header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

یهودا قبل از هر کسی به خود خیانت می‌کند

یهودا قبل از هر کسی به خود خیانت می‌کند

در روزهای سی‌امین سالگرد همه‌پرسی مشهور (١٧ مارس ١٩٩١ م.) در مورد حفظ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، خاطراتی که بر سر مردم آوار شد، به هیچوجه در حسرت گذشته نبود.

به یادها می‌آید که چگونه میخائیل گارباچوف هنگام به عهده‌ گرفتن پست دبیر کلی کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی در سال ١٩٨۵ به مردم و حزب کمونیست وعده داد و سوگند یاد کرد، که وحدت و اقتدار اتحاد جماهیر شوروی را تقویت کند. پس از آن طی ۶ سال بعد، چه اتفاق افتاد و چه چیزی در او تغییر کرد؟

برای بسیاری‌ها سؤال است، برخی‌ها تلاش می‌کنند پاسخ‌هایی در عمق گذشته بیابند. حتی یافتند، که پدربزرگ‌های او و همسرش جزو مجازات شدگان بودند. پدربزرگ پدری و مادری میخائیل گارباچوف هر دو محاکمه شدند، یکی به اتهام «دشمن خلق»، دیگری دو بار به جرم دزدی. این، طبیعتا، نمی‌توانست اثر خود را در روانشناسی او باقی نگذارد و در شکل‌گیری شخصیت و جهان‌بینی وی بی‌تأثیر باشد (البته، پدر باریس یلتسین نیز ٢٠ سال بعد انقلاب اکتبر، در سال ١٩٣٧ اعدام شد. م.). روانشناسان خارجی از چنین توضیحاتی غافل نبوده‌اند.…

Read more

آغاز جنگ روانی آمریکا علیه روسیه

آغاز جنگ روانی آمریکا علیه روسیه

غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا نوع جدیدی از جنگ علیه روسیه را به راه انداخته است، جنگی روانی و ذهنی که عواقب آن بلافاصله ظاهر نمی شود.

 به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را آندره ایلنیتسکی مشاور وزیر دفاع روسیه اعلام کرده است.

به گفته وی ، کشورهای غربی از رویارویی مستقیم نظامی با روسیه اجتناب می کنند  زیرا مسکو قادر است با سلاح های هسته ای و ارتش مدرن خود صدمات غیر قابل قبولی به آنها وارد کند و احتمال چنین درگیری در ده سال آینده منتفی است. مشاور وزیر دفاع روسیه خاطرنشان می کند به این دلیل، غرب تحت رهبری ایالات متحده آمریکا جنگ ترکیبی خبری و اطلاعاتی علیه روسیه را به راه انداخته است.

ایلنیتسکی گفت: "همه اینها منجر به ظهور نوع جدیدی از جنگ می شود. اگر در جنگهای کلاسیک هدف نابودی نیروی انسانی دشمن و  در جنگهای سایبری مدرن، از بین بردن زیرساخت های دشمن در نظر است، ، هدف جنگ جدید نابودی خود آگاهی و  تغییر بنیان ذهنی - تمدنی جامعه دشمن است. من این نوع جنگ را جنگ روانی می نامم".…

Read more

«نوسازی بزرگ»

«نوسازی بزرگ»

والنتین کاتاسونوف

كلاوس شواب و شركاء، كه سال گذشته برنامۀ نوسازی بزرگ را اعلام كردند، به خوبی می‌فهمند كه اجرای این طرح ممكن است با موانع جدی روبرو شود.

یکی از چنین موانعی، مقدم بر همه، می‌تواند عدم تمایل میلیاردها انسان از کشورهای مختلف جهان برای زندگی در «دنیای شگفت‌انگیز جدید» باشد که مظنون هستند در پشت این تابلوی زیبا، «اردوگاه اجباری الکترونیکی» و یک نظام برده‌داری جدید پنهان شده است. یک

درست به همین دلیل است که شواب و شرکاء در حال استفاده از ترفندهای میلتون فریدمن، طرفدار مشهور نظریۀ کمیّت پول هستند، که معتقد بود هرگونه اصلاحات و انقلاب بنیادی فقط در حالت «شوک درمانی» قابل انجام است. یعنی سریع، گستاخانه و قاطعانه! بگونه‌ای که قربانی (مردم) وقت اندیشیدن، فهمیدن و نیرو جمع کردن برای دفع نداشته باشد. همانطور که روسیه در اوایل دهه ١٩٩٠ با کمک «شوک درمانی» در روی ریل سرمایه‌داری قرار گرفت.

Read more

پایان «دو نشست»؛ آغاز سفر تاریخی چین به سوی ساخت کشوری مدرن سوسیالیستی

پایان «دو نشست»؛ آغاز سفر تاریخی چین به سوی ساخت کشوری مدرن سوسیالیستی

به گزارش رادیو بین المللی چین، روزپنج شنبه برابر با 11 مارس/21 اسفندماه اجلاس سالانه «دو نشست» (نشست سالانه مجلس نمایندگان و کنفرانس مشورت سیاسی خلق) چین که توجه همگان در سراسر جهان را به خود جلب کرده بود، در پکن به پایان رسید؛ چهارمین نشست سیزدهمین مجلس ملی خلق چین، اجرای مجموعه ای از تصمیمات شامل «گزارش کار دولت»، «چهاردهمین برنامه توسعه 5 ساله» و «تدوین اهداف بلند مدت 2035» را همراه با تصمیم گیری درباره تکمیل سیستم انتخاباتی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ به تصویب رساند.

به این ترتیب می توان گفت که دو نشست چین در یک برهه خاص تاریخی، مبتنی بر واقعیات و با چشم انداز آینده برگزار شد و طرح کار رستاخیز ملی و توسعه آتی چین را ترسیم کرد؛ به این ترتیب کشتی غول پیکر چین بار دیگر آماده شده است تا به سوی تحقق هدف ساخت یک کشور مدرن سوسیالیستی به حرکت درآید.

اینطور گفته می …

Read more

روغن و مرغ همچنان در ارومیه نایاب است

روغن و مرغ همچنان در ارومیه نایاب است

در بسیاری از شهرهای ایران از جمله در ارومیه مرغ و روغن نایاب است. مردم در صف‌های طولانی سرگردان شده‌اند و همچنان بر روند توزیع کالاهای اساسی هیچگونه نظارتی وجود ندارد. ومردم هر روز سرگردان‌تر از دیروز در بازار در تلاش برای خرید مایحتاج خود هستند.

خبرگزاری (ایلنا) پنجشنبه ۲۰ اسفند از ارومیه گزارش داد که مرغ و روغن در بسیاری از شهرهای ایران به ویژه در ارومیه نایاب است. بر همین اساس فروشندگان مردم را وادار می‌کنند که همراه با مرغ یا روغن یک کالای دیگر را هم خریداری کنند.

علاوه بر استان آذربایجان، در روزهای گذشته خبرهایی از کمبود مرغ و روغن در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، همدان، تهران و البرز، کهگیلویه و بویر احمد و در چند استان دیگر ایران منتشر شده بود. در شهریور سال جاری روغن جامد در  با کمبود عرضه مواجه شد و از مهر به این سو نایاب شد.  به دارنده هر کارت ملی فقط یک روغن جامد ارائه می‌شود…

Read more

تشکیل گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد

تشکیل گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد

۱۷ کشور عضو سازمان ملل متحد، ائتلافی با عنوان “گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد” را آغاز کردند که هدف آن اعتلای منشور و مقابله با اقدامات قهریه یکجانبه است.

دولت دونالد ترامپ که از توافق‌های بین‌المللی و همچنین نهادهای سازمان ملل متحد خارج شد، شرایط را به سمتی سوق داد که اصل این مهم‌ترین نهاد بین‌المللی زیر سوال رفته بود.

وضع تحریم‌های یکجانبه و اعمال فشار به کشورها با اهرم مجازات، کار را به جایی رساند که هیچ نهاد بین‌المللی برای مقابله با بحران‌ها و همچنین حفظ صلح و امنیت بین‌المللی قادر به ایفای وظیفه نبود و رفته رفته، کشورها را به سمت این کشاند که ائتلافی را برای صیانت از منشور ملل متحد تشکیل دهند.

برای نخستین بار این ایده با گسترش یکجانبه‌گرایی آمریکا علیه برخی کشورها همچون ایران، روسیه، کوبا، کره شمالی، ونزوئلا، فلسطین و سوریه مطرح شد و در بهمن ماه 1397، خورخه آرائاسا وزیر خارجه ونزوئلا به همراه سفرای روسیه، ایران، سوریه، چین، فلسطین به عنوان رئیس گروه 77، بولیوی، کشورهای آفریقایی و آسیایی …

Read more

میراث جنگ سرد؛ دکترین وحشت و مهار

میراث جنگ سرد؛ دکترین وحشت و مهار

قدرت، سیاست و پست و بلند سرنوشت انسان‌ها در مناطق بحرانی، جانمایه خاطرات مصطفی دانش، مخبر جنگی است. روایات یگانه‌ نویسنده بر سال‌ها حضور در کانون‌های تنش استوارند. گزارش‌هایی دست اول از فاجعه‌آفرینی‌ها و ‌آتش‌افروزی‌ها.

"اسلامگرایی در قالب کنونی خود محصول جنگ سرد است و از دل رقابت‌های ابرقدرت‌های آن دوران زاده شده است. قدرت‌هایی که امروز به جنگ اسلامگرایی رفته‌اند، همان‌هایی هستند که دیروز از آن ابزاری ساختند علیه دشمنان خود."(صفحه ۲۱ رد پای من، میراث جنگ سرد)

سومین کتاب مصطفی دانش، روزنامه‌نگار و مخبر جنگی رسانه‌های آلمانی زبان، روایاتی دست اول از چهار دهه حضور در مناطق بحرانی به دست می‌دهد؛ حکایات و گزارش‌هایی میدانی و مستند از نقاط مشتعل در خاورمیانه، خاوردور، جنوب آسیا، جنوب آفریقا و آمریکای لاتین

راوی، درگیری‌ها، مداخله خارجی و میانجی‌گری‌های فرمایشی را دیده و در بازگویی خاطراتش، به شرح زوایای متروک و…

Read more

واشینگتن پست افشا کرد؛ اسناد تکان دهنده دروغگویی بوش، اوباما و ترامپ در باره جنگ افغانستان

 

واشینگتن پست افشا کرد؛

اسناد تکان دهنده دروغگویی بوش، اوباما و ترامپ در باره جنگ افغانستان

آرشیوی محرمانه از اسناد دولتی که واشنگتن‌پست به آن دست یافته، افشا می‌کند که مقام‌های ارشد آمریکا در طول جنگ ۱۸ ساله در افغانستان، حقایق را نگفته‌اند و بر جنایتی بزرگ سرپوش گذاشته اند.

 اسناد محرمانه‌ای که روزنامه «واشنگتن‌پست» منتشر کرده، نشان می‌دهد دولت‌های آمریکا از زمان «جورج بوش» تاکنون در مورد وضعیت پیشرفت جنگ در افغانستان به مردم آمریکا دروغ گفته‌اند تا سیاست‌های خود را توجیه کنند.

واشنگتن‌پست در این مورد نوشته است: «آرشیوی محرمانه از اسناد دولتی که واشنگتن‌پست به آن دست یافته، افشا می‌کند که مقام‌های ارشد ایالات متحده در طول جنگ ۱۸ ساله در افغانستان، حقایق را نگفته‌اند. آن‌ها اظهاراتی خوش رنگ و لعاب مطرح کرده‌اند، حال آنکه می‌دانسته‌اند گفته‌هایشان درست نیست و مدارکی را پنهان کرده‌اند که جای تردیدی باقی نگذاشته بود که این جنگ، پیروزناشدنی شده است…

Read more

اسناد افشاء شده انتقال قدرت

اسناد افشاء شده انتقال قدرت

اخبار بلاروس : اسناد افشاء شده مجرمان «انتقال قدرت ».....

4مارس 2021

عکس و وئدیو :  از وزارت کشور و سازمان امنیت بلاروس از نشست تیخانوسکایا با یاران مورد اعتماد ، تدارک برای برداشتن تمامین مسئولان ، بدست گرفتن کنترل از طرف نمایندگان مورد اعتماد ، اشغال دفاتر دولتی درمنطقه و  ... تیخانوسکایا پس ازرهنمود لازم جلسه را ترک و نماینده دیگری در  ادامه بحث دردوربین مخفی نشان داده می شود..... به گزارش سرویس مطبوعاتی کمیته تحقیق وقایع انتخابات اوگوست سال 2020 محاکمه 2407 پرونده جنایی با گرایش افراطی در بلاروس آغاز شده است.

ایوان نوسکوویچ ، رئیس کمیته تحقیق گفت : این رقم شامل تمام موارد اتهامات "سیاسی" ازتبلیغات انترنتی ومیدانی ، وبلاک نویسی با افترا، توهین تا استفاده از خشونت علیه مقامات اجرای قانون شامل شده است.

رئیس کمیته تحقیق یادآور شد: مسئولیت اداری برای برگزاری غیرقانونی رویدادهای جمعی پیش بینی شد. بعلاوه ، مسئولیت اداری و کیفری در قبال افترا و توهین نیز وجود دارد. در مو…

Read more

بایدن با حمله هوایی به سوریه «بازگشت آمریکا» را اعلام کرد

بایدن با حمله هوایی به سوریه «بازگشت آمریکا» را اعلام کرد

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریكا 25 فوریه (7 اسفند) به ارتش ایالات متحده دستور داد كه حمله هوایی علیه تأسیسات شبه نظامیان طرفدار ایران در سوریه را به اجرا در آورد. بر اساس تازه ترین آمار به دلیل این حمله هوایی تاكنون 22 نفر كشته شده اند. سوریه، ایران، روسیه و سایر كشورها ضمن محکومیت این حمله هوایی، آن را اقدامی تجاوزگرانه، ناقض قوانین بین المللی و علیه ثبات منطقه توصیف کردند.

اگرچه حملات هوایی به تأسیساتی در سوریه انجام شد، اما واضح است که هدف اصلی از انجام آن ایران بوده است. یک روز بعد از انجام حمله هوایی مذکور، بایدن در پاسخ به پرسش رسانه ها مبنی بر اینکه ایالات متحده در سوریه چه سیگنالی را به ایران ارسال کرده، با لحنی هشدارآمیز خطاب به ایران گفت «شما نمی‌توانید از پیامد اقدامات خود مصون باشید، باید مراقب عملکرد خود باشید.»

پیش از این وزارت دفاع آمریکا دلیل این حمله هوایی را اقدامی تلافی جویانه…

Read more

«استراتژی فقرزدایی چین» الگویی برای ریشه کنی فقر در جهان

«استراتژی فقرزدایی چین» الگویی برای ریشه کنی فقر در جهان

در تاریخ 25 فوریه برابر با 7 اسفندماه بود که چین رسما خبر حذف و ریشه کنی فقر مطلق در این کشور و تحقق هدف کاهش فقر تعیین شده در دستور کار 2030 توسعه پایدار سازمان ملل را 10 سال زودتر از برنامه ریزی های انجام شده اعلام کرد؛ در طول هشت سال گذشته تقریبا 100 میلیون نفر از چینی ها که در فقر به سر می بردند، فقرزدایی شدند که این تعداد معادل فقرزدایی سالانه در یک کشور با جمعیت و اندازه متوسط است.

جمعیت چین تقریبا 20 درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد؛ کارنامه چین در پروسه فقرزدایی طبیعتا نه تنها فقط به چین بلکه به کل جهان تعلق دارد.

بر اساس استاندارد فقر مطلق بانک جهانی که روزانه مبلغی معادل 1.9 دلار برای هر فرد تعریف کرده است،‌ امروزه همچنان بیش از 700 میلیون نفر در سراسر جهان در فقر مطلق به سر می برند و در این بین، همه گیری ویروس کرونا باعث کندی هر چه بیشتر اجرای پروسه فقرزدایی در جهان شده است…

Read more

معجزه تاریخی فقر زدایی در چین

معجزه تاریخی فقر زدایی در چین

رمزگشایی «شی جین پینگ» از معجزه تاریخی فقرزدایی در چین، مبارزه چین در مسیر ریشه کن کردن فقر مطلق در این کشور به طور کامل به پیروزی رسیده است؛ روز گذشته در تاریخ 25 فوریه/7 اسفندماه، «شی جین پینگ» رهبر چین رسما از پکن اعلام کرد: «چین وظیفه دشوار ریشه کن کردن فقر مطلق را به اتمام رسانده و معجزه دیگری در میان وقایع تاریخی ثبت کرده است».

با نگاهی به سراسر جهان می توان شاهد بود که هیچ کشوری نمی تواند صدها میلیون نفر از مردمش را همچون چین در چنین بازه زمانی کوتاهی از فقر بیرون بکشد!

چین به طور ویژه در طول هشت سال گذشته با نرخ متوسط سالانه 10 میلیون نفر، اقدام به فقرزدایی کرده است که حذف فقر این تعداد جمعیت به صورت سالانه در سایر کشورها غیر قابل تصور محسوب می شود.

رهبر چین روز گذشته با ایراد یک سخنرانی مهم، به مرور سفر خارق العاده این کشور در مسیر فقرزدایی پرداخت و از هفت جبهه پافشاری چین برای ارائه یک خلاصه بندی عمیق از تجارب با اهمیت و درک چین در حوزه فقرزدایی استفاده کرد و رمز پشت پرده معجزه فقرزدایی چی…

Read more

بازی با مهره الکسی ناوالنی امپریالیست ها و نولیبرال ها، تجزیه روسیه را دنبال می کنند

بازی با مهره الکسی ناوالنی

امپریالیست ها و نولیبرال ها، تجزیه روسیه را دنبال می کنند

الکسی ناوالنی، نشسته بر مبل سمت چپ، در جمع اعضای «برنامه اعضای جهانی» دانشگاه ییل در سال ۲۰۱۰ » برنامه اعضای جهانی « برای آموختن راه و رسم براندازی حکومت های نا موافق «جامعه جهانی» امپریالیستی، مانند خوان گوایدوی ونزوئلا

30 سال از نابودی اتحاد شوروی گذشت. امپریالیست ها و خائنانی که در رهبری اتحاد شوروی لانه کرده بودند، با استفاده از مشکلات طبیعی و ناگزیر و ضعف ها و کوتاهی های اجتناب پذیر، نخستین کشور سوسیالیستی جهان، نجات بخش خلقهای جهان از شر هولناک فاشیسم هیتلری، پشتیبان خلقهای مبارز علیه سرمایه داری امپریالیستی و قدرتمندترین هوادار صلح جهانی را ترور کردند. اینک تشت رسوایی خودفروشان، رشوه گیران و سخن فروشان چیره دستی چون میخائیل گورباچف، ادوارد شواردنادزه، بوریس یلتسین و ضد بشرهایی از نوع اینان از بام جهان فرو افتاده است، اما آیا رهبران کشورها و سازمان های سیاسی که آگاه و ناآگاه در این پروژه جهانی علیه زحمتکشان جهان شرکت کردند، از این فاجعه بشری درسی آموخته اند؟ آیا نابودی عراق، افغانستان، لیبی، یوگسلاوی و فروپاشاندن ملتی به نام اتحادشوروی و به راه انداختن جنگ و آدم کشی میان خلق های اوکراین، ارمنستان، آذربایجان، و گرجستان؛ و به بردگی کشیدن کشورهای سوسیالیستی پیشین اروپا، و به زنجیر کشیدن خلق مبارز فلسطین به دست فاشیست های حاکم بر اس…

Read more

چهره سازی نوبتی غرب در روسیه وتجربه بلاروس!

چهره سازی نوبتی غرب در روسیه وتجربه بلاروس!

الکسی ناوالنی تاجر وسیاستمدار مدعی که به اتهامات مختلف دستگیر و در ماه اوت ۲۰۲۰ درحالیکه سه سال ونیم بطور مشروط آزاد بود ومی بایست موقعیت خود را به نیروهای امنیتی روسیه گزارش می‌کرد، با علائم مسمومیت در حالت اغماء به بیمارستان انتقال یافت. او سپس با تعهد برای درمان به آلمان برده شد و حدود پنج ماه تحت مداوا قرار گرفت. دولت آلمان اعلام کرد دلیل مسمومیت ناوالنی وجود عامل اعصاب «نوویچوک» در بدنش بوده است. هرچند سخنگوی کرملین آنرا رد نمود، اما الکسی ناوالنی با مصاحبه ها و داستان سرائی ها در اظهار نظرها گفت: “مامور امنیتی روسیه را تلفنی فریب داده واز مسمومیت خود کسب اطلاع یافت”. سپس انگشت اتهام در غرب به‌ سرعت به طرف «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور نشانه رفت. الکسی پس از بازگشت با سه کانال تلویزیونی که عملیات او را همراهی می کردند. درفرودگاه دستگیر و ۲ فوریه ۲۰۲۱  محاکمه وبا تصمیم دادگاه «سیمونوفس…

Read more

به انگیزۀ روز جهانی زبان مادری

به انگیزۀ روز جهانی زبان مادری

یونسکو”،سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد، ۲۱ فوریه [۳ اسفندماه] را روز جهانی زبان مادری اعلام کرده است.  بر پایه آمارهای یونسکو، نیمی از ۶ هزار زبانی که مردم جهان بدان‌ها سخن می‌گویند درحال نابودی است. به ‌گفتهٔ کارشناسان یونسکو، با نابودی هر زبان بخشی از گنجینهٔ فرهنگ بشری هم نابود می‌شود. در ایران نیز زبان‌های کوچکی چون “تاتی”۱ چنین سرنوشتی را تجربه می‌کنند و در معرض نابودی قرار دارند. امروز اکثر خلق های ساکن غیر فارس در میهن ما ایران از ابتدایی‌ترین حقوق فردی و اجتماعی از جمله آموزش به‌زبان مادری‌شان محروم اند.
 
در چنین شرایطی است که خواست رشد و بالندگی زبان مادری در میهن ما به یکی از پهنه­های‌ پیکار آزادی‌خواهانه جامعه در رویاروی با رژیم “ولایت فقیه” بدل شده است. حق استفاده از زبان مادری در زندگی اجتماعی و به‌ویژه در نهادهای آموزشی و مدنی جامعه با مبارزه برای حق تعیین سرنوشت خلق‌ها گره خورده است و حساسیت رژیم ولایت فقیه هم متوجه همین پیوند بین آن حق و این مبارزه است. جمهوری اسلامی در طول حیات خود هرنوع تلاش برای بالندگی و شکوفایی زبان‌های گوناگون خ…

Read more

اتحادیه های کارگری بلاروس علیه تحریم ها!

اتحادیه های کارگری بلاروس علیه تحریم ها!

فدراسیون های کارگری بلاروس قبلاً  شکایتی درباره اقدامات اتحادیه اروپا به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارسال داشت. وسازمان ملل بارها تأکید کرد “تحریم ها همیشه تأثیر منفی بر حقوق اقتصادی و اجتماعی مردم دارد و حق وحقوق برای تعیین کار را نقض می کند”.

کارگران بلاروس در۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ موضع خود را با نامه سرگشاده به سازمان بین المللی کار، به اعضای جنبش اتحادیه های کارگری بین المللی، کارگران و کارفرمایان کشورهای دیگر اعلام کردند.

در نامه سرگشاده خطاب به سازمان بین المللی کار (ILO) کارگران و کارفرمایان در سایر کشورها اعلام شد: سیاستمداران اروپایی حق محدود کردن و نقض حقوق کارگران سایر کشورها را ندارند. وضع تحریم های اقتصادی که توسط نمایندگان از خارج اداره می شود، الزامات کارگری بلاروس ها را برآورده نمی کند. درنامه گفته شد:

این فرض حاوی این نظر است که “سیاستمداران اروپایی ظاهراً معتقدند آنها حق دارند حقوق کارگران سایر کشورها را محدود …

Read more

متن سخنرانی گنادی زیوگانف

متن سخنرانی گنادی زیوگانف

لیبرال ها می خواهند از ما انتقام بگیرند!

همکاران عزیز!

در سال ٢٠١۴، ما، یک گروه بزرگ از نمایندگان مجلس به المپیک سوچی رفتیم. اما من مجبور شدم فوراً سوچی را با یک هواپیمای نظامی ترک کنم تا اقداماتی برای نجات بچه‌های ما بعمل آورم، که در آن لحظه در کی‌یف مورد اصابت گلوله قرار می‌گرفتند، دستگیر می‌شدند، مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند.

ما بسیار خوب می‌دانیم که چگونه آنها دفاتر حزب کمونیست اوکراین را به آتش می‌کشیدند و رهبران آن را تا حد مرگ کتک می‌زدند. ما مجبور شدیم آنها را از بیمارستان‌ها بیرون بیاوریم و در روسیه مداوا کنیم.

سپس این فاجعه در تعدادی از مناطق دیگر نیز تکرار شد. تابستان سال گذشته، ما شاهد تلاش‌های برای اجرای همین سناریو در بلاروس بودیم. و من می‌خواهم به «حزب حاکم» مراجعه کنم: می‌بینید که «شرکای» غربی شما برای درگیری مستقیم با کشور ما تصمیم گرفته‌اند. مسئله بر سر ناوالنی نیست. این فقط یک «بمب آتش‌زا» است که بمنظور برافروختن آتش میدان و نابودی استقلال روسیه فرستاده‌اند. ما با چنین روند رشد حوادث کاملاً مخالفیم.…

Read more

چامسکی: آمریکا سردمدار تروریسم است

چامسکی: آمریکا سردمدار تروریسم است

«نوام چامسکی» فیلسوف و تاریخ‌دان برجسته آمریکایی گفت این کشور در زمینه تروریسم سردمدار است و افرادی که به کنگره حمله کردند از ناکجاآباد نیامده بودند.

چامسکی در مصاحبه با شبکه «راشاتودی» گفت، رسانه‌های آمریکایی اینطور به مردم این کشور القا می‌کنند که در آمریکا همه چیز «به‌طور بنیادین فوق‌العاده» است و گاهی نیز وقفه‌ای در آن اتفاق می‌افتد.

این فیلسوف آمریکایی افزود، آمریکا تمایل دارد این‌طور نشان دهد که کاملاً طرفدار نیروی خیر است و همواره تلاش می‌کند اشتباهاتش را جبران کند اما این واقعیتی که نئولیبرال‌ها برای خود ساخته‌اند، بر اساس حقایق نیست

چامسکی در ادامه گفت روایت غالب این است که، «حمله به کنگره، قدرت دموکراسی در آمریکا را نشان می‌دهد زیرا ما به کشوری فاشیست تقلیل نیافتیم و  این اتفاق ما را قادر ساخت نشان دهیم دموکراسی آمریکایی با شکوهی که دارد توانست پیروز شود. اما در زمان رسوایی واترگیت نیز چنین پیروزی‌گرایی را شاهد بودیم»…

Read more

پیام کي‌لِب ماپین به هواداران ترامپ

پیام کي‌لِب ماپین به هواداران ترامپ

به عنوان کسی که تمام زندگی‌اش در تشکیلات چپ سیاسی، با دفاع از سوسیالیسم و مخالفت با امپریالیسم سپری شده است، می‌خواهم شما و دیگران طرفداران ترامپ بدانید که من از شما متنفر نیستم و فکر نمی‌کنم که شما تروریست باشید.

در واقع، من فکر می‌کنم که تصویری که اکنون رسانه‌های آمریکایی از طرفداران ترامپ ارائه می‌دهند، به‌شدت مشکل ساز و کاملاً ناعادلانه است. این تصاویر خالی از تحلیلی روشن از واقعیتی است که در کشور می‌گذرد، و در آنها از اینکه چه چیزی این همه خشم مردم را برانگیخته است سخنی گفته نمی شود.

مسلماً اکنون من آنچه را که چهارشنبه 6 ژانويه در ساختمان کنگره اتفاق افتاد تأیید نمی‌کنم، اما می‌فهمم که چرا مردم این قدر خشمگین و آماده دست زدن به این چنین اقداماتی هستند.

به کشور نگاه کنید. در هنگامۀ این بیماری همه‌گیر، خانواده‌های زحمتکشان به حال خود رها شده‌اند. سیاستمداران، بی‌اعتنا به مخالفت زحمتکشان آمریکا با توقف فعالیت‌های اقتصادی و مبارزه علیه آن، به پا خاسته‌ و خواهان…

Read more

دست ها ازجمهوری کوبا کوتاه!

دست ها ازجمهوری کوبا کوتاه!

بیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس

اقدام ایالات متحده آمریکا مبنی بر قرار دادن مجدد جمهوری کوبا در لیست کشورهائی که ادعا می شود از تروریسم بین الملل حمایت می کند را به شدت محکوم می کنیم.

کمونیستهای بلاروس این تصمیم ریاکارانه و بدبینانه دولت ایالات متحده را اقدامی تجاوزگرانه وآشکار، تلاشی برای تحت فشار قرار دادن مردم زحمتکش کوبا بی اعتباری اخلاقی می داند، که مایلند آنان را به اراده شرکتهای فراملیتی  سرمایه های آمریکایی تابع کنند.

 ایالات متحده با نادیده گرفتن تمامی موازین حقوق بین المللی  بار دیگربا ابزار اتهام، فشار روانی و تحریم های اقتصادی برای درهم شکستن مردم کوبا که به طور مستقل مسیر توسعه خود را تعیین و به آرمان های انقلاب کوبا وفادار مانده اند استفاده می کند!

سیاست جمهوری کوبا همیشه مبارزه با پدیده ضد بشری تروریسم با محکومیت درتمامی اشکال و مظاهر آن بوده است. علاوه بر این، مردم کوبا خود قربانی تروریسم هست. …

Read more

20 blog posts