header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

دکتر نجیب الله آخرین امید افغانستان برای صلح

دکتر نجیب الله آخرین امید افغانستان برای صلح

۲7 فروردین برابر با ۱۵ آوریل، سالروز کناره گیری یکی از شخصیت های تاثیرگذار در تاریخ افغانستان است که سرنوشت تراژیک او بی شباهت با تاریخ معاصر این کشور نیست. دکتر محمد نجیب الله در ۱۵ آوریل ۱۹۹۲ مبلادی در حالی به نام دموکراسی از قدرت کناره گیری کرد که پس از او، تاریخ این کشور برای دهه ها در میان خون و کشتار و جنگ داخلی فرورفت.  در خاورمیانه، همچنان که در تمام نقاط جهان، نبرد بین نیروهای پیشرو و جبهه های ارتجاع همواره امری گریزناپذیر به نظر می رسد و صفحات تاریخ معاصر سرشار است از این رویارویی ها که معمولا منجر به بروز بزنگاه هایی در تاریخ کشورها شده که توانسته است سرنوشت سیاسی یک سرزمین و مردمان اش را تا دهه ها متأثر و دگرگون کند.  

* مبارزه قاطعانه با فساد و عقب ماندگی

 در افغانســتان که امروز نام آن را همجوار با نام طالبان به یاد می آوریم، در بیش از حدود ســه دهه قبل یعنی در ســال …

Read more

شهروندان خواهان صلح اند: مردم فلسطین به کمک نیاز دارند!

شهروندان خواهان صلح اند:

 مردم فلسطین به کمک نیاز دارند!

   گزارش حزب کمونیست بلاروس از منابع دیپلما تیک

اورشلیم از جامعه جهانی درخواست کرد برای توقف جنگ و نسل‌کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین اقدام فوری انجام دهند. آتش بس طولانی شده راهی برای توقف خونریزی و محافظت از جان غیرنظامیان وآسیب های جبران ناپذیر برای شهروندان باقی نمانده است.

در آغاز ماه رمضان، مردم فلسطین فریاد خود را با درخواست دبیرکل سازمان ملل برای آتش بس بشردوستانه فوری رساتر کرده اند، صدائیکه همچنان از گوشه و کنار جهان شنیده می شود و اعلام مجمع عمومی سازمان ملل از 8 دسامبر 2023 به طور مداوم ادامه دارد. جامعه بین‌المللی باید برای حفاظت از میلیون‌ها کودک و زن و مرد فلسطینی که جانشان در خطر دائمی  تهاجم جنایتکارانه اسرائیل علیه نوار غزه و بقیه فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی است، اقدام کند.

در پنج ماه هولوکاست اسرائیل، تا 13 مارس، 31341 کودک، زن و مرد فلسطینی در غزه کشته و بیش از 73000 نفر مجروح شده …

Read more

اهمیت دیدار رهبر ژاپن از آمریکا

اهمیت دیدار رهبر ژاپن از آمریکا

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه برای یک دیدار رسمی از آمریکا وارد واشنگتن شد. او اولین رهبر ژاپن است که پس از 9 سال و سفر شینزو آبه، نخست وزیر وقت ژاپن، به ایالت متحده، مهمان رسمی واشنگتن خواهد بود که نشان‌دهنده اهمیت بسیار این سفر برای ژاپن و ایالات متحده است. ژاپن مدتی است که در مورد این دیدار سر و صدای بسیاری به راه انداخته و در سوی مقابل نیز آمریکا رویدادهای بزرگی مانند ضیافت شام کاخ سفید و سخنرانی در کنگره را برای کیشیدا ترتیب داده است.

به گزارش رسانه های چینی؛ ایالات متحده و ژاپن برای این دیدار «محاسبات استراتژیک» مشترک دارند و برای مثال، هر دو طرف احتمالا آن را یک «نمایش تشریفاتی» برای تقویت بیشتر «ماه عسل روابط» خود می‌دانند و امیدوارند که با ارتقای سطح روابط دوجانبه خود به «مشارکت جهانی» این طور نشان بدهند که اتحاد میان ایالات متحده و ژاپن «غیر قابل در هم شکستن» است.

Read more

نیویورک تایمز: ناتو در جستجوی قرص‌های آرام‌بخش برای اوکراین

ترجمه. کاوه آیلین

نیویورک تایمز:

ناتو در جستجوی قرص‌های آرام‌بخش برای اوکراین

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز می‌نویسد: «زمانی که رهبران ناتو در تابستان امسال خود را آماده می‌کنند تا هفتاد و پنجمین سال اتحاد نظامی را جشن بگیرند، آخرین چیزی که آنها می‌خواهند درباره آن بحث کنند، مارش نیروهای روسی در خاک اوکراین است، همه اینها به خاطر ناتوانی اروپا در ارائه حمایتهای لازم از کیف است. در نتیجه اوکراین همچنان منتظر دعوت رسمی به ناتو است. با این وجود، نمایندگان این ائتلاف توافق دارند که این امر در جشن‌های واشنگتن که برای ماه ژوییه برنامه ریزی شده‌ان، رخ نخواهد داد. «ناتو تمایلی به پذیرش عضو جدیدی ندارد که به دلیل یک قرارداد امنیت دسته جمعی، آن را به بزرگترین جنگ زمینی در اروپا از سال 1945 بکشاند. این امر ناتو را به جستجوی راه‌های میانی وادار می‌کند: چیزی غیر از عضویت، اما به اندازه کافی معنادار، آن چیزی که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این هفته برای نشان دادن حمایت بلندمدت از اوکراین، بیان کرد. لارا جیکز، نویسنده مقاله…

Read more

«دورویی» کشورهای پیشرفته در زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های فسیلی

«دورویی» کشورهای پیشرفته در زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های فسیلی

 اقتصادهای ثروتمند جهان صدها میلیارد دلار خرج گسترش پروژه‌های سوخت فسیلی در کشورهای فقیر کرده‌اند.

کانادا، ژاپن و کره جنوبی بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را در این حوزه انجام داده‌اند. همچنین سرمایه‌گذاری در بخش گاز بیشتر از زغال‌سنگ یا نفت بوده است.

پژوهشی تازه نشان می‌دهد که جمعی از ثروتمندترین اقتصادهای دنیا، موسوم به «گروه ۲۰»، در سال‌های گذشته صدها میلیارد دلار خرج گسترش عملیات مرتبط با سوخت‌های فسیلی در کشورهای فقیر کرده‌اند.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» نوشته است که طبق پژوهش موسسه Oil Change International  و موسسه آمریکایی «دوستان زمین»، این ۲۰ اقتصاد توسعه‌یافته و درحال‌توسعه همراه با بانک‌های توسعه‌ای که این کشورها سرمایه‌شان را تأمین می‌کنند، در بازه سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲، ۱۴۲ میلیارد دلار خرج توسعه سوخت‌های فسیلی در خارج از مرزهایشان کرده‌اند…

Read more

بازی بزرگ 2: آمریکا پیمان‌های روس‌هراسی را در آسیای مرکزی احیا می‌کند

ترجمه. کاوه آیلین

بازی بزرگ 2:

آمریکا پیمان‌های روس‌هراسی را در آسیای مرکزی احیا می‌کند

تحلیلگران بنیاد "هادسون" ایالات متحده آمریکا طرحی را برای به اصطلاح "تهاجم دیپلماتیک در سراسر اوراسیا" منتشر کرده اند. منظور از میدان بدر کردن سیستماتیک حضور ژئوپلیتیک روسیه با پر کردن «خلاء» برآمده از نفوذ آمریکا استت.

چرا تحلیلگران به واشنگتن توصیه می کنند که جان تازه ای به اتحادیه های فعال در منطقه بدمد - به نظر می رسد مهم نیست کدامیک از آنها باشند، همینکه با موجودیت خود حیات روسیه را سخت و پیچیده کنند. جالب است که شریک و همنویس این طرح،" لوک کوفی"، که بعنوان یک روس هراس اصلاح ناپذیر بشمار می رود – وی اولین غیرانگلیسی است که مشاور وزارت دفاع بریتانیا شده - میزان آسیبی را نشان می دهد که "کوفی" می تواند ایجاد کند. و درجه روس هراسی او از مقدمه سند قابل فهم است، که چنین توضیح می دهد:

در اوراسیا ما باید "سرزمینی را بفهمیم که در غرب با دریای سیاه، در شرق به کوه های آلتا…

Read more

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

شهروندان ترکیه در جریان انتخابات محلی روز یکشنبه که در جریان آن مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری مشارکت گسترده‌ای داشتند، توانستند بزرگترین ضربه انتخاباتی خود را به او و حزبش وارد کنند.

به گزارش یورونیوز؛ شمارش آرا نشان داد که اکرم امام‌اوغلو از حزب «جمهوری‌خواه خلق» بار دیگر از سوی ساکنان استانبول به عنوان شهردار بزرگترین شهر ترکیه برگزیده شده است؛ آرای ریخته شده به نفع او در صندوق‌های رای ۱۰ درصد بیشتر از آرای رقیبش از حزب حاکم «عدالت و توسعه» بود.

دیگر نامزد حزب «جمهوری‌خواه خلق» یعنی منصور یاواش نیز توانست شهرداری آنکارا را حفظ کند و در انتخابات شهرداری ۱۵ شهر دیگر در سراسر کشور نیز به پیروزی برسد.

نتایج این انتخابات، بدترین شکست برای اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» در بیش از دو دهه اخیر محسوب می‌شود و می‌تواند نشان دهنده تغییر در چشم انداز سیاسی کشور ترکیه باشد…

Read more

گنادی زیوگانف : کسانیکه دستورجنایت درتالار شهرکروکوس را صادر کردند.

گنادی زیوگانف :

کسانیکه دستورجنایت درتالار شهرکروکوس را صادر کردند.

گنادی زیوگانف صدرکمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه (حزب اپوزیسیون)، در مصاحبه با رادیو" Komsomolskaya Pravda" سازمان جوانان کمونیست" بابیان جنایت در تالارشهر کروکوس گفت:

آثار جنایت در شهر کروکوس به ایالات متحده منتهی می شود.

در حال حاضرتحقیقات در مورد حمله تروریستی درشهر کروکوس وجود دارد. مقامات آمریکایی با پیشروی نیروی امنیتی ما عصبی هستند . شما از بازی کربی(1) آنها اطلاع دارید؟

زیوگانف می گوید متوجه هستید به محض وقوع حمله تروریستی، همان «کربی» بلافاصله روی صفحه تبلیغ ظاهرشد و شروع به اعلام موضع کرد که ملی گرایان اوکراینی، سرویس های اطلاعاتی آنها و سیا هیچ ربطی به این حمله ندارند، دراینجا یک رد پای اسلامی است.

تکرار این صحنه ها چیزتازه ای نیست. زمانی که سه برج در نیویورک را فرو ریختند (بسیاری می گویند دو برج، اما در واقع سه برج فرو ریخت) بلافاصله قرآنی در نزدیکی ماشین پیدا کردند و همه را به «رد پای اسلام» جهت دادند و اعلام کردند آنها تروریست هستند، وبن…

Read more

«یاکوف استالین» و همسایۀ ما «آقای واگنِر»!

بهروز مطلّب‌زاده

«یاکوف استالین» و همسایۀ ما «آقای واگنِر»!

 تازه به شهرِ اِسِن Essen  *آمده ایم.

ساختمانِ محلِّ زندگی ما چهار طبقه است، و در مجموع چهارده خانواده درآن زندگی می‌کنند. خانواده هائی با ملّیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف.

پنچ خانوادۀ آلمانی، و بقیه خانواده‌هائی از کشورهای ایران، ترکیّه، اوکراین، کامرون، کوسوو، و... آقای «واگنِر» که آلمانیِ اصیل است، با همسرش در طبقۀ سوّمِ همین ساختمان که ما مستأجرش هستیم زندگی می‌کند. سنّ وُ سال‌اش بالاست، قدّی کوتاه دارد و لاغراَندام است، هنگامِ راه‌رفتن می‌لنگد و پای راست‌اش را به دنبالِ خود می‌کشد، انگار که پایش مصنوعی باشد، با این‌همه، خودش را از تک وُ تا نمی‌اندازد، سینه‌اش را جلو می‌دهد و مانند آدم‌های «عصا قورت داده» شَقّ وُ رَقّ  راه می‌رود.

صورت استخوانی و تکیدۀ آقای واگنِر حسابی پُر از چین وُچروک است، وقتی حرف می‌زند، دندان‌های مصنوعی‌اش مانند کلاویه‌های یک پیانوی قدیمی لقّ می‌زند و تکان می‌خورد، طوری که آدم فکر می‌کند، هرآن ممکن است دندان‌ها…

Read more

حمله تروریستی به" تالار شهر کروکوس": به سود چه کسی است؟

ترجمه. کاوه آیلین

حمله تروریستی به" تالار شهر کروکوس": به سود چه کسی است؟

زمانی که حتی اطلاعات دقیقی درباره همه آسیب دیدگان وجود ندارد و عاملان آن خنثی نشده اند، تحلیل یک اقدام تروریستی دهشتناک دشوار است. اطلاعات کامل فقط در نتیجه کار ارگان‌های نیروهای امنیتی نمایان می شود - تا این لحظه فقط فرضیاتی می توانند وجود داشته باشند. اما آنها را می توان و باید انجام داد.

این حمله به نفع چه کسانی است؟

منطقی ترین مظنون به نظر می رسد، سران اوکراینی، با خونخواری و رغبت آنها به نمایش‌های رسانه ای، هستند. گلوله باران بلگورود نشان می دهد (اگر دونباس کسی را متقاعد نکرده است) که ضربه زدن به اهداف غیرنظامی صلح آمیز برای رژیم کیف امری عادی است و اداره کل اطلاعات وزارت دفاع اوکراین به دلیل عدم موفقیت نظامی قابل توجه از طریق خرابکاری و قتل "نامی برای خود دست و پا کرد". پس از دو روز حملات بسیار مؤثر نیروهای مسلح روسیه با موشک و پهپاد به نیروهای اصلی فرماندهی و کنترل و سایر ساختارهای شبه نظامی و سیستم انرژی اوکراین، دشمن نمی‌توانست نیازی به «تلافی» نداشته باشد…

Read more

حمله تروریستی مسکو و برجسته شدن اهمیت ایجاد جبهه متحد علیه تروریسم

حمله تروریستی مسکو

و برجسته شدن اهمیت ایجاد جبهه متحد علیه تروریسم

حمله تروریستی جمعه شب در تالار کنسرت «کروکوس» مسکو تاکنون 173 کشته بر جای گذاشته است. گروه تروریستی «داعش خراسان»مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. این حمله تروریستی خونین نشان می‌دهد که تروریسم همچنان یک تهدید جهانی بوده و ایجاد یک جبهه متحد موثر علیه تروریسم در جهان اهمیتی فراوان دارد.

گروه تروریستی داعش در هرج و موج‌ها پس از سرنگونی حکومت صدام حسین در عراق برخاسته و در طول جنبش بهار عربی 2011-2010 و جنگ داخلی سوریه به اوج حیات خود رسیده و از آن زمان تاکنون چندین شاخه آن نیز در مناطق مختلف فعالند که فعال‌ترین آنها، همان «داعش خراسان» است.

ظهور گروه «داعش خراسان» به راهبردهای ژئوپلیتیکی ایالات متحده و غرب مرتبط است. در سال 2021، دولت بایدن اولویت راهبردی جدید خود را رقابت با «قدرت‌های بزرگ» تعیین کرده و در این راستا، عجولانه نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و گروه «داعش خراسان» نیز با استفاده از این فرصت، به سرعت مجددا فعال شد…

Read more

اقدام تروریستی در "کراکوس سیتی"

ترجمه. کاوه آیلین

دمیتری نفدوف

اقدام تروریستی در "کراکوس سیتی":

اطلاعات نادرست به عنوان بخشی از استراتژی سرویس‌های اطلاعاتی غرب است

از تاریخ فعالیتهای خرابکارانه در آسیای مرکزی شوروی و در اوکراین

اقدام تروریستی در کروکوس سیتی در حومه مسکو تاییدی خونین و وحشتناک در چارچوب "جنگ هیبریدی" است که توسط غرب دسته جمعی علیه روسیه به راه انداخته شد. این امر در عمل آشکارا انجام می‌شود –وعده‌های اخیر ماکرون و دیگرانی مانند او برای اعزام نیرو از شماری از کشورهای ناتو برای کمک به رژیم زلنسکی که متحمل شکست‌های نظامی است و مانور‌های دائمی در لهستان، بازسازی صنعت آلمان بر پایه نظامی و غیره را بیاد بیاوریم. در این بین، آنطور که پیشتر نوشته بودیم، گذشته از اینکه در بیانیه اخیر سفارت آمریکا مستقیماً از خطرات حضور در کنسرت ها سخن رفته است، تلاش های ناشیانه ای برای اجتناب از دخالت در آنچه رخ می دهد انجام می شود. به نظر می رسد یادآوری "48 ساعت" به هیچ وجه یک اشتباه غیرعمدی نبوده است، بلکه برعکس، عمداً اطلاعات نادرستی را برای گمراه کردن طرف روسی در رابطه با زمان وقوع جنایت در حال تدارک ایجاد کرده است. باید گفت که این روش جدیدی نیست – بد نیست یادآوری شود که اقدامات تروریستی به همان اندازه بزرگ از خارج در سالهای دهه 1950 - 1980 در اتحاد جماهیر شوروی برنامه ریزی شده بود که اغلب با انتشار "اطلاعات غلط" نیز همراه بود. اما، فعالیت حرفه ای ارگان های مجری قانون شوروی، با وجود تلاش های پیچیده دشمن، از این اقدامات پیشگیری کرد.…

Read more

ریشه ­های ترور در کروکوسِ مسکو! – محمد قراگوزلو

ریشه ­های ترور در کروکوسِ مسکو! – محمد قراگوزلو

الف. شب ۲۲ مارس جبهه­ ی جدیدی در میدان جنگ بی پایان در سالن تئاتر و موسیقی کروکوس مسکو باز شد. به عبارت دیگر همه ی وعده هایی که خانم ویکتوریا نولند در تاریخ ۲۲ فوریه سال جاری از شبکه ی تلویزیونیِ  CSIS اعلام کرده بود و آن را در متن کمک مالی جدید به دولت نئوفاشیست اوکراین در قالب تقویت جبهه­ های شرقی و وقوع یک “سورپرایز” خوانده بود به وقوع پیوست.

ب. در تاریخ ۸ مارس و دو هفته پیش از فاجعه ی ترور در کروکوس سفارتخانه های دو دولت اصلی حامیِ گنگِ باندراها به شهروندان خود هشدار داده بودند که از حضور در مراکز شلوغ خرید و فروش و تئاترها و سینماها و اماکن مشابه بپرهیزند. آنان برای خالی نبودن عریضه یک رونوشت صوری و کلی از این “توصیه نامه” را به وزارت خارجه ی روسیه نیز داده بودند تا روز واقعه بازیِ مزخرف و خونینِ “کی بود کی بود من نبودم” را به صحنه ببرند. درست به همین سبب بود که به محض وقوع فاجعه ی ترور در کروکوس و در حالی که…

Read more

نگاهی به ارمغان فاجعه‌بار طرح «بازسازی دموکراتیک» آمریکا برای خاورمیانه

نگاهی به ارمغان فاجعه‌بار

طرح «بازسازی دموکراتیک» آمریکا برای خاورمیانه

سومین اجلاس «سران دموکراسی» به رهبری آمریکا از هجدهم تا بیستم مارس (28 اسفند تا 1 فروردین) در کره جنوبی برگزار می‌شود. اگرچه دو اجلاس قبلی سران دموکراسی در میان تردیدها و تمسخرها به پایان رسید، اما ایالات متحده همچنان مشتاق برگزاری چنین نمایش‌های سیاسی است. در واقع همه می‌دانند که  اجلاس سران دموکراسی ربطی به دموکراسی ندارد، این فقط ابزاری برای آمریکاست تا وارد تقابل اردوگاهی شود. ایالات متحده سال‌هاست که طرح «بازسازی دموکراتیک» را در خاورمیانه به اجبار ترویج می‌کند امری که بلایای جدی را برای کشورهای منطقه به بار آورده و به جهان اجازه داده تا چهره واقعی «مدافعان دموکراسی» را به وضوح ببیند.

 

در آغاز قرن بیست و یکم، آمریکا «طرح بازسازی دموکراتیک در خاورمیانه بزرگ» را با هدف اشاعه اندیشه‌ دموکراسی غربی به خاورمیانه و حتی کل جهان اسلام و ایجاد خاورمیانه بزرگ که نظام‌های سیاسی و اقتصادی آن کاملا غربی‌شده، مطرح کرد. پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر، ایالات متح…

Read more

انتخابات ریاست جمهوری در روسیه: غرب جامعه روسیه را متحد کرد

ترجمه و تلخیص. کاوه آیلین

انتخابات ریاست جمهوری در روسیه:

غرب جامعه روسیه را متحد کرد

بر اساس داده های کمیسیون مرکزی انتخابات، تا ساعت 16:00 به وقت مسکو، مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری فدراسیون روسیه بیش از 70 درصد فراتر رفت و از رقم مشابه در سال 2018 بیشتر بود. علیرغم تلاش های جداگانه و انفرادی برای گسترش مطالب تحریک آمیز، به طور کلی روند رای گیری به طور عادی پیش رفت.

 "الا پامفیلووا"، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه در گفت‌وگویی با روزنامه نگاران اشاره کرد که:" می‌خواهم از غرب تشکر کنم که ما را متحد کرد. ما تا حد زیادی درک کرده‌ایم که اکنون با هم بودن چقدر مهم است، می‌دانید، هرچه بیشتر به ما فشار بیاورند، بیشتر به مقابله می‌پردازیم.». به گفته وی، رای گیری سه روزه و همچنین بکار بردن فناوری های پیشرفته انتخاباتی، مشارکت بالای مردم را تسهیل کرد.

"تاتیانا موسکالکووا"، کمیسر حقوق بشر در فدراسیون روسیه، خاطرنشان می کند که در روسیه، شرایطی…

Read more

نظرسنجی‌های «سی جی تی ان»:

نظرسنجی‌های «سی جی تی ان»:

دموکراسی آمریکایی به «دموکراسی بیمار» تبدیل شده است

آمریکا مدت‌هاست که به برتری دموکراسی خود می‌بالد اما نتایج نظرسنجی‌های مشترک شبکه تلویزیونی «سی جی تی ان» وابسته به رادیو و تلویزیون مرکزی چین، دانشگاه «رنمین» که در میان پاسخ دهندگان سراسر جهان انجام شد، نشان می‌دهند که اکثریت پاسخ دهندگان، دموکراسی به سبک آمریکایی را چندان قبول ندارند. 71.1 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که سیستم سیاسی آمریکا دارای نقص‌های جدی است و از اصل مفهوم نظام دموکراتیک بسیار منحرف شده است. این در حالیست که 70.4 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که ایالات متحده یک «الگوی دموکراتیک» برای سایر کشورها نیست و عیوب دموکراسی سبک آمریکایی به گونه‌ای انباشته شده که از بین بردن آنها دیگر ممکن نیست و دموکراسی به سبک آمریکایی به نوعی «دموکراسی بیمار» تبدیل شده است.

ادامه مطلب...

 

Read more

سوهو: مسکو به نقاط ضعف واشنگتن ضربه می زند

ترجمه. کاوه آیلین

سوهو: مسکو به نقاط ضعف واشنگتن ضربه می زند

صفحه اینترنتی چینی "سوهو" (شرکت فناوری اطلاعات چینی است، که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد) می نویسد اخیراً ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اظهاراتی داشت که به خاطر آن بعید است آمریکایی‌ها بتوانند آرام بخوابند.

 در این مقاله گفته می شود که "این بار مسکو برگ برنده خود را نشان داد و درست به ضعیف ترین نقطه واشنگتن ضربه زد. سیگنال مهمی از میدان نبرد اوکراین آمده بود: تلاش ایالات متحده آمریکا برای بی رمق کردن روسیه با ناکامی پایان می یابد! در واقع، مسکو ضمن روبرو شدن با اوضاع بین المللی پیچیده تر، نسبتا آرام است. مگر رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون ضمن فراخوان کشورهای ناتو برای اعزام نیروهای خود به اوکراین جهت کمک به نیروهای مسلح اوکراین، این روزها سر و صدا به پا نکرده بود؟

پوتین مستقیماً گفت: همه باید به خاطر داشته باشند که هرگونه تلاش برای تجاوز به قلمرو کشورش محکوم به شکست است"…

Read more

شرکت فعال کمونیست های بلاروس درانتخابات!

شرکت فعال کمونیست های بلاروس درانتخابات!

سال پرهیاهوی 2024، انتخابات 64 کشورحدود4 میلیارد انسان، برای نخستین باردرتاریخ قرن بیست ویکم درجهان برگزارمی شود. نشانه هاایی ازعرصه مبارزه طبقاتی باتصاویری از«دمکراسی (بورژوازی ویاخلقی)» است. نحوه اجرا با انتخاب تاکتیک ها روی سه موضع "شرکت فعال - عدم مشارکت ویا تحریم فعال" برنامه راهبردی تئوری- عملی دردستورکار قرارمی گیرد.

حزب کمونیست بلاروس با داشتن شرایط حق رای برخلاف کشورهای استبداد زده ضد کمونیست، با اجرای تصمیمات کنگره فوق العاده چهاردهم ،نمایندگان حزبی را درهمه سطوح تشکیلاتی- تبلیغاتی -اطلاعاتی درانتخابات محلی و منطقه ایی وپارلمانی شرکت داد:

بیش از 1100 نفر ازمبلغان حزب همراه با  گروه های کاری در محل سکونت رای دهندگان با مخاطبان به گفتگو پرداختند. 7 کمونیست در کمیسیون های شهر مینسک، 54 نفردر کمیسیون های منطقه ای، (شهرهای تابع)، 8 کمونیست درمناطق روستایی، 61 نفردر کمیسیون های استانها، بطورکلی 907 عضوحزب کمونیست…

Read more

دو جنگی که آمریکا را شکست دادند

دو جنگی که آمریکا را شکست دادند

در ایالات متحده خشم و غضب، لحن گفتگوهای سیاسی را تعیین می کند.

به گزارش اسپوتنیک، دکترای فلسفه، مشاور ارشد شورای آتلانتیک و نویسنده اصلی "دکترین شوک و هیبت"، هارلان اولمان در مورد مشکلات آمریکای امروزی برای نشریه هیل مقاله ای نوشته است. او تصدیق می کند که رادیکال های چپ و راست سیاست آمریکا را تسخیر کرده اند. چنین کاری تقریباً در هر موضوعی صورت می پذیرد.

کار عادی دولت به دلیل عمیق ترین انشعاب حزبی با مشکل مواجه می شود. چگونه ایالات متحده به این نقطه رسید که بیش از 70 درصد مردم نمی خواهند هیچ یک از دو نامزد احتمالی ریاست جمهوری را در برگه های رای ببینند؟ تقریباً همین تعداد از آمریکایی ها از وضعیت فعلی کشور ناراضی یا حتی عصبانی هستند. پاسخ، در دو جنگی نهفته است که آمریکا را شکست.

در ابتدا ویتنام بود. اوت امسال شصتمین سالگرد "قطعنامه خلیج تونکین" است که ایالات متحده را به جنگ کشاند. قابل توجه است که تنها دو نفر در کنگره رای مخالف دادند. شصت سال پیش، اکثر آمریکایی ها هنوز به دولت …

Read more

نشست کنگره ملی خلق جمهوری خلق چین: فعلا بدون سورپرایز است

ترجمه. کاوه آیلین

یوری تاوروسکی

نشست کنگره ملی خلق جمهوری خلق چین:

فعلا بدون سورپرایز است

نشست نوبتی کنگره ملی خلق چین (پارلمان) که در 5 مارس در پکن افتتاح شد، طبق سند سنتی پیش می رود.

اهداف کلیدی برای این سال عنوان شدند: رشد تولید ناخالص داخلی "حدود 5 درصد"، کسری بودجه و رشد قیمت های مصرفی "در سطح 3" درصد و همچنین افزایش بودجه نظامی – 2/7 درصد است.

 بنابر گزارش نخست وزیر "لی کیانگ"، توسعه بعدی چین بر بنیاد نوآوری تنوریکی سال گذشته "شی جین پینگ" به نام "توسعه با کیفیت بالا" خواهد بود. این امر حاکی از انصراف نهایی از رقابت برای درصدهای بالای رشد تولید ناخالص داخلی به هر قیمتی و گذار به تکیه بر فناوری های بالا، حفظ محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی مردم است.

 در این گزارش بر مسیرهای نوین توسعه در زمینه‌هایی مانند فناوری‌های کوانتومی و علوم زیستی، پیشبرد اقتصاد دیجیتالی، طرح ریزی های فناوری و تعمیم آن‌ها در حوزه‌های ابر داده ها و هوش مصنوعی تاکید شده است. طرح اقدام «هوش مصنوعی پلاس» و ایجاد مناطق توسعه صنایع آینده عملی خواهد شد. فرمول بندی "توسعه با کیفیت بالا…

Read more

20 blog posts