header photo

داووس؛ باشگاه تاجران ثروتمند

داووس؛ باشگاه تاجران ثروتمند

رسانه سوئیسی “سوئیس اینفو” در گزارشی درباره پنجاهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، با طرح ۱۰ پرسش و پاسخ درباره این مجمع که نشست سالانه آن در شهر داووس(سوئیس) برگزار می‌شود، نوشت که منتقدان، آن را «باشگاه تاجران ثروتمند» لقب داده‌اند.

سوییس اینفو در نوشتاری با عنوان«۱۰ سوال در مورد مجمع جهانی اقتصاد» با طرح ۱۰ سوال اساسی در مورد اجلاس داووس نوشت: پرسش نخست این است که اساسا مجمع جهانی اقتصاد چیست؟

مجمع جهانی اقتصاد چیست؟

مجمع جهانی اقتصاد (WEF) یک بنیاد غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۷۱ راه اندازی شد. براساس گزارش سالانه، شرکای و اعضای این سازمان کمک‌هایی مطابق ۳۱۰ میلیون دلار به این بنیاد ارائه می‌دهند.

نشست اصلی سالانه این نهاد همه ساله در ماه ژانویه در داووس در شرق سوییس برگزار می‌شود و امسال نیز شاهد پنجاهمین گردهمایی سالانه این مجمع از تاریخ  ۲۱ تا ۲۴ ژانویه (۱ تا ۴ بهمن) خواهیم بود.

 شرکا و اعضای این مجمع چه کسانی هستند؟

اعضای این بنیاد یک گروه ۱۰۰ نفره چند ملیتی بزرگ مانند گروه آ ب ب، نستله، بارکلیز، کردیت سوئیس، دیلویت، دویچه بانک و گوگل هستند که علاوه بر شرکت در تصمیم‌گیری‌ها، بخش اعظم بودجه مورد نیاز مجمع را فراهم کرده و سالانه بیش از ۲۴۰ میلیون فرانک سوییس کمک می‌کنند.

همچنین نزدیک به ۱۲۰۰ شرکت دیگر از جمله ۱۰۰۰ شرکت بزرگ سالانه بیش از ۲۷ میلیون فرانک سوییس حق عضویت پرداخت می‌کنند.

هزینه حضور در نشست داووس چقدر است؟

مجمع جهانی اقتصاد توسط صاحبان مشاغلی تامین مالی می‌شود که شرکت‌های آنها درآمد سالانه‌ای بیش از ۵ هزار میلیون فرانک تولید می‌کنند و سهم سالانه آنها بین ۶۰ هزار تا ۶۰۰ هزار فرانک سوییس است.

بیشتر انواع عضویت سالانه شامل فرصت‌هایی برای روسا، مدیرعامل‌ها یا مدیران شرکت‌ها است که قصد شرکت در نشست داووس را دارند. اما برای انجام این کار آنها باید هزینه ورودی هم بپردازند که نزدیک به ۲۵ هزار فرانک است.

دیگر شرکت کنندگان در این نشست چه کسانی هستند؟

نمایندگان دولت‌ها و افرادی همچون مشاهیر، روزنامه نگاران، رهبران مذهبی و فعالان نیز به داووس دعوت می‌شوند.

 آیا سوییس هم سالیانه از این مجمع حمایت می‌کند؟

سوییس به عنوان میزبان این نشست مجمع جهانی اقتصاد را رویدادی خارق العاده برای کشورش می‌داند که فرصتی بی‌نظیر و فرامرزی برای دیدار چهره‌های عالی رتبه و گفت و گو و تبادل نظر در مورد مسائل مهم جهانی فراهم می‌کند. در این زمینه، سوییس بیشتر، هزینه‌های امنیتی مجمع را تامین می‌کند.

کلیات لایحه امنیتی نشست داووس چیست؟

وزارت دفاع سوییس برای تضمین امنیت زمینی و هوایی این نشست سالانه ممکن است تا ۵ هزار از کارمندان خود را با هزینه‌ای حدود ۳۲ میلیون فرانک مستقر کند. بخش اعظم این پشتیبانی از طریق سربازان یا خلبانان سوییسی انجام می‌شود.

هزینه های امنیتی اضافی برای رویداد داووس ۹ میلیون فرانک در نظر گرفته شده که میان چند کانتون سوییس از جمله کانتون گراوبوندون (شهر داووس در این کانتون واقع شده است) تقسیم می‌شود و اگر در شرایط غیر معمول و یا به دلایل استثنایی، مانند یک حادثه تروریستی یا سایر تهدیدات مهم، فراتر از ۹ میلیون فرانک شود، دولت فدرال هزینه های اضافی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

چرا جلسه سالانه داووس از چنین شهرتی برخوردار است؟

این مجمع ۳ هزار رهبر سیاسی، تجاری، اجتماعی، علمی و رسانه‌ای را از بیش از ۱۱۰ کشور جهان برای بحث در مورد مناسب‌ترین موضوعات در دستور کار جهانی گرد هم می‌آورد. در واقع این مجمع خود را متعهد به «بهبود جهان» می‌داند. ضمن آنکه تنها ۲۴ درصد شرکت کنندگان زن هستند.

 آیا به راستی مجمع جهانی اقتصاد دگرگونی های چشمگیری در جهان ایجاد کرده است؟

در پاسخ باید گفت به طور مستقیم خیر، چراکه ماموریت نشست داووس تسهیل گفت و گو و تبادل عقاید است.

دلایل انتقاد از نشست داووس چیست؟

منتقدان مجمع جهانی اقتصاد این نشست را “کلوپ بازرگانان ثروتمند” می‌دانند که اهداف خوبی دارد اما فقط به علایق خود اهمیت می‌دهد و در داووس به صورت خصوصی فعالیت می‌کند. برخی منتقدان مجمع جهانی اقتصاد را مروج جهانی شدن می‌‌دانند که به گفته آنها سبب افزایش فقر شده و محیط زیست را نابود کرده است.

آیا نشست داووس به این انتقادات وقعی می نهد؟

در دنیایی که از شرکت ها و دولت ها خواسته می‌شود بیشتر پاسخگو باشند، مجمع جهانی اقتصاد در صدد پیشرفت است. «کلاوس شواب» ۸۱ ساله که موسس این مجمع است به تازگی از بیانیه ۵۰ صفحه ای خود پرده برداری کرده که در آن بر سرمایه داری پایدار با شعار «ذینفعان برای جهانی منسجم و پایدار» متمرکز شده است.

ایرنا

Go Back

Comment