header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

گالوپ؛۵۱ درصد از افراد بین ۱۸ تا ۲۹ سال نگاه مثبتی به‌سوسیالیسم دارند

گالوپ؛۵۱ درصد از افراد بین ۱۸ تا ۲۹ سال

نگاه مثبتی به‌سوسیالیسم دارند

در سال گذشته ثروت تنها ۲۶ نفر از افراد میلیاردر، با مجموع دارایی سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر دیگر برابری می‌کرد.

در ۱۰ سالی که از وقوع بحران اقتصادی جهانی می‌گذرد، دارایی افراد ثروتمند بطور قابل توجهی افزایش یافته است. تعداد کسانی که ثروت میلیارد دلاری دارند تقریباً دو برابر شده و بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تقریباً هر دو روز یک نفر به جمع میلیارد دلاری‌ها اضافه شده است. این در حالی است که حدود نیمی از مردم جهان با درآمدی کمتر از پنج و نیم دلار در روز زندگی می‌کنند

در حالی که ثروتمندان از افزایش درآمد خود سرخوشند، همزمان خودشان و شرکت‌هایشان از پرداخت کمترین میزان مالیات در چند دهه‌ی گذشته نیز بهره می‌برند؛ در عوض کسانی که «کار» می‌کنند بطور یکسانی مالیات می‌پردازند. وقتی دولت از افراد ثروتمند کمتر مالیات می‌گیرد، برای خدمات حیاتی مانند بهداشت و آموزش نیز منابع کمتری دارد و در نتیجه فقر و نابرابری افزایش پیدا می‌کند…

Read more

ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد و مدعی شد که تحریم‌های جدید بسیار بزرگ هستند.
ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا خبر داد که این کشور بانک مرکزی ایران را تحت تحریم‌های جدید قرار داده است.

وی که در کاخ سفید و پیش از دیدار با نخست وزیر استرالیا صحبت می‌کرد، مدعی شد که این تحریم‌ها در عالی‌ترین سطح بوده و بسیار بزرگ هستند.

ترامپ در ادامه سخنانش مدعی شد که گزینه نظامی علیه ایران همچنان روی میز است. وی این ادعا را در حالی مطرح می‌کند که کارشناسان بارها تاکید کرده‌اند که آمریکا در وضعیت ایجاد درگیری جدید در خاورمیانه قرار ندارد.

وی همچنین مدعی شد که مقامات ایران برای نجات دادن کشورشان از ورشکستگی باید حمایت از تروریسم را متوقف کنند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین تایید کرد که امروز طی جلسه‌ای گزینه‌های مطرح در قبال ایران بررسی خواهد شد…

Read more

آخرین نتایج از انتخابات در اسرائیل چه کسی شانس تشکیل کابینه دارد؟

آخرین نتایج از انتخابات در اسرائیل

چه کسی شانس تشکیل کابینه دارد؟

شمارش آراء در بیست‌ودومین انتخابات در اسرائیل نشان می‌دهد دو جبهه لیکود و آبی و سفید رقابتی بسیار نزدیک دارند و نقش حزب «اسرائیل بیتنو» به ریاست «آویگدور لیبرمن» برای تشکیل دولت بسیار مهم شده است.

روند أخذ رأی در بیست‌ودومین انتخابات پارلمانی اسرائیل سه‌شنبه‌شب پایان یافت و کل آراء صبح امروز به طور کامل شمارش شده است. برای نخستین بار تا شمارش ۵۶ درصد آراء، ائتلاف آبی-سفید از لیکود پیش افتاده است.

نتایج رسمی هنوز اعلام نشده اما آنچه اعلام شده، نشان دهنده رقابت بسیار نزدیک حزب «لیکود» و «کاخُل لاوان» (آبی-سفید) به رهبری بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز است

تا الان هیچ کدام از دو جبهه رقیب، کار را به سود خود یکسره نکرده‌اند. کمیته مرکزی انتخابات، میزان مشارکت را حدود ۶۳.۷ درصد اعلام کرده که در مقایسه با انتخابات قبلی در ماه آوریل (فروردین) ۲.۴ درصد رشد داشته است…

Read more

انتخابات سه شنبه و قمار سیاسی نتانیاهو برای حفظ قدرت

انتخابات سه شنبه و قمار سیاسی نتانیاهو برای حفظ قدرت

اردشیر زارعی قنواتی

شمارش معکوس برای انتخابات روز سه شنبه شروع شده است و در جناح اپوزیسیون ظاهرا خبرها و تحولات چندان به نفع نتانیاهو نبوده و به نظر می رسد که این بار مخالفان وی با عزم جزم تری به مصاف وی خواهند آمد. از یک طرف دو نیرو و حزب اصلی اپوزیسیون توافق کرده اند که آرای اضافی خود برای یک کرسی مشترک را در اختیار هم قرار دهند

انتخابات پارلمانی اسرائیل در روز سه شنبه هفدهم سپتامبر با توجه به بی ثباتی سیاسی در فضای موجود و نظرسنجی هایی که حاکی از رقابت شانه به شانه حزب “لیکود” به رهبری “بنیامین نتانیاهو” با حزب “اتحاد آبی و سفید” به رهبری “بنی گانتس – یائیر لاپید” است، از هم اکنون نخست وزیر بندباز معروف به “بی بی” را به تکاپو انداخته است. اصولا دمکراسی اسرائیلی معطوف یک دوگانگی پارادوکسیکال است که هم زمان در درون خود یک سیستم منظم حقوقی و انتخاباتی با چاشنی قدرت رئیس کابینه برای اقدامات نامعمول جهت استفاده از همین قدرت در رقابت های سیاسی، و هم چنین “آپارتاید” علیه مردم فلسطینی و دست باز برای کشتار مخالفان غیریهودی در بخش اشغالی و منطقه بیرونی به بهانه دفاع از امنیت ملی را موجه و حتی ضروری می داند. به همین دلیل در بزنگاه هر انتخاباتی در سیستم پارلمانی اسرائیل شاهد این واقعیت بوده ایم که هم دستگاه دولت و هم احز…

Read more

تاریخ در باره تزریق دمکراسی بریتانیایی و سایر کشورهای غربی در چین و هنگ کنگ چه می گوید؟

تاریخ در باره تزریق دمکراسی بریتانیایی

و سایر کشورهای غربی در چین و هنگ کنگ چه می گوید؟

 احمد پوری

چگونه می توانیم از رهبران انگلیس و امریکا در عمل دمکراسی را یاد بگیریم؟
غبار زدایی از خاطرات تاریخی که بکمک رسانه های حاکم بر جهان آگاهانه در زیر گردوغبار گذشت زمان گم می شوند
پس از جنگ تریاک و شکست چین در این جنگ بیرحمانه و جنایتکارانه، با دیکته کردن معاهده نان کنیگ در 29 آگوست سال 1842 هنگ کنگ به مستعمره بریتانیا تبدیل شد و حاکم و فرماندار بریتانیایی بر آن حکومت کرد! کشت و توزیع و تجارت تریاک در چین توسط انگلیسی ها قانونی شد!…
چند روز پیش سالگرد قرارداد ننگین و جنایتکارانه مستعمره کردن هنگ کنگ توسط انگلیس بود. آیا خبرگزاریهای جهان در افشای جنایات انگلیسی ها در جنگ تریاک و شورش تایپینگ که به مستعمره شدن هنگ کنگ، اجرای کاپیتولاسیون و کشته شدن 20 تا 30 میلیون چینی منجر شد، کوچکترین افشاگری کردند؟
سرانجام هنگ کنگ 155 سال بعد از مستعمره شدن د…

Read more

درافغانستان چه می گذرد، چرا آمریکا طالبان را مهار نمی کند؟

درافغانستان چه می گذرد، چرا آمریکا طالبان را مهار نمی کند؟

 اسد کشتمند

قرار بود همزمان با توافق‌نامه آمریکا با طالبان، میان دولت افغانستان و آمریکا هم توافق جداگانه‌ای امضا شود. با یک توئیت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ورق برگشت و طالبان در پی توفقی کوتاه با انجام چندین انفجار در کابل و کشتار مردم غیر نظامی دوباره به صحنه بازگشت. چرا آمریکا طالبان را مهار نمی کند، آیا قادر نیست از پس طالبان برآید و یا این که نمی خواهد. اسد کشتمند عضو کمیته مرکزی حزب سابق دمکراتیک خلق افعانستان در این نوشته به رابطه ی آمریکا و طالبان، نقش آمریکا در منفعل نگهداشتن نیروهای نظامی افغانستان می پردازد و در ادامه ی مقاله ی پیشین خود از تلاش پایدار مردم افغانستان برای خروج از شرایطی که طالبان، آمریکا و دست نشاندگان محلی آن ایجاد کرده اند سخن می گوید.

بخش اول این نوشته به این امراختصاص داشت که چگونه رهبری رسمی طالبان (عمدتاًقطرنشین وساکن مناطق اعیان نشین کابل) به وسیله امریکائیها رهبری می شود ودرنتیجه عم…

Read more

«قدرت نرم» سخت چین

«قدرت نرم» سخت چین

دمیتری سدوف/ ا. م. شیری

«انقلاب کنفوسیوس» یعنی چه؟

چند روز پیش حادثه غیرعادی در استرالیا روی داد. تظاهرات دانشجویان دانشگاه کوینسلند (University of Queensland) در حمایت از هنگ‌کنگ از سوی هم‌دانشگاهی‌های خود که طبق برنامۀ دانشکدۀ چینی کنفوسیوس در اینجا تحصیل می‌کنند، مورد حمله قرار گرفت. در این درگیری صدها دانشجو از هر دو طرف شرکت کردند. بنا به گزارش بی‌بی‌سی، دانشجویان چینی با رفتار پرخاشگرانه و با توسل به زور، سعی می‌کردند حریفان خود را بترسانند.

نیروهای انتظامی از تشدید درگیری جلوگیری نمودند، اما تنش بجای خود باقی ماند. دولت ناچار شد حادثه را مورد بررسی قرار دهد. نتیجه‌گیری امیدبخش نبود. تحقیقات در این باره، که توافقنامه‌های بین دانشگاه‌های استرالیا و دفتر مرکزی مؤسسۀ کنفوسیوس چین در پکن قوانین داخلی در خصوص مداخلۀ خارجی‌ها در امور داخلی کشور را نقض می‌کند، آغاز شد.

شبکۀ جهانی مؤسسۀ کنفوسیوس تاریخ خود را ا…

Read more

لاوروف؛ هیچ نیروی ثالثی نمی‌تواند حلقه اتصال بین مسکو و پکن را از بین ببرد

لاوروف؛ هیچ نیروی ثالثی نمی‌تواند

حلقه اتصال بین مسکو و پکن را از بین ببرد

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه تشدید اوضاع در خاورمیانه و افزایش فعالیت تروریست‌ها نتیجه بی‌توجهی کشورهای غربی‌ به حقوق بین‌الملل است، بر تلاش مسکو برای ایجاد ثبات پایدار در سوریه و برقراری آرامش و امنیت در کل منطقه تأکید کرد.

سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه «ترود» (کار)، اعلام کرد که اوضاع در سوریه در حال بازگشت به وضعیت صلح و ثبات است و در خاک این جمهوری عربی تنها برخی کانون‌های تنش مجزا باقی مانده است.

لاوروف گفت: «جنگ در سوریه واقعاً پایان یافته، این کشور به تدریج در حال بازگشت به زندگی عادی و صلح‌آمیز است و تنها در برخی مناطق که تحت کنترل دولت این کشور قرار ندارد، برای مثال در منطقه ادلب و کرانه شرقی رود فرات، کانون‌های تنش مجزایی باقی مانده است

به گفته وی، در چنین شرایطی در وهله نخست، هدف اصلی پیشرفت در روند حل و فصل سیاسی اوض…

Read more

طرح نتانیاهو احیای مذاکرات صلح در خاورمیانه را نابود می کند

گوترش سخنگوی دبیرکل سازمان ملل:

طرح نتانیاهو احیای مذاکرات صلح در خاورمیانه را نابود می کند

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص طرح “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی گفت: این اقدام، احیای مذاکرات (میان فلسطینی ها و اسرائیل) و صلح در منطقه (خاورمیانه) را نابود می کند.

به گزارش پایگاه خبری “فلسطین الیوم”، “استفان دوجاریک” همچنین با بیان اینکه دبیرکل سازمان ملل متحد بسیار نگران طرح نخست وزیر رژیم صهیونیستی است، افزود: این اقدام اسرائیل، نقض آشکار قوانین بین المللی به شمار می رود.

آنتونیو گوترش” دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین در نامه ای که به سمینار بین المللی رسانه ای سازمان ملل متحد ارسال کرد، گفت: بحران سیاسی، اقتصادی و انسانی در اراضی اشغالی فلسطین به ابعاد نگران کننده ای رسیده است.

مجری برگزاری سمینار بین المللی رسانه ای سال 2019 درباره صلح خاورمیانه وزارت امور خارجه ترکیه و مکان برگزاری…

Read more

احکام سنگین فعالان کارگری ایران را محکوم می کنیم

احکام سنگین فعالان کارگری ایران را محکوم می کنیم

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای صدور احکام سنگین دستگاه قضائی ایران علیه فعالان کارگری را محکوم کرد و آن را «بی‌عدالتی شرم‌آور» خواند.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود گفته است که دادگاه انقلاب در ایران چهار روزنامه‌نگار و سه فعال حقوق کارگران را «به اتهامات واهی در رابطه با اقدام علیه امنیت ملی، به ۶ تا ۱۸ سال حبس و در یک مورد به ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است».

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، در واکنش به این محکومیت‌ها گفت: «این احکام ظالمانه تازه‌ترین نمونه از عملکرد دستگاه قضائیِ بیدادگر در ایران است و بی‌اعتنایی کامل مقام‌ها و مسئولان این کشور به حقوق روزنامه‌نگاران و کارگران را آشکارا نشان می‌دهد. ما از مقام‌های ایران می‌خواهیم که این احکام ناعادلانه و احکام ظالمانه را لغو کنند و این هفت نفر را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.»…

Read more

جهان ما چگونه بود و چه شد

جهان ما چگونه بود و چه شد

بمناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل شورای همیاری اقتصادی

والنتین کاتاسانوف */ برگردانا. م. شیری

ارمغان ارتش اتحاد شوروی به خلقهای اروپای مرکزی و شرقی چه بود؟

تقریبا همه روزه ما شاهد تحریف بی‌شرمانه تاریخ هستیم. تازه‌ترین نمونه آن: وزارت امور خارجی بلغارستان از روسیه خواست تا از «ادعای تاریخی مشکوک» در خصوص اینکه در نتیجه جنگ اتحاد شوروی علیه آلمان هیتلری اروپا آزاد شد، حمایت نکنددر بیانیه وزارت امور خارجی بلغارستان گفته می‌شود: «ارتش اتحاد شوروی نیم قرن سرکوب و توسعه اقتصادی ناهنجار به خلقهای اروپای مرکزی و شرقی تحمیل کرد».

جا دارد برای بلغارستان سابقا متحد هیتلر (بلغارستان تا تاریخ ۲ سپتامبر سال ١۹۴۴ در جبهه آلمان فاشیست بر علیه اتحاد شوروی جنگید) یک واقعیت را یادآوری کنیم. مثلا، شورای همیاری اقتصادی را که از زمان تشکیل آن تا امسال ۷٠ سال می‌گذرد.

از تاریخ ۵ تا ۸ ژانویه سال ١۹۴۹ نشست اقتصادی بسته، مرک…

Read more

نهایی شدن معامله "واشینگتن با طالبان" به معنای صلح نیست

نهایی شدن معامله "واشینگتن با طالبان" به معنای صلح نیست

نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی

بحران افغانستان وارد مرحله جدیدی شده است که هر چند از آن به عنوان "صلح" یاد می شود اما این مرحله نیز در مسیر جنگ نوزده ساله این کشور از زمان حمله نظامی آمریکا بعد از حوادث تروریستی یازدهم سپتامبر است. بحران افغانستان که از همان ابتدا در چارچوب اشغال نظامی این کشور توسط ایالات متحده و ائتلاف بین المللی ضدتروریستی انجام شد بدون تردید باید در دو فاز "اشغال خارجی " و "جنگ داخلی" دیده شود چرا که تفکیک سازی و عدم در نظر گرفتن پیوند این دو عامل در روند این بحران از اساس می تواند هرگونه ارزیابی و تحلیلی را در مسیر گمراه کننده قرار دهد. جنگ نوزده ساله افغانستان از آنجا اهمیت بیشتری می یابد که برای رهبران آمریکایی و صاحب نظران سیاسی از آن به عنوان طولانی ترین جنگ خارجی آمریکا در تاریخ معاصر یاد می شود که تاکنون هیچ نتیجه ملموس و قانع کننده یی برای افکارعمومی بین المللی و مالیات دهندگان آمریکایی نداشته و این سرزمین مصیبت زده را هم ویرانه تر و فروریخته تر از همیشه کرده است. دور نهم مذاکرات "زلمی خلیلزاد" نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان که به مرد توطئه ها پشت صحنه سیاسی افغانستان مشهور است، با نمایندگان گروه طالبان در "دوحه" قطر همان گونه که پیش بینی می شد به مرحله نهایی و توافق مشترک رسیده است. بنا به گفته خلیلزاد در سفر بعد از پایان این مذاکرات به کابل و رایزنی به "محمد اشرف غنی" رئیس جمهوری اسمی افغانستان این توافقنامه نهایی شده است و تنها باید به تصویب "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا جهت اجرایی شدن برسد. از قول خلیلز…

Read more

آمریکا 30 هزار کامیون اسلحه به سوریه فرستاده است

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه:

آمریکا 30 هزار کامیون اسلحه به سوریه فرستاده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با انتقاد از رویکرد آمریکا در سوریه اعلام کرد که آمریکا دهها هزار کامیون سلاح به سوریه ارسال کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سخنانی اعلام کرد که آمریکا بیش از 30 هزار کامیون سلاح به سوریه ارسال کرده است.

اردوغان با انتقاد از این اقدام آمریکا؛ افزود که آمریکایی‌ها قصد دارند با این سلاح‌ها با چه کسانی بجنگند؟ فقط یک کشور وجود دارد و آن ترکیه است. آیا ما می‌توانیم این را بپذیریم؟

رئیس جمهور ترکیه در ادامه همچنین اظهار داشت که نمی‌توانیم آموزش سازمان‌های تروریستی نظیر «وای‌پی‌جی» و «پیی‌دی» در سوریه را تحمل کنیم و زمانی که کار ما در شرق فرات به پایان رسید قصد داریم که دست کم 1 میلیون نفر را به آنجا منتقل کنیم و اگر این موضوع اتفاق نیفتد ما گزینه دیگری نداریم مگر آنکه مرزهای کشور را (به سوی اروپا) بگشاییم…

Read more

گفت‌وگو با برنی ساندرز

گفت‌وگو با برنی ساندرز 

چند مایل خارج از اورینت، اوهایو، در طول جاده‌ای خاکی، خانه‌ای دهقانی هست که در آن هنری والاس، دومین معاون فرانکلین روزولت، در 1888 به دنیا آمد. در اتاقی که پر از یادگاری از دورانی است که روزولت و والاس به‌دنبال لایحه‌ی حقوق اقتصادی بودند، سناتور برنی ساندرز با من درباره‌ی این ضرورت صحبت کرد که حزب دموکرات باید همانند دوره‌ی روزولت و والاس دلیر و گستاخ باشد.

جان نیکولز

تو این مبارزه‌ی انتخاباتی را به صورت مأموریتی برای احیای لایحه‌ی حقوق اقتصادی درآورده‌ای تا ایده‌ای را که 75 سال پیش مطرح شد به عصرکنونی ربط بدهی، چرا؟

پاسخ‌ام این است که ما باید درباره‌ی سیاست در امریکا ازنو بیندیشیم. آن‌چه روزولت در 1944 گفت این بود که ما یک لایحه‌ی حقوق بشر داریم که از آزادی‌های سیاسی ما ضمانت می‌کند و این خیلی مهم است. ولی برای تضمین آزادی اقتصادی هیچ چیزی نداریم. پرسش و درواقع مضمون آن‌چه روزولت پرسیده بود این بود که اگر امروز ما ساعتی 9 دلار حقوق می‌گیریم، و اگر امروز هیچ‌گونه پوشش خدمات بهداشتی نداریم، و اگر امروز نمی‌توانید از عهده‌ی مخارج آموزش دانشگاهی بربیایید، چه‌گونه می‌توان گفت که شما آزادی واقعی دارید…

Read more

انهدام هیتلری مرزهای اروپا

انهدام هیتلری مرزهای اروپا

ولادیمیر یومبولایف/ ا. م. شیری

اول سپتامبر آلمان فاشیستی به خاک لهستان حمله کرد

آتش عظیم‌ترین جنگ تاریخ را آلمان فاشیستی، ایتالیا و ژاپن نظامی برافروختند.

جنگ، ۶١ کشور با جمعیت ١ میلیارد و ۷٠٠ میلیون نفر را به کام خود کشید. عملیات جنگی در ۴٠ کشور، همچنین، در پهنه‌های دریایی و اقیانوسی انجام شد. علت اصلی جنگ جهانی دوم، خیز آلمان و متحدان آن برای باز تقسیم خشن جهان بود.

***

۸٠ سال قبل، اول سپتامبر سال ١۹٣۹، آلمان فاشیستی آتش جنگ جهانی دوم را در قاره اروپا برافروخت، که در روز سوم سپتامبر سال ١۹۴۵ در قاره آسیا پس از شکست کامل و تسلیم بی‌قید و شرط میلیتاریزم ژاپن خاتمه یافت. به این ترتیب، جنگ جهانی دوم درست شش سال ادامه داشت.

جنگ جهانی دوم، همچون جنگ جهانی اول پیامد تضاد شدید بین دو گروه امپریالیستی در مبارزه آنها بر سر تصرف منابع مواد خام و بازارهای فروش بود. اما جنگ جهانی دوم بر خلاف جنگ جهانی اول، در شرایطی آغاز شد، که سرمایه‌داری با وجود اتحاد شوروی، نخستین کشور سوسیالیستی تاریخ، دیگر تنها ساختار مسلط در نظام اقتصادی…

Read more

نمایی از خارج: آمریکا، آنگونه که دیگران می‌بینند!

نمایی از خارج: آمریکا، آنگونه که دیگران می‌بینند!

نویسنده: فرِد رید (Fred Reed)

مترجم: یوسف نوری‌زاده

آمریکایی‌ها با این باور بزرگ می‌شوند که ایالات متحده یک شهر نورانی بر سر تپه‌ است؛ چراغ راه بشریت است که جهانیان به خاطر ارزش‌ها و آزادی‌های‌مان به ما حسادت می‌ورزند، و به خاطر چنان داشته‌هایی از ما متنفرند. این اندیشه از بدو تولد در ذهن ما کاشته شده است. آن عده از ما که سنّی از ما گذشته دهۀ پنجاه را به خاطر می‌آوریم که سوپرمن از پنجره به بیرون می‌پرید و گوینده از مهمان بیگانه‌ای از سیارۀ دیگری حرف می‌زد که برای “حقیقت، عدالت، و شیوۀ زندگی آمریکایی” مبارزه می‌کرد، و فکر می‌کرد حرف‌های مرتبطی می‌زند.

به عنوان کسی که سفرهای زیاده کرده و در کشورهای عدیده‌ای زیسته، این را می‌توانم به شما بگویم: این طور نیست! دنیا نگاه تحسین‌آمیزی به آمریکا ندارد.

امروزه اینترنت بر نگاه جهانیان به آمریکا تأثیر عمیقی گذاشته است. شبکۀ جهانی بصورت مشروح و بی‌پرده و سهل‌الوصول حق…

Read more

انتشار سند جمع بندی گروه 7 با تاکید بر مسائل مرتبط با ایران و تجارت جهانی

انتشار سند جمع بندی گروه 7

با تاکید بر مسائل مرتبط با ایران و تجارت جهانی

سند جمع بندی و در عین حال کوتاه گروه 7 روز دوشنبه با اشاره به مسایل و موضوعات کلیدی نظیر تجارت جهانی، ایران، اوکراین، لیبی و هنگ کنگ از سوی میزبان منتشر شد.

دولت فرانسه به عنوان میزبان نشست سران گروه هفت، سند جمع‌بندی این نشست را به نمایندگی از رهبران هفت کشورحاضر در این نشست منتشر کرده است.

در این سند که بخش هایی از آن از سوی شبکه "سی ان ان " منتشر شد، به موضوعات کلیدی نظیر تجارت جهانی، ایران، اوکراین، لیبی و نیز مقابله با بحران آتش سوزی در جنگل های آمازون و تغییرات آب وهوایی اشاره شده است.

از بندهای این سند تاکید رهبران گروه هفت بر داشتن وحدتی عالی و نیز برخورداری از روحیه مثبت در قبال موارد بحث شده در این نشست است.

تجارت جهانی

در خصوص تجارت جهانی، گروه هفت در قبال تجارت جهانی آزاد و عادلانه و ثبات اقتصاد جهانی متعهد است.

گروه هفت از وزیران دارایی کشو…

Read more

دلقک‌های شرور از ترامپ تا جانسون؛ ناسیونالیست‌ها با حمایت میلیونرها اوج می‌گیرند

دلقک‌های شرور از ترامپ تا جانسون؛

ناسیونالیست‌ها با حمایت میلیونرها اوج می‌گیرند

سرمایه امروز دیگر متکی به تکنوکرات‌ها و شیوه‌های مدیریت نیست، بلکه به جوکرهای اقتدارگرایی چون ترامپ، جانسون یا بولسونارو وابسته است. به‌عقیده‌ی جورج مونبیو، ستون‌نویس روزنامه‌ی گاردین و نویسنده‌ی کتاب «بیرون از ویرانه: یک سیاست جدید برای یک عصر بحران»، این از آن‌روست که ماهیت سرمایه‌داری تغییر کرده است.

هفت سال پیش، روری برمنر، کمدین برجسته، گلایه می‌کرد که سیاست‌مداران به‌قدری کسل‌کننده شده‌اند که تنها تعداد کمی از آن‌ها ارزش تقلیدکردن دارند: «این روزها، آن‌ها کاملاً یک‌دست و کسل‌کننده هستند … اصالت انگار به‌عنوان دردسر شناخته می‌شود.» حرفه‌ی او اکنون با مشکل متقابلی دست‌ و پنجه نرم می‌کند: هجو هر چقدر هم که قوی باشد، برای هم‌قدم‌شدن با واقعیت راهِ درازی پیشِ‌رو دارد. حوزه‌ی سیاسی، که چند سال پیش یکنواخت و خسته‌کننده بود، اکنون پر از عورت‌نمایان گروتسک است…

Read more

مردم صلح طلب هم به مسلخ می روند!

مردم صلح طلب هم به مسلخ می روند!

تنها جمهوری دمکراتیک افغانستان قربانی جهل جهاد گرایان اسلامی نیست

  سیه روزی مردم افغانستان از روزی شروع شد که دشمنی با یک حکومت دمکراتیک آغاز گردید . آفرینندگان تراژدی  کشورهای امپریالیستی به سرکردگی آمریکا و گروه دیگری از کشورهای منطقه پاکستان، عربستان سعودی وجمهوری اسلامی ایران و دیگر مرتجعین ریز ودرشت هستند که تحت لوای " جهاد برضد کمونیسم " زیر نام مجاهدین افغان " جنگ صلیبی پلیدی را علیه مردم شعله ور ساخته اند.

 پاکستان عملأ به مرکز تجمع، تعلیم و تجهیزات این نیروها مبدل شده. دخالت پاکستان بدون هرگونه پرده پوشیست. با دگرگون شدن ترکیب حاکمیت سیاسی در شوروی  در اواخر دهه 1980 میلادی و بیرون رفتن ارتش ان کشور از افغانستان، با آن که دولت تحت رهبری دکتر نجیب الله با وجود جنگ توانست از یکسو اقدامات بسیارمفیدی دردفاع از مهاجمان ارتجاعی و بهبود زندگی مردم انجام دهد , متاسفانه ساقط شد. سقوط دولت نجیب الله آغاز مصیبتی بود. پس از آن سرکرده های مجاهدین (در حقیقت متجاوزین) که همگی از جانب سیا تجهیز شده بودند و بظاهر دیگر خصم مشترکی در میان نبود، به جان هم و به جان مردم افتادند و از افغانستان ویرانه ای آباد نا شدنی بجا گذاشتند. این سرزمین به معنای واقعی کلمه به ویرانه ای تبدیل شد. حتی …

Read more

سنگربندی دو جهان(۶)

سنگربندی دو جهان(۶)

دیوار

جولیتو کیزا/ ا. م. شیری

لازم به یادآوری است، که برلین در روزهای اول ماه مه سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای اتحاد شوروی کاملا تصرف شده بود. اولین یگانهای نیروهای متحدین فقط پس از یک ماه به آنها ملحق شدند. و، استالین تصمیمات متخذه در کمیسیون مشورتی سه جانبه (آمریکا، اتحاد شوروی، انگلیس) در ۱۲ سپتامبر سال ۱۹۴۴ را که در آن زمان هنوز جنگ ادامه داشت، رعایت می‌کرد. مطابق این تصمیم، قرار بود آلمان اشغال شده به سه منطقه تقسیم شود. در این توافق پیش‌بینی شده بود، که برلین تحت نظارت مشترک رهبری قدرت‌های متفق خواهد بود (فرانسه چندی بعد به گروه متفقین اضافه شد). در عین حال، قرار بود، همه نهادهای نظارتی نیروهای متفق که می‌بایست بموقع خود شرایط امضای پیمان صلح با آلمان را آماده نمایند، با توافق عمومی در برلین مستقر شوند.

ما پیشتر روند رشد بسیاری از حوادث قبل و بعد از توافق پوتسدام را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون می‌خواهیم به چگونگی اثرگذاری آنها بر اوضاع برلین و شرایط زندگی ساکنان آن بپرداز…

Read more

20 blog posts