header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

blog post

جایگاه اقتصاد در تحولات معادلات جهانی

یکی از مهمترین شاخص های دوره پس از جنگ سرد این که تعریف قدرت و ترتیب مؤلفه های آن در سطح جهانی تغییر کرد و متغیر تعیین کننده از قدرت نظامی به اقتصادی تغییر یافت. به عبارت دیگر در گذشته قدرت جهانی ابتدا با توان نظامی دولتها تعریف می شد در حالی که امروز اقتصاد در راس شاخص ها تعیین کننده توان کشورها قرار گرفته بدون اینکه دیگر شاخص های نظامی، سیاسی، فرهنگی ، تکنولوژی، های تک و غیره و نیز سرمایه های انسانی، علمی و کارگران ماهر را از معادله حذف کند.

امروزه اکثر تحلیلگران بر این باورند که تولید ناخالص ملی کشورها تعیین کننده وزن دولتها در ترتیب قدرت جهانی است. اما سنجش تعریف توان اقتصادی متعارف، واقعیت توان دولتها را منعکس می کند یا اینکه این تعریف نیز غربی است و در محافل علمی به آن ایراداتی وارد است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که مقایسه اقتصاد های دنیا با تولید ناخالص اشتباه نیست اما انجام این محاسبه بر پایه دلار آمریکا یک نگاه کاملا غربی است و ت…

Read more

انتظار جهان از اقتصاد چین در سال 2023

انتظار جهان از اقتصاد چین در سال 2023

با بهینه‌سازی و تعدیل مداوم اقدامات پیشگیری و کنترل کرونا در چین، روند بهبود اقتصادی چین قویا پیش رفته و اعتماد به رشد اقتصاد جهانی را به شدت افزایش داده است.

اخیرا مورگان استنلی، گلدمن ساکس، جی پی مورگان و بسیاری دیگر از موسسات سرمایه گذاری بین المللی پیش بینی های خود را درباره رشد اقتصادی چین در سال 2023 افزایش داده اند.  بسیاری از اتاق‌های بازرگانی خارجی در چین، مانند اتاق بازرگانی آمریکا در چین، اتاق بازرگانی بریتانیا و اتاق بازرگانی آلمان در چین، بر این باورند که تغییر اقدامات کرونایی در چین به از سرگیری تبادلات چینی و خارجی و سفرهای کاری کمک می‌کند، چین همچنان مقصد اول سرمایه گذاری خارجی خواهد بود. بر اساس تحلیل های کارشناسی، در سال 2023، با بهبود تدریجی تقاضا و حمایت سیاست ها، نشاط اقتصادی و اجتماعی چین بیشتر رها خواهد شد و همچنان به یک "تثبیت کننده" بهبود اقتصاد جهانی و "موتور" رشد اقتصاد جهانی تبدیل خواهد شد…

Read more

گرمایش زمین: نیمی از زبان‌های دنیا تا آخر قرن از بین خواهند رفت

گرمایش زمین: نیمی از زبان‌های دنیا تا آخر قرن از بین خواهند رفت

افزایش سطح آب دریاها باعث خواهد شد که اجتماع‌های ساحلی شرایط زیست را از دست بدهند و وادار به مهاجرت شوند. این اتفاق تا پایان قرن به از بین رفتن نیمی از هفت هزار زبان در جهان منجر خواهد شد.

گرمایش زمین همین حالا به پدیده‌های حاد آب‌و‌هوایی، سیل، خشکسالی، آتش‌سوزی‌های انبوه و دیگر فاجعه‌های طبیعی انجامیده است؛ روندی که از این پس تنها تشدید خواهد شد. پیامدهای انسانی تغییرات اقلیمی هم گستره‌ای دارند که هنوز تصویر کاملی از آن در دست نداریم. یکی از این پیامدها، بنا به پژوهش زبان‌شناسان، از دست رفتن زبان‌هایی است که بومیان مختلف در جهان به آنها تکلم می‌کنند. کرن مک‌وی در روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی به این مسأله پرداخته است

پیش از این نیز زبان‌شناسان هشدار داده بودند که هر ۴۰ روز یک زبان در جهان از بین می‌رود. این خسران غیرقابل بازگشت میراث‌های بشری با تغییرات اقلیمی تشدید خواهد شد. آناستا…

Read more

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

آکسفام در گزارش جدید خود می‌گوید ثروتمندان در طول بحران‌های جهانی ثروتمندتر شده‌اند. دارایی خالص آن‌ها در یک سال گذشته ۱۱,۹ تریلیون دلار بوده است. این رقم نسبت به اواخر سال ۲۰۲۱ نزدیک به دو تریلیون دلار کاهش یافته اما هنوز بسیار ببیشتر از دارایی ۸,۶ تریلیون دلاری میلیاردرها در مارس ۲۰۲۰ است.

«آکسفام»، بنیاد بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، پیش از آغاز مجمع جهانی اقتصاد در داووس با انتشار گزارشی نسبت به افزایش نابرابری در جهان هشدار داد و گفت برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته، ثروت شدید و فقر شدید همزمان در جهان افزایش یافته است.

براساس این گزارش، از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، یک درصد ثروتمندترین جمعیت جهان حدود دو سوم رشد ثروت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. دارایی این افراد ۲۶ تریلیون دلار افزایش یافت در حالی که دارایی خالص ۹۹ درصد جمعیت، تنها ۱۶

Read more

حزب کمونیست برزیل (PCB): مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!

 حزب کمونیست برزیل (PCB):

مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!

 

بعدازظهر یکشنبه 8 ژانویه 2023، هواداران ژایر بولسونارو به کنگره ملی حمله کردند وساختمان های  ارگان های دولتی را به قصد شورش و کودتا اشغال کنند.

این جنبش چندین ماه است که توسط گروه های راست افراطی برزیل  با حمایت مالی قابل توجهی از سوی بازرگانان و بخشی از پلیس و نیروهای مسلح  تدارک شده است. رسانه های مختلف، گروه های راست افراطی آشکارا با عدم رسمیت شناختن نتایج انتخابات و حمله به دموکراسی را رهبری کردند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از جمله تلویزیون منتشر می‌شود، تردیدی باقی نگذاشت که بخشی از نیروی پلیس مانع ومهار توطئه گران نشده نقش داشته اند. آنان با بسیج حدود 100 اتوبوس تظاهر کننده جهت تدارک کودتا وارد پایتخت فدرال شدند مشخص بود این رویداد منحصربه فرد نیست:

بعد از اعلام پیروزی لولا، اقدامات بعدی برای به دست گرفتن قدرت مانند آنچه در برزیل  24 دسامبر رخ داده است، بمب گذاری با یک کامیون تانکردر فرودگاه برازیلیا، د…

Read more

توسعه روابط روسیه و چین؛ کابوس نظم غربی

توسعه روابط روسیه و چین؛ کابوس نظم غربی

روابط روسيه و چين از لحاظ مناسبات قدرت و فرايندهاي ژئوپلتيکي همواره داراي اهميت زيادي بوده است.

گفتگوی اخیر ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ که در آن دو طرف یکبار دیگر بر شراکت راهبردی خود در عرصه های مختلف تاکید کردند، با ارائه واکنش ها و دیدگاه های متناقضی از سوی غربی ها مواجه شد. به نحوی که برخی تلاش کردند این گفتگو را یک امر عادی جلوه دهند و بر شکاف های موجود میان مسکو و پکن تمرکز کنند. در این خصوص حتی برخی بر این مسئله تاکید کردند که از زمان آغاز جنگ اوکراین، چین در حال افزایش فاصله از روسیه بوده و به هیچ وجه دوست مطلوبی برای مسکو به شمار نیامده است. از طرفی دیگر، برخی نیز تلاش کردند شراکت روسیه و چین را به مثابه اتحادی علیه غرب برجسته کنند که می تواند بر فضای آینده بین المللی تاثیرات جدی بگذارد.

واقعیت آن است که روابط روسيه و چين از لحاظ مناسبات قدرت و فرايندهاي ژئوپلتيکي همواره داراي اهميت زيادي بوده است. به نحوي که نزديک شدن دو کشور در سال هاي …

Read more

مهمترین رویدادهای جهان در سال 2022 میلادی

مهمترین رویدادهای جهان در سال 2022 میلادی

سال گذشته واقعاً نقطه عطفی در روابط بین‌الملل بود. از زمان آغاز عملیات ویژه در اوکراین در اواخر فوریه، روسیه با فشار بی‌سابقه‌ای از سوی غرب مواجه شده که منجر به جدی‌ترین وخامت روابط دو طرف پس از جنگ سرد شده است. در مسکو تاکید کردند که وضعیت دیگر مثل قبل نخواهد بود و خط مشی رو آوردن به شرق را اختیار نمودند.

آشفتگی در جهان که از زمستان شروع شد، در بقیه ماه ها نیزادامه داشت. مسائل مربوط به تامین مواد غذایی ناشی از بحران اوکراین، بحران انرژی در اروپا در رابطه با تحریم‌ها علیه روسیه، گسترش ناتو با درخواست عضویت سوئد و فنلاند دراین اتحادیه نظامی و حمله تروریستی به دو رشته از خط لوله گاز نورد استریم که کار آنرا برای مدت طولانی متوقف کرد، برخی از بارزترین مشکلات جهانی بودند.

موج تحریم ها و چرخش روسیه به شرق

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین، غرب صدها تحریم علیه روسیه در زمینه های مختلف از تجارت و انرژی گرفته تا سرگرمی و گردشگری اعم…

Read more

روابط راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید

روابط راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید

چین آماده است تا با روسیه و تمامی نیروهای مترقی دیگر در سراسر جهان که مخالف هژمونی و سیاست اعمال زور هستند، دست به دست هم دهد تا هر گونه یکجانبه گرایی، حمایت گرایی و قلدری را رد کند، و از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه دو کشور و عدالت بین‌المللی قاطعانه محافظت کند.

به گزارش شینهوا «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، بعدازظهر جمعه 30 دسامبر (9 دی) در پکن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیداری مجازی داشت.

رئیس‌جمهور چین از دیدار مجازی با پوتین در پایان سال ابراز خرسندی کرد و گفت که این رفتار به یک سنت خوب بین آنها تبدیل شده است.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد تحت هدایت رهبران دو طرف، روابط مشارکت راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید، با انگیزه درونی و ارزش ویژه همکاری‌های دوجانبه، بالغ‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده است.

حجم تجارت دو جانبه در 11 ماهه نخست سال جاری به بالاترین حد خود رسید. همکاری سرمایه گذاری بهبود یافته و یکپارچه شده است. همکاری…

Read more

جشن100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی درتالارفرهنگی مینسک

جشن100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی درتالارفرهنگی مینسک

با فرا رسیدن سال نو میلادی 2023،  در28 دسامبر2022 تالارفرهنگی شهر مینسک پایتخت جمهوری بلاروس میزبان جشن یکصدمین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی -  اولین قدرت سوسیالیستی که سرنوشت بشریت را درگرگون ساخت ،زحمتکشان جهان را دریک خانواده بزرگ و متحد فراخواند و به خلق ها ی روسیه فرصت توسعه ملی ، فرهنگی و اقتصادی داد.

دراین جشن نمایندگان مناطق ،نهادهای دولتی، دیپلماتیک، فعالان حزب کمونیست بلاروس دعوت شدند.حضورشهروندان درتالار یاد آور فراز ونشیب های دوران گذشته ،و گرمی بخش خاطراتی پراز امید برای زندگی است که با همراهی بسیاری ازجوانان با آموزه های گذشته از پدران ومادران وپدر بزرگان افتخار شرکت دراین جشن را داشته اند.

 در افتتاحیه رسمی دبیراول حزب کمونیست بلاروس الکسی سوکول خاطر نشان شد:

دنیای مدرن با بلایای طبیعی، مشکلات اجتماعی- اقتصادی و سیاسی، چالش ها و تهدیدات که در حال تجربه اموزی ازبحران عمیق تمدنی است . مبتنی بر ارزیابی…

Read more

اتحاد جماهیر شوروی – الگوی طلایی برای جهان متمدن

اتحاد جماهیر شوروی – الگوی طلایی برای جهان متمدن

اسپوتنیک – ریا نووستی، صد سال پیش کشور ما به آزادترین، دموکراتیک ترین و مترقی ترین دولت روی کره زمین تبدیل شد. مجموعه حقوق و فرصت ها برای یک شهروند عادی اتحاد جماهیر شوروی، برای مردم آن زمان به سادگی غیرقابل تصور بود.

میلیون ها نفر، اعم از زن و مرد، از سن 18 سالگی، از حق انتخاب و انتخاب شدن به حکومت برخوردار شدند. در کشورهای غربی در آن سالها این حق به شدت محدود به تعداد و انواع اموال، سن و سایر شرایط بود.

زنان در کشور ما از حق تحصیلات عالی و دستمزد برابر با مردان برخوردار شدند. در بریتانیای کبیر، "سنگر دموکراسی"، زنان تنها پس از پنجاه سال اجازه تحصیل در آکسفورد و کمبریج را دریافت کردند.

شهروندان شوروی حق کار را دریافت کردند - به مدت هفتاد سال مردم شوروی نمی دانستند بیکاری چیست. فراموش نکنیم که یک بسته اجتماعی سخاوتمندانه به حقوق اضافه شده است: دریافت حقوق در زمان بیماری، مرخصی با حقوق، داروی رایگان، مسکن رایگان، به حداقل رساندن هزینه های حمل و نقل عمومی و مسکن. امروز، هیچ مدیر ارشد نمی تواند از چنین بسته ای ببالد. آم…

Read more

تحصیل برای دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع شد‍!

تحصیل برای دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع شد‍!

بار دیگر فرمانی ارتجاعی و زن ستیز از جانب امارت اسلامی طالبان علیه زنان صادر شد. سه شنبه ۲۸ قوس/آذر، زن ستیزان طالب در مکتوبی به تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی اعلام کردند که زنان و دختران دانشجو «تا اطلاع ثانوی» نمی توانند ادامه تحصیل دهند. در همین دو روز گذشته گزارشاتی مبنی بر این که کودکان دختر نیز از رفتن به مدرسه ابتدایی منع شده اند، منتشر شده است. از قبل هم دختران صنف شش به بالا از ادامه تحصیل ممنوع شده بودند.

محصلین دختر و فعالین زن در برابر این فرمان به شدت زن ستیزانه طالب دست به اعتراض زدند. دانشجویان پسر نیز با نرفتن به کلاس درس و بیان این که یا همه یا هیچکس، اعتراض خود را نسبت به این فرمان در همبستگی با محصلین دختر، اعلام کردند.

ممنوعیت تحصیل در دانشگاه ها، کمتر از سه ماه پس از آن صورت می گیرد که هزاران محصل دختر در سراسر کشور در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کردند. اگر چه جو دانشگاه ها از همان زمان قدرت گیری طالبان تغییر کرد و تفکیک جنسیتی غالب شد، اما کماکان دانشجویا…

Read more

چین با رویکرد کلیدی در خاور میانه

چین با رویکرد کلیدی در خاور میانه

الکسی ماسلوف: پروفسور، دکترای علوم تاریخی (مدیر موسسه کشورهای آسیایی و آفریقایی دانشگاه دولتی مسکو به نام « دانشگاه پاتریس لومومبا») (1)چرا سفر«شی جین پینگ» به عربستان سعودی به یک رویداد کلیدی تبدیل می شود:

سفر سه روزه شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عربستان سعودی، که چند روزپیش انجام شد، اگر نگوییم نقطه عطفی، قطعاً به یک رویداد کلیدی برای دیپلماسی چین در سال جاری است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی "توافقنامه جامع مشارکت راهبردی" را امضاء کردند، همچنین طرحی برای هماهنگی بین برنامه های بلند مدت به تصویب رسید : "چشم انداز 2030" عربستان (در چارچوب آن، شهر نئوم در سواحل دریای سرخ در حال انجام است) که باید به مرکز جهانی فناوری‌های نوآور، کمربند- جاده چین تبدیل شود.

ریاض با سران عضو شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس نشست بزرگی با رئیس جمهور چین برقرار کرد. نتیجه این نشست توافقی در مورد ایجاد شورای سرمایه گذاری مشترک و مرکز ا…

Read more

همبستگی شورای جهانی صلح با مبارزه مردم ایران

همبستگی شورای جهانی صلح با مبارزه مردم ایران

بیست‌ودومین مجمع عمومی (کنگره) شورای جهانی صلح در روزهای ۲۲ تا ۲۴ نوامبر (۱ تا ۳ آذر) امسال به میزبانی «کمیتهٔ صلح ویتنام» در شهر هانوی، پایتخت جمهوری سوسیالیستی ویتنام، برگزار شد.

مجمع عمومی پس از سه روز گفت‌وگو و تبادل‌نظر و تصویب بیانیهٔ نهایی و انتخاب رهبری جدید این نهاد مهم جنبش جهانی مبارزه برای صلح به کار خود پایان داد. در بخشی از بیانیهٔ نهایی کنگره آمده است:

ما همبستگی خود را با مردم ایران و مبارزهٔ آنها برای حقوق اجتماعی، سیاسی، و مدنی و عدالت اجتماعی اعلام می‌کنیم و اقدامات سرکوبگرانهٔ اخیر دستگاه امنیتی [حکومت] علیه زنان، جوانان، و زحمتکشان را قاطعانه محکوم می‌کنیم.

 شورای جهانی صلح (WPC) از حق زنان در ایران و سراسر جهان برای تصمیم‌گیری در مورد زندگی و موضوع‌های شخصی و اجتماعی خود، از جمله تصمیم‌گیری در مورد انتخاب پوشش، حمایت می‌کند.

 ما با بهره‌برداری قدرت‌های …

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای عربی

اهمیت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای عربی

اولین نشست سران چین و کشورهای عربی روز جمعه در عربستان سعودی برگزار خواهد شد. این نقطه عطفی در تاریخ روابط چین و کشورهای عربی است و همکاری بین دو طرف را به سطح جدیدی ارتقاء خواهد داد. برای جهان عرب، منطقه‌ای با سطوح بسیار متنوع توسعه اقتصادی و درگیری‌های داخلی پیچیده، این امر نادری است که یک دیدگاه دوستانه اجماعی در قبال چین و انتظارات قوی برای همکاری بتواند شکل بگیرد و مدت‌های طولانی دوام داشته باشد.

به باور مفسر رادیو بین المللی چین؛ نکته کانونی پشت این موضوع به مشکلات مهمی باز می‌گردد که توسعه و صلح جهان با آن در حال حاضر مواجه است و شایسته مطالعه‌ای عمیق از جانب جامعه بین‌المللی است.

روشن است که روابط میان چین و کشورهای عربی در حال حاضر مدل‌هایی را در بسیاری از جنبه‌ها ایجاد کرده است. صلح و همکاری، باز بودن و جامعیت، یادگیری از یکدیگر، منافع متقابل و نتایج برد-برد همواره موضوع اصلی تبادلات بین چین و کشورهای عربی بوده است. جهان، امروز در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های بی‌سابقه در یک قرن است و چین و کشورهای عربی…

Read more

100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی باید به جشن ملی تبدیل شود.

100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی باید به جشن ملی تبدیل شود.

در تریبون دومای دولتی : یوری آفونین معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه .

همکاران عزیز! فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه لازم می داند بار دیگر توجه شما را به صدمین سالگرد تاریخی تشکیل جمهوری های سوسیالیستی اتحاد شوروی جلب کند.

ما عمیقاً باورمندیم در شرایطی قرار داریم که بدون بهره گیری از تجربه تاریخی اتحاد شوروی زنده نخواهیم ماند.

تاریخ کشورمان با مداخله دولت های خارجی آغاز شد و با فاجعه آمیز ترین جنگ جهانی دوم در تاریخ بشریت روبرو بود. حاکمیت فاشیست آلمان با اروپای سرمایه داری متحد شد و تلاش کردند تا اتحاد جماهیر شوروی را نابود سازند.

تاریخ اتحاد شوروی تاریخ تحریم‌ها و تحمیل نظر اقتصادی و فناوری های امپریالیسم درخاموش کردن کشورما بود. یعنی70 سال در چنین شرایطی زندگی کردیم. اما ما در دوران گذشته توسعه سریع داشتیم و دارای دستاوردهای عظیمی بودیم که درمدت کوتاه بالا ترین پیشرفت اقتصادی را…

Read more

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

نویسنده نیکولای ولوویچ : مسئول شعبه ایدئولوژیک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس.  

پارلمان اروپا روسیه را به عنوان حامی تروریسم یعنی ​​کشوری که از روش های تروریستی استفاده می کند به رسمیت شناخت. یک روز پیش از آن، مجمع پارلمانی ناتو در نشست سالانه خود در مادرید  قطعنامه مشابهی را تصویب کرد.اما نازی ها خواستار تشکیل دادگاه ویژه ای هستند تا رهبری روسیه را به "جنایت وحشتناک جنگی " محکوم کنند.

این قطعنامه علیرغم اینکه نمادین هست حتی برای خود کشورهای اتحادیه اروپا و ناتوهیچ گونه اهمیت حقوقی واجرائی ندارد، اما آنان  به استقبال زلنسکی به شادمانی او بر مواد مخدره رفته اند.

مافیای غرب همچنان سیاستی را با اهداف تشدید درگیری دنبال می کند. آنها با اظهارات خط دهنده  در مورد اوکراین به ائتلاف آتلانتیک شمالی(ناتو)، برای ادامه ارتکاب جنایات علیه بشریت بار دیگر الهام بخش رژیم کیف شده اند.…

Read more

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو

در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

«میگل دیازکانل برمودز» رئیس جمهور- دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا عصر شنبه 19 نوا مبر2022 با هیئتی وارد مسکو شد، در اولین  دیدار با گنادی زیوگانف صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه وایوان ملنیکوف معاون اول و رهبری حزب کمونیست درفضای گرم و دوستانه به گفتگو نشست. (1)

در این  گفتگو، مسائل مربوط به همکاری‌های ثمربخش ، توسعه روابط دو‌جانبه بین مسکو و کوبا و موضوع مشکلات دو کشورمورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت .

گنادی زیوگانف با تاکید بر حمایت مستمر فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی از مبارزات طولانی مدت، از قهرمانی ها ی مردم کوبا برعلیه محاصره سیاسی – اقتصادی ایالات متحده ابرازقدردانی نمود.

گنادی زیوگانف در این گفتگوبه موضوع بحران امپریالیستی ، جنگ ایالات متحده و ناتو که با استفاده از رژیم « باندرا » نازی اوکراین علیه روسیه صورت گرفت ابراز نظرنمود.…

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

به دنبال تاکید و اراده جدی روسای جمهوری روسیه و کوبا برای تقویت روابط میان دو کشور در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی، بنای یادبود «فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا در میدانی در مسکو به نشانه این «پیوند محکم دوستی» افتتاح شد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: سفر به مسکو برای ما اهمیت بسیار عمیقی دارد. این دیدار زمانی انجام می‌شود که روسیه و کوبا هر دو تحت تحریم‌هایی هستند که از یک دشمن نشات می‌گیرد.

وی افزود: یکبار دیگر می‌خواهم تکرار کنم که روسیه همچنان می‌تواند روی کوبا و همه اراده و تعهد ما به عنوان تحسین‌کنندگان تاریخ روسیه و فرهنگش حساب کند. دیاز کانل اطمینان داد «ما هر کاری را برای ادامه تقویت و گسترش روابط دوجانبه‌مان انجام خواهیم داد».

رئیس‌جمهوری کوبا، ایالات متحده را م…

Read more

چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

رهبر چین در نشست سران کشورهای عضو گروه 20:

  چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

روزنامه «چاینا دیلی» مقاله ای را با طرح سؤال اخیر مطرح شده از سوی «شی جین پینگ» رهبر چین در جریان برگزاری اولین جلسه مربوط به هفدهمین نشست سران کشورهای عضو گروه 20 در بالی اندونزی مبنی بر اینکه «چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟»، منتشر کرد و نوشت طبق گفته های شی، اینها سؤالات زمان کنونی هستند.  

رهبر چین از تمامی کشورهای دنیا خواست برای عبور از مشکلات فعلی و ایجاد آینده ای به مراتب بهتر، دست در دست یکدیگر به این سؤالات پاسخ دهند.

طبق این گزارش، همانطور که شی باز هم صراحتا عنوان کرد، پاسخ های چین در برابر این سؤالات به این شرح هستند: «این اختلافات و تقابل های درون جامعه بین المللی است که مشکل اساسی محسوب می شود و راه چاره این است که تمامی کشورها در مواجه با خطرات و چالش ها، فارغ از اختلافات و تفاوت های احتمالی اشان، کنار یکدیگر بایستند…

Read more

به به! بلاخره رسیدیم؟ در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

ن.ن. نیکیتچوک     صدر هئیت رئیسۀ «روسو» -  دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی

    11 نوامبر 2022

به به! بلاخره رسیدیم؟

در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

  ما همه بخوبی به خاطر داریم که چگونه تبلیغات فشرده در کانال های تلویزیونی با حرارت اطمینان می دادند که « خرسون مال ماست» و ابدآ هیچ صحبتی برسر تسلیم کردن آن نمی تواند وجود داشته باشد و...  و حالا همچون برق در روز روشن تصمیم به تخلیۀ خرسون و عقب نشینی به قسمتِ چپ ساحل دنیپر گرفته شد. اکنون با همان حرارت به مردم اطمینان می دهند که این تصمیم ضروری و صحیح است.

  هرچند که این اولین بار نیست که ما شاهد چنین مانورهایی هستیم. اما مردم روسیه در چنین وضعیتی نمی توانند دچار ناامیدی و دلسردی نشوند. مردمِ ما در جریان از دست دادن "ایزوما" و "بندر سرخ" نیز دچار همین نا امیدی و دلسردی شدند. در آن جا، بعد از خروج ما، مزدوران خارجی و فاشیست های باندِردست به قتل عام مردمی زدند که از ارتش روسیه حمایت کرده بودند. آخر ما به آنها اطمینان دادیم، به آنها پاسپورت روسیه را دادیم و اطمینان دادیم که آنها را دور نمی اندازیم، اما دور انداختیم!  تسلیم کردن اراضی روسیه که برای تصرف آن خونِ سرباز روسیه ریخته شده، باعث بی اعتمادی به …

Read more

20 blog posts