ما در بالا به آن اشاره کردیم، از لحاظ مقیاس متفاوت هستند، اما همه آنها به نحوی از انحا با لنین، با پیروزی امر لنین کبیر، در پیوند است. ی . و . استالین حق داشت، که می گفت: «لن…

Read more

کرونا و «دوازده میمون»

کرونا و «دوازده میمون»

مسئولان روسی تاکید می کنند که آمریکایی ها از ترس ناتوانی در کنترل پیشرفت اقتصادی چین، این ضربه را به آن وارد آوردند. در حاشیه این اظهارات، روس ها خاطر نشان می کنند که یک کادر علمی وابسته به ترامپ در سوئیس حضور دارند که شروع به فروش داروی ویروس جدید کرده و از این طریق، میلیاردها دلار به دست آورده اند!

العرب نوشت: این روزها، نگرانی از گسترش ویروس کرونا، همه جا را فراگرفته است و با شیوع آن در کشورهای مختلف، سوالات مختلفی در مورد نظریه توطئه و اختراع ویروس، مطرح می شود.

 در ادامه این مطلب آمده است: از همان ابتدا، ایالات متحده مظنون اصلی شیوع ویروس کرونا در چارچوب جنگ اقتصادی با چین بود، به این بهانه که اقتصاد چین در حال غلبه بر اقتصاد آمریکاست. در اغاز، اورلی لیفی، عضو کنیسه اسرائیلی از حزب لیکود، در این باره صحبت کرده و تصریح نمود که آمریکایی ها شهر ووهان چین را برای انتشار ویروس جدید انتخاب کرده اند؛ چرا که در این شهر، یک پژوهشکده برای مطالعه روی ویروسها وجود دارد. این انتخاب آمریکا نشان می دهد که کرونا بعنوان یک سلاح در جنگی بیولوژیکی منتشر شده است.…

Read more

جدیدترین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس

جدیدترین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO)

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس

سازمان بهداشت جهانی (WHO) از شروع همه‌گیری ویروس کرونا دستورالعمل‌هایی در جهت کاهش احتمال ابتلا به این بیماری صادر کرده است. تازه‌ترین دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی این سازمان جهانی برای پیشگیری از کرونا به شرح زیر است:

۱- ویروس کرونا از پوست سالم رد نمی‌شود و تا ده دقیقه روی پوست زنده باقی می‌ماند؛ پس اگر دستکش ندارید نگران نباشید؛ فقط نباید دست‌های خود را به بینی و دهان خود بزنید.

۲- توجه داشته باشید که ویروس کرونا در سطوح پارچه‌ای ۶ الی ۱۲ ساعت و سطوح فلزی ۱۲ الی ۲۰ ساعت و استیل تا ۲۰ روز زنده است.

۳- این ویروس تا منفی ۶۰ درجه سانتیگراد زیر صفر زنده می‌ماند، ولی در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد از بین می‌رود؛ پس بهتر است شستشوها و نظافت‌ها را با آب گرم انجام داد.

۴- کرونا ویروس با آب گرم و مواد شوینده خانگی از بین می‌رود.

Read more

توافقنامه امریکا وطالبان هاتف صلح است ویاعامل بغرنجی اوضاع؟

توافقنامه امریکا وطالبان هاتف صلح است ویاعامل بغرنجی اوضاع؟

اسدالله کشتمند

 با توجه به موافقتنامه امضا شده اخیر بين آمريكا و طالبان از آقای اسدالله کشتمند در مقام يك سياستمدار مترقی، دمکرات و مطلع خواستیم تحليل خود را در این مورد، در قالب مقاله اى براى انديشه نو بنويسند. آقای کشتمند از جمله سياستمداران دولت ترقيخواه و دموكرات افغانستان قبل از غلبه نيروهاى اسلامگرا ارتجاعى بودند. علاوه بر مسئولیتهای ایشان در کمیته مرکزی حزب دمکراتیک خلق افعانستان در دورهٔ حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان، رفیق همچنین در مقام سفیر کشورش در مجارستان، اتیوپی، و ایران انجام وظیفه کرده است و تجربه‌های ارزنده‌ای در دیپلماسی منطقه دارد. با تشکر از زحمت و تحلیل ارزنده ایشان خوانندگان محترم سایت اندیشه نو را به خواندن این مطلب وزین دعوت میکنیم.

بعدازسروصداهای زیاد تبلیغاتی وپنهانکاری های نه چندان ضروری بالاخره موافقتنامه ای بین طالبان و«زلمی خلیل زاد» که بنام مذاکره کننده امریکائی یاد میشود به امضا…

Read more

در جستجوی یک راز!*

در جستجوی یک راز!*

 برگردان: بهروز مطلب زاده

در تاریخ 9 آوگوست 1928 ازمجسمه یاد بود جمهوریت درمیدان تقسیم شهراستانبول، پرده برداری شد. به سخن دیگر، اکنون ازعمرنماد ویا بنای یاد بود جمهوریت ترکیه، یا آنچه که امروزه ما آن را به عنوان مجسمه میدان تقسیم استانبول می شناسیم  92 سال می گذرد.

آیا شما از« راز » نهانِ این پیکره معروف وتاریخی چیزی می دانید؟. البته، «شاید» بعضی ازشما، چیزهائی دراین باره شنیده باشید. می گویم شاید، زیرا تاهمین دیروز، کسی ازاین « راز » سربه مهراطلاعی نداشت. خوب، طبیعی است، ازکجا باید می دانستند؟.

من هم نمی دانستم، وبرای اینکه مطمئن شوم، به تحقیق و جستجو پرداختم. با خودم گفتم، «ببینم آیا کسی چیزی درباره این « راز»  نوشته است؟». 

درمیان مجموعه نشریات و اسناد تاریخی موجود درآرشیوم، همه اخبار ومقالات مربوط به بنای یاد بود میدان تقسیم را خواندم.

«شوکت رادو»، صاحب «مجموعه تاریخ وادبیات»، درشماره مربوط به آوگوست سال 1979   خود، مطلبی با عنوان «…

Read more

گسترش همکاری های راهبردی میان آذربایجان و ترکیه!

گسترش همکاری های راهبردی میان آذربایجان و ترکیه!

اسناد همکاری امضا شده در جریان سفر رییس جمهوری ترکیه و بخصوص توافقنامه همکاری های بازرگانی به تقویت روابط فیمابین جمهوری آذربایجان و ترکیه کمک خواهد کرد .

 " رجب طیب اردوغان "رییس جمهوری ترکیه در سفر روز سه شنبه به جمهوری آذربایجان بررسی همکاری های راهبردی دو کشور را در دستور کار قرار داد.

  رییس جمهوری ترکیه در این سفر با " الهام علی اف " همتای آذربایجانی دیدار و در هشتمین اجلاس همکاری های راهبردی دو کشور شرکت کرد .

  به گزارش ایرنا، اردوغان که در راس هیات سیاسی و اقتصادی برای سفر یک روزه وارد باکو شده است ،  دراین اجلاس خواستار افزایش حجم گردش تجاری دو کشور از ۴.۵ میلیارد دلار فعلی تا ۱۵ میلیارد دلار شد .

  وی همچنین همکاری های ترکیه و جمهوری آذربایجان در زمینه اجرای برخی طرح های اقتصادی منطقه ای از جمله خط ریلی باکو – تفلیس – قارص و خط لوله گازی ترانس آنادولی (تاناپ ) برای انتقال گاز طبیعی جمهوری آربایجان به  اروپا را یادآورشد…

Read more

آیا وحشت ویروس کرونا ما را به روز های قرنطینه های نژاد پرستی بر می گرداند؟

آیا وحشت ویروس کرونا

ما را به روز های قرنطینه های نژاد پرستی بر می گرداند؟

نویسنده: ساشا ابرامسکی/ مترجم هاتف رحمانی

وحشت جهانی نسبت به شیوع ویروس کرونا تشدید می شود ، ایالات متحده و کشورهای بسیار دیگری مسافرت ملیت های چینی و نیز ملیت های خارجی را که اخیرا در چین بوده اند به طور کامل ممنوع و قرنطینه انبوه شهروندانی را که از بخش آلوده چین باز می گردند به اجرا گذاشته اند.

این جمعه کویت محدویت سفر به ایران را اعلام کرد. اسرائیل ورود اهالی کره جنوبی را به کشور ممنوع کرد. کره شمالی قرنطینه تمام خارجی های ساکن در کشور راآغاز کرد. با این حال، اعتراض کنندگان خشن اکرایینی تلاش کردند تا از بازگشت اکرایینی ها یی که از استان ووهان چین بازگشته بودند از ترس امکان گسترش بیماری در داخل اکرائین نیز جلوگیری کنند. و شهرهایی در کالیفرنیا از بستن تاسیسات قرنطینه در محله هایشان شکایت کردند.

اکنون نقاط (آلوده به) ویروس در سراسر جهان در حال شعله ور شدن است،…

Read more

جنگ بی‌پایان: یک بنگاه ناموفق (اما سودرسان)

جنگ بی‌پایان: یک بنگاه ناموفق (اما سودرسان)

نویسنده: لارنس ویلکرسون، سرهنگ بازنشستۀ ارتش امریکا

مترجم: یوسف نوری‌زاده

سقوط دولت لیبی پیامدهایی در سرتاسر منطقه داشته که به جابجایی جمعیت و هجوم سلاح به منطقه با بی‌ثبات‌سازیِ سایر کشورهای آفریقای شمالی همراه بوده است.” این بیانیه را اخیراً خبرگزاری سایت “گروه سوفان[1] تحت عنوان “جنگ بر سر دستیابی به منابع انرژی لیبی (در روز بیست و چهارم ژانویه) صادر کرد.

    باراک اوباما، گوش می‌کنی؟

    اوباما در دهم سپتامبر 2015 به من و به چند نفر دیگر که در تالار روزولتِ کاخ سفید، تقریباً هفت سال بعد از شروع به ریاست جمهوری‌اش جمع شده بودیم، گفت: “در این شهر[واشنگتن] نسبت به جنگ تعصب خاصی هست.” آن موقع فکر می‌کردم که دارد شخصاً به اشتباه هولناکی که با ملحق شدن به مداخله در لیبی در سال 2011 مرتکب شده بود فکر می‌کند؛ یعنی ظاهراً اجرای همان قطعنامۀ 1973 شورای امنیت سازمان ملل.

Read more

جستاری در بازشناسی 'حق مهاجرت'

جستاری در بازشناسی 'حق مهاجرت'

ناصر کرمی اقلیم‌شناس

۲۱ ژانویه گذشته کمیته حقوق بشر سازمان ملل "پناهجویی اقلیمی" را به عنوان یکی از انواع حقوق پناهندگی به رسمیت شناخت. طبق این مصوبه ساکنان مناطقی که به واسطه تغییرات یا سختار (اکستریم) های اقلیمی دچار زیان های جبران ناپذیر شده اند حق دارند با ترک زادبوم از مناطقی دیگر تقاضای پناهندگی کنند. اما سرزمین های مقصد تا چه حد ملزم به پذیرش این تقاضا هستند؟ این نکته به ویژه با توجه به وجه اقلیمی آن بازاندیشی در مفهوم "حق مهاجرت" را بایسته درنگ می کند.

نخست از آن جهت که معلوم نیست چنان مصوبه ای بر بنیاد کدام قاعده حقوقی استوار است. واقعیت این است که آنقدر که "حقوق مهاجران" تحت توجه بوده موضوع "حق مهاجرت" چندان مورد بررسی قرار نگرفته است. اساسا می توان مدعی شد چنین حقی وجود ندارد. توافق برای "پذیرش موقت پناهندگان" به معنای حق مهاجرت نیست. اگر چه در عمل هم چنین توافقی چندان پشتوانه و الزام اجرایی و حقوقی محکمی ندارد. مضاف بر آنکه پناهندگی شکلی از کوچ است: می رود که برگردد، قصد برگشت دارد از ابتدا. در حالی که مهاجرت به معنای ترک سکونتگاه است بی هیچ قصد یا برنامه ای برای بازگشت. می رود و می داند که احتمالا هرگز بازنخواهد گشت…

Read more

پیآمد های بحران ادلب در منطقه

پیآمد های بحران ادلب در منطقه

دکتر محمد حسین یحیایی

سال ها است که منطقه خاورمیانه دستخوش تغییر و تحول است، با پایان دوران استعمار و فروپاشی امپراتوری ها، در برخی از مناطق خاورمیانه که سرشار از معادن انرژی ( بیشتر فسیلی ) بود خاندان ها با همکاری نیرو های امپریالیستی بر قدرت سیاسی و اداری تکیه کرده، نظام موروثی خود را برپا کردند، همسو با آن جغرافیای سیاسی و مرز ها هم بگونه ای شکل گرفت ( نقشه سایکس/ پیکو ) که هر موقع اراده کردند و شرایط را به سود خود تشخیص دادند، در دو سوی مرز آشوب برپا کنند و جنگ برپا سازند، همزمان رژیم های شکل گرفته در منطقه برای پایداری خود با ارتجاع ریشه دار درهم آمیختند نا موقعیت و موضع خود را تقویت کنند.

درآمد های هنگفت نفتی از اوایل دهه هفتاد میلادی تغییرات مهمی در ساختار اقتصادی و در پی آن اجتماعی و فرهنگی منطقه بوجود آورد، ده ها هزار تحصیل کرده در کشور های اروپایی و آمریکای شمالی به منطقه برگشته در کادرهای بوروکراسی، مدیریتی و دانشگاهی قرار گرفتند که دیگر خواهان استمرار نظام کهن، فرسوده، ارتجاعی و استبدادی نبودند در نتیجه بحران ساختاری و مقاومت جان سخت س…

Read more

کنفرانس مطبوعاتی رهبر حزب کمونیست روسیه فدراتیو در رابطه با اصلاح قانون اساسی روسیه!

کنفرانس مطبوعاتی رهبر حزب کمونیست روسیه فدراتیو

در رابطه با اصلاح قانون اساسی روسیه!  

11 فوریه 2020

«ما اصلاح جدی قانون اساسی را پیشنهاد می کنیم!»

کنفرانس مطبوعاتی را رهبر حزب کمونیست گ. آ. زیوگانف با مراجعه به روزنامه نگاران چنین آغاز کرد:

«ما به خوبی درک می کنیم که اکنون کشور در وضعیت ویژه ای قرار دارد. ما قبلا درخواست استعفای دولت و تغییر خط مشی دولت را ارائه داده ایم. دولت استعفا داد، اما خط مشی همان خط مشی سابق است. ما اصرار داشتیم که دولت جدید مورد اعتماد مردم باشد، و این دولت، با در نظر گرفتن نظرات و پیشنهادات تمامی فراکسیونهای مجلس دوما شکل گیرد. اما رئیس جمهور از قبول این پیشنهاد سرباز زد. هرچند که در مفاد اصلاحی قانون اساسی پیشنهادی رئیس جمهور، این مسئله که ترکیب دولت با توافق مجلس دوما شکل گیرد، وجود دارد.»

برای اصلاح قانون اساسی حزب ما اصلاحیه 15 ماده ای پیشنهاد داده است که در بیش از 3 میلیون نسخه چاپ و پخش گردیده است.…

Read more

شکاف اروپا و واشنگتن در مونیخ عمیق‌تر شد

شکاف اروپا و واشنگتن در مونیخ عمیق‌تر شد

شبکه سی‌جی‌تی‌ان چین در مطلبی، کلیدی‌ترین دستاورد کنفرانس امنیتی مونیخ را انتقاد از یکجانبه‌گرایی آمریکا و آمادگی اروپا برای دستیابی به صلح جهانی بدون اتکا به واشنگتن اعلام کرده است.

این رسانه انگلیسی‌زبان چینی در مطلبی با عنوان «سه پیشرفت اساسی کنفرانس امنیتی مونیخ» نوشت:‌ در پی سال‌ها تشدید تحرکات، افزایش درگیری‌های منطقه‌ای و تلاش مشترک برای صلح، رئیسان جمهوری، نخست وزیران و نمایندگان ارشد بیش از ۴۰ کشور جهان برای شرکت در کنفرانس سالانه امنیتی در مونیخ گردهم آمدند. اما سه دستاورد اساسی این کنفرانس منجر به اقداماتی شد که شاید مهمترین آن، اتحادیه امنیتی و دفاعی اروپا بود.

در این کنفرانس در حالی که روابط اروپا با آمریکا در حال تغییر است، آلمان بر لزوم اتحاد امنیتی و دفاعی اروپا با هدف تشویق به ابتکار عمل بیشتر در مورد صلح جهانی تأکید کرد.

« فرانک والتر اشتاین مایر » رئیس جمهوری …

Read more

جناح کلینتون هر کاری خواهند کرد که ماشین سندرز را متوقف کنند

جناح کلینتون هر کاری خواهند کرد که ماشین سندرز را متوقف کنند

آیا برنی سندرز هم به سرنوشت جرج مک گاورن دچار خواهد شد؟

رابرت شیر/ استرتژیک کالچر

در سال ۱۹۷۲، در اوج جنگ ویتنام، جرج مک گاورن سناتور ایالت داکوتای جنوبی نامزد حزب دمکرات برای ریاست جمهوری بود، او به شدت مخالف جنگ ویتنام و جناح چپ حزب دمکرات را رهبری می کرد. دمکرات‌های محافظه کار، و آنهایی که طرفدار جنگ ویتنام بودند (لیندون جانسون دمکرات بود که جنگ ویتنام را تشدید کرد و در دوره او 50 هزار نیرو در جنگ ویتنام حضور داشت) به شدت مخالف مک گاورن بودند.

در آغاز انتخابات مقدماتی ادموند ماسکی (فردی‌ که در ماه‌های آخر ریاست جمهوری جیمی کارتر در اوج بحران تسخیر سفارت آمریکا در ایران وزیر خارجه آمریکا بود)، سناتور ایالت مین از همه جلو بود، ولی‌ به تدریج مک گاورن جلو افتاد. او خواهان خروج آمریکا از ویتنام، کاهش ۴۰ درصدی بودجه نظامی آمریکا، بخشیدن تمامی آمریکایی‌های جوانی‌ که از رفتن به ویتنام امتناع کرده بودند، عدم قبول کمک مالی‌ از شرکت‌ها و موسسات مالی‌ آمریکا برای انتخابات و ... بود که به مذاق دمکرات‌های محافظه کار، بخصوص در جنوب آمریکا، خوش نمی‌‌آمد. به همین دلیل دمکرات‌های جنوبی «جنبشی» راه انداختند به نام «هر …

Read more

چرا جنگ‌ها هیچ‌گاه پایان نمی‌یابند؟

چرا جنگ‌ها هیچ‌گاه پایان نمی‌یابند؟

مایکل ال. فالک / ترجمه‌ی یوسف نوری‌زاده

می‌کشیم تا خود را نجات دهیم؛ می‌کشیم تا از خود دفاع کنیم؛ می‌کشیم تا مال بیندوزیم؛ به خاطر تفاوت‌ها آدم می‌کشیم، برای کسب قدرت آدم می‌کشیم، برای پول آدم می‌کشیم؛ برای کنترل مردم آدم می‌کشیم؛ به قصد تلافی آدم می‌کشیم؛ برای خاک و اقلیم آدم می‌کشیم؛ برای مکافات آدم می‌کشیم؛ برای عقاید مذهبی آدم می‌کشیم؛ برای دموکراسی آدم می‌کشیم؛ برای دستیابی به منابع آدم می‌کشیم؛ با «خساراتِ جانبی» آدم می‌کشیم؛ برای استقلال آدم می‌کشیم؛ برای دفاع از خود در برابر تروریست‌های بالقوه آدم می‌کشیم؛ به‌عنوان عامل بازدارنده هم آدم می‌کشیم؛ برای سود و منفعت آدم می‌کشیم؛ مدام می‌کُشیم و می‌کشیم و می‌کشیم. گویی «حق با زورمند است

جنگ در سرتاسر تاریخ بشریت، یگانه عامل معرّف هستیِ ما روی این سیاره بوده؛ و هرگز پایان نمی‌یابد. هزینه‌های عظیم آن به لحاظ زندگی‌های بربادرفته، پول‌های خرج‌شده، و رنج‌هایی که بر بشر رفته، مصیبتی مستمرّ برای…

Read more

20 blog posts